Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην πάρεις, τζάμπα κόπος, λήγει σε 2 μέρες το δικό μου συμβόλαιο και εδώ και δύο εβδομάδες πήρα 2 φορές και ζήτησα καλύτερη προσφορά από αυτήν της ιστοσελίδας τους και δεν μου έδωσαν (26€ με 100αρα γραμμή και απεριόριστη επικοινωνία σταθερά και κινητά).

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλυτερη προσφορα δεν δινουν.

Στο σπιτι της μανας μου που εχει Νοβα το εχουν και επαγγελματικο απο λαθος εδω και χρονια. Εδινε 21.5 για απεριοριστα και ιντερνετ (24αρι). Την εστειλα να ζητησει προσφορα αφου εληγε το συμβολαιο. Της ειπαν δεν υπαρχει αν θελει να μεινει στα ιδια.

Πηραν τηλ οι ιδιοι μετα και τους απαντησε ενταξει γιατι δεν ηθελε να πηγαινει να αλλαζει.παροχο. Ηρθε ο λογαριασμος οχι μονο στα ιδια αλλα + 2 ευρω... 23.6 για 24 αρα γραμμη. Βεβαια δεν χρειαζεται παραπανω καθως ενα ταμπλετ χρησιμοποιει αλλα και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για προσφορές από nova ή παίρνει κάποιος ντουγρου την εξυπηρέτηση. Η cosmote έχει το τμήμα ειδικών προσφορών και η vodafone το δικό της. 
Πρέπει να υπάρχει, αλλά δεν το γνωρίζω το νούμερο. Εγώ την εξυπηρέτηση όπως λες θα έπαιρνα και μετά αυτοί θα με κατευθυναν σε κάποιο τηλέφωνο περαιτέρω ή θα μου έριχναν άκυρο και θα τελείωνα εκεί. Βέβαια από τα υπόλοιπα που διαβάζω εδώ μέσα από τα παιδιά πάνω, βλέπω απογοητευτικα πράματα που δεν δίνουν προσφορές, λες και η εταιρεία χόρτασε πελατεία..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

είμαι σε nova από Αύγουστο μήνα. Το ιντερνετ παίζει μια χαρά. Το τηλέφωνο, από κάποιους παρόχους (και από το εξωτερικό) δεν δέχεται εισερχόμενες. Το πήραμε χαμπάρι πριν κανα διβδόμαδο. Είμαστε λίγο πριν το τέλος του 2ου μήνα. Δεν είμαι άνθρωπος των καταγγελιών. Αλλά δε γίνεται να μην με παίρνουν κάποιοι αριθμοί.

Έχω ανοίξει ticket στη Nova και το κοιτάει η 2βάθμια τεχνική υποστήριξη. Να φύγω ή λέτε θα το λύσουν;

Παίζει να φταίει η Cosmote που όταν φύγαμε δεν έκανε σωστά την προώθηση της γραμμής προς nova? Επίσης, πώς γίνεται να δεχόμαστε εισερχόμεςν από vodafone cu αλλά όχι από σταθερά vodafone???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nickolasemp said:

Καλημέρα σας,

είμαι σε nova από Αύγουστο μήνα. Το ιντερνετ παίζει μια χαρά. Το τηλέφωνο, από κάποιους παρόχους (και από το εξωτερικό) δεν δέχεται εισερχόμενες. Το πήραμε χαμπάρι πριν κανα διβδόμαδο. Είμαστε λίγο πριν το τέλος του 2ου μήνα. Δεν είμαι άνθρωπος των καταγγελιών. Αλλά δε γίνεται να μην με παίρνουν κάποιοι αριθμοί.

Έχω ανοίξει ticket στη Nova και το κοιτάει η 2βάθμια τεχνική υποστήριξη. Να φύγω ή λέτε θα το λύσουν;

Παίζει να φταίει η Cosmote που όταν φύγαμε δεν έκανε σωστά την προώθηση της γραμμής προς nova? Επίσης, πώς γίνεται να δεχόμαστε εισερχόμεςν από vodafone cu αλλά όχι από σταθερά vodafone???

Εφόσον δέχεσαι κάποιες κλήσεις, δεν φαίνεται να έχει μείνει εκκρεμότητα από τον προηγούμενο πάροχο.
Επιβεβαίωσέ και τον πάροχο που εμφανίζει εδώ:
https://www.foritotita.gr/

Σε αυτούς που δεν μπορούν να σε πάρουν, βγάζει κάποιο μήνυμα (πχ ο αριθμός δεν υπάρχει);

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minast said:

Εφόσον δέχεσαι κάποιες κλήσεις, δεν φαίνεται να έχει μείνει εκκρεμότητα από τον προηγούμενο πάροχο.
Επιβεβαίωσέ και τον πάροχο που εμφανίζει εδώ:
https://www.foritotita.gr/

Σε αυτούς που δεν μπορούν να σε πάρουν, βγάζει κάποιο μήνυμα (πχ ο αριθμός δεν υπάρχει);

Σε ευχαριστώ. Σωστός είναι

Ανήκει στο δίκτυο: FORTHNET A.E

άρα το θέμα είναι στην Nova και στο configuration τους.

Σε αυτούς που δεν μπορούν το κλείνει μετά από 10 δεύτερα, δίχως να ακουστεί ο ήχος κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σταθερά forthnet δε μπορούν να με καλέσουν σε cosmote κινητό όταν έχω ενεργοποιημενο το volte στη συσκευή. Μιλάμε βέβαια για συσκευή παραεισαγωγή (pixel 7 Pro) και η cosmote δηλώνει ότι δεν έχει βλάβη και η νόβα αντίστοιχα δηλώνει ότι δεν έχει κανένα θέμα. Οι άλλες δύο εταιρίες στην κινητή δέχονται κανονικά κλήσεις από forthnet με volte σε αυτή την συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Εμένα πάντως σταθερά forthnet δε μπορούν να με καλέσουν σε cosmote κινητό όταν έχω ενεργοποιημενο το volte στη συσκευή. Μιλάμε βέβαια για συσκευή παραεισαγωγή (pixel 7 Pro) και η cosmote δηλώνει ότι δεν έχει βλάβη και η νόβα αντίστοιχα δηλώνει ότι δεν έχει κανένα θέμα. Οι άλλες δύο εταιρίες στην κινητή δέχονται κανονικά κλήσεις από forthnet με volte σε αυτή την συσκευή. 

Δοκίμασε από άλλα σταθερά με VoLTE στο κινητό. Δυστυχώς πρέπει να κάνεις εσύ το troubleshooting.

Εάν έχουν θέμα κι άλλα σταθερά (vodafone, comsote) τότε είναι θέμα της cosmote στο κινητό σου με το VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nickolasemp said:

Δοκίμασε από άλλα σταθερά με VoLTE στο κινητό. Δυστυχώς πρέπει να κάνεις εσύ το troubleshooting.

Εάν έχουν θέμα κι άλλα σταθερά (vodafone, comsote) τότε είναι θέμα της cosmote στο κινητό σου με το VoLTE.

Όχι όχι είναι θέμα της forthnet. Ούτε καν της nova. Αν διαβάσεις το θέμα των pixel θα δεις. Από σταθερά και κινητά cosmote και vodafone δεν υπάρχει θέμα. Από κινητά nova δε υπάρχει θέμα. Από παλιά σταθερά wind δεν υπάρχει θέμα. Υπάρχει θέμα μόνο απ παλιά σταθερά forthnet. Απλά δε μπορώ να καταλάβω πως το volte της nova και της vodafone λειτουργούν (στη συγκεκριμένη συσκευή) σωστά και το volte της cosmote βγάζει κατηλημμενες τις κλήσεις από σταθερά forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

το volte της cosmote βγάζει κατηλημμενες τις κλήσεις από σταθερά forthnet

Θέμα της Cosmote είναι δυστυχώς. Κάτι έχουν κάνει λάθος στη δρομολόγηση προς forthnet τηλεφωνία. Δε θα ασχοληθούν αφού δεν γίνεται σε συμβατές συσκευές αλλά σε ασύμβατες μόνο.   

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, paanos said:

Θέμα της Cosmote είναι δυστυχώς. Κάτι έχουν κάνει λάθος στη δρομολόγηση προς forthnet τηλεφωνία. Δε θα ασχοληθούν αφού δεν γίνεται σε συμβατές συσκευές αλλά σε ασύμβατες μόνο.   

Τί πάει να πει δεν θα ασχοληθούν; Να τούς ταράξει στις βλάβες δικτύου: "Παιδιά δεν δέχομαι κλήσεις από συγκεκριμένους αριθμούς. Κάν'τε την δουλειά σας, θα σάς πάρει μερικά λεπτά".

Σε εμένα πάντως, με το που το κατάλαβα, η nova το έφτιαξε σε 3 ημέρες. Δεν ήταν σφαίρα, αλλά οκ, δεκτό. Το καλύτερο θα ήταν να μην είχε γίνει (λογικά θα επηρεάζονται κι άλλοι), αλλά δεν είναι και φάση "δεν θα το φτιάξουμε", όπως λες για την Cosmote.

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς η Cosmote αναφέρει ξεκάθαρα ότι παίζει μόνο στη λίστα. Όσο και να τους πρηξει, δεν θα αλλάξουν 

Link to comment
Share on other sites

Έχω 24αρα σύνδεση με απεριόριστα σε κινητά και σταθερά στα 18,99€. Την προσφορά την πήρα πρώτη φορά πριν 3,5 χρόνια και τελευταία ανανέωση συμβολαίου έγινε τον Απρίλιο του 2021.

Πήραν τις προάλλες από το τμήμα προσφορών (6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο) και είπαν κάτι περίεργα ότι δήθεν μετά την 01/01/2024 λόγω αλλαγής της εταιρείας μετά τη συγχώνευση Wind και Nova θα αυξηθούν οι τιμές ανανέωσης του συμβολαίου και ότι μπορώ να ανανεωσω τώρα με τις ίδιες παροχές και στην ίδια τιμή.

Λίγο κουφό δεν ήταν αυτό; Που ξέρουν δηλαδή ότι θα αυξηθούν οι τιμές των προσωποποιημένων προσφορών;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gpapas640 said:

Έχω 24αρα σύνδεση με απεριόριστα σε κινητά και σταθερά στα 18,99€. Την προσφορά την πήρα πρώτη φορά πριν 3,5 χρόνια και τελευταία ανανέωση συμβολαίου έγινε τον Απρίλιο του 2021.

Πήραν τις προάλλες από το τμήμα προσφορών (6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο) και είπαν κάτι περίεργα ότι δήθεν μετά την 01/01/2024 λόγω αλλαγής της εταιρείας μετά τη συγχώνευση Wind και Nova θα αυξηθούν οι τιμές ανανέωσης του συμβολαίου και ότι μπορώ να ανανεωσω τώρα με τις ίδιες παροχές και στην ίδια τιμή.

Λίγο κουφό δεν ήταν αυτό; Που ξέρουν δηλαδή ότι θα αυξηθούν οι τιμές των προσωποποιημένων προσφορών;

Είναι πάγια τακτική των πωλητών να λένε ότι κάτι θα ακριβύνει, και ότι η τρέχουσα προσφορά έχει περιορισμένη διάρκεια. Δεν σημαίνει ότι έχουν άδικο, αλλά πολύ συχνά δεν ξέρουν τίποτα περισσότερο από εμάς και απλά θέλουν να κάνουν την πώληση πιο ελκυστική.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, minast said:

Είναι πάγια τακτική των πωλητών να λένε ότι κάτι θα ακριβύνει, και ότι η τρέχουσα προσφορά έχει περιορισμένη διάρκεια. Δεν σημαίνει ότι έχουν άδικο, αλλά πολύ συχνά δεν ξέρουν τίποτα περισσότερο από εμάς και απλά θέλουν να κάνουν την πώληση πιο ελκυστική.

Κοίτα, οι τιμές είναι απίθανο να πέσουν, και είμαι γενικά ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες, όποτε την έκανα την ανανέωση. Όντως ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στον κόσμο που ζούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από μια σελίδα novacinema.gr? Δίνουν το 24άρι ίντερνετ που μ'ενδιαφέρει στα 15/μήνα με προπληρωμή ή στα 18€ που είναι για μένα win - win και τα 2. 

Υπάρχει μήπως κάποιο τηλ προσφορών της WIND?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ParafronGR said:

Έχει κανείς εμπειρία από μια σελίδα novacinema.gr? Δίνουν το 24άρι ίντερνετ που μ'ενδιαφέρει στα 15/μήνα με προπληρωμή ή στα 18€ που είναι για μένα win - win και τα 2. 

Υπάρχει μήπως κάποιο τηλ προσφορών της WIND?

Το novacinema.gr με πηγαίνει στο nova.gr

Τα 15 με προπληρωμή ή 18 χωρίς ακούγονται για παλιό πακέτο της forthnet χωρίς λεπτά ομιλίας.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, dasnowy said:

Το novacinema.gr με πηγαίνει στο nova.gr

Τα 15 με προπληρωμή ή 18 χωρίς ακούγονται για παλιό πακέτο της forthnet χωρίς λεπτά ομιλίας.

δεν ξέρω, μου πέταξε αυτή τη σελίδα το google: https://novacinema.gr/index.php/en/node/186

Φαίνεται σαν scam, οπότε αν κάποιος έχει εμπειρία από το συγκεκριμενο site, ας με ενημερώσει

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ParafronGR said:

δεν ξέρω, μου πέταξε αυτή τη σελίδα το google: https://novacinema.gr/index.php/en/node/186

Φαίνεται σαν scam, οπότε αν κάποιος έχει εμπειρία από το συγκεκριμενο site, ας με ενημερώσει

Μου φαίνεται πως είναι το παλιό site της nova. Ένα reverse dns lookup βγάζει nameserver forthnet και η ip είναι από το datacenter της nova.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα με πήραν και εμένα 2 φορές για ανανέωση 6-7 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο για τιμή 26€ αντί για 26,90€ που δίνω τώρα.
Νόμιζα πως ήταν επειδή περνάει δίκτυο στην περιοχή ή inalan και φοβούνται μην χάσουν πελάτες, αλλά βλέπω και στα προηγούμενα post ότι είναι γενικό το φαινόμενο.
Ίδιες δικαιολογίες είπαν και σε μένα, παρότι τους είπα να με καλέσουν 1 μήνα πριν λήξει η σύμβαση.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλή δεν είναι η τιμή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Καλή δεν είναι η τιμή; 

Καλή είναι. 100αρα με απεριόριστα σταθερά και κινητά. Δεν υπάρχει όμως λόγος να ανανεώσω τόσο νωρίς. Την ίδια τιμή έχω 3,5 χρόνια περίπου.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως μετά τα νέα τιμολόγια σε σταθερή και χωρίς πάγια δώρο, θα αποχωρήσω μετά από 2 χρόνια στη Nova. Μια βδομάδα πριν λήξει το συμβόλαιο, θα μείνω όλο το ΣΚ χωρίς σταθερή και παλεύω με τα δωρεάν απεριόριστα που έδωσαν μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη. 
Την άλλη Παρασκευή φευγω στην Cosmote και ας δίνω 29€ αντί για 26 για 100αρα γραμμή. Τουλάχιστον θα έχω καλύτερες υπηρεσίες και πιο γρήγορη αποκατάσταση.

Να σημειωθεί ότι εχω Fiber To The Home…

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μεχρι κ πριν λιγες μερες δεν ειχαν 23€ την vdsl50??

το 24αρι καταργηθηκε δε το δινουν πλεον? θελω να παρω προσφορα για φορητοτητα μηπως υπαρχει κανενα νουμερο απο τμημα προσφορων?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...