Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν κάνεις πληρωμή μέχρι τις 18:00 (ίσως να έγινε 22:00 σαν τις πληρωμές λογαριασμών αλλά δεν είμαι σίγουρος), φαίνεται στην κάρτα το πρωί της επόμενης εργάσιμης. Στην άλφα πχ φαίνεται άμεσα.

 

Έχω να το δοκιμάσω καιρό, γιατί έχω ενεργοποιήσει αυτόματη εξόφληση από το λογαριασμό μου. Στις λίγες περιπτώσεις που χρειάστηκε να πληρώσω νωρίτερα το υπόλοιπο είχα θέμα αλλά δεν θυμάμαι τι ώρα έκανα την εξόφληση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

μπορεις αμα εχεις ενεργοποιημενη την υπηρεσια που συνδεεις το iban του λογαριασμου σου με το αριθμο του κινητου σου να στειλεις μεχρι 500 ευρω ανεξοδα , πχ απο alpha bank σε πειραιως ανεξοδα και μπαινουνε την ιδια στιγμη ! φοβερη υπηρεσια αλλα ελαχιστος κοσμος την χρησιμοποιεις. Η πειραιως εχει βαλει ενα ελαχιστο κοστος 0.50 ευρω ενω η alpha bank πρεπει ακομα να το εχει ανεξοδα.

24 ωρες για να γινει ενα εμβασμα ειναι πολλές. Ναι να πληρωσουμε εξοδα, αλλά να γινει αμεσα.

Δε γινεται να προσφερεις υπηρεσια με κόστος και να γινεται με καθυστερηση.

Δεν θελουν γραμματοσημο κ μεταφορα με κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Στην τελική και η έκδοση και ανανέωση των καρτών έχει κόστος για την τράπεζα αλλά τόσο καιρό δεν το εμφάνιζαν. Μόλις όμως έγινε σχεδόν υποχρεωτική η πληρωμή με πλαστικό, τότε ξαφνικά άρχισαν να χρεώνουν για το πλαστικό της κάρτας. Και μάλιστα όχι σε τιμή κόστους.

Η Alpha την χρεώνει €5 και οι υπόλοιπες τράπεζες €6. Στην ίδια τιμή κοστολογεί και η Revolut την κάρτα, αλλά τουλάχιστον η Revolut σου δίνει την virtual δωρεάν και εκτελεί τα εμβάσματα άμεσα (~2 ώρες μετά την καταχώριση)

 

Σώπα καλέ, η Eurobank χρεώνει απλή μεταφορά από λογαριασμό σε χρεωστική.[...]

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρεις σε χρεωστική κάρτα. Είτε εννοείς σε πιστωτική, είτε σε προπληρωμένη ή σε άλλο λογαριασμό που συνδέεται με χρεωστική. Μήπως ήθελες να πεις πως η Eurobank χρεώνει για συναλλαγές IRIS 24/7 (δηλαδή με αριθμό κινητού αντί για IBAN) ακόμη και αν ο παραλήπτης ανήκει κι αυτός στην Eurobank.

 

Παρατηρώ ότι στην εφαρμογή της Eurobank στο wallet μπορείς να βαλεις μόνο τις κάρτες που είναι MasterCard και όχι Visa. Με ποια λογική;
Επειδή το wallet του Android το έχουν φτιάξει σε συνεργασία με την Mastercard.

Οι κάτοχοι iOS μπορούν να προσθέσουν και τις Visa στο Apple Pay.

 

Έχω να το δοκιμάσω καιρό, γιατί έχω ενεργοποιήσει αυτόματη εξόφληση από το λογαριασμό μου. Στις λίγες περιπτώσεις που χρειάστηκε να πληρώσω νωρίτερα το υπόλοιπο είχα θέμα αλλά δεν θυμάμαι τι ώρα έκανα την εξόφληση.
Τι ώρα γίνεται η αυτόματη εξόφληση με πάγια εντολή; Εγώ στέλνω τα λεφτά από άλλη τράπεζα και πάω στην winbank και πληρώνω μόνος μου ώστε να είμαι σίγουρος.

Μια φορά που ήθελα να απελευθερώσω όριο για να κάνω μια μεγάλη αγορά φρόντισα να εξοφλήσω από την προηγούμενη ημέρα, αλλά είχα διαβάσει εδώ μέσα πως υπάρχει και η δυνατότητα να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και να σου αυξήσουν προσωρινά το όριο με ποσό αντίστοιχο της πληρωμής σου.

 

24 ωρες για να γινει ενα εμβασμα ειναι πολλές. Ναι να πληρωσουμε εξοδα, αλλά να γινει αμεσα.

Δε γινεται να προσφερεις υπηρεσια με κόστος και να γινεται με καθυστερηση.

Δεν θελουν γραμματοσημο κ μεταφορα με κουριερ.

Οι τράπεζες χρεώναν (και εξακολουθούν να χρεώνουν) πολύ πιο ακριβά για εμβάσματα στο ταμείο καταστημάτων. Τα τελευταία 20 χρόνια που ξεκίνησε η ηλεκτρονική τραπεζική κοστολογούν τα εμβάσματα από το e-banking πολύ πιο φθηνά σε σχέση με το κατάστημα. Βέβαια έχει αλλάξει και το ποσό των εμβασμάτων διότι σκεφθείτε πως παλιά γινόταν λίγα εμβάσματα και κυρίως για μεγάλα ποσά ενώ τώρα πια γίνονται πάρα πολλά εμβάσματα και τα περισσότερα είναι για μικρά ποσά. Το λογικό θα ήταν να χρεώνουν ως ποσοστό επί του ποσού εντολής π.χ. 1% και όχι σταθερή τιμή. Επίσης τα τελευταία χρόνια έχουν φτιάξει και άμεσα εμβάσματα με επιπλέον κόστος φυσικά.

Αυτό που παραμένει αναχρονιστικά απαράδεκτο είναι το κόστος για εισερχόμενες εντολές δηλαδή να χρεώνει 3-4€ η κάθε τράπεζα για εισερχόμενο έμβασμα το οποίο δεν έχω δει σε άλλες ευρωπαϊκές τράπεζες.

Τουλάχιστον το IRIS 24/7 με χρήση αριθμού κινητού τηλεφώνου (και όχι IBAN) ήρθε να καλύψει την ανάγκη για φθηνές άμεσες μεταφορές μικροποσών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha την χρεώνει €5 και οι υπόλοιπες τράπεζες €6. Στην ίδια τιμή κοστολογεί και η Revolut την κάρτα, αλλά τουλάχιστον η Revolut σου δίνει την virtual δωρεάν και εκτελεί τα εμβάσματα άμεσα (~2 ώρες μετά την καταχώριση)

 

 

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρεις σε χρεωστική κάρτα. Είτε εννοείς σε πιστωτική, είτε σε προπληρωμένη ή σε άλλο λογαριασμό που συνδέεται με χρεωστική. Μήπως ήθελες να πεις πως η Eurobank χρεώνει για συναλλαγές IRIS 24/7 (δηλαδή με αριθμό κινητού αντί για IBAN) ακόμη και αν ο παραλήπτης ανήκει κι αυτός στην Eurobank.

 

Επειδή το wallet του Android το έχουν φτιάξει σε συνεργασία με την Mastercard.

Οι κάτοχοι iOS μπορούν να προσθέσουν και τις Visa στο Apple Pay.

 

Τι ώρα γίνεται η αυτόματη εξόφληση με πάγια εντολή; Εγώ στέλνω τα λεφτά από άλλη τράπεζα και πάω στην winbank και πληρώνω μόνος μου ώστε να είμαι σίγουρος.

Μια φορά που ήθελα να απελευθερώσω όριο για να κάνω μια μεγάλη αγορά φρόντισα να εξοφλήσω από την προηγούμενη ημέρα, αλλά είχα διαβάσει εδώ μέσα πως υπάρχει και η δυνατότητα να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και να σου αυξήσουν προσωρινά το όριο με ποσό αντίστοιχο της πληρωμής σου.

 

Οι τράπεζες χρεώναν (και εξακολουθούν να χρεώνουν) πολύ πιο ακριβά για εμβάσματα στο ταμείο καταστημάτων. Τα τελευταία 20 χρόνια που ξεκίνησε η ηλεκτρονική τραπεζική κοστολογούν τα εμβάσματα από το e-banking πολύ πιο φθηνά σε σχέση με το κατάστημα. Βέβαια έχει αλλάξει και το ποσό των εμβασμάτων διότι σκεφθείτε πως παλιά γινόταν λίγα εμβάσματα και κυρίως για μεγάλα ποσά ενώ τώρα πια γίνονται πάρα πολλά εμβάσματα και τα περισσότερα είναι για μικρά ποσά. Το λογικό θα ήταν να χρεώνουν ως ποσοστό επί του ποσού εντολής π.χ. 1% και όχι σταθερή τιμή. Επίσης τα τελευταία χρόνια έχουν φτιάξει και άμεσα εμβάσματα με επιπλέον κόστος φυσικά.

Αυτό που παραμένει αναχρονιστικά απαράδεκτο είναι το κόστος για εισερχόμενες εντολές δηλαδή να χρεώνει 3-4€ η κάθε τράπεζα για εισερχόμενο έμβασμα το οποίο δεν έχω δει σε άλλες ευρωπαϊκές τράπεζες.

Τουλάχιστον το IRIS 24/7 με χρήση αριθμού κινητού τηλεφώνου (και όχι IBAN) ήρθε να καλύψει την ανάγκη για φθηνές άμεσες μεταφορές μικροποσών.

 

νομιζω οτι το κοστος εμβασματος ( σε αλλη ελληνικη τραπεζα ! ) οταν πας στο ταμειο πρεπει να ειναι 12 ευρω αναλογα το ποσο .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχω να το δοκιμάσω καιρό, γιατί έχω ενεργοποιήσει αυτόματη εξόφληση από το λογαριασμό μου. Στις λίγες περιπτώσεις που χρειάστηκε να πληρώσω νωρίτερα το υπόλοιπο είχα θέμα αλλά δεν θυμάμαι τι ώρα έκανα την εξόφληση.

 

Και εγώ αυτόματη εξόφληση έχω, αλλά λόγο χαμηλού ορίου κάνω κάθε μήνα την πληρωμή «χεράτα».

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το eurobank wallet σας λειτουργεί τις τελευταίες ημέρες? Σε εμένα έχει εξαφανιστεί η επιλογή από την Παρασκευή. Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει, έχει τύχει ξανά στο παρελθόν.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκε στην οθόνη του login ή και μέσα; Λογικά μόνο απ' έξω θα εξαφανίστηκε οπότε κάνε login και πήγαινε από το κόκκινο κουμπί για νέα συναλλαγή ;)
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκε στην οθόνη του login ή και μέσα; Λογικά μόνο απ' έξω θα εξαφανίστηκε οπότε κάνε login και πήγαινε από το κόκκινο κουμπί για νέα συναλλαγή ;)

Από την αρχική οθόνη του log in εξαφανίστηκε. Σωστός, όντως τώρα που το τσεκαρα όταν επιλέγω νέα συναλλαγή υπάρχει κανονικά. Τι φάση τώρα όμως, ήταν μεγάλη ευκολία στην αρχική οθόνη.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι έχει πάρει πόντους Go4More σε πρατήριο Shell με τη χρήση του νέου ασύρματου POS που έχουν στις αντλίες και λένε ότι δέχεται όλες τις κάρτες με τα αντίστοιχα προγράμματα επιβράβευσης (yellows & Go4More), περνάει πόντους Shell και κάνει και εξαργύρωση πόντων Yellows/Go4More?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι έχει πάρει πόντους Go4More σε πρατήριο Shell με τη χρήση του νέου ασύρματου POS που έχουν στις αντλίες και λένε ότι δέχεται όλες τις κάρτες με τα αντίστοιχα προγράμματα επιβράβευσης (yellows & Go4More), περνάει πόντους Shell και κάνει και εξαργύρωση πόντων Yellows/Go4More?

 

Εγώ πηρα, αλλά πέρασαν πάνω από 5 εργάσιμες.

Ήμουν και εγώ δύσπιστος, ειδικά όταν είδα το αριθμητικό πληκτρολόγιο όπου η σειρά των αριθμων ήταν όπως να ναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηρα, αλλά πέρασαν πάνω από 5 εργάσιμες.

Ήμουν και εγώ δύσπιστος, ειδικά όταν είδα το αριθμητικό πληκτρολόγιο όπου η σειρά των αριθμων ήταν όπως να ναι

 

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Κι εγώ είμαι λίγο δύσπιστος με αυτό, αλλά είναι να το δοκιμάσω αύριο μετά από καιρό.

 

Θυμάσαι μήπως εέαν είχαν περαστεί απευθείας οι πόντοι ως συνεργαζόμενη επιχείρηση ( 4 / 8 πόντοι ανά ευρώ για πληρωμή με χρεωστική / πιστωτική) ή αν περάστηκαν πρώτα 1 πόντος ανά ευρώ και μετά έγινε συμπληρωματική εγγραφή για το σύνολο των πόντων; Αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοιο μου είχε τύχει παλιότερα και προσπαθούσα να καταλάβω τι έγινε....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ορίσω πάγια μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό ιδιώτη, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή κ όχι, είτε από την τράπεζα είτε την εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι έχει πάρει πόντους Go4More σε πρατήριο Shell με τη χρήση του νέου ασύρματου POS που έχουν στις αντλίες και λένε ότι δέχεται όλες τις κάρτες με τα αντίστοιχα προγράμματα επιβράβευσης (yellows & Go4More), περνάει πόντους Shell και κάνει και εξαργύρωση πόντων Yellows/Go4More?

 

Τελικά το δοκίμασα σήμερα σε πρατήριο της Shell με χρεωστική κάρτα της Εθνικής και οι πόντοι Go4More πέρασαν κανονικά απευθείας.

 

Ρώτησα και τον υπάλληλο για να είμαι σίγουρος και μου είπε ότι περνάνε κανονικά από yellows, go4more και γίνεται και εξαργύρωση με το ίδιο POS, ενώ περνάνε και οι πόντοι της Shell.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στην εφαρμογή της Eurobank στο wallet μπορείς να βαλεις μόνο τις κάρτες που είναι MasterCard και όχι Visa. Με ποια λογική;

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ορίσω πάγια μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό ιδιώτη, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή κ όχι, είτε από την τράπεζα είτε την εφαρμογή;

Υποψιάζομαι εννοείς την Eurobank. Όταν λες "από την τράπεζα" ελπίζω να μην εννοείς από κατάστημα! Από το mobile app δεν μπορείς, αλλά από το e-banking (δηλαδή να συνδεθείς από browser) μπορείς να επιλέξεις "Επαναλαμβανόμενα" στον Τρόπο Εκτέλεσης.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ορίσω πάγια μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό ιδιώτη, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή κ όχι, είτε από την τράπεζα είτε την εφαρμογή;

 

Απαντώντας στον εαυτό μου, έχει η Eurobank την υπηρεσία που έψαχνα κ γίνεται με επίσκεψη σε κατάστημα.

 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/upiresies/pliromes-sunallages/pagies/programma-pagion-entolon-ksenoiazo

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στον εαυτό μου, έχει η Eurobank την υπηρεσία που έψαχνα κ γίνεται με επίσκεψη σε κατάστημα.

 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/upiresies/pliromes-sunallages/pagies/programma-pagion-entolon-ksenoiazo

 

Πήρες απάντηση για ένα ερώτημα που δεν ήταν συγκεκριμένο και παρόλα αυτά νομίζεις ότι δε σου απάντησαν κιόλας. :rolleyes:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσα πριν κάνα δυο μέρες να ακυρωθεί η πιστωτική κάρτα εθνικής λόγω απώλειας αλλά στο e-banking φαίνεται κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα, δεν ζήτησα επανέκδοση, υπάρχει περίπτωση να μην ακυρώθηκε;
Link to comment
Share on other sites

Το Masterpass δεν υποστηρίζεται πλέον από καμία τράπεζα στην Ελλάδα.

Όταν υπήρχε, απλά πατούσες το κουμπί και συνδεόσουν με τα στοιχεία του e banking σου, αντί να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας. Δεν περνούσες κάπου την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

πάγωσε την ....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσω web Banking? ,Εγώ δεν κατάφερα να την βρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσω web Banking? ,Εγώ δεν κατάφερα να την βρω
σε χρεωστική σίγουρα

3eeedff6e7b842fdee1387d8b54fa812.jpg

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θα το ξαναβάλουν κάποια στιγμή πιστεύω.δέν ξέρω γιατί το βγάλαν.

:):):):)

 

Δεν είχε ιδιαίτερη χρηση, τα online pos που το υποστήριζαν ήταν ελαχιστα (μόνο αυτά της eurobank και της Πειραιώς) και οι χρήστες δεν ήξεραν τι είναι, οπότε δεν το χρησιμοποιούσαν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε χρεωστική υπάρχει, τώρα εγώ από ότι βλέπω ακόμη είναι ενεργή και ας έχω δηλώσει απώλεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πάγωσε την ....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσω web Banking? ,Εγώ δεν κατάφερα να την βρω
σε χρεωστική σίγουρα

3eeedff6e7b842fdee1387d8b54fa812.jpg

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Μόνο σε χρεωστική υπάρχει, τώρα εγώ από ότι βλέπω ακόμη είναι ενεργή και ας έχω δηλώσει απώλεια
Μόνο σε χρωστική υπάρχει, τώρα εγώ από ότι βλέπω ακόμη είναι ενεργή και ας έχω δηλώσει απώλεια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...