Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Θέλω να καταργήσω μια mastercard χρεωστική της Εθνικής και επίσης να μην επανεκδοθεί.

 

Έκανα δύο τηλέφωνα στο 2104848484 της Εθνικής.

 

Στο πρώτο μου είπε η υπάλληλος πως μπορώ να δηλώσω απώλεια μέσω e-banking ή τηλεφωνικά και επίσης πρέπει να κλείσω ραντεβού στο κατάστημα για να τους πω να μη γίνει η επανέκδοση που κανονικά θα γίνει αυτομάτως τον Αύγουστο.

 

Στο δεύτερο τηλέφωνο μου είπε άλλη υπάλληλος πως αρκεί να δηλώσω απώλεια τηλεφωνικά ή μέσω e-banking και δε θα γίνει επανέκδοση. Όταν της είπα ότι η προηγούμενη υπάλληλος μου είπε να κλείσω και ραντεβού στο κατάστημα δεν ήξερε τι να απαντήσει.

 

 

 

Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο ασφαλές τρόπος για να μη γίνει αυτόματη επανέκδοση; Θέλω να αποφύγω την επίσκεψη στο κατάστημα.

Ζητάς το κλείσιμο κάρτας χωρίς επανέκδοση.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ζητάς το κλείσιμο κάρτας χωρίς επανέκδοση.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Με ποιον τρόπο εννοείς; Τηλεφωνικά / e-banking;

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση για alpha οποίος ξέρεις, το διαθέσιμο υπόλοιπο στις δόσεις είναι διαφορετικό από το εφάπαξ όπως στην Eurobank

 

Διαθέσιμο υπόλοιπο: Πιστωτικό όριο - τρέχουσα οφειλή

 

Υπόλοιπο για δόσεις: Διαθέσιμο υπόλοιπο - μελλοντικές δόσεις

 

Στην εθνική πχ υπάρχει κοινό όριο για εφάπαξ και με δόσεις αγορές

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν ξέρει κάποιος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο εννοείς; Τηλεφωνικά / e-banking;

 

Δοκίμασε τηλεφωνικα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ

 

Στο λεω, γιατι με αυτο τον τροπο (τηλεφωνικη επικοινωνια με εξυπ. πελατων) ακύρωσα χθες πιστωτική καρτα της Πειραιώς

Πριν απο δεκαπέντε μερες που ειχα τηλεφωνησει μου ειχαν πει οτι πρεπει να παω σε καταστημα

προφανώς λογω της καταστασης, αλλαξαν πολλά

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος :rolleyes:

 

 

Επειδή έχω κάρτες της alpha bank..

Π.χ αν έχεις μια κάρτα με όριο 2000€ και κανείς αγορά 2000/€ με άτοκες δόσεις, το όριο για άτοκες δόσεις είναι 0, αλλά έχεις 2000 € για εφάπαξ αγορές..

Όσο πληρώνεις κάθε μήνα τις άτοκες δόσεις,μπ.χ αν η δόση είναι 100€, τότε μπορείς αυτό το κατοστάρικα να το κανείς άτοκες δόσεις, ..

Πιστεύω να βοήθησα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάρτες της alpha bank..

Π.χ αν έχεις μια κάρτα με όριο 2000€ και κανείς αγορά 2000/€ με άτοκες δόσεις, το όριο για άτοκες δόσεις είναι 0, αλλά έχεις 2000 € για εφάπαξ αγορές..

Όσο πληρώνεις κάθε μήνα τις άτοκες δόσεις,μπ.χ αν η δόση είναι 100€, τότε μπορείς αυτό το κατοστάρικα να το κανείς άτοκες δόσεις, ..

Πιστεύω να βοήθησα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Αυτό ήθελα, σε ευχαριστώ :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατα τυχη μπαινοντας στο ebanking και στις χρεωστικες καρτες το επελεξα και μου εβγαλε αυτο εδω

114.png

χαρηκα πολυ που η εθνικη ( αν και δεν την ειχα σε εκτιμηση) ειναι η μοναδικη τραπεζα που παρεχει μεσω internet banking την δυνατοτητα πχ να απενεργοποησεις το contactless χωρις να παρεις τηλερφωνο στην εξυπηρετηση πελατων ! και οχι μονο ακομα και τις συναλλαγες με μαγνητικη καρτα μπορεις να απενεργοποιησεις , πιστευω οτι ελαχιστοι θα το γνωριζουνε αυτο και για αυτο και ανεβαζω και σχετικο printscreen προς ενημερωση. Μπραβο τους παντως!. Επισης κατι αλλο εμαθα οτι η eurobank για πληρωμη εφκα αφαιρεσε την προμηθεια των 0,30 ευρω που ειχε τον Ιανουαριο , και ειναι εντελως δωρεαν. Οσο για πληρωμη κοσμοτε σταθερης η πειραιως εχει προμηθεια 0,60 ευρω ( πανακριβη! ) ενω η eurobank δεν εχει προμηθεια και ειναι δωρεαν! αλλα και στο ατμ παρεχει την δυνατοτητα δωρεαν!.

 

Ομολογω μονο στην revolut ειχα δει οτι μπορουσες με διακοπτη να απενεργοποιησεις το contactless δεν περιμενα απο Ελληνικη τραπεζα να το κανει και ιδιαιτερα απο Εθνικη! Μπραβο τους ομως!!

Και η alpha πλέον ενεργοποιεί και απενεργοποιεί τις κάρτες κατά το δοκούν μέσα από το e-banking.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τηλεφωνικα
Τηλεφωνικά. Ειδικά με τη τρέχουσα κατάσταση λογικά θα προχωρήσουν σε ταυτοποίηση και καταχώρηση αιτήματος.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ξέρει κανείς τις χρεώσεις της Attica Bank για συναλλαγές μέσω ίντερνετ με χρήση χρεωστικής κάρτας σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, τι προμήθεια κρατάει για μετατροπή συναλλάγματος;
Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγές εντός Ευρώπης αλλά εκτός Ευρωζώνης και συναλλαγές εκτός Ευρώπης: Κατά την μετατροπή των συναλλαγών

από την VISA σε δολ. ΗΠΑ χρησιμοποιείται η επίσημη διατραπεζική τιμή της χώρας συναλλαγής προσαυξημένη κατά 2,50%.

 

https://www.atticabank.gr/images/attica/files/specific-terms/4265.pdf σελίδα 2

Link to comment
Share on other sites

1) οντως ισχυει το 2,5%

2) οι τελευταιοι οροι ειναι αυτοι https://www.atticabank.gr/images/attica/files/specific-terms/4423_special_credit_terms.pdf

3) δυστυχως ειναι ενα μελανο σημειο της attica bank που εχει.. κρυμμενους τους ορους.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα 11 πάντως λέει ότι για την Debit Mastercard είναι μηδέν ενώ για την Debit Visa 2.5%.
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι θέλω να κάνω μεταφορά από revolut σε ελληνική τράπεζα.

Από revolut δεν έχω κάποια χρέωση, ενώ από την τράπεζα έχω χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος.

 

Βρήκα τις παρακάτω χρεώσεις που ισχύουν με ανώτατο τα 5, 15 & 20 € στις 4 τράπεζες

image.png

 

Δεδομένου του παραπάνω πίνακα, έστω ότι θέλω να μεταφέρω ένα μεγαλύτερο ποσό από αυτά που αναφέρονται, αλλά χωρίς να θέλω να χρεωθώ, θα μπορούσα να κάνω μεγαλύτερο αριθμό εμβασμάτων π.χ. 10 εμβάσματα των 19 ευρώ για eurobank μέσα σε μια ημέρα και να μην έχω κάποια χρέωση ή θα θεωρηθεί ως abuse και θα τα ενοποιήσουν όλα σε 1 έμβασμα με την ανάλογη χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι θέλω να κάνω μεταφορά από revolut σε ελληνική τράπεζα.

Από revolut δεν έχω κάποια χρέωση, ενώ από την τράπεζα έχω χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος.

 

Βρήκα τις παρακάτω χρεώσεις που ισχύουν με ανώτατο τα 5, 15 & 20 € στις 4 τράπεζες

image.png

 

Δεδομένου του παραπάνω πίνακα, έστω ότι θέλω να μεταφέρω ένα μεγαλύτερο ποσό από αυτά που αναφέρονται, αλλά χωρίς να θέλω να χρεωθώ, θα μπορούσα να κάνω μεγαλύτερο αριθμό εμβασμάτων π.χ. 10 εμβάσματα των 19 ευρώ για eurobank μέσα σε μια ημέρα και να μην έχω κάποια χρέωση ή θα θεωρηθεί ως abuse και θα τα ενοποιήσουν όλα σε 1 έμβασμα με την ανάλογη χρέωση;

 

Μπορεις (το εχω κανει)

 

(Αλλα εχω την εντυπωση οτι και για την Eurobank ειναι 15,00 το όριο, Δες τον τιμοκαταλογο της πρωτα)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις (το εχω κανει)

 

(Αλλα εχω την εντυπωση οτι και για την Eurobank ειναι 15,00 το όριο, Δες τον τιμοκαταλογο της πρωτα)

 

Να είσαι καλά για την απάντηση.

Έχει και link στο συγκεκριμένο site, οπότε προφανώς θα τα κοιτάξω.

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίταξα για τη eurobank εδώ*, και πράγματι είναι στα 20 €.

 

*Δε ξέρω αν έχει σημασία, αλλά το έγγραφο έχει εκδοθεί 21 Μαρτίου 2020.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά για την απάντηση.

Έχει και link στο συγκεκριμένο site, οπότε προφανώς θα τα κοιτάξω.

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίταξα για τη eurobank εδώ*, και πράγματι είναι στα 20 €.

 

*Δε ξέρω αν έχει σημασία, αλλά το έγγραφο έχει εκδοθεί 21 Μαρτίου 2020.

 

Ωραια !

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγές εντός Ευρώπης αλλά εκτός Ευρωζώνης και συναλλαγές εκτός Ευρώπης: Κατά την μετατροπή των συναλλαγών

από την VISA σε δολ. ΗΠΑ χρησιμοποιείται η επίσημη διατραπεζική τιμή της χώρας συναλλαγής προσαυξημένη κατά 2,50%.

 

https://www.atticabank.gr/images/attica/files/specific-terms/4265.pdf σελίδα 2

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά δε βλέπω πουθενά στο τιμολόγιο η Τράπεζα Αττικής να χρεώνει έξοδα επανέκδοσης χρεωστικής κάρτας λόγω απώλειας, φθοράς, κλοπής, ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι θέλω να κάνω μεταφορά από revolut σε ελληνική τράπεζα.

Από revolut δεν έχω κάποια χρέωση, ενώ από την τράπεζα έχω χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος.

 

Βρήκα τις παρακάτω χρεώσεις που ισχύουν με ανώτατο τα 5, 15 & 20 € στις 4 τράπεζες

image.png

 

Δεδομένου του παραπάνω πίνακα, έστω ότι θέλω να μεταφέρω ένα μεγαλύτερο ποσό από αυτά που αναφέρονται, αλλά χωρίς να θέλω να χρεωθώ, θα μπορούσα να κάνω μεγαλύτερο αριθμό εμβασμάτων π.χ. 10 εμβάσματα των 19 ευρώ για eurobank μέσα σε μια ημέρα και να μην έχω κάποια χρέωση ή θα θεωρηθεί ως abuse και θα τα ενοποιήσουν όλα σε 1 έμβασμα με την ανάλογη χρέωση;

 

Στη eurobank που το έκανα προσφάτως δεν είχα κανένα πρόβλημα (ούτε στην Πειραιώς παλαιότερα).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους κατόχους χρεωστικής κάρτας Εθνικής:

Λόγω ημερολογιακής λήξης της κάρτας, θα μου έρθει, εκτός από την κάρτα, και νέο pin;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους κατόχους χρεωστικής κάρτας Εθνικής:

Λόγω ημερολογιακής λήξης της κάρτας, θα μου έρθει, εκτός από την κάρτα, και νέο pin;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Το pin θα παραμείνει ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους! Για καταναλωτικό αυτοκινήτου μου πε ο πωλητής πληρώνω στη πρώτη δοση και τα έξοδα δανείου μαζί, θα φανεί στον αναλυτικό λογαριασμό που θα μ ρθει ταχυδρομικώς?
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους! Για καταναλωτικό αυτοκινήτου μου πε ο πωλητής πληρώνω στη πρώτη δοση και τα έξοδα δανείου μαζί, θα φανεί στον αναλυτικό λογαριασμό που θα μ ρθει ταχυδρομικώς?

 

Κανονικά ναι και θα το διευκρινίζει τι είναι τι από αυτά που θα πληρώσεις. Καλορίζικο!!

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...