Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και για τα lounges των αεροδρομίων. Αυτό που δεν έχουν εδώ οι ελληνικές τράπεζες είναι μια κάρτα diners με συνεργασία world Mastercard όπως κάνουν κάποιες τράπεζες του εξωτερικού.

 

Νομίζω μπαίνεις με μειωμένη αρκετά τιμή σε 2-3 ελληνικά lounges και με κάτι παραπάνω στο υπόλοιπο δίκτυο. Το θέμα είναι περνάει στις επιχειρήσεις που σε ενδιαφέρουν για να μαζεύεις πόντους ή πρέπει να βγάλεις και 2η visa/mastercard.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπαίνεις με μειωμένη αρκετά τιμή σε 2-3 ελληνικά lounges και με κάτι παραπάνω στο υπόλοιπο δίκτυο. Το θέμα είναι περνάει στις επιχειρήσεις που σε ενδιαφέρουν για να μαζεύεις πόντους ή πρέπει να βγάλεις και 2η visa/mastercard.

 

Καλησπέρα ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν της Πειραιώς η χρυσή miles &more έχει πρόσβαση στα lounge ? Γιατί απ όσο ξέρω κάτι τέτοιο δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση.

 

Σήμερα μου ήρθε ως έμβασμα ένα νοίκι που λαμβάνω από eurobank λογαριασμό σε eurobank λογαριασμό. Για πρώτη φορά με χρέωσαν (νομίζω) με έξοδα μεταφοράς 4 ευρώ.

Η αποστολή έγινε από το παρακάτω "υποκατάστημα / σύστημα" της τράπεζας.

 

8999 - Δ/ΝΣΗ ΗΛ.ΤΡΑΠ.INTERNET AUTOMATIC

 

Με χρέωσε η τράπεζα ή έκανε μεταφορά λιγότερα χρήματα ο οφειλέτης;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κατι δεν παει καλα με αυτα που γραφεις που λαμβανεις απο eurobank σε eurobank , μεταφορα στην ιδια τραπεζα δεν υπαρχει χρεωση, μηπως ειναι απο αλλη τραπεζα ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν της Πειραιώς η χρυσή miles &more έχει πρόσβαση στα lounge ? Γιατί απ όσο ξέρω κάτι τέτοιο δεν ισχύει

 

Στο σάιτ δεν αναφέρουν κάτι. Άλλες λεπτομέρειες δε γνωρίζω. Λογικά αν έχεις status στην αεροπορική κάτι θα δίνουν αλλά απλά με την κατοχή της κάρτας δε νομίζω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπαίνεις με μειωμένη αρκετά τιμή σε 2-3 ελληνικά lounges και με κάτι παραπάνω στο υπόλοιπο δίκτυο. Το θέμα είναι περνάει στις επιχειρήσεις που σε ενδιαφέρουν για να μαζεύεις πόντους ή πρέπει να βγάλεις και 2η visa/mastercard.

 

Έχω Visa γι αυτό που λες αν και δίνει και η Diners πόντους. Έκανα αίτηση πάντως και έφαγα άκυρο από την Alpha Bank. Άλλες που να δίνουν πρόσβαση σε lounges με μειωμένη τιμή ετκός από amex, revolut κτλ υπάρχουν; Γιατί η Diners ήταν καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

σημερα προσπαθουσε ο πατερας μου να βγαλει λεφτα στο ατμ της κηφισιας και εβαζε την καρτα και του ελεγε να επικοινωνησει με την εξυπηρετηση πελατων και την πεταγε εξω , ηδη πριν 1 ή 2 χρονια την ειχε αλλαξει διοτι ειχε απομαγνητιστει και πηρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και δεν βλεπουνε καποια κινηση, και του ειπανε να δοκιμασει σε αλλο ατμ ή να παει να βγαλει αλλη χρεωστικη καρτα . Αυτην την απαντηση την ηξερα και εγω αλλα δεν υπαρχει, εβαλε την καρτα ο αδελφος μου στο ιδιο ατμ και εκανε κανονκα αναληψη χωρις προβληματα , τι ειναι αυτο το πραμα;. Ελεος!!. Τουλαχιστον να μας πουνε τι προβλημα εχουνε οι νεες χρεωστικες και πως απομαγνητιζονται να ξερουμε.. δεν μπορει οι πιο παλιες να μην εχουνε προβλημα και οι νεοτερες να εχουνε προβληματα.

 

Την προηγουμενη φορα με τον απομαγνητισμο δεν εμπαινε η καρτα στο ατμ . Ειναι πολυ μαρτυριο αυτο , καλυτερα να εχουμε 2 χρεωστικες καρτες αμα δεν δουλευει η μια θα εχουμε την αλλη αντε μετα να τρεχεις στο καταστημα για να βγαλεις αλλη , βλεπω να φευγουμε απο την πειραιως στην alpha bank να τελειωνει το θεμα.. εμα πια..

 

Κολλάνε τα ΑΤΜ της μάλλον.

Η Eurobank ποτέ δεν είχε θέμα πάντως...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχω Visa γι αυτό που λες αν και δίνει και η Diners πόντους. Έκανα αίτηση πάντως και έφαγα άκυρο από την Alpha Bank. Άλλες που να δίνουν πρόσβαση σε lounges με μειωμένη τιμή ετκός από amex, revolut κτλ υπάρχουν; Γιατί η Diners ήταν καλή περίπτωση.

 

Η χρυσή χρεωστική της αλφα δίνει πρόσβαση δωρεάν στα Lounge της goldair και δωρεάν ανάληψη από ΑΤΜ εξωτερικού

Η πιστωτική της Πειραιώς η visa infinite πρέπει να έχει δωρεάν πρόσβαση σε Lounge

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος πως κάνουμε αίτηση για την premium debit master card την μαύρη καλέ και καλά

εχω στείλει email αλλά απαντάει αλλά αντί άλλων

Link to comment
Share on other sites

Η χρυσή χρεωστική της αλφα δίνει πρόσβαση δωρεάν στα Lounge της goldair και δωρεάν ανάληψη από ΑΤΜ εξωτερικού

Η πιστωτική της Πειραιώς η visa infinite πρέπει να έχει δωρεάν πρόσβαση σε Lounge

 

Δεν τις βρήκα αυτές τις κάρτες που λες.

Link to comment
Share on other sites

σημερα προσπαθουσε ο πατερας μου να βγαλει λεφτα στο ατμ της κηφισιας και εβαζε την καρτα και του ελεγε να επικοινωνησει με την εξυπηρετηση πελατων και την πεταγε εξω , ηδη πριν 1 ή 2 χρονια την ειχε αλλαξει διοτι ειχε απομαγνητιστει και πηρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και δεν βλεπουνε καποια κινηση, και του ειπανε να δοκιμασει σε αλλο ατμ ή να παει να βγαλει αλλη χρεωστικη καρτα . Αυτην την απαντηση την ηξερα και εγω αλλα δεν υπαρχει, εβαλε την καρτα ο αδελφος μου στο ιδιο ατμ και εκανε κανονκα αναληψη χωρις προβληματα , τι ειναι αυτο το πραμα;. Ελεος!!. Τουλαχιστον να μας πουνε τι προβλημα εχουνε οι νεες χρεωστικες και πως απομαγνητιζονται να ξερουμε.. δεν μπορει οι πιο παλιες να μην εχουνε προβλημα και οι νεοτερες να εχουνε προβληματα.

 

Την προηγουμενη φορα με τον απομαγνητισμο δεν εμπαινε η καρτα στο ατμ . Ειναι πολυ μαρτυριο αυτο , καλυτερα να εχουμε 2 χρεωστικες καρτες αμα δεν δουλευει η μια θα εχουμε την αλλη αντε μετα να τρεχεις στο καταστημα για να βγαλεις αλλη , βλεπω να φευγουμε απο την πειραιως στην alpha bank να τελειωνει το θεμα.. εμα πια..

Μακριά οι κάρτες από τα κινητά, ο πιο εύκολος τρόπος να τις απομαγνητήσεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

κατι δεν παει καλα με αυτα που γραφεις που λαμβανεις απο eurobank σε eurobank , μεταφορα στην ιδια τραπεζα δεν υπαρχει χρεωση, μηπως ειναι απο αλλη τραπεζα ; .
Βρέθηκε ο φυσικός αυτουργός παιδιά.... Οφειλή ιδιοκτήτη στα κοινόχρηστα και δεν με είχε ενημερώσει ο ενοικιαστής ότι θα βάλει λιγότερα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις άμεσες απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις βρήκα αυτές τις κάρτες που λες.

 

Της αλφα αυτή που σου είπα

https://www.alpha.gr/el/gold/gold-personal-banking/pronomia

 

Όσο για της Πειραιώς δεν υπάρχει στο σαιτ θα πρέπει να ρωτήσεις στην τράπεζα... έχει πολλά προνόμια σε ξενοδοχεία κ lounge αλλά αν θυμάμαι καλά έχει κ συνδρομή 150€ τα οποία αν χρησιμοποιείς τις παροχές της τα κανείς ουσιαστικά απόσβεση ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξέρει κάποιος πως κάνουμε αίτηση για την premium debit master card την μαύρη καλέ και καλά

εχω στείλει email αλλά απαντάει αλλά αντί άλλων

 

Σε ποια τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Μακριά οι κάρτες από τα κινητά, ο πιο εύκολος τρόπος να τις απομαγνητήσεις.

 

γιατι δεν μας λενε οι τραπεζες τι τις απομαγνητιζει; και οταν τους ρωτας δεν ξερουνε να σου πουνε κατι με σιγουρα; πολυ εκνευριστικο, κανονικα θα επρεπε να αλλαζουνε την καρτα χωρις χρεωση αφου δεν υπαρχει ενημερωση για απομαγνητισμο!!.

Σε φορουμ αλλοι λενε αμα ειναι κοντα σε κινητο με δεδομενα ανοιχτα απομαγνητιζεται και αλλοι λενε οτι κοντα στο κινητο χωρις δεδομενα ανοιχτα δεν υπαρχει προβλημα, επισης αμα σε πορτοφολι ειναι κοντα αλλες καρτες αλλοι λενε οτι δεν απομαγνητιζονται και σε αλλους εχει τυχει , τελος αμα στο πορτοφολι υπαρχουνε κοντα κερματα παλι μπορει να απομαγνητιστει, εγω που την εχω πεταμενη μια χρεωστικη καρτα στο συρταρι κοντα σε κερματα και δεν εχει παθει κατι.. σιγουρα οι νεες χρεωστικες ειναι πιο ευαισθητες απο τις παλιοτερες αυτο σιγουρα ισχυει αλλα ειναι μεγαλο προβλημα, φαντασου να εχεις παει ταξιδι στο εξωτερικο και ειχες μονο αυτην την καρτα; τι κανεις μετα; ειναι μαρτυριο!!. Σιγουρα θα πρεπει να εχουμε 2 χρεωστικες και την visa και την mastercard και να χρησιμοποιουμε την 1η και την αλλη να υπαρχει καβαντζα για ωρα αναγκης !! :wacko:

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ο απομαγνητισμος αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται στη μαύρη ταινία από πίσω, όχι στο τσιπακι ούτε στην ανέπαφη..
Link to comment
Share on other sites

Της αλφα αυτή που σου είπα

https://www.alpha.gr/el/gold/gold-personal-banking/pronomia

 

Όσο για της Πειραιώς δεν υπάρχει στο σαιτ θα πρέπει να ρωτήσεις στην τράπεζα... έχει πολλά προνόμια σε ξενοδοχεία κ lounge αλλά αν θυμάμαι καλά έχει κ συνδρομή 150€ τα οποία αν χρησιμοποιείς τις παροχές της τα κανείς ουσιαστικά απόσβεση ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ποια τράπεζα;

 

Η gold της Alpha bank που λες θέλει και 60 χιλιάρικα καταθέσεις τουλάχιστον να στην βγάλει, που να τα βρω τόσα...

Η κάρτα της Πειραιώς πρέπει να την έχουν καταργήσει, γιατί όταν είχα κάνει αίτηση να βγάλω δεν την είχαν ούτε αυτήν, ούτε την platinum επίσης.

Η μόνη που δίνει παρόμοιες παροχές είναι η platinum πιστωτική της Alpha που δεν νομίζω να μου την βγάλουν. Εδώ δεν μου εγκρίναν την Diners.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει παρόμιες παροχές η platinum.

Δίνει δωρεάν Lounge για 3 άτομα μόνο αν η πτήση καθυστερήσει πάνω από 3 ώρες δηλαδή σχεδόν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ο απομαγνητισμος αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται στη μαύρη ταινία από πίσω, όχι στο τσιπακι ούτε στην ανέπαφη..

Σωστά, και να προσθέσουμε ότι η μαγνητική ταινία χρησιμοποιείται σπάνια πλέον.

Επίσης η ΗΜ ακτινοβολία του κινητού είναι εξαιρετικά απίθανο να επηρεάζει την μαγνητική ταινία της κάρτας. Είναι πολύ πιο πιθανό να υπάρχει μαγνήτης μέσα στην συσκευή ή στην θήκη που να είναι υπαίτιοι.

Εφόσον οι επαφές του τσιπ είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχει δεχτεί κακομεταχείριση το ίδιο το τσιπ, η κάρτα είναι λειτουργική.

Edited by minast
typo
Link to comment
Share on other sites

Η gold της Alpha bank που λες θέλει και 60 χιλιάρικα καταθέσεις τουλάχιστον να στην βγάλει, που να τα βρω τόσα...

Η κάρτα της Πειραιώς πρέπει να την έχουν καταργήσει, γιατί όταν είχα κάνει αίτηση να βγάλω δεν την είχαν ούτε αυτήν, ούτε την platinum επίσης.

Η μόνη που δίνει παρόμοιες παροχές είναι η platinum πιστωτική της Alpha που δεν νομίζω να μου την βγάλουν. Εδώ δεν μου εγκρίναν την Diners.

 

Σίγουρα υπέχει της Πειραιώς, υπάρχει και στο τιμολόγιο. Απλά θέλει να πας από κατάστημα ...

Νομίζω πάντως πως και πλατινουμ πιστωτική η αλφα για να σου βγαλει, η πρέπει ήδη να έχεις πιστωτικές με ένα σεβαστό όριο και να είσαι καλοπληρωτής, η να έχεις ένα κεφάλαιο στην τράπεζα 50κ και άνω.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλο προβλημα, φαντασου να εχεις παει ταξιδι στο εξωτερικο και ειχες μονο αυτην την καρτα; τι κανεις μετα; ειναι μαρτυριο!!. Σιγουρα θα πρεπει να εχουμε 2 χρεωστικες και την visa και την mastercard και να χρησιμοποιουμε την 1η και την αλλη να υπαρχει καβαντζα για ωρα αναγκης !! :wacko:

 

Ή εναλλακτικά να τις έχεις περάσει στο κινητό σου με την εφαρμογή της κάθε τράπεζας ή με Curve κλπ. και να πληρώσεις με το κινητό αν έχει θέμα η φυσική κάρτα. :happy:

 

Αν έδιναν την επιλογή για έκδοση φυσικής κάρτας (επί πληρωμή) ή άϋλης (χωρίς κόστος) για ανέπαφες πληρωμές με το κινητό πολύς κόσμος θα επέλεγε το 2ο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Απορία: άντε και απομαγνητιστηκε, δεν μπορείς να πληρώσεις κανονικά και όχι ανέπαφα;
Το αντίθετο παίζει. Δεδομένου ότι όλες πλέον οι κάρτες παίζουν με chip και το stripe ουσιαστικά πάει για πέταμα, ο απομαγνητισμος αφορά στο stripe. Οι πληρωμές ανέπαφα παίζουν μια χαρά. Αλλά έχεις πρόβλημα στα περισσότερα ATM.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο ποστ.

Υπήρξε κόλλημα στο σύστημα πληρωμής του Amazon και νόμισα έφταιγε η ανανέωση της κάρτας.

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν λιγο ειδα μια δεσμευση ποσου 49,08 απο TNC GROUP IKE στην πιστωτικη μου eurobank ημερομηνια συναλλαγης ειναι σημερα 4/4 στο ιντερνετ βρισκω μονο μια ιστοσελιδα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις κάνει συναλλαγή με ακριβώς αυτό το ποσό (άσχετο το εμφανιζόμενο όνομα) , τότε πάρε τηλέφωνο στο νούμερο που αναγράφεται στο πίσω μέρος της κάρτας και ανάφερέ το να μπλοκάρουν την κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις κάνει συναλλαγή με ακριβώς αυτό το ποσό (άσχετο το εμφανιζόμενο όνομα) , τότε πάρε τηλέφωνο στο νούμερο που αναγράφεται στο πίσω μέρος της κάρτας και ανάφερέ το να μπλοκάρουν την κίνηση.
τελλικα επρεπε να ακυρωθει εντελως η καρτα και περιμενω αλλη σε 10 μερες
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...