Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όπως είπα την αίτηση θα την έκαναν στο 10ήμερο...δε προλαβαίνει να βγει 2ος λογαριασμός..

θα τσεκάρω και το πρόσθετο στη γραμμή μου και βλέπουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όπως είπα την αίτηση θα την έκαναν στο 10ήμερο...δε προλαβαίνει να βγει 2ος λογαριασμός..

θα τσεκάρω και το πρόσθετο στη γραμμή μου και βλέπουμε...:)

 

Για να μη μπλέκεις, μπορείς εναλλακτικά να βάλεις το ADSM προπληρωμένης χρήσης. Η διαφορά στο κόστος και τον όγκο δεδομένων είναι μηδαμινή:

 

- ADSM σε συμβόλαιο: 30 μέρες, 30GB, 49€

- ADSM NS7: 28 μέρες (4x7), 28GB, 56€

 

Και ουσιαστικά το NS7 δεν ισχύει για 7 αλλά σχεδόν 8 μέρες, αφού λήγει τα μεσάνυχτα της 7ης "ολόκληρης" μέρας μετά την ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

εεχχμμ...όχι 28 μέρες...:O

8 εννοείς φαντάζομαι...και όντως το τσεκάρω και αυτό...αν και νομίζω συνολικά συμφέρει η νέα σύνδεση με το usb stick...με το κινητό σε ρόλο μόντεμ είμαι λίγο επιφυλακτικός..

thanks anyway...;)

Link to comment
Share on other sites

28 μέρες εννοώ (NS7, 7 μέρες x 4 φορές=28 μέρες). Αλλά επειδή το ΝS7 σου δίνει ουσιαστικά 8 μέρες, οι τέσσερις ενεργοποιήσεις σου δίνουν 32 μέρες (4x8)

 

Και για να πάρεις USB modem δωρέαν, πρέπει απαραίτητα τα κάνεις ADSM σύνδεση, δεν το δίνουν όταν κάνεις ADSM ως addon σε πρόγραμμα συμβολαίου.

 

*****************

Εναλλακτικά, ίσως να βρεις κάποιο κατάστημα που έχει ακόμα το πακέτο προσφοράς ADSM προπληρωμένο μαζί με USB Modem ή PCMCIA/PCΙ Express.

 

Αυτό έκανα τώρα που ήρθα Ελλάδα για ένα μήνα. Αγόρασα το πακέτο προσφοράς με το PCMCIA Card Huawei E630 (δεν είχαν το USB modem), το οποίο με 65€ δίνει δύο εβδομάδες δωρέαν ADSM + 8€ credit στη SIM + Εξωτερική Κεραία + USB Stick 16GB.

 

Οπότε έχω 2 βδομάδες δωρεάν internet και με 6€ επιπλέον, τρεις εβδομάδες. Και σου μένει και η κάρτα για μελλοντική χρήση internet.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας,

έχει κάποιος εμπειρία από κλήσεις voip / skype μέσα από wind adsm ?

ακούγεται καλά; μπολοκάρονται αυτές οι κλήσεις ;

 

Το wind adsm student (μέσω δίοδος με 28 ευρώ), πόσο βγαίνει τελική τιμή (με τους φόρους και τα τέλη κινητής τηλεφωνίας);; πόσο είναι δηλαδή η πραγματική τιμή του πακέτου που φαίνεται στο λογαριασμό;

 

ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη το χω χασει το ζητημα, μπορει καποιος να μου καν ει μια γρηγορη ενημερωση?

 

Με το NS7 που διαβαζω τι παιζει απο αποψη προσβασιμοτητας? Εχει μπλοκαρισμενες πορτες, όπως είχε το non-stop plus καποτε το οποιο ηταν μονο για http πρωτοκολλο, ή μπορεις να το χρησιμοποιεις παντου (email/ftp/irc/torrent/messenger) κτλ?

 

Αυτο με ενδιαφερει πανω απο ολα προς το παρον.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μπλοκάρισμα απολύτως αφού δεν είναι wap με proxy όπως το Wind Plus αλλά κανονικό internet. Δεν μπλοκάρει καν τα P2P/torrents ή VoIP όπως κάνουν σχεδόν όλες οι εταιρίες στο εξωτερικό (που καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου, ειδικά το P2P).
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα NS7 και NS2 μπαίνουν σε συμβόλαιο ή μόνο σε καρτοκινητά;

 

Μόνο σε καρτοκινητό f2go όπως μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα.

 

Επειδή ήθελα internet στις διακοπές μου για να συνδέομαι με την εργασία μου, είδα στο site της wind τον χάρτη του δικτύου και αφού με κάλυπτε με 3G (Λακκόπετρα Αχαϊας), πήγα σε ένα κατάστημα και αγόρασα ένα stick alcatel 95 Ευρώ και ένα f2go με 15 ευρώ προπληρωμένο.

Όταν έφτασα, έστειλα sms για να ενεργοποιηθεί το adsm (NS 7), και είχα τρομερές ταχύτητες για 8! (όχι 7) ημέρες.

Μου έβγαζε συνέχεια δίκτυο HSPA (δεν έγραφε HSUPA), και όταν έβγαζε δίκτυα UMTS ή GPRS (χαμηλότερες ταχύτητες), απλά το μετακινούσα λίγο και είχα πάλι HSPA.

To usb stick μου έμεινε βέβαια, αλλά επειδή χρειάζομαι ασύρματο internet μερικές φορές μέσα στο χρόνο, θα το ενεργοποιώ NS2 ή NS7, ανάλογα με πόσες ημέρες θα λείπω.

 

Καλά θα ήταν να είχαν και οι άλλες εταιρείες ανάλογη υπηρεσία, ώστε κάθε φορά να ενεργοποιούσαμε το ασύρματο internet της εταιρείας που θα είχε καλύτερο σήμα στην περιοχή που θα μεταβαίναμε.

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε προγραμματα με συμβολαιο? :blink:

 

Για συμβόλαια δεν ισχύει το ADSM προπληρωμένης, αλλά μπορείς να βάλεις το ADSM σαν add-on σε οποιοδήποτε συμβόλαιο με ένα τηλέφωνο στην ΕΠ και να το απενεργοποιήσεις όποτε θέλεις. Υπάρχει συζήτηση αμέσως παραπάνω στην ίδια σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

28 μέρες εννοώ (NS7, 7 μέρες x 4 φορές=28 μέρες). Αλλά επειδή το ΝS7 σου δίνει ουσιαστικά 8 μέρες, οι τέσσερις ενεργοποιήσεις σου δίνουν 32 μέρες (4x8)

 

Και για να πάρεις USB modem δωρέαν, πρέπει απαραίτητα τα κάνεις ADSM σύνδεση, δεν το δίνουν όταν κάνεις ADSM ως addon σε πρόγραμμα συμβολαίου.

 

*****************

Εναλλακτικά, ίσως να βρεις κάποιο κατάστημα που έχει ακόμα το πακέτο προσφοράς ADSM προπληρωμένο μαζί με USB Modem ή PCMCIA/PCΙ Express.

 

Αυτό έκανα τώρα που ήρθα Ελλάδα για ένα μήνα. Αγόρασα το πακέτο προσφοράς με το PCMCIA Card Huawei E630 (δεν είχαν το USB modem), το οποίο με 65€ δίνει δύο εβδομάδες δωρέαν ADSM + 8€ credit στη SIM + Εξωτερική Κεραία + USB Stick 16GB.

 

Οπότε έχω 2 βδομάδες δωρεάν internet και με 6€ επιπλέον, τρεις εβδομάδες. Και σου μένει και η κάρτα για μελλοντική χρήση internet.

 

Έχεις κάποιο link με τη συγκεκριμένη προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link με τη συγκεκριμένη προσφορά?

 

Η προσφορά αυτή ίσχυε από την άνοιξη ως και πριν 3 εβδομάδες και ήταν στην ιστοσελίδα της Wind για το προπληρωμένο ADSM:

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

 

Όταν ήρθα Ελλάδα πριν 10 μέρες η προσφορά είχε λήξει αλλά υπήρχαν ακόμα διαθέσιμα πακέτα PCMCIA και PCI Express με 65€ σε όσα καταστήματα της περιοχής επικοινώνησα (Αχαρνών και Πατησίων). Δυστυχώς κανένα δεν είχε την προσφορά USB Modem με 99€ αλλά και με το PCMCIA κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

 

Τα PCMCIA και PCI Express modem είναι αυτά εδώ:

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1444

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πακέτο της Wind με usb stick ή μέσω κινητού με tethering για να έχω 3G / GPRS, αλλά prepay ? Θα έλθει ένας φίλος μου από Γερμανία και επειδή θα ταξιδεύει στην Ελλάδα θέλει κινητό internet χωρίς συμβόλαια.

http://www.we-blog.gr/

we Blog... για επιστήμες, εκπαίδευση, τεχνολογία, για τη ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα

Για να μην μακρυγορώ μιας και βλέπω πολλοί έχουν την ίδια απορία, επειδή βρίσκομαι σε διακοπές για κανα μήνα θα ήθελα να έχω internet μέσω του adsm... Πριν λίγες μέρες μεταφέρθηκα στο δίκτυο της WIND σε οικογενειακό πρόγραμμα flexy, και στικάκι δεν έχω αλλά απο οτι άκουσα μπορεί να γίνει με ένα τηλεφώνημα η ενεργοποίηση της υπηρεσίας για 1 μήνα και μέτα να την κόψω και σαν modem μπορείς να χρησιμοποιείς το κινητό σου τηλέφωνο... Είναι εύκολο να γίνει αυτό; Εχω το Samsung U800...Εναλλακατικά μπορεί να πάρω ένα στικάκι με 80-90€ και σου δίνει 2-3 βδομάδες πρόσβαση απο οτι διάβασα... Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει 3G στην περιοχή που βρίσκομαι αλλά πιάνει ένα Εdge που απο οτι είδα πιάνει καλύτερες ταχύτητες απο το GPRS, αλλά ήθελα να ρωτήσω τι ταχύτητες πιάνει στην πράξη, το έχει δοκιμάσει κανείς δηλαδή; Eυχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Δεν βλέπω και πολύ κινητικότητα, μάλλον οι περισσότεροι θα την έχετε κάνει:p...Τέσπα τελικά κατάφερα και μπήκα με το κινητό στο internet για να δω τι ταχύτητες πιάνει στην πράξη, αν και παρόλο που συνδέεται με 230Kbit στην πράξη δεν ξεπέρασε τα 50kbit μιας gprs oπότε μάλλον στα χαρτιά πιάνει αυτο το Εdge... Απο κάθε άποψη πάντως επειδή θα μου βγει πιο συμφέρουσα απο την dialup για ένα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πακέτο της Wind με usb stick ή μέσω κινητού με tethering για να έχω 3G / GPRS, αλλά prepay ? Θα έλθει ένας φίλος μου από Γερμανία και επειδή θα ταξιδεύει στην Ελλάδα θέλει κινητό internet χωρίς συμβόλαια.

 

Υπάρχει πακέτο και το link γι' αυτό βρίσκεται στο ακριβώς προηγούμενο μήνυμα απ' το δικό σου. ;)

 

Χαιρετώ όλη την παρέα

Δεν βλέπω και πολύ κινητικότητα, μάλλον οι περισσότεροι θα την έχετε κάνει:p...Τέσπα τελικά κατάφερα και μπήκα με το κινητό στο internet για να δω τι ταχύτητες πιάνει στην πράξη, αν και παρόλο που συνδέεται με 230Kbit στην πράξη δεν ξεπέρασε τα 50kbit μιας gprs oπότε μάλλον στα χαρτιά πιάνει αυτο το Εdge... Απο κάθε άποψη πάντως επειδή θα μου βγει πιο συμφέρουσα απο την dialup για ένα μήνα...

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Από όσα διαβάζω στο αντίστοιχο νήμα Wind EDGE, το EDGE είναι ακόμα σε φάση δοκιμών οπότε μη βασίζεσαι στις ταχύτητες που σου δίνει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, καλως σας βρήκα :)

Nαι αυτό βλέπω και εγώ πρέπει να είναι σε δοκιμαστική φάση ακόμα γιαυτό δεν έχει και διαφορά στις ταχύτητες απο το GPRS. Πάντως θα την ενεργοποιήσω να δω πως θα πηγαίνει αυτό το διάστημα και θα ενημερώσω, εξάλλου χειρότερα απο την dialup δεν πρόκεται να πάει οπότε:p

Tελικά το βράδυ πάει καλύτερα, έπιασα και 150Kbps τώρα που το δοκίμασα, είναι και το φόρτο του δικτύου φαίνεται...

Παιδιά τελικά επειδή τσέκαρα και μια κάρτα της Vodafone που είχα στο παλιό μου κινητό απο οτι δοκίμασα πιάνει 3G κανονικά οπότε θα ενεργοποιήσω την υπηρεσία για ένα μήνα σε εκείνο το νούμερο, ελπίζω να γίνεται μιας και το έχω στο χωρίς πάγιο εκείνο το νούμερο, και τέλειωσε το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω κάποιες εξελίξεις...Καταρχάς όπως είπα και πριν επειδή μόνο η Vodafone πιάνει 3G στην περιοχή θα πάρω απλά μια sim του Mobile Broadband. To problem είναι οτι και το 3G πιάνει οριακά και σε κάποια σημεία του σπιτιού, ουσιαστικα θα πρέπει να είμαι με το laptop αγκαλιά και να γυρνάω για να έχω 3G :D

Το θέμα είναι τώρα οτι έχω στα χέρια μου Data Card της Wind την PCI Express Huawei E800 με την οποία δοκίμασα μια sim της vodafone αλλά το πρόγραμμα της wind μου λέει unsupported sim card, αλλά η πλάκα είναι οτι αναβοσβήνει μπλε χρωματάκι που σημαίνει οτι μάλλον έχει δυνατότερο σήμα και πιάνει 3G σε όλο το σπίτι. Οπότε μπας και υπάρχει κανένα κόλπο να δουλέψεις σε στικάκι της wind, sim της vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Αν η PCI Express είναι κλειδωμένη, δυστυχώς δε θα μπορεί να δουλέψει με καμία άλλη SIM εκτός της Wind. Πάντως είναι περίεργο να είναι κλειδωμένο το modem. Δοκίμασες να συνδεθείς δημιουργώντας μια νέα internet σύνδεση όχι μέσω του προγράμματος της Wind αλλά από τα Windows? (βάζοντας τα APN κλπ της Vodafone)
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και τις 2 sim της wind και της vodafone τις δοκίμασα στο κινητό και συνδέθηκα κανονικά μέσω τoυ dialup των Windows και με τις 2 εταιρίες. Απλά όπως είπα και πριν επειδή το 3G της Vodafone δεν πιάνει παντού με το κινητό, αλλά μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, έλεγα μπας και μπορούσα με το στικάκι της wind να έβαζα την sim της vodafone μιας και μπορεί να έχει καλύτερο σήμα γιατί μου έδειχνε μπλε χρώμα. Αλλά άμα είναι κλειδωμένο το stick μάλλον δεν γίνεται τίποτα...

Tελικά κατάλαβα τι εννούσες, δοκίμασα το apn της vodafone πάνω στα properties tou stick, και μπήκε κανονικά, απλά μέσω του προγράμματος δεν παίζει, αλλά πάλι με γυρίζει στα gprs μόλις συνδέομαι οπότε μάλλον δεν γλιτώνω την περιφορά με το laptop μέχρι να βρω 3g :p

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia,skeftome na kano syndesi sto asdm 300mb

apla gia ploigisi to thelo,me symferei?mporei kapoios na voithisei?

συγνώμη για τα greeklish,τώρα το είδα

 

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.... εκανα συμβολαιο ADSM , με 5 GB to μηνα. μπορω την καρτα σιm να την βαλω sto iphone μου και να εχω εκει ιντερνετ? και αν ναι με τι ρυθμισεις?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.... εκανα συμβολαιο ADSM , με 5 GB to μηνα. μπορω την καρτα σιm να την βαλω sto iphone μου και να εχω εκει ιντερνετ? και αν ναι με τι ρυθμισεις?

 

Τσέκαρε εδώ τις ρυθμίσεις. Από τη στιγμή που έχεις το 3GS που έχει ενσωματωμένο modem και υποστηρίζει τέτοια λειτουργία, λογικά μπορείς .. Απλά έχε υπόψη ότι η κάρτα που θα βάλεις μέσα .. θα είναι μόνο για δεδομένα. Δεν επιτρέπει κλήσεις, κτλ.

 

Υ.Γ. Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις την επιλογή της αναζήτησης για βρεις την απάντησή σου.. Το ίδιο ερώτημα είχε γίνει και σε προηγούμενη σελίδα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε εδώ τις ρυθμίσεις. Από τη στιγμή που έχεις το 3GS που έχει ενσωματωμένο modem και υποστηρίζει τέτοια λειτουργία, λογικά μπορείς .. Απλά έχε υπόψη ότι η κάρτα που θα βάλεις μέσα .. θα είναι μόνο για δεδομένα. Δεν επιτρέπει κλήσεις, κτλ.

 

Υ.Γ. Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις την επιλογή της αναζήτησης για βρεις την απάντησή σου.. Το ίδιο ερώτημα είχε γίνει και σε προηγούμενη σελίδα..

 

ενταξει... μονο που δεν εχω το 3Gs αλλα το απλο 3G

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δε μπόρεσα να βρω απάντηση πουθενά. Στο ADSM 300 (17€/μήνα), συμπεριλαμβάνεται φόρος κινητής τηλεφωνίας, επιβάλλεται έξτρα, και αν ναι πόσος είναι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...