Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το ζήτημα είναι τι εννοείς "σε χρεώνει ως ανάληψη μετρητών". Εγώ ξέρω, όπως έγραψα, πως απλά έχει μεγαλύτερο επιτόκιο και άμεση ισχύ των τόκων. Το έχεις κάνει; Έχεις δει κάτι διαφορετικό; Από περιέργεια ρωτάω. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως θα χρεωθείς αν έχεις πιστωτικό υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Θα το θεωρήσει ως ανάληψη μετρητών (δίκην δανείου) και όχι ως απλή ανάληψη χρημάτων χωρίς κανένα επιτόκιο. Αυτό εννοώ.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ. Είναι λογικό όταν δεν έχεις λεφτά μέσα να σε χρεώσει. Θα πάρεις 300€ και σε χρεώνει άμεσα με τόκους. Αν εσύ τους είχες βάλει 500€ πιο πριν, πως θα χρεωθείς; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν λογικό για να γίνει κάτι τέτοιο, είναι να σου έχει 2 διαφορετικά υπόποιπα, πράγμα που μοιάζει απίθανο. Απλά ρωτάω γιατί μου φαίνεται παράλογο να συμβαίνει έτσι .
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ξέρω, και ρωτάω για να μάθω 100%
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

θα σε χρεωσει κανονικα με τοκους ασχετα αν εχεις πιστωτικο υπολοιπο.

αυτο που μπορεις να κανεις για να μην χρεωθεις το παραμικρο σε περιπτωση πιστωτικου υπολοιπου ειναι να επικοινωνησεις με εξυπηρετηση πελατων και να ζητησεις να μεταφερθει το πλεοναζων ποσο σε τραπεζικο σου λογαριασμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα σε χρεωσει κανονικα με τοκους ασχετα αν εχεις πιστωτικο υπολοιπο.

αυτο που μπορεις να κανεις για να μην χρεωθεις το παραμικρο σε περιπτωση πιστωτικου υπολοιπου ειναι να επικοινωνησεις με εξυπηρετηση πελατων και να ζητησεις να μεταφερθει το πλεοναζων ποσο σε τραπεζικο σου λογαριασμο

 

Το βρίσκεις λογικό να έχει η κάρτα πλεόνασμα χρημάτων ΔΙΚΩΝ ΣΟΥ, να μην δανείζεσαι από την τράπεζά ΤΟΥΣ, να παραμένει αρνητικό το υπόλοιπο (δηλαδή σου οφείλει η τράπεζα εσένα βασικά) και να σε χρεώνει υπέρογκους τόκους όταν λες να πάρεις τα χρήματα αυτά;

Παράνοια.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκεις λογικό να έχει η κάρτα πλεόνασμα χρημάτων ΔΙΚΩΝ ΣΟΥ, να μην δανείζεσαι από την τράπεζά ΤΟΥΣ, να παραμένει αρνητικό το υπόλοιπο (δηλαδή σου οφείλει η τράπεζα εσένα βασικά) και να σε χρεώνει υπέρογκους τόκους όταν λες να πάρεις τα χρήματα αυτά;

Παράνοια.

 

δεν θελεις να καταλαβεις η απλα κανεις το κομματι σου;

μια χαρα μπορεις να παρεις τα χρηματα σου χωρις να πληρωσεις ουτε 1 cent.

σου εξηγησα τον τροπο στο προηγουμενο post

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα σε χρεωσει κανονικα με τοκους ασχετα αν εχεις πιστωτικο υπολοιπο.

αυτο που μπορεις να κανεις για να μην χρεωθεις το παραμικρο σε περιπτωση πιστωτικου υπολοιπου ειναι να επικοινωνησεις με εξυπηρετηση πελατων και να ζητησεις να μεταφερθει το πλεοναζων ποσο σε τραπεζικο σου λογαριασμο

 

Είναι το ίδιο εύκολο να πρέπει να κάνεις τηλέφωνο, αίτηση, αναμονή ή να μπορείς επιτόπου να τα κάνεις ανάληψη σε ένα ATM. Θες να μου πεις ότι δεν θα μπορούσαν με μία ρύθμιση στο software του ATM να μην χρεώνεται τόκος όταν κάνεις ανάληψη από αρνητικό υπόλοιπο, που παραμένει αρνητικό μετά την ολοκλήρωση της ανάληψης. Δεν αντιλαμβάνεσαι, ότι υπάρχει ένας μικρός δόλος πίσω από όλο αυτό. Φιλικά το λέω.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο εύκολο να πρέπει να κάνεις τηλέφωνο, αίτηση, αναμονή ή να μπορείς επιτόπου να τα κάνεις ανάληψη σε ένα ATM. Θες να μου πεις ότι δεν θα μπορούσαν με μία ρύθμιση στο software του ATM να μην χρεώνεται τόκος όταν κάνεις ανάληψη από αρνητικό υπόλοιπο, που παραμένει αρνητικό μετά την ολοκλήρωση της ανάληψης. Δεν αντιλαμβάνεσαι, ότι υπάρχει ένας μικρός δόλος πίσω από όλο αυτό. Φιλικά το λέω.

 

ειλικρινα πιστευω οτι τρολαρεις, απο μενα τελος η συζητηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι φοιτητής (από προπτυχιακός παλιά), πλέον διδακτορικός φοιτητής, ή φοιτητής ανοιχτού πανεπιστημίου κλπ.;

 

Συγγνώμη, θα σε μπερδεψα με κάποιον άλλο:

 

//Όχι δεν είμαι πλέον σπουδαστής, αλλά μου έχει ξεμείνει η student visa και την έχω σχεδόν 2 δεκαετίες και την έχω δηλώσει σε εκατοντάδες εμπόρους, δεν θέλω να την αλλάξω.

 

2. Η τράπεζα είχε και όρους ΠΟΙΝΗΣ αν εξοφλήσεις πρόωρα το δάνειό σου (είχε κάποτε), αλλά κρίθηκαν καταχρηστικοί. Και τότε ήταν νομότυπα όλα αυτά, αλλά επί της ουσίας παράνομα. Να σε τιμωρεί που πληρώνεις πρόωρα το δάνειό σου, επειδή δεν έβγαλε η τράπεζα από εσένα όσα χρήματα υπολόγιζε να βγάλει.

 

Μέχρι να αποδειχθούν παράνομοι και καταχρηστικοί οι όροι της κάρτας σου δεν μπορείς παρά να τους αποδεχθείς. Εγώ είπα ήδη ότι με βολεύει που στη δική μου πιστωτική μπορώ να πληρώσω περισσότερο από το πιστωτικό μου όριο αν την έχω "φορτώσει" με χρήματα, αλλά αν μου το κόψουν δεν θα βγω να διαμαρτυρηθώ.

 

Προφανώς και κάνεις ότι νομίζεις, απλά δεν είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι παραλογίζεσαι. :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σπουδαστής, με την έννοια να μένω σε μια πόλη για να σπουδάζω για προπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο.

Πιο πάνω γράφω: "Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι φοιτητής (από προπτυχιακός παλιά), πλέον διδακτορικός φοιτητής, ή φοιτητής ανοιχτού πανεπιστημίου κλπ.; "

 

Δεν ζητάω την άποψή σας αν είναι νόμιμοι σε αυτά που κάνουν (οι τράπεζες). Ζητάω την άποψή σας αν είναι λογικό να έχεις -€10,000 ΔΙΚΑ σου λεφτά και να μην μπορείς να αγοράσεις ένα προϊόν αξίας €1001.

Ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν, που να έχει και ανάγκη χρήματα γενικά, και να πάει να φορτώσει ένα τέτοιο ποσό στην πιστωτική... Από εκεί ξεκινάει το παράλογο του θέματος.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω από τους όρους, χάνεις τα € επιστροφή γιατί πλήρωσες με δωροκάρτα. Μακάρι να καταλαβαίνω κάτι λάθος..

Εντάξει, απλά δεν θα το παραλάβω το προϊόν και θα ακυρώσω την συναλλαγή που έκανα εξ' αποστάσεως (δεν έχω αυτό το δικαίωμα για 14 μέρες; Υπαναχώρηση; ). Κουραστική eurobank και εκνευριστική ταυτόχρονα.

 

Να βάζεις €3000 αρνητικό υπόλοιπο στην κάρτα σου και να μην σε αφήνει να αγοράσεις ένα προϊόν €1150 ευρώ, γιατί ξεπερνά τα €1000.

Να βάλεις πιστωτικό υπόλοιπο στην κάρτα επιτρέπεται, να το πάρεις ή να το αξιοποιήσεις δεν επιτρέπεται. Δεν είναι λογικό αυτό.

3. Η ενέργεια 20% €πιστροφή δεν ισχύει:

  • Για αγορές σε προϊόντα Apple.
  • Για αγορές που θα πραγματοποιηθούν μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Public Marketplace.
  • Όταν η χρέωση γίνεται μερικά ή σε περισσότερες από μία κάρτες Eurobank, δηλαδή εάν το συνολικό ποσό του προϊόντος δεν εξοφληθεί εξ ολοκλήρου με μία κάρτα Eurobank.
  • Όταν πραγματοποιείται παράλληλα με την αγορά smartphone και εξαργύρωση των διαθέσιμων ευρώ €πιστροφή.
  • Σε συνδυασμό με τη χρήση εκπτωτικών καρτών.
  • Όταν η αγορά smartphone γίνεται με χρήση επιδότησης.
  • Για αγορές λιανικής ή/και χονδρικής που πραγματοποιούνται με μειωμένο ή μηδενικό ΦΠΑ και από τους πελάτες Δημοσίου.

 

Επικοινώνησε άμεσα με το Public για να ακυρώσεις την παραγγελία.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί παρακαλώ, κάποιος γνώστης του θέματος να επιβεβαιώσει το κάτωθι:

 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις ανάληψη χρημάτων από κάρτα που έχει πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω θα σου το χρεώσει ως ανάληψη μετρητών.

Αν έχεις π.χ. -€500 στην πιστωτική κάρτα και κάνεις ανάληψη €100, αντί να πάει στα €-400 (με μηδέν κόστος), θα σε χρεώνει ως ανάληψη μετρητών ενώ συνεχίζεις να κινείσαι στο αρνητικό υπόλοιπο.

 

Ευχαριστώ

 

Κάνεις ανάληψη μετρητών με την πιστωτική σου κάρτα στο my market και φαίνεται σαν ΑΓΟΡΑ και όχι σαν ανάληψη. Και αν έχεις - 500€ πάει στο -400 αν σηκώσεις 100€

 

Δοκιμασμένο 100% το κάνω κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ανάληψη μετρητών με την πιστωτική σου κάρτα στο my market και φαίνεται σαν ΑΓΟΡΑ και όχι σαν ανάληψη. Και αν έχεις - 500€ πάει στο -400 αν σηκώσεις 100€

 

Δοκιμασμένο 100% το κάνω κάθε μήνα.

 

Πολύ ενδιαφέρον. Είναι αυτό;

https://www.mymarket.gr/el-GR/ypiresies/analipsi-metriton-exoflisi-logariasmon

 

1.Τι προμήθεια πληρώνεις;

 

2.Δηλαδή το mymarket παίζει το ρόλο ενός "ΑΤΜ";

 

3.Μέχρι €100 ανάληψη ανά συναλλαγή; Ανά ημέρα; Ανά μήνα;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον. Είναι αυτό;

https://www.mymarket.gr/el-GR/ypiresies/analipsi-metriton-exoflisi-logariasmon

 

1.Τι προμήθεια πληρώνεις;

 

2.Δηλαδή το mymarket παίζει το ρόλο ενός "ΑΤΜ";

 

3.Μέχρι €100 ανάληψη ανά συναλλαγή; Ανά ημέρα; Ανά μήνα;

 

1. Καμία προμήθεια με κάρτα eurobank. Απλά όταν ρωτάει λογαριασμό το POS πατάμε την επιλογή 3 που είναι CREDIT CARD και χρεώνεται η πιστωτική σαν ΑΓΟΡΑ.

 

2. Ναι

 

3. 100€ ανά συναλλαγή. Εγώ σηκώνω 300€ ας πούμε το ενοίκιο μου. 3 συναλλαγές των 100€

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σπουδαστής, με την έννοια να μένω σε μια πόλη για να σπουδάζω για προπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο.

Πιο πάνω γράφω: "Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι φοιτητής (από προπτυχιακός παλιά), πλέον διδακτορικός φοιτητής, ή φοιτητής ανοιχτού πανεπιστημίου κλπ.; "

 

Δεν ζητάω την άποψή σας αν είναι νόμιμοι σε αυτά που κάνουν (οι τράπεζες). Ζητάω την άποψή σας αν είναι λογικό να έχεις -€10,000 ΔΙΚΑ σου λεφτά και να μην μπορείς να αγοράσεις ένα προϊόν αξίας €1001.

Ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

O λόγος που έβαλες τόσα λεφτά σε πιστωτική ποιος είναι;

Εχεις ζητησει αύξηση πιστωτικού ορίου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σπουδαστής, με την έννοια να μένω σε μια πόλη για να σπουδάζω για προπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο.

Πιο πάνω γράφω: "Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι φοιτητής (από προπτυχιακός παλιά), πλέον διδακτορικός φοιτητής, ή φοιτητής ανοιχτού πανεπιστημίου κλπ.; "

 

Δεν ζητάω την άποψή σας αν είναι νόμιμοι σε αυτά που κάνουν (οι τράπεζες). Ζητάω την άποψή σας αν είναι λογικό να έχεις -€10,000 ΔΙΚΑ σου λεφτά και να μην μπορείς να αγοράσεις ένα προϊόν αξίας €1001.

Ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του.

Είναι εντελώς παράλογο να βάλεις 10.000 στην κάρτα την στιγμή που δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα μάθετε να ξεχωρίζετε τα προϊόντα.. άλλων πιστωτική, άλλο χρεωστική.. το να βάζεις λεφτά κάβα σε πιστωτική είναι το λιγότερο αφελές, δεν σου φταίει κανείς.. δωστα σε κάποιον συγγενή σου να. τα κρατάει που λέει ο λόγος.. αν θες για να τα έχεις διαθέσιμα τα βάζεις σε λογαριασμό, όχι σε πιστωτική... στο κομμάτι των ορίων και των χρεώσεων είναι και θέμα visa, mZtercard... τώρα πάει να αλλάξει κάτι με τον ευρωπαϊκό πάροχο, αλλά οι συστημικες τράπεζες δεν θα συνεργαστούν λένε.. μόνο η viva μου φαίνεται από Ελλάδα.

 

μην βλέπουμε πουθενά δράκους αν δεν ξέρουμε πρώτα τι λάθος κάνουμε εμείς...

 

 

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις να κάνεις ανάληψη χρημάτων από κάρτα που έχει πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω θα σου το χρεώσει ως ανάληψη μετρητών, ακόμα κι αν έχεις -€2000 ευρώ. Αλλά μάλλον (και συγγνώμη για την ειρωνεία) κι αυτό μάλλον το βρίσκετε λογικό. Να έχει -€500 στην πιστωτική κάρτα. Να κάνεις ανάληψη €100, και αντί να πάει στα €-400 (με μηδέν κόστος), να σε χρεώνει ως ανάληψη μετρητών ενώ συνεχίζεις να κινείσαι στο αρνητικό υπόλοιπο!

 

 

 

 

 

 

 

Είναι προβληματικό να θεωρεί η τράπεζα ότι πρέπει να σου κάνει ό,τι μπορεί για να σε χρεώσει ώστε να σε αρμέγει λίγο λίγο και να σου παίρνει χρήμα από τους τόκους. Ναι, παραλαμβάνω φυσικά statements για δύο λόγους: για να έχω αρχείο των συναλλαγών μου (γιατί στο ebanking σου δείχνει μόνο το τελευταίο έτος) αλλά και για να χρεώνεται η τράπεζα αυτό το 1 ευρώ. Θέλω να χάνει χρήματα η τράπεζα όσο πιο πολύ γίνεται και όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα, το γνωρίζω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις σε αυτό που λέω.

 

 

 

 

 

 

 

1. Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι φοιτητής (από προπτυχιακός παλιά), πλέον διδακτορικός φοιτητής, ή φοιτητής ανοιχτού πανεπιστημίου κλπ.;

 

2. Η τράπεζα είχε και όρους ΠΟΙΝΗΣ αν εξοφλήσεις πρόωρα το δάνειό σου (είχε κάποτε), αλλά κρίθηκαν καταχρηστικοί. Και τότε ήταν νομότυπα όλα αυτά, αλλά επί της ουσίας παράνομα. Να σε τιμωρεί που πληρώνεις πρόωρα το δάνειό σου, επειδή δεν έβγαλε η τράπεζα από εσένα όσα χρήματα υπολόγιζε να βγάλει.

 

3. Θα τυπώνει 3 σελίδες transactions στο statement της πιστωτικής κάρτας και θα χάνει έστω €1 τον μήνα έτσι για να μου στέλνει τον φάκελο. Απλά για να χάνει αυτό το €1 η τράπεζα. Ναι αυτό θέλω. Για το περιβαλλοντικό θέμα, ας εστιάσουμε σε χίλια δύο άλλα πράγματα που επηρεάζουν το περιβάλλον και όχι στις 3 σελίδες ενός πελάτη.

 

 

 

 

 

 

 

Ισχύει κανονικά, λαμβάνω κανονικό statement και όχι e-statement για την πιστωτική μου κάρτα.

Web banking έχεις. Καταθετικο λογαριασμό στο τραπεζικό ίδρυμα που εκδίδει και τη κάρτα έχεις; λογικά έχεις.

Η μεταφορά χρημάτων από κάρτα σε λογαριασμό κατάθεσης δεν χρεώνεται. Που σημαίνει ότι δεν έχεις πρόβλημα.

 

10κ σε κάρτα αν δε θες λογ/σμο θα ήθελα να μάθω τον λόγο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς παράλογο να βάλεις 10.000 στην κάρτα την στιγμή που δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

 

Βασίλη, μπορώ κανονικά να χρησιμοποιήσω το αρνητικό υπόλοιπο της κάρτας μου και να τα χρησιμοποιήσω τα λεφτά, για να κάνω:

-10 συναλλαγές των €999 = (€9999) μέσα σε λίγα λεπτά

αλλά όχι

-1 συναλλαγή των €1001 μέσα σε 30 ημέρες

Εκεί είναι η παράνοια παιδιά και ας αφήσουμε τις θεωρητικολογίες.

Το πιστωτικό όριο έχει λογική όταν ο πελάτης εκτίθεται σε δανεισμό του ποσού που αντλεί από την κάρτα.

Όταν έχεις επαρκές πιστωτικό/αρνητικό υπόλοιπο δεν έχει καμία λογική να σου στερεί τη δυνατότητα να αγοράσεις προϊόντα πιο αυξημένης αξίας, γιατί ΔΕΝ λαμβάνεις πίστωση (=δάνειο) από την τράπεζα και τα χρήματα αυτά είναι δικά σου.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία λογική στο να δημιουργήσεις πιστωτικό υπόλοιπο. Από εκεί ξεκινάει και τελειώνει το συγκεκριμένο "πρόβλημα". Όταν σου δανείζουν έως 1000€ και πας και βάζεις τα δεκαπλάσια, τη στιγμή που ξέρεις ότι δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είναι απλά χαζό. Φυσικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει άτομο που το έχει κάνει αυτό (να βάλει 10.000) και η όλη κουβέντα ξεκινάει από κάτι θεωρητικό.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, μπορώ κανονικά να χρησιμοποιήσω το αρνητικό υπόλοιπο της κάρτας μου και να τα χρησιμοποιήσω τα λεφτά, για να κάνω:

-10 συναλλαγές των €999 = (€9999) μέσα σε λίγα λεπτά

αλλά όχι

-1 συναλλαγή των €1001 μέσα σε 30 ημέρες

Εκεί είναι η παράνοια παιδιά και ας αφήσουμε τις θεωρητικολογίες.

Το πιστωτικό όριο έχει λογική όταν ο πελάτης εκτίθεται σε δανεισμό του ποσού που αντλεί από την κάρτα.

Όταν έχεις επαρκές πιστωτικό/αρνητικό υπόλοιπο δεν έχει καμία λογική να σου στερεί τη δυνατότητα να αγοράσεις προϊόντα πιο αυξημένης αξίας, γιατί ΔΕΝ λαμβάνεις πίστωση (=δάνειο) από την τράπεζα και τα χρήματα αυτά είναι δικά σου.

To credit limit ορίζεται με βάση τη πιστοληπτικη σου ικανότητα η οποία έχει να κάνει με διάφορα κριτήρια. Αν λοιπόν εσυ δεν εμφανίζεις πουθενά πχ καταθέσεις (όπως αρχίζω να πιστευω αφού χώνεις 10 χιλ. σε κάρτα) , είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην σου ανεβάζουν το credit limit αν το έχεις ζητήσει.

Δε πρόκειται για θεωρητικά θέματα, είναι θέματα abc.

Το ρώτησα και πριν, τελικά γιατί έχεις ρίξει 10κ σε μια κάρτα και όχι πχ σε έναν καταθετικό λογ/σμό;

Δεν σου κάνω έλεγχο αλλά προσπαθώ να καταλάβω το όλο θέμα.

Το πιστωτικό σου υπόλοιπο χρησιμοποιείται για την πληρωμή των οφειλών σου στη κάρτα. Για τίποτα άλλο. Δεν επιρρεάζει το credit limit .

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

τώρα και σεις προσπαθείτε να καταλαβετε κάτι που είναι φανερό όποιος κατάλαβε κατάλαβε .....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τώρα και σεις προσπαθείτε να καταλαβετε κάτι που είναι φανερό όποιος κατάλαβε κατάλαβε .....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

και προσεξε, γνωριζεις εκ των προτερων οτι αυτο που εχεις βαλει στο μυαλο και θεωρεις ΜΟΝΟ εσυ λογικο, δεν στο επιτρεπει η τραπεζα αλλα παρολα αυτα εκει, να κανουμε το ασπρο μαυρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...