Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Νομίζω πως από την σύσταση του προγράμματος bonus οι πόντοι λήγουν στα δύο (2) χρόνια. Δεν έχω πληροφορηθεί αν η Alpha Bank έχει μειώσει στον ένα (1) χρόνο την διάρκεια ισχύος των πόντων επιβράβευσης όπως έκαναν οι άλλες τράπεζες.

 

Στην alpha bonus, που βλέπω ΠΟΤΕ λήγουν οι πόντοι ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Μπορείς να τους στείλεις πίσω κατευθείαν, το έχω κάνει.

2) Θα πρότεινα να τους μεταφέρεις όλους για να έχουν κοινή ημερομηνία λήξης και ψάχνεσαι κάθε 3 και λίγο.

 

Άμα, τους στείλω σε κάποιον ΑΛΛΑΖΕΙ η ημερομηνία και ποια θα είναι αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Στην alpha bonus, που βλέπω ΠΟΤΕ λήγουν οι πόντοι ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άμα, τους στείλω σε κάποιον ΑΛΛΑΖΕΙ η ημερομηνία και ποια θα είναι αυτή ?

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα posts θα δεις πως έχουν προσφάτως ερωτηθεί και απαντηθεί όσα αναφέρεις.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα posts θα δεις πως έχουν προσφάτως ερωτηθεί και απαντηθεί όσα αναφέρεις.

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, μου απαντάς μόνο στο μέρος που σου έκανα παράθεση και οφείλω να σου πω ότι απάντηση ΔΕΝ έχει δοθει. Αναγκαστικά, πήρα τηλέφωνο στην ALPHA και μου απάντησαν ότι ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα να δεις ΠΟΤΕ λήγουν ΟΛΟΙ σου οι πόντοι, παρα ΜΟΝΟ αν κάποιοι λήγουν σύντομα. Άρα, μην γράφετε και αναπαράγετε λάθη και ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ κιόλας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Μπορείς να τους στείλεις πίσω κατευθείαν, το έχω κάνει.

2) Θα πρότεινα να τους μεταφέρεις όλους για να έχουν κοινή ημερομηνία λήξης και ψάχνεσαι κάθε 3 και λίγο.

Αν κάνω μεταφορά πόντων, ΠΩΣ θα δω ποια είναι η ημερομηνία λήξης που θα πάρουν αυτοί ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπεις.

Η Alpha απλά σε ενημερώνει για το πόσοι πόντοι λήγουν 3 μήνες μετά με εγγραφή στον λογαριασμό ή και στο App.

Η μεταφορά σε άλλον και η επιστροφή σε εσένα είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος ανανέωσης για δύο χρόνια ακόμα.

Το έίχα κάνει πολλές φορές στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

 

Θελω τα φωτα σας .

 

πες εχω πιστωτικο οριο στη καρτα μου για αγορες, πχ 1500 ευρω... κ βαλω αγορες 1300 , σε ατοκες δοσεις. κατα συνεπεια τωρα αμεσα θα χρεωθω πες ενδεικτικα, πρωτη δοση 300 ευρω

 

στη καρτα μ θα χρεωθουν 300 ευρω. Ομως δεμευεται ολο το ποσο? δηλαδη οκ θα χρεωθω 300 ευρω αλλα θα δεσμευτουν 1300. Αρα θα εχω να κινηθω μονο 200 για αλλες επιπλεον αγορες.

 

Σωστα?

 

με αυτη τη λογικη ποιο το νοημα να βαλεις αγορες σε δοσεις, αφου δεσμευεται ολο το ποσο τελικα?

 

 

Εχω eurobank visa classic με οριο 1500.

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

 

Θελω τα φωτα σας .

 

πες εχω πιστωτικο οριο στη καρτα μου για αγορες, πχ 1500 ευρω... κ βαλω αγορες 1300 , σε ατοκες δοσεις. κατα συνεπεια τωρα αμεσα θα χρεωθω πες ενδεικτικα, πρωτη δοση 300 ευρω

 

στη καρτα μ θα χρεωθουν 300 ευρω. Ομως δεμευεται ολο το ποσο? δηλαδη οκ θα χρεωθω 300 ευρω αλλα θα δεσμευτουν 1300. Αρα θα εχω να κινηθω μονο 200 για αλλες επιπλεον αγορες.

 

Σωστα?

 

με αυτη τη λογικη ποιο το νοημα να βαλεις αγορες σε δοσεις, αφου δεσμευεται ολο το ποσο τελικα?

 

 

Εχω eurobank visa classic με οριο 1500.

 

ευχαριστω!!!

σε eurobank στο παραδειγμα σου, θα εχεις 1500-300 (1 δοση) για εφαπαξ αγορες και 1500-1000 (η πρωτη δοση των 300 αφαιρειται) για αγορες με δοσεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Αγόρασα χθες μια tv με κάρτα efg visa μέσω της πλατφόρμας της alpha bank. Ήταν η πρώτη μου αγορά. Μέχρι τώρα δεν φαίνεται η χρέωση στο e-banking. Αυτό γίνεται λίγο πριν την παράδοση, όταν κόβεται η απόδειξη? Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν η συνολικη δοση των 300 ευρω δεν αποτελειται απο δοση αγορας προιοντων απο ενα μοναδικο καταστημα αλλα αποτελειται απο επιμερους δοσεις σε διαφορα καταστηματα πχ 100 απο το καταστημα Α , 100 απ το Β κ 100 απ το Γ, παιζει καποιο ρολο στο πιστωτικο οριο αγορων εφαπαξ και δοσεων; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Αν η συνολικη δοση των 300 ευρω δεν αποτελειται απο δοση αγορας προιοντων απο ενα μοναδικο καταστημα αλλα αποτελειται απο επιμερους δοσεις σε διαφορα καταστηματα πχ 100 απο το καταστημα Α , 100 απ το Β κ 100 απ το Γ, παιζει καποιο ρολο στο πιστωτικο οριο αγορων εφαπαξ και δοσεων; ευχαριστω!

 

οχι, το συνολικο ποσο των δοσεων μετραει.

ειτε ειναι 1χ300 ειτε 50×6, ειναι το ιδιο πραγμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να εχω αμφιβολιες . η λογική είναι το ότι δεν έχεις μετρητά... Γιαυτό βάζεις δόσεις... Οπότε ΟΛΟ το ποσό αφαιρείται από το συνολικό σου πλαφόν.

Όταν πληρώσεις μια δόση αυξάνεται πάλι

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να εχω αμφιβολιες . η λογική είναι το ότι δεν έχεις μετρητά... Γιαυτό βάζεις δόσεις... Οπότε ΟΛΟ το ποσό αφαιρείται από το συνολικό σου πλαφόν.

Όταν πληρώσεις μια δόση αυξάνεται πάλι

 

ρωτας, σου απαντανε αλλα δεν θελεις να καταλαβεις.

δικαιωμα σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα τελικα οτι η καρτα της eurobank με δωρεαν συνδρομη για παντα που μου ειχαν πλασάρει ηταν δωρεαν εφοσον υπαρχουν αγορες πανω απο 1500€ ετησίως.

Σαν ετήσια χρηση υπολογίζονται οι συναλλαγες απο 1/1-31/12 η απο την εκδοση της καρτας πχ Μάρτιο και για ενα χρονο απο τοτε ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις δωρεάν συνδρομή θα πρεπει τις προηγούμενες 365 μέρες από την ημερομηνία της ανανέωσης να είχες κάνει 1500€ συναλλαγές.

Δωρεάν δίνουν και τη συνδρομή σε μια κάρτα (πιστωτική ή χρεωστική με επιστροφή) αν έχεις την μισθοδοσία σου στην eurobank (τουλάχιστον στους δημοσίους)

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις δωρεάν συνδρομή θα πρεπει τις προηγούμενες 365 μέρες από την ημερομηνία της ανανέωσης να είχες κάνει 1500€ συναλλαγές.

Δωρεάν δίνουν και τη συνδρομή σε μια κάρτα (πιστωτική ή χρεωστική με επιστροφή) αν έχεις την μισθοδοσία σου στην eurobank (τουλάχιστον στους δημοσίους)

 

 

Οχι δεν ειμαι δημόσιος υπαλληλος.

Αρα δεδομενου οτι η ημερομηνία εκδοσης ειναι Μάρτιο, προσμετρώνται οι αγορες που εχουν γινει απο τον περυσινό Μάρτιο μεχρι το φετεινο τελος Φεβρουαρίου.

Σωστα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αν και αρκετές φορές γίνεται η χρέωση, αλλά αν τους καλέσεις βλέπουν την "προσφορά" που σου έχουν κάνει και την σβήνουν.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε πάνω από κάποιο όριο αγορές με πιστωτική Εθνικής που τον πρώτο χρόνο ήταν δωρεάν, υπάρχει περίπτωση να είναι και τον δεύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά μόνο σ ´ εμένα φαίνεται μικρό το κόστος συνδρομής των πιστωτικών μπροστά στη διευκόλυνση που μπορεί να προσφέρουν ώστε να γίνεται τόση συζήτηση ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

 

Θελω τα φωτα σας .

 

πες εχω πιστωτικο οριο στη καρτα μου για αγορες, πχ 1500 ευρω... κ βαλω αγορες 1300 , σε ατοκες δοσεις. κατα συνεπεια τωρα αμεσα θα χρεωθω πες ενδεικτικα, πρωτη δοση 300 ευρω

 

στη καρτα μ θα χρεωθουν 300 ευρω. Ομως δεμευεται ολο το ποσο? δηλαδη οκ θα χρεωθω 300 ευρω αλλα θα δεσμευτουν 1300. Αρα θα εχω να κινηθω μονο 200 για αλλες επιπλεον αγορες.

 

Σωστα?

 

με αυτη τη λογικη ποιο το νοημα να βαλεις αγορες σε δοσεις, αφου δεσμευεται ολο το ποσο τελικα?

 

 

Εχω eurobank visa classic με οριο 1500.

 

ευχαριστω!!!

 

Εχεις 1500 για δόσεις + 1500 για αγορές εφάπαξ που θα πληρώσεις άμεσα. Δηλαδή, βάζεις δόσεις 1300€ μια τηλεόραση 100€ το μήνα. Μένουν άλλα 200€ για δόσεις.. Κάθε μήνα σε κάθε δόση θα σου προστίθεται 100€ για δόσεις. Σε 2 μήνες δηλαδή θα έχεις 400€ για δόσεις.

 

Εχεις όμως και 1500€ για εφάπαξ αγορές... Πχ πας σούπερ και ψωνίζεις 400€ ενώ έχεις ήδη δόσεις 1300€. Τα 400€ του σούπερ όμως είναι αγορά όχι δόσεις. Και θα πρέπει να πληρωθεί σε ένα μήνα αλλιώς τοκιζεται νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά μόνο σ ´ εμένα φαίνεται μικρό το κόστος συνδρομής των πιστωτικών μπροστά στη διευκόλυνση που μπορεί να προσφέρουν ώστε να γίνεται τόση συζήτηση ;

 

Συμφωνώ, αλλά όταν σου λέει η τράπεζα "δωρεάν συνδρομή" και μετά αρχίσουν οι χρεώσεις, χαλιέσαι λίγο. Γενικά μακριά από πιστωτικές και μακριά από Eurobank. Πιο παλιά αντί να μου στείλουν κάρτα χρεωστική λόγω λήξης της προηγούμενης, μου έστειλαν πιστωτική χωρίς να τη ζητήσω. Πάω στο κατάστημα και μου λέει ο εξυπνάκιας ότι για να ακυρωθεί πρέπει πρώτα να χρησιμοποιηθεί. Τον στόλισα και έγινε η ακύρωση της πιστωτικής σούμπιτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν δώσει 3 πιστωτικές πριν 15 χρόνια ισόβια χωρίς συνδρομή. Η μία ήταν American Express που καταργήθηκε και μου την άλλαξε με μια master. Νομίζω πως θα μου έρθει συνδρομή το 2ο χρόνο, αλλά οκ δεν είναι κάτι τόσο φοβερό. Και εννοείται ότι δεν συμφωνώ με το "μακριά από πιστωτικές". Είναι πολύ μεγάλη διευκόλυνση για να αγοράζεις με δόσεις. Μακριά από την αλόγιστη χρήση ναι. Προσωπικά την χρησιμοποιώ συνέχεια, ειδικά την τελευταία που μου έδωσε που δίνει χρήματα πίσω για αγορά σε πρατήρια shell. Πληρώνω τα πάντα να αυτήν, χρήματα που έχω διαθέσιμα εννοείται και εφόδια εξοφλώ την κάρτα μόλις εμφανιστεί η χρέωση, 2-3 μέρες μετά την αγορά. Ούτε τόκους πληρώνω, και μαζεύω χονδρικά ένα 20ρικο για βενζίνη κάθε 2 μήνες. Και συνδρομή να μου έρθει, μάλλον κερδισμένος είμαι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στη Yes της Eurobank? Καλή περίπτωση η επιστροφή για καύσιμα.
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν τη χρησιμοποιείς σωστά μόνο κερδισμένος είσαι από την πιστωτική. Ακόμα και την συνδρομή να μη γλιτώσεις η "καθαρή" επιστροφή που έχεις σε σχέση με μια χρεωστική είναι αρκετά μεγαλύτερη (ανάλογα τη χρήση πάντα). Εγώ ευτυχώς όταν την είχα βγάλει είχε δωρεάν συνδρομή 2500€ αγορές
Link to comment
Share on other sites

Εχεις 1500 για δόσεις + 1500 για αγορές εφάπαξ που θα πληρώσεις άμεσα. Δηλαδή, βάζεις δόσεις 1300€ μια τηλεόραση 100€ το μήνα. Μένουν άλλα 200€ για δόσεις.. Κάθε μήνα σε κάθε δόση θα σου προστίθεται 100€ για δόσεις. Σε 2 μήνες δηλαδή θα έχεις 400€ για δόσεις.

 

Εχεις όμως και 1500€ για εφάπαξ αγορές... Πχ πας σούπερ και ψωνίζεις 400€ ενώ έχεις ήδη δόσεις 1300€. Τα 400€ του σούπερ όμως είναι αγορά όχι δόσεις. Και θα πρέπει να πληρωθεί σε ένα μήνα αλλιώς τοκιζεται νομίζω..

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Αν έχεις όριο 1500 ευρώ και βάλεις δόσεις 1300. Για αγορές έχεις 200 ευρώ. Όχι άλλα 1500. αυτό θα γινόταν αν είχες όριο 3000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...