Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μόνο η πειραιώς χρεώνει ως εξής .

Α) online Banking 2,5 ευρώ χρεώση

B) App Μεχρι 50 ευρώ 0,02 χρέωση ( 10 μεταφορές των 50 ευρώ κοστίζυν 0,20)

Από 50 ,01 -500 0,5 ευρώ χρέωση.

Εισερχόμενα δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με τις τράπεζες (eurobank, πειραίως)

Αλλαγή κινητού έχει επιχειρήσει κανείς από το τηλέφωνο ή πρέπει να τρέχω σε τράπεζες και να περιμένω με τις ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Στην eurobank όταν πήγα να αλλάξω τον αριθμό του κινητού από το ebanking έφαγα άκυρο, μόνο επικαιροποιηση του ίδιου αριθμού δέχονται. Για αλλαγή πρέπει να πας στο κατάστημα, δεν νομίζω να άλλαξε κάτι γιατί θα πρόσθεταν και την επιλογή στο ebanking.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επιδή κάνει λάθη η Eurobank , θα πρέπει να κάνει και η Πειραιώς τα ίδια λάθη ;

Επιπλέον το μεγάλο λάθος είναι ο φίλος σου να χρησιμοποιεί επαγγελματικό λογαριασμό για τις προσωπικές του αγορές.

Τι δεν καταλαβαίνετε όταν γράφω ότι η Πειραιώς δεν υπολογίζει το αφορολόγητο σε επαγγελματικό λογαριασμο ? Βέβαια και είναι δηλωμένος ως επαγγελματικό!! Και σε άλλες τράπεζες το υπολογίζει κανονικά? .έχω αναφέρει κάτι για προσωπική χρήση? Πάμε καλά? Μόνο για λογαριασμό επιχείρησης μιλάω! Και το γράφω για προστατέψω κόσμο που έχει επιχειρήσεισ μην την πατήσει και πληρώσει πρόστιμο για αυτό και επιμένω!! Πρόβλημα της Πειραιώς ειναι !! Και εφόσον μου λένε να πληρώνω μόνο από άλλη τράπεζα τις συναλλαγές της επιχείρησης διότι το 25% ( και όχι το30 % ) του εισοδήματος άμα δεν το αναγνωρίζει θα το πληρώνω με πρόστιμο, οπότε ανοίγεις Έναν επαγγελματικό λογαριασμό στις υπόλοιπες 3 τράπεζες και το δηλώνεις και αυτό στο taxis net ως επαγγελματικό και κάνεις τις συναλλαγές και τις υπολογίζει και βλέπεις που βρίσκεσαι!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από πότε οι εμπορικές συναλλαγές μπαίνουν στο πρωσοπικό αφορολόγητο.

Εσυ δηλαδη πιστεύεις οτι πρέπει να μπαίνουν ;

Και αν αγοράσω 1.000.000 ευρώ πρώτες ύλες και τις πουλήσω για 1.100.000 πόσο θα δεί η εφορία ;

1.000.000 προσωπικές αγορές ;

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνετε όταν γράφω ότι η Πειραιώς δεν υπολογίζει το αφορολόγητο σε επαγγελματικό λογαριασμο ? Βέβαια και είναι δηλωμένος ως επαγγελματικό!! Και σε άλλες τράπεζες το υπολογίζει κανονικά? .έχω αναφέρει κάτι για προσωπική χρήση? Πάμε καλά? Μόνο για λογαριασμό επιχείρησης μιλάω! Και το γράφω για προστατέψω κόσμο που έχει επιχειρήσεισ μην την πατήσει και πληρώσει πρόστιμο για αυτό και επιμένω!! Πρόβλημα της Πειραιώς ειναι !! Και εφόσον μου λένε να πληρώνω μόνο από άλλη τράπεζα τις συναλλαγές της επιχείρησης διότι το 25% ( και όχι το30 % ) του εισοδήματος άμα δεν το αναγνωρίζει θα το πληρώνω με πρόστιμο, οπότε ανοίγεις Έναν επαγγελματικό λογαριασμό στις υπόλοιπες 3 τράπεζες και το δηλώνεις και αυτό στο taxis net ως επαγγελματικό και κάνεις τις συναλλαγές και τις υπολογίζει και βλέπεις που βρίσκεσαι!

 

Γενικές Πληροφορίες για τη δημιουργία του αφορολόγητου ποσού

 

Από 1.1.2017 προκειμένου να διατηρηθεί η μείωση φόρου σύμφωνα με το άρθρο 16 του ν. 4172/2013 και το άρθρο 68 του νόμου 4446/2016 για τους φορολογούμενους που δηλώνουν εισόδημα από μισθούς ή συντάξεις ή αγροτική δραστηριότητα, απαιτείται η πραγματοποίηση δαπανών αποκτήσεως αγαθών και λήψεως υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ενώσεως ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες να έχουνεξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το αφορολογητο ; Δηλαδή κάποιος που έχει ατομική επιχείρηση , δηλαδή ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι και ο ατομικός του λογαριασμος, γιατί δεν πρέπει να χτιζει αφορολογητο; Όταν παρέχει υπηρεσίες και μέσω αυτού του λογαριασμού εισπράττει χρήματα από τα οποία μέρος τους είναι για να ζήσει θα πρέπει να τα μεταφέρει σε άλλον ατομικό του λογαριασμό για να τα ξοδέψει και να φανεί ως προσωπική δαπάνη; δεν έχουν όλες οι επιχειρήσεις ΦΠΑ , ούτε όλες έχουν την μορφή εταιρείας ... Επίσης τι γίνεται όταν μιλάμε για οικογένεια ; Δηλαδή από αυτό τον λογαριασμό πληρώνονται ΔΕΚΟ τρόφιμα κλπ; Θα πρέπει να τα μεταφέρει σε άλλον λογαριασμό που δεν έχει καταχωρηθεί ως επαγγελματικός; Έτσι είναι νόμιμος ; δηλαδή είναι νόμιμο να κάνει τριγωνικές συναλλαγές ώστε να επιλέγει οπότε τον συμφέρει να χτίζει αφορολογητο ακόμη και με επαγγελματική δαπάνη ή να περνάει ως έξοδο της επιχείρησης μη επαγγελματική δαπανη;....

Έχω περάσει στα έξοδα αγορά που κόπηκε τιμολόγιο στην επιχείρηση αλλά πληρώθηκε με κάρτα άλλου . Μια χαρά πέρασε στα έξοδα μου , μια χαρά έχτισε ο άλλος αφορολογητο από την αγορά μου . Βρείτε μου το παράνομο ....

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το χρειάζετε. Δεν υπάρχει αφορολόγητο για ελεύθερους επαγγελματίες.
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω :

 

- Στα προσωπικά έξοδα πληρώνεις ΦΠΑ.

- Στα εταιρικά έξοδα επιστρέφεται ο ΦΠΑ.

 

Αυτός είναι ο νόμος. Άλλοι συνδυασμοί θα σε βάλουν σε μπελά.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω :

 

 

 

- Στα προσωπικά έξοδα πληρώνεις ΦΠΑ.

 

- Στα εταιρικά έξοδα επιστρέφεται ο ΦΠΑ.

 

 

 

Αυτός είναι ο νόμος. Άλλοι συνδυασμοί θα σε βάλουν σε μπελά.

Υπάρχουν επιχειρήσεις που δεν έχουν ΦΠΑ και το περνάμε κανονικά ως έξοδο , δεν υπάρχει συμψηφισμός . Μιλάω για την δική μου επιχείρηση . Και έχω δει ότι η Πειραιώς δεν μετράει ατομικά έξοδα ως αφορολογητο μέσω του λογαριασμού της ατομικής επιχείρησης ενώ υπάρχει διάκριση από την τράπεζα τι είδος εξόδου είναι , άσχετο με τη επιχείρηση . Αυτή τη στιγμή δεν με αφορά . Αλλά αν αλλάξει το μέτρο και ζητάνε χτίσιμο και από τους εε και ατομικές τότε η Πειραιώς θα πρέπει να αλλάξει και αυτή πολιτική καταγραφής του αφορολογητου.

Ή να αλλάξουμε τράπεζα ή να κάνουμε τριγωνικές συναλλαγές με άλλον ατομικό λογαριασμό που δεν είναι δηλωμένος ως επαγγελματικός .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν το χρειάζετε. Δεν υπάρχει αφορολόγητο για ελεύθερους επαγγελματίες.
Το ξέρω . Αλλά μιλαω για την περίπτωση που μπορεί το κράτος να ζητήσει και από τους ελεύθερους επαγγελματίες και ατομικές να το κάνουν . Θα επιλεγεί η τράπεζα τι είναι ατομικό έξοδο και τι επαγγελματικό ; Αυτό γίνεται με τα τιμολόγια που προσκομίζει ο επαγγελματίας , όχι η τράπεζα ...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εννοω τα sms που ερχονται μετα απο συναλαγες ....ειτε απο την κινηση λογαριασμου ειτε απο την καρτα.....

Για τα sms δε γνωριζω, αλλα αν εχεις συμβατη συσκευη ωστε να κατεβασεις την εφαρμογή, μπορείς να ενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις για λογαριασμούς και καρτες οι οποίες ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το αφορολογητο ; Δηλαδή κάποιος που έχει ατομική επιχείρηση , δηλαδή ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι και ο ατομικός του λογαριασμος, γιατί δεν πρέπει να χτιζει αφορολογητο; Όταν παρέχει υπηρεσίες και μέσω αυτού του λογαριασμού εισπράττει χρήματα από τα οποία μέρος τους είναι για να ζήσει θα πρέπει να τα μεταφέρει σε άλλον ατομικό του λογαριασμό για να τα ξοδέψει και να φανεί ως προσωπική δαπάνη; δεν έχουν όλες οι επιχειρήσεις ΦΠΑ , ούτε όλες έχουν την μορφή εταιρείας ... Επίσης τι γίνεται όταν μιλάμε για οικογένεια ; Δηλαδή από αυτό τον λογαριασμό πληρώνονται ΔΕΚΟ τρόφιμα κλπ; Θα πρέπει να τα μεταφέρει σε άλλον λογαριασμό που δεν έχει καταχωρηθεί ως επαγγελματικός; Έτσι είναι νόμιμος ; δηλαδή είναι νόμιμο να κάνει τριγωνικές συναλλαγές ώστε να επιλέγει οπότε τον συμφέρει να χτίζει αφορολογητο ακόμη και με επαγγελματική δαπάνη ή να περνάει ως έξοδο της επιχείρησης μη επαγγελματική δαπανη;....

Έχω περάσει στα έξοδα αγορά που κόπηκε τιμολόγιο στην επιχείρηση αλλά πληρώθηκε με κάρτα άλλου . Μια χαρά πέρασε στα έξοδα μου , μια χαρά έχτισε ο άλλος αφορολογητο από την αγορά μου . Βρείτε μου το παράνομο ....

 

Θα πάρω το πιο περιεκτικό παράδειγμα: Μισθωτός που έχει και ατομική επιχείρηση (μπλοκάκι).

Έχει και αφορολόγητο για τα μισθωτά έσοδα, το οποίο θα πρέπει να το χτίσει με ατομικές αγορές, αλλά έχει και έσοδα/έξοδα ατομικής επιχείρησης.

Έξοδα την επιχείρησης δεν μπορούν να συμμετέχουν στο χτίσιμο του αφορολόγητου. Εάν τα μετρούσε η τράπεζα και περνούσαν αυτόματα στο Ε1, θα έπρεπε να τα αφαιρέσει από το άθροισμα του αφορολόγητου.

Αντίθετα, εξαιτίας των αναγκών τήρησης βιβλίων, γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τα έσοδα και έξοδα της επιχείρησης, δεν χρειάζεται να περιμένει από την τράπεζα να τα αθροίσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω το πιο περιεκτικό παράδειγμα: Μισθωτός που έχει και ατομική επιχείρηση (μπλοκάκι).

Έχει και αφορολόγητο για τα μισθωτά έσοδα, το οποίο θα πρέπει να το χτίσει με ατομικές αγορές, αλλά έχει και έσοδα/έξοδα ατομικής επιχείρησης.

Έξοδα την επιχείρησης δεν μπορούν να συμμετέχουν στο χτίσιμο του αφορολόγητου. Εάν τα μετρούσε η τράπεζα και περνούσαν αυτόματα στο Ε1, θα έπρεπε να τα αφαιρέσει από το άθροισμα του αφορολόγητου.

Αντίθετα, εξαιτίας των αναγκών τήρησης βιβλίων, γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τα έσοδα και έξοδα της επιχείρησης, δεν χρειάζεται να περιμένει από την τράπεζα να τα αθροίσει...

Αρα αυτο που μετρανε οι τραπεζες δεν ειναι αξιοπιστο εργαλειο. Η γυναικα μου που ηταν στο παραδειγμα που περιγραφεις , δεν ειχε ποτε προβλημα γιατι ο λογιστης "μοιραζε" τις δαπανες του νοικοκυριου , που γινονταν απο δικες μου καρτες, ωστε να καλυπτει το ποσο των δαπανων που χρειαζονταν ωστε να εχει αφορολογητο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

@songless , όλες οι συναλλαγές που αφορούν την επιχείρηση πελατών/προμηθευτών πρέπει να γίνονται στον επαγγελματικό λογαριασμό. Από αυτόν μπορείς έπειτα να μεταφέρεις χρήματα στον οικογενειακό/προσωπικό για τα ατομικά έξοδα.

Φυσικά και περνάς τιμολόγιο στα έξοδα που έχει πληρωθεί με κάρτα άλλου αλλά δεν είναι νόμιμο. Σε περίπτωση ελέγχου θα έχεις πρόστιμο καθώς το συγκεκριμένο ποσό που σου έδωσε ο άλλος , θα πρέπει να το δηλώσεις ως εισροή ξένου κεφαλαίου στην επιχείρηση πληρώνοντας τον αντίστοιχο φόρο.

Link to comment
Share on other sites

@songless , όλες οι συναλλαγές που αφορούν την επιχείρηση πελατών/προμηθευτών πρέπει να γίνονται στον επαγγελματικό λογαριασμό. Από αυτόν μπορείς έπειτα να μεταφέρεις χρήματα στον οικογενειακό/προσωπικό για τα ατομικά έξοδα.

Φυσικά και περνάς τιμολόγιο στα έξοδα που έχει πληρωθεί με κάρτα άλλου αλλά δεν είναι νόμιμο. Σε περίπτωση ελέγχου θα έχεις πρόστιμο καθώς το συγκεκριμένο ποσό που σου έδωσε ο άλλος , θα πρέπει να το δηλώσεις ως εισροή ξένου κεφαλαίου στην επιχείρηση πληρώνοντας τον αντίστοιχο φόρο.

Αρα χρειαζεσαι ενα επιλεον λογαριασμο στην ατομικη επιχειρηση που θα τραβας λεφτα απο τον επαγγελματικο . Δεκτο , αλλα καθολου πρακτικο για ελευθερους επαγγελματιες και ατομικες επιχειρησεις. Θα πρεπει να εχεις και δυο καρτες και να εισαι προσεκτικος καθε φορα ποια χρεωνεις. Ασε που δεν συμφερει να εχεις δυο καρτες πλεον.

 

Για το δευτερο. Προς το παρον δεν μου εχει δημιουργηθει προβλημα γιατι μιλαμε για συναλλαγες για την ατομικη επιχειρηση που χρεωθηκε πιστωτικη καρτα συγγενη πρωτου βαθμου ωστε να μπουν δοσεις , για αγορα που αφορουσε την επιχειρηση και εξοφληθηκε μεσω του ατομικου λογαριασμου της επιχειρησης. Δηλαδη ο τριτος μπηκε ως εγγυητης δανειου .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη οι τράπεζες έχουν βγάλει business card για σύνδεση σε επαγγελματικό λογαριασμό. Βέβαια η προμήθεια για τον πωλητή είναι πάνω από 1,5% !!

Προσωπικά δεν έχω βγάλει και πληρώνω προμηθευτές με webbanking .

Δύο λογαριασμούς λοιπόν , επαγγελματικό και ατομικό όπου μπορείς να έχεις και συνδικαιούχο . Άλλωστε δεν είναι να αφήνεις χρήματα στον επαγγελματικό μιας και είναι άτοκος.

Link to comment
Share on other sites

Μα ήδη οι τράπεζες έχουν βγάλει business card για σύνδεση σε επαγγελματικό λογαριασμό. Βέβαια η προμήθεια για τον πωλητή είναι πάνω από 1,5% !!

Προσωπικά δεν έχω βγάλει και πληρώνω προμηθευτές με webbanking .

Δύο λογαριασμούς λοιπόν , επαγγελματικό και ατομικό όπου μπορείς να έχεις και συνδικαιούχο . Άλλωστε δεν είναι να αφήνεις χρήματα στον επαγγελματικό μιας και είναι άτοκος.

Δεν μπορω να βγαλω πιστωτικη καρτα λογω δανειου σε ρυθμιση και για αυτο οποτε χρειαστουν δοσεις μπαινει η καρτα συγγενη. Και εχω την εντυπωση οτι επαγγελματικη δεν παιρνει δοσεις και δεν βρισκω λογο σε ατομικη επιχειρηση αφου δεν ειναι αλλο νομικο προσωπο με αλλο ΑΦΜ.

 

Λες και μενει τιποτα στον επαγγελματικο για να τοκιστει κιολας :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

O υπολογιστής δαπανών που έχει σχεδιαστεί από την Τράπεζα, προκειμένου να αθροίζει το σύνολο των δαπανών που έχει πραγματοποιήσει ο πελάτης για τη διατήρηση της μείωσης του φόρου, αποτελεί ένα εργαλείο εξυπηρέτησης και διευκόλυνσης, που παρέχει η Τράπεζα προς τους πελάτες της, αλλά δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα, καθώς ο κάθε φορολογούμενος έχει την υποχρέωση να υπολογίσει και να δηλώσει ο ίδιος στην δήλωση φορολογίας εισοδήματός του, το σύνολο των δαπανών που πραγματοποιεί.

 

Αρα αυτο που μετρανε οι τραπεζες δεν ειναι αξιοπιστο εργαλειο.

 

Από την απάντηση που πήρε ο συμφορουμίτης πιο πάνω από την πειραιώς και από τις πληροφορίες που συνοδεύουν αυτές τις υπηρεσίες σε κάθε τράπεζα αντίστοιχα. Σε κάθε περίπτωση όποιον δεν τον βολεύει να έχει ένα τέτοιο εργαλείο δεν ασχολείται, ούτε του δίνει σημασία.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προς ενημέρωση....

 

Μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking 100€ από Πειραιώς σε Άλφα, αμφότεροι δικοί μου λογαριασμοί.

 

Για την εν λόγω συναλλαγή, υπήρξε χρέωση 1€ στην Πειραιώς και 3€ στην Άλφα.

 

Έτσι απλά, έχασα το 4% των χρημάτων μου.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προς ενημέρωση....

 

Μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking 100€ από Πειραιώς σε Άλφα, αμφότεροι δικοί μου λογαριασμοί.

 

Για την εν λόγω συναλλαγή, υπήρξε χρέωση 1€ στην Πειραιώς και 3€ στην Άλφα.

 

Έτσι απλά, έχασα το 4% των χρημάτων μου.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Άμα έκανες το αντίθετο θα έχανες 1 ευρώ από την alpha και 4 στην Πειραιώς :P

Μπορείς να εγγραφείς στην υπηρεσία iris 24/7 payment με 2 διαφορετικούς αριθμούς τηλεφώνου και να μεταφέρεις χρήματα 24/7 με απευθείας πίστωση στην άλλη τράπεζα και με μηδενικά έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν το ήξερα αυτό.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

@topmar και με τον ίδιο αριθμό μπορείς... εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό με το iris; Υπάρχει κάπου οδηγός;

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές και μετά μέσα από αυτές το ενεργοποιείς σε κάθε εφαρμογή.

Πχ.

Εγώ έχω eurobank και alpha. Μπαίνω στο myalpha mobile, πάω alpha quick transfer και το ενεργοποιώ (με πάει βήμα-βήμα).

Μετά μπαίνω στην εφαρμογή της eurobank και πάω ρυθμίσεις και μετά paf payments και το ενεργοποιώ και εκεί.

Όποιο ενεργοποιήσω τελευταίο θα κρατήσει τον λογαριασμό πίστωσης, δλδ από όπου και να λάβω χρήματα (είτε τα στείλω στον εαυτό μου, είτε μου τα στείλει τρίτο πρόσωπο) θα πάνε εκεί.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Γενικές Πληροφορίες για τη δημιουργία του αφορολόγητου ποσού

 

Από 1.1.2017 προκειμένου να διατηρηθεί η μείωση φόρου σύμφωνα με το άρθρο 16 του ν. 4172/2013 και το άρθρο 68 του νόμου 4446/2016 για τους φορολογούμενους που δηλώνουν εισόδημα από μισθούς ή συντάξεις ή αγροτική δραστηριότητα, απαιτείται η πραγματοποίηση δαπανών αποκτήσεως αγαθών και λήψεως υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ενώσεως ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες να έχουνεξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής.

 

μου ειπανε οτι εχει αλλαξει και υπαρχει αφορολογητο για τους ελευθερους επαγγελματιες 25%! μιλησα με λογιστη και μου το ειπε δεν το λεω αυθερετα (λενε οτι ισχυει ,με μια αναζητηση στο google δεν το βρηκα !)

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το αφορολογητο ; Δηλαδή κάποιος που έχει ατομική επιχείρηση , δηλαδή ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι και ο ατομικός του λογαριασμος, γιατί δεν πρέπει να χτιζει αφορολογητο; Όταν παρέχει υπηρεσίες και μέσω αυτού του λογαριασμού εισπράττει χρήματα από τα οποία μέρος τους είναι για να ζήσει θα πρέπει να τα μεταφέρει σε άλλον ατομικό του λογαριασμό για να τα ξοδέψει και να φανεί ως προσωπική δαπάνη; δεν έχουν όλες οι επιχειρήσεις ΦΠΑ , ούτε όλες έχουν την μορφή εταιρείας ... Επίσης τι γίνεται όταν μιλάμε για οικογένεια ; Δηλαδή από αυτό τον λογαριασμό πληρώνονται ΔΕΚΟ τρόφιμα κλπ; Θα πρέπει να τα μεταφέρει σε άλλον λογαριασμό που δεν έχει καταχωρηθεί ως επαγγελματικός; Έτσι είναι νόμιμος ; δηλαδή είναι νόμιμο να κάνει τριγωνικές συναλλαγές ώστε να επιλέγει οπότε τον συμφέρει να χτίζει αφορολογητο ακόμη και με επαγγελματική δαπάνη ή να περνάει ως έξοδο της επιχείρησης μη επαγγελματική δαπανη;....

Έχω περάσει στα έξοδα αγορά που κόπηκε τιμολόγιο στην επιχείρηση αλλά πληρώθηκε με κάρτα άλλου . Μια χαρά πέρασε στα έξοδα μου , μια χαρά έχτισε ο άλλος αφορολογητο από την αγορά μου . Βρείτε μου το παράνομο ....

 

Γιατί δεν το χρειάζετε. Δεν υπάρχει αφορολόγητο για ελεύθερους επαγγελματίες.

 

Υπάρχουν επιχειρήσεις που δεν έχουν ΦΠΑ και το περνάμε κανονικά ως έξοδο , δεν υπάρχει συμψηφισμός . Μιλάω για την δική μου επιχείρηση . Και έχω δει ότι η Πειραιώς δεν μετράει ατομικά έξοδα ως αφορολογητο μέσω του λογαριασμού της ατομικής επιχείρησης ενώ υπάρχει διάκριση από την τράπεζα τι είδος εξόδου είναι , άσχετο με τη επιχείρηση . Αυτή τη στιγμή δεν με αφορά . Αλλά αν αλλάξει το μέτρο και ζητάνε χτίσιμο και από τους εε και ατομικές τότε η Πειραιώς θα πρέπει να αλλάξει και αυτή πολιτική καταγραφής του αφορολογητου.

Ή να αλλάξουμε τράπεζα ή να κάνουμε τριγωνικές συναλλαγές με άλλον ατομικό λογαριασμό που δεν είναι δηλωμένος ως επαγγελματικός .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ξέρω . Αλλά μιλαω για την περίπτωση που μπορεί το κράτος να ζητήσει και από τους ελεύθερους επαγγελματίες και ατομικές να το κάνουν . Θα επιλεγεί η τράπεζα τι είναι ατομικό έξοδο και τι επαγγελματικό ; Αυτό γίνεται με τα τιμολόγια που προσκομίζει ο επαγγελματίας , όχι η τράπεζα ...

 

@songless , όλες οι συναλλαγές που αφορούν την επιχείρηση πελατών/προμηθευτών πρέπει να γίνονται στον επαγγελματικό λογαριασμό. Από αυτόν μπορείς έπειτα να μεταφέρεις χρήματα στον οικογενειακό/προσωπικό για τα ατομικά έξοδα.

Φυσικά και περνάς τιμολόγιο στα έξοδα που έχει πληρωθεί με κάρτα άλλου αλλά δεν είναι νόμιμο. Σε περίπτωση ελέγχου θα έχεις πρόστιμο καθώς το συγκεκριμένο ποσό που σου έδωσε ο άλλος , θα πρέπει να το δηλώσεις ως εισροή ξένου κεφαλαίου στην επιχείρηση πληρώνοντας τον αντίστοιχο φόρο.

 

Αρα χρειαζεσαι ενα επιλεον λογαριασμο στην ατομικη επιχειρηση που θα τραβας λεφτα απο τον επαγγελματικο . Δεκτο , αλλα καθολου πρακτικο για ελευθερους επαγγελματιες και ατομικες επιχειρησεις. Θα πρεπει να εχεις και δυο καρτες και να εισαι προσεκτικος καθε φορα ποια χρεωνεις. Ασε που δεν συμφερει να εχεις δυο καρτες πλεον.

 

Για το δευτερο. Προς το παρον δεν μου εχει δημιουργηθει προβλημα γιατι μιλαμε για συναλλαγες για την ατομικη επιχειρηση που χρεωθηκε πιστωτικη καρτα συγγενη πρωτου βαθμου ωστε να μπουν δοσεις , για αγορα που αφορουσε την επιχειρηση και εξοφληθηκε μεσω του ατομικου λογαριασμου της επιχειρησης. Δηλαδη ο τριτος μπηκε ως εγγυητης δανειου .

 

Δεν μπορω να βγαλω πιστωτικη καρτα λογω δανειου σε ρυθμιση και για αυτο οποτε χρειαστουν δοσεις μπαινει η καρτα συγγενη. Και εχω την εντυπωση οτι επαγγελματικη δεν παιρνει δοσεις και δεν βρισκω λογο σε ατομικη επιχειρηση αφου δεν ειναι αλλο νομικο προσωπο με αλλο ΑΦΜ.

 

Λες και μενει τιποτα στον επαγγελματικο για να τοκιστει κιολας :lol:

 

Από την απάντηση που πήρε ο συμφορουμίτης πιο πάνω από την πειραιώς και από τις πληροφορίες που συνοδεύουν αυτές τις υπηρεσίες σε κάθε τράπεζα αντίστοιχα. Σε κάθε περίπτωση όποιον δεν τον βολεύει να έχει ένα τέτοιο εργαλείο δεν ασχολείται, ούτε του δίνει σημασία.

 

Εγω τονιζω ξανα και μιλαω για συναλλαγες που αφορουνε μονο πληρωμες που αφορουνε την επιχειρηση και οχι προσωπικες αγορες.

Απο τοτε που δηλωσαμε τους επαγγελματικους λογαριασμους , αυτο εννοειεται οτι ολες οι πληρωμες που αφορουνε την επιχειρηση γινεται απο τον επαγγελματικο λογαρισμο ειτε με χρεωση του μεσω webanking ειτε με online ή στο καθε καταστημα με χρεωση χρεωστικης καρτας που συνδεεται με τον επαγγελματικο λογαριασμο. Δεν απαιτειται να βγαλετε business χρεωστικη καρτα . Αλλα κατα την γνωμη μου χρειαζεται σιγουρα 2 καρτες χρεωστικες πχ μια visa και μια mastercard. η μια να αφορα τον επαγγελματικο λογαριασμο και η αλλη τον προσωπικο . Αλλα αμα εχετε πχ λογαριασμο οψεως που συνδεεται με pos αρα ειναι επαγγελματικος και εχετε βγαλει καρτα χρεωστικη και εχετε λογαριασμο σε αλλη τραπεζα για τα προσωπικα σας εξοδα και παλι γινεται δεκτο. Αλλα πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος τι αφορα την επιχειρηση και τι οχι.

Καταλαβαινω οτι μπορει καποιος να πει οτι η ατομικη επιχειρηση και ο λογαριασμος ο προσωπικος ειναι στο ιδιο ονομα αρα δεν υπαρχει προβλημα , δεν ισχυει διοτι ελενχονται (υποτιθενται , δεν ξερω αμα το κανουνε!) οι συναλλαγες για την επιχειρηση . Οποτε απο την στιγμη που θα δηλωσετε επαγγελματικο λογαριασμο στο taxisnet , με αυτον πληρωνουμε λογαριασμους της επιχειρησης και οτι χρεωθει κοβεται τιμολογιο για την ατομικη επιχειρηση. (δεν γνωριζω τι ισχυει για αλλου τυπου μορφης επιχειρησης) . Οσον αφορα την πειραιως και το αφορολογητο που συνεχιζω να τονιζω μου ειπε λογιστης οτι ισχυει, και αφου μου λεει οτι δεν προκειται ο λογιστης να μετρησει ολα τα εξοδα και να περασει και οτι θα πρεπει να φαινονται οι συναλλαγες για το αφορολογητο του ελευθερου επαγγελματια καλο θα ειναι να δοκιμασετε και εσεις προσωπικα και να το δειτε παρα να με κατακρινεται. Εγω το καλο θελω για αυτο και το βαζω και στην υπογραφη μου για μην την πατησει κανενας και πληρωνει προστιμο. Τελος θελω να ξανα πω παλι οτι σε λογαριασμο επαγγελματικο στην eurobank που ειναι δηλωμενος επαγγελματικος το υπολογιζει κανονικα, το ειδα και το κανει , αλλα μου ειπε παλι ο λογιστης οτι και στην alpha bank και στην Εθνικη το υπολογιζει κανονικα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...