Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πας και αγοράζεις καινούργια sim f2g με 10€ , τη βάζεις στο app και σου δίνει για ένα μήνα

3 GB για όλους

400' >> >>

700' σε wind,q

400 sms σε wind,q

60 sms για όλους

+2 GB για μια εβδομάδα.

Πείτε μου τώρα, έτσι που πήγαν τα πακέτα , και για σπάσιμο, πας κάθε μήνα να παίρνεις μια καινούργια κάρτα και μετά να την πετάς;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο όριο. δεν μπορείς να αγοράσεις όσους αριθμούς θες με τον ΑΦΜ σου. Πρέπει να διαγράφονται. Δεν ξέρω κατά πόσο τηρείται βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο όριο. δεν μπορείς να αγοράσεις όσους αριθμούς θες με τον ΑΦΜ σου. Πρέπει να διαγράφονται. Δεν ξέρω κατά πόσο τηρείται βέβαια.

 

Δεν υπάρχει όριο γιατί στους πάγκους πουλάνε κατά χιλιάδες κάρτες όλων των εταιρειών ταυτοποιημενες σε μερικά ονόματα.

 

Αλλά το καλό με την γουιντ είναι ότι δεν έχει φραγή εισερχομένων μετά τη λήξη του διμήνου.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για τηλεφωνία με ελάχιστο κόστος ας ρίξει μία ματιά σε αυτό το νήμα.

Μόνο έτσι θα γλυτώσετε λεφτά.

 

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Emyphone%2Egr%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D462374&share_tid=462374&share_fid=4676&share_type=t&link_source=app

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει οριο βαση κανονισμου/νομου),απλα ακριβως για την περιπτωση που λες,οταν εχεις σιμ μονο μιας εταιριας το οριο ειναι μεγαλο. Αν εχεις σιμ κι αλλου τοτε το συνολικο οριο ειναι μικρο. Αργοτερα (αν δεν με εχει προλαβει αλλος) θα γραψω και τον ακριβη αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ξέρω για 20 αριθμούς από ένα μόνο δίκτυο. και αυτό ακριβώς που αναφέρθηκε εδώ πέρα μου το πρότεινε εξωτερικός πωλητής άλλης εταιρείας που για το πρώτο τρίμηνο διπλασιάζει την κάρτα. Ότι δηλαδή μπορώ κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω νούμερο και να εκμεταλλεύομαι το διπλάσιο της κάρτας. Και όταν ρώτησα μέχρι πόσα μπορώ μου είπε μέχρι 20 χωρίς να έχουν διαγραφεί τα προηγούμενα και ενώ ο νόμος που είχε βγει έλεγε έξι από κάθε δίκτυο ή 20 από έναν, μου είπε ότι την κάθε εταιρεία την ενδιαφέρει πόσα έχεις στην κατοχή σου από αυτούς και όχι συνολικά.....

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και 100 μπορείς να έχεις στην ίδια ετιαιρεία γιατι οι άνθρωποι που τις ταυτοποιούν έχουν βρεί τις τρύπες του συστήματος. Νομίμως όμως 20.

Σγνώμη δεν θέλω να αναφερθώ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κάνεις κάθε μήνα, θα λες σε όλους τους φίλους και γνωστούς άλλαξα νούμερο, πάρτε το καινούργιο;

 

Ρητορική ήταν η ερώτηση που έκανα. Όντως δεν γίνετε να αλλάζεις κάρτες κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει το συστημα τους παλι για ανανεωση;:mad:

ουτε απο το app ουτε απο το site τους με αφηνει να κανω.

 

edit τελικα με αφησε απο το app.

στο σαιτ μια με βαζει μια οχι να μπω.

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχουν χωρίσει το κάθε έτος σε 4 τρίμηνα.

Για όσους έχουν την παλιά προσφορά και είναι στο free2talk χρεώνουν στην 1η ανανέωση του τριμήνου 10,4 € ανεξάρτητα αν η ανανέωση είναι 10 ή 12€ (άλλα λέει η ανακοίνωσή τους, άλλα το app. Ισχύει δοκιμασμένα και για 10€) αρκεί να υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο 10,4€.

Και οι επόμενες ανανεώσεις του τριμήνου σου προσφέρουν το bonus των 300' ακόμα και με 10€.

Υπάρχει όμως ένα θέμα με το bonus των 500MB για ένα μήνα. Στην 1η ανανέωση μου το έδωσε, στη 2η του Ιανουαρίου δεν το πήρα.

Τα 500ΜΒ που αναφέρει ο spirospatra ότι πήρε είναι τα 500ΜΒ που δίνει λόγω ανανέωσης 10€ και διαρκούν 15 ημέρες. Αυτό είναι έξτρα bonus και το παίρνουν όλοι, μην το μπερδεύετε με τα 500ΜΒ του free2talk.

 

Update. Ούτε στην 1η ανανέωση του Φεβρουαρίου δίνουν τα 500ΜΒ για ένα μήνα με 10€υρη κάρτα. Δεν έχει να κάνει με διαφορά στην 1η και 2η ανανέωση του μήνα.

Συνεπώς όποιος θέλει να έχει διαδίκτυο για 1 μήνα είτε βάζει 12€υρη για να πάρει τα 500ΜΒ (30 ημέρες) + Tap & Get it

είτε την βολεύει με τa 150MB/εβδομάδα του log & win .

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο φορές email που της είχα στείλει σήμερα μου επέστρεψαν 10.4 € χρόνος ομιλίας. Για το free2talk.
Link to comment
Share on other sites

πριν το μηδενισμο υπολοιπου ναι,κυριως φωνητικη ειδοποιηση πριν την πρωτη κληση της ημερας. Για φραγη οχι,και δυσκολα θα παρεις σαφη απαντηση,καθως συνηθως δεν μπαινει φραγη ακομα κι αν περασουν 4 μηνες χωρις ανανεωση.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε εάν η wind στέλνει μήνυμα πριν ενεργοποιήσει την φραγή εισερχόμενων κλήσεων;
Η wind/Q επιτρέπει τις εισερχόμενες για 12 μήνες οπότε μάλλον θα σου στέλνει μήνυμα στο δωδεκάμηνο ότι πηγαίνει για κατάργηση ο αριθμός.

Σε ένα φοιτητικό που έχω περίπου τρία χρόνια ανενεργό, δεν μου έχει έρθει ποτέ φραγή εισερχομένων αλλά μου έχει έρθει μήνυμα στο δωδεκάμηνο για κατάργηση του αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 2 νούμερα μου έχει κάνει φραγή μετά από μερικούς μήνες, εφόσον δεν τα είχα μονίμως ανοιχτά σε συσκευή. Αυτό το ότι επιτρέπει δηλαδή για 13 μήνες εισερχόμενες είναι κάτι άτυπο που δεν σου δίνει εγγύηση κανείς ότι θα γίνεται πάντοτε. Καλό είναι να το αναφέρουμε.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 2 νούμερα μου έχει κάνει φραγή μετά από μερικούς μήνες, εφόσον δεν τα είχα μονίμως ανοιχτά σε συσκευή. Αυτό το ότι επιτρέπει δηλαδή για 13 μήνες εισερχόμενες είναι κάτι άτυπο που δεν σου δίνει εγγύηση κανείς ότι θα γίνεται πάντοτε. Καλό είναι να το αναφέρουμε.

 

Sent from my Galaxy S10e

Επίσημα αυτό γράφουν στην Q και F2G όταν αγοράζεις πακέτο.

Εισερχόμενες και σμσ 12 μήνες. Τον 13ο μήνα δεν ξέρω, ίσως να μπαίνει η φραγή μέχρι την κατάργηση του αριθμού.

 

Πιο επίσημα από αυτά δεν υπάρχουν και τα επιβεβαιώνω και εγώ καθότι χρησιμοποιώ κάρτες με μηδενικό υπόλοιπο της q και κάνω εκτροπή σε μερικά ρολόγια που έχω για να μην κουβαλάω το κινητό μαζί μου.

Επίσης περνάνε πολλά διαστήματα χωρίς να είναι εν λειτουργία, ίσως και δίμηνα.

Το φοιτητικό είχε μείνει πάνω από εξάμηνο στο συρτάρι.

375f8bd1a777a3f1cfdaf1e518c80639.jpg7147966729437e2fe4bffb2a9b42b4ea.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Μπορεί να είναι καινούριο.

Το τελευταίο πάντως που έχω τη δυνατότητα να το ελέγξω από το ιστορικό συναλλαγών στο my f2g, είναι ένα νουμεράκι που είχα κάνει ανανέωση πριν 2 μήνες ( 20/12/2019). Πριν ανανεώσω ηλεκτρονικά, ήταν νεκρή η sim (κυριολεκτικά, αυτό είναι που παιθαίνει στη wind όταν σου κόβουν τις εισερχόμενες, ούτε pin δεν ζητάει - λες και δεν την έχεις τοποθετήσει καν στη συσκευή). Η προηγούμενη ανανέωση ήταν 25/1/2019. Μετά την ανανέωση του Δεκέμβρη επανήλθε σε λίγα λεπτά και δούλευε κανονικά. Θα το παρακολουθήσω, καθώς δεν σκοπεύω να ανανέωσω ξανά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα και αλλάζουν συνέχεια και μιας που νομίζω ότι το έχω ξανά-ποστάρει εδώ

online αναφέρει το εξής (τελευταία ερωταπάντηση):

 

 

Διάρκεια ισχύος της σύνδεσης WIND F2G καρτοκινητής είναι 4 μήνες από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας.

Με το πέρας 4 μηνών από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας, φράσσονται αυτόματα οι εξερχόμενες κλήσεις. Από την ημερομηνία φραγής, έχεις στη διάθεσή σου 35 μέρες για να ανανεώσεις τον χρόνο ομιλίας σου και να επιστρέψεις στην κανονική λειτουργία του τηλεφώνου σου..

Με τη λήξη της προθεσμίας των 35 ημερών, ο αριθμός του κινητού σου τηλεφώνου διαγράφεται και κατά συνέπεια σταματά και η σύνδεσή σου με το δίκτυο GSM WIND.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα και αλλάζουν συνέχεια και μιας που νομίζω ότι το έχω ξανά-ποστάρει εδώ

 

online αναφέρει το εξής (τελευταία ερωταπάντηση):

 

 

 

 

 

Διάρκεια ισχύος της σύνδεσης WIND F2G καρτοκινητής είναι 4 μήνες από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας.

 

Με το πέρας 4 μηνών από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας, φράσσονται αυτόματα οι εξερχόμενες κλήσεις. Από την ημερομηνία φραγής, έχεις στη διάθεσή σου 35 μέρες για να ανανεώσεις τον χρόνο ομιλίας σου και να επιστρέψεις στην κανονική λειτουργία του τηλεφώνου σου..

 

Με τη λήξη της προθεσμίας των 35 ημερών, ο αριθμός του κινητού σου τηλεφώνου διαγράφεται και κατά συνέπεια σταματά και η σύνδεσή σου με το δίκτυο GSM WIND.

 

Προφανώς ο υπάλληλος που έδωσε την απάντηση είναι άσχετος, γιατί εγώ ανέβασα το τι γράφει μέσα στο φακελάκι που αγοράζεις την κάρτα από κατάστημα ή πλανόδιους και είναι στην ουσία συμβόλαιο και μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει σε οποιαδήποτε διένεξη.

Επίσης δεν μπορεί να λήγουν οι εισερχόμενες σε 4 μήνες και σε 35 ημέρες μετά να λήγει το νούμερο.

Γιατί έτσι καταργείται το δωδεκάμηνο που ισχύει σε όλες τις εταιρείες λόγω νόμου.

Επίσης εγώ επιβεβαιώνω ότι τα τελευταία δύο χρόνια χρησιμοποιώ σε συναγερμούς τουλάχιστον 10 ληγμένες κάρτες της q όπου τους τηλεχειριζομαι με sms, όπως και τα ληγμένα 2 φοιτητικά μου.

 

ΥΓ

Βέβαια ούτε το φοιτητικό μου ούτε και οι Q είναι απλό Free to Go.

Αλλά και εκεί δεν νομίζω να έχει καταργηθεί το 12-μηνο, όπως γράφει η φωτογραφία συμβόλαιο που ανέβασα σε προηγούμενο post.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απάντηση υπαλλήλου από chat, αλλά αυτό που γράφει αυτή τη στιγμή στην ενότητα faq του f2g. Όντως κάτι έχουν μπερδέψει γιατί να ήθελαν να πουν ότι μετά τους 5 μήνες χάνεις τον αριθμό, λίγο χλωμό...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απάντηση υπαλλήλου από chat, αλλά αυτό που γράφει αυτή τη στιγμή στην ενότητα faq του f2g. Όντως κάτι έχουν μπερδέψει γιατί να ήθελαν να πουν ότι μετά τους 5 μήνες χάνεις τον αριθμό, λίγο χλωμό...

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Πιθανόν αναφέρεται στη διάρκεια ενός νέου αριθμού όταν δεν έχει γίνει καθόλου ανανέωση. Είναι το πιο λογικό. Αλλιώς είναι τελείως λάθος,ξεχνάνε τους υπόλοιπους 8 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Και αν το καρτελακι ή η κάρτα είχε παραχθεί πριν 2-3 χρόνια για παράδειγμα πριν να βγει η ανακοίνωση για τις αλλαγές;
Ενεργοποίηση σύνδεσης μέχρι 31-12-21.

Δεν γίνεται να έχει βγει πρίν 3 χρόνια.

Προς το τέλος του '19 στην αγοράφρέσκιες φρέσκιες. :lol:

b70a64fe82b64d0437f1c2d957585e12.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

4/19 λέει

Οι τηλεφωνικές εταιρείες όμως έχουν το δικαίωμα να αλάζουν τους όρους , όταν απλά τους δημοσιεύσουν στην σελίδα τους.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...