Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ΠΙΝΑΚΑΣ 7: ΠΟΣΑ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ

 

Κωδικοί 049-050:

Γράψτε το ποσό των δαπανών που πραγματοποιήσατε στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., εσείς ή η σύζυγός σας ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης καθώς και για τα εξαρτώμενα μέλη αυτού όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 11 του ν.4172/2013, οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής όπως ενδεικτικά κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες (χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid card)), μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e- banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), κ.λπ., το ελάχιστο ποσό των οποίων προσδιορίζεται ως ποσοστό του φορολογητέου εισοδήματός του, για το οποίο δικαιούται την μείωση του φόρου, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:

 

Εισόδημα (σε ευρώ) Ποσοστό ελάχιστης δαπάνης

με ηλεκτρονική συναλλαγή και μέσα πληρωμής με κάρτα

(Προοδευτική εφαρμογή)

1-10.000 10%

10.000,01-30.000 15%

30.000,01 και άνω 20% και μέχρι 30.000 ευρώ

 

 

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Δαπάνες οι οποίες έχουν μεν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής αλλά δεν περιλαμβάνονται στην αναρτώμενη πληροφόρηση, συμπεριλαμβάνονται εφόσον πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις και αποδεικνύονται από τον φορολογούμενο με κάθε πρόσφορο μέσο. Επισημαίνεται ότι λαμβάνονται υπόψη οι δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών, εφόσον περιλαμβάνονται στις ακόλουθες ομάδες του δείκτη τιμών καταναλωτή της ΕΛ.ΣΤΑΤ.:

 

- Ομάδα 1 (Διατροφή και μη αλκοολούχα ποτά).

- Ομάδα 2 (Αλκοολούχα ποτά και καπνός).

- Ομάδα 3 (Ένδυση και υπόδηση).

- Ομάδα 4 (Στέγαση), εξαιρουμένων των ενοικίων.

- Ομάδα 5 (Διαρκή αγαθά, είδη νοικοκυριού και υπηρεσίες).

- Ομάδα 6 (Υγεία).

- Ομάδα 7 (Μεταφορές), εξαιρουμένης της δαπάνης για τέλη κυκλοφορίας και της αγοράς οχημάτων, πλην των ποδηλάτων.

- Ομάδα 8 (Επικοινωνίες).

- Ομάδα 9 (Αναψυχή, πολιτιστικές δραστηριότητες), εξαιρουμένης της αγοράς σκαφών, αεροπλάνων και αεροσκαφών.

- Ομάδα 10 (Εκπαίδευση).

- Ομάδα 11 (Ξενοδοχεία, καφέ, εστιατόρια).

- Ομάδα 12 (Άλλα αγαθά και υπηρεσίες).

 

Οι εν λόγω δαπάνες πρέπει να πραγματοποιούνται μέσα στο τρέχον φορολογικό έτος (2019) και ειδικά σε ό,τι αφορά τις δαπάνες που εξοφλούνται με πιστωτικές κάρτες, δεν εξετάζεται ο τρόπος εξόφλησης αυτών (εφάπαξ ή σε δόσεις).

Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις κοινών τραπεζικών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) οι πραγματικοί δικαιούχοι, οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τους εν λόγω λογαριασμούς ανάλογα με τις πραγματοποιούμενες δαπάνες τους. Τα ίδια ισχύουν και για πιστωτικές κάρτες με δικαιούχους κύρια και πρόσθετα μέλη.

Σημειώνεται ότι ειδικά για τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ που είναι σε όνομα διαφορετικό από αυτόν που καταβάλλει, γίνονται δεκτές οι εν λόγω δαπάνες, εφόσον ο καταβάλλων την δαπάνη είναι και ο πραγματικός χρήστης του ακινήτου.

Διευκρινίζεται ότι προκειμένου να διατηρηθεί η μείωση φόρου σύμφωνα με το άρθρο 16 του ν.4172/2013, στην περίπτωση δαπανών των κοινόχρηστων χώρων, οι οποίες εξοφλούνται από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, οι εν λόγω δαπάνες θα λαμβάνονται υπόψη μετά τον επιμερισμό τους στους ενοίκους ή στους ιδιοκτήτες των οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Σε περίπτωση που κάποια από τα δικαιολογητικά που αφορούν δαπάνες διατήρησης μείωσης φόρου, έχουν κατατεθεί στον εργοδότη του φορολογούμενου ή στο ασφαλιστικό ταμείο/ασφαλιστική εταιρία που είναι ασφαλισμένος, προκειμένου να αποζημιωθεί για την πραγματοποίηση αυτών των δαπανών, λαμβάνεται υπόψη μόνο το τυχόν μέρος της δαπάνης που επιβαρύνθηκε ο ίδιος ο φορολογούμενος. Ενδεικτικά παραδείγματα τέτοιων δαπανών αποτελούν οι φαρμακευτικές, οι δαπάνες για την αγορά ορθοπεδικών ειδών (νάρθηκες, κηδεμόνες, υποδήματα, κ.λπ.), αναλώσιμων νοσηλευτικών υλικών, αναπηρικών βοηθητικών οργάνων (πατερίτσες, αναπηρικά αμαξίδια, στρώματα κατάκλισης, κ.λπ.), ειδικών μηχανημάτων (νεφελοποιητές, συσκευές αναρρόφησης, φιάλες οξυγόνου, κ.λπ.), οι δαπάνες για έξοδα μετακίνησης και διαμονής των ασφαλισμένων, οι δαπάνες για νοσήλια, οι δαπάνες για βρεφονηπιακούς σταθμούς, κ.λπ.., όταν δεν καλύπτονται στο σύνολό τους από εργοδότες, ασφαλιστικά ταμεία και ασφαλιστικές εταιρείες, οι οποίες δύναται να χρησιμοποιηθούν από τους φορολογουμένους, υπό την προϋπόθεση ότι δεν αποτελούν δαπάνες που εκπίπτουν με βάση άλλη φορολογική διάταξη. Προκειμένου να ληφθούν αυτά τα ποσά υπόψη, απαιτείται βεβαίωση του εργοδότη ή ασφαλιστικού ταμείου ή της ασφαλιστικής εταιρείας από την οποία να προκύπτουν τα ακόλουθα:

 

α) Τα στοιχεία του προσώπου για το οποίο καταβλήθηκε η δαπάνη,

β) Το συνολικό ποσό της δαπάνης, για το οποίο υποβλήθηκαν δικαιολογητικά,

γ) Το ποσό της δαπάνης που καλύφθηκε από τον εργοδότη ή το ασφαλιστικό ταμείο ή την ασφαλιστική επιχείρηση και

δ) Το υπόλοιπο ποσό της δαπάνης με το οποίο επιβαρύνεται ο φορολογούμενος.

 

Στην περίπτωση που η βεβαίωση εκδοθεί κατά το επόμενο έτος από το έτος που κατεβλήθησαν οι δαπάνες, είτε υποβάλλεται τροποποιητική δήλωση βάσει του άρθρου 19 του ν.4174/2013 για το έτος που κατεβλήθησαν, είτε δηλώνονται για να εκπέσουν στο έτος χορήγησης της βεβαίωσης.

Για την απόδειξη της εξόφλησης με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής των δαπανών απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών, όπως αυτές ορίζονται στο άρθρο 2 της A.1109/2019 AYO, γίνεται δεκτό κάθε πρόσφορο μέσο όπως ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, κατάσταση κίνησης τραπεζικού λογαριασμού (bank statement) ή αντίγραφο κίνησης τραπεζικού λογαριασμού, αναλυτική εικόνα καρτών, αποδεικτικά κατάθεσης ή εξόφλησης, αντίγραφο του τερματικού μηχανήματος (POS) κ.λπ. και δεν απαιτείται η συλλογή αποδείξεων.

Σε κάθε περίπτωση υποβολής της δήλωσης δεν συνυποβάλλονται τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την απόδειξη της δαπάνης για απόκτηση αγαθών και λήψης υπηρεσιών τα οποία φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και παραδίδονται εφόσον ζητηθούν για έλεγχο.

Επίσης, σε περίπτωση κοινής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, όπου καλύπτεται το απαιτούμενο ποσό δαπανών από οποιονδήποτε εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης, το τυχόν πλεονάζον ποσό δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστα απαιτούμενου ποσού δαπανών. Ακόμη στην ίδια ως άνω περίπτωση, όταν ένας εκ των δυο συζύγων ή μερών συμφώνου συμβίωσης πραγματοποιεί δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών αλλά δεν δικαιούται την προβλεπόμενη μείωση φόρου του άρθρου 16 του ν.4172/2013, το ποσό των δαπανών δύναται κατά την εκκαθάριση να μεταφερθεί στον άλλο σύζυγο ή στο άλλο μέρος συμφώνου συμβίωσης για τυχόν κάλυψη του ελάχιστα απαιτούμενου ποσού δαπανών.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής, αλλά υποχρεούνται να προσκομίσουν αποδείξεις ίσης αξίας, οι φορολογούμενοι εβδομήντα (70) ετών και άνω, δηλαδή, για το τρέχον δηλαδή έτος όσοι έχουν γεννηθεί έως και την 31.12.1949, άτομα με ποσοστό αναπηρίας ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, όσοι βρίσκονται σε δικαστική συμπαράσταση, οι φορολογικοί κάτοικοι της Ε.Ε. ή του Ε.Ο.Χ., υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 20 του ν. 4172/2013, που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης στην Ελλάδα και φορολογούνται με την κλίμακα από μισθωτή εργασία και συντάξεις. Επιπλέον, τα ίδια ισχύουν και για τις παρακάτω κατηγορίες φορολογουμένων:

α. Δημόσιοι λειτουργοί και δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή, καθώς και φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας που διαβιούν ή εργάζονται στην αλλοδαπή, με την επιφύλαξη του άρθρου 4 της ΑΥΟ Α 1109/2019.

β. Ανήλικοι που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών και συνταξιούχων.

γ. Φορολογούμενοι που κατοικούν μόνιμα σε χωριά με πληθυσμό έως 500 κατοίκους και σε νησιά με πληθυσμό κάτω των 3.100 κατοίκων, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, εκτός αν πρόκειται για τουριστικούς τόπους.

δ. Οι φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα από καμία κατηγορία ή έχουν εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ, σύμφωνα με την περ. α΄ της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.

ε. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματός τους, σύμφωνα με την περ. δ΄ της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.

στ. Οι φορολογούμενοι που είναι δικαιούχοι Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης (ΚΕΑ).

ζ. Οι υπηρετούντες την υποχρεωτική στρατιωτική τους θητεία.

η. Οι φορολογούμενοι που βρίσκονται σε κατάσταση μακροχρόνιας νοσηλείας (πέραν των 6 μηνών).

θ. Οι υπήκοοι τρίτων χώρων που αιτούνται ή/ και λαμβάνουν διεθνή προστασία από την Ύπατη Αρμοστεία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (Ο.Η.Ε.) για τους Πρόσφυγες και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

ι. Οι φορολογούμενοι των οποίων το πραγματικό εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ, και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των εννέα χιλιάδων πεντακοσίων (9.500) ευρώ και οι οποίοι πληρούν τις λοιπές προϋποθέσεις της παρ. 1 του άρθρου 15 του ν.4172/2013.

 

Όσον αφορά τους ανωτέρω φορολογούμενους που εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής για την πραγματοποίηση των δαπανών τους, αλλά απαιτείται να προσκομίσουν αποδείξεις ίσης αξίας, για να διατηρηθεί η μείωση φόρου του άρθρου 16 του ν.4172/2013, οι αποδείξεις αυτές θα πρέπει να έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4308/2014 (ΕΛΠ).

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βασίλειε. Κατατοπιστικότατος όπως πάντα. Θα ζητήσω μια βεβαίωση για την bet365 γιατί με ενδιαφέρει να αυξήσω και το εισόδημα μου. Αν η μεταφορά ποσού από την χρεωστική μου στην bet 365 δεν "λογιζόταν" ως έξοδο τότε θα το άφηνα ως έχει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πάντα είχα απορία, εάν εχω πχ εισόδημα 14000 και δηλώσω δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 19000 τα οποία φαίνονται και στην ΑΑΔΕ υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Για μα προλάβω αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχει κοινό ταμείο με την κοπέλα και η πλειοψηφία τον εξόδων πληρώνονται με δίκη μου καρτα πχ, η μπορεί να περιλαμβάνει μεγάλη αγορά με πιστωτική.

 

Στο δικο μου παράδειγμα π.χ.:

 

Α: Έσοδα 14000 - Έξοδα 19000 - Φιλοξενουμενος από Β

 

Β: Έσοδα 13000 - Έξοδα 4000 - Ενοίκιο 4000

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δηλώσεις 19.000

Διαβασε δύο μηνύματα πιό πάνω.

Μπορεις να δηλώσεις ότι εσύ επιθυμείς.

 

 

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δηλώσεις 19.000

Διαβασε δύο μηνύματα πιό πάνω.

Μπορεις να δηλώσεις ότι εσύ επιθυμείς.

 

Το διάβασα και επειδή σε γειτονικό φόρουμ ειπώθηκε το ίδιο, απλά όπως αναγραφεί ο καθένας έχει το βάρος απόδειξης των δηλωθέντων δαπανών.

Το άλλο παράλογο είναι ότι απαιτούνται οι αγορές που έχουν γίνει με κάρτες και οχι οι πληρωμές προς τις κάρτες, για παράδειγμα ένας που έχει αγοράσει με πιστωτική 3000€ και εχει πληρώσει στην κάρτα 500€ με εισόδημα 10000€ έχει πιάσει και το αφορολόγητο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι . Για την νομοθεσία πρέπει να κάνεις αγορές και όχι πληρωμές. Και μάλιστα αν αγοράσεις κάτι που κάνει 4.000 σε 36 δόσεις μπαίνει όλο το ποσό το 2019.

Για αυτό το λόγο και η ΑΑΔΕ δεν μπορει να διασταυρώσει το εισόδημα σου με τις αγορές σου. Εγώ πέρυσι με κάρτα αγόρασα μηχανή οδήγησης με 3.500 . Όπως βλέπεις αν και η δαπάνη καταγράφηκε δεν οφείλω να την δηλώσω καθόσον εμπείπτει στις εξαιρέσεις.

Άρα το πράγμα είναι εντελώς ρευστό.

Το πρόβλημα είναι να κάνεις μεγάλες αγορές με μικρό εισόδημα και οι καταθέσεις σου να αυξάνονται. Εκεί θα σε φωνάξουν για έλεγχο.

Πάντως το ποσό δαπανών μπορεις να το συμπληρωσεις πρακτικά όπως επιθυμείς.

Μπορεις να βάλεις λιγώτερα ή και περισσότερα .

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω κι εγώ τον Βασίλειο γιατί απαντήθηκε και ένα δικό μου ερώτημα που με «βασάνιζε» εδώ και πολλούς μήνες.

Η εταιρεία στην οποία εργάζομαι κάποια στιγμή έκανε λάθος και στην καταβολή της μισθοδοσίας μου κατέθεσε περίπου 1.300 ευρώ επιπλέον του μισθού μου.

Το επιπλέον αυτό πόσο το επέστρεψα άμεσα, την ίδια ημέρα, στον ίδιο λογαριασμό της εταιρείας από τον οποίο λαμβάνω τη μισθοδοσία μου.

Επειδή όμως ο λογαριασμός αυτός είναι επαγγελματικός το πόσο αυτό εμφανίζεται κανονικά ως δαπάνη. Όταν μίλησα με τη eurobank μου είπαν πως δεν μπορούν να το αφαιρέσουν αυτοί από τα συστήματά τους.

Για να μη μπλέξω έλεγα να το δηλώσω κανονικά ως δαπάνη, αν και δεν ήθελα. Με αυτά που διάβασα παραπάνω όμως θα το εξαιρέσω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μήπως ξέρεις κάποιος εάν ενεργοποίησω τα sms alerts στην Πειραιώς με χρέωση,τα sms έρχονται άμεσα μόλις γίνει κάποια αγορά;Έτσι μου γίνεται στην ΕΤΕ και είναι χωρίς χρεωση
Link to comment
Share on other sites

Άμεσα έρχονται.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μήπως ξέρεις κάποιος εάν ενεργοποίησω τα sms alerts στην Πειραιώς με χρέωση,τα sms έρχονται άμεσα μόλις γίνει κάποια αγορά;Έτσι μου γίνεται στην ΕΤΕ και είναι χωρίς χρεωση

 

στην εφαρμογη του κινητου ερχονται αμεσα και ειναι δωρεαν , δεν ειναι δωρεαν το sms alert!. Το sms alert χρεωνεται για τις χρεωστικες καρτες . Εξαιρουνται οι χρεωστικες καρτες της alpha bank που ειναι bonus (visa + mastercard ) που εχουνε ετησια προμηθεια 12 ευρω και εκει μονο το sms alert ειναι δωρεαν. Σε ολες τις αλλες χρεωστικες καρτες ολων των τραπεζων υπαρχει χρεωση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ενεργοποιήσω πάγια εντολή από το ibank της Εθνικής ή πρέπει να πάω σε υποκατάστημα; Δεν βρήκα κάτι όσο κι αν έψαξα στις επιλογές του ibank.
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα λογαριασμό μισθοδοσίας κ χρεωστική στην eurobank.

Μου είπαν αν κατεβάσω την εφαρμογή επιστροφή κ βάλω έναν προωθητικό κωδικό θα πάρω 10€. Γνωρίζει κανείς κάτι;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ενεργοποιήσω πάγια εντολή από το ibank της Εθνικής ή πρέπει να πάω σε υποκατάστημα; Δεν βρήκα κάτι όσο κι αν έψαξα στις επιλογές του ibank.

 

Στο κινητό δεν το βλέπω αλλά στο λαπτοπ εκεί που ανοίγουν τα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμου, κάτω απο το προσθήκη χρημάτων αποστολή χρημάτων έχει επιλογή για παγιες

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα λογαριασμό μισθοδοσίας κ χρεωστική στην eurobank.

Μου είπαν αν κατεβάσω την εφαρμογή επιστροφή κ βάλω έναν προωθητικό κωδικό θα πάρω 10€. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Προς το παρόν δεν βλέπω κωδικό σύσταης. Μάλλον δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

στην εφαρμογη του κινητου ερχονται αμεσα και ειναι δωρεαν , δεν ειναι δωρεαν το sms alert!. Το sms alert χρεωνεται για τις χρεωστικες καρτες . Εξαιρουνται οι χρεωστικες καρτες της alpha bank που ειναι bonus (visa + mastercard ) που εχουνε ετησια προμηθεια 12 ευρω και εκει μονο το sms alert ειναι δωρεαν. Σε ολες τις αλλες χρεωστικες καρτες ολων των τραπεζων υπαρχει χρεωση.

 

Έβαλα την εφαρμογή.Εαν κάνω μια αγορά(σε super market π.χ)και έχω ενεργά δεδομένα,θα μου έρθει επί τόπου ειδοποίηση από την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς από την εφαρμογή; Ειδοποιήσεις έρχονται με sms και emails. Μέσω sms είναι με χρέωση ενώ τα emails είναι δωρεάν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την εφαρμογή της Εθνικής σου έρχονται και ειδοποιήσεις από την εφαρμογή, οι πιστώσεις του λογαριασμού φαίνονται άμεσα, για τις χρεώσεις πιστεύω θα ισχύει το ίδιο ( δεν την χρησιμοποιώ για αγορές)
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την εφαρμογή της Εθνικής σου έρχονται και ειδοποιήσεις από την εφαρμογή, οι πιστώσεις του λογαριασμού φαίνονται άμεσα, για τις χρεώσεις πιστεύω θα ισχύει το ίδιο ( δεν την χρησιμοποιώ για αγορές)

 

Και για τις χρεωσεις ερχονται σχεδον αμεσα οι ειδοποιησεις, συνηθως σε 1-2 λεπτα απο τη συναλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πόντους μπόνους στην άλφα που λήγουν μέσα μαϊου, δυστυχώς έλεγα να τους εξαργυρώσω κάποια στιγμή αλλά εδώ και αρκετό καιρό τα μαγαζιά είναι κλειστά ως γνωστόν. Είναι κάπου 4.000 πόντοι από ένα σύνολο 22.000

 

Θυμάμαι είχα διαβάσει κάπου εδώ ότι αν τους μεταφέρω σε κάποιον φίλο και μου τους επιστρέφει το πρόβλημα λύνεται.

 

Δηλαδή αν μετά τη μεταφέρω τους 4.000 και σε μια βδομάδα τους επιστρέψει είμαι οκ;;; Η πρέπει να μεταφέρω και τους 22.000

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πόντους μπόνους στην άλφα που λήγουν μέσα μαϊου, δυστυχώς έλεγα να τους εξαργυρώσω κάποια στιγμή αλλά εδώ και αρκετό καιρό τα μαγαζιά είναι κλειστά ως γνωστόν. Είναι κάπου 4.000 πόντοι από ένα σύνολο 22.000

 

Θυμάμαι είχα διαβάσει κάπου εδώ ότι αν τους μεταφέρω σε κάποιον φίλο και μου τους επιστρέφει το πρόβλημα λύνεται.

 

Δηλαδή αν μετά τη μεταφέρω τους 4.000 και σε μια βδομάδα τους επιστρέψει είμαι οκ;;; Η πρέπει να μεταφέρω και τους 22.000

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

1) Μπορείς να τους στείλεις πίσω κατευθείαν, το έχω κάνει.

2) Θα πρότεινα να τους μεταφέρεις όλους για να έχουν κοινή ημερομηνία λήξης και ψάχνεσαι κάθε 3 και λίγο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική έχει ανακοινώσει αναστολή λήξης των go4more πόντων όσο οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι κλειστές. Μήπως να ρώταγες στο τηλεφωνικό τους κέντρο ή να τους έστελνες ένα e-mail?
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω πόντους μπόνους στην άλφα που λήγουν μέσα μαϊου, δυστυχώς έλεγα να τους εξαργυρώσω κάποια στιγμή αλλά εδώ και αρκετό καιρό τα μαγαζιά είναι κλειστά ως γνωστόν. Είναι κάπου 4.000 πόντοι από ένα σύνολο 22.000

 

Θυμάμαι είχα διαβάσει κάπου εδώ ότι αν τους μεταφέρω σε κάποιον φίλο και μου τους επιστρέφει το πρόβλημα λύνεται.

 

Δηλαδή αν μετά τη μεταφέρω τους 4.000 και σε μια βδομάδα τους επιστρέψει είμαι οκ;;; Η πρέπει να μεταφέρω και τους 22.000

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Από που βλέπεις ότι λήγουν οι πόντοι;

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική έχει ανακοινώσει αναστολή λήξης των go4more πόντων όσο οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι κλειστές. Μήπως να ρώταγες στο τηλεφωνικό τους κέντρο ή να τους έστελνες ένα e-mail?
Έστειλα μέιλ εδώ και μερικές μέρες αλλά με σύνδεσαν με Τόκυο.

 

BTW στην άλφα πότε λιγουν οι πόντοι φαίνεται από την εφαρμογή των πόντων που κατεβάζεις από το play store εκεί στην ανάλυση πόντων σου λέει.

 

Το γράφει και σε λογαριασμό της κάρτας αλλά η πλάκα είναι οτι επειδή έχω πολλές κάρτες το γράφει σε έναν μόνο και επειδή οι περισσότερες κάρτες μου είναι μηδενικές δεν τις δίνω μεγάλη σημασία και την πάτησα μια φορά και έχασα πόντους.

 

Οπότε καλύτερα είναι η εφαρμογή

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό δεν το βλέπω αλλά στο λαπτοπ εκεί που ανοίγουν τα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμου, κάτω απο το προσθήκη χρημάτων αποστολή χρημάτων έχει επιλογή για παγιες

 

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, δεν το είχα προσέξει εκεί που ήταν!

 

Βέβαια δεν έκανα τη δουλειά μου γιατί δεν έχει όλους τους οργανισμούς για τους οποίους υποστηρίζει απλή πληρωμή (χωρίς πάγια εντολή), όπως τη Nova Energy που με ενδιαφέρει αλλά τουλάχιστον θα εξυπηρετήσει άλλους.

 

Θεωρώ ότι τέτοια θέματα θα έπρεπε να είχαν λυθεί μέσα σε όλην αυτήν την κατάσταση, για να αποφεύγονται οι μετακινήσεις στις τράπεζες. Δεν μπορεί για την ενεργοποίηση μιας απλής πάγιας εντολής να χρειάζεται φυσική παρουσία σε τράπεζα εν έτει 2020... :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από την σύσταση του προγράμματος bonus οι πόντοι λήγουν στα δύο (2) χρόνια. Δεν έχω πληροφορηθεί αν η Alpha Bank έχει μειώσει στον ένα (1) χρόνο την διάρκεια ισχύος των πόντων επιβράβευσης όπως έκαναν οι άλλες τράπεζες.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...