Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μας κέρασε τελικά αυξήσεις η Νόβα....

8 ευρώ μόνο από καταστήματα 

Screenshot_2023-12-20-11-45-56-812_com.facebook.orca.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποδείχθηκε με τον πιο τραγικό τρόπο ότι το "νέο f2go" ήταν άλλη μια λαμογιά της νόβα για να πιάσει νέους πελάτες και τίποτα περισσότερο.Δεν εκπλήσσομαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aopal said:

Αποδείχθηκε με τον πιο τραγικό τρόπο ότι το "νέο f2go" ήταν άλλη μια λαμογιά της νόβα για να πιάσει νέους πελάτες και τίποτα περισσότερο.Δεν εκπλήσσομαι καθόλου.

Η συγκεκριμένη εταιρεία στα καρτοκινητά τα τελευταία χρόνια έχει πάρει τον κατήφορο. Ήδη εχω μετακινήσει ενα σταθερό και σκοπεύω να μετακινήσω αλλά δυο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει καποιος το πακέτο data "unlimited smart week", στο παλιό free2go?
Έχει πραγματικά απεριόριστο data;
Χρησιμοποιώ τωρα σαν wifi hotspot το κινητο δοκιμαστικά, με αυτή την προσφορά
με "απεριόριστο data" και προσπαθώ να κατεβάσω 
μια παλιά ταινία 600mb στο pc και μου κόβεται το ιντερνετ
συνέχεια. Ούτε youtube βιντεο με αφήνει να δω. Ισως με το δώρο-άδωρο με το
απεριόριστο data, φαινεται  η nova-wind, δεν αντέχει τόση ζητηση σε data
(αν πράγματι υπάρχει αυξημένη ζήτηση)...
Το θέμα είναι, τουλάχιστον χωρίς "προσφορές", να λειτουργεί κανονικά το δίκτυο.
Σκεφτόμουν να χρησιμοποιώ τακτικά αυτό το πακέτο, για να δίνω ίντερνετ στο pc.

Edited by tim1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε προωθούσαν να γίνονται ανανεώσεις ηλεκτρονικά και δίνανε κίνητρα  τώρα το έχουν γυρίσει ανάποδα και όχι μόνο η nova αλλά και άλλες εταιρείες να πηγαίνουν σε καταστήματα να απασχολούν προσωπικό?Η μήπως αγοράσουν και κάτι τι είναι σούπερ μάρκετ?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tim1 said:

Έχει χρησιμοποιήσει καποιος το πακέτο data "unlimited smart week", στο παλιό free2go?
Έχει πραγματικά απεριόριστο data;
Χρησιμοποιώ τωρα σαν wifi hotspot το κινητο δοκιμαστικά, με αυτή την προσφορά
με "απεριόριστο data" και προσπαθώ να κατεβάσω 
μια παλιά ταινία 600mb στο pc και μου κόβεται το ιντερνετ
συνέχεια. Ούτε youtube βιντεο με αφήνει να δω. Ισως με το δώρο-άδωρο με το
απεριόριστο data, φαινεται  η nova-wind, δεν αντέχει τόση ζητηση σε data
(αν πράγματι υπάρχει αυξημένη ζήτηση)...
Το θέμα είναι, τουλάχιστον χωρίς "προσφορές", να λειτουργεί κανονικά το δίκτυο.
Σκεφτόμουν να χρησιμοποιώ τακτικά αυτό το πακέτο, για να δίνω ίντερνετ στο pc.

Υποθέτοντας ότι δεν έχουν βάλει άλλους περιορισμούς ή ότι υπάρχει κάποιο ζήτημα στη γραμμή, το πρόβλημά σου μάλλον είναι το λεγόμενο bufferbloat. Πολύ χοντρικά το αρχείο που κατεβάζεις "τρώει" όλη τη γραμμή και δεν αφήνει χώρο για οτιδήποτε άλλο να κινηθεί, όσο μικρό και αν είναι. Χρειάζεται ρούτερ ή/και ρυθμίσεις που μπορούν να το περιορίσουν, εντελώς εκτός θέματος για εδώ.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Fns1 said:

Κάποτε προωθούσαν να γίνονται ανανεώσεις ηλεκτρονικά και δίνανε κίνητρα  τώρα το έχουν γυρίσει ανάποδα και όχι μόνο η nova αλλά και άλλες εταιρείες να πηγαίνουν σε καταστήματα να απασχολούν προσωπικό?Η μήπως αγοράσουν και κάτι τι είναι σούπερ μάρκετ?

Ουσιαστικά και το βλέπουν ως ευκαιρία να σε ψήσουν για συμβόλαιο όταν θα πας στο κατάστημα, αλλά και βουλώνουν τα στόματα που φωνάζουν ότι καταργήθηκε η 8€ ανανέωση. Αλίμονο σε αυτόν που δεν έχει κατάστημα κοντά.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalitexnis_g said:

Ουσιαστικά και το βλέπουν ως ευκαιρία να σε ψήσουν για συμβόλαιο όταν θα πας στο κατάστημα, αλλά και βουλώνουν τα στόματα που φωνάζουν ότι καταργήθηκε η 8€ ανανέωση. Αλίμονο σε αυτόν που δεν έχει κατάστημα κοντά.

Την εποχή που όλα τα κάνουμε ηλεκτρονικα να τρέχουμε σε κατάστημα λες και είμαστε 70 χρόνων συνταξιούχοι Τι να πω προσωπικα εχω να πάω πολλά χρόνια σε κατάστημα και ούτε μαρεσει η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, damianos said:

Μας κέρασε τελικά αυξήσεις η Νόβα....

8 ευρώ μόνο από καταστήματα 

Screenshot_2023-12-20-11-45-56-812_com.facebook.orca.jpg

Όποιος καταφέρει να κάνει 8€ ανανέωση από κατάστημα να μας το πει να του δίνουμε παραγγελίες! Εδω απο τωρα σου λενε ελάχιστη ανανέωση 15€!

Μου κάνει εντύπωση που η νέα διοίκηση δεν έχει ιδέα για το χάος που υπάρχει στα καταστήματα της... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Αν πληρώνεις για Ίντερνετ ώστε να έχεις VoIP μέσω 4G για εξερχόμενες για ποιο λόγο να κρατάς 2 sim…

Γιατί είναι φτηνότερο το ίντερνετ από όλους και ταυτόχρονα είναι μόνο ίντερνετ και δεν δέχεται κλήσεις. Το κόστος ενός VoIP είναι 10,35€ τα 2000' χωρίς λήξη. Εγώ με αυτό το πακέτο βγάζω άνετα 1+ χρόνο. Και ισχύει περίπου για όλον τον κόσμο.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα γίνει 3 giga

Εάν έχεις 3,5 γίγας από Tap GetIt κάπως σωνεται η κατάσταση ΜΑΖΙ με buy more 1000 φυσικά 

IMG_20231220_132728.jpg

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, VIPdriver said:

Όποιος καταφέρει να κάνει 8€ ανανέωση από κατάστημα να μας το πει να του δίνουμε παραγγελίες! Εδω απο τωρα σου λενε ελάχιστη ανανέωση 15€!

Από τον Μάρτη και μετά τέλος τα 8€

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dimitroula10 said:

Από τον Μάρτη και μετά τέλος τα 8€

Έχουν βγάλει ανακοίνωση και για τον Μάρτη;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pppe said:

Πέστε ό,τι θέτε, πχ στο topic "NOVA..." και καλάααααα.....

Όλοι θα πεθάνουμε μία μέρα, δεν σημαίνει ότι δεν ζήσαμε. Μέχρι λοιπόν να πεθάνουμε το φχαριστιόμαστε. Πέρασε ένας χρόνος με το f2g και το 1€ για 2 ημέρες απεριόριστο ίντερνετ ισχύει ακόμα. Όποτε όποιος κάνει λογική χρήση δεν έχει θέμα. Όποιος είχε πάει για συντήρηση αριθμού ήταν αναμενόμενο γιατί δυστυχώς κινητή τηλεφωνία με 1€ κάθε 3 μήνες δεν είναι βιώσιμη.

52 minutes ago, EllinikoNisi said:

Πλέον μόνο με Vodafone και ανανέωση με Cashback για όσους θέλουν να ανανεώνουν ακόμα και κάτω από 1€.

Εδώ συμφωνώ αλλά και οι παλιοί q έχουν 1 χρόνο εισερχόμενες με μηδενικό υπόλοιπο. 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Lyricmyth19 said:

Αλλαγές σε πακέτα και ελάχιστη ανανέωση σε F2G Q

Nova

Είναι η μόνη καρτοκινητή που άφησε διαθέσιμο το πακέτο των 7,25€. Αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί αυτό το πακέτο τότε δεν υπάρχει λόγος να μείνει στη Nova. Τα πακέτα της είναι πολύ λίγα και με ελάχιστα δεδομένα. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια κάρτα που τάιζα χρόνια και έχει αρκετά χρήματα μέσα.. Η τελευταία κίνηση που έκανα ήταν η ενεργοποίηση του 94. Τι βήματα πρεπει να κάνω ώστε τα χρήματα αυτά να μου επιστραφούν στον λογαριασμό κ να διακοπεί ο αριθμός; 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω για να έχω δικαίωμα μόνο μέσω κατάστημα για ανανέωση στα 8 ευρώ πρέπει για μια φορά κάνω ανανέωση στα 13 ευρώ έως 17-1?
Δηλαδή κόβουν το 8ευρω μέσω app, ίντερνετ και μονο μέσω κατάστημα εφόσον κάνω μια φορά ανανέωση 13 ευρώ έως 17-1?

Screenshot_20231220-140633_Chrom.png

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alextrela said:

Δηλαδή για να καταλάβω για να έχω δικαίωμα μόνο μέσω κατάστημα για ανανέωση στα 8 ευρώ πρέπει για μια φορά κάνω ανανέωση στα 13 ευρώ έως 17-1?
Δηλαδή κόβουν το 8ευρω μέσω app, ίντερνετ και μονο μέσω κατάστημα εφόσον κάνω μια φορά ανανέωση 13 ευρώ έως 17-1?

Αν κατάλαβα καλά, αυτό ισχύει μόνο για νέους χρήστες F2G. Για εμάς που έχουμε ήδη F2G αρκεί να έχουμε κάνει μια οποιαδήποτε ανανέωση το προηγούμενο διάστημα 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, VIPdriver said:

Έχουν βγάλει ανακοίνωση και για τον Μάρτη;

Όχι λάθος έκανα. Μπέρδεψα τα παλιά

Screenshot_20231220-135413_Dolphin.jpg

Screenshot_20231220-135526_Dolphin.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paanos said:

Διατηρεί το πακέτο των 8€ όμως ή δεν βλέπω καλά; 

Μέχρι να καταργηθεί και αυτό.

Από τη στιγμή που η ελάχιστη ανανέωση online είναι στα €13, απλά θα χτίζεις υπόλοιπο με τη διαφορά ανανέωσης (€13) -πακέτου (€8), εκτός αν έχεις χρόνο να κάνεις ανανέωση σε κατάστημα (εγώ δεν έχω).

34 minutes ago, snapp said:

Είναι η μόνη καρτοκινητή που άφησε διαθέσιμο το πακέτο των 7,25€. Αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί αυτό το πακέτο τότε δεν υπάρχει λόγος να μείνει στη Nova. Τα πακέτα της είναι πολύ λίγα και με ελάχιστα δεδομένα. 

Πλέον για κάποιον που κάνει μέτρια χρήση σε χρόνο ομιλίας και δεδομένα (όπως εγώ), φαίνεται ότι το Liquid του CU είναι μονόδρομος, καθώς με €13/δίμηνο μιλάς και σερφάρεις αξιοπρεπώς.

Χαίρομαι που έχω φάει το υπόλοιπό μου στο F2G, που έχω σαν μοναδικό νούμερο από εποχή Telestet (δεν έχω αλλάξει ποτέ πάροχο), και πλέον μπορώ να φύγω χωρίς κόστος πριν αναγκαστώ να κάνω ανανέωση €13 για να πάρω τα ψίχουλα του Small πακέτου που έβαζα τελευταία.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Just now, geoponer said:

Μέχρι να καταργηθεί και αυτό.

Από τη στιγμή που η ελάχιστη ανανέωση online είναι στα €13, απλά θα χτίζεις υπόλοιπο με τη διαφορά ανανέωσης (€13) -πακέτου (€8), εκτός αν έχεις χρόνο να κάνεις ανανέωση σε κατάστημα (εγώ δεν έχω).

Η αλήθεια είναι ότι το 13 δεν είναι τραγικό. Είναι αυτό που λες ότι κάποιο μήνα απλώς δεν θα χρειαστεί να κάνεις ανανέωση.

Αλλά αυτό ισχύει για κάποιον που έχει ένα νούμερο και προφανώς αγοράζει κάθε μήνα πακέτο χρόνου ομιλίας. Ακόμη και το φτηνότερο πακέτο να αγοράζεις.

Το θέμα είναι με κάτι περιπτώσεις "διατήρησης αριθμού" που ενδιαφέρονται μεν να πληρώνουν ελάχιστα αλλά και να εκμεταλλεύονται τις προσφορές.

Υπάρχει λύση που την ξέρουμε όλοι αλλά είναι σε εταιρεία-συνεργάτη. Αρκεί να μην βαριέται κάνεις κι όλα γίνονται (ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Η συγκεκριμένη εταιρεία στα καρτοκινητά τα τελευταία χρόνια έχει πάρει τον κατήφορο. Ήδη εχω μετακινήσει ενα σταθερό και σκοπεύω να μετακινήσω αλλά δυο. 

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι και το δίκτυο έμεινε λίγο στάσιμο. Στην επαρχία ειδικά η κόκκινη έχει βελτιωθεί. Ακόμα δεν είναι για συμβόλαιο στην τιμή των 27 και πάνω ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...