Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

για οσους δεν εχουνε πληρωσει το εφκα που βγηκε η προθεσμια ειναι εως 10/4/2020 προσοχη μην το πληρωσετε την τελευταια ημερα 10/4/2020 λογω αργιας πασχα καθολικων και θα φανει η κινηση 14/02/2020 οπως αναγραφει η παρακατω ενημερωση και θα φανει ληξιπροθεσμο.

 

Πάσχα Καθολικών

Σας ενημερώνουμε ότι η Παρασκευή 10 και η Δευτέρα 13 Απριλίου 2020 ορίζονται, σύμφωνα με νομοθετική ρύθμιση (άρθρο 11 του Νόμου 3336/2005), ως μέρες ειδικής αργίας για όλα τα πιστωτικά ιδρύματα, λόγω αργίας του Διευρωπαϊκού Αυτοματοποιημένου Συστήματος Πληρωμών (σύστημα TARGET2). Οι ημερομηνίες αυτές θα είναι εργάσιμες για το Προσωπικό της Τράπεζας και οι συναλλαγές που θα διενεργούνται, θα φέρουν ημερομηνία αξίας (valeur) την Τρίτη 14/04/2020.

 

Το Χρηματιστήριο Αθηνών θα παραμείνει κλειστό την Παρασκευή 10/4/2020 και τη Δευτέρα 13/4/2020

 

 

Μπραβο !!!

Παρα πολυ σημαντική παρατήρηση και ενημερωση.

Δυστυχως θα την πατήσει πολύς κόσμος απο την χρονική συγκυρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

πλήρωσε ο αδερφός μου μέσω ebanking τη δόση μιας ρυθμίσεις που έχει στην εφορία. πήγε στη κατηγορία βεβαιομενες οφειλές σου κ πλήρωσε με την ταυτότητα οφειλής. η πληρωμή στο gsis μετά από 1 εβδομάδα δεν έχει φανει. μήπως επειδή ε οι ναι ρύθμιση δεν έπρεπε να το πληρώσει στο βεβαιωμένες οφειλες.;
adok13
Link to comment
Share on other sites

Σημερα έλαβα μαιλ απο την Eurobank για χρέωση 30€ σαν ετήσια συνδρομή για την yes visa που εχω περιπου 10 χρονια με δωρεάν συνδρομή για παντα.

Στο τηλεφωνικό κέντρο κλασσικά μετα την ταυτοποίηση η γραμμή κλείνει αμεσα.

Σε κατάστημα δεν θελω να παω λογω των συνθηκών.

Ωραια εποχή βρήκαν να κάνουν τέτοιες δουλειές.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μονο αν πας στην τραπεζα πιστευω θα βγαλεις ακρη ,αν εχεις μισθοδοσια εκει δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι εως τωρα
Link to comment
Share on other sites

πλήρωσε ο αδερφός μου μέσω ebanking τη δόση μιας ρυθμίσεις που έχει στην εφορία. πήγε στη κατηγορία βεβαιομενες οφειλές σου κ πλήρωσε με την ταυτότητα οφειλής. η πληρωμή στο gsis μετά από 1 εβδομάδα δεν έχει φανει. μήπως επειδή ε οι ναι ρύθμιση δεν έπρεπε να το πληρώσει στο βεβαιωμένες οφειλες.;

 

Αν θυμάμαι καλά η πληρωμή στο GSIS φαίνεται μετά τη λήξη της προθεσμίας πληρωμής. Δες μήπως δεν έχει λήξει ακόμη και φυσικά δες αν έχετε χρησιμοποιήσει σωστό κωδικό πληρωμής (μήπως ξέφυγε κάποιο ψηφίο).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται κανονικά απλά παίρνει 2-5 εργάσιμες μέρες για να εμφανιστεί.

Δες μήπως έχει πιστωθεί στο ΑΦΜ άλλα δεν έχει μπει στην Ρύθμιση το ποσό ( Συμβαίνει )

 

Πήγαινε στοιχεία πληρωμών-> Κλίκαρε το Τ.Ρ.Ο. και πάτα αναζήτηση .

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται κανονικά απλά παίρνει 2-5 εργάσιμες μέρες για να εμφανιστεί.

Δες μήπως έχει πιστωθεί στο ΑΦΜ άλλα δεν έχει μπει στην Ρύθμιση το ποσό ( Συμβαίνει )

 

Πήγαινε στοιχεία πληρωμών-> Κλίκαρε το Τ.Ρ.Ο. και πάτα αναζήτηση .

 

αυτο εχει συμβει φιλε μου. ειναι φυσιολογικο να περιμενω , θα περαστει στη ρυθμιση , η πρεπει να μιλήσω με την εφορια για να περαστει;

adok13
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μη εξάμηνη συνδρομή σε μια υπηρεσια.. Κόστος 1.12 δολάρια... Έξοδα μετατροπής συναλλαγματος 1 ευρώ... Πειραιώς... 0

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει συμβει φιλε μου. ειναι φυσιολογικο να περιμενω , θα περαστει στη ρυθμιση , η πρεπει να μιλήσω με την εφορια για να περαστει;

 

Η στέλνεις μήνυμα μεσώ του taxisnet λογαριασμού ερώτημα προς την ΑΑΔΕ για να περάσουν την πληρωμή στην Ρύθμιση.

Η μιλάς με το τμήμα εσόδων της ΔΟΥ που ανήκει μέσω τηλεφώνου για να περάσουν αυτοί χειροκίνητα το ποσό στην ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν πας στην τραπεζα πιστευω θα βγαλεις ακρη ,αν εχεις μισθοδοσια εκει δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι εως τωρα

 

 

Δεν εχω σκοπό υπό τις σημερινές συνθήκες να παω σε καταστημα και να αντιδίκων επι ωρα με υπαλληλο.

Τους εστειλα ενα μαιλ στα παράπονα και θα δουμε.

Εναλλακτικά σκεφτομαι να ακυρώσω την αυτόματη εξόφληση και να αφήσω την συνδρομη ανεξόφλητη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο σχετικα με εναν γνωστο μου που εχει επιχειρηση , εκανε αιτημα φορμας παραπονου στην Πειραιως γιατι δεν υπολογιζει το αφορολογητο στις επιχειρησεις και του απαντησε με email αμεσα !.

<< Αγαπητέ κύριε,

 

Αναφορικά με το ζήτημα που σας απασχολεί και συνάγοντας από την περιγραφή σας, θα θέλαμε αρχικά να σας ενημερώσουμε ότι, εφόσον ένας τραπεζικός λογαριασμός έχει δηλωθεί ως επαγγελματικός, οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε χρέωση δηλωμένου επαγγελματικού λογαριασμού εξαιρούνται από την διαδικασία συλλογής συναλλαγών που αφορούν το χτίσιμο αφορολόγητου, σύμφωνα με το αρμόδιο Υπουργείο.

 

Επιπρόσθετα, κρίνεται σκόπιμο να σας πληροφορήσουμε ότι, μέσω της winbank στην ενότητα Δαπάνες Μείωσης Φόρου, απεικονίζεται το σύνολο των συναλλαγών που έχουν πραγματοποιηθεί με τη χρήση όλων των καρτών (χρεωστικές, πιστωτικές, προπληρωμένες) της Τράπεζας Πειραιώς και οι ηλεκτρονικές συναλλαγές και πληρωμές που εκτελέστηκαν μέσω της Winbank και μειώνουν το φόρο για το Χτίσιμο του Αφορολόγητου. O υπολογιστής δαπανών που έχει σχεδιαστεί από την Τράπεζα, προκειμένου να αθροίζει το σύνολο των δαπανών που έχει πραγματοποιήσει ο πελάτης για τη διατήρηση της μείωσης του φόρου, αποτελεί ένα εργαλείο εξυπηρέτησης και διευκόλυνσης, που παρέχει η Τράπεζα προς τους πελάτες της, αλλά δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα, καθώς ο κάθε φορολογούμενος έχει την υποχρέωση να υπολογίσει και να δηλώσει ο ίδιος στην δήλωση φορολογίας εισοδήματός του, το σύνολο των δαπανών που πραγματοποιεί.

 

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση ή σε περίπτωση που το ερώτημά σας διαφοροποιείται, μπορείτε να επικοινωνήσετε όλο το 24ωρο με την Τηλεφωνική Εξυπηρέτηση της Τράπεζας Πειραιώς, από σταθερό ή κινητό καλώντας στο 18 28 38 ή 210 3288000 (χρέωση ως κλήση προς σταθερό ή σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική του τηλεπικοινωνιακού παρόχου σας) και από το εξωτερικό στο +30 210 3288000. Για τη διευκόλυνσή σας κατά την επικοινωνία σας, είναι σημαντικό να αναφέρετε στο σύστημα φωνητικής αναγνώρισης το θέμα για το οποίο καλείτε.

 

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς συμμετέχει με όλα της τα μέσα στην εθνική προσπάθεια για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Κατανοώντας τις επιπτώσεις που έχει η εξάπλωση του ιού στην κοινωνία και την οικονομία, θέτει ως πρώτη προτεραιότητα την υγεία και την προστασία των πελατών και των εργαζομένων της.

 

Συνεπώς, προτρέπει τους πελάτες της να χρησιμοποιούν τα ψηφιακά δίκτυα της Τράπεζας (winbank, mobile banking, phone banking), μέσω των οποίων μπορούν να πραγματοποιούν με ασφάλεια τις συναλλαγές τους, 24 ώρες το 24ωρο, χωρίς μετακινήσεις με τα μέσα μαζικής μεταφοράς και επισκέψεις στα καταστήματα και σε κλειστούς χώρους συγχρωτισμού.

 

Παράλληλα, στο πλαίσιο τήρησης των ενδεδειγμένων μέτρων ασφαλείας και λειτουργώντας με υπευθυνότητα για την προστασία της υγείας των εργαζομένων της, το κέντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης λειτουργεί με περιορισμένο προσωπικό. Ως εκ τούτου, θα εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα τα θέματα ασφάλειας καθώς και θέματα διαχείρισης συναλλαγών.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας. >> Καλα ποσο κουλη απαντηση; << εφόσον ένας τραπεζικός λογαριασμός έχει δηλωθεί ως επαγγελματικός, οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε χρέωση δηλωμένου επαγγελματικού λογαριασμού εξαιρούνται από την διαδικασία συλλογής συναλλαγών που αφορούν το χτίσιμο αφορολόγητου, σύμφωνα με το αρμόδιο Υπουργείο. >> << καθώς ο κάθε φορολογούμενος έχει την υποχρέωση να υπολογίσει και να δηλώσει ο ίδιος στην δήλωση φορολογίας εισοδήματός του, το σύνολο των δαπανών που πραγματοποιεί. >> πως ολες οι τραπεζες στελνουνε τις συναλλαγες με καρτα στο taxisnet και τωρα ζηταει ο λογιστης να το περασει χειρογραφα; και πως θα αθροισει ολα τα ποσα ; παει καλα; . και γιατι στις αλλες 3 τραπεζες εθνικη ,alpha και eurobank το υπολογιζει κανονικα; . και τοτε γιατι να δηλωνουνε οι επιχειρησεις επαγγελματικο λογαριασμο; .

 

 

alpha bank ενημερωση στο ebanking! 06/04/2020 23:19

Στην περίοδο που διανύουμε όπου η χρήση της ψηφιακής Τραπεζικής στην καθημερινότητά μας

είναι επιβεβλημένη, η Alpha Bank αυξάνει την ασφάλεια των Online συναλλαγών σας.

 

Για την προστασία σας από απόπειρες phishing/ηλεκτρονικής απάτης αυξάνουμε την

ασφάλεια του e-Banking σας και πλέον θα ζητάμε από εσάς την υποχρεωτική εισαγωγή

myAlpha Code μετά από κάθε είσοδό σας στο e-Banking, είτε αυτή πραγματοποιείται

μέσω του myAlpha Web, είτε μέσω της εφαρμογής myAlpha Mobile.

 

Για το myAlpha Mobile δεν θα απαιτείται η εισαγωγή myAlpha Code στο login όταν αυτό

πραγματοποιείται με χρήση βιομετρικών χαρακτηριστικών (fingerprint / FaceID) ή 4-digit PIN.

 

 

Μένετε σπίτι. Μένουμε δίπλα σας και σας στηρίζουμε.

 

Είμαστε δίπλα σας

 

παντως που εκανα αποσυνδεση στο ebanking και μετα συνδεση δεν μου εστειλε καποιο sms στο κινητο για να κανω εισοδο στο ebanking!

 

 

Δωρεαν εκδοση χρεωστικων enter bonus εως 30/4/2020 ενημερωση στο ebanking!

Απόκτηση χρεωστικών καρτών Enter Bonus για ασφαλείς συναλλαγές από το σπίτι!

02/04/2020 15:40

Αποκτήστε Online, χωρίς επίσκεψη σε Κατάστημα, τις χρεωστικές κάρτες Enter Bonus Visa & Mastercard για να κάνετε εύκολα και με ασφάλεια ηλεκτρονικές συναλλαγές από το σπίτι σας.

 

Πραγματοποιείστε τώρα την αίτησή σας μέσω του e-Banking σας, επιλέγοντας την ενότητα «Νέα Προϊόντα → Χρεωστικές Κάρτες» και κερδίστε δωρεάν* συνδρομή για τον πρώτο χρόνο και επιπλέον 4.000 Bonus πόντους.

 

Με τις κάρτες Enter Bonus μπορείτε να διατηρήσετε τον πλήρη έλεγχο του τραπεζικού σας λογαριασμού και να απολαμβάνετε σημαντικά προνόμια, όπως:

 

• Ανέπαφες συναλλαγές (Contactless) για τις αγορές σας στα καταστήματα

• Αγορές στο διαδίκτυο από το σπίτι, εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια

• Εύκολη και πλήρη διαχείριση μέσω e-Banking

• Δωρεάν Alpha Αlerts για να ενημερώνεστε μέσω SMS για κάθε κίνηση της κάρτας σας

• Δωρεάν πρόγραμμα Προστασίας Αγορών και Διπλασιασμού Εγγύησης, καθώς και Νομική Προστασία σε περίπτωση απάτης ή κακής εξυπηρέτησης από διαδικτυακά καταστήματα

• Συμμετοχή στο Μεγαλύτερο Πρόγραμμα Επιβράβευσης Bonus.

 

Μάθετε περισσότερα

 

*Η προσφορά ισχύει έως 30.4.2020

 

Είμαστε δίπλα σας

 

Εάν έχετε κάποια απορία μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας μέσω e-mail

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά απάντησαν

Συναλλαγές από Επιχειρηματικό λογαριασμό λογίζονται ως έξοδα επιχείρησης και όχι ως προσωπικό αφορολόγητο.

Αν ψωνίζει για τον εαυτό του οφείλει να χρεώνει τον προσωπικό του λογαριασμό. Αλλιώς θα περνούσαν όλες οι εμπορικές συναλλαγές στο προσωπικό αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά απάντησαν

Συναλλαγές από Επιχειρηματικό λογαριασμό λογίζονται ως έξοδα επιχείρησης και όχι ως προσωπικό αφορολόγητο.

Αν ψωνίζει για τον εαυτό του οφείλει να χρεώνει τον προσωπικό του λογαριασμό. Αλλιώς θα περνούσαν όλες οι εμπορικές συναλλαγές στο προσωπικό αφορολόγητο.

 

Και εγώ αυτό κατάλαβα !!!

Ήθελε, να μετρούν εις ΔΙΠΛΟΥΝ !!

Πονηρός, ο ......!

Link to comment
Share on other sites

Η στέλνεις μήνυμα μεσώ του taxisnet λογαριασμού ερώτημα προς την ΑΑΔΕ για να περάσουν την πληρωμή στην Ρύθμιση.

Η μιλάς με το τμήμα εσόδων της ΔΟΥ που ανήκει μέσω τηλεφώνου για να περάσουν αυτοί χειροκίνητα το ποσό στην ρύθμιση.

σευχαριστω πολύ , με γλύτωσες από το τρέξιμο.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο !!!

Παρα πολυ σημαντική παρατήρηση και ενημερωση.

Δυστυχως θα την πατήσει πολύς κόσμος απο την χρονική συγκυρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Θα έπρεπε, εξ αρχής να βάλουν 09/04/20.

Λάθος τους.

Link to comment
Share on other sites

πλήρωσε ο αδερφός μου μέσω ebanking τη δόση μιας ρυθμίσεις που έχει στην εφορία. πήγε στη κατηγορία βεβαιομενες οφειλές σου κ πλήρωσε με την ταυτότητα οφειλής. η πληρωμή στο gsis μετά από 1 εβδομάδα δεν έχει φανει. μήπως επειδή ε οι ναι ρύθμιση δεν έπρεπε να το πληρώσει στο βεβαιωμένες οφειλες.;

 

αδελφε ουτε σε μενα εχει φανει....ειναι θεμα της τραπεζας....εχει ξανασυμβει....

Link to comment
Share on other sites

Για το taxisnet μην παιδεύεστε με μηνύματα κτλ.

 

Έχει ζοριστεί προφανώς και το τραπεζικό σύστημα και το taxisnet και θα καθυστερήσουν να εμφανιστούν οι πληρωμές. Εδώ συνέβαινε και σε νορμάλ περιόδους. Έτσι κι αλλιώς έχετε απόδειξη εμπρόθεσμης πληρωμής.

 

Για αναστολή πληρωμής δόσεων δανείων βγήκε χθες ανακοίνωση από τις τράπεζες και ίσως μέχρι τέλος της εβδομάδας ανέβει σχετικό site υποβολής αιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά απάντησαν

Συναλλαγές από Επιχειρηματικό λογαριασμό λογίζονται ως έξοδα επιχείρησης και όχι ως προσωπικό αφορολόγητο.

Αν ψωνίζει για τον εαυτό του οφείλει να χρεώνει τον προσωπικό του λογαριασμό. Αλλιώς θα περνούσαν όλες οι εμπορικές συναλλαγές στο προσωπικό αφορολόγητο.

 

 

 

Και εγώ αυτό κατάλαβα !!!

Ήθελε, να μετρούν εις ΔΙΠΛΟΥΝ !!

Πονηρός, ο ......!

 

ελεος... δεν ειπα αυτο , γινονται συναλλαγες τις επιχειρησεις με καρτα συνδεδεμενη με επαγγελματικο λογαριασμο και δεν μετραει τιποτα στο αφορολογητο , ουτε αποστελετε στο taxisnet για τις κληρωσεις για 1000 ευρω που κανει το κρατος λες και δεν υπαρχουνε!! αμα σας βαλουνε να πληρωσετε ποσο στην επιχειρηση οτι δεν εχει κανει συναλλαγες 30% ,τοτε τι θα πειτε; και πως η eurobank μετραει κανονικα τις συναλλαγες; σκεφτειται την επιχειρηση πριν πειτε οτι ειμαι πονηρος..!! παντως η ιδια επιχειρηση που δουλευω μεταφερει χρηματα σε eurobank για πληρωμες λογαριασμων και λοιπων εξοδων και σταματαει τις πληρωμες στο winbank της πειραιως για μην την πατησει ( εχει επαγγελματικο λογαριασμο μονο Πειραιως και eurobank ) . Αυτος ειναι ο σκοπος μου να μην ερθει προστιμο να πληρωσει μια επιχειρηση!!

Τελος ο ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει αφορολογητο ως ιδιωτης διοτι δεν μετριεται πουθενα αρα δεν εχει νοημα! , επισης οταν ειπανε να δηλωσουμε τους επαγγελματικους λογαριασμους και να πληρωνουμε μονο απο εκει ολες τις πληρωμες τις επιχειρησης και οχι απο προσωπικο λογαριασμο, τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα θα τα πληρωναμε απο ιδωιτικο λογαριασμο ..

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ελεος... δεν ειπα αυτο , γινονται συναλλαγες τις επιχειρησεις με καρτα συνδεδεμενη με επαγγελματικο λογαριασμο και δεν μετραει τιποτα στο αφορολογητο , ουτε αποστελετε στο taxisnet για τις κληρωσεις για 1000 ευρω που κανει το κρατος λες και δεν υπαρχουνε!! αμα σας βαλουνε να πληρωσετε ποσο στην επιχειρηση οτι δεν εχει κανει συναλλαγες 30% ,τοτε τι θα πειτε; και πως η eurobank μετραει κανονικα τις συναλλαγες; σκεφτειται την επιχειρηση πριν πειτε οτι ειμαι πονηρος..!! παντως η ιδια επιχειρηση που δουλευω μεταφερει χρηματα σε eurobank για πληρωμες λογαριασμων και λοιπων εξοδων και σταματαει τις πληρωμες στο winbank της πειραιως για μην την πατησει ( εχει επαγγελματικο λογαριασμο μονο Πειραιως και eurobank ) . Αυτος ειναι ο σκοπος μου να μην ερθει προστιμο να πληρωσει μια επιχειρηση!!

Τελος ο ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει αφορολογητο ως ιδιωτης διοτι δεν μετριεται πουθενα αρα δεν εχει νοημα! , επισης οταν ειπανε να δηλωσουμε τους επαγγελματικους λογαριασμους και να πληρωνουμε μονο απο εκει ολες τις πληρωμες τις επιχειρησης και οχι απο προσωπικο λογαριασμο, τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα θα τα πληρωναμε απο ιδωιτικο λογαριασμο ..

 

Φιλε, έχεις μπερδευτεί. Δεν μπορω να ξέρω τι κάνει η eurobank, ,αλλά έχεις μείνει ΠΙΣΩ. Στο λέω φιλικά και συγνώμη που ήμουν λίγο απότομος στο προηγούμενο ποστ. Ο ελεύθερος επαγγελματίας ΦΕΤΟΣ, δεν έχει αφορολογητο για αποδείξεις, όπως δεν είχε ποτέ, αλλά έχει ΠΟΙΝΗ αν δεν προσκομίσει 30% του εισοδήματος σε αποδείξεις, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ από αυτές που θα δηλώσει στην επιχείρηση του. Για αυτό σου έγραψα ότι την βενζίνη πχ ΕΙΤΕ θα την βάλει στην επιχείρηση ΕΙΤΕ στα προσωπικά του έξοδα.

Εννοείται, ότι οι δαπάνες της επιχείρησης ΔΕΝ μετέχουν στην φορολοταρια.

Link to comment
Share on other sites

Για να στο κάνω και πιο κατανοητό: να στέλνει πχ η coca cola η ένα supermarket, τα χιλιάδες παραστατικά δαπανών στην φορολοταρια, τι θα γινόταν μετά ?
Link to comment
Share on other sites

ίσως χαζή ερώτηση αλλά μπορώ να μεταφέρω με IRIS λεφτά στο εαυτό μου (βολεύει τώρα που δεν μπορώ να πάω τράπεζα!)
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δηλωμένους διαφορετικούς αριθμούς τηλεφώνου σε κάθε τράπεζα

 

ευχαριστώ!:clap:

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς χρέωση για μεταφορά χρημάτων από Πειραιώς σε Alpha μέσω e-banking ? Αποστολέας και παραλήπτης το ίδιο άτομο.

Ξέρω πως ήταν 8 ευρώ , ρωτώ μήπως λόγω της κατάστασης υπάρχει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει μια ιδιωτική εταιρεία με μια τραπεζα ;

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Σε καθε περιπτωση η ευθύνη για αυτη την κατασταση δεν βαρύνει τον καθε εργαζόμενο.

 

Μια και το αναφέρεις ομως, μονο στην Ελλάδα συμβαινει το μαγικό, όλοι οι εργαζόμενοι υπερβάλλουν των δυνάμεων τους αλλα παιδεία, υγεια, τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες, κτλ λειτουργουν με τεράστιες ελλείψεις προς τους πολίτες.

 

Στην έλλειψη των τραπεζών συμφωνώ! Η ένστασή μου ήταν για τους εργαζόμενους. ;)

 

πλήρωσε ο αδερφός μου μέσω ebanking τη δόση μιας ρυθμίσεις που έχει στην εφορία. πήγε στη κατηγορία βεβαιομενες οφειλές σου κ πλήρωσε με την ταυτότητα οφειλής. η πληρωμή στο gsis μετά από 1 εβδομάδα δεν έχει φανει. μήπως επειδή ε οι ναι ρύθμιση δεν έπρεπε να το πληρώσει στο βεβαιωμένες οφειλες.;

 

Πάντα αργεί να ενημερωθεί το taxis γιατί αργεί να "τραβήξει" το αρχείο από την τράπεζα. Έχω ακούσει περιπτώσεις που ξεπερνάνε τις 10 μέρες.

 

ίσως χαζή ερώτηση αλλά μπορώ να μεταφέρω με IRIS λεφτά στο εαυτό μου (βολεύει τώρα που δεν μπορώ να πάω τράπεζα!)

 

Αν εννοείς από τις εφαρμογές, για μικροποσά είναι ό,τι πρέπει! Απλά έχε στο νου σου ότι κρατάει για λογαριασμό πίστωσης τον τελευταίο που θα ορίσεις...Μην περιμένεις λεφτά και πάνε αλλου! :p

 

ελεος... δεν ειπα αυτο , γινονται συναλλαγες τις επιχειρησεις με καρτα συνδεδεμενη με επαγγελματικο λογαριασμο και δεν μετραει τιποτα στο αφορολογητο , ουτε αποστελετε στο taxisnet για τις κληρωσεις για 1000 ευρω που κανει το κρατος λες και δεν υπαρχουνε!! αμα σας βαλουνε να πληρωσετε ποσο στην επιχειρηση οτι δεν εχει κανει συναλλαγες 30% ,τοτε τι θα πειτε; και πως η eurobank μετραει κανονικα τις συναλλαγες; σκεφτειται την επιχειρηση πριν πειτε οτι ειμαι πονηρος..!! παντως η ιδια επιχειρηση που δουλευω μεταφερει χρηματα σε eurobank για πληρωμες λογαριασμων και λοιπων εξοδων και σταματαει τις πληρωμες στο winbank της πειραιως για μην την πατησει ( εχει επαγγελματικο λογαριασμο μονο Πειραιως και eurobank ) . Αυτος ειναι ο σκοπος μου να μην ερθει προστιμο να πληρωσει μια επιχειρηση!!

Τελος ο ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει αφορολογητο ως ιδιωτης διοτι δεν μετριεται πουθενα αρα δεν εχει νοημα! , επισης οταν ειπανε να δηλωσουμε τους επαγγελματικους λογαριασμους και να πληρωνουμε μονο απο εκει ολες τις πληρωμες τις επιχειρησης και οχι απο προσωπικο λογαριασμο, τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα θα τα πληρωναμε απο ιδωιτικο λογαριασμο ..

 

Τα "εργαλεία" που έχουν στα e-banking δεν είναι δεσμευτικά, ούτε είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να κάνουν τη δουλειά του λογιστή. Επίσης η κάρτα που είναι συνδεδεμενη με τον επαγγελματικό λογαριασμό εννοείται ότι συνδέεται με 1 ΑΦΜ αυτό της επιχείρησης. Έχει στο e-banking της επιχείρησης εργαλείο για αφορολόγητο; Αν έχει αναλύει και τις κατηγορίες πληρωμών; Απλή περιέργεια :D

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...