Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν έχει εκδοθεί καμία κάρτα χρεωστική σε αυτόν τον λογαριασμό, από κανέναν εκ των δύο συνδικαιουχων να σημειωθεί.

 

Οι τραπεζικές κάρτες έχουν αντιστοιχία με πρόσωπα και όχι με λογαριασμούς. Δεν υπάρχει δηλαδή "δεν έχει εκδοθεί κάρτα σε αυτόν τον λογαριασμό". Αν έχετε κάρτα στην τράπεζα συνδέετε όποτε θέλετε σε αυτήν ως επιπλέον λογαριασμό και αυτόν που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζικές κάρτες έχουν αντιστοιχία με πρόσωπα και όχι με λογαριασμούς. Δεν υπάρχει δηλαδή "δεν έχει εκδοθεί κάρτα σε αυτόν τον λογαριασμό". Αν έχετε κάρτα στην τράπεζα συνδέετε όποτε θέλετε σε αυτήν ως επιπλέον λογαριασμό και αυτόν που συζητάμε.
Δεν κατάλαβες, δεν θέλω να συνδέσω την υπάρχουσα κάρτα μου και σε αυτόν τον λογαριασμό, το ξέρω ότι γίνεται αυτό, έως 4 λογαριασμούς μπορώ να συνδέσω σε κάθε κάρτα (στην Πειραιώς τουλάχιστον αυτός ο κανόνας ισχύει).

 

Εγώ θέλω να εκδώσω νέα χρεωστική κάρτα για έναν άλλο λογαριασμό, για να την δώσω στο παιδί μου (είμαστε και οι δύο συνδικαιουχοι σε αυτόν τον λογαριασμό). Το παιδί είναι ανήλικο, η κάρτα στο όνομα μου θα πρέπει να εκδοθεί όμως, σωστά;;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, δεν θέλω να συνδέσω την υπάρχουσα κάρτα μου και σε αυτόν τον λογαριασμό, το ξέρω ότι γίνεται αυτό, έως 4 λογαριασμούς μπορώ να συνδέσω σε κάθε κάρτα (στην Πειραιώς τουλάχιστον αυτός ο κανόνας ισχύει).

 

Εγώ θέλω να εκδώσω νέα χρεωστική κάρτα για έναν άλλο λογαριασμό, για να την δώσω στο παιδί μου (είμαστε και οι δύο συνδικαιουχοι σε αυτόν τον λογαριασμό). Το παιδί είναι ανήλικο, η κάρτα στο όνομα μου θα πρέπει να εκδοθεί όμως, σωστά;;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Είχα ρωτήσει παλιότερα και δεν άφησαν να εκδοθεί άλλη χρεωστική κάρτα με το ίδιο όνομα στην Πειραιώς. Λέγανε συνδέστε τον δεύτερο λογαριασμό πάνω στην κάρτα και μα και μου . Χρεωστική με όνομα ανήλικου δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενδιαφέρον ότι ανήλικο τέκνο είναι συνδικαιούχος σε τραπεζικο λογαριασμό, κάτι που σημαίνει ότι είναι δηλωμένο ως φυσική οντότητα σε τραπεζικό ίδρυμα, δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο αυτό είναι νομιμο.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμο.

Κάρτα σε ανήλικο δεν βγαίνει, αλλά η Πειραιώς και η eurobank μπορούν να εκδόσουν προπληρωμενη στο όνομα του ανηλίκου (14+ ετών).

Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμο.

Κάρτα σε ανήλικο δεν βγαίνει, αλλά η Πειραιώς και η eurobank μπορούν να εκδόσουν προπληρωμενη στο όνομα του ανηλίκου (14+ ετών).

Το γνωρίζω ότι από το 2019 τέτοια προϊόντα έχουν κυκλοφορίσει (τουλάχιστον από το 2019). Το νόμιμο είναι ενδιαφέρον (μιλάω για στοιχεία ταυτοποίησης σε σχέση με το ότι μιλάμε για ανήλικο, τι τηρείται στα συστήματα κλπ).

Αλλά αυτό είναι θέμα για συζήτηση σε νομικό επίπεδο και ας πούμε ότι σκεφττόμουν out loud :P

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Νομιμότητατο είναι, εφόσον ανοίχτηκε με φυσική παρουσία παιδιού που είχε ήδη και εκδοθείσα ταυτότητα (12 ετών) με συνδικαιουχο το γονέα της ως ενήλικα.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενδιαφέρον ότι ανήλικο τέκνο είναι συνδικαιούχος σε τραπεζικο λογαριασμό, κάτι που σημαίνει ότι είναι δηλωμένο ως φυσική οντότητα σε τραπεζικό ίδρυμα, δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο αυτό είναι νομιμο.

 

Από πολύ παλιά υπήρχαν τραπεζικοί λογαριασμοί ταμιευτηρίου που άνοιγαν οι γονείς βρεφών υπέρ των παιδιών τους αμέσως μετά τη γέννηση. Με ειδικούς όρους (ό,τι έμπαινε μάλλον δεν έβγαινε μέχρι την ενηλικίωση). Δεν ξέρω αν μιλάμε για τέτοιο καθεστώς βέβαια εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει παλιότερα και δεν άφησαν να εκδοθεί άλλη χρεωστική κάρτα με το ίδιο όνομα στην Πειραιώς. Λέγανε συνδέστε τον δεύτερο λογαριασμό πάνω στην κάρτα και μα και μου . Χρεωστική με όνομα ανήλικου δεν βγαίνει.
Υπάρχουν δύο χρεωστικές κάρτες στην Πειραιώς MasterCard και visa. Αν έχεις δύο λογαριασμούς στην τράπεζα μπορείς να αιτηθεις να πάρεις μια master για τον έναν και μια visa για τον άλλο. Το έχω κάνει

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δύο οι λογαριασμοί μπορείς να πάρεις και δύο ίδιες κάρτες (πχ δύο MasterCard), μια για κάθε λογαριασμό. Στην συνέχεια μέσω του ebanking αλλάζεις τους συνδεδεμένους λογαριασμούς.
Link to comment
Share on other sites

Από πολύ παλιά υπήρχαν τραπεζικοί λογαριασμοί ταμιευτηρίου που άνοιγαν οι γονείς βρεφών υπέρ των παιδιών τους αμέσως μετά τη γέννηση. Με ειδικούς όρους (ό,τι έμπαινε μάλλον δεν έβγαινε μέχρι την ενηλικίωση). Δεν ξέρω αν μιλάμε για τέτοιο καθεστώς βέβαια εδώ.

 

Στην Alpha λέγεται 1 2 3 και είναι παιδικός, τον είχα ανοίξει με πιστοποιητικό γέννησης του γιου μου . Επίσης φαίνεται στο e-banking μου και μπορώ να κάνω και μεταφορά εκεί από λογαριασμό μου.

Ανάληψη μπορώ να κάνω σαν συνδικαιούχος αλλά μόνο από το ταμείο .

 

Μόλις ενηλικιωθεί θα μετατραπεί σε ταμιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

ενας ανηλικός μπορει να εργαζεται αρα δικαιουται λογαριασμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

Έχω ένα λογαριασμό στην άλφα , βέβαια είναι αφημένος 2-3 χρόνια , και τώρα που χρειάστηκε ήθελα να τον ενεργοποιήσω και να βγάλω χρεωστική. Δοκίμασα μέσω ebanking αλλα στην εγγραφή ζητάει ήδη να εχεις κάρτα. Τωρα με τα μέτρα τι γινεται , τους παιρνω τηλ για ραντεβου?

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

Έχω ένα λογαριασμό στην άλφα , βέβαια είναι αφημένος 2-3 χρόνια , και τώρα που χρειάστηκε ήθελα να τον ενεργοποιήσω και να βγάλω χρεωστική. Δοκίμασα μέσω ebanking αλλα στην εγγραφή ζητάει ήδη να εχεις κάρτα. Τωρα με τα μέτρα τι γινεται , τους παιρνω τηλ για ραντεβου?

 

ο λογαριασμος εχει καταστει ανενεργος, πρεπει να επικαιροποιησεις τα στοιχεια σου και να τον επανενεργοποιησεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο χρεωστικές κάρτες στην Πειραιώς MasterCard και visa. Αν έχεις δύο λογαριασμούς στην τράπεζα μπορείς να αιτηθεις να πάρεις μια master για τον έναν και μια visa για τον άλλο. Το έχω κάνει

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Μπορείς κανονικά να βγάλεις και την visa και την MasterCard και να τις συνδέσεις στον ίδιο λογαριασμό το έχω κάνει και μιλάω για Πειραιώς και για εθνική και για alpha bank που το έχω κάνει. Καλύτερα κανε την αίτηση μέσω ebanking , επίσης στην εθνική άμα έχεις βγάλει μια χρεωστική ήδη πχ MasterCard και τώρα πας να βγάλεις μια χρεωστική visa είναι δωρεάν η πρώτη έκδοση! Και το αντίστροφο ισχύει! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Η έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας στο όνομα συνδικαιουχου λογαριασμού στην Πειραιώς, χρεώνεται και πόσο;

 

Δεν έχει εκδοθεί καμία κάρτα χρεωστική σε αυτόν τον λογαριασμό, από κανέναν εκ των δύο συνδικαιουχων να σημειωθεί.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Καλησπέρα, με τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα στο κατάστημα τράπεζας, λύθηκε η απορία. Λοιπόν, υπάρχουν 2 λύσεις:

 

1) Για άμεση έκδοση κάρτας τώρα, με φυσική παρουσία στο κατάστημα σε 5' εκδίδεται στο όνομα το δικό μου (λόγω ανήλικου τέκνου) και θα είναι Mastercard Debit επειδή η υπάρχουσα (σε άλλο λογαριασμό μεν συνδεδεμένη αλλά ουδεμία σημασία έχει) που έχω είναι ήδη Visa. Κόστος έκδοσης = 6€

 

2) Για Για έκδοση κάρτας σε 5 μήνες με την ενηλικίωση του τέκνου, πάλι με φυσική παρουσία του τέκνου στο κατάστημα και σε 5' εκδίδεται στο όνομα του, η οποία θα είναι είτε Visa είτε Mastercard Debit. Κόστος έκδοσης αρχικής κάρτας = 0€

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αντικατάσταση της dynamic visa σε bonus visa, άλλαξαν την ημερομηνία εκδοσης του λογαριασμου και την ημερομηνία εξόφλησης κατα 15 ημερες αργότερα και ετσι ο πρώτος λογαριασμος περιλαμβάνει 2 δόσεις μαζι απο τις οποίες αγορες ηταν σε άτοκες δόσεις.

Μπορω να κανω κατι για αυτο ;

Εχω στείλει εμαιλ απο την προηγούμενη εβδομάδα αλλα δεν εχουν επικοινωνήσει ακομα μαζι μου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αντικατάσταση της dynamic visa σε bonus visa, άλλαξαν την ημερομηνία εκδοσης του λογαριασμου και την ημερομηνία εξόφλησης κατα 15 ημερες αργότερα και ετσι ο πρώτος λογαριασμος περιλαμβάνει 2 δόσεις μαζι απο τις οποίες αγορες ηταν σε άτοκες δόσεις.

Μπορω να κανω κατι για αυτο ;

Εχω στείλει εμαιλ απο την προηγούμενη εβδομάδα αλλα δεν εχουν επικοινωνήσει ακομα μαζι μου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

210-326-0000 και μιλάς μαζί τους. Αν και η αλλαγή έγινε γιατί άλλαξε το προϊόν.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι νέα μόδα είναι αυτή στην alpha bank που κάθε φορά που μπαίνεις στο web banking σου ζητάει κατευθείαν να βάλεις κωδικό που σου στέλνει σε sms στο κινητό. Παλιότερα αυτό στο ζητούσε για ασφάλεια όταν πήγαινες να κάνεις μια χρεώσιμη συναλλαγή τώρα στο ζητάει από την αρχική οθόνη δε μπορείς να δεις τίποτα χωρίς κωδικό. Έψαξα στις ρυθμίσεις δεν είδα κάποια ρύθμιση. Ξέρει κανείς αν απενεργοποιείται;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι νέα μόδα είναι αυτή στην alpha bank που κάθε φορά που μπαίνεις στο web banking σου ζητάει κατευθείαν να βάλεις κωδικό που σου στέλνει σε sms στο κινητό. Παλιότερα αυτό στο ζητούσε για ασφάλεια όταν πήγαινες να κάνεις μια χρεώσιμη συναλλαγή τώρα στο ζητάει από την αρχική οθόνη δε μπορείς να δεις τίποτα χωρίς κωδικό. Έψαξα στις ρυθμίσεις δεν είδα κάποια ρύθμιση. Ξέρει κανείς αν απενεργοποιείται;

Δεν απενεργοποιειται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι νέα μόδα είναι αυτή στην alpha bank που κάθε φορά που μπαίνεις στο web banking σου ζητάει κατευθείαν να βάλεις κωδικό που σου στέλνει σε sms στο κινητό. Παλιότερα αυτό στο ζητούσε για ασφάλεια όταν πήγαινες να κάνεις μια χρεώσιμη συναλλαγή τώρα στο ζητάει από την αρχική οθόνη δε μπορείς να δεις τίποτα χωρίς κωδικό. Έψαξα στις ρυθμίσεις δεν είδα κάποια ρύθμιση. Ξέρει κανείς αν απενεργοποιείται;

 

Ονομάζεται ασφάλεια.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ονομάζεται ασφάλεια.

 

Το ζητούμενο βέβαια με την ασφάλεια είναι να μην σε πνίγει. Το δακτυλικό π.χ. στο κινητό είναι ασφαλές και βολικό. Για τον 6ψηφιο στο desktop δε μπορώ να πω το ίδιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χθες το ATM κράτησε την κάρτα μου, πήγα σήμερα να την παραλάβω στο κατάστημα έχοντας μαζί μου το διαβατήριο (την ταυτότητα κάπου την είχα αφήσει στο σπίτι, οπότε στα γρήγορα πήρα μαζί μου το διαβατήριο), αλλά δεν με άφησε να την πάρω ο υπάλληλος, γιατί στο σύστημά τους είναι καταχωρημένη η ταυτότητα και όχι το διαβατήριο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του είτε έχει ταυτότητα είτε διαβατήριο ανεξαρτήτως του τι από τα δύο έχει καταχωρηθεί στην τράπεζα; Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...