Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν εχουν περάσει 2 χρόνια από την προηγούμενη ενημέρωση της τράπεζας είναι πιθανόν να σου ζητήσουν εκκαθαριστικό και αποδεικτικό διεύθηνσης.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να πληρώσω με κάρτα λογαριασμό για τον οποίο έχω κωδικό πληρωμής RFXXXXXX ;
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ebanking σου, ναι. Τι οργανισμό θέλεις να πληρώσεις και σε τι τράπεζα είναι η κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ebanking σου, ναι. Τι οργανισμό θέλεις να πληρώσεις και σε τι τράπεζα είναι η κάρτα;

 

Η πληρωμή αφορά σε δημοτική ύδρευση και έχω κάρτες στην Πειραιώς και την Εθνική. Λες να γίνεται κάτι;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πλέον πιστωτική στην Πειραιώς αλλά θυμάμαι ότι μπορούσα να πληρώσω λογαριασμούς μέσα από το ebanking χρεώνοντας την πιστωτική μου. Δεν σε αφήνει τώρα;

Αλλιώς ψάξε μήπως ο οργανισμός που θέλεις να πληρώσεις, έχει πληρωμή στο site του μέσω κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα ότι δεν θα πάμε μαζί.

 

Βασικά η όλη διαδικασία είναι για να μπορώ να κάνω εξουσιοδότησεις εκ μέρους της από τo gov.gr

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Για να κανετε εξουσιοδοτήσεις μέσω του gov.gr κάντε εγράφη στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας.

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος στην τράπεζα να δηλώσει κινητό τηλέφωνο για να κανει εξουσιοδοτήσεις μέσω gov.gr

Edited by xenopoulos
.
Link to comment
Share on other sites

Για να κανετε εξουσιοδοτήσεις μέσω του gov.gr κάντε εγράφη στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας.

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος στην τράπεζα να δηλώσει κινητό τηλέφωνο για να κανει εξουσιοδοτήσεις μέσω gov.gr

 

Δεν είναι τόσο απλά.

Η μητέρα μου δεν έχει δικό της κινητό και θέλω να δηλώσω το δικό μου για εκείνη.

 

Στο λινκ που έβαλες δίνει 2 τρόπους:

πάροχο υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας

πιστωτικό ίδρυμα

 

 

Οπότε μέσω του παρόχου κινητής δεν μπορώ να την συνδέσω κάπως αφού δεν είναι στο όνομα της.

 

Το δεύτερο μόνο βλέπω πιθανό μέσω της τράπεζας.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά.

Η μητέρα μου δεν έχει δικό της κινητό και θέλω να δηλώσω το δικό μου για εκείνη.

 

Στο λινκ που έβαλες δίνει 2 τρόπους:

πάροχο υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας

πιστωτικό ίδρυμα

 

 

Οπότε μέσω του παρόχου κινητής δεν μπορώ να την συνδέσω κάπως αφού δεν είναι στο όνομα της.

 

Το δεύτερο μόνο βλέπω πιθανό μέσω της τράπεζας.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Για να δηλώσεις το κινητό στην τράπεζα θα σου ζητήσουν βεβαίωση από τον πάροχο ότι το κινητό είναι στο όνομα σου. Επομένως, για να δηλώσει η μητέρα σου στην τράπεζα το κινητό σου, θα πρέπει πρώτα να το μεταβιβάσεις στο όνομα της.

Link to comment
Share on other sites

Για να δηλώσεις το κινητό στην τράπεζα θα σου ζητήσουν βεβαίωση από τον πάροχο ότι το κινητό είναι στο όνομα σου. Επομένως, για να δηλώσει η μητέρα σου στην τράπεζα το κινητό σου, θα πρέπει πρώτα να το μεταβιβάσεις στο όνομα της.

 

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. αλλαξα νουμερο και στην επικαιροποιηση στοιχειων απλα δηλωσα τον νεο αριθμο, δεν μου ζητησαν βεβαιωση απο τον παροχο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή αφορά σε δημοτική ύδρευση και έχω κάρτες στην Πειραιώς και την Εθνική. Λες να γίνεται κάτι;

Η Πειραιώς έχει χωριστεί κατηγορία πληρωμή ΔΕΥΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι τόσο απλά.

Η μητέρα μου δεν έχει δικό της κινητό και θέλω να δηλώσω το δικό μου για εκείνη.

 

Στο λινκ που έβαλες δίνει 2 τρόπους:

πάροχο υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας

πιστωτικό ίδρυμα

 

 

Οπότε μέσω του παρόχου κινητής δεν μπορώ να την συνδέσω κάπως αφού δεν είναι στο όνομα της.

 

Το δεύτερο μόνο βλέπω πιθανό μέσω της τράπεζας.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ο τελικός σκοπός που είναι η εξουσιοδότηση μέσω gov ΑΠΑΙΤΕΙ και κωδικους e-banking για την μάνα σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. αλλαξα νουμερο και στην επικαιροποιηση στοιχειων απλα δηλωσα τον νεο αριθμο, δεν μου ζητησαν βεβαιωση απο τον παροχο

 

Λογικά όταν άλλαξες το νούμερο επιβεβαίωσαν την ταυτότητα σου μέσω sms στο παλιό νούμερο. Ο φίλος όμως ρωτάει πως να δηλώσει για πρώτη φορά το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς έχει χωριστεί κατηγορία πληρωμή ΔΕΥΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ο τελικός σκοπός που είναι η εξουσιοδότηση μέσω gov ΑΠΑΙΤΕΙ και κωδικους e-banking για την μάνα σου.

Οπότε λες ότι είναι μονόδρομος η έκδοση ebanking για τη μάνα μου.

 

Έκλεισα ραντεβού για αύριο και θα πάω στην τράπεζα και ότι γίνει.

Θα έχω μαζί μου λογαριασμούς ΔΕΗ, σταθερού τηλεφώνου του σπιτιού και εκκαθαριστικό δικό της και ότι γίνει.

 

Πάντως σκόρδα και από άλλο γνωστό ότι μπόρεσε και έκανε το ίδιο (να δηλώσει το κινητό του για τον πατέρα του) χωρίς θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να κανετε εξουσιοδοτήσεις μέσω του gov.gr κάντε εγράφη στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας.

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/stoikheia-polite-kai-tautopoietika-eggrapha/ethniko-metroo-epikoinonias-emep

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος στην τράπεζα να δηλώσει κινητό τηλέφωνο για να κανει εξουσιοδοτήσεις μέσω gov.gr

Δεν είναι τόσο απλά.

Η μητέρα μου δεν έχει δικό της κινητό και θέλω να δηλώσω το δικό μου για εκείνη.

 

Στο λινκ που έβαλες δίνει 2 τρόπους:

πάροχο υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας

πιστωτικό ίδρυμα

 

 

Οπότε μέσω του παρόχου κινητής δεν μπορώ να την συνδέσω κάπως αφού δεν είναι στο όνομα της.

 

Το δεύτερο μόνο βλέπω πιθανό μέσω της τράπεζας.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Κι εγώ σκέφτηκα να δηλώσω στο Ε.Μ.Επ. τον αριθμό που έχω δηλώσει εδώ και χρόνια στο e-banking μιας τράπεζας, αλλά δεν μου έδινε πουθενά την δυνατότητα να το επιβεβαιώσω μέσω e-banking. :(

Ακολούθησα τα βήματα και με οδηγούσε αναγκαστικά στην επιβεβαίωση μέσω παρόχου (μέσω της Ε.Ε.Τ.Τ. στην πραγματικότητα) και ο αριθμός δεν μου ανήκει, οπότε δεν μπορούσα να προχωρήσω! Νομίζω μου έλεγε πως θα έπρεπε να πάω στα Κ.Ε.Π. και δεν θυμάμαι ποια άλλη δημόσια υπηρεσία μου έδινε ως εναλλακτική. Για την ιστορία ο αριθμός είναι στο όνομα εταιρείας και τελικά χρησιμοποίησα το προσωπικό μου καρτοκαρτοκινητό.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θέλω να δηλώσω το κινητό μου για τη μητέρα μου σε λογαριασμό στην Εθνική που έχω μαζί με εκείνη.

Πώς κλείνεις ραντεβού μαζί τους αφού δεν το σηκώνουν καν;

 

Επίσης, θα μας ζητήσουν τίποτα άλλα χαρτιά πέρα από την ταυτότητα της;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το ibank pass δεν ισχυει πια; Καθιέρωσαν ραντεβου δηλαδη;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά την αχρήστευσαν. Μόνο για το πρόγραμμα επιστροφή αξίζει, αλλά σε αυτό το πρόγραμμα είναι και άλλες κάρτες της Eurobank. Πάντως προσωπικά δεν θα την ακυρώσω, γιατί την έχω 14 χρόνια χωρίς συνδρομή για πάντα και με 6000 ευρώ πιστωτικό όριο

1000 ευρω λογαριασμος με 3 % 30 ευρω μείωση

32,5 ευρω παγιο μείωση με 5% 1,6 ευρω για γελια

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Το ibank pass δεν ισχυει πια; Καθιέρωσαν ραντεβου δηλαδη;

Ίσχυε πριν την καραντίνα, αντικαθιστούσε τα χαρτάκια αναμονής (με τα νούμερα). Πλέον δεν έχει χρησιμότητα λόγω των ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, μπορούμε να πληρώσουμε πιστωτική Πειραιώς από εξωτερικό ΑΤΜ;

 

Φυσικά αν το ΑΤΜ Δέχεται καταθέσεις μετρητών γίνεται πληρωμή πιστωτικής.

Link to comment
Share on other sites

Ανέπαφες συναλλαγές τώρα και στα ATM από την Eurobank!

Αν έχετε παρατηρήσει όλα τα καινούργια ΑΤΜ έχουν σε κάποιο σημείο το σηματάκι του contactless...

Το έχει δει κανείς να δουλεύει;

 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/173908/anepafes-synallages-tora-kai-sta-atm-apo-tin-eurobank

 

contactless-b-16-9-full-high-quality.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Τώρα λέει το άρθρο ότι ξεκίνησε να δουλεύει, τόσο καιρό όχι ήταν ανενεργό :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα στις 18/5 που πήγα για κατάθεση στο ATM, αλλά δεν το δοκίμασα διότι η χρεωστική μου είναι παλιά (Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου) και δεν έχει κύκλωμα για ανέπαφες και δεν την έχω περάσει στο Wallet. Σκέφτηκα τότε να την πέρναγα στο Wallet και να δοκίμαζα με το κινητό, αλλά βιαζόμουν για να κάνω δοκιμές μπροστά στο ATM.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα θα αποδέχεται μόνο τις κάρτες από τα Wallet, όχι την φυσική κάρτα ανέπαφα.
Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αν το απόγευμα μου δουλέψει και μένα πολλά μπράβο στη eurobank και μια κάρτα λιγότερη στο πορτοφόλι αφού μέσω Apple Pay θα μπορώ να κάνω τα πάντα ακόμα και στα ΑΤΜ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...