Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πάντως αν πληρώνεις λιγότερο από την συνολική οφειλή, τότε η τράπεζα κερδίζει περισσότερο!
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικό, αν ήταν δωρεάν η κάρτα θα την κρατούσα, τώρα θέλουν κάνα 30αρι , να ρωτήσω λίγο, για να γίνει κατάργηση δηλώνω απώλεια και μη έκδοσης αυτής;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω μια debit card πειραιώς visa. Είναι συνδεδεμένη με πολλούς λογαριασμούς.

Πώς μπορώ να δηλώσω από ποιον λογαριασμό θέλω να αντλήσει τα χρήματα όταν κάνω μια συναλλαγή με το πλαστικό της κάρτας στο supermarket (ή οπουδήποτε αλλού) ;

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μπες από υπολογιστή ή από κινητό μέσω browser στη winbank. Από το μενού, διάλεξε Οι κάρτες μου > Οι χρεωστικές κάρτες μου. Από δεξιά (αν είσαι από υπολογιστή) ή τέρμα κάτω (από κινητό), διάλεξε μεταβολή συνδεδεμένων προϊόντων.

 

Διάλεξε ποιους λογαριασμούς θα συνδέσεις, ένας από αυτούς πρέπει να οριστεί κύριος. Όταν περνάς τη κάρτα στα μηχανήματα, επιλέγει αυτόματα τον κύριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ paanos

Κάνω την αλλαγή εκεί που μου είπες, αλλά δεν την κρατάει (δεν την αποθηκεύει). Όταν ξανακάνω login στο ebanking μου, δείχνει την παλιά κατάσταση ως προς το ποιοι λογαριασμοί είναι συνδεδεμένοι με την κάρτα και ποιος είναι ο κύριος. Μήπως πρέπει να αφήσω να περάσουν κάποιες μέρες για να επεξεργαστεί το αίτημά μου χειροκίνητα σε εργάσιμη μέρα η τράπεζα και δεν αλλάζει ο κύριος λογαριασμοί ζωντανά realtime;

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν η Εθνικη τραπεζα χρεώνει την αντικατάσταση χρεωστικής κάρτας λογω φθοράς;

 

Αν είχες mastercard ακύρωσε το και βγάλε την Visa, η πρώτη έκδοση είναι δωρεάν. Η και το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθανε email σημερα και απο την alpha bank και απο την εθνικη οτι λογω psd2 αλλαζει ο τροπος πληρωμης , της alpha bank μου αρεσε παρα πολυ που οριζεις εσυ ενα 3 ψηφιο κωδικο και μετα sms και δεν χρειαζεται να βαλεις κωδικους internet banking οπως με αγορα με χρεωστικη καρτα της πειραιως.

79.png

80.png

81.png

83.png

 

το email της εθνικης

85.png

87.png

88.png

89.png

90.png

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για τη Πειραιώς (όπως και Alpha/Eurobank), δεν μου ζήτησε ποτέ κωδικούς ebanking, ούτε βλέπω να αναφέρεται κάτι σχετικό στις ιστοσελίδες τους. Επιβεβαιώνονται οι συναλλαγές με ειδοποίηση στην εφαρμογή ή με sms/viber.

 

Στην Εθνική, μπορείς να επιβεβαιώνεις με εφαρμογή όπως οι άλλες, ακόμα και αν δεν έχεις κωδικούς (δεν έχει πλέον SMS), αλλά σου δίνει και την επιλογή να συνδεθείς με τους κωδικούς σου στο ibank web και να επιβεβαιώσεις τη συναλλαγή. Αυτή η διαδικασία δεν γίνεται μέσα από το site, μπορείς ξεχωριστά (σε ένα άλλο παράθυρο) να μπεις στο ibank και να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή.

 

Δεν είναι κακη αυτή η υλοποίηση, δίνει τη δυνατότητα σε όσους δεν έχουν την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό τους να κάνουν συναλλαγές, χωρίς να φοβούνται μήπως ο έμπορος τους υποκλέψει τους κωδικούς (που είναι αδύνατον).

Link to comment
Share on other sites

Για τη Πειραιώς (όπως και Alpha/Eurobank), δεν μου ζήτησε ποτέ κωδικούς ebanking, ούτε βλέπω να αναφέρεται κάτι σχετικό στις ιστοσελίδες τους. Επιβεβαιώνονται οι συναλλαγές με ειδοποίηση στην εφαρμογή ή με sms/viber.

 

Στην Εθνική, μπορείς να επιβεβαιώνεις με εφαρμογή όπως οι άλλες, ακόμα και αν δεν έχεις κωδικούς (δεν έχει πλέον SMS), αλλά σου δίνει και την επιλογή να συνδεθείς με τους κωδικούς σου στο ibank web και να επιβεβαιώσεις τη συναλλαγή. Αυτή η διαδικασία δεν γίνεται μέσα από το site, μπορείς ξεχωριστά (σε ένα άλλο παράθυρο) να μπεις στο ibank και να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή.

 

Δεν είναι κακη αυτή η υλοποίηση, δίνει τη δυνατότητα σε όσους δεν έχουν την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό τους να κάνουν συναλλαγές, χωρίς να φοβούνται μήπως ο έμπορος τους υποκλέψει τους κωδικούς (που είναι αδύνατον).

 

στην πειραιως ειναι 3η φορα που μου ζητησε κωδικους internet banking και μετα sms τον κωδικο να βαλω , στον αδελφο μου που εχει το mobile app του ζηταει κωδικους internet banking και μετα του ζηταει να εγκρινει την συναλλαγη . Σιγουρα παιζει ρολο το ποσο τις συναλλαγης 10 ευρω ανανεωση ειχα βαλει τις προαλλες στην vodafonecu.gr και παλι μου ζητησε, δεν τους ζηταει παντα και σιγουρα παιζει ρολο το ποσο και το site του εμπορου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να συνδέσεις λογαριασμό σε χρεωστική της εθνικής, χωρίς να τρέχεις σε κατάστημα;

 

πρεπει να γινεται μεσω internet banking σιγουρα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να συνδέσεις λογαριασμό σε χρεωστική της εθνικής, χωρίς να τρέχεις σε κατάστημα;

 

Από υπολογιστή ή από browser πας στο μενού κάρτες > βρίσκεις τη κάρτα σου > λογαριασμοί > προσθήκη λογαριασμού.

Έχεις έναν κύριο και μπορείς να προσθέσεις συνολικά 16 λογαριασμούς, στις αγορές από το ίντερνετ και στα περισσότερα POS χρεώνει αυτόματα τον κύριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Είχα προσπαθήσει μόνος και δεν είχα βρει τα βήματα. Δεν είχα δει ότι πατιέται η κάρτα και μετά σε αφήνει να πας στους λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βγάλω χρεωστική κάρτα Πειραιώς χωρίς να πάω στο κατάστημα; Μέσα στην ηλεκτρονική τραπεζική τους δεν βλέπω σχετική επιλογή.
.
Link to comment
Share on other sites

Μέσω winbank μόνο για επανέκδοση κάρτας. Επειδή είσαι ήδη πελάτης, κάλεσέ τους πρώτα μήπως γίνεται τηλεφωνικά η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

αγορές από amazon.de με χρεωστική εθνικής δεν παίζει ? παράξενο,είχα ξανά κάνει και δεν την πήρε άλλα νόμισα για άλλο λόγο

master card

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07DJ77L4Y/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

άκυρο:έχω παγωσει τις συναλλαγές στο εξωτερικό.. χαχά καλος είμαι γω

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι τρελό με το web banking της μητέρας μου. Έγινε αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού, το οποίο έχει δηλωθεί στον λογαριασμό της. Τα μηνύματα otp συνέχιζαν να έρχονται στον παλιό της αριθμό, παρόλο που στο λογαριασμό της φαίνονταν ενεργοποιημενο το otp στον νέο αριθμό. Μετά από τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, είπαν ότι έφταιγε το σύστημα και το πρόβλημα εν μέρη διορθώθηκε. Λέω εν μέρη γιατί τα περισσότερα μηνύματα έρχονται, αλλά κάποια που αφορούν ηλεκτρονικές αγορές, συνεχίζουν να έρχονται στον παλιό αριθμό.

 

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εαν με εισόδημα γύρω στα 20.000 ευρω το χρόνο, καλο credit score, καμια οφειλή σε τράπεζες κλπ, υπαρχει πιθανότητα να μου εκδώσουν στην Alpha Bank πιστωτική Gold ή Platinum?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εαν με εισόδημα γύρω στα 20.000 ευρω το χρόνο, καλο credit score, καμια οφειλή σε τράπεζες κλπ, υπαρχει πιθανότητα να μου εκδώσουν στην Alpha Bank πιστωτική Gold ή Platinum?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν δεν κάνεις αίτηση δεν θα μάθεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις αίτηση δεν θα μάθεις!

 

Καλησπέρα,ο φίλος ανεφερε οτι έχει καλό credit score.Απο που πηγάζει η πληροφορία αυτή?Υπάρχει τρόπος να μάθουμε το score μας?Στο εξωτερικο υπάρχουν σχετικές υπηρεσίες,εδώ όμως?

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ο φίλος ανεφερε οτι έχει καλό credit score.Απο που πηγάζει η πληροφορία αυτή?Υπάρχει τρόπος να μάθουμε το score μας?Στο εξωτερικο υπάρχουν σχετικές υπηρεσίες,εδώ όμως?

Ευχαριστώ:)

Ναι, υπάρχει τρόπος να μάθεις το credit score σου κάνοντας αίτηση στον Τειρεσία.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι Πελατης στην τράπεζα ήδη ; Αν ναι σίγουρα gold με όριο 3-5.000. Στη μητέρα μου συνταξιούχος με εισόδημα 12.500 της στείλανε γράμμα αν θέλει χρυσή με δωρεάν συνδρομή. Βέβαια είχε όλα τα χρόνια την μισθοδοσία - σύνταξη της εκεί αλλά τίποτα άλλο
Link to comment
Share on other sites

σημερα προσπαθουσε ο πατερας μου να βγαλει λεφτα στο ατμ της κηφισιας και εβαζε την καρτα και του ελεγε να επικοινωνησει με την εξυπηρετηση πελατων και την πεταγε εξω , ηδη πριν 1 ή 2 χρονια την ειχε αλλαξει διοτι ειχε απομαγνητιστει και πηρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και δεν βλεπουνε καποια κινηση, και του ειπανε να δοκιμασει σε αλλο ατμ ή να παει να βγαλει αλλη χρεωστικη καρτα . Αυτην την απαντηση την ηξερα και εγω αλλα δεν υπαρχει, εβαλε την καρτα ο αδελφος μου στο ιδιο ατμ και εκανε κανονκα αναληψη χωρις προβληματα , τι ειναι αυτο το πραμα;. Ελεος!!. Τουλαχιστον να μας πουνε τι προβλημα εχουνε οι νεες χρεωστικες και πως απομαγνητιζονται να ξερουμε.. δεν μπορει οι πιο παλιες να μην εχουνε προβλημα και οι νεοτερες να εχουνε προβληματα.

 

Την προηγουμενη φορα με τον απομαγνητισμο δεν εμπαινε η καρτα στο ατμ . Ειναι πολυ μαρτυριο αυτο , καλυτερα να εχουμε 2 χρεωστικες καρτες αμα δεν δουλευει η μια θα εχουμε την αλλη αντε μετα να τρεχεις στο καταστημα για να βγαλεις αλλη , βλεπω να φευγουμε απο την πειραιως στην alpha bank να τελειωνει το θεμα.. εμα πια..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Πελατης στην τράπεζα ήδη ; Αν ναι σίγουρα gold με όριο 3-5.000. Στη μητέρα μου συνταξιούχος με εισόδημα 12.500 της στείλανε γράμμα αν θέλει χρυσή με δωρεάν συνδρομή. Βέβαια είχε όλα τα χρόνια την μισθοδοσία - σύνταξη της εκεί αλλά τίποτα άλλο
άλλη αντιμετώπιση έχουν οι συνταξιούχοι γενικά αν έχεις και την σύνταξη εκεί ακόμα καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική κάρτα της Πειραιώς με επιβραβεύση yellows και ήξερα ότι όλες οι συναλλαγές δίνουν τουλάχιστον 1yellow/1€. Ισχύει αυτό η άλλαξε ?

Πλήρωσα από το site της δευα τον λογαριασμό και πήρα yellow 1/10 !!!!

Στέκει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...