Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εμένα μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει η τράπεζα μαζί μου. Αν είναι να πάει ταχυδρομικώς ζήσε Μάιε μου. Φίλος που ρώτησα πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση του είχαλε κάνει 2 μήνες να του έρθει η 1η δόση.

 

Η πρώτη δόση και τα έξοδα δανείου μαζί είναι ανά τράπεζα πάντως. Στην eurobankτα έξοδα δανείου ήταν άμεσα ενώ στην Πειραιώς μαζί με τη δόση.

 

Kαλημερα! Μου ειπανε ετσι απο την εκθεση αλλα στο λογαριασμο στο ebanking που βλέπω εχει μονο αυτα. Επισης βλεπω οτι επομενη δοση ειναι 1 μηνα μετα την εκταμιευση (30/4)

2020-04-04-08-46-54.png

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα! Μου ειπανε ετσι απο την εκθεση αλλα στο λογαριασμο στο ebanking που βλέπω εχει μονο αυτα. Επισης βλεπω οτι επομενη δοση ειναι 1 μηνα μετα την εκταμιευση (30/4)

2020-04-04-08-46-54.png

 

Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι στις 30/4 δίνεις 1η δόση + έξοδα. Δυστυχώς δεν είναι πάντα σωστά ενημερωμένοι οι εμπλεκόμενοι, παρόλο που μου μιλάμε για ένα σεβαστό ποσό και είναι ντροπή τους να μην ξέρουν τις διαδικασίες τους.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρα....θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος εχει θεμα με τo i'bank alert της εθνικης.....δεν ερχονται ειδοποησεις στο κινητο...εχεις καποιος αλλος θεμα?....ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι στις 30/4 δίνεις 1η δόση + έξοδα. Δυστυχώς δεν είναι πάντα σωστά ενημερωμένοι οι εμπλεκόμενοι, παρόλο που μου μιλάμε για ένα σεβαστό ποσό και είναι ντροπή τους να μην ξέρουν τις διαδικασίες τους.

 

Μου το είπε από την έκθεση ο πωλητής αυτό για τα έξοδα και δόση ναι. Θα περιμένω και εγγράφως να μ τα στείλουν ή θα τους πάρω τηλ να με ενημερώσουν αναλυτικά με μειλ που το θέλω για αποδεικτικό

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κανείς αν οι συναλλαγές με κάρτα της Ticket Restaurant συνυπολογίζονται για το αφορολόγητο;

Έχει νόημα να κρατάω τις αποδείξεις;

 

https://www.myedenred.gr/el-GR/Special-pages/See-my-account-balance

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρα....θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος εχει θεμα με τo i'bank alert της εθνικης.....δεν ερχονται ειδοποησεις στο κινητο...εχεις καποιος αλλος θεμα?....ευχαριστω..

 

Εγώ δεν μπορώ ούτε αγορές να κάνω ούτε να πληρώσο,κάτι έχει γίνει.

Ξέρει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μας κοροιδευουν με τα τηλεφωνα εκει στην alpha bank;

προσπαθω 3 μερες να μιλησω με καποιον για μια καρτα που εχω ενα προβλημα περιμενω κανα μισαωρο και πεφτει η γραμμη. ετσι θα αποφυγουν τους συνοστησμους στις τραπεζες; χωρις τηλ. κεντρο;

νομοι για αυτους δεν υπαρχουν; εμας μας κυνηγανε με προστιμα , για αυτους που δεν εχουν τηλ. κεντρο να εξυπηρετησουν , και αναγκαζουν τον κοσμο να τρεχει στο καταστημα δεν υπαρχουν προστιμα;

 

Να έχουμε λίγο και την αίσθηση του τι συμβαίνει στην πραγματικότητα... Όλοι είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας και όλοι παίρνουμε τηλ να εξυπηρετηθούμε. Όλοι θέλουν πλέον να τα κάνουν ηλεκτρονικά μόνο και να εξυπηρετηθούν από μακρυά. Ε δεν γίνεται να τα θέλουμε ολά και όλα τώρα. Κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο, όχι μόνο στις τραπεζικές κινήσεις, αλλά σε ολους τομείς που επηρέασε αυτή η κατάσταση. Προτού γκρινιάξουμε για κάτι ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κανείς αν οι συναλλαγές με κάρτα της Ticket Restaurant συνυπολογίζονται για το αφορολόγητο;

Έχει νόημα να κρατάω τις αποδείξεις;

 

https://www.myedenred.gr/el-GR/Special-pages/See-my-account-balance

 

 

Δεν μετράνε στο αφορολόγητο. Δεν είναι τραπεζική κάρτα εξάλλου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε λίγο και την αίσθηση του τι συμβαίνει στην πραγματικότητα... Όλοι είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας και όλοι παίρνουμε τηλ να εξυπηρετηθούμε. Όλοι θέλουν πλέον να τα κάνουν ηλεκτρονικά μόνο και να εξυπηρετηθούν από μακρυά. Ε δεν γίνεται να τα θέλουμε ολά και όλα τώρα. Κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο, όχι μόνο στις τραπεζικές κινήσεις, αλλά σε ολους τομείς που επηρέασε αυτή η κατάσταση. Προτού γκρινιάξουμε για κάτι ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα.

 

 

Προσπαθώ εδω και 17 ημερες.

8 το πρωι, 10,12,15,17,20.....

Το τηλεφωνικό κέντρο ποτε δεν απαντά.

ΣΤο τηλεφωνο μετα τα 20 λεπτα αναμονής τερματίζεται αυτοματα η κληση.

Θελω να ενεργοποιήσω πρόσθετη καρτα που βλακωδώς θελει ξεχωριστή ενεργοποίηση μετα την ενεργοποίηση της κυρίας.

Αν δεν εχεις αρκετό προσωπικο, πάρε ενα call back.

Δυστυχως η κρίση του κορονοϊού, χρησιμοποιείται για να καλύψει αδυναμίες που απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν.

Ειδικά σε ιδρύματα τέτοιας δυναμικής.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η κρίση του κορονοϊού, χρησιμοποιείται για να καλύψει αδυναμίες που απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν.

 

Εδώ είσαι λάθος. Έχω φίλο που εργάζεται στην τεχνική υποστήριξη της vodafone, στη σταθερή τηλεφωνία, σε παρόμοιο δηλαδή αντικείμενο και οι αναμονές ύστερα από την εμφάνιση της πανδημίας έχουν εκτοξευθεί. Παρόλο που κάνει και υπερωρίες.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράνε στο αφορολόγητο. Δεν είναι τραπεζική κάρτα εξάλλου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστώ. Πάντως πρέπει να είναι τραπεζική κάρτα γιατί στο πίσω μέρος έχει το σήμα της MasterCard και τη δέχονται μηχανάκια pos.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Έκανα μια online αγορά από μεγάλη αλυσίδα ρούχων που έχει παράρτημα και στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ προχωρούσε κανονικά η διαδικασία της αγοράς, στο checkout μόλις πάτησα πληρωμή δεν εμφανίστηκε κανένα μήνυμα στο site ότι ήταν επιτυχής η παραγγελία ή η πληρωμή, σαν να με πέταξε έξω το site και εμφανίστηκε η αρχική σελίδα. Ούτε ήρθε μήνυμα για verification της συναλλαγής, ούτε αριθμός παραγγελίας, ούτε εστάλη κάποιο μήνυμα στο email.

Με απλά λόγια, σαν να μην έγινε ποτέ η παραγγελία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι η κάρτα χρεώθηκε το κόστος της παραγγελίας. Η επικοινωνία με το support στην Ελλάδα δεν είναι εφικτή λόγω του lockdown. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή? Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα? Με τι αιτιολογία?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Έκανα μια online αγορά από μεγάλη αλυσίδα ρούχων που έχει παράρτημα και στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ προχωρούσε κανονικά η διαδικασία της αγοράς, στο checkout μόλις πάτησα πληρωμή δεν εμφανίστηκε κανένα μήνυμα στο site ότι ήταν επιτυχής η παραγγελία ή η πληρωμή, σαν να με πέταξε έξω το site και εμφανίστηκε η αρχική σελίδα. Ούτε ήρθε μήνυμα για verification της συναλλαγής, ούτε αριθμός παραγγελίας, ούτε εστάλη κάποιο μήνυμα στο email.

Με απλά λόγια, σαν να μην έγινε ποτέ η παραγγελία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι η κάρτα χρεώθηκε το κόστος της παραγγελίας. Η επικοινωνία με το support στην Ελλάδα δεν είναι εφικτή λόγω του lockdown. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή? Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα? Με τι αιτιολογία?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

 

Με ποιας τράπεζας κάρτα ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Έκανα μια online αγορά από μεγάλη αλυσίδα ρούχων που έχει παράρτημα και στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ προχωρούσε κανονικά η διαδικασία της αγοράς, στο checkout μόλις πάτησα πληρωμή δεν εμφανίστηκε κανένα μήνυμα στο site ότι ήταν επιτυχής η παραγγελία ή η πληρωμή, σαν να με πέταξε έξω το site και εμφανίστηκε η αρχική σελίδα. Ούτε ήρθε μήνυμα για verification της συναλλαγής, ούτε αριθμός παραγγελίας, ούτε εστάλη κάποιο μήνυμα στο email.

Με απλά λόγια, σαν να μην έγινε ποτέ η παραγγελία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι η κάρτα χρεώθηκε το κόστος της παραγγελίας. Η επικοινωνία με το support στην Ελλάδα δεν είναι εφικτή λόγω του lockdown. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή? Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα? Με τι αιτιολογία?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Κοίτα στα ανεπιθύμητα email αν ήρθε κάτι
Link to comment
Share on other sites

Με ποιας τράπεζας κάρτα ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alphabank
Κοίτα στα ανεπιθύμητα email αν ήρθε κάτι
Έχω κοιτάξει, δεν έχει έρθει και έχουν περάσει ημέρες. Συνήθως αυτά έρχονται αμέσως.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση λόγω μη ενημέρωσης παραγγελίας αλλά και αδυναμία επικοινωνίας μαζί τους, πρέπει να πας όμως από το κατάστημα
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρα....θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος εχει θεμα με τo i'bank alert της εθνικης.....δεν ερχονται ειδοποησεις στο κινητο...εχεις καποιος αλλος θεμα?....ευχαριστω..

 

Αν εννοεις τα notifications που σου ερχονται στο κινητό, που ενεργοποιείς απο το nbg mobile banking, δοκιμασε επανεγκατασταση της εφαρμογής. Εμενα ετσι διορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα notifications που σου ερχονται στο κινητό, που ενεργοποιείς απο το nbg mobile banking, δοκιμασε επανεγκατασταση της εφαρμογής. Εμενα ετσι διορθώθηκε

 

φιλε μου εννοω τα sms που ερχονται μετα απο συναλαγες ....ειτε απο την κινηση λογαριασμου ειτε απο την καρτα.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έκανα συναλλαγή άργησε να μου έρθει το SMS , τις προηγούμενες φορές ερχόταν μέσα σε 5 λεπτά, περίμενε λίγο φίλε ή κοίτα και στα ανεπιθύμητα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Έκανα μια online αγορά από μεγάλη αλυσίδα ρούχων που έχει παράρτημα και στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ προχωρούσε κανονικά η διαδικασία της αγοράς, στο checkout μόλις πάτησα πληρωμή δεν εμφανίστηκε κανένα μήνυμα στο site ότι ήταν επιτυχής η παραγγελία ή η πληρωμή, σαν να με πέταξε έξω το site και εμφανίστηκε η αρχική σελίδα. Ούτε ήρθε μήνυμα για verification της συναλλαγής, ούτε αριθμός παραγγελίας, ούτε εστάλη κάποιο μήνυμα στο email.

Με απλά λόγια, σαν να μην έγινε ποτέ η παραγγελία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι η κάρτα χρεώθηκε το κόστος της παραγγελίας. Η επικοινωνία με το support στην Ελλάδα δεν είναι εφικτή λόγω του lockdown. Τι κάνω στην περίπτωση αυτή? Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα? Με τι αιτιολογία?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ έχω πάθει από h&m το ίδιο καμιά ενημέρωση ούτε email ούτε τίποτα μόνο στον τραπεζικό λογαριασμό μου φαίνεται αν βρήκες καμιά άκρη γράψε εδώ

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 Pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί διαδικασία για την αναστολή πληρωμής δόσεων δανείων επιχειρήσεων που η λειτουργία τους ανεστάλη ;

 

Στην Alpha σε κατάστημα τηλεφωνικώς δεν γνώριζαν, στο web banking δεν υπάρχει κάποια επιλογή και το call center είχε 20 λεπτά αναμονή..

Link to comment
Share on other sites

για οσους δεν εχουνε πληρωσει το εφκα που βγηκε η προθεσμια ειναι εως 10/4/2020 προσοχη μην το πληρωσετε την τελευταια ημερα 10/4/2020 λογω αργιας πασχα καθολικων και θα φανει η κινηση 14/02/2020 οπως αναγραφει η παρακατω ενημερωση και θα φανει ληξιπροθεσμο.

 

Πάσχα Καθολικών

Σας ενημερώνουμε ότι η Παρασκευή 10 και η Δευτέρα 13 Απριλίου 2020 ορίζονται, σύμφωνα με νομοθετική ρύθμιση (άρθρο 11 του Νόμου 3336/2005), ως μέρες ειδικής αργίας για όλα τα πιστωτικά ιδρύματα, λόγω αργίας του Διευρωπαϊκού Αυτοματοποιημένου Συστήματος Πληρωμών (σύστημα TARGET2). Οι ημερομηνίες αυτές θα είναι εργάσιμες για το Προσωπικό της Τράπεζας και οι συναλλαγές που θα διενεργούνται, θα φέρουν ημερομηνία αξίας (valeur) την Τρίτη 14/04/2020.

 

Το Χρηματιστήριο Αθηνών θα παραμείνει κλειστό την Παρασκευή 10/4/2020 και τη Δευτέρα 13/4/2020

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι λάθος. Έχω φίλο που εργάζεται στην τεχνική υποστήριξη της vodafone, στη σταθερή τηλεφωνία, σε παρόμοιο δηλαδή αντικείμενο και οι αναμονές ύστερα από την εμφάνιση της πανδημίας έχουν εκτοξευθεί. Παρόλο που κάνει και υπερωρίες.

 

 

Τι σχεση εχει μια ιδιωτική εταιρεία με μια τραπεζα ;

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Σε καθε περιπτωση η ευθύνη για αυτη την κατασταση δεν βαρύνει τον καθε εργαζόμενο.

 

Μια και το αναφέρεις ομως, μονο στην Ελλάδα συμβαινει το μαγικό, όλοι οι εργαζόμενοι υπερβάλλουν των δυνάμεων τους αλλα παιδεία, υγεια, τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες, κτλ λειτουργουν με τεράστιες ελλείψεις προς τους πολίτες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ έχω πάθει από h&m το ίδιο καμιά ενημέρωση ούτε email ούτε τίποτα μόνο στον τραπεζικό λογαριασμό μου φαίνεται αν βρήκες καμιά άκρη γράψε εδώ

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ από το ίδιο μαγαζί. Έμαθα τυχαία σήμερα ότι συνέβη και σε άλλο γνωστό μου πριν την απαγόρευση και του έδωσαν πίσω τα χρήματα, αλλά είχαν αργήσει να επικοινωνήσουν μαζί του. Εγώ έστειλα ένα email αλλά δεν ξέρω αν το δει κάποιος γιατί αναφέρει το Support Ελλάδα δεν λειτουργεί. Θα περιμένω λίγες ημέρες και θα μιλήσω με την τράπεζα μήπως βγει καμία άκρη. Πάντως απαράδεκτο που υπάρχει αυτό το πρόβλημα τόσο καιρό και συνεχίζουν να δέχονται παραγγελίες.
Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση λόγω μη ενημέρωσης παραγγελίας αλλά και αδυναμία επικοινωνίας μαζί τους, πρέπει να πας όμως από το κατάστημα
Ωχ, ας ελπίσουμε ότι λόγο της παρούσας κατάστασης θα δέχονται και εξ αποστάσεως να γίνει αμφισβήτηση γιατί αλλιώς την κάτσαμε την βάρκα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...