Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μόνο από τα Ερμής της shell παίρνεις πόντους,έχει και πολλά που δεν ανήκουν στην εταιρεία,και μηχανάκι να έχει της εθνικής,έχει βγάλει ανακοίνωση η εθνικής για παράταση λήξης πόντων λόγω πανδημίας Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να περάσουν αυτόματα. Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής, αλλά μάλλον θα ελέγξουν αν ο έμπορος συνεργάζεται όντως στο go4more και λογικά θα σου προτείνουν να ξαναπάς από εκεί να κάνετε ακύρωση της συναλλαγής και να την ξαναπεράσετε από το POS της Εθνικής.

 

Μανούρα μου ακούγεται γιατί το συγκεκριμένο δεν ήταν καν στο δρόμο μου, απλά πέρασα από εκεί. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών στο Facebook και τους έστειλα το απόκομμα συναλλαγής που μου ζήτησαν. Περιμένω να δω τι θα μου πουν.

 

μόνο από τα Ερμής της shell παίρνεις πόντους,έχει και πολλά που δεν ανήκουν στην εταιρεία,και μηχανάκι να έχει της εθνικής,έχει βγάλει ανακοίνωση η εθνικής για παράταση λήξης πόντων λόγω πανδημίας

 

Αυτό δεν το γνώριζα, το συγκεκριμένο τυχαίνει να είναι Ερμής για καλή μου τύχη. Συνήθως βάζω από Μυρτέα (είναι στο δρόμο μου) αλλά με κάρτα Πειραιώς που μου φαίνεται πιο ελαστική στις διαδικασίες της με τα Yellows σε σχέση με τα Go4More (π.χ. λήξη πόντων σε 2 χρόνια αντί για 1). Δεν ήξερα ούτε για την παράταση των πόντων, θα κοιτάξω να βρω την ανακοίνωση.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωρίζετε αν μπορει να γινει ανάληψη με Ν26 χωρις προμηθεια ;

Σε ΑΤΜ Εθνικής, Πειραιώς, Άλφα και euro bank ζητούσε απο 2,5 έως 3€ προμηθεια.

Και σε μεταφορα σε τραπεζικό μου λογαριασμο παλι 3€ προμηθεια ειχε.

Στην Ελλάδα σε ελληνικό λογαριασμο και απο ελληνικό ΑΤΜ, παντα υπαρχει προμηθεια ;

Αν η κάρτα και το ΑΤΜ είναι της ίδιας τράπεζας δεν υπάρχει προμήθεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρωτο ειπώθηκε την 11 Σεπτεμβρίου 1990 από τον Μπους τον πρεσβύτερο. Και σε όσους αρέσκονται στην συνωμοσιολογία, αριθμολογία κτλ την 11η Σεπτεμβρίου 2001 έπεσαν οι δίδυμου πύργοι.

 

Αυτό, το 11 Σεπτεμβρίου του 1990, είναι κάπου καταγεγραμμένο ?

Και αυτός ο Μπους το είπε εφάπαξ η αρκετές φορές ? Γιατί αν το είπε αρκετές φορές, μπορείς αυτή που αναφέρεις να είναι η 2'.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, το 11 Σεπτεμβρίου του 1990, είναι κάπου καταγεγραμμένο ?

Και αυτός ο Μπους το είπε εφάπαξ η αρκετές φορές ? Γιατί αν το είπε αρκετές φορές, μπορείς αυτή που αναφέρεις να είναι η 2'.

 

Μια απλή αναζήτηση youtube είναι ή google.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή αναζήτηση youtube είναι ή google.

 

Άρα, δεν είναι σύμπτωση.

Επέλεξαν να ρίξουν τους δυδιμους πύργους συγκεκριμένη ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

[...]

 

Αυτό, το 11 Σεπτεμβρίου του 1990, είναι κάπου καταγεγραμμένο ?

Και αυτός ο Μπους το είπε εφάπαξ η αρκετές φορές ? Γιατί αν το είπε αρκετές φορές, μπορείς αυτή που αναφέρεις να είναι η 2'.

:lol:

Και μετά τον Μπους Τζούνιορ ειπώθηκε στο τέλος του Α'Π.Π. και του Β'Π.Π. :shifty:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τώρα, θέλω να αναφέρω αυτό με την Πειραιώς να κάνεις αίτηση πιστωτικού ορίου στο κατάστημα είναι εντελώς άκυρο τη δεδομένη στιγμή. Ενώ σε άλλες τράπεζες το κάνεις μέσω e banking.
Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες απορια ,σε καταστηματα shell με ποια πιστωτικη εχουμε μεγαλυτερο κερδος; Πειραιως ή εθνικής;
Link to comment
Share on other sites

σε εθνικη να ξέρεις είναι με πίστωση 8, 4 με χρεωστική

σήμερα μπήκαν και οι πόντοι από αγορά τν από Κωτσόβολο,μια χαρούλα μου ήρθε

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά με την αλφα;; Μήνυμα στο viber...

"Σας ενημερώνουμε ότι η Alpha Bank δρομολογεί τη διαδικασία διάσπασής της με απόσχιση και μεταβίβαση του κλάδου τραπεζικής δραστηριότητας σε νέα, 100% θυγατρική της, εταιρεία.

 

Η νέα εταιρεία θα είναι εκ του νόμου καθολική διάδοχος, θα κατέχει τραπεζική άδεια και θα διατηρήσει την επωνυμία “Aλφα Τράπεζα ΑΕ”, συνεχίζοντας τη δραστηριότητά της όπως σήμερα.

 

Η τραπεζική σας σχέση θα μεταβιβαστεί αυτόματα στη Νέα Alpha Bank και η εξυπηρέτησή σας θα συνεχιστεί κανονικά από το Δίκτυο Καταστημάτων και τα υπόλοιπα κανάλια μας, χωρίς να απαιτείται κάποια ενέργεια από μέρους σας."

Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες απορια ,σε καταστηματα shell με ποια πιστωτικη εχουμε μεγαλυτερο κερδος; Πειραιως ή εθνικής;
Είναι το ίδιο για τον αντίστοιχο τύπο κάρτας:

 

500 yellows → €1

10 yellows ανά € με πιστωτική κάρτα → 2%

5 yellows ανά € με χρεωστική κάρτα → 1%

 

400 πόντοι go4more → €1

8 πόντοι ανά € με πιστωτική κάρτα → 2%

4 πόντοι ανά € με χρεωστική κάρτα → 1%

 

Στην Εθνική οι πιστωτικές (πλην της Toyota Visa) επιβαρύνονται με ετήσια συνδρομή (€33) οπότε από αυτή την άποψη σε συμφέρει να κάνεις τις συναλλαγές σου με πιστωτική της Πειραιώς ώστε να πιάσεις τον ετήσιο στόχο €2.500,00 συνολικών αγορών για να μην επιβαρυνθείς με ετήσια συνδρομή! (€29) ;)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά με την αλφα;; Μήνυμα στο viber...

"Σας ενημερώνουμε ότι η Alpha Bank δρομολογεί τη διαδικασία διάσπασής της με απόσχιση και μεταβίβαση του κλάδου τραπεζικής δραστηριότητας (...)σας."

 

Πρώτα το έκανε η Eurobank, hive-down ονομάζεται η διαδικασία/τακτική αυτή. Μειώνουν τα κόκκινα δάνειά τους, μεταφέροντας τις τραπεζικές τους δραστηριότητες σε μια θυγατρική. Οι μη τραπεζικές δραστηριότητες, παραμένουν στη μητρική εταιρία που μετατρέπεται σε holding company (μετοχές στο Χρηματιστήριο).

 

Τα εξηγεί πολύ αναλυτικά εδώ: https://www.capital.gr/oikonomia/3459291/ti-einai-to-hive-down-kai-pos-epireazei-tous-metoxous-ton-trapezon

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο για τον αντίστοιχο τύπο κάρτας:

 

 

 

500 yellows → €1

 

10 yellows ανά € με πιστωτική κάρτα → 2%

 

5 yellows ανά € με χρεωστική κάρτα → 1%

 

 

 

400 πόντοι go4more → €1

 

8 πόντοι ανά € με πιστωτική κάρτα → 2%

 

4 πόντοι ανά € με χρεωστική κάρτα → 1%

 

 

 

Στην Εθνική οι πιστωτικές (πλην της Toyota Visa) επιβαρύνονται με ετήσια συνδρομή (€33) οπότε από αυτή την άποψη σε συμφέρει να κάνεις τις συναλλαγές σου με πιστωτική της Πειραιώς ώστε να πιάσεις τον ετήσιο στόχο €2.500,00 συνολικών αγορών για να μην επιβαρυνθείς με ετήσια συνδρομή! (€29) ;)

Ευχαριστώ φίλε, αυτή της Πειραιώς την έχω δωρεάν , της Εθνικής μάλλον θα την κόψω μιας και δεν μου αρέσει ο τρόπος πληρωμής της
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν η Εθνικη τραπεζα χρεώνει την αντικατάσταση χρεωστικής κάρτας λογω φθοράς;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

της Εθνικής μάλλον θα την κόψω μιας και δεν μου αρέσει ο τρόπος πληρωμής της

 

Επειδή μου πρότειναν την έκδοση πιστωτικής από την Εθνική, τι είναι αυτό που σε προβληματίζει (και πιθανώς θα έπρεπε να προσέξω); :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν η Εθνικη τραπεζα χρεώνει την αντικατάσταση χρεωστικής κάρτας λογω φθοράς;
χρεώνουν 5€
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου πρότειναν την έκδοση πιστωτικής από την Εθνική, τι είναι αυτό που σε προβληματίζει (και πιθανώς θα έπρεπε να προσέξω); :confused:
Πληρώνεται αυτόματα εφάπαξ από τον λογαριασμό που επιλέγεις, δεν έχεις την πολυτέλεια πότε και τι θες εσύ να πληρώσεις, τουλάχιστον έτσι δουλεύει σε μένα
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεται αυτόματα εφάπαξ από τον λογαριασμό που επιλέγεις, δεν έχεις την πολυτέλεια πότε και τι θες εσύ να πληρώσεις, τουλάχιστον έτσι δουλεύει σε μένα

 

Μπορείς να αλλάξεις την πάγια εντολή να τραβάει την ελάχιστη ή και να την κόψεις φαντάζομαι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν η Εθνικη τραπεζα χρεώνει την αντικατάσταση χρεωστικής κάρτας λογω φθοράς;
χρεώνουν 5€

€6,00

Μια γνωστή μου έπεσε θύμα απάτης και έδωσε τα στοιχεία της κάρτας της σε έναν ψεύτικο διαγωνισμό. Της έστειλαν e-mail πως κέρδισε σε διαγωνισμό και έπρεπε να πληρώσει ένα ελάχιστο κόστος για "το χαμόγελο του παιδιού". Φυσικά όλο το κείμενο ήταν από αυτόματο μεταφραστή, με συντακτικά λάθη, αλλά δεν πτοήθηκε και συμπλήρωσε τον αριθμό της χρεωστικής της! Ευτυχώς κατάλαβε αμέσως την βλακεία που έκανε και κάλεσε στην τράπεζα. Της ακύρωσαν την κάρτα (η οποία θα έληγε σε κανένα χρόνο) και της έδωσαν καινούρια χωρίς να την χρεώσουν!

Συνεπώς προτείνω να κάνεις τον χαζό και να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής και να το παίξεις θύμα απάτης μπας και σου την αντικαταστήσουν χωρίς χρέωση. ;)

 

Πληρώνεται αυτόματα εφάπαξ από τον λογαριασμό που επιλέγεις, δεν έχεις την πολυτέλεια πότε και τι θες εσύ να πληρώσεις, τουλάχιστον έτσι δουλεύει σε μένα
Δε νομίζω πως είναι υποχρεωτικό να έχεις πάγια εντολή για την συνολική οφειλή, αλλά ακόμη κι έτσι, φτιάχνεις έναν ακόμη καταθετικό λογαριασμό και βάζεις να τρέχει από εκεί η πάγια εντολή. Τους ρώτησες στην εξυπηρετηση πελατών για διακοπή της πάγιας εντολής;
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...