Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Θα πρέπει να επισκεφθεί το υποκατάστημα για να ζητήσει ωρίμανση δόσεων αν κατάλαβα σωστά ότι θελετε να εξοφλήσετε οριστικά την κάρτα. Θα πρέπει δηλαδή να σταλεί αίτημα στα κεντρικά.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Αν είναι alpha, δεν υπάρχει αυτή η επιλογη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το βασικό σου super market και ποιο το βενζινάδικο και ΑΝ αυτά μπορούν να αλλάξουν.

Από εκεί ξεκινάς.

 

Βενζινάδικο δεν έχω, Σκλαβενίτη εχψ και στην Αθήνα και στο χωριό (πλέον).

 

Αγόρασα πέρσι τον Οκτώβρη με εθνική παπούτσια από ένα κατάστημα που έδινε το 20% σε πόντους & μου έδωσαν πίσω 5€ (σε πόντους) που εξαργύρωσα κανονικά στο Σκλαβενίτη. Δεν βλέπω η Πειραιώς να κάνει το ίδιο , μόνο δωροεπιταγές βλέπω και εκπτώσεις σε συγκεκριμένες εταιρείες

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξαργυρώσεις τους πόντους (yellows) σου στον Σκλαβενίτη, δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις δωροεπιταγή.

https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/sunergates/megaloi-sunergates/sunergasia-me-ta-super-market-sklavenitis

Link to comment
Share on other sites

στον σκαλβενιτη δίνει 2 με χρεωστική και 4 πόντους σε πιστωτική,πλέον εξαργυρωνονται

πόντοι και εκεί, Πειραιώς δεν έχω δεν ξέρω

σε βενζινάδικα είναι 4 και 8 αντίστοιχα μόνο των εταιρειών όμως Έκο και shell,δεν ξέρω το γίνεται με άλλων

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξαργυρώσεις τους πόντους (yellows) σου στον Σκλαβενίτη, δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις δωροεπιταγή.

https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/sunergates/megaloi-sunergates/sunergasia-me-ta-super-market-sklavenitis

 

Με ο.τι ποσό θέλω;

Γιατί και στη σελίδα που έστειλες βλέπω «δωροεπιταγή 10€, 5k yellows», ενώ στην Εθνική αν έχεις πάνω από 2k πόντους, και 2€ να είναι η έκπτωση με βάση τους πόντους, θα στην περάσουν

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

στην εθνική εφ'οσον έχεις 5€ αφαιρείται οποίο ποσό είναι μικρότερο ή ίσο με αυτο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ο.τι ποσό θέλω;

Γιατί και στη σελίδα που έστειλες βλέπω «δωροεπιταγή 10€, 5k yellows», ενώ στην Εθνική αν έχεις πάνω από 2k πόντους, και 2€ να είναι η έκπτωση με βάση τους πόντους, θα στην περάσουν

 

Με ό,τι ποσό θέλεις εξαργυρώνεις yellows σε Σκλαβενίτη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λιγο κατι?

 

Επιτελους εγκριθηκε η πρωτη μου πιστωτικη στην Ελλαδα. Ειναι μια VISA Gold απο την Eurobank.

1. Η καρτα εχει ημ. ληξης 06/23 δηλαδη 2 χρονια μονο. Δεν ειναι πολυ λιγο?

2. Εχω την μισθοδοσια στην Eurobank θα ειναι δωρεαν η συνδρομη της ή ισχυει μονο για τις classic πιστωτικες?

3. Ποιες οι διαφορες Gold και Classic καρτων? Δεν βρηκα τιποτα αναλυτικο στο site της Eurobank.

 

PS: Ειδα και την καρτα του Μασουτη που φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Αξιζει λετε σαν δευτερη καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα του Μασούτη είναι μόνο για ψωνια στον Μασούτη. Δεν μετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή.

Έχει όμως συνδρομή οπότε δεν βλέπω να συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, είδα ότι η Toyota Visa δεν χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος. είναι όντως έτσι;; Αν είναι όντως είναι καλή φάση για χρήση στα ταξίδια.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα του Μασούτη είναι μόνο για ψωνια στον Μασούτη. Δεν μετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή.

Έχει όμως συνδρομή οπότε δεν βλέπω να συμφέρει.

 

Δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή αλλά δίνει 4% στις αγορές στον Μασουτη και 1% στις υπόλοιπες συναλλαγές (εκτός από δημόσιο, πληρωμή δεκο και στοιχηματισμό).

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείται σε όλες τις αγορές, όχι μόνο σε Μασουτη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η έγκριση δίνεται άμεσα. Αν εννοείς πόσες μέρες θέλει μέχρι να εκκαθαριστεί (και συνήθως να εμφανιστεί στην ανάλυση κινήσεων η χρέωση), εξαρτάται από την τράπεζά σου και από την τράπεζα που έγινε η χρέωση.

Μέσα στην ίδια τράπεζα, μπορεί να εμφανιστεί από άμεσα μέχρι και 1 μέρα. Σε άλλη τράπεζα, θέλει 2-4 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λιγο κατι?

 

Επιτελους εγκριθηκε η πρωτη μου πιστωτικη στην Ελλαδα. Ειναι μια VISA Gold απο την Eurobank.

1. Η καρτα εχει ημ. ληξης 06/23 δηλαδη 2 χρονια μονο. Δεν ειναι πολυ λιγο?

2. Εχω την μισθοδοσια στην Eurobank θα ειναι δωρεαν η συνδρομη της ή ισχυει μονο για τις classic πιστωτικες?

3. Ποιες οι διαφορες Gold και Classic καρτων? Δεν βρηκα τιποτα αναλυτικο στο site της Eurobank.

 

PS: Ειδα και την καρτα του Μασουτη που φαινεται αρκετα ενδιαφερον. Αξιζει λετε σαν δευτερη καρτα?

 

Συγχαρητήρια! Υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα στο εξωτερικό που σου προσφέρει κάτι εξαιρετικό;

1. Το έχω δει κι εγώ σε ορισμένες περιπτώσεις. Μην σε απασχολεί διότι αν είσαι συνεπής, πριν την λήξη της θα σου στείλουν κάρτα αντικατάστασης με μεγαλύτερη διάρκεια.

2. Ισχύει και για τις Gold (Τιµολόγιο Τραπεζικών Εργασιών Ι.1.1.2 Visa Gold & Ι.1.2.2 Gold Mastercard), αλλά έλεγξε με την τράπεζα πως είχες όντως την τιμολόγηση μισθοδοτούμενου.

3. Το επιτόκιο & το να πουλάς μούρη με το χρώμα της κάρτας (δεν ξέρω για το εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η νοοτροπία ακόμα)

 

Όσο για την κάρτα του Μασούτη, όπως ανέφεραν ήδη, έχει ετήσια συνδρομή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες κάρτες που προσφέρουν κάτι καλό στο εξωτερικό είναι της Εθνικής απ ότι βλέπω. Καθώς σου παρέχουν αρκετά καλή ταξιδιωτική ασφάλιση, εφόσον αγοράσεις τα εισιτήρια ή διαμονή κτλ, όπως επίσης δεν χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος για χώρες εκτός ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχει δοκιμάσει κανένας έκδοση πιστωτικής σαν ελεύθερος επαγγελματίας πηγαίνοντας μόνο της δηλώσεις ΦΠΑ; (όταν δεν έχει υποβληθεί ακόμα Ε3)
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες κάρτες που προσφέρουν κάτι καλό στο εξωτερικό είναι της Εθνικής απ ότι βλέπω. Καθώς σου παρέχουν αρκετά καλή ταξιδιωτική ασφάλιση, εφόσον αγοράσεις τα εισιτήρια ή διαμονή κτλ, όπως επίσης δεν χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος για χώρες εκτός ευρώ.

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν ρωτούσα αυτό. Ο άνθρωπος ανέφερε πως εγκρίθηκε η πρώτη του πιστωτική στην Ελλάδα, οπότε φαντάζομαι θα είχε μέχρι πρότινος πιστωτικές από τράπεζες του εξωτερικού.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που ενηλικιώθηκε ο γιος μου έκανε λογαριασμούς σε Πειραιώς - Alpha όπου του έδωσαν χρεωστικές . Στο πορτοφόλι έχει τις χρεωστικές συν μία τρίτη (Revolut) , πήγε πριν στην Alpha και διαπίστωσε πως η κάρτα δεν λειτουργεί , η υπάλληλος του είπε πιθανόν απομαγνητίστηκε ίσως από την κάρτα της revolut που της είχε μαζί ! και να δηλώσει απώλεια για να του εκδώσουν άλλη με κόστος 5 ευρώ !! Δηλαδή εγγύηση δεν υπάρχει ; Στον ενδέκατο μήνα και μάλιστα οι άλλες να λειτουργούν κανονικά ; Υπάρχει τρόπος να πιέσει ώστε να γίνει δωρεάν η αντικατάσταση ;
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που ενηλικιώθηκε ο γιος μου έκανε λογαριασμούς σε Πειραιώς - Alpha όπου του έδωσαν χρεωστικές . Στο πορτοφόλι έχει τις χρεωστικές συν μία τρίτη (Revolut) , πήγε πριν στην Alpha και διαπίστωσε πως η κάρτα δεν λειτουργεί , η υπάλληλος του είπε πιθανόν απομαγνητίστηκε ίσως από την κάρτα της revolut που της είχε μαζί ! και να δηλώσει απώλεια για να του εκδώσουν άλλη με κόστος 5 ευρώ !! Δηλαδή εγγύηση δεν υπάρχει ; Στον ενδέκατο μήνα και μάλιστα οι άλλες να λειτουργούν κανονικά ; Υπάρχει τρόπος να πιέσει ώστε να γίνει δωρεάν η αντικατάσταση ;

 

Δεν χάνει κάτι να απευθυνθεί στον Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλά δεν γνωρίζω περίπτωση που να το έχει γλιτώσει τον τελευταίο χρόνο που ξεκίνησαν να τις χρεώνουν.

Μία δικιά μου χρεωστική που έληξε ενώ δεν την είχα ενεργοποιήσει ποτε, δεν επανεκδόθηκε και δεν με χρέωσαν. Τουλάχιστον εγώ γλίτωσα το κόστος έκδοσης έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορει.

Αν είχε visa να ζητησει δωρεάν την mastercard, και αντίστοφα.

Θα καταργήσει την παλιά.

Η πρώτη έκδοση είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορει.

Αν είχε visa να ζητησει δωρεάν την mastercard, και αντίστοφα.

Θα καταργήσει την παλιά.

Η πρώτη έκδοση είναι δωρεάν.

 

Αυτό θα γίνει την ώρα που θα δηλώσει τηλεφωνικά απώλεια όπως του είπε η υπάλληλος ; Η θα ζητήσει καινούρια δηλώνοντας απομαγνητοποίηση αλλά στην άλλη εταιρία visa -master (ανάλογα ποια έχει τώρα);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά δεν ρωτούσα αυτό. Ο άνθρωπος ανέφερε πως εγκρίθηκε η πρώτη του πιστωτική στην Ελλάδα, οπότε φαντάζομαι θα είχε μέχρι πρότινος πιστωτικές από τράπεζες του εξωτερικού.

 

Ειχα μια απο την Γερμανια που δεν προσφερε στην ουσια τιποτα

και μετα ειχα δυο στον Καναδα που η μια εδινε 4% σε cashback απο grocery stores και ειχα μια αλλη που μου εδινε points σε ολες τις αγορες για τα Cineplex cinema (φαση ανα δυο εβδομαδες πηγαιναμε cinema δωρεαν σε 3D και 4D προβολες).... η αγαπημενη μου καρτα εβερ.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρώνει απλά τη παλιά κάρτα και μετά κάνει αίτηση για νέα της άλλης εταιρίας. Αίτηση μπορεί να κάνει και ηλεκτρονικά αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...