Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν φοβόμαστε να απαντήσουμε στα τηλέφωνα. Για λόγους ασφαλείας φυσικά μπορούμε να ελέγξουμε τον αριθμό που μας κάλεσε, αλλά δεν έχουμε να χάσουμε κάτι αν ακούσουμε τι έχουν να μας πούνε, παρά μόνο ίσως λίγο από τον χρόνο μας.

Και αυτοί σε κατάστημα θα με έστελναν! Αν μου προσέφεραν κάτι ουσιαστικό π.χ. μη καταλογισμό ετήσιας συνδρομής για συγκεκριμένο ετήσιο τζίρο, θα το δεχόμουν!

Αλλά γιατί να ταλαιπωρηθώ να εκτυπώσω διάφορα και να τρέχω σε κατάστημα, ενώ μπορώ να έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με μια μόνο αίτηση μέσα από το e-banking?

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις όσον αφορά την δυνατότητα ανάληψης μετρητών με πιστωτική κάρτα από τα super market My Market. Διάβασα ότι υπάρχει δυνατότητα ανάληψης μέχρι 100 ευρώ ανά φορά εφόσον υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποια χρέωση για την υπηρεσία κάτι που δεν είδα να αναφέρεται κάπου και επίσης αν η χρέωση της ανάληψης είναι απλή και όχι όπως την περίπτωση της ανάληψης μετρητών από ΑΤΜ που εκεί υπάρχει και ένας τοκος γύρω στο 20%.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Αν μου προσέφεραν κάτι ουσιαστικό π.χ. μη καταλογισμό ετήσιας συνδρομής για συγκεκριμένο ετήσιο τζίρο, θα το δεχόμουν!

Αλλά γιατί να ταλαιπωρηθώ να εκτυπώσω διάφορα και να τρέχω σε κατάστημα, ενώ μπορώ να έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με μια μόνο αίτηση μέσα από το e-banking?

 

Έτσι ακριβώς είναι. Πρόσφατα είχα περάσει και εγώ από την Εθνική για κάποια άλλη δουλειά και μου πρότειναν την έκδοση πιστωτικής κάρτας χωρίς φυσικά να μου προσφέρουν κάτι περισσότερο από αυτά που αναφέρονται στη σελίδα τους, όπως λες και εσύ.

 

Έχω τη μισθοδοσία μου εκεί αλλά εκτός από το λογαριασμό μισθοδοσίας που δεν προσφέρει και τίποτα σημαντικό σε σχέση με τον απλό καταθετικό, δεν τους είδα να μπορούν να μου κάνουν μία καλή προσφορά για κάρτα.

 

Αυτό το θέμα με τη δωρεάν συνδρομή από ένα ελάχιστο τζίρο και πάνω είναι κάτι που θα μπορούσαν να δουν, αλλά πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι με τις συνδρομές. Εγώ έχω βολευτεί με τη μοναδική πιστωτική που έχω και αν δεν μου κάνουν κάποια άλλη καλή προσφορά δεν πρόκειται να βγάλω δεύτερη.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις όσον αφορά την δυνατότητα ανάληψης μετρητών με πιστωτική κάρτα από τα super market My Market. Διάβασα ότι υπάρχει δυνατότητα ανάληψης μέχρι 100 ευρώ ανά φορά εφόσον υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποια χρέωση για την υπηρεσία κάτι που δεν είδα να αναφέρεται κάπου και επίσης αν η χρέωση της ανάληψης είναι απλή και όχι όπως την περίπτωση της ανάληψης μετρητών από ΑΤΜ που εκεί υπάρχει και ένας τοκος γύρω στο 20%.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Επειδή δουλεύω σε σούπερ μάρκετ και σηκώνω συνέχεια λεφτά από τη πιστωτική μου yes visa και μετά την πληρώνω αμέσως με τα μετρητά μου για να παίρνω την επιστροφή σε εύρω της πιστωτικής.... Δεν είναι σαν ανάληψη. Φαίνεται σαν ΑΓΟΡΑ. Οπότε δεν είναι ανάληψη για την τράπεζα. Δε χρεώνεσαι κάτι. Στο μηχανάκι βγάζει επιλογές. 3 νομίζω. Η 3η είναι Credit Card. Αυτό πρέπει να πατήσει η ταμίας. Επίσης μπορείς εφόσον υπάρχει το ποσό και στη κάρτα σου και στα ταμεία να σου κάνουν παραπάνω από μια ανάληψη. Εγώ σηκώνω κάθε μήνα έτσι το ενοίκιο μου που δίνω στο χέρι ας πούμε 300€ και μου κάνουν 3 κινήσεις των 100€

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω σε σούπερ μάρκετ και σηκώνω συνέχεια λεφτά από τη πιστωτική μου yes visa και μετά την πληρώνω αμέσως με τα μετρητά μου για να παίρνω την επιστροφή σε εύρω της πιστωτικής.... Δεν είναι σαν ανάληψη. Φαίνεται σαν ΑΓΟΡΑ. Οπότε δεν είναι ανάληψη για την τράπεζα. Δε χρεώνεσαι κάτι. Στο μηχανάκι βγάζει επιλογές. 3 νομίζω. Η 3η είναι Credit Card. Αυτό πρέπει να πατήσει η ταμίας. Επίσης μπορείς εφόσον υπάρχει το ποσό και στη κάρτα σου και στα ταμεία να σου κάνουν παραπάνω από μια ανάληψη. Εγώ σηκώνω κάθε μήνα έτσι το ενοίκιο μου που δίνω στο χέρι ας πούμε 300€ και μου κάνουν 3 κινήσεις των 100€
Άρα σωστά είχα καταλάβει. Πολύ καλό για κάποια στιγμή ανάγκης ή σε περίπτωση που σε κάποιο συνεργείο σου προσθέτουν καπέλο το ΦΠΑ αν θες να πληρώσεις με κάρτα.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Πρόσφατα είχα περάσει και εγώ από την Εθνική για κάποια άλλη δουλειά και μου πρότειναν την έκδοση πιστωτικής κάρτας χωρίς φυσικά να μου προσφέρουν κάτι περισσότερο από αυτά που αναφέρονται στη σελίδα τους, όπως λες και εσύ.

 

Έχω τη μισθοδοσία μου εκεί αλλά εκτός από το λογαριασμό μισθοδοσίας που δεν προσφέρει και τίποτα σημαντικό σε σχέση με τον απλό καταθετικό, δεν τους είδα να μπορούν να μου κάνουν μία καλή προσφορά για κάρτα.

 

Αυτό το θέμα με τη δωρεάν συνδρομή από ένα ελάχιστο τζίρο και πάνω είναι κάτι που θα μπορούσαν να δουν, αλλά πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι με τις συνδρομές. Εγώ έχω βολευτεί με τη μοναδική πιστωτική που έχω και αν δεν μου κάνουν κάποια άλλη καλή προσφορά δεν πρόκειται να βγάλω δεύτερη.

Το βρίσκω απόλυτα λογικό το κατάστημα να μην έχει περιθώρια προσφορών. Ενδεχομένως επειδή είναι περιορισμένες οι επισκέψεις σε καταστήματα λόγω CoViD-19 να έχουν σκεφτεί να προωθήσoυν την πώληση πιστωτικής με τηλεφωνική επικοινωνία πρώτα.

 

Η ένστασή μου έγκειται στην διαπίστωση πως αν ήταν σοβαρά μελετημένη η ενέργεια της Εθνικής τράπεζας, είτε θα πρότειναν την έκδοση μέσω i-bank (και όχι να το δυσφημούν οι συνεργαζόμενοι πωλητές) ή θα γινόταν η αίτηση με ανταλλαγή αλληλογραφίας με courier πληρωμένο από την τράπεζα (για τους μη εξοικιωμένους με την τεχνολογία).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

:mad::angry::devil: jerk.gif

171281605_10159170364529084_1466983205625880870_n.jpg

 

το εμφανισε και σε εμενα , και τιποτα το ιδιαιτερο πατησα ενημερωθηκα και το αγνοησα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τιποτα ιδιαιτερο για σενα που δεν ασχολεισαι.

το που θα στειλουμετα λεφτα μας δεν ειναι αρμοδια η τραπεζα να μας το πει. Οπου γουσταρουμε θα τα δωσουμε. Δεν παρανομουμε.

Αυτο ειναι ωμη παρεμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Το που δε θα στο πει και σε αυτο συμφωνω μαζι σου, το πως ομως μπορει. Και ουσιαστικα σου λεει πηγαινε καταστημα ή ατμ.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω ραντεβού σε κατάστημα εθνικής (επικαιροποιηση στοιχείων) πρέπει να καλέσω στο ίδιο το κατάστημα ή σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω ραντεβού σε κατάστημα εθνικής (επικαιροποιηση στοιχείων) πρέπει να καλέσω στο ίδιο το κατάστημα ή σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλυτερα να παρεις τηλεφωνο το καταστημα που θελεις και να κλεισεις ραντεβου , δεν νομιζω οτι γινεται απο το τηλεφωνικο κεντρο. Μονο η alpha bank δινει την δυνατοτητα για ραντεβου με το καταστημα online .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να καλέσεις το κατάστημα. Μερικά έγγραφα μπορείς να τα επικαιροποιήσεις και μέσω της ibank από web: από πάνω δεξιά στο προφίλ σου > ρυθμίσεις > προσωπικά στοιχεία.

 

Παρεπιπτόντως, και η Eurobank προσφέρει online ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα αναμένεται να τεθεί σε λειτουργία η υπηρεσία KYC, η οποία υπόσχεται να κάνει ευκολότερη την επικαιροποίηση των στοιχείων στις τράπεζες. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Με το υπάρχον σύστημα, για την επικαιροποίηση των στοιχείων σου, έπρεπε να ανεβάσεις μέσω internet banking τα διάφορα έγγραφα που απαιτούνται. Όμως, ακόμη κι έτσι, δεν ήταν εφικτή η επικαιροποίηση ορισμένων στοιχείων, όπως μεταβολή Α.Δ.Τ. ή -αυτό αφορά τη Eurobank- αλλαγή αριθμού κινητού τηλεφώνου.

Μόλις ξεκινήσει τη λειτουργία της η νέα υπηρεσία, εφόσον φυσικά επιθυμείς να τη χρησιμοποιήσεις, δεν θα χρειάζεται να ανεβάζεις έγγραφα ούτε να πας αναγκαστικά σε κατάστημα για την αλλαγή/επικαιροποίηση ορισμένων στοιχείων, αλλά οτιδήποτε χρειάζεται η τράπεζα, θα το αντλεί απευθείας από τα μητρώα του Δημοσίου (δεν θα γίνεται αυτόματα, εσύ θα δίνεις την σχετική άδεια για να ληφθούν τα στοιχεία σου από την τράπεζα). Αυτός τουλάχιστον είναι ο σκοπός για τον οποίο δημιουργήθηκε η εν λόγω υπηρεσία, όπως περιγράφεται στην εφημερίδα της κυβέρνησης και στις συχνές ερωτήσεις. Ελπίζω σύντομα να αξιοποιήσουν πλήρως τις δυνατότητες αυτής της υπηρεσίας οι τράπεζες. Την αρχή πάντως την έκανε σήμερα η Viva, η οποία δίνει τη δυνατότητα να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς δικαιολογητικά, αντλώντας τα παρακάτω στοιχεία:

XhUU6sc.png

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αντικαταστήσει πλήρως την επικαιροποίηση, μόνο τα στοιχεία όπως ταυτότητα, ίσως επαγγελματική κατάσταση; θα ενημερώνονται. Για λογαριασμούς τηλεφώνου κλπ θα πρέπει πάλι να ακολουθείς τη διαδικασία της τράπεζας (πχ η Eurobank απαιτεί επίσκεψη σε κατάστημα για αλλαγή τηλεφώνου).
Link to comment
Share on other sites

Aegean Bonus Visa: Δώρο 30% μίλια σε κάθε online μετατροπή Bonus πόντων πραγματοποιώντας τη μετατροπή σας από τις 14/04/2021 έως και τις 16/05/2021.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πειραιώς .Αν και δεν εχω μισθοδοσία εκεί , μου ακύρωσε την university και μου έβγαλε κανονικη με 1500 όριο σε 1 μέρα μπαμ. Βεβαια 2 χρονια που την ειχα ημουν συνεπής και αν και εχω δάνειο το αμάξι ακομα 1 χρόνο δεν μου κανανε θεμα. 9800 εισοδημα
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πειραιώς .Αν και δεν εχω μισθοδοσία εκεί , μου ακύρωσε την university και μου έβγαλε κανονικη με 1500 όριο σε 1 μέρα μπαμ. Βεβαια 2 χρονια που την ειχα ημουν συνεπής και αν και εχω δάνειο το αμάξι ακομα 1 χρόνο δεν μου κανανε θεμα. 9800 εισοδημα

 

Από κατάστημα έκανες την αίτηση η μέσω της Winbank?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πειραιώς .Αν και δεν εχω μισθοδοσία εκεί , μου ακύρωσε την university και μου έβγαλε κανονικη με 1500 όριο σε 1 μέρα μπαμ. Βεβαια 2 χρονια που την ειχα ημουν συνεπής και αν και εχω δάνειο το αμάξι ακομα 1 χρόνο δεν μου κανανε θεμα. 9800 εισοδημα

 

Σου το πρότειναν ή έκανες μόνος σου την διαδικασία;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δευτερα τους πηρα τηλεφωνο για τα δικαιολογητικα , μου κλεισανε ραντεβου για τεταρτη στο καταστημα. Πηγα πληρωσα το υπολοιπο - γιατι ειχα 4 δοσεις ακομα - για να φυγει η παλια και εκανα αιτηση για τη νεα. παρασκευη εγκριθηκε και πηγα υπεγραψα και την πηρα
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Δευτερα τους πηρα τηλεφωνο για τα δικαιολογητικα , μου κλεισανε ραντεβου για τεταρτη στο καταστημα. Πηγα πληρωσα το υπολοιπο - γιατι ειχα 4 δοσεις ακομα - για να φυγει η παλια και εκανα αιτηση για τη νεα. παρασκευη εγκριθηκε και πηγα υπεγραψα και την πηρα

 

Έτσι όπως το έκανες όμως δεν είχες ένα θεωρητικό ρίσκο να μείνεις χωρίς πιστωτική;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έκανες όμως δεν είχες ένα θεωρητικό ρίσκο να μείνεις χωρίς πιστωτική;

 

καλησπερα αλεξ! ναι ειχα ρισκο αλλα ειχα μιλησει αρχικα με εθνικη ( που εχω μισθοδοσια) μεσω γνωστου και ειχα ουσιαστικα προεγκριση. Απλα ηθελα να μεινω πειραιως για αλλους λογους. Τωρα μια χαρα.

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αλεξ! ναι ειχα ρισκο αλλα ειχα μιλησει αρχικα με εθνικη ( που εχω μισθοδοσια) μεσω γνωστου και ειχα ουσιαστικα προεγκριση. Απλα ηθελα να μεινω πειραιως για αλλους λογους. Τωρα μια χαρα.

 

Όλα καλά, είχες προνοήσει. Ωραίος. :up:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...