Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είναι άλλο το ποσό για δόσεις και άλλο το ποσό για εφάπαξ αγορές. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Συνήθως στο e-banking φαίνεται μόνο το όριο των εφάπαξ αγορών, ενώ των δόσεων στο λένε αν καλέσεις την εξυπηρέτηση.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Αν τη χρησιμοποιείς σωστά μόνο κερδισμένος είσαι από την πιστωτική. Ακόμα και την συνδρομή να μη γλιτώσεις η "καθαρή" επιστροφή που έχεις σε σχέση με μια χρεωστική είναι αρκετά μεγαλύτερη (ανάλογα τη χρήση πάντα).

 

Σε τι επιστροφή αναφέρεσαι; Αν έχεις κάποιας μορφής επιβράβευση (πόντοι, μετρητά, έκπτωση κλπ.) τότε συμφωνώ και κάνεις απόσβεση της συνδρομής.

 

Αλλιώς το μόνο όφελος που βλέπω είναι οι δόσεις, που προσωπικά (και άλλους από ότι βλέπω) δε με απασχολούν καθόλου. Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα πλήρωνα συνδρομή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σωστή χρήση, βοηθάει η κάρτα.

Και υπάρχουν αυτοί που αδυνατούν να πληρώσουν όλο το ποσό και οι δόσεις είναι λύση.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έκανε σχεδόν 800€ όταν το πήρα. Δεν θα έδινα με την καμία αυτό το ποσό για μια συσκευή αν το είχα διαθέσιμο. Όμως όταν το έβαλα με δόσεις για 2 χρόνια, που σίγουρα θα το χρησιμοποιώ για αυτό το διάστημα (τουλάχιστον), αλλάζει πολύ το πράγμα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο το ποσό για δόσεις και άλλο το ποσό για εφάπαξ αγορές. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Συνήθως στο e-banking φαίνεται μόνο το όριο των εφάπαξ αγορών, ενώ των δόσεων στο λένε αν καλέσεις την εξυπηρέτηση.

 

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό. Το πιστωτικό όριο ειναι συγκεκριμένο. Όπως το λες εσύ πάντα σου δίνουν το διπλάσιο. 1000 ευρώ στο e-banking για αγορές και άλλα 1000 κρυφά για δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι επιστροφή αναφέρεσαι; Αν έχεις κάποιας μορφής επιβράβευση (πόντοι, μετρητά, έκπτωση κλπ.) τότε συμφωνώ και κάνεις απόσβεση της συνδρομής.

 

Αλλιώς το μόνο όφελος που βλέπω είναι οι δόσεις, που προσωπικά (και άλλους από ότι βλέπω) δε με απασχολούν καθόλου. Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα πλήρωνα συνδρομή.

 

Έχω την energy της Alpha bank που δίνει 1% σε όλες τις αγορές και 3% από επιλεγμένα βενζινάδικα Shell, οπότε είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με τις χρεωστικές. Προσωπικά μέχρι στιγμής δεν την έχω χρησιμοποιήσει για δόσεις αλλά αν θες να αγοράσεις κάτι αρκετά ακριβό βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό. Το πιστωτικό όριο ειναι συγκεκριμένο. Όπως το λες εσύ πάντα σου δίνουν το διπλάσιο. 1000 ευρώ στο e-banking για αγορές και άλλα 1000 κρυφά για δόσεις.

 

Ρε φίλε αφού σου λένε ότι ισχύει γιατί επιμένεις; Τι θες δλδ να σου πούμε και τα οικονομικά μας για να καταλάβεις; Αν έχεις πιστωτική πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτησή σου να στο επιβεβαιώσουν.

Και να προσθέσω κάτι με παράδειγμα για να μη νομίζεις ότι υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση.. Έστω ότι έχεις όριο στην πιστωτική 700€. Αν αγοράσεις κάτι με 12 άτοκες των 50€, θα έχεις δεσμεύσει 600€ σε δόσεις. Στο ebanking θα σου λέει τα 600 δεσμευμένα σε δόσεις και στο εφάπαξ θα σου λέει ότι έχεις υπόλοιπο 650. Ούτε 2 διαφορετικά 700άρια είναι όπως είπε πιο πριν ένας άλλος φίλος, αλλά ούτε 1 700άρι. Δεν ξέρω ακόμα από ποιους τύπους βγαίνουν, αλλά διαφορετικά υπολογίζεται το ποσό δόσεων από αυτό του εφάπαξ. Επίσης έχει να κάνει και με το πόσες κινήσεις κάνεις. Αυτό αλλάζει με τον καιρό.

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό. Το πιστωτικό όριο ειναι συγκεκριμένο. Όπως το λες εσύ πάντα σου δίνουν το διπλάσιο. 1000 ευρώ στο e-banking για αγορές και άλλα 1000 κρυφά για δόσεις.

 

Εξαρτάται την τράπεζα.

Η Citibank πχ σου δέσμευε όλες τις δόσεις από το διαθέσιμο.

Η Alpha σου δεσμεύει μόνο τη δόση.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως λειτουργεί ο winbank direct λογαριασμός;

 

έλαβα ένα έμβασμα μέσα και κλειδώθηκαν τα λεφτά αυτόματα για 3 μήνες...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω ιντερνετικα e-banking στις Τράπεζες ή πρέπει να πάω από κει.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω ιντερνετικα e-banking στις Τράπεζες ή πρέπει να πάω από κει.

 

Οχι δεν χρειαζεται να πας στο καταστημα μπορεις και απο το ιντερνετ να κανεις εγραφη . Νομιζω οτι πρεπει ολες οι τραπεζες να σου παρεχουνε internet banking δωρεαν απο το σπιτι σου να κανεις την εγραφη εφοσον εχεις χρεωστικη καρτα.

Για τραπεζα πειραιως δες εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/ilektronika-kanalia-eksypiretisis/eggrafi-winbank-web-banking

Για εθνικη τραπεζα δες εδω https://microsites.nbg.gr/mobilebanking/index_CO.html

Για alpha bank δες εδω https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/ergaleia/upostiriksi-eggrafi-online

Για eurobank δες εδω https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/e-banking/genikes-plirofories/pos-apoktate-online-kodikous-sundesis?gclid=CjwKCAjwv4_1BRAhEiwAtMDLskfpWijWWy35kR1tkkFhPRGdRKjzI5N78LdEFx7ZEx_fFgdg8XGTFRoC-KIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως λειτουργεί ο winbank direct λογαριασμός;

 

έλαβα ένα έμβασμα μέσα και κλειδώθηκαν τα λεφτά αυτόματα για 3 μήνες...

 

τι εννοεις κλειδωθηκαν για 3 μηνες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις κλειδωθηκαν για 3 μηνες;

έγιναν προθεσμιακή για 3 μήνες!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την τράπεζα.

Η Citibank πχ σου δέσμευε όλες τις δόσεις από το διαθέσιμο.

Η Alpha σου δεσμεύει μόνο τη δόση.

 

Με τα πιστωτικά όρια που έδινε βέβαια η Citibank ειδικά σε κάτι Diners Club κάρτες αλλά και γενικά δεν ήταν πρόβλημα. :lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να συμβαίνει αυτό , θα πρέπει να το αλλάξεις από το e-banking της Πειραιώς.

 

δεν το είχα προσέξει! έκανα μερικά δοκιμαστικά εμβάσματα δεν παρατήρησα κάτι αλλά μόλις ήρθαν τα χρήματα που περίμενα αυτά δεσμεύτηκαν....

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως λειτουργεί ο winbank direct λογαριασμός;

 

έλαβα ένα έμβασμα μέσα και κλειδώθηκαν τα λεφτά αυτόματα για 3 μήνες...

 

O direct είναι προθεσμιακός λογαριασμός. Μπορείς εάν θέλεις να χαμηλώσεις το επόμενο διάστημα δέσμευσης σε έναν μήνα. Δεν θυμάμαι εάν έχει κάποιο πέναλτι εάν θελήσεις να σπάσεις την προθεσμιακή νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

O direct είναι προθεσμιακός λογαριασμός. Μπορείς εάν θέλεις να χαμηλώσεις το επόμενο διάστημα δέσμευσης σε έναν μήνα. Δεν θυμάμαι εάν έχει κάποιο πέναλτι εάν θελήσεις να σπάσεις την προθεσμιακή νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης.

 

πήρα τηλέφωνο σήμερα και θεωρητικά μπορείς να τα αποδεσμεύσεις αλλά πρέπει να πας σε κατάστημα.

 

επίσης αν κατάλαβα καλά μπορείς να θέσεις μέσω ebanking το όριο υπολοίπου μετά από το οποίο θες να μετατρέπεται σε προθεσμιακή.

 

πρέπει να ήταν το 3000 και όταν μετέφερα λεφτά στον direct προκειμένου να πληρώσω το υπόλοιπο πιστωτικής κάρτας αυτά δεσμεύτηκαν αυτόματα σε προθεσμιακή.

 

Θα μπω μέσα και θα το ορίσω πχ 100,000 ώστε να μην δεσμεύονται. αλλά όλες αυτές οι δοκιμές με τα εμβάσματα κοστίζουν....

 

δεν σηκώνει άλλο λάθος!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

αν πας τωρα σε τραπεζα παρε μαζι σου νερο, τροφη και καπελο.
Link to comment
Share on other sites

αν πας τωρα σε τραπεζα παρε μαζι σου νερο, τροφη και καπελο.

 

μπα δε πατάω εκεί μέσα...απλά θα κάνω και νέο έμβασμα...ή το κλασικό μεταφορά με ανάληψη-κατάθεση από ΑΤΜ

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Αγόρασα χθες μια tv με κάρτα efg visa μέσω της πλατφόρμας της alpha bank. Ήταν η πρώτη μου αγορά. Μέχρι τώρα δεν φαίνεται η χρέωση στο e-banking. Αυτό γίνεται λίγο πριν την παράδοση, όταν κόβεται η απόδειξη? Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα

 

Μήπως αυτό εξαρτάται από το εκάστοτε κατάστημα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Η έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας στο όνομα συνδικαιουχου λογαριασμού στην Πειραιώς, χρεώνεται και πόσο;

 

Δεν έχει εκδοθεί καμία κάρτα χρεωστική σε αυτόν τον λογαριασμό, από κανέναν εκ των δύο συνδικαιουχων να σημειωθεί.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Η έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας στο όνομα συνδικαιουχου λογαριασμού στην Πειραιώς, χρεώνεται και πόσο;

 

Δεν έχει εκδοθεί καμία κάρτα χρεωστική σε αυτόν τον λογαριασμό, από κανέναν εκ των δύο συνδικαιουχων να σημειωθεί.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Δωρεάν η αρχική έκδοση, τα χαράτσια ξεκινούν στην ανανέωση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...