Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όχι, μέσα στον Μάιο θα σου έρθει η καινούρια πιστωτική και θα πρέπει να την ενεργοποιήσεις εσύ. Μόλις την ενεργοποιήσεις, η παλιά αχρηστεύεται.
Link to comment
Share on other sites

βασιλοπουλος για παράδειγμα είναι 3 και στις δύο Σκλαβενίτης είναι 4 και 2 αντίστοιχα

γενικά παίζει δεν είναι για όλους το ίδιο

αλλά στο - 20% για παράδειγμα στο σύνολό και στις δύο περιπτώσεις είναι ακριβώς το ίδιο,το έχω ρωτήσει στο cc της εθνικής αν με συνέφερε να πάρω πιστωτικη σε αυτήν την περίπτωση και μόνο και μου είπαν όχι

Δεν θυμάμαι να ήταν ποτέ ο ΑΒ Βασιλόπουλος στο go4more, πάντως αυτή τη στιγμή δεν συγκαταλέγεται στους συνεργάτες του προγράμματος

Αν χρησιμοποιείς το go4more συχνά, τότε ίσως σε συμφέρει να έχεις πιστωτική κάρτα (χωρίς ετήσια συνδρομή φυσικά) διότι οι προσφορές είναι περιορισμένης χρονικής διάρκειας.

 

Πως ανανεώνω την pre paid της γύρομπανκ;

Δεν μπορώ να βρω τίποτα στο site.

Ίσως έχεις ήδη βρει λύση, αλλά αν έχεις την e-prepaid θα πρέπει να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών ώστε να κλείσουν οριστικά την παλιά κάρτα, αμέσως μετά να εκδώσεις νέα από το e-banking σου και να κάνεις και το αίτημα να μεταφερθεί το υπόλοιπο από την παλιά στην καινούρια.

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν ανανεώνονται αυτόματα. Περίμενε μέχρι τις 5/5 (λόγω της τραπεζικής αργίας του Πάσχα) και αν δεν φτιάξει, κάλεσέ τους για να μην τρέχεις σε κατάστημα.

Αν ειχες υπόλοιπο, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους μετά την έκδοση νέας για να μεταφερθεί.

 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/propliromenes-kartes/e-prepaid-visa/pos-apoktate-e-prepaid-visa

Δεν χρειάζεται να περιμένεις μέχρι την επόμενη εργάσιμη ημέρα, το τηλεφωνικό κέντρο λειτουργεί 24/7 και για έκδοση e-prepaid η λύση θα μπορούσε να δωθεί άμεσα!

 

Καλησπερα στην ομαδα,

Αυτο το μηνα ληγει η πιστωτικη στη eurobank 5/21 λεει πανω,

Πρεπει να τους ενημερωσω;

Λογικά έχει ήδη εκδοθεί και ταχυδρομηθεί κάρτα αντικατάστασης. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις πως έχει σταλεί κάρτα αντικατάστασης στο Cards Control του e-banking όπου θα σου δίνει την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις την νέα κάρτα όταν την παραλάβεις. Έλεγξε την διεύθυνση που έχεις ορίσει για την πιστωτική σου από το τελευταίο e-statement διότι εκεί θα έχει δρομολογηθεί η ταχυδρομική αποστολή της κάρτας αντικατάστασης.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

σωστά !!!ο ΑΒ είναι καινούριος στην περιοχή εδώ και κακώς τον μπέρδεψα με άλλον βασιλόπουλο

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σωστά !!!ο ΑΒ είναι καινούριος στην περιοχή εδώ και κακώς τον μπέρδεψα με άλλον βασιλόπουλο

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

ο βασιλοπουλος ειναι στο προγραμμα της alpha bank bonus σε καμια αλλη τραπεζα εκτος αμα εχεις χρεωστικη ή πιστωτικη αβ βασιλοπουλος της πειραιως.

Ο σκλαβενιτης ειναι σιγουρα και στο προγραμμα ανταμοιβης της yellows της πειραιως , και το επιστροφη της eurobank και στο go4 more της εθνικης

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

στην eurobank εκτος απο 3 κλασικες τραπεζες που μπορεις να βλεπεις τα ποσα ολων των τραπεζων απο το ebanking της eurobank ειδα οτι εχει την revolut.
Ναι το είδα και εγώ αυτό. Μάλλον είναι πολύ hot η revolut στην Ελλάδα!
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν κλειστά τα καταστήματα η εθνική είχε σταματήσει την λήξη των πόντων go4more αλλά αυτό προφανώς σταμάτησε πρόσφατα με το άνοιγμα των καταστημάτων.

 

Εγώ έχασα ήδη γύρω στους 250 πόντους την 1η Μαϊου, οπότε έχετε το νου σας όσοι μαζεύετε πόντους go4more.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω επιστροφή χρημάτων από ακύρωση παραγγελίας (με PayPal φυσικά).

Το πρόβλημα είναι, πως η άυλη prepaid έχει λήξει, και περιμένω ραντεβού (!) για να παω σε κατάστημα να μεταφερθεί ένα μικρό ποσό που υπάρχει ως υπόλοιπο :rolleyes:

Νομίζετε πως θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με την επιστροφή στο PayPal, γι'αυτό το λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Δυσάρεστη εξέλιξη για όσους έχουν την cosmote mastercard της eurobank cdce247c4b15e88c0eea32e53cc34497.jpg

 

Πρακτικά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει πλέον σαν κάρτα. Υποτίθεται ότι γινόταν χρήση γενική για να μειώνεται ο λογαριασμός. :(

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει πλέον σαν κάρτα. Υποτίθεται ότι γινόταν χρήση γενική για να μειώνεται ο λογαριασμός. :(
Ουσιαστικά την αχρήστευσαν. Μόνο για το πρόγραμμα επιστροφή αξίζει, αλλά σε αυτό το πρόγραμμα είναι και άλλες κάρτες της Eurobank. Πάντως προσωπικά δεν θα την ακυρώσω, γιατί την έχω 14 χρόνια χωρίς συνδρομή για πάντα και με 6000 ευρώ πιστωτικό όριο
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά την αχρήστευσαν. Μόνο για το πρόγραμμα επιστροφή αξίζει, αλλά σε αυτό το πρόγραμμα είναι και άλλες κάρτες της Eurobank. Πάντως προσωπικά δεν θα την ακυρώσω, γιατί την έχω 14 χρόνια χωρίς συνδρομή για πάντα και με 6000 ευρώ πιστωτικό όριο

 

Με δωρεάν συνδρομή για πάντα χωρίς προϋπόθεση τζίρου την κρατάς εννοείται. Πόσο μάλλον με τέτοιο όριο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα σήμερα με πιστωτική της Πειραιώς την ΔΕΗ, κι ενώ στο site έγραφε ότι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε, στις συναλλαγές στη winbank δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Έχω την απορία αν πήρε την συναλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αργότερα; Συνήθως εμφανίζονται άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα σήμερα με πιστωτική της Πειραιώς την ΔΕΗ, κι ενώ στο site έγραφε ότι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε, στις συναλλαγές στη winbank δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Έχω την απορία αν πήρε την συναλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αργότερα; Συνήθως εμφανίζονται άμεσα.

 

μπες στο ιντερνετ banking και μετα επελεξε καρτες πιστωτικες πατησε πανω στην καρτα αυτην και και κατω απο τις κινησεις τις καρτας στον τυπο συναλλαγης επελεξε εγκρισης και μετα αναζητηση και θα δεις εκει αμα υπαρχει η συναλλαγη που εκανες. Εδω υπαρχουνε ολες οι συναλλαγες που δεν εχει παρει ο εμποροας τα χρηματα ( δηλαδη δεν εχει κανει αποστολη πακετου και δεν του εχουνε πιστωτθει τα χρηματα και φαινονται δεσμευμενα εδω ).

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μπες στο ιντερνετ banking και μετα επελεξε καρτες πιστωτικες πατησε πανω στην καρτα αυτην και και κατω απο τις κινησεις τις καρτας στον τυπο συναλλαγης επελεξε εγκρισης και μετα αναζητηση και θα δεις εκει αμα υπαρχει η συναλλαγη που εκανες. Εδω υπαρχουνε ολες οι συναλλαγες που δεν εχει παρει ο εμποροας τα χρηματα ( δηλαδη δεν εχει κανει αποστολη πακετου και δεν του εχουνε πιστωτθει τα χρηματα και φαινονται δεσμευμενα εδω ).

 

Δεν υπάρχει. Πήρα στην εξυπηρέτηση και εκεί το είδαν, ενώ στο e banking δεν εμφανίζεται τίποτα. Μου είπαν κάποια στιγμή θα εμφανιστεί. Πάντως δεν πήρα απάντηση γιατί δεν εμφανίζεται. Μου είπαν θα το κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα σήμερα με πιστωτική της Πειραιώς την ΔΕΗ, κι ενώ στο site έγραφε ότι η συναλλαγή ολοκληρώθηκε, στις συναλλαγές στη winbank δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Έχω την απορία αν πήρε την συναλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αργότερα; Συνήθως εμφανίζονται άμεσα.

Έτσι συμβαίνει με τη συγκεκριμένη συναλλαγή. Θα τη δεις κατευθείαν μόλις εκκαθαριστεί, δηλαδή σε 1-2 εργάσιμες. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έτσι συμβαίνει με τη συγκεκριμένη συναλλαγή. Θα τη δεις κατευθείαν μόλις εκκαθαριστεί, δηλαδή σε 1-2 εργάσιμες. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Τις προηγούμενες φορές μου εμφανίζονταν κανονικά σαν εκκρεμής. Πρώτη φορά μου συνέβη να μην εμφανίζεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δει ως εκκρεμή τη συγκεκριμένη συναλλαγή. Πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια DUAL debit/credit student visa στην Eurobank.

Πώς μπορώ να κάνω μια συναλλαγή αγοράς στο διαδίκτυο αλλά να λειτουργήσει η κάρτα ως DEBIT αντί CREDIT;

(να πάρει δηλαδή ένα ποσό από τον τραπεζικό λογαριασμό αντί να χρησιμοποιηθεί ως credit card)

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ebanking από υπολογιστή. Από πάνω δεξιά στο προφίλ σου διάλεξε ρυθμίσεις > συνδεδεμένοι λογαριασμοί. Στην πιστωτική σου, δες αν σε αφήνει να ορίσεις τον λογαριασμό ως πρωτεύων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ

 

Στο σημείο εκείνο που μου είπες να πάω, μου δίνει την επιλογή να επιλέξω μεταξύ διαφορετικών λογαριασμών ταμιευτηρίου.

Δεν μου δίνει το δικαίωμα δηλαδή η κάρτα να χρησιμοποιείται ως debit αντί credit.

Ό,ποιον λογαριασμό και να βάλω ως πρωτεύοντα, απλά δεν έχει σημασία, γιατί θα παρακαμφθεί, αφού θα λειτουργήσει το credit card κομμάτι της DUAL VISA μου εξ' ορισμού.

 

Δες εδώ:

https://ibb.co/4J3DCmc

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το χρήσιμες πληροφορίες, θα έπρεπε να επιλέξει αυτόματα τον πρωτεύων λογαριασμό. Δεν έχει κάποια άλλη επιλογή στο ebanking, θα πρέπει να ρωτήσεις στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση, μου είπανε ότι αν δηλώσω τον live ως πρωτεύοντα λογαριασμό θα "επεξεργαστεί" η συναλλαγή σαν να γίνεται μέσω χρεωστικής (αντί πιστωτικής). Παράξενες αυτές οι DUAL VISA debit/credit.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση, μου είπανε ότι αν δηλώσω τον live ως πρωτεύοντα λογαριασμό θα "επεξεργαστεί" η συναλλαγή σαν να γίνεται μέσω χρεωστικής (αντί πιστωτικής). Παράξενες αυτές οι DUAL VISA debit/credit.

 

Πριν από μερικά χρόνια που είχα ρωτήσει, μου είχαν πει ότι αυτές οι κάρτες λειτουργούν ως debit μόνο στο atm, σε περίπτωση αγορών λειτουργούν πάντα ως credit. Ίσως βέβαια τώρα να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...