Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει άλλο προπληρωμένο πακέτο εκτός από τα Ns2 Ns7 Και το WIND PLUS NON STOP

Το Wind Plus Non Stop είναι για WAP;

Άκου τι έγινε: σύνδεσα laptop με usb modem stick και F2G.

Πάτησα connect στο πρόγραμμα της Wind και συνδέθηκε κανονικά! Ανοίγω firefox και άνοιγαν σελίδες κομπλέ...

 

Το ρεζουμέ: για 12 λεπτά δοκιμών και traffic ~880KB χρέωσε την κάρτα €6,26 :!: :mad: (ευτυχώς ήμουν με GPRS και όχι HSDPA...)

 

Όλα αυτά χωρίς να στείλω κάποιο SMS... τι να κάνουμε, οι δοκιμές κοστίζουν :rolleyes: (χοντρικά υπολόγισα €0,007/KByte, αλλά θέλω κάποια επιβεβαίωση μην κάνω λάθος...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως μπαίνεις μέσω wap? Γιατί εγώ δοκίμασα με το προφίλ internet να μπω από το F@G και δεν τα κατάφερα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κάποιος ποιά είναι η χρέωση του προπληρωμένου ADSM ανά KByte; (όχι τα πακέτα NS2/NS7, γιατί μπορεί να συνδεθεί και χωρίς να στείλεις SMS για πακέτο κάποιων ημερών...)

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα αλλά η χρέωση για τη χρήση Internet (gint) ήταν 0.006€/ΚΒ, δηλ. 6.1€/ΜΒ, δηλαδή άστα να πάνε. Πολύ καλύτερα τα NS2/NS7.

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=918&langID=1

 

(χοντρικά υπολόγισα €0,007/KByte, αλλά θέλω κάποια επιβεβαίωση μην κάνω λάθος...)

 

Καλά υπολόγισες χοντρικά... δες το παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπαίνεις μέσω wap? Γιατί εγώ δοκίμασα με το προφίλ internet να μπω από το F@G και δεν τα κατάφερα...

Όχι, δεν ήταν WAP, με Firefox μπήκα όπως είπα... και το προφίλ ήταν internet (gint).

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα αλλά η χρέωση για τη χρήση Internet (gint) ήταν 0.006€/ΚΒ, δηλ. 6.1€/ΜΒ, δηλαδή άστα να πάνε. Πολύ καλύτερα τα NS2/NS7.

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=918&langID=1

Αυτή η τιμή συμπίπτει, αλλά νομίζω λέει είναι μόνο για συμβόλαια... βέβαια είναι και παλιό (κλασικά ανενημέρωτο το site), μπορεί να το έχουν ανοίξει και σε καρτοκινητά πλέον..

 

Φαρμάκι πάντως, μην το δοκιμάσετε. :lol: :p

 

Για τα NS2/NS7 σου στέλνουν κάποιο SMS κατά την έναρξη ΚΑΙ λήξη της υπηρεσίας;

 

Επίσης, ξέρει κανείς τί γίνεται αν ξεπεραστεί το όριο 1GB/μέρα; Στο κόβουν ή σε χρεώνουν €0,007/KB; Αν έχει δοκιμάσει κανείς, ας μας πει να ξέρουμε... μην την πατήσει κανείς πάλι. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λανσάρουν το ADSM έμπαινα από καρτοκινητό με gint όποτε κατέβαινα Ελλάδα και πλήρωνα χοντρικά 6€/ΜΒ, άρα αυτή η τιμή ισχύει ακόμα και για τα καρτοκινητά εκτός από συμβόλαια.

 

Τα NS2/NS7 έστελναν κανονικά SMS κατά την έναρξη και περίπου 6 ώρες πριν τη λήξη, πριν 6 μήνες που τα χρησιμοποίησα όσο ήμουν Ελλάδα. Λογικά το ίδιο θα ισχύει και τώρα.

 

Και μέχρι πριν δυο μέρες που άλλαξαν τις τιμές, το NS2 ήταν πιο οικονομικό από το NS7, επειδή η χρεώσεις δεν είναι ανά 24ωρο από τη στιγμή της ενεργοποίησης αλλά ημερολογιακές, π.χ. αν ενεργοποιηθεί Δευτέρα πρωί, δεν έληγε Τετάρτη πρωί αλλά τα μεσάνυχτα, οπότε είχες ουσιαστικά τρεις μέρες με το NS2. ;) Τους πήρε 2 χρόνια να το καταλάβουν, πριν αλλάξουν τις τιμές προχτές :lol:

 

Το όριο επίσης, δεν είναι πλεόν 1GB/μέρα (αν πιστέψουμε την αλλαγμένη ιστοσελίδα της Wind) αλλά 7GB για το ΝS2 και 2GB για το NS2 συνολικά κατά την περίοδο ισχύος. Μια-δυο μέρες που ξεπέρασα το 1GB, δε συνέβη τίποτα αλλά καλό είναι βέβαια να μη γίνεται κατάχρηση.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειστε με λιγο, γιατι καπου τα εχασα!

Το πακετο ισχυει και για καρτοκινητα, ετσι?

Στελνω μηνυμα και μου το ενεργοποιουν. Τι ρυθμισεις βαζω στο κινητο?

Τι access point, user name και κωδικο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενεργοποιησα κι εγω το non stop 7 με 14 ευρω ανα 7 ημερες οπως μου ειπαν απο wind.

Eιμαι παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης. Αλλα εχω ενα παραπονο. Εχω iphone και οταν βλεπω βιντεο μεσω της εφαρμογης youtube του iphone , μου το ανοιγει σε χαλια ποιοτητα επειδη καταλαβαινει οτι μπαινω απο 3g. Νομιζα οτι τετοια προβληματα δεν 8α υπηρχαν αφου εχω ''ανοιχτο'' ιντερνετ. Μηπως εχει καποια επιλογη ωστε να βλεπω βιντεο με την ''κανονικη'' τους ποιοτητα????

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω μπορω να χρησιμοποιεισω το NS7/NS2 με μια sim καρτοκινιτής της wind χωρις καποιο usb stick απευθειας στο κινητο μου με τις απαραιτητες ρυθμισεις?εχω το samsung omnia

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεις.... το δοκιμασα πριν λιγες με ενα touch pro. Eνεργοποιεις την υπηρεσια, συνδεεις το κινητο με τον υπολογιστη και το ρυθμιζεις για μοιρασμα συνδεσης!
Link to comment
Share on other sites

Με Huawei express card της Cosmote για να το χρησιμοποιώ στο laptop με κάρτας της Wind για χρήση του ADSM, χρειάζεται κάποιο software της Wind;

Το έχει δοκιμάσει κανένας με κάρτα διαφορετικού παροχού σε σχέση με το usb stick ή την express card που του έδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει με οποιοδήποτε modem ή κινητό που δεν είναι κλειδωμένα.

 

το κινητό το καταλαβαίνω όταν είναι κλειδωμένο .. το usb πως το μαθαίνουμε αν είναι ;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Όπως και με το κινητό. Βάζεις μια κάρτα SIM Wind, βάζεις και το APN της Wind και αν συνδεθείς, τότε το modem είναι ξεκλείδωτο. Δες και στην αμέσως προηγουμενη σελίδα το πρώτο post. ;)
Link to comment
Share on other sites

Όπως και με το κινητό. Βάζεις μια κάρτα SIM Wind, βάζεις και το APN της Wind και αν συνδεθείς, τότε το modem είναι ξεκλείδωτο. Δες και στην αμέσως προηγουμενη σελίδα το πρώτο post. ;)

 

χεχε.. δεν το παρατήρησα στην προηγούμενη !!

ωραία.. να ξέρουμε αν αποφασίσουμε να αλλάξουμε εταιρία... !!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει καλα..αν ενεργοποιησω τωρα το πακετο για 7 ημερες τι ρυθμισεις κανω στο pc ? Πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις στο pc suite και το gwap που εχω τωρα να το κανω gint ? Ας μου εξηγησει καποιος
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη το ενεργοποιησα το πακετακι για 7 μερες και ενω με το pc suite ολα καλα δηλαδη μου λεει οτι συνδεθηκε στη συνεχεια δεν μπορω να μπω με τον οπερα σε καμια σελιδα ουτε στο live messenger.πρεπει να κανω καποια επιπλεον ρυθμιση ?
Link to comment
Share on other sites

τελικα δουλεψε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.η ταχυτητα αρκετα καλη με το 3g
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενεργοποιησα το πακετο 7 ημερων και μπενω με λαπτοπ απο το κινητο μου.

 

στη ταχυτητα ληψης το κινητο γραφει μεχρι 7kb.

σε εποχες dialup εφτανε τα 3-4κβ.

 

το περιεργο ειναι ομως οτι σερνεται απιστευτα!

 

3g δυκτιο δε πιανει εδω που ειμαι, αλλα εχει full σημα....

Link to comment
Share on other sites

χωρις 3g ειναι πολυ αργο...δεν επρεπε να το ενεργοποιησεις αφου δεν εχεις καλυψη 3g νομιζω πως δεν αξιζει ετσι.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενεργοποιησα το πακετο 7 ημερων και μπενω με λαπτοπ απο το κινητο μου.

 

στη ταχυτητα ληψης το κινητο γραφει μεχρι 7kb.

σε εποχες dialup εφτανε τα 3-4κβ.

 

Και πάλι καλά να λες. Πιάνεις το μέγιστο ταχύτητας της GPRS που είναι τα 56 kbps (= 7KB/s). ;)

 

Να εύχεσαι να ενεργοποιήσει σύντομα η Wind το 3G στην περιοχή σου ή έστω το EDGE (που πιάνει ως και 236.8 kbit/s δηλ. 29.6 KB/s)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...