Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

χρεωστικη δεν υπάρχει, πιστωτικη υπό ορους

 

Ευχαριστώ. Είναι κάποια συγκεκριμένη για να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Είναι κάποια συγκεκριμένη για να το ψάξω;

 

δεν είναι κάποια συγκεκριμένη, είναι όλες υπό προϋποθέσεις όπως σου ειπα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος γνώμη/εμπειρία από δάνειο σε Eurobank?

Μιλάω για μικρό σχετικά ποσό (3-4k€)

 

Με ένα καλό εκκαθαριστικό και μια σταθερή δουλειά είναι εύκολο. Μπορείς και μέσω του e-banking από το e-loan να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος γνώμη/εμπειρία από δάνειο σε Eurobank?

Μιλάω για μικρό σχετικά ποσό (3-4k€)

 

Με ατομικό εκκαθαριστικό 13Κ μου έδωσαν αμέσως δάνειο για αυτοκίνητο 12Κ χωρίς εγγυητή. Οπότε πιστεύω εύκολα θα βγει ένα με 3-4Κ

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό εκκαθαριστικό και μια σταθερή δουλειά είναι εύκολο. Μπορείς και μέσω του e-banking από το e-loan να δοκιμάσεις.
Με ατομικό εκκαθαριστικό 13Κ μου έδωσαν αμέσως δάνειο για αυτοκίνητο 12Κ χωρίς εγγυητή. Οπότε πιστεύω εύκολα θα βγει ένα με 3-4Κ
Με τι επιτόκιο;
Link to comment
Share on other sites

Το Fast loan μέσω του e-banking της Eurobank έχει κυμαινόμενο επιτόκιο 14,3% και χρεώνεσαι 70€ έξοδα.
Link to comment
Share on other sites

Το Fast loan μέσω του e-banking της Eurobank έχει κυμαινόμενο επιτόκιο 14,3% και χρεώνεσαι 70€ έξοδα.

 

Τα οποία έξοδα τα πληρώνεις στην εκταμίευση του δανείου.

Η αίτηση και η απάντηση τους είναι δωρεάν και μετά επιλέγεις αν αποδεχτείς το δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ζητησει κανεις αυξηση οριου πιστωτικης ενω εχετε συνδεσει το ebanking με το ταξις να τραβαει τα οικονομικα στοιχεια κτλ;

σε περνουν παλι τηλεφωο ή γινεται αυτοματα;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία επικαιροποίησης στοιχείων στο e-banking με το gov KYC γίνεται μια φορά (όταν πατάς εσυ το κουμπί) και όχι συνέχεια. Δηλαδή αν στο μέλλον αλλάξουν τα στοιχεία σου, θα πρέπει να επαναλάβεις τη διαδικασία για να ενημερωθούν.

 

Επίσης η διαδικασία επικαιροποίησης είναι άσχετη με τον πιστωτικό έλεγχο που κάνουν, άρα ναι θα σε καλέσουν για επιβεβαίωση όπως γινόταν μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι όροι ρε παιδιά της άλφα μπανκ που λένε πως αν κάνεις πχ 2000 ευρώ το χρόνο γίνεται αντιλογισμος στη συνδρομή της πιστωτικής?

Αναφέρομαι στη καινούρια ασημένια aegean visa που μου έστειλαν στη θέση της παλιάς μπλε aegean visa

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας:

 

Η πιστωτική Toyota Visa της Εθνικής που αιτήθηκα εμφανίστηκε στο web banking, και μπορώ να δω τον αριθμό της και το CVV. Μου είχαν πει να περιμένω παραλαβή της κάρτας σε 5-10 μέρες από το υποκατάστημα που έχω επιλέξει.

 

1. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω από τώρα για ηλεκτρονικές αγορές ή πρέπει να την ενεργοποιήσω πρώτα με κάποιο τρόπο;

2. Ήθελα να δοκιμάσω ανέπαφη πληρωμή αλλά η εφαρμογή i-bank της Εθνικής δε μου την εμφανίζει στις κάρτες που μπορώ να επιλέξω. Πρέπει να γίνει πρώτα ενεργοποίηση ή συναλλαγή σε POS (άρα να περιμένω και το PIN) για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών;

3. Έχω ζητήσει παραλαβεί από υποκατάστημα Εθνικής (γιατί τα ΕΛΤΑ στην περιοχή μου είναι τραγικά). Κανονικά ξέρω ότι όταν η κάρτα έρχεται με ΕΛΤΑ, το PIN έρχεται ξεχωριστά για λόγους ασφαλείας. Από την τράπεζα θα παραλάβω πακέτο και το PIN ή πάει ξεχωριστά?

 

Σας ευχαριστώ όπως πάντα για τις απαντήσεις σας!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1. Αν λέει στο ibank ότι είναι ενεργή, τότε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.

Από όσο ξέρω ομως, πρέπει πρώτα να την παραλάβεις για να την ενεργοποιήσεις.

2. Ανέπαφες μέσω της εφαρμογής είναι διαθέσιμες μόνο για χρεωστικές κάρτες μέχρι στιγμής.

3. Νομίζω ότι παραλαμβάνεις τη κάρτα και το συνθηματικό και με sms λαμβάνεις τις θέσεις. Ενώνοντας τα στοιχεία, σχηματίζεις το PIN.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι όροι ρε παιδιά της άλφα μπανκ που λένε πως αν κάνεις πχ 2000 ευρώ το χρόνο γίνεται αντιλογισμος στη συνδρομή της πιστωτικής?

Αναφέρομαι στη καινούρια ασημένια aegean visa που μου έστειλαν στη θέση της παλιάς μπλε aegean visa

 

O συγκεκριμένος όρος έχει καταργηθεί εδώ και αρκετά χρόνια 4-5. Αλλά αν έχεις παλιά κάρτα παραμένει σε ισχύ. Ζήτησες εσύ αντικατάσταση ή στην έκαναν μόνοι τους; Αν ζήτησες εσύ πας με τους νέους όρους οπότε δε γλιτώνεις συνδρομή, αν στην έκαναν οι ίδιοι συνήθως στην επιστολή αναγράφει ότι οι όροι παραμένουν ίδιοι με της προηγούμενης κάρτας

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

1. Αν λέει στο ibank ότι είναι ενεργή, τότε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.

Από όσο ξέρω ομως, πρέπει πρώτα να την παραλάβεις για να την ενεργοποιήσεις.

2. Ανέπαφες μέσω της εφαρμογής είναι διαθέσιμες μόνο για χρεωστικές κάρτες μέχρι στιγμής.

3. Νομίζω ότι παραλαμβάνεις τη κάρτα και το συνθηματικό και με sms λαμβάνεις τις θέσεις. Ενώνοντας τα στοιχεία, σχηματίζεις το PIN.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

1. Δεν βλέπω κάτι σχετικό στο ibank, φαίνεται κανονικά η κάρτα χωρίς αναφορά σε ενεργή / ανενεργή. Θα δοκιμάσω αργότερα μια πληρωμή λογαριασμού για να δω αν θα προχωρήσει.

2. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα, αλλά επειδή δεν είχα πιστωτική τότε δεν είχα δώσει βάση. Από ότι θυμάμαι δεν μπορεί να μπει και σε άλλα ψηφιακά πορτοφόλια, όπως το Google Pay, σωστά;

3. Έχεις δίκιο, με μια χρεωστική που έβγαλα πρόσφατα στην Εθνική την ίδια διαδικασία ακολούθησα.

 

Μόλις έχω κάτι νεότερο θα ενημερώσω για να γνωρίζουν οι επόμενοι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Για το 2: Όχι, η Εθνική μέχρι στιγμής υποστηρίζει ανέπαφες μόνο μέσω της εφαρμογής της.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα πρατήρια ΕΚΟ-Καλυψώ (τα εταιρικά της ΕΚΟ δηλαδή) έχουν αποχωρήσει από το πρόγραμμα επιβράβευσης YES της Eurobank?

 

Στον σύνδεσμο συνεργαζόμενα πρατήρια ΕΚΟ νομίζω πως έχουν μείνει ελάχιστα σε σχέση με το παρελθόν και δεν βρίσκω κανένα εταιρικό, όλα είναι ιδιωτών!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω κανει αιτηση για αυξηση οριου στην πιστωτικη καρτα απτην τριτη και μεχρι σημερα δε με εχουν καλεσει..ειναι κακο σημαδι;ποσες μερες κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω κανει αιτηση για αυξηση οριου στην πιστωτικη καρτα απτην τριτη και μεχρι σημερα δε με εχουν καλεσει..ειναι κακο σημαδι;ποσες μερες κανουν;

 

Το ίδιο και εμένα....

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμένος όρος έχει καταργηθεί εδώ και αρκετά χρόνια 4-5. Αλλά αν έχεις παλιά κάρτα παραμένει σε ισχύ. Ζήτησες εσύ αντικατάσταση ή στην έκαναν μόνοι τους; Αν ζήτησες εσύ πας με τους νέους όρους οπότε δε γλιτώνεις συνδρομή, αν στην έκαναν οι ίδιοι συνήθως στην επιστολή αναγράφει ότι οι όροι παραμένουν ίδιοι με της προηγούμενης κάρτας
μου έκαναν μόνοι τους αντικατάσταση.

Από τη aegean visa σε μπλε χρώμα που ειχα μου έστειλαν aegean visa σε ασημί.

Γράφει μέσα σε ενημερωτικό χαρτί ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης.

Βέβαια μου γράφουν μέσα ότι μπορώ να ζητήσω aegean visa premium αντί για την ασημένια πράγμα που έκανα τηλεφωνικά.

Ελπίζω να ισχύουν και εκεί οι προηγούμενοι οροι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...