Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς χρέωση για μεταφορά χρημάτων από Πειραιώς σε Alpha μέσω e-banking ? Αποστολέας και παραλήπτης το ίδιο άτομο.

Ξέρω πως ήταν 8 ευρώ , ρωτώ μήπως λόγω της κατάστασης υπάρχει αλλαγή.

 

1 ευρώ η Πειραιώς (online ) και 4 ευρώ η Alpha.

Αν είναι μέχρι 500 ευρώ στειλε με iris απο Application με 0,5 για Πειραιώς και δωρεάν για Alpha

Από ebanking το Iris είναι 2,5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, έχεις μπερδευτεί. Δεν μπορω να ξέρω τι κάνει η eurobank, ,αλλά έχεις μείνει ΠΙΣΩ. Στο λέω φιλικά και συγνώμη που ήμουν λίγο απότομος στο προηγούμενο ποστ. Ο ελεύθερος επαγγελματίας ΦΕΤΟΣ, δεν έχει αφορολογητο για αποδείξεις, όπως δεν είχε ποτέ, αλλά έχει ΠΟΙΝΗ αν δεν προσκομίσει 30% του εισοδήματος σε αποδείξεις, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ από αυτές που θα δηλώσει στην επιχείρηση του. Για αυτό σου έγραψα ότι την βενζίνη πχ ΕΙΤΕ θα την βάλει στην επιχείρηση ΕΙΤΕ στα προσωπικά του έξοδα.

Εννοείται, ότι οι δαπάνες της επιχείρησης ΔΕΝ μετέχουν στην φορολοταρια.

 

τοτε γιατι στην eurobank που υπαρχει λογαριασμος μονο επαγγελματικος τα υπολογιζει ολα; κατι δεν ξερεις καλα, αυτο εχω να πω. Δοκιμασε το και εσυ αμα εχεις επιχειρηση να πληρωσεις απο αλλη τραπεζα που εχεις δηλωσει επαγγελαματικο λογαριασμο και δες οτι στο υπολογιζει και πες μου αν οντως στο υπολογισε και οχι στην Πειραιως!.

 

Στην έλλειψη των τραπεζών συμφωνώ! Η ένστασή μου ήταν για τους εργαζόμενους. ;)

 

 

 

Πάντα αργεί να ενημερωθεί το taxis γιατί αργεί να "τραβήξει" το αρχείο από την τράπεζα. Έχω ακούσει περιπτώσεις που ξεπερνάνε τις 10 μέρες.

 

 

 

Αν εννοείς από τις εφαρμογές, για μικροποσά είναι ό,τι πρέπει! Απλά έχε στο νου σου ότι κρατάει για λογαριασμό πίστωσης τον τελευταίο που θα ορίσεις...Μην περιμένεις λεφτά και πάνε αλλου! :p

 

 

 

Τα "εργαλεία" που έχουν στα e-banking δεν είναι δεσμευτικά, ούτε είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να κάνουν τη δουλειά του λογιστή. Επίσης η κάρτα που είναι συνδεδεμενη με τον επαγγελματικό λογαριασμό εννοείται ότι συνδέεται με 1 ΑΦΜ αυτό της επιχείρησης. Έχει στο e-banking της επιχείρησης εργαλείο για αφορολόγητο; Αν έχει αναλύει και τις κατηγορίες πληρωμών; Απλή περιέργεια :D

 

ατομικη εταιρεια ειναι και δεν εχει αλλο αφμ! 1 αφμ ειναι!! ναι κανονικα τα αναλυει στην eurobank που εχει 1 επαγγελματικο λογαριασμο και ειναι και ο μοναδικος της επιχειρησης.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επιδή κάνει λάθη η Eurobank , θα πρέπει να κάνει και η Πειραιώς τα ίδια λάθη ;

Επιπλέον το μεγάλο λάθος είναι ο φίλος σου να χρησιμοποιεί επαγγελματικό λογαριασμό για τις προσωπικές του αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Εάν αγοράζει με τιμολόγιο, είναι εταιρικό έξοδο, όχι προσωπικό. Και το εταιρικό έξοδο έχει επιστροφή τον φόρο. Όποιος χρησιμοποιεί εταιρικό αφμ προφανώς το κάνει για επιστροφή φόρου. Τώρα εάν θέλει και επιστροφή φόρου και χτίσιμο αφορολόγητου, τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Το θλιβερό είναι που το συγκεκριμένο μέλος επιμένει στα γραφόμενά του παρά τα όσα ορθά του επισημαίνετε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

τοτε γιατι στην eurobank που υπαρχει λογαριασμος μονο επαγγελματικος τα υπολογιζει ολα; κατι δεν ξερεις καλα, αυτο εχω να πω. Δοκιμασε το και εσυ αμα εχεις επιχειρηση να πληρωσεις απο αλλη τραπεζα που εχεις δηλωσει επαγγελαματικο λογαριασμο και δες οτι στο υπολογιζει και πες μου αν οντως στο υπολογισε και οχι στην Πειραιως!.

 

 

 

ατομικη εταιρεια ειναι και δεν εχει αλλο αφμ! 1 αφμ ειναι!! ναι κανονικα τα αναλυει στην eurobank που εχει 1 επαγγελματικο λογαριασμο και ειναι και ο μοναδικος της επιχειρησης.

 

Μήπως, στην Πειραιώς, ΔΕΝ έχει δηλωθεί επαγγελματικος ο λογαριασμός ??

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου, έχει μια χρεωστική κάρτα στην εθνική, που δεν την χρησιμοποιει και λήγει 08/20. Πρέπει να κάνει κάτι, για να μην χρεωθεί ?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα υπάρξει χρέωση στην νέα κάρτα. Τον λογαριασμό τον χρησιμοποιεί ή είναι ανενεργός;

 

Γιατί, το λες αυτό ?

Τον λογαριασμό, δεν τον χρησιμοποιει αλλά πώς ορίζεται το ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχει καιρό να υπάρξει κίνηση, γίνεται ανενεργός. Σε περίπτωση που θέλει να τον ενεργοποιήσει απλά πηγαίνει σε μια τράπεζα και της τον ενεργοποιούν.

Λόγω της τωρινής κατάστασης και επειδή τα πράγματα όλο αλλάζουν, καλύτερα να στείλεις e-mail ή να καλέσεις την εξυπ.πελατων για πιο έγκυρη πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

ίσως χαζή ερώτηση αλλά μπορώ να μεταφέρω με IRIS λεφτά στο εαυτό μου (βολεύει τώρα που δεν μπορώ να πάω τράπεζα!)

 

Καθημερινά το κάνω αυτό.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εαν έχει καιρό να υπάρξει κίνηση, γίνεται ανενεργός. Σε περίπτωση που θέλει να τον ενεργοποιήσει απλά πηγαίνει σε μια τράπεζα και της τον ενεργοποιούν.

Λόγω της τωρινής κατάστασης και επειδή τα πράγματα όλο αλλάζουν, καλύτερα να στείλεις e-mail ή να καλέσεις την εξυπ.πελατων για πιο έγκυρη πληροφόρηση.

 

Ανενεργος, γίνεται όταν έχει να κινηθεί 1 έτος. Αλλά, τι σχέση έχει αυτό, με την κάρτα ???? Θα πει η τράπεζα, δεν βλέπω κίνηση, ΜΗΝ τον χρεώσεις τα 6€ ???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει λογαριασμό μισθοδοσίας και e-banking στην. Eurobank. Υπάρχει δυνατότητα όταν λαμβάνω χρήματα να μου έρχεται άμεσα ειδοποίηση είτε με sms είτε με email; Στην Εθνική που έχω μου έρχεται άμεσα email (δωρεάν).
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα υπάρξει χρέωση στην νέα κάρτα. Τον λογαριασμό τον χρησιμοποιεί ή είναι ανενεργός;

 

εχει βγαλει ανακοινωση η Εθνικη ότι δεν χρεωνει την ανανεωση; Δε βλεπω κατι στο site της.

ΠΡΟΣΟΧΗ τι γραφουμε! Φυσικα και θα χρεωθει ειτε ειναι ενεργος ειτε ανενεργος.

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD[1]/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ανοίξει λογαριασμό μισθοδοσίας και e-banking στην. Eurobank. Υπάρχει δυνατότητα όταν λαμβάνω χρήματα να μου έρχεται άμεσα ειδοποίηση είτε με sms είτε με email; Στην Εθνική που έχω μου έρχεται άμεσα email (δωρεάν).

 

Αποστολή τηλε-ειδοποιήσεων (ενηµερωτικό sms) για την κίνηση /

διαχείριση των λογαριασµών, µέσω e-Banking

0,20 € ‒ ‒

 

Αποστολή τηλε-ειδοποιήσεων (ενηµερωτικό e-mail) για την κίνηση /

διαχείριση των λογαριασµών, µέσω e-Banking

Ανέξοδα

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγότερο από 1 εβδομάδα ο αδελφός μου έλαβε την νέα κάρτα ταμιευτηρίου εθνικής δωρεάν. Έληγε η προηγούμενη που είχε. Εσύ τώρα ψάχνε ανακοινώσεις...

 

Edit: ο π@πάρας μου λέει τώρα ότι μπορεί και να χρεώθηκε! Σόρυ Βαυαρέ..

Edited by Laz5
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει λογαριασμό μισθοδοσίας και e-banking στην. Eurobank. Υπάρχει δυνατότητα όταν λαμβάνω χρήματα να μου έρχεται άμεσα ειδοποίηση είτε με sms είτε με email; Στην Εθνική που έχω μου έρχεται άμεσα email (δωρεάν).

 

Μπες από τον υπολογιστή στο ebanking, πάνω δεξιά στην εικόνα σου κλικ > πάτα ειδοποιήσεις > διαχείριση ειδοποιήσεων > email > ενεργοποιείς ειδοποίηση για τις συναλλαγές που θες (ή όλες) > αποθηκεύεις και επιβεβαιώνεις με το mobile app ή το sms. Δεν χρεώνεσαι κάτι για αποστολή mail, μόνο αν επιλέξεις SMS.

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνει η Εθνική την ανανέωση των χρεωστικών.

Τουλάχιστον εμένα με χρέωσε την περασμένη βδομάδα από 6€ την καθεμία, για δύο χρεωστικές που λήγουν τέλη Απρίλη και ανανεώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα εχει να στέλνεις μεσω iris χρηματα σε λογαριασμο σου απο την μια τραπεζα σε αλλη ;

Εκτος και αν υπαρχουν πάγιες εντολές που πληρώνονται απο μια τραπεζα και παει να αδειάσει ο εκει λογαριασμος.

Υπαρχει κατι αλλο ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα εχει να στέλνεις μεσω iris χρηματα σε λογαριασμο σου απο την μια τραπεζα σε αλλη ;

Εκτος και αν υπαρχουν πάγιες εντολές που πληρώνονται απο μια τραπεζα και παει να αδειάσει ο εκει λογαριασμος.

Υπαρχει κατι αλλο ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται να είναι πάγιες εντολές. Κάποιες προμήθειες πληρωμών είναι φτηνότερες σε μία τράπεζα σε σχέση με άλλη.

Επομένως, εάν το κόστος μεταφοράς είναι μηδενικό, γλιτώνεις κάτι ψιλά εάν πληρώσεις από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα εχει να στέλνεις μεσω iris χρηματα σε λογαριασμο σου απο την μια τραπεζα σε αλλη ;

Εκτος και αν υπαρχουν πάγιες εντολές που πληρώνονται απο μια τραπεζα και παει να αδειάσει ο εκει λογαριασμος.

Υπαρχει κατι αλλο ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καθημερινά χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα της Alpha Bank. Έχω την τρέλα να πληρώνω καθημερινά τις συναλλαγές που κάνω με αυτήν και όχι στο μήνα. Η μισθοδοσία μου όμως μπαίνει στην Eurobank. Αν πληρώνω από εκεί κάρτα της Alpha θα δίνω 1€ κάθε πληρωμή. Κάνω μεταφορά με iris και πληρώνω μετά.

 

Αυτός είναι ένας λόγος. Κάποιος αλλος μπορεί να έχει αλλον

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η καινούρια χρεωστική της εθνικής. Μια εβδομάδα αργότερα είδα και την χρέωση 6 ευρώ... Για τον φίλο που ρώτησε..

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η καινούρια χρεωστική της εθνικής. Μια εβδομάδα αργότερα είδα και την χρέωση 6 ευρώ... Για τον φίλο που ρώτησε..

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα με χρέωσαν τα 6€ περίπου 15 μέρες πριν έρθει η κάρτα (έχουμε χάλια ΕΛΤΑ στην περιοχή μου)...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα της Alpha Bank. Έχω την τρέλα να πληρώνω καθημερινά τις συναλλαγές που κάνω με αυτήν και όχι στο μήνα. Η μισθοδοσία μου όμως μπαίνει στην Eurobank. Αν πληρώνω από εκεί κάρτα της Alpha θα δίνω 1€ κάθε πληρωμή. Κάνω μεταφορά με iris και πληρώνω μετά.

 

Αυτός είναι ένας λόγος. Κάποιος αλλος μπορεί να έχει αλλον

 

Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ. Με ακριβώς τις ίδιες τράπεζες!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα της Alpha Bank. Έχω την τρέλα να πληρώνω καθημερινά τις συναλλαγές που κάνω με αυτήν και όχι στο μήνα. Η μισθοδοσία μου όμως μπαίνει στην Eurobank. Αν πληρώνω από εκεί κάρτα της Alpha θα δίνω 1€ κάθε πληρωμή. Κάνω μεταφορά με iris και πληρώνω μετά.

 

Αυτός είναι ένας λόγος. Κάποιος αλλος μπορεί να έχει αλλον

 

Το κόστος μεταφοράς μέσω iris είναι ΜΗΔΕΝΙΚΟ ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...