Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

άλλη αντιμετώπιση έχουν οι συνταξιούχοι γενικά αν έχεις και την σύνταξη εκεί ακόμα καλύτερα

 

Εμένα ο πατέρας μου χρόνια μισθοδοσία στην Πειραιώς και χρόνια σύνταξη επίσης, αρνήθηκαν να του βγάλουν πιστωτική κάρτα. Και μετά είχε βγάλει στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο που είχε και 11% επιτόκιο το οποίο το έχει ακόμα από τότε. Και το καλό που έχει αυτή η κάρτα είναι ότι δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος μόνο την τρέχουσα ισοτιμία, στυλ Revolut.

Οπότε δεν έχουν όλοι οι συνταξιούχοι την ίδια αντιμετώπιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω πιστωτική κάρτα της Πειραιώς με επιβραβεύση yellows και ήξερα ότι όλες οι συναλλαγές δίνουν τουλάχιστον 1yellow/1€. Ισχύει αυτό η άλλαξε ?

Πλήρωσα από το site της δευα τον λογαριασμό και πήρα yellow 1/10 !!!!

Στέκει αυτό ?

 

Αν θυμάμαι καλά σε λογαριασμούς ΔΕΚΟ ισχύει αυτό. 1 yellow στα 10€.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική κάρτα της Πειραιώς με επιβραβεύση yellows και ήξερα ότι όλες οι συναλλαγές δίνουν τουλάχιστον 1yellow/1€. Ισχύει αυτό η άλλαξε ?

Πλήρωσα από το site της δευα τον λογαριασμό και πήρα yellow 1/10 !!!!

Στέκει αυτό ?

 

δεν ξέρω αν άλλαξε πρόσφατα αλλά για πληρωμές δημοσίου με πιστωτική Πειραιώς παίρνεις ένα yellow στα 10 ευρώ.

 

Δες εδώ για περισσότερα: https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/kerdise-yellows/kartes-pou-summetexoun-sto-programma

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν άλλαξε πρόσφατα αλλά για πληρωμές δημοσίου με πιστωτική Πειραιώς παίρνεις ένα yellow στα 10 ευρώ.

 

Δες εδώ για περισσότερα: https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/kerdise-yellows/kartes-pou-summetexoun-sto-programma

 

ΝΑΙ, για πληρωμες δημοσίου, έτσι είναι.

Εδώ όμως μιλάμε για δευα. Με την ίδια λογική, το ίδιο πρέπει να γίνει με ΔΕΗ, cosmote κτλ

Και το site που παραθέτεις, αυτό λέει: 1 yellow/1€.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, για πληρωμες δημοσίου, έτσι είναι.

Εδώ όμως μιλάμε για δευα. Με την ίδια λογική, το ίδιο πρέπει να γίνει με ΔΕΗ, cosmote κτλ

Και το site που παραθέτεις, αυτό λέει: 1 yellow/1€.

 

Προφανώς η Πειραιώς θεωρεί την πληρωμή στη ΔΕΥΑ σαν πληρωμή δημοσίου και όχι σαν πληρωμή σε επιχείρηση.

 

Κάνε μία προσπάθεια να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της Τράπεζας για διευκρινήσεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

και πηρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και δεν βλεπουνε καποια κινηση

Σαν τι κίνηση να δούνε δηλαδή;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η Πειραιώς θεωρεί την πληρωμή στη ΔΕΥΑ σαν πληρωμή δημοσίου και όχι σαν πληρωμή σε επιχείρηση.

 

Κάνε μία προσπάθεια να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της Τράπεζας για διευκρινήσεις.

 

Αυτό θα κάνω, αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι κίνηση να δούνε δηλαδή;

 

Όταν η τράπεζα δει παράξενες κινήσεις στην κάρτα όπως χρέωση από άλλες χώρες είναι πιθανό να μπλοκάρει τη χρήση της οπότε να μην περνάει ούτε στο ATM. Λογικά σε τέτοια περίπτωση θα αναφέρεται ο φίλος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό θα κάνω, αναγκαστικά.

 

Καλή τύχη σου εύχομαι.

 

Εμένα σχετικά πρόσφατα μου πέρασαν στη Shell κάρτα της εθνικής από μηχανάκι της alpha bank με αποτέλεσμα να πάρω τους ελάχιστους πόντους go4more. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής και διόρθωσαν το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να ξαναπεράσω από το πρατήριο και να ξανακάνουμε τη συναλλαγή. Γενικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις από την εξυπηρέτηση πελατών τόσο της Εθνικής όσο και της Πειραιώς.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή αναβάθμιση της εφαρμογής της Εθνικής επιτρέπει επιτέλους τις ανέπαφες πληρωμές με κάρτες της Εθνικής Τράπεζας!

 

Τουλάχιστον στο δικό μου κινητό motorola g9 plus η επιλογή είναι πλέον διαθέσιμη μετά την αναβάθμιση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τι παθαίνει η Εθνική με το PayPal? Μου χτύπησε ειδοποίηση στις 8 ότι χρεώθηκα 12€ με τη δικαιολογία PayPal Europe P2D και όντως χρεώθηκα και έψαχνα παντού, από την κάρτα των 12€ που έβαλα προχθές στη WIND μέχρι το free trial στο Amazon Prime. Τους πήρα τηλ και μετά από 20 λεπτά αναμονής μου είπαν ότι έγινε η χρέωση για μια κάρτα που έβαλα στον πατερά μου στις 13 Μάρτη.

Not cool, Εθνική, μέρα που 'ναι

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή αναβάθμιση της εφαρμογής της Εθνικής επιτρέπει επιτέλους τις ανέπαφες πληρωμές με κάρτες της Εθνικής Τράπεζας!

 

 

 

Τουλάχιστον στο δικό μου κινητό motorola g9 plus η επιλογή είναι πλέον διαθέσιμη μετά την αναβάθμιση.

Από ότι διάβασα ισχύει για τις χρεωστικές κάρτες και όχι για τις πιστωτικές.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα ισχύει για τις χρεωστικές κάρτες και όχι για τις πιστωτικές.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω μόνο χρεωστική στην Εθνική, οπότε δεν μπορώ να το ελέγξω. Αυτό που δεν έχω καταλάβει (και θα αργήσω, γιατί δεν βγαίνω από το σπίτι τελευταία) είναι εάν με ενεργοποιημένο από πριν το NFC στο κινητό μπορείς να πληρώσεις χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις την εφαρμογή και να ψάχνεις μενού κλπ. Έχω προεπιλεγμένη την κάρτα της Εθνικής στο μενού του κινητού για πληρωμές με NFC (Payment Default).

 

Όταν χρησιμοποιούσα για πληρωμές χρεωστική της Πειραιώς, με το που πλησίαζα το κινητό στο POS άνοιγε απευθείας η εφαρμογή και εγώ έκανα απλά την έγκριση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πιο πολύπλοκος ο τρόπος της Εθνικής. Πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή πρώτα, να κάνεις ταυτοποίηση και μετά να την περάσεις από το POS. Τουλάχιστον έτσι αναφέρουν χρήστες που πλήρωσαν ανέπαφα.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε Diners Club και Miles and More ποια λέτε είναι η καλύτερη επιλογή;;

 

Για αεροπορικά εισιτήρια μόνο να υποθέσω; Το σοβαρό μείον της Diners (την οποία συμπαθώ κατά τα άλλα) είναι η μειωμένη αποδοχή της.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πιο πολύπλοκος ο τρόπος της Εθνικής. Πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή πρώτα, να κάνεις ταυτοποίηση και μετά να την περάσεις από το POS. Τουλάχιστον έτσι αναφέρουν χρήστες που πλήρωσαν ανέπαφα.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

ποια εφαρμογή αν επιτρέπεται και που είναι η ταυτοποίηση όχι ότι θα την κάνω αν μιλάμε για πληρωμή από κινητό πάντα ? έχω ήδη την ibank εφαρμογή

χρειαζόμαστε κάποια άλλη

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Για αεροπορικά εισιτήρια μόνο να υποθέσω; Το σοβαρό μείον της Diners (την οποία συμπαθώ κατά τα άλλα) είναι η μειωμένη αποδοχή της.

 

Και για τα lounges των αεροδρομίων. Αυτό που δεν έχουν εδώ οι ελληνικές τράπεζες είναι μια κάρτα diners με συνεργασία world Mastercard όπως κάνουν κάποιες τράπεζες του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

ποια εφαρμογή αν επιτρέπεται και που είναι η ταυτοποίηση όχι ότι θα την κάνω αν μιλάμε για πληρωμή από κινητό πάντα ? έχω ήδη την ibank εφαρμογή

χρειαζόμαστε κάποια άλλη

 

Μέσω της ibank γίνεται. Αν δεν βλέπεις την επιλογή μόλις ανοίγεις την εφαρμογή, σημαίνει ότι ακόμα δεν υποστηρίζεται η συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

έγραψα ότι έχω την εφαρμογή ibank ,,αλλά όχι την ibank pay ..... που μάλλον αυτήν χρειάζομαι οπότε το αφήνω προς το παρόν

αφού δεν την χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μέσω της ibank σκετο γίνονται οι ανέπαφες. Απλά δεν υποστηρίζει τη συσκευή σου η τράπεζα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση.

 

Σήμερα μου ήρθε ως έμβασμα ένα νοίκι που λαμβάνω από eurobank λογαριασμό σε eurobank λογαριασμό. Για πρώτη φορά με χρέωσαν (νομίζω) με έξοδα μεταφοράς 4 ευρώ.

Η αποστολή έγινε από το παρακάτω "υποκατάστημα / σύστημα" της τράπεζας.

 

8999 - Δ/ΝΣΗ ΗΛ.ΤΡΑΠ.INTERNET AUTOMATIC

 

Με χρέωσε η τράπεζα ή έκανε μεταφορά λιγότερα χρήματα ο οφειλέτης;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ήρθαν λιγότερα χρήματα, σημαίνει ότι έστειλε λιγότερα ο αποστολέας.

Αν σου ήρθαν τα χρήματα κανονικά και μια χρέωση 4€, τότε σημαίνει ότι τα κράτησε η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από eurobank σου τα έστειλε;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από eurobank σου τα έστειλε;
Ναι σίγουρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μέσω της ibank σκετο γίνονται οι ανέπαφες. Απλά δεν υποστηρίζει τη συσκευή σου η τράπεζα ακόμα.
ήλθε updated της εφαρμογής και είναι φάτσα κάρτα όντως
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανονικά πρέπει η χρέωση να είναι ξεχωριστή εγγραφή (αν πρόκειται για χρέωση από την πλευρά σου).

π.χ. σε πλήρωσε 100 ευρώ και σου κράτησε 4 σε άλλη εγγραφή.

 

Για την ιστορία πάντως, η eurobank έχει χρέωση 3.5€ σε εισερχόμενα εμβάσματα από 20,01 (αν θυμάμαι καλά) εως 12.500€. Άρα τα 4€ που αναφέρεις μάλλον είναι κάτι άλλο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...