Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, opmgls said:

Η εξήγηση είναι ότι επειδή έστειλες μήνυμα μέσω ελληνικού νούμερου ενώ η συσκευή βρισκόταν συνδεδεμένη σε δίκτυο Ελληνικής εταιρείας δεν ισχύουν οι κανόνε τιμολόγησης της ΕΕ γιατί αφορούν΄το roaming εντός ΕΕ αποκλειστικά.

Αλλο το roaming, αλλο το cap:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/MEMO_19_2430

Edited by Bas
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, opmgls said:

Εσύ δεν βρισκόσουν σε roaming και έτσι ισχύον οι χρεώσεις της τοπικής εταιρίας,  έστω και αν έστειλες μήνυμα προς χώρα της ΕΕ. 

Όχι. 0,07 έπρεπε να χρεωθεί 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τι κακο ρε παιδιά αυτό με την νόβα ;; βαράει διάλυση ; Eχω πάει και στα 2 καταστήματα τις περιοχής μου για μια φορητότητα σε f2go και στα δυο δεν έχουν κάρτες σιμ και φυσικά δεν κάνουν ούτε κάν τον κόπο να ξεκινήσουν την διαδικασία και να μου φέρουν.. Λένε μπες στην σελίδα και κάντο. .. την πρώτη φορά που αποφάσισα να κάνω την φορητότητα συμπλήρωσα την φόρμα στην σελίδα .. (1 μήνα πρίν) ούτε φωνή.. ουτε ακρόαση.. ουτε κουριερ ... λέω μετα απο 2 βδομάδες ας το κάνω ξανά.. τίποτα..  στέλνω email μου λένε πάνε στο κατάστημα με ταυτότητα ! Στο κατάστημα λένε μπες στην σελίδα και κάνε αίτηση.. 

Υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει η δουλειά ;; η να πάω σε άλλη εταιρία να ρίξω και εκεί μια ματιά πως εξυπηρετούν γιατί στην νόβα δεν μπορούν απλά..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, silensf said:

καλημέρα, τι κακο ρε παιδιά αυτό με την νόβα ;; βαράει διάλυση ; Eχω πάει και στα 2 καταστήματα τις περιοχής μου για μια φορητότητα σε f2go και στα δυο δεν έχουν κάρτες σιμ και φυσικά δεν κάνουν ούτε κάν τον κόπο να ξεκινήσουν την διαδικασία και να μου φέρουν.. Λένε μπες στην σελίδα και κάντο. .. την πρώτη φορά που αποφάσισα να κάνω την φορητότητα συμπλήρωσα την φόρμα στην σελίδα .. (1 μήνα πρίν) ούτε φωνή.. ουτε ακρόαση.. ουτε κουριερ ... λέω μετα απο 2 βδομάδες ας το κάνω ξανά.. τίποτα..  στέλνω email μου λένε πάνε στο κατάστημα με ταυτότητα ! Στο κατάστημα λένε μπες στην σελίδα και κάνε αίτηση.. 

Υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει η δουλειά ;; η να πάω σε άλλη εταιρία να ρίξω και εκεί μια ματιά πως εξυπηρετούν γιατί στην νόβα δεν μπορούν απλά..

Είχα κάνει την φορητότητα από την σελίδα τους πριν 2 μήνες και με πήραν και τηλ για διασταύρωση στοιχείων και η κάρτα ήρθε και όλα καλά.Για δοκίμασε ξανά από το site  https://www.f2g.gr/gr/f2g/f2g-sim-paraggelia/

Έχε το νου σου ότι καμιά φορά κολλάει Θα το καταλάβεις στο τελευταίο βήμα που θα σου ανοίξει ένα πινακάκι ότι πήραν την αίτηση το είχα πάθει και εγώ και την έκανα δυο φορές.

Edited by Fns1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, silensf said:

καλημέρα, τι κακο ρε παιδιά αυτό με την νόβα ;; βαράει διάλυση ; Eχω πάει και στα 2 καταστήματα τις περιοχής μου για μια φορητότητα σε f2go και στα δυο δεν έχουν κάρτες σιμ και φυσικά δεν κάνουν ούτε κάν τον κόπο να ξεκινήσουν την διαδικασία και να μου φέρουν.. Λένε μπες στην σελίδα και κάντο. .. την πρώτη φορά που αποφάσισα να κάνω την φορητότητα συμπλήρωσα την φόρμα στην σελίδα .. (1 μήνα πρίν) ούτε φωνή.. ουτε ακρόαση.. ουτε κουριερ ... λέω μετα απο 2 βδομάδες ας το κάνω ξανά.. τίποτα..  στέλνω email μου λένε πάνε στο κατάστημα με ταυτότητα ! Στο κατάστημα λένε μπες στην σελίδα και κάνε αίτηση.. 

Υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει η δουλειά ;; η να πάω σε άλλη εταιρία να ρίξω και εκεί μια ματιά πως εξυπηρετούν γιατί στην νόβα δεν μπορούν απλά..

Όταν λέω ότι έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμη μπροστά της η Nova για να γίνει υπολογίσιμη εταιρεία... κάποιοι κοροϊδεύουν....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Όχι. 0,07 έπρεπε να χρεωθεί 

Αυτό και έγινε λοιπόν, δικό μου το λάθος και δυστυχώς έβαλα κι εσάς και την εξυπηρέτηση του F2G να ψάχνεστε:

1. Από το υπόλοιπό μου έφυγαν €0,15 και όχι €0,25 (αριθμητική δημοτικού, μια απλή αφαίρεση είχα να κάνω και τα έκανα μαντάρα...)

2. Έφυγαν 2 SMS και όχι 1 (αυτο δεν το είχα προσέξει), άρα όπως μου επιβεβαίωσε και το support του F2G 2*€0,0744

Λύθηκε το μυστήριο - συγγνώμη για τo μπέρδεμα και ευχαριστώ για το χρόνο σας για μια ακόμη φορά.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, opmgls said:

Η εξήγηση είναι ότι επειδή έστειλες μήνυμα μέσω ελληνικού νούμερου ενώ η συσκευή βρισκόταν συνδεδεμένη σε δίκτυο Ελληνικής εταιρείας δεν ισχύουν οι κανόνε τιμολόγησης της ΕΕ γιατί αφορούν΄το roaming εντός ΕΕ αποκλειστικά. Εσύ δεν βρισκόσουν σε roaming και έτσι ισχύον οι χρεώσεις της τοπικής εταιρίας,  έστω και αν έστειλες μήνυμα προς χώρα της ΕΕ. 

Αυτό φαίνεται παράτυπο. Άμα δεν έχει πακέτο μηνυμάτων ας μην τον άφηνει να στείλει.  Αφού τον αφήνει να στείλει μήνυμα, εφόσον βρίσκεται ο αριθμός του σε roaming θα πρέπει να ισχύουν οι οδηγίες της ΕΕ για την τιμολογηση.΄Αραγε να εχουν οι οδηγίες της ΕΕ τέτοιο όρο: ότι η ενιαία τιμολόγηση ισχύει εφόσον υπάρχει ειδικό πακέτο αγορασμένο. Όλα τα έχουμε δει βέβαια αλλά αυτό ακούγεται ξεφτίλα γιατί είναι σα να έχουν κάνει μισή δουλειά οι νομοθέτες της ΕΕ. 
 

H Πολιτική της Ε.Ε. είναι ότι όταν βρίσκεσαι στην Ε.Ε. χρεώνεσε σαν να είσαι στην πατρίδα σου. Χωρίς πακέτο , ένα μήνυμα προς Ελλάδα από Ελλάδα στοιχίζει 0,25 . 

Τόσο σε χρεώνουν και αν στείλεις ένα μήνυμα από Ιταλία για Κύπρο χωρίς πακέτο. 

Η πολιτική εξάλου λέγεται Roam like home.  Αυτό ισχύει είτε σε συμφέρει είτε όχι. Πληρώνεις ότι και στην πατρίδα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αυξηση στην αξια ελαχιστης ανανεωσης που θα κανει η κοσμοτε,σκεφτομαι να φερω εναν αριθμο μου στο f2g για την ανανεωση απο 1 ευρω που εχει.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι,αν υπαρχει κατι αντιστοιχο οπως στην κοσμοτε,που αν δεν εχεις υπολοιπο ΜΒ σου μπλοκαρει την συνδεση δεδομενων και δεν σε χρεωνει καθημερινα daily mobile data 1-2 ευρω.

Επισης μιας και εχω νοβα σταθερη 50μβς, ,μπορω να το συνδυασω να μου βαζουν καθε μηνα 1000 προς ολους στο f2go που θα μετατρεψω?.....ή δεν ισχυει πλεον αυτη η συνδυαστικη προσφορα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα σε διαφήμιση ότι για νέες συνδέσεις f2g όλο τον μήνα Οκτώβριο (νέα νούμερα και φορητοτητες) θα διπλασιαζονται οι παροχές νομίζω για ένα χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, GPOWER said:

Μετα την αυξηση στην αξια ελαχιστης ανανεωσης που θα κανει η κοσμοτε,σκεφτομαι να φερω εναν αριθμο μου στο f2g για την ανανεωση απο 1 ευρω που εχει.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι,αν υπαρχει κατι αντιστοιχο οπως στην κοσμοτε,που αν δεν εχεις υπολοιπο ΜΒ σου μπλοκαρει την συνδεση δεδομενων και δεν σε χρεωνει καθημερινα daily mobile data 1-2 ευρω.

Επισης μιας και εχω νοβα σταθερη 50μβς, ,μπορω να το συνδυασω να μου βαζουν καθε μηνα 1000 προς ολους στο f2go που θα μετατρεψω?.....ή δεν ισχυει πλεον αυτη η συνδυαστικη προσφορα?

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο F2G, εξ ου και τα πολλά παράπονα για χρεώσεις daily internet.

Θα πρέπει να μιλάς με την εξυπηρέτηση πελατών για να σου κάνουν φραγή στα δεδομένα και μετά πάλι το ίδιο για να βγάλουν τη φραγή όταν θέλεις - καθόλου βολικό δηλαδή.

Εναλλακτικά (και πιο απλά), όταν δεν έχεις δεδομένα, μπορείς να αλλάζεις το όνομα του APN σε κάτι άκυρο (π.χ test.test.gr) για να μη μπορεί να συνδεθεί το κινητό στο internet. https://www.f2g.gr/gr/f2g/support/rithmisis-asfalia-kinitou/pies-ine-i-rithmisis-internet-gia-to-free2go-kartokinito-mou

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, GPOWER said:

Μετα την αυξηση στην αξια ελαχιστης ανανεωσης που θα κανει η κοσμοτε,σκεφτομαι να φερω εναν αριθμο μου στο f2g για την ανανεωση απο 1 ευρω που εχει.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι,αν υπαρχει κατι αντιστοιχο οπως στην κοσμοτε,που αν δεν εχεις υπολοιπο ΜΒ σου μπλοκαρει την συνδεση δεδομενων και δεν σε χρεωνει καθημερινα daily mobile data 1-2 ευρω.

Επισης μιας και εχω νοβα σταθερη 50μβς, ,μπορω να το συνδυασω να μου βαζουν καθε μηνα 1000 προς ολους στο f2go που θα μετατρεψω?.....ή δεν ισχυει πλεον αυτη η συνδυαστικη προσφορα?

Εάν είναι στο ίδιο αφμ θα σου αποδοθούν μια χαρά τα 1000 λεπτά προς όλους 

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι στο ίδιο αφμ θα σου αποδοθούν μια χαρά τα 1000 λεπτά προς όλους 
Εγώ που έχω ένα F2G και σταθερή 100Mbps απεριόριστα λεπτά κτλ, τι πρέπει να κάνω για να μου αποδίδονται τα 1000' ? Αφορμή το quote, όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.
Προφανώς ίδια στοιχεία αν και στο κινητό πρέπει να είχαν κάνει λάθος τον αριθμό ταυτότητας
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Εγώ που έχω ένα F2G και σταθερή 100Mbps απεριόριστα λεπτά κτλ, τι πρέπει να κάνω για να μου αποδίδονται τα 1000' ? Αφορμή το quote, όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.
Προφανώς ίδια στοιχεία αν και στο κινητό πρέπει να είχαν κάνει λάθος τον αριθμό ταυτότητας

Συμπλήρωσε την φόρμα επικοινωνίας που υπάρχει στο σάιτ της νόβα και ζήτα το.Θα σου απαντήσουν εντός λίγων ημερών και θα στο ενεργοποιήσουν.Δεν γνωρίζω αν γίνεται και σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και έγινε λοιπόν, δικό μου το λάθος και δυστυχώς έβαλα κι εσάς και την εξυπηρέτηση του F2G να ψάχνεστε:
1. Από το υπόλοιπό μου έφυγαν €0,15 και όχι €0,25 (αριθμητική δημοτικού, μια απλή αφαίρεση είχα να κάνω και τα έκανα μαντάρα...)
2. Έφυγαν 2 SMS και όχι 1 (αυτο δεν το είχα προσέξει), άρα όπως μου επιβεβαίωσε και το support του F2G 2*€0,0744
Λύθηκε το μυστήριο - συγγνώμη για τo μπέρδεμα και ευχαριστώ για το χρόνο σας για μια ακόμη φορά.
Δεν πειράζει κουβέντα να γίνεται :)

Παρεμπιπτόντως, το κυπριακό κινητό μου (cyta) με χρεώνει (χωρίς πακέτο) μέσα σε ολη την ΕΕ και την Κύπρο:

0.03 ευρώ λεπτά για SMS
0.09 ευρώ λεπτά για κάθε λεπτό ομιλίας...

Τσάμπα πράγμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, HEO said:

Παρεμπιπτόντως, το κυπριακό κινητό μου (cyta) με χρεώνει (χωρίς πακέτο) μέσα σε ολη την ΕΕ και την Κύπρο:

0.03 ευρώ λεπτά για SMS
0.09 ευρώ λεπτά για κάθε λεπτό ομιλίας...

Τσάμπα πράγμα

Υπάρχει λήξη του χρηματικού ποσού? Και πόσο είναι η ελάχιστη ανανέωση?

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες ανανέωσεις

Υπάρχει και ανανέωση με 1 ευρώ αλλά έχει διάρκεια 1 μήνα

Το ανανεώνω μια φορά τον χρόνο και έχει διάρκεια ένα χρόνο με 10 ευρώ

μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν έρχονται φίλοι μου από την Ευρώπη

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, HEO said:



Υπάρχει και ανανέωση με 1 ευρώ αλλά έχει διάρκεια 1 μήνα



Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk
 

Σίγουρο αυτό; Τελευταία φορά που έβαλα 1ε έληγε σε 2 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Για τη Cyta μιλάει ο @HEO
Ναι για την cyta μίλαγα

Και η πλάκα είναι ότι μπήκα από περιέργεια στην σελίδα τους και είδα ότι πλέον η ανανέωση των 10 ευρώ έχει διάρκεια 6 μήνες αντί για 12 :(

Ακρίβεια και εκεί....

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

AΠOKΛEIΣTIKH ΠPOΣΦOPA! UNLIMITED DATA + 1000 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ ΓIA 30 HMEPEΣ MONO ME 5€! ΣTEIΛE UD ΣTO 12410 H ENEPΓOΠOIHΣE TO ΣTO FREE2GO APP f2g.gr/f2gcampn MEXPI KAI 8/11! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ nvgr.gr/epik

 

Παρόλο που η ενεργοποίηση γίνεται με το SMS ΔΕΝ ήρθε ξανά το πολυπόθητο 

ήρθε σε άλλους????

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, damianos said:

AΠOKΛEIΣTIKH ΠPOΣΦOPA! UNLIMITED DATA + 1000 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ ΓIA 30 HMEPEΣ MONO ME 5€! ΣTEIΛE UD ΣTO 12410 H ENEPΓOΠOIHΣE TO ΣTO FREE2GO APP f2g.gr/f2gcampn MEXPI KAI 8/11! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ nvgr.gr/epik

 

Παρόλο που η ενεργοποίηση γίνεται με το SMS ΔΕΝ ήρθε ξανά το πολυπόθητο 

ήρθε σε άλλους????

Εμένα όχι. Αν και δεν έχω κλείσει μήνα στο f2g. Μακάρι να μου έρθει. Τέτοιες προσφορές θέλω κάθε μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, damianos said:

AΠOKΛEIΣTIKH ΠPOΣΦOPA! UNLIMITED DATA + 1000 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ ΓIA 30 HMEPEΣ MONO ME 5€! ΣTEIΛE UD ΣTO 12410 H ENEPΓOΠOIHΣE TO ΣTO FREE2GO APP f2g.gr/f2gcampn MEXPI KAI 8/11! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ nvgr.gr/epik

 

Παρόλο που η ενεργοποίηση γίνεται με το SMS ΔΕΝ ήρθε ξανά το πολυπόθητο 

ήρθε σε άλλους????

Ήρθε σε ενα δικο μου. Δεν καταλαβα ομως, σου ήρθε ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, damianos said:

AΠOKΛEIΣTIKH ΠPOΣΦOPA! UNLIMITED DATA + 1000 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ ΓIA 30 HMEPEΣ MONO ME 5€! ΣTEIΛE UD ΣTO 12410 H ENEPΓOΠOIHΣE TO ΣTO FREE2GO APP f2g.gr/f2gcampn MEXPI KAI 8/11! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ nvgr.gr/epik

 

Παρόλο που η ενεργοποίηση γίνεται με το SMS ΔΕΝ ήρθε ξανά το πολυπόθητο 

ήρθε σε άλλους????

Ναι ήρθε και στα δύο που εχω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...