Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια sos!Εχω το iphone εστειλα sms για να ενεργοποιησω την υπηρεσια adsm αλλα δεν μου ανοιγει το internet...Τις πταιει;:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια sos!Εχω το iphone εστειλα sms για να ενεργοποιησω την υπηρεσια adsm αλλα δεν μου ανοιγει το internet...Τις πταιει;:(

 

1. Άλλαξες τις ρυθμίσεις? Βάλε για APN gint.b-online.gr

2. Σίγουρα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία? Πάρε στο 1231 να σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

1. Άλλαξες τις ρυθμίσεις? Βάλε για APN gint.b-online.gr

2. Σίγουρα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία? Πάρε στο 1231 να σιγουρευτείς.

Tην εκανα την ρυθμιση και μου ηρθε μηνυμα οτι ειναι οκ....Θελει κατι αλλο να κανω;Να ενεργοποιησω απο το bossprefs to edge και το 3g;Πειτε ρε παιδια
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά μια βοήθεια.

αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν για τη χρήση της υπηρεσίας είναι απαραίτητη η χρήση ξεχωριστού modem ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το modem του κινητού μόνο.

όπως πχ γίνεται με το wind plus non stop

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το κινητό σου για πλοήγηση...εγώ έχω τα 120mb/μήνα
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια.

αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν για τη χρήση της υπηρεσίας είναι απαραίτητη η χρήση ξεχωριστού modem ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το modem του κινητού μόνο.

όπως πχ γίνεται με το wind plus non stop

Όπως λέει και ο sv2evs παραπάνω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό ως μόντεμ. Απλώς πρόσεξε τις ρυθμίσεις. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το apn gint.b-online.gr και όχι αυτό που έχει το wind plus (gwap.b-online.gr) για να μη χρεωθείς!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο sv2evs παραπάνω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό ως μόντεμ. Απλώς πρόσεξε τις ρυθμίσεις. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το apn gint.b-online.gr και όχι αυτό που έχει το wind plus (gwap.b-online.gr) για να μη χρεωθείς!

 

οπότε έχουμε:

apn gint.b-online.gr

οι υπόλοιπες ρυθμίσεις όμως είναι οι ίδιες με το wind plus?

ip: 192.168.200.10

port:9401

user & pass παραμένει το wap

Link to comment
Share on other sites

Για το ADSM χρειαζεται μονο το APN ολα τα άλλα ειναι ρυθμισεις διαμεσολαβητή για το WAP
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Για το ADSM χρειαζεται μονο το APN ολα τα άλλα ειναι ρυθμισεις διαμεσολαβητή για το WAP

 

ok αλλά user και pass χρειάζομαι υποθέτω.

??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειάζεται τίποτα να βάλεις.Απλα δημιουργεις στο κινητο προφιλ με APN gint.b-online.gr και συνδέεσαι κανονικα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειάζεται τίποτα να βάλεις.Απλα δημιουργεις στο κινητο προφιλ με APN gint.b-online.gr και συνδέεσαι κανονικα

 

βασικά έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω για να μπαίνω από το pc.

οπότε στη σύνδεση που θα κάνω δε θα χρειαστούν αυτά τα στοιχεία;

με το plus τα έβαζα. και πατούσα connect

Link to comment
Share on other sites

οπότε έχουμε:

apn gint.b-online.gr

οι υπόλοιπες ρυθμίσεις όμως είναι οι ίδιες με το wind plus?

ip: 192.168.200.10

port:9401

user & pass παραμένει το wap

 

 

 

ολα τα κινητα μπορουν να λειτουργισουν σαν μοντεμ? πχ ενα LG renoir 3G που εχω κανει?

 

και κατι ακομα... μπορω σε free2go να ενεργοποιησω την υπηρεσια web n mail 120MB? γιατι διαβαζω οτι ειναι μονο για συμβολεα.... ειναι ετσι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

έχω ενεργοποιήσει στο f2g το ADSM για 7 μέρες λόγω του ότι δεν έχω ADSL για λίγες μέρες.

επειδή δεν έχω σήμα 3G εδώ που είμαι (ούτε κινητό 3G ) συνδέομαι με απλό GPRS (Samsung E590).

το μέγιστο που κατεβάζω είναι ~ 5,3KB αν και πιο πολύ παίζει κοντά στα 4.

υποθέτω είναι καλό αυτό αφού απ' ότι είδα το GPRS πιάνει 32-48kbps.

 

Υπάρχει περίπτωση με άλλο κινητό να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα(GPRS);

Υπάρχει τρόπος να μάθω πότε λήγει το πακέτο με αποστολή κάποιου μηνύματος ίσως.

το έχω πολλές ώρες ανοιχτό και φοβάμαι μην αρχίσει να χρεώνει μετά (για την τελευταία μέρα εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μικρες διαφορες θα δεις, αλλα τιποτα το τρομερο. Τι 4 τι 5 kb/sec.

Απ οτι βλεπω το κινητο σου υποστηριζει EDGE, οποτε οταν αναβαθμιστει και η περιοχη σου να παρεχει EDGE οι ταχυτητες σου θα φτασουν τα 236.8 kbps, ητοι κοντα στα 30 kb/sec

Η Wind αυτην την περιοδο αναβαθμιζει πανελλαδικα το δικτυο της ωστε να δινει και EDGE, και η αναβαθμιση ηδη προχωρα γρηγορα και σε μεγαλη εκταση...Βεβαια, εσυ που το θελεις για μια εβδομαδα δεν σου λεει κατι, αλλα για μελλοντικη χρηση...

Βεβαια, εαν καποιος αλλος καλυπτει με 3G την περιοχη σου, να προτιμησεις αυτον, βεβαια εκει δεν σου δινεται η ευκολια του προπληρωμενου, και αναγκαστικα θα πας σε συμβολαιο...μονο η WIND σου δινει το προπληρωμενο.. (σε λογικη τιμη βεβαια...γιατι η βοντα εχει ενα προπληρωμενο το οποιο ειναι ακριβο σε σημειο ανεκδοτου πλεον..)

Link to comment
Share on other sites

ολα τα κινητα μπορουν να λειτουργισουν σαν μοντεμ? πχ ενα LG renoir 3G που εχω κανει?

 

και κατι ακομα... μπορω σε free2go να ενεργοποιησω την υπηρεσια web n mail 120MB? γιατι διαβαζω οτι ειναι μονο για συμβολεα.... ειναι ετσι?

 

τα προγραμματα web n mail ειναι μονο για τα συμβολαια, οχι για τα καρτοκινητα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που αλλου να το γραψω αυτο και ειπα να το βαλω εδω μιας και αναφεραται και στην wind

Εχω το huawei E169 που δινει η wind. Ξερετε απο που μπορω να παρω εξωτερικη κεραια και αν αξιζει?

Βασικα κανει κατι νερα.Δηλαδη ενω με το κινητο μου βλεπω οτι εχω 3G και HSDPA (παντα απο wind) το huawei βγαζει πρασινο λαμπακι κ συνδεεται με GPRS. Το κανει συχνα αυτο σε σημειο να σκεφτομαι να βαλω το κινητο σαν μοντεμ και να το συνδεσω με το λαπτοπ για να πιανω καλυτερα. Τσαμπα νομιζω το πηρα το adsm με επιδοτηση της συσκευης. Και δεν μ κανει δουλεια και θα πρεπει να κατσω ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

15 ευρώ , Είναι προσφορά για το καλοκαίρι .

Τον χειμώνα συνήθως έχει 30

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που αλλου να το γραψω αυτο και ειπα να το βαλω εδω μιας και αναφεραται και στην wind

Εχω το huawei E169 που δινει η wind. Ξερετε απο που μπορω να παρω εξωτερικη κεραια και αν αξιζει?

Βασικα κανει κατι νερα.Δηλαδη ενω με το κινητο μου βλεπω οτι εχω 3G και HSDPA (παντα απο wind) το huawei βγαζει πρασινο λαμπακι κ συνδεεται με GPRS. Το κανει συχνα αυτο σε σημειο να σκεφτομαι να βαλω το κινητο σαν μοντεμ και να το συνδεσω με το λαπτοπ για να πιανω καλυτερα. Τσαμπα νομιζω το πηρα το adsm με επιδοτηση της συσκευης. Και δεν μ κανει δουλεια και θα πρεπει να κατσω ενα χρονο.

 

Μαλλον ειναι ρυθμισμενο να συνδεεται μονο σε gprs, ριξε μια ματια στις ρυθμισεις του προγραμματος που τρεχει οταν το modem ειναι συνδεδεμενο.

Link to comment
Share on other sites

15 ευρώ , Είναι προσφορά για το καλοκαίρι .

Τον χειμώνα συνήθως έχει 30

 

αυτό είδα κι εγώ αλλά εμένα μου χρέωσε 5€ για τις 7 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που αλλου να το γραψω αυτο και ειπα να το βαλω εδω μιας και αναφεραται και στην wind

Εχω το huawei E169 που δινει η wind. Ξερετε απο που μπορω να παρω εξωτερικη κεραια και αν αξιζει?

Βασικα κανει κατι νερα.Δηλαδη ενω με το κινητο μου βλεπω οτι εχω 3G και HSDPA (παντα απο wind) το huawei βγαζει πρασινο λαμπακι κ συνδεεται με GPRS. Το κανει συχνα αυτο σε σημειο να σκεφτομαι να βαλω το κινητο σαν μοντεμ και να το συνδεσω με το λαπτοπ για να πιανω καλυτερα. Τσαμπα νομιζω το πηρα το adsm με επιδοτηση της συσκευης. Και δεν μ κανει δουλεια και θα πρεπει να κατσω ενα χρονο.

 

Γιατι δεν κλειδωνεις την εφαρμογη σε UMTS/3G οnly, να δεις πως παει? Εαν κανει συνεχως αλλαγες μεταξυ 2G/3G, με μια τετοια κινηση γλυτωνεις πολυ ..... σπασιμο νευρων...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω το απονεννοημένο και να συνδεθω στο adsm της Wind παίρνοντας "δώρο" το Asus. Στην περιοχή που μένω υπάρχει 3G σήμα. Εσείς μείνατε ευχαριστημένοι???Τί ταχύτητα πιάνατε με το απλό 3G? Θα συνδέομαι με συγκεκριμένες ρυθμίσεις ή "ελεύθερα" οπως γίνεται στη Voda?

 

Eπίσης μπορώ να κάνω το adsm 200 χωρίς το νετμπουκ και χωρις δεσμευση 24μηνου συμβολαιου με εξοφληση μεσω πιστωτικής? Ή δίνεται μόνο με το νετμπουκ αυτο το πρόγραμμα?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω το απονεννοημένο και να συνδεθω στο adsm της Wind παίρνοντας "δώρο" το Asus. Στην περιοχή που μένω υπάρχει 3G σήμα. Εσείς μείνατε ευχαριστημένοι???Τί ταχύτητα πιάνατε με το απλό 3G? Θα συνδέομαι με συγκεκριμένες ρυθμίσεις ή "ελεύθερα" οπως γίνεται στη Voda?

 

Eπίσης μπορώ να κάνω το adsm 200 χωρίς το νετμπουκ και χωρις δεσμευση 24μηνου συμβολαιου με εξοφληση μεσω πιστωτικής? Ή δίνεται μόνο με το νετμπουκ αυτο το πρόγραμμα?

θεωρω οτι οπου υπαρχει 3g δεν θα εχεις προβλημα. παρολαυτα το 200αρι ειναι και χωρις νετμπουκ :)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...