Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εγώ ζητώ απλά γνώμες. Γνωρίζω πώς λειτουργεί το προϊόν. Απλά κάνουμε συζήτηση πάνω στον τρόπο λειτουργίας του και λέμε ο καθένας την γνώμη του. Εάν θεωρείτε λογικά να μπορείς να αγοράσεις 10 προϊόντα των €999, αλλά όχι 1 προϊόν των €1001, ο καθένας μας κρίνεται για αυτή του την πεποίθηση. Εννοείται ότι υπάρχουν κανόνες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τους κρίνουμε (όπως κάνουμε με νόμους, με πολιτικές αποφάσεις, με υγειονομικά μέτρα κλπ.) Προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα η έννοια του πιστωτικού ορίου όταν κινείσαι αμιγώς σε αρνητικό υπόλοιπο. Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει πιστεύει ό,τι θέλει. (Σαν τα εμβόλια καλή ώρα, για κάποιους είναι αυτονόητο να το κάνεις, για κάποιους να μην το κάνεις). Η ζωή συνεχίζεται.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, μπορώ κανονικά να χρησιμοποιήσω το αρνητικό υπόλοιπο της κάρτας μου και να τα χρησιμοποιήσω τα λεφτά, για να κάνω:

-10 συναλλαγές των €999 = (€9999) μέσα σε λίγα λεπτά

αλλά όχι

-1 συναλλαγή των €1001 μέσα σε 30 ημέρες

Εκεί είναι η παράνοια παιδιά και ας αφήσουμε τις θεωρητικολογίες.

Το πιστωτικό όριο έχει λογική όταν ο πελάτης εκτίθεται σε δανεισμό του ποσού που αντλεί από την κάρτα.

Όταν έχεις επαρκές πιστωτικό/αρνητικό υπόλοιπο δεν έχει καμία λογική να σου στερεί τη δυνατότητα να αγοράσεις προϊόντα πιο αυξημένης αξίας, γιατί ΔΕΝ λαμβάνεις πίστωση (=δάνειο) από την τράπεζα και τα χρήματα αυτά είναι δικά σου.

 

Έχω την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. Δεν μπορείς να κάνεις 10 συναλλαγές των 999€ εάν έχεις πιστωτικό όριο 1000€. Πρέπει να ξεπληρώσεις πρώτα το ποσό και μετά να κάνεις την επόμενη. 'Η να κάνεις 10 συναλλαγές των 100€ πχ. Τουλάχιστον η δικιά μου πιστωτική της Eurobank έτσι λειτουργεί.

Συγγνώμη κιόλας και με όλο τον σεβασμό, όμως εσύ θεωρητικολογείς διότι προσπαθείς να κάνεις κάτι το οποίο δεν συνάδει με την χρήση για την οποία προορίζεται η πιστωτική κάρτα και από την στιγμή που υπάρχει κόφτης στο χρηματικό ποσό των συναλλαγών όσα χρήματα και να βάλεις αυτό δεν αλλάζει. Εκτός αν σου είχαν πει το αντίθετο από την τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι στην εξαργύρωση των. Yellows ?

Σκλαβενίτης, λογαριασμος 67€, υπόλοιπο yellows σε ευρώ γύρω στα 63.

 

Στην εξαργύρωση πήρε μόνο 0.53€. γιατί έγινε αυτό,,???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eurobank σε Apple Pay !

Δεχτηκε και Visa και Mastercard

 

Εχει κανεις κανα νεο για την Εθνικη για το Apple Pay?:(

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις κανα νεο για την Εθνικη για το Apple Pay?:(

 

Μεσα στον χρονο..... προς φθινόπωρο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον χρονο..... προς φθινόπωρο

 

αν ειναι ετσι να αναψω κανα κερι την κυριακη!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζητώ απλά γνώμες. Γνωρίζω πώς λειτουργεί το προϊόν. Απλά κάνουμε συζήτηση πάνω στον τρόπο λειτουργίας του και λέμε ο καθένας την γνώμη του. Εάν θεωρείτε λογικά να μπορείς να αγοράσεις 10 προϊόντα των €999, αλλά όχι 1 προϊόν των €1001, ο καθένας μας κρίνεται για αυτή του την πεποίθηση. Εννοείται ότι υπάρχουν κανόνες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τους κρίνουμε (όπως κάνουμε με νόμους, με πολιτικές αποφάσεις, με υγειονομικά μέτρα κλπ.) Προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα η έννοια του πιστωτικού ορίου όταν κινείσαι αμιγώς σε αρνητικό υπόλοιπο. Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει πιστεύει ό,τι θέλει. (Σαν τα εμβόλια καλή ώρα, για κάποιους είναι αυτονόητο να το κάνεις, για κάποιους να μην το κάνεις). Η ζωή συνεχίζεται.
Δεν τίθεται θέμα γνώμης σε κάτι που λειτουργεί εν γνώσης σου,το έχεις αποδεχτεί και δε μπορείς να αλλάξεις το credit limit γιατί έχεις παγιδεύσει τον εαυτό σου σε λογικές που όλοι μας καταλαβαίνουμε.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι στην εξαργύρωση των. Yellows ?

Σκλαβενίτης, λογαριασμος 67€, υπόλοιπο yellows σε ευρώ γύρω στα 63.

 

Στην εξαργύρωση πήρε μόνο 0.53€. γιατί έγινε αυτό,,???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή έχεις γύρω στα 31.500 yellows και εξαργύρωσες μόνο 265 yellows?

Μήπως πληκτρολόγησε κάτι λάθος η ταμίας;

Πάντως δεν σε συμφέρει να εξαργυρώνεις στους μεγάλους συνεργάτες (όπου κερδίσεις περισσότερα yellows με κάθε αγορά)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις γύρω στα 31.500 yellows και εξαργύρωσες μόνο 265 yellows?

Μήπως πληκτρολόγησε κάτι λάθος η ταμίας;

Πάντως δεν σε συμφέρει να εξαργυρώνεις στους μεγάλους συνεργάτες (όπου κερδίσεις περισσότερα yellows με κάθε αγορά)

 

Προφανώς κάτι πάτησε λάθος η ταμίας, αν και το έχουν απλοποιήσει στο ταμείο δε λέει πόντους αλλά €.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι πάτησε λάθος η ταμίας, αν και το έχουν απλοποιήσει στο ταμείο δε λέει πόντους αλλά €.

 

Το πρόβλημα με τους συνεργάτες yellows είναι ότι ταμίες δεν ξέρουν να κάνουν μερική εξαργύρωση των πόντων. Και σε κοιτάνε λες και ήρθες από το υπέρ πέραν. Μετά γίνομαι κακός όταν τους λέω να κάτσουν να μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους συνεργάτες yellows είναι ότι ταμίες δεν ξέρουν να κάνουν μερική εξαργύρωση των πόντων. Και σε κοιτάνε λες και ήρθες από το υπέρ πέραν. Μετά γίνομαι κακός όταν τους λέω να κάτσουν να μάθουν.

 

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να σε εξυπηρετεί η μερική εξαργύρωση (δικαίωμά σου εννοείται), αλλά επειδή δεν έχω διάθεση/κουράγιο στην καθημερινότητά μου για κάτι τέτοιο, κοιτάω είτε να κάνω ολική εξαργύρωση είτε ονλάιν (ΗΡΩΝ).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα ανέφερε το υπόλοιπο των yellows σε ευρώ

Και την είπα να αφαιρέσει όλο το ποσό. Ενώ το πάτησε (θέλω να πιστεύω), στην εξαργύρωση φάνηκε μόνο τα 0.53€.

Προσωπικά δε με πειραξε, καθώς θα τα χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή, απλά ήθελα να ξέρω αν άλλαξε κάτι στην εξαργύρωση

 

 

Τι συμβάν έγινε στον Σκλαβενίτη Κορδελιού (μοναστηριού)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να σε εξυπηρετεί η μερική εξαργύρωση (δικαίωμά σου εννοείται), αλλά επειδή δεν έχω διάθεση/κουράγιο στην καθημερινότητά μου για κάτι τέτοιο, κοιτάω είτε να κάνω ολική εξαργύρωση είτε ονλάιν (ΗΡΩΝ).

 

Το ίδιο κάνω και εγώ, και μάλιστα επειδή δεν πολύχρησιμοποιώ τη χρεωστική με τα yellows, μόλις φτάσω το ελάχιστο όριο κάνω ολική εξαργύρωση με την πρώτη ευκαιρία. Δεν θα ρίσκαρα να αφήσω μεγάλο υπόλοιπο που μπορεί να λήξει, ήδη έχω χάσει αρκετούς πόντους go4more επειδή έληξαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως δεν σε συμφέρει να εξαργυρώνεις στους μεγάλους συνεργάτες (όπου κερδίσεις περισσότερα yellows με κάθε αγορά)

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Να πω την αλήθεια εγώ συνήθως τα yellow στα εξαργυρώνω στη Shell όταν βάζω βενζίνη, χάνω κάτι;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γιατί συμβαίνει αυτό; Να πω την αλήθεια εγώ συνήθως τα yellow στα εξαργυρώνω στη Shell όταν βάζω βενζίνη, χάνω κάτι;

 

Στους μεγάλους συνεργάτες έχεις μεγαλύτερη επιστροφή/μπονους (όπως θες πες το).

Αν κάνεις εξαργύρωση, χάνεις το έξτρα κέρδος που θα είχες

Link to comment
Share on other sites

Στους μεγάλους συνεργάτες έχεις μεγαλύτερη επιστροφή/μπονους (όπως θες πες το).

Αν κάνεις εξαργύρωση, χάνεις το έξτρα κέρδος που θα είχες

 

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό. Από την άλλη μόλις είδα τη λίστα με τους απλούς συνεργάτες του προγράμματος yellow και είδα ότι δεν ψωνίζω ποτέ από αυτούς, οπότε μάλλον δεν έχω εναλλακτική εκτός από τους μεγάλους (Σκλαβενίτης και Shell για παράδειγμα)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνω και εγώ, και μάλιστα επειδή δεν πολύχρησιμοποιώ τη χρεωστική με τα yellows, μόλις φτάσω το ελάχιστο όριο κάνω ολική εξαργύρωση με την πρώτη ευκαιρία. Δεν θα ρίσκαρα να αφήσω μεγάλο υπόλοιπο που μπορεί να λήξει, ήδη έχω χάσει αρκετούς πόντους go4more επειδή έληξαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Να πω την αλήθεια εγώ συνήθως τα yellow στα εξαργυρώνω στη Shell όταν βάζω βενζίνη, χάνω κάτι;

 

Νομίζω πως δεν έχει ελάχιστο όριο εξαργύρωσης η Πειραιώς. Και οι πόντοι πάλι αν δεν κάνω λάθος ισχύουν για τουλάχιστον 2 χρόνια. Με το go4more δεν πολυασχολούμαι γιατί μαζεύω λίγους και όλο μου λήγουν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό. Από την άλλη μόλις είδα τη λίστα με τους απλούς συνεργάτες του προγράμματος yellow και είδα ότι δεν ψωνίζω ποτέ από αυτούς, οπότε μάλλον δεν έχω εναλλακτική εκτός από τους μεγάλους (Σκλαβενίτης και Shell για παράδειγμα)

Εγώ επανδραστηριοποίησα (μετά από 10 χρόνια) το μηχανάκι της "Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου" ώστε να εξαργυρώνω yellows για τα διόδια και ελπίζω να αρχίσουμε να ταξιδεύουμε και πάλι!

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα παντού το μηχανάκι της Αττικής Οδού διότι στο παρελθόν μου επέτρεπε να φορτίζω το e-pass με κάρτες American Express της Alpha Bank.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θέλω να δηλώσω το κινητό μου για τη μητέρα μου σε λογαριασμό στην Εθνική που έχω μαζί με εκείνη.

Πώς κλείνεις ραντεβού μαζί τους αφού δεν το σηκώνουν καν;

 

Επίσης, θα μας ζητήσουν τίποτα άλλα χαρτιά πέρα από την ταυτότητα της;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι πρέπει να το κάνει η ίδια , και όχι απλά να πας την ταυτότητα της. Στην καλύτερη περίπτωση να πας και μία εξουσιοδότηση από ΚΕΠ και όχι από το gov.gr

Η αλλαγή τηλεφώνου , σου επιτρέπει πρόσβαση και σε άλλους λογαριασμούς της μητέρας σου και όχι μόνο στον κοινό λογαριασμό.

Άρα θα είναι επιφυλακτικοί στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι κοινός λογαριασμός, γιατί δεν τον διαχειρίζεσαι μέσα από το δικό σου e-banking, με το κινητό σου;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επανδραστηριοποίησα (μετά από 10 χρόνια) το μηχανάκι της "Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου" ώστε να εξαργυρώνω yellows για τα διόδια και ελπίζω να αρχίσουμε να ταξιδεύουμε και πάλι!

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα παντού το μηχανάκι της Αττικής Οδού διότι στο παρελθόν μου επέτρεπε να φορτίζω το e-pass με κάρτες American Express της Alpha Bank.

 

Το μόνο μείον (αν σε αφορά) είναι ότι χάνεις τις όποιες εκπτώσεις κάποιων αυτοκινητοδρόμων.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι πρέπει να το κάνει η ίδια , και όχι απλά να πας την ταυτότητα της. Στην καλύτερη περίπτωση να πας και μία εξουσιοδότηση από ΚΕΠ και όχι από το gov.gr

Η αλλαγή τηλεφώνου , σου επιτρέπει πρόσβαση και σε άλλους λογαριασμούς της μητέρας σου και όχι μόνο στον κοινό λογαριασμό.

Άρα θα είναι επιφυλακτικοί στην τράπεζα.

Μα δεν είπα ότι δεν θα πάμε μαζί.

Απλά ρωτάω αν κανείς το έχει κάνει πρόσφατα, αν θέλει τίποτα έξτρα χαρτιά,.πχ εκκαθαριστικό δικό της ή κάτι άλλο.

 

Βασικά η όλη διαδικασία είναι για να μπορώ να κάνω εξουσιοδότησεις εκ μέρους της από τo gov.gr

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...