Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πρέπει μα επιβεβαιώσεις ότι το συγκεκριμένο βενζινάδικο συνεργάζεται με την Eurobank.

Δεν συνεργάζονται όλα τα βενζινάδικα της ΕΚΟ ή της ΕΛΙΝ .

Ο καλύτερος τρόπος είναι να το δεις στο application στον χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταργήσω μια mastercard χρεωστική της Εθνικής και επίσης να μην επανεκδοθεί.

Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο ασφαλές τρόπος για να μη γίνει αυτόματη επανέκδοση; Θέλω να αποφύγω την επίσκεψη στο κατάστημα.

Δήλωσε απώλεια μέσα από το internet banking και μην επιλέξεις την έκδοση νέας κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε απώλεια μέσα από το internet banking και μην επιλέξεις την έκδοση νέας κάρτας.
Αυτό ισχύει φίλε και για τις πιστωτικές;
Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε απώλεια μέσα από το internet banking και μην επιλέξεις την έκδοση νέας κάρτας.

 

Ευχαριστώ! Είναι σίγουρο ότι δε θα επανεκδοθεί αυτόματα τον Αύγουστο που κανονικά είναι η ανανέωση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει φίλε και για τις πιστωτικές;

Δεν το γνωρίζω, μπορείς να το δοκιμάσεις αν σε ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ! Είναι σίγουρο ότι δε θα επανεκδοθεί αυτόματα τον Αύγουστο που κανονικά είναι η ανανέωση;

Λογικά δεν θα γίνει κάτι τέτοιο. Με τις τράπεζες όμως δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να διακοψω μια πιστωτική της Πειραιώς που δεν χρησιμοποιω.

Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων τηλεφωνικα, και αφου επι ενα τεταρτο προσπαθουσε να μου αλλαξει γνωμη και δεν τα καταφερε, μου ειπε οτι πρεπει να παραδωσω την καρτα σε καταστημα για να ακυρωθει, και οτι αυτο πρεπει να γινει πριν την 1 Απριλη για να μην χρεωθω την ετησια συνδρομη.

Αυτο εγινε την περασμενη Παρασκευη.

Απο Δευτερα που επιβληθηκε η απαγορευση κυκλοφοριας, και φυσικα επειδη δεν εχω διαθεση να παω σε καταστημα, στελνω καθημερινα mail για να τους πω να ακυρωσουν την καρτα οριστικα και δεν παιρνω καμια απαντηση

Μονο δεκαδες καταχωρησεις στο facebook βλεπω που διαφημιζουν οτι ολα γινονται πλεον απο αποσταση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να διακοψω μια πιστωτική της Πειραιώς που δεν χρησιμοποιω.

Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων τηλεφωνικα, και αφου επι ενα τεταρτο προσπαθουσε να μου αλλαξει γνωμη και δεν τα καταφερε, μου ειπε οτι πρεπει να παραδωσω την καρτα σε καταστημα για να ακυρωθει, και οτι αυτο πρεπει να γινει πριν την 1 Απριλη για να μην χρεωθω την ετησια συνδρομη.

Αυτο εγινε την περασμενη Παρασκευη.

Απο Δευτερα που επιβληθηκε η απαγορευση κυκλοφοριας, και φυσικα επειδη δεν εχω διαθεση να παω σε καταστημα, στελνω καθημερινα mail για να τους πω να ακυρωσουν την καρτα οριστικα και δεν παιρνω καμια απαντηση

Μονο δεκαδες καταχωρησεις στο facebook βλεπω που διαφημιζουν οτι ολα γινονται πλεον απο αποσταση

 

Υποθέτω πως αν πάρεις τηλέφωνο για ακύρωση λόγω απώλειας και πεις ότι δεν θέλεις επανέκδοση είσαι οκ. Αλλά με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τίποτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως αν πάρεις τηλέφωνο για ακύρωση λόγω απώλειας και πεις ότι δεν θέλεις επανέκδοση είσαι οκ. Αλλά με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τίποτα.

 

Θα το κάνω.

Κι αν τη Δευτέρα χρεωθώ την ετήσια συνδρομή έχω τα mails ότι ζήτησα από πριν ακύρωση 4 φορές

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

κατα τυχη μπαινοντας στο ebanking και στις χρεωστικες καρτες το επελεξα και μου εβγαλε αυτο εδω

114.png

χαρηκα πολυ που η εθνικη ( αν και δεν την ειχα σε εκτιμηση) ειναι η μοναδικη τραπεζα που παρεχει μεσω internet banking την δυνατοτητα πχ να απενεργοποησεις το contactless χωρις να παρεις τηλερφωνο στην εξυπηρετηση πελατων ! και οχι μονο ακομα και τις συναλλαγες με μαγνητικη καρτα μπορεις να απενεργοποιησεις , πιστευω οτι ελαχιστοι θα το γνωριζουνε αυτο και για αυτο και ανεβαζω και σχετικο printscreen προς ενημερωση. Μπραβο τους παντως!. Επισης κατι αλλο εμαθα οτι η eurobank για πληρωμη εφκα αφαιρεσε την προμηθεια των 0,30 ευρω που ειχε τον Ιανουαριο , και ειναι εντελως δωρεαν. Οσο για πληρωμη κοσμοτε σταθερης η πειραιως εχει προμηθεια 0,60 ευρω ( πανακριβη! ) ενω η eurobank δεν εχει προμηθεια και ειναι δωρεαν! αλλα και στο ατμ παρεχει την δυνατοτητα δωρεαν!.

 

Ομολογω μονο στην revolut ειχα δει οτι μπορουσες με διακοπτη να απενεργοποιησεις το contactless δεν περιμενα απο Ελληνικη τραπεζα να το κανει και ιδιαιτερα απο Εθνικη! Μπραβο τους ομως!!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο ορισμένων λειτουργιών της κάρτας από το mobile app δίνει και η Eurobank.

 

Μέχρι τις 30 Απριλίου έχει ανακοινώσει πως δεν θα εφαρμόζεται χρέωση για επανέκδοση χρεωστικής κάρτας ή PIN.

 

https://www.eurobank.gr/el/covid-19

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η άλφα εχει στο ebanking της επιλογη για αύξηση ορίου πιστωτικής καρτας ;

Η αυτο γινεται μονο σε καταστημα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις την αίτηση με mail στο CustomerService@alpha.gr επισυνάπτοντας ταυτότητα, τελευταίο εκκαθαριστικό και πρόσφατη μισθοδοσία. Έκανα τη διαδικασία την προηγούμενη εβδομάδα και εγκρίθηκε σε δύο μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΕΦΚΑ είναι μεγάλο φάουλ , είναι δυνατόν να είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις κάθε μήνα προμήθεια ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΕΦΚΑ είναι μεγάλο φάουλ , είναι δυνατόν να είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις κάθε μήνα προμήθεια ?

 

Δεν δίνει καμία επιλογή πληρωμής χωρίς προμηθεια; Κάτι αντίστοιχο θυμάμαι ότι συνέβαινε με τον τραγικό ΟΑΕΕ όταν έκοψαν τη δωρεάν εξόφληση μέσω ΕΛΤΑ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

η Πειραιως μας εστειλε μυνημα στην winbank οτι :

 

​Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα και με σχετική ανακοίνωση της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών, από Δευτέρα 30 Μαρτίου μέχρι και 31 Μαΐου 2020 για όλες τις ανέπαφες συναλλαγές το όριο της συναλλαγής χωρίς χρήση PIN θα είναι 50€ από τα 25€ που ισχύει σήμερα.

Η αλλαγή αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο ελαχιστοποίησης των επαφών των κατόχων καρτών με το πληκτρολόγιο του POS ως επιπλέον μέτρο προστασίας ενάντια στον ιό COVID-19.

Η Τράπεζα Πειραιώς από 27 Μαρτίου, σταδιακά, θα προβεί στην απαραίτητη αναβάθμιση του στόλου των τερματικών της για να υποστηρίζουν την αλλαγή αυτή. Δεν θα χρειαστούν ενέργειες από μέρους σας αρκεί τα τερματικά να έχουν συνεχώς παροχή ρεύματος και σύνδεση στο Internet προκειμένου να ενημερωθούν με τις νέες παραμέτρους.

Σε περίπτωση προβλήματος παρακαλούμε επικοινωνήστε στο 210 38 98 954 ή στο 18 28 38.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να διακοψω μια πιστωτική της Πειραιώς που δεν χρησιμοποιω.

Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων τηλεφωνικα, και αφου επι ενα τεταρτο προσπαθουσε να μου αλλαξει γνωμη και δεν τα καταφερε, μου ειπε οτι πρεπει να παραδωσω την καρτα σε καταστημα για να ακυρωθει, και οτι αυτο πρεπει να γινει πριν την 1 Απριλη για να μην χρεωθω την ετησια συνδρομη.

Αυτο εγινε την περασμενη Παρασκευη.

Απο Δευτερα που επιβληθηκε η απαγορευση κυκλοφοριας, και φυσικα επειδη δεν εχω διαθεση να παω σε καταστημα, στελνω καθημερινα mail για να τους πω να ακυρωσουν την καρτα οριστικα και δεν παιρνω καμια απαντηση

Μονο δεκαδες καταχωρησεις στο facebook βλεπω που διαφημιζουν οτι ολα γινονται πλεον απο αποσταση

 

Υποθέτω πως αν πάρεις τηλέφωνο για ακύρωση λόγω απώλειας και πεις ότι δεν θέλεις επανέκδοση είσαι οκ. Αλλά με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τίποτα.

 

Τηλεφώνησα στην εξυπηρετηση πελατων, ειπα οτι θελω να κανω οριστική ακυρωση της καρτας.

Με ρωτησε η υπαλληλος "λογω κλοπής ή λογω απώλειας;" κι εγω απάντησα οτι απλα δεν την θελω αλλο

Η ακυρωση εγινε αμεσως, και μου ζητηθηκε να καταστρεψω το πλαστικό

Ολα εγιναν ευκολα κι απλα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο ορισμένων λειτουργιών της κάρτας από το mobile app δίνει και η Eurobank.

 

Μέχρι τις 30 Απριλίου έχει ανακοινώσει πως δεν θα εφαρμόζεται χρέωση για επανέκδοση χρεωστικής κάρτας ή PIN.

 

https://www.eurobank.gr/el/covid-19

 

Μπορω μεσω ebanking να εκδοσω καινουρια χρεωστικη καρτα χωρις χρεωση? Η πρεπει να απευθυνθω μονο σε καταστημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορω μεσω ebanking να εκδοσω καινουρια χρεωστικη καρτα χωρις χρεωση? Η πρεπει να απευθυνθω μονο σε καταστημα?

 

Σε ποια τραπεζα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει καμία επιλογή πληρωμής χωρίς προμηθεια; Κάτι αντίστοιχο θυμάμαι ότι συνέβαινε με τον τραγικό ΟΑΕΕ όταν έκοψαν τη δωρεάν εξόφληση μέσω ΕΛΤΑ.
Όπως τότε έτσι και τώρα , προμήθεια παντού. Εύχομαι να ακολουθήσουν την κίνηση της Eurobank που αυτόν τον μήνα δεν χρέωσε προμήθεια.

 

Ότι θέλουν κάνουν . Πριν λίγους μήνες έκλεισα λογαριασμό όψεως στην Εθνική γιατί βάλανε 2 ευρώ τον μήνα έξοδα . 2 ευρώ σε λογαριασμό που το υπόλοιπο είναι άτοκο .

Δυστυχώς αποτελώ μειοψηφία και φυσικά καθιερώθηκε. Έλληνας και μποϋκοτάζ δεν πάνε μαζί.

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

μα ρωτήσω κάτι.. μπαίνω στο E-banking της alpha και στη πιστωτική μου έχει δύο balance.. το available λου είναι όσο το όριο μου και τλ current που είναι 25.00 κλ, με θετικό πρόσημο και όχι αρνητικό όπως στην Πειραιώς που είναι οο χρεώσεις μου.. το 25αρι τι είναι?

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πλήρωσες 25€ παραπάνω από τις χρεώσεις σου και έμεινε το υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

αν πληρωσουμε καταλαθος δυο φορες λογαριασμο ειτε για το ηλεκτρικο ρευμα ειτε για τηλεφωνια, τι γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Εχω eurobank και θελω να βαλω καρτα σε ενα τριτο προσωπο (vodafone) αλλα δεν βλεπω κατι....
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

αν πληρωσουμε καταλαθος δυο φορες λογαριασμο ειτε για το ηλεκτρικο ρευμα ειτε για τηλεφωνια, τι γινεται;
Θα σου κόψουν πρόστιμο.χαχα

 

 

 

Απλά θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό το πιστωτικό υπόλοιπο που θα έχεις δημιουργήσει.

 

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω eurobank και θελω να βαλω καρτα σε ενα τριτο προσωπο (vodafone) αλλα δεν βλεπω κατι....

 

Αν έχεις συμβόλαιο κινητής μπες στο my Vodafone από υπολογιστή > μετάβαση στην παλιά έκδοση > οι υπηρεσίες μου > ανανέωση χρόνου ομιλίας.

Αν δεν έχεις τότε δεν γίνεται να ανανεώσεις χωρίς να έχεις τους κωδικούς του καρτοκινητου για το my Vodafone /my cu.

 

Edit: σε άλλο θέμα νόμιζα ότι απαντάω. Στο e-banking της eurobank δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα χρόνου ομιλίας (όπως κάνει η Πειραιώς νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...