Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημέρα. Είχα ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό στην Πειραιώς πριν κανά χρόνο (έχω πάρει βιβλιάριο) και θέλω να προχωρήσω σε έκδοση κάρτας. Πρέπει να πάω αναγκαστικά από το κατάστημα ή γίνεται τηλεφωνικός; Σημειώνω ότι δεν έχει υπόλοιπο μέσα ο λογαριασμός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησες με το winbank?

 

 

Ζητάει αριθμό χρεωστικής κάρτας :P

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ηλιθιοτητα με τα αστερακια στα ονοματα των δικαιουχω θα τελειωσει καποια στιγμη απο την eurobank? Ειναι πραγματικα γελοιο. Οταν εχεις νεο λογαριασμο για μεταφορα χρηματων πρεπει να εχεις μαντικες ικανοντητες για να δεις αν ειναι ο σωστος. Πραγματικα δεν εχει κανενα νοημα ειναι τζαμπα ταλαιπωρια
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλες το έχουν , μάλιστα η Eurobank το υιοθέτησε τελευταία.
στην πειραως φαινεται κανονικα το ονομα στην εκτυπωση πριν την ολοκληρωση το εχει με αστερακια
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

αυτη η ηλιθιοτητα με τα αστερακια στα ονοματα των δικαιουχω θα τελειωσει καποια στιγμη απο την eurobank? Ειναι πραγματικα γελοιο. Οταν εχεις νεο λογαριασμο για μεταφορα χρηματων πρεπει να εχεις μαντικες ικανοντητες για να δεις αν ειναι ο σωστος. Πραγματικα δεν εχει κανενα νοημα ειναι τζαμπα ταλαιπωρια

 

Δεν έχω Eurobank, αλλά στην Πειραιώς σου δείχνει και τα πλήρη στοιχεία στην ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Επίσης από τα λίγα στοιχεία με τα αστεράκια (αρχικά γράμματα) συνήθως μπορείς να επιβεβαιώσεις εάν είναι σωστό...

Link to comment
Share on other sites

εχει βγαλει ανακοινωση η Εθνικη ότι δεν χρεωνει την ανανεωση; Δε βλεπω κατι στο site της.

ΠΡΟΣΟΧΗ τι γραφουμε! Φυσικα και θα χρεωθει ειτε ειναι ενεργος ειτε ανενεργος.

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

[...]

 

Μέχρι πρότινος οι ανανεώσεις στην λήξη της 5ετίας ήταν δωρεάν, αλλά τελικά ακολούθησε και η Εθνική τον ανταγωνισμό: /Κάρτες[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf"]https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια%20και%20Τιμολόγιο%20Προϊόντων[1]/Κάρτες[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχει γράψει ένα μέλος εδώ, μπορει κανείς να δώσει πίσω τηβ=ν Mastercard της Εθνικής πριν λήξη ένα μήνα κι να πάρει την Visa Debit χωρίς χρέωση.

Δεν θα το κάνω για 5 ευρώ αλλά το βλέπω λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση νέας κάρτας αναλήψεων (Debit Visa) σε λογαριασμό μου με συνδικαιουχο το παιδί μου (για το παιδί προορίζεται η κάρτα), απαιτείται η φυσική παρουσία στο κατάστημα υποθέτω, σωστά;

 

Για Πειραιώς μιλάω και λογικά την παίρνω από το κατάστημα και το PIN επίσης, αυθημερόν όλα.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσθετο μέλος εχει όντως δικο του web banking.

Ομως η πρόσθετη καρτα δεν φαινεται εκει.

Μονο στο δικο μου εμφανίζεται και μαλιστα μονο πληροφοριακά χωρις δυνατοτητα οποιασδήποτε ενέργειας.

Μετα ομως απο το μηνυμα σου (δεν το ειχα σκεφτεί γιατι θεωρούσα πως θα εμφανιζονται αυτοματα τα προϊόντα), πηγα να την προσθεσω απο το web banking του πρόσθετου μέλους.

Απο το καινουργιο interface δεν βρηκα πουθενα την επιλογη πρόσθετης καρτας. Πηγα στο παλιό οπου και την πρόσθεσα επιτυχώς αλλα δεν υπαρχει επιλογη για ενεργοποίηση.

Οταν ξαναπήγα στο νεο interface εμφανίστηκε η επιλογη για ενεργοποίηση, οπου και την εκανα με επιτυχία.

Τωρα βεβαια διαπίστωσα αλλο προβλημα.

Οτι δεν εχει ολοκληρωθει η εγγραφή στην υπηρεσια alpha code γιατι ειναι ακομη υπό επεξεργασία.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Στο νέο έχει προσθήκη νέου προϊόντος ακριβώς πάνω απο το αφορόλογητο στην επισκόπηση.

Στο παλιό στις κάρτες πας στη διαχείριση και στη λίστα που ανοίγει έχει ενεργοποίηση κάρτας.

Τι εννοείς δεν έχει ολοκληρωθεί το alpha code? Σε λίγο θα είναι υποχρεωτικό για είσοδο...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο έχει προσθήκη νέου προϊόντος ακριβώς πάνω απο το αφορόλογητο στην επισκόπηση.

Στο παλιό στις κάρτες πας στη διαχείριση και στη λίστα που ανοίγει έχει ενεργοποίηση κάρτας.

Τι εννοείς δεν έχει ολοκληρωθεί το alpha code? Σε λίγο θα είναι υποχρεωτικό για είσοδο...

 

 

Τις πρόσθετες καρτες τις πρόσθεσα τελικα.

Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με το τοπικο καταστημα μου ειπαν οτι επικοινώνησαν με τα κεντρικά και τους απάντησαν οτι πρεπει να γινει ταυτοποίηση τηλεφωνικά, μονο μιλώντας στο κινητο. Οχι καλώντας στο σταθερό ουτε με μαιλ. Το web banking ανοίχτηκε 1/4 και ακομη δεν εχουν καλέσει.

Στην υποθετική ερωτηση του αν κάλεσαν οταν το τηλεφωνο μπορει να ηταν κλειστό η η κληση δεν απαντήθηκε, λεω οτι ακομα και ετσι θα φαινοταν η αναπάντητη κληση. Πράγμα που δεν υπαρχει.

Αναμένουμε .....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τις πρόσθετες καρτες τις πρόσθεσα τελικα.

Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με το τοπικο καταστημα μου ειπαν οτι επικοινώνησαν με τα κεντρικά και τους απάντησαν οτι πρεπει να γινει ταυτοποίηση τηλεφωνικά, μονο μιλώντας στο κινητο. Οχι καλώντας στο σταθερό ουτε με μαιλ. Το web banking ανοίχτηκε 1/4 και ακομη δεν εχουν καλέσει.

Στην υποθετική ερωτηση του αν κάλεσαν οταν το τηλεφωνο μπορει να ηταν κλειστό η η κληση δεν απαντήθηκε, λεω οτι ακομα και ετσι θα φαινοταν η αναπάντητη κληση. Πράγμα που δεν υπαρχει.

Αναμένουμε .....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δες αν έχεις alpha phone και πάρε τηλ την εξυπηρέτηση να σε συνδέσει με το phone να στο ενεργοποιήσουν.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ξαναδοκιμάσω σήμερα να στείλω από την Εθνική στην Alpha και τα πήρε! Βέβαια μου έβγαλε ένα μήνυμα στην αρχή όταν μπήκα στο ibank pay αν θέλω να χρησιμοποιώ την εθνική για μεταφορές και πάτησα όχι, οπότε κράτησε σαν αριθμό πίστωσης που είχα βάλει στην Alpha bank.
Link to comment
Share on other sites

Αν στείλω μέσω iris χρήματα, η συναλλαγή μετράει στο αφορολόγητο?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταφορές ποσών μετράν στο αφορολόγητο μόνο αν στείλεις σε επαγγελματικό λογαριασμό στην ίδια τράπεζα.

Αν στείλεις σε άλλη τράπεζα δεν νομίζω να μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μετράνε σε λογαριασμό ιδιώτη δεν είναι αγορά είναι μεταφορά χρημάτων.
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο αδελφός μου μου μεταφέρει π.χ. 80€ από τον προσωπικό λογαριασμό του στον προσωπικό λογαριασμό μου, θα φανεί ως εισόδημα;

 

βασικά είναι δωρεά αλλά με τέτοιο ποσό δεν ασχολείται κανένας...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο αδελφός μου μου μεταφέρει π.χ. 80€ από τον προσωπικό λογαριασμό του στον προσωπικό λογαριασμό μου, θα φανεί ως εισόδημα;
Δεν τον βάζεις συνδικαιούχο?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με το χτίσιμο για το αφορολόγητο και τα έσοδα από στοίχημα. Παίζω πχ on line ένα στοίχημα στη bet365. Μεταφέρω στο λογαριασμό που έχω στην bet απο την χρεωστική μου 50 ευρώ. Αυτό πιάνεται στο χτίσιμο για το αφορολόγητο? Αν μετά κάνω ανάληψη κάποια κέρδη? Αυτό πρέπει να φαίνεται ως εισόδημα και πρέπει να δηλωθεί? Ή η τράπεζα θα το συμψηφίσει αυτόματα?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με το αφορολόγητο και τα έσοδα. Παίζω πχ χάρη στοίχημα στη bet365. Μεταφέρω στο λογαριασμό που έχω στην bet απο6τηβ χρεωστική μου 50 ευρώ. Αυτό πιάνεται στο χτίσιμο για το αφορολόγητο? Αν μετά κάνω ανάληψη αυτό το πόσο? Αυτό φαίνεται ως εισόδημα ή πρέπει να το δηλώσω? Ή η τράπεζα θα το συμψηφίσει αυτόματα?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι στοιχηματικές λόγο του ξεπλημα μαύρου χρήματος Πρέπει να ποντάρεις τουλάχιστον Μια φορα το Πόσο Πριν προχωρήσεις σε ανάληψη με Τον κίνδυνο Φυσικά να τα χάσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι απαντάτε σε ένα ερώτημα δίχως συνοχή στη σκέψη και με ανύπαρκτο συντακτικό, το δέχομαι.

Το ότι συνδυάζει κάποιος κουκουρούκου απάντηση, μαζί με τα παραπάνω, με ξεπερνά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με το χτίσιμο για το αφορολόγητο και τα έσοδα από στοίχημα. Παίζω πχ on line ένα στοίχημα στη bet365. Μεταφέρω στο λογαριασμό που έχω στην bet απο την χρεωστική μου 50 ευρώ. Αυτό πιάνεται στο χτίσιμο για το αφορολόγητο? Αν μετά κάνω ανάληψη κάποια κέρδη? Αυτό πρέπει να φαίνεται ως εισόδημα και πρέπει να δηλωθεί? Ή η τράπεζα θα το συμψηφίσει αυτόματα?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν η στοιχηματική εταιρεία βρίσκεται στην Ε.Ε. ή στον Ε.Ο.Χ. η συναλλαγή θα μετρηθεί στο αφορολόγητο.

Αλλιώς δεν θα μετρηθεί.

Απο κει και πέρα με δική σου ευθήνη δηλώνεις τις συναλλαγές σου στο Ε1 . Το νούμερο που βγαίνει είναι ενδεικτικό. Μπορεις να δηλώσεις μικρώτερο ποσό διότι κάποιες συναλλαγές εξαιρούνται (αγορά αυτοκινήτου μηχανής λογαριασμού ΔΕΚΟ σε άλλο όνομα κ.τ.λ.) αλλά μπορεις νομίμως να δηλώσεις και μεγαλύτερο ποσό αν μπορεις να αποδείξεις ότι η συναλλαγή έγινε π.χ, από Ευρωπαϊκή τράπεζα (Ν26, Revolut, ) που δεν καταγράφετε ή με ταχυδρομική επιταγή.

Αυτά λένε και οι οδηγίες των κωδικών 49 και 50 του Ε1 αν το χτυπήσεις .

 

Στην πράξη δηλώνεις ότι θέλεις πέρνοντας και την σχετική ευθήνη στην σπανιώτατη περίπτωση ελέγχου.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...