Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] NDrive


tommis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το NDrive το χρησιμοποίησα ως βασικό πρόγραμμα πλοήγησης στις διακοπές μου σε ελληνικό νησί. Παρόλο που έχω ακόμα την έκδοση 3.04(23), η εφαρμογή τα πήγε περίφημα. Δεν κόλλησε/κράσαρε σε καμία περίπτωση, μου έβγαζε σωστές τις διαδρομές και έκανε ταχύτατα επανυπολογισμό διαδρομής.

 

Το μόνο πρόβλημα που είδα, είναι ότι σκαλώνει στα πέταλα. Με το που στρίψει το αυτοκίνητο σε ένα πέταλο, στην οθόνη ο κέρσορας μένει στην αρχή της στροφής. :blink: Πατώντας το σήμα των δορυφόρων ή ακουμπώντας λίγο την οθόνη, ξεσκάλωνε, αλλά, μου φάνηκε πολύ περίεργο. ίσως αφορά bug της συσκεεκριμένης έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 341
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εβαλα κι εγω το Ndrive στο 5800 αλλά παρόλο που μου δινει πληροφοριες για το GPS στο παραθυρακι δεξια στην οθονη εκει που εχει και την μπαταρια,στον χαρτη μου βγαζει συνεχως το μηνυμα "αναμονη για σημα GPS".Οση ωρα και να το αφησω ανοιχτο εχω παλι πληροφοριες για το GPS,χωρις δυνατοτητα πλοηγησης.Τι λετε να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω το Ndrive στο 5800 αλλά παρόλο που μου δινει πληροφοριες για το GPS στο παραθυρακι δεξια στην οθονη εκει που εχει και την μπαταρια,στον χαρτη μου βγαζει συνεχως το μηνυμα "αναμονη για σημα GPS".Οση ωρα και να το αφησω ανοιχτο εχω παλι πληροφοριες για το GPS,χωρις δυνατοτητα πλοηγησης.Τι λετε να φταιει;

 

Οι μπαρες στο σημα τι χρωμα εχουν? Αν ειναι κοκκινες, δεν εχει κλειδωσει ακομα. Πρεπει να γινουν πρασσινες.

Εχεις χρησιμοποιησει παλι το gps?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαρες στο σημα τι χρωμα εχουν? Αν ειναι κοκκινες, δεν εχει κλειδωσει ακομα. Πρεπει να γινουν πρασσινες.

Εχεις χρησιμοποιησει παλι το gps?

 

Οι μπαρες ειναι κοκκινες οση ωρα και να το αφησω ανοιχτο.Και μιλαμε οτι το εχω αφησει ανοιχτο μισαωρα χωρις να κλειδωνει.Ακομα κι οταν ειμαι εν κινησει μου δινει πληροφοριες ταχυτητας,υψους κτλ,χωρις να μου δειχνει στον χαρτη κατι.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαρες ειναι κοκκινες οση ωρα και να το αφησω ανοιχτο.Και μιλαμε οτι το εχω αφησει ανοιχτο μισαωρα χωρις να κλειδωνει.Ακομα κι οταν ειμαι εν κινησει μου δινει πληροφοριες ταχυτητας,υψους κτλ,χωρις να μου δειχνει στον χαρτη κατι.

 

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος,αλλα εχω την εντυπωση οτι για να εχεις πληροφοριες ταχυτητας,υψους κτλ σημαινει οτι εχει κλειδωσει σημα το gps,κατι που εχει να κανει καθαρα με τον δεκτη της συσκευης και ασχετα με ποιο προγραμμα χρησιμοποιουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το αν έχει κλειδώσει ή όχι, δεν έχει σχέση με την εφαρμογή. Να σου δίνει πληροφορίες ταχύτητας, ύψους κτλ, χωρίς να έχει βρει στίγμα, δεν είναι δυνατόν.

 

Για να δεις αν προσπαθεί η ίδια η συσκευή να βρει σήμα, θα πας στο μενού Δεδομένα GPS.

Link to comment
Share on other sites

NDrive 3.5.18

Το δοκίμασε κανείς;

Αξίζει το κόπο η αναβάθμιση;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει εδώ και ένα μήνα σχεδόν. Το είχαμε αναφέρει με τον gianpithio και τον impreza. Δεν έχει τρελές διαφορές με την προηγούμενη. Στην εμφάνιση αλλάξανε κάποια πράγματα. Αν την περάσεις πάντως πρέπει να περάσεις και τις καινούργιες εκδόσεις για τις Ελληνικές φωνές, γιατί αλλιώς δεν θα φαίνονται τα Ελληνικά σωστά. Κοίτα και στην σελίδα νούμερο 2 αναφέρονται κάποιοα πράγματα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια η μονη διαφορα ηταν σε μας τους 3αρηδες που πλεον μπορουμε να κανουμε αναζητηση στα Ελληνικα.

Για την 5th edition οι διαφορες δεν ηταν παρα ελαχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Guys ψάχνοντας λίγο βρήκα untouched έκδοση του NDrive 3.5.18, και των χαρτών Eastern Europe 2.13.

 

Μάλιστα αυτή η untouched έκδοση κάνει κανονικά install χωρίς να πρέπει να την κάνεις sign πρώτα. Και όσο για την ενεργοποίηση, βρήκα ****** που βάζεις το Device ID, και Map ID και σου βγάζει κωδικό ενεργοποίησης.

 

Μετά από αυτά, όλα δουλεύουν άψογα, και κυρίως (για μένα τουλάχιστον) σαν να είναι αγορασμένο, χωρίς να χρησιμοποιείς ραγισμένες εκδόσεις που εδώ που τα λέμε δε ξέρεις και τι άλλο πείραξε ο εκάστοτε reverser.

 

Αν θέλετε να ετοιμάσω αύριο έναν μίνι οδηγό με τα βήματα του συγκεκριμένου τρόπου εγκατάστασης.

 

EDIT: Αυτό που παρατήρησα είναι πως η full και untouched έκδοση του NDrive έχει όλες τις γλώσσες προεγκατεστημένες. Το μόνο που εγκαθιστάς είναι ο χάρτης που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

1. Καταρχήν θα χρειαστούμε τα παρακάτω τρία αρχεία:

NDrive_App_Symbian.exe

NDrive_EEUR_Map.exe

NDrive_KG.exe

 

 

2. Επίσης, αυτός ο οδηγός θεωρεί δεδομένο πως υπάρχει στον υπολογιστή μας εγκατεστημένο το WinRAR για την αποσυμπίεση των δύο παραπάνω self-extracted archives

 

3. Ξεκινάμε λοιπόν με την αποσυμπίεση του κυρίως προγράμματος. Κάνουμε δεξί κλικ επάνω στο NDrive_App_Symbian.exe και επιλέγουμε Extract to NDrive_App_Symbian\

 

4. Μπαίνουμε στον φάκελο που δημιουργείται, και από τα πέντε αρχεία που βλέπουμε, εμάς μας ενδιαφέρει το NDrive_3.5.18_Symbian.zip

 

5. Αποσυμπιέζουμε το παραπάνω αρχείο επιλέγοντας Extract to NDrive_3.5.18_Symbian\

 

6. Μπαίνουμε στον νέο φάκελο που δημιουργείται, και βλέπουμε τη δομή των φακέλων που θα μεταφερθούν στο κινητό, η οποία φαίνεται στο παρακάτω screenshot

 

http://www.imageshack.gr/files/devcfim65e9dcwczcbb7_thumb.png

 

7. Γυρνάμε πίσω στον αρχικό φάκελο με τα τρία αρχεία για να αποσυμπιέσουμε και τους χάρτες. Κάνουμε και πάλι δεξί κλικ λοιπόν, αυτή τη φορά επάνω στο NDrive_EEUR_Map.exe και επιλέγουμε Extract to NDrive_EEUR_Map\

 

8. Μπαίνουμε στον φάκελο που δημιουργείται, και από τα πέντε αρχεία που βλέπουμε, εμάς μας ενδιαφέρει το EEUR.zip

 

9. Αποσυμπιέζουμε το παραπάνω αρχείο επιλέγοντας Extract to EEUR\

 

10. Μπαίνουμε στον νέο φάκελο που δημιουργείται, και κάνουμε copy ή cut το αρχείο GRC.map

 

http://www.imageshack.gr/files/8utgi0dru5de7quk1863_thumb.png

 

9. Πηγαίνουμε στο φάκελο που δημιουργήθηκε κατά το βήμα 5 και μπαίνουμε στον φάκελο NDrive και κατόπιν στον φάκελο maps

 

10. Εκεί κάνουμε paste το αρχείο GRC.map του βήματος 8

 

http://www.imageshack.gr/files/gdr2s6oqe5q15jbx9b9p_thumb.png

 

http://www.imageshack.gr/files/902zxr1osm4te8ii3ras_thumb.png

 

11. Με τις γλώσσες φωνητικών οδηγιών δεν ασχολούμαστε καθόλου, γιατί αν πάμε στον φάκελο maps θα δούμε πως όλες οι γλώσσες βρίσκονται ήδη εκεί

 

http://www.imageshack.gr/files/wgoon8sfm1ch8jqwysr8_thumb.png

 

12. Γυρνάμε πίσω στον φάκελο του βήματος 5, και μεταφέρουμε τους τέσσερις φακέλους (NDrive, private, resource, και sys) στο κινητό μας, στο root της κάρτας μνήμης

 

13. Στο κινητό μας πλέον, πηγαίνουμε στη διαδρομή Menu > Applications > File mgr. > Memory card > NDrive και κάνουμε εγκατάσταση τα αρχεία NDrive.sis και pips_nokia_1_3_SS.sis (αν στην πορεία μας βγάλει το μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το κινητό μας, επιλέγουμε να συνεχίσει η εγκατάσταση)

 

14. Κατόπιν τρέχουμε για πρώτη φορά την εφαρμογή από τη διαδρομή Menu > Applications > NDrive

 

15. Μας ζητάει να διαλέξουμε τη γλώσσα των φωνητικών οδηγιών, και προφανώς διαλέγουμε τον George ή την Matina, η οποία βρίσκεται λίγο παρακάτω στη λίστα

 

16. Ακολουθεί μια δήλωση αποδοχής για τα χαρακτηριστικά της συσκευής μας που θα χρησιμοποιεί η εφαρμογή. Πατάμε Αποδοχή (αν θέλουμε να μην εμφανίζεται σε κάθε εκκίνηση, βγάζουμε το tick από την επιλογή Εμφάνιση στην εκκίνηση)

 

17. Ακολουθεί η πληροφόρηση ασφάλειας για την οδήγηση και τη χρήση συσκευών πλοήγησης. Πατάμε Χάρτης (αν θέλουμε να μην εμφανίζεται σε κάθε εκκίνηση, βγάζουμε το tick από την επιλογή Εμφάνιση στην εκκίνηση)

 

18. Εμφανίζεται στην οθόνη η έκδοση του χάρτη που έχουμε (GRC v2.13 – 2009.02). Δεξιά υπάρχει ένα λουκέτο που δηλώνει πως πρέπει να ενεργοποιηθεί ο χάρτης για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα

 

19. Από τα τρία πλήκτρα που εμφανίζονται κάτω στην οθόνη, επιλέγουμε το μεσαίο (γαλάζιο i)

 

20. Από τις επιλογές που εμφανίζονται επιλέγουμε την επιλογή Ξεκλείδωτο

 

21. Κατόπιν, από τις δύο επιλογές που εμφανίζονται για την ενεργοποίηση, επιλέγουμε την επιλογή Web

 

22. Τρέχουμε στον υπολογιστή μας το NDrive_KG.exe και πατάμε το κουμπί Get new για να δημιουργήσει το πρόγραμμα έναν σειριακό αριθμό όπως φαίνεται στο παρακάτω screenshot (αφήνουμε το πρόγραμμα να τρέχει)

 

http://www.imageshack.gr/files/3i2n612fl5ew5gpj7iuy_thumb.png

 

23. Πηγαίνουμε στο κινητό μας, και στην οθόνη που εμφανίζεται (εκεί που γράφει <Σειριακός αριθ:>) πληκτρολογούμε τον αριθμό που δημιούργησε το πρόγραμμα (θέλει λίγη προσοχή να μη μπερδέψουμε το 0 με το O)

 

24. Πατάμε το ΟΚ και στην ερώτηση Θέλετε να ενεργοποιήσετε μέσω αυτόματης σύνδεσης Internet επιλέγουμε Όχι

 

25. Τότε μας βγάζει μια οθόνη με τους εξής αριθμούς:

Σειριακός αριθ: (αυτό που είχαμε πληκτρολογήσει πριν)

Αριθμός εξουσιοδότησης: (ένα κλειδί 12 χαρακτήρων σε 3 σετ των 4 χαρακτήρων έκαστο)

Χάρτης: (ένα κλειδί της μορφής TA-EEUR-GRC-*-2009.02)

 

26. Σημειώνουμε στο notepad αυτά τα 3 κλειδιά και πατάμε ΟΚ

 

27. Εμφανίζεται στην οθόνη το μήνυμα Εισάγετε τον αριθμό ενεργοποίησης που λάβατε από την σελίδα μας και πατάμε Εντάξει

 

28. Πηγαίνουμε στον υπολογιστή μας ξανά και στο πρόγραμμα που τρέχει από πριν βάζουμε στο πεδίο Device ID το κλειδί που στο κινητό μας αναφερόταν ως Αριθμός εξουσιοδότησης. Στο Map βάζουμε το κλειδί που στο κινητό μας αναφερόταν ως Χάρτης. Αν τυχόν είχαμε κλείσει το πρόγραμμα μετά το βήμα 22, θα πρέπει να συμπληρώσουμε στο πεδίο Serial Number τον σειριακό αριθμό που δημιουργήσαμε στο βήμα 22 και τον περάσαμε στο κινητό μας κατά το βήμα 23. Κατόπιν πατάμε το κουμπί Generate για να δημιουργηθεί ο αριθμός ενεργοποίησης, όπως φαίνεται στο παρακάτω screenshot

 

http://www.imageshack.gr/files/dmepegvouwm5el79kmdh_thumb.png

 

29. Από τους τέσσερις αριθμούς που δημιουργούνται, εμάς μας ενδιαφέρει αυτός που το όνομα του χάρτη είναι ολόιδιο με αυτό που πληκτρολογήσαμε εμείς (το πρώτο στη λίστα σε όσες δοκιμές έκανα) όπως φαίνεται στο παρακάτω screenshot

 

http://www.imageshack.gr/files/qk9catb12cuvnprfgm9e_thumb.png

 

30. Πηγαίνουμε πίσω στο κινητό, και πληκτρολογούμε λοιπόν τον κατάλληλο αριθμό ενεργοποίησης εκεί που γράφει <Αριθμός ενεργοποίησης> και πατάμε ΟΚ

 

31. Εμφανίζεται το μήνυμα Σας ευχαριστούμε που ενεργοποιήσατε το http://www.ndrive.com

 

32. Το πρόγραμμα είναι έτοιμο προς χρήση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μόλις παρατήρησα ότι έχει μια σημαντική απόκλιση όταν βγάζει τα νούμερα των συντεταγμένων. Δηλαδή το σπίτι μου με την εφαρμογή χαρτες την νόκια μου βγάζει τις σωστές συντεταγμένες, ενώ το ν-ντράιβ μου βγάζει λάθος( πάνω στον χάρτη με βγάζει στο σωστό σημείο, αλλά τα νούμερα που δίνει αντιστοιχούν σε άλλο γεωγραφικό σημείο) :(

Κρίμα γιατί το συμπάθησα πολύ το προγραμματάκι.

Βέβαια το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει την πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

πως θα ενεργοποιησω το Navigreece 07 χαρτη? εχω τον προηγουμενο! :O

Θα ανοίξεις το πρόγραμμα, θα πας μενού > σχετικά > χάρτης και θα επιλέξεις το χάρτη NaviGreece.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολους! θα μπορουσα να βαλω και αλους χαρτες μεσα στο ndrive εκτος απο αυτους που ειχε προεγκατεστιμενους?πχ απο αλλο λογισμικο πλοηγισης.και εν ναι πως?

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις θα πρεπει να βαλεις χαρτες που ειναι συμβατοι με το NDrive

 

Δοκιμασε τις αλλες εφαρμογες:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=240084

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω και εγώ για τους χάρτες. Δεν ξέρω πώς μπορώ να επιλέξω κάποιο άλλο χάρτη. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον τελευταίο της Navigreece, αλλά δεν ξέρω πώς να αλλάξω χάρτη.

Επειδή μετά την αλλαγή της οθόνης στο κινητό μου και την αναβάθμιση στην 30 version έκανα hard format και format στην κάρτα μνήμης και άρα περνάω ότι χρειάζομαι από την αρχή, το ndrive συνεχίζει κατά την πλοήγηση να κάνει αυτούς τους κύκλους;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω και εγώ για τους χάρτες. Δεν ξέρω πώς μπορώ να επιλέξω κάποιο άλλο χάρτη. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον τελευταίο της Navigreece, αλλά δεν ξέρω πώς να αλλάξω χάρτη.

Επειδή μετά την αλλαγή της οθόνης στο κινητό μου και την αναβάθμιση στην 30 version έκανα hard format και format στην κάρτα μνήμης και άρα περνάω ότι χρειάζομαι από την αρχή, το ndrive συνεχίζει κατά την πλοήγηση να κάνει αυτούς τους κύκλους;

 

Για να εναλλασεις τους χαρτες πας Μενου->Σχετικα->Χαρτης και επιλεγεις.

Οσο για το αν κανει κυκλους δεν νομιχω τωρα λειτουργει καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια η τελευταια εκδοση του χάρτη για το ndrive του teleatlas ποια ειναι ? εγω έχω 29/2 νομιζω.. πρεπει να εχει βγει και πιο προσφατη ,σωστα ?
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος ? Οσο και αν κυταξα δεν βρηκα τιποτα σχετικο... Μηπως την μπερδευεις με την 3.4.19 ??

 

Ψαξε καλυτερα :)

 

http://img35.imageshack.us/img35/5614/screenshot0020h.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να βαλω το ndrive κ μου λεει κατι για σφαλμα πιστοποιητικου κ να επικοινωνησω με τον προμηθευτη της εφαρμογης! Τι κανω τωρα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να βαλω το ndrive κ μου λεει κατι για σφαλμα πιστοποιητικου κ να επικοινωνησω με τον προμηθευτη της εφαρμογης! Τι κανω τωρα?

 

Πριν το κανεις εγκατασταση θα πρεπει να το υπογραψεις ψηφιακα:

 

S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση #5

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Νεα εκδοση στο μαγαζακι.

3.5.27.

Οσοι εχουν παλαιοτερες να κανουν copy paste επανω στο παλιο,(προσοχη με τα voices που θελουν αλλαγη) και να ξανατρεξουν τα SIS για να μην εχουν προβλημα με τον χαρτη. Αν το κανετε αυτο δεν χρειαζεστε την γενητρια που δεινει το παλικαρι.

Τις υπολοιπες οδηγιες ακολουθειστε τις απο εκει.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...