Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δε το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αν το απόγευμα μου δουλέψει και μένα πολλά μπράβο στη eurobank και μια κάρτα λιγότερη στο πορτοφόλι αφού μέσω Apple Pay θα μπορώ να κάνω τα πάντα ακόμα και στα ΑΤΜ.

 

Αποσύρω τελικά μέρος των ευσήμων. Με apple play μόνο ανάληψη και μια ακόμη επιλογή έβγαλε. Με την κάρτα όλα οκ. Το θέμα είναι ότι για κατάθεση χρειάζομαι την κάρτα οπότε δε γλιτώνω το κουβάλημα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ατμ που δεν ήταν έξω από κατάστημα τράπεζας και δεν κατάφερα να κάνω ανάληψη. Είναι σε όλα τα ατμ ή εγώ δεν έκανα κάτι σωστά;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ατμ που δεν ήταν έξω από κατάστημα τράπεζας και δεν κατάφερα να κάνω ανάληψη. Είναι σε όλα τα ατμ ή εγώ δεν έκανα κάτι σωστά;

 

Ετσι όπως το γράφεις πως να βοηθήσει κάποιος;

Που κόλλησες;Σου εβγαλε κάποιο μηνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το γράφεις πως να βοηθήσει κάποιος;

Που κόλλησες;Σου εβγαλε κάποιο μηνυμα;

 

Βασικά έχεις δίκιο :p

Δοκίμασα με το ρολόι, όχι με το τηλέφωνο και δεν είδα ανταπόκριση :O

Όμως διάβασα στο άρθρο ότι πρέπει να το ενεργοποιηθεί μέσα από την εφαρμογή αρχικά. Την άνοιξα πριν λίγο και μου έβγαλε "ενημέρωση" να το ενεργοποιήσω... Απλά είχα περάσει την κάρτα στο wallet.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες απορία, είναι εφικτό σε μια πιστωτική eurobank να επιλέξω εγώ μέσα από το e banking το πώς θα πληρώνετε; Δηλαδή να την πληρώνω εγώ όποτε θέλω και όπως θέλω, να μη πληρώνετε αυτόματα
Link to comment
Share on other sites

Έχει 20€ συνδρομή, έναντι 12€ των bonus visa/mastercard. Επίσης 4 πόντοι = 2 μίλια, ενώ στην πιστωτική 4 πόντοι = 4 μίλια.

 

Βγήκε και νέα πιστωτική aegean bonus premium, με 4 πόντους = 5 μίλια, και μερικά κουπόνια για δωρεάν αποσκευές, έκπτωση σε εισιτήριο κλπ ( https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa-premium ). 40€ η συνδρομή της απλής πιστωτικής, 80€ της premium.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 20€ συνδρομή, έναντι 12€ των bonus visa/mastercard. Επίσης 4 πόντοι = 2 μίλια, ενώ στην πιστωτική 4 πόντοι = 4 μίλια.

 

Βγήκε και νέα πιστωτική aegean bonus premium, με 4 πόντους = 5 μίλια, και μερικά κουπόνια για δωρεάν αποσκευές, έκπτωση σε εισιτήριο κλπ ( https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa-premium ). 40€ η συνδρομή της απλής πιστωτικής, 80€ της premium.

 

Δεν το γράφει γι αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες απορία, είναι εφικτό σε μια πιστωτική eurobank να επιλέξω εγώ μέσα από το e banking το πώς θα πληρώνετε; Δηλαδή να την πληρώνω εγώ όποτε θέλω και όπως θέλω, να μη πληρώνετε αυτόματα

Ναι, μπορείς να διαγράψεις την πάγια από το e-banking (φαντάζομαι και σε κατάστημα ή στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση θα μπορούσες να το ζητήσεις), αλλά αντιλαμβάνεσαι πως θα σε χρεώνουν με τόκους αν δεν πληρώνεις εγκαίρως!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό με τους τόκους απλά αυτός ο τρόπος με μπερδεύει , μέσα από το e-banking δεν έχω βγάλει άκρη
Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα τις νέες κάρτες της Aegean. Η premium πιστωτική πολύ ενδιαφέρουσα με τα κουπόνια για κάποιον που πετάει συχνά. Μόνο μείον για μένα ότι λείπει ο διπλασιασμός εγγύησης.

Η χρεωστική πάλι (που με ενδιέφερε να τη βγάλω) μου φαίνεται μάπα. Έχω ήδη τη bonus visa. Να δώσω 8€ παραπάνω συνδρομή, no big deal. Μου φαίνεται ότι για πτήσεις εσωτερικού δεν αξίζει η αναλογία πόντων προς εξαργύρωση σε σχέση με το να εξαργυρώσω απευθείας bonus πόντους της άλφα. Και πάλι χάνω το διπλασιασμό εγγυήσεως.

Η απλή είδα πήρε κάποιες βελτιώσεις και τσίμπησαν λιγάκι και τη συνδρομή. Θέλω να δω τι θα γίνει με εσάς που την έχετε με δωρεάν συνδρομή για πάντα.

 

Ένα τελευταίο μείον (αλλά υπάρχει καιρό) είναι ότι σε καμία κάρτα δε μηδενίζουν συνδρομή με βάση τον τζίρο.

 

Μου φαίνεται πάντως ότι μόνο η άλφα ασχολείται σοβαρά με τις πιστωτικές της. Οι άλλες όλο κοιτάνε να κόψουν πράγματα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στο τιμολόγιο υπάρχουν όλα :)

 

Ναι οκ, δεν το είδα, αλλά όταν κάνεις αίτηση δεν γράφει κάτι. Πάντως πρώτη φορά βλέπω χρεωστική να παρέχει ταξιδιωτική Ασφάλεια. Γι αυτό και τα 20€.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο μείον (αλλά υπάρχει καιρό) είναι ότι σε καμία κάρτα δε μηδενίζουν συνδρομή με βάση τον τζίρο.

 

Μου φαίνεται πάντως ότι μόνο η άλφα ασχολείται σοβαρά με τις πιστωτικές της. Οι άλλες όλο κοιτάνε να κόψουν πράγματα.

 

 

αρχικά, αν η "θέση" σου είναι gold και πάνω, δεν έχεις συνδρομές σε κάρτες...

 

το 2500 ευρώ τζίρο, νομίζω ότι ακόμα σου γλυτώνει την συνδρομή..

Τέλος, μόνο εγώ ξενερώνω από τον σχεδιασμό και την υλοποίηση της platinum? Παίζει να είναι και η πιο άσχημη κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

αρχικά, αν η "θέση" σου είναι gold και πάνω, δεν έχεις συνδρομές σε κάρτες...

 

Τι εννοείς με αυτό? :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό? :blink:

 

Ότι εάν είσαι "καλός" πελάτης, σου κάνουν τα χατίρια, το οποίο ισχύει.

Για το ότι από 2.500€ και πάνω αντιλογίζουν συνδρομές, οι νέες συμβάσεις δεν το περιλαμβάνουν. Δεν ξέρω στην πράξη τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ότι εάν είσαι "καλός" πελάτης, σου κάνουν τα χατίρια, το οποίο ισχύει.

Για το ότι από 2.500€ και πάνω αντιλογίζουν συνδρομές, οι νέες συμβάσεις δεν το περιλαμβάνουν. Δεν ξέρω στην πράξη τι κάνουν.

 

Είσαι σίγουρος ?????

Εμένα μου είχαν πει:

Γίνε gold και ΚΑΝΕ και 4.000€ τον χρόνο για να μην έχεις συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Ότι εάν είσαι "καλός" πελάτης, σου κάνουν τα χατίρια, το οποίο ισχύει.

Για το ότι από 2.500€ και πάνω αντιλογίζουν συνδρομές, οι νέες συμβάσεις δεν το περιλαμβάνουν. Δεν ξέρω στην πράξη τι κάνουν.

 

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Με βενζίνες και σούπερ μάρκετ το πιάνεις αυτό το ποσό, κρίμα που πλέον δεν γίνεται αντιλογισμός της ετήσιας συνδρομής έτσι...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν μου άλλαξαν την Premium bonus American Express (που ήταν χωρίς ετήσια συνδρομή) με Gold bonus Mastercard, τότε στην εξυπηρέτηση πελατών μου ανέφεραν πως με τζίρο €2.500/έτος δεν θα επιβαρύνομαι με συνδρομή.

 

Το γνωρίζω αυτό με τους τόκους απλά αυτός ο τρόπος με μπερδεύει , μέσα από το e-banking δεν έχω βγάλει άκρη
Τι σε μπερδεύει;

Στην Eurobank δουλεύει με απόλυτα λογικό τρόπο δηλαδή αν έχεις πληρώσει μόνος σου σε προγενέστερη ημερομηνία, τότε όταν τρέξει η πάγια εντολή θα κρατήσει μόνο την διαφορά (αν τυχόν υπάρχει), ενώ στην Alpha Bank είχα πληρώσει μόνος μου και η πάγια τράβηξε το ποσό του μηνιαίου λογαριασμού χωρίς να κάνει κανέναν έλεγχο! Επίσης στην Alpha Bank, ενώ έχω πάγια εξόφλησης για το συνολικό ποσό, όταν η πάγια τρέχει μετά την ημερομηνία πληρωμής τότε κρατάει μόνο την ελάχιστη καταβολή! :blink:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν μου άλλαξαν την Premium bonus American Express (που ήταν χωρίς ετήσια συνδρομή) με Gold bonus Mastercard, τότε στην εξυπηρέτηση πελατών μου ανέφεραν πως με τζίρο €2.500/έτος δεν θα επιβαρύνομαι με συνδρομή.

 

Τι σε μπερδεύει;

Στην Eurobank δουλεύει με απόλυτα λογικό τρόπο δηλαδή αν έχεις πληρώσει μόνος σου σε προγενέστερη ημερομηνία, τότε όταν τρέξει η πάγια εντολή θα κρατήσει μόνο την διαφορά (αν τυχόν υπάρχει), ενώ στην Alpha Bank είχα πληρώσει μόνος μου και η πάγια τράβηξε το ποσό του μηνιαίου λογαριασμού χωρίς να κάνει κανέναν έλεγχο! Επίσης στην Alpha Bank, ενώ έχω πάγια εξόφλησης για το συνολικό ποσό, όταν η πάγια τρέχει μετά την ημερομηνία πληρωμής τότε κρατάει μόνο την ελάχιστη καταβολή! :blink:

 

Η κάθε κάρτα τρέχει με τους όρους της σύμβασης που έχεις υπογράψει. Εφόσον εσύ την έχεις με αυτήν την πρόβλεψη, ισχύει.

Εάν μπεις στη σελίδα της τράπεζας, θα δεις πολλές κάρτες να μην το αναφέρουν πλέον στους όρους τους.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά, αν η "θέση" σου είναι gold και πάνω, δεν έχεις συνδρομές σε κάρτες...

 

το 2500 ευρώ τζίρο, νομίζω ότι ακόμα σου γλυτώνει την συνδρομή..

Τέλος, μόνο εγώ ξενερώνω από τον σχεδιασμό και την υλοποίηση της platinum? Παίζει να είναι και η πιο άσχημη κάρτα...

 

Χρήσιμο το πρώτο που λες αν και δυστυχώς δε με αφορά για την ώρα :lol: (φαντάζομαι ότι ισχύει μόνο γι αυτόν που είναι πρώτο όνομα στον εκάστοτε λογαριασμό).

 

Για το τζίρο δυστυχώς στις νέες συμβάσεις δεν ισχύει, ελπίζω τουλάχιστον να σεβαστούν τις παλιές και να μην εκμεταλλευτούν τυχόν προϊοντικές αλλαγές ονομάτων για να χρεώσουν συνδρομές.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το πρώτο που λες αν και δυστυχώς δε με αφορά για την ώρα :lol: (φαντάζομαι ότι ισχύει μόνο γι αυτόν που είναι πρώτο όνομα στον εκάστοτε λογαριασμό).

 

Για το τζίρο δυστυχώς στις νέες συμβάσεις δεν ισχύει, ελπίζω τουλάχιστον να σεβαστούν τις παλιές και να μην εκμεταλλευτούν τυχόν προϊοντικές αλλαγές ονομάτων για να χρεώσουν συνδρομές.

 

Πρέπει νομίζω να έχεις κανένα πενηντάρικο για το πρώτο Άλεξ...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει νομίζω να έχεις κανένα πενηντάρικο για το πρώτο Άλεξ...

 

Ξέρω για το 50άρι γι αυτό λέω δε με αφορά προς το παρόν :lol:

Επίσης νομίζω πως είναι μόνο για το πρώτο όνομα του λογαριασμού. Πχ ένα ανδρόγυνο που έχει 100000€ προσθεσμιακή δεν ξέρω αν φαίνονται και οι δύο πελάτες personal banking.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η χρωστική Aegean της Alpha, λειτουργεί και σαν πιστωτική; Ρωτάω για τις ασφαλιστικές καλύψεις που προσφέρει ακόμα και για ενοικίαση αυτοκινήτου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...