Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, dkostas said:

μεχρι κ πριν λιγες μερες δεν ειχαν 23€ την vdsl50??

το 24αρι καταργηθηκε δε το δινουν πλεον? θελω να παρω προσφορα για φορητοτητα μηπως υπαρχει κανενα νουμερο απο τμημα προσφορων?

ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ NOVA

Δοκίμασε εδώ..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, Athlos_PDA said:

 το ειχα βρει αυτο αλλα εχει ιδιες τιμες με την nova δε νομιζω να κανουν κατι καλυτερο απ αυτο που διαφημιζουν.. θα δοκιμασω παντως.

21.50 δινω τωρα για το 24αρι 22€ λενε συτοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, pavlos77 said:

Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω ίντερνετ νόβα. Ξέρετε πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση;

Νέα γραμμή; Φορητότητα; Χαλκός; Οπτική;

Δώσε καμιά πληροφορία 😉

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Φορητότητα και μάλλον οπτική. Βασικά τους έστειλα να με πάρουν πίσω από την Πέμπτη για να μάθω διαθεσιμότητα αλλά τίποτα, θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Οι φορητότητες σταθερής κάνουν τυπικά ~7 ημέρες από την κατάθεση της αίτησης, εφόσον η γραμμή είναι ήδη λειτουργική σε άλλο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουάριο μου λήγει το συμβόλαιο, 50αρα στα 23€. Αν δεν κάνω ανανέωση τι θα πληρώνω από την λήξη και μετά; Τα ίδια λεφτά αλλά χωρίς να έχω συμβόλαιο ή θα πληρώνω 26€ που έχει την 50αρα τώρα; 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι που μας περασε ηρθε η nova και εβαλε οπτικη ινα στη γειτονια μου και στην εισοδο της πολυκατοικιας μου εξω.

Πριν καμια βδομαδα ειδα οτι βαλανε και εντος οικοδομης,σε καθε οροφο αυτα τα rack που μοιραζουν στα σπιτια την οπτικη ινα. Οποτε εφυγα καρφι για αιτηση φορητοτητας απο vodafone 24 adsl (η περιοχη δεν εχει διαθεσιμες θυρες για τιποτα παραπανω απο 24αρα γραμμη σε ολους τους παροχους). Αιτια διακοπης απο vodafone η αυξηση ebill  χωρις ποινη προωρης διακοπης και παμε σε 300αρα FTTH στη NOVA με 26 ευρω τελικη τιμη (απεριοριστη ομιλια κινητα-σταθερα-24μηνο συμβολαιο).

Δευτερα πρωι ελαβα το συμβολαιο και αφου απαντησα θετικα στο email, σημερα παρελαβα το ρουτερ της Huawei το οποιο εχει ενσωματωμενο τερματικο ΟΝΤ οποτε ενα κουτι μειον στο σπιτι. Με το που ελαβα τον εξοπλισμο, με καλεσαν απο την εταιρεια που θα κανει την εγκατασταση εντος του σπιτιου το Σαββατο που μας ερχεται. Νομιζω μεχρι τωρα μου πηγαν πολυ καλα και γρηγορα ολα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, r31134 said:

Το καλοκαιρι που μας περασε ηρθε η nova και εβαλε οπτικη ινα στη γειτονια μου και στην εισοδο της πολυκατοικιας μου εξω.

Πριν καμια βδομαδα ειδα οτι βαλανε και εντος οικοδομης,σε καθε οροφο αυτα τα rack που μοιραζουν στα σπιτια την οπτικη ινα. Οποτε εφυγα καρφι για αιτηση φορητοτητας απο vodafone 24 adsl (η περιοχη δεν εχει διαθεσιμες θυρες για τιποτα παραπανω απο 24αρα γραμμη σε ολους τους παροχους). Αιτια διακοπης απο vodafone η αυξηση ebill  χωρις ποινη προωρης διακοπης και παμε σε 300αρα FTTH στη NOVA με 26 ευρω τελικη τιμη (απεριοριστη ομιλια κινητα-σταθερα-24μηνο συμβολαιο).

Δευτερα πρωι ελαβα το συμβολαιο και αφου απαντησα θετικα στο email, σημερα παρελαβα το ρουτερ της Huawei το οποιο εχει ενσωματωμενο τερματικο ΟΝΤ οποτε ενα κουτι μειον στο σπιτι. Με το που ελαβα τον εξοπλισμο, με καλεσαν απο την εταιρεια που θα κανει την εγκατασταση εντος του σπιτιου το Σαββατο που μας ερχεται. Νομιζω μεχρι τωρα μου πηγαν πολυ καλα και γρηγορα ολα.

Να μας ενημερώσεις και όταν έρθουν σπίτι για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

@r31134 Τυχερέ!

Poco X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Να μας ενημερώσεις και όταν έρθουν σπίτι για τα περαιτέρω.

Ναι εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα απ' τη νοβα

 Βγήκε τελικός λογαριασμός αλλά δε βλέπω ανάλυση του..... Δηλαδή να δω πόση είναι η ποινή αποχώρησης κλπ...

Πώς θα τα μάθω???

Link to comment
Share on other sites

 

Ολα εγιναν οπως ειχαμε συμφωνησει με το FTTH της Nova. Ολα μεσα σε μια εβδομαδα απο το αρχικο τηλεφωνημα στην εταιρεια. Ηρθε ο τεχνικος στην ωρα του, καναμε εγκατασταση οπως την ηθελα ακριβως,τρυπα οπου εδειξα και καναλακι λεπτο. Το καλωδιο που μπαινει σπιτι ειναι δυο ειδων, το πιο λεπτο ημιδιαφανο και ευαισθητο και το πιο ανθεκτικο σαν λευκη μεσινεζα. Προτιμησα το δεύτερο γιατι το περναω πισω απο επιπλα μαζι με αλλα καλωδια. Μολις τελειωσε η εγκατασταση, έστειλε το email και αμεσως ειχα ιντερνετ και επιτοπου μεταβαση απο Vodafone στη nova. Και το τηλεφωνο επισης,αμεσα απλα για εκει σου ρχεται το sms. Δεν εμεινα λεπτο χωρις ιντερνετ μαι τηλεφωνο.

Το τερματικο τελικα ειναι απαραιτητο και στο ρουτερ της huawei. Ειναι μικρο, σαν ενα πακετο τσιγάρα μεγεθος. Μεχρι εκει εχω ερχεται η ινα απο εξω και την εχω ολοκληρη σεκαναλι που το κρυβει το επιπλο και παραλληλα προστατευμενο. Απο εκει παει στο ρουτερ το πολυ λεπτο κιτρινο και κουμπώνει κατω απο το ρουτερ.

Πολυ ευχαριστημενος.

Στο speedest.net με κουμπωμενο ethernet ειδα 268/32

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, r31134 said:

 

Ολα εγιναν οπως ειχαμε συμφωνησει με το FTTH της Nova. Ολα μεσα σε μια εβδομαδα απο το αρχικο τηλεφωνημα στην εταιρεια. Ηρθε ο τεχνικος στην ωρα του, καναμε εγκατασταση οπως την ηθελα ακριβως,τρυπα οπου εδειξα και καναλακι λεπτο. Το καλωδιο που μπαινει σπιτι ειναι δυο ειδων, το πιο λεπτο ημιδιαφανο και ευαισθητο και το πιο ανθεκτικο σαν λευκη μεσινεζα. Προτιμησα το δεύτερο γιατι το περναω πισω απο επιπλα μαζι με αλλα καλωδια. Μολις τελειωσε η εγκατασταση, έστειλε το email και αμεσως ειχα ιντερνετ και επιτοπου μεταβαση απο Vodafone στη nova. Και το τηλεφωνο επισης,αμεσα απλα για εκει σου ρχεται το sms. Δεν εμεινα λεπτο χωρις ιντερνετ μαι τηλεφωνο.

Το τερματικο τελικα ειναι απαραιτητο και στο ρουτερ της huawei. Ειναι μικρο, σαν ενα πακετο τσιγάρα μεγεθος. Μεχρι εκει εχω ερχεται η ινα απο εξω και την εχω ολοκληρη σεκαναλι που το κρυβει το επιπλο και παραλληλα προστατευμενο. Απο εκει παει στο ρουτερ το πολυ λεπτο κιτρινο και κουμπώνει κατω απο το ρουτερ.

Πολυ ευχαριστημενος.

Στο speedest.net με κουμπωμενο ethernet ειδα 268/32

Αυτό που λες τερματικό είναι απλά μία παθητική πρίζα που τερμαζίζει το εξωτερικό καλώδιο και δίνει στο κίτρινο patch cable. Και στις δύο πλευρές συνδέεται οπτική ίνα.

Όταν υπάρχει τερματικό (ONT) παίρνει από την μία οπτική ίνα (το κίτρινο λεπτό) και από την άλλη δίνει κλασικό χάλκινο ethernet, ενώ χρειάζεται και ρεύμα.

Στη δική σου περίπτωση, το ONT είναι ενσωματωμένο στο router.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Αυτό που λες τερματικό είναι απλά μία παθητική πρίζα που τερμαζίζει το εξωτερικό καλώδιο και δίνει στο κίτρινο patch cable. Και στις δύο πλευρές συνδέεται οπτική ίνα.

Όταν υπάρχει τερματικό (ONT) παίρνει από την μία οπτική ίνα (το κίτρινο λεπτό) και από την άλλη δίνει κλασικό χάλκινο ethernet, ενώ χρειάζεται και ρεύμα.

Στη δική σου περίπτωση, το ONT είναι ενσωματωμένο στο router.

Ευχαριστω για τη διευκρινηση. Αυτο ακριβως κανει αυτη η πριζα. Δεν καταλαβα αν το Zyxel απαιτει και εξωτερικο ΟΝΤ ή οχι,παντως με το Huawei ειμαι οκ με αυτο το πριζακι και τιποτα εξτρα. Ο τεχνικος που εκανε την εγκατασταση μου ειπε οτι προτιμαει το ρουτερ της Huawei και πως το καλωδιο που χρησιμοποιει ειναι επισης της Huawei αν και δε νομιζω να παιζει καποιο ρολο. 

Εχω παθει ενα πολιτισμικο σοκ ας το πουμε γιατι ημουν εδω και 1,5 χρονο που μετακομισα, με το μη αναβαθμισιμο και προβληματικο αρκετες φορες 24αρι λογω περιοχης και τωρα εχω την οπτικη με 300αρα ταχυτητα.Μεγαλη αναβαθμιση για ενα σπιτι.Την κανεις μια φορα την εγκατασταση και μενει για παντα. Αν σκαψανε προσφατα στην περιοχη σας, προχωρηστε το. Ισως και γι αυτο το λογο εξυπηρητεθηκα μεσα σε ουτε 7 μερες και ξεμπερδεψα.

Περιοχη Σταυρουπολη Θεσσαλονικης.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο που δεν ειχα ποτε σε αλλο ρουτερ μου και μου αρεσε πολυ...Απενεργοποιησα τα ledακια του μεσα απο τις ρυθμισεις. Επιτελους δεν λαμπιριζει σαν χριστουγεννιατικο δεντρο. 

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο που δεν ειχα ποτε σε αλλο ρουτερ μου και μου αρεσε πολυ...Απενεργοποιησα τα ledακια του μεσα απο τις ρυθμισεις. Επιτελους δεν λαμπιριζει σαν χριστουγεννιατικο δεντρο. 
Ναι είναι από τα πρόσφατα features των ρουτερ αυτά, αν και αυτά που δίνει η cosmote δεν αναβοσβηναν τα φωτάκια αλλά παρέμειναν αναμμένα απλά συνέχεια ώστε απλά να σου δείχνει ότι έχεις υπηρεσία (στα ZTE αναφέρομαι που τα ονομάζει speedport κλπ). Αυτήν την επιλογή την έχει ήδη και στο ZTE H1600 (να σβήνεις τα led εννοώ) που το δίνει ήδη εδω και κάνα χρόνο σε συνδέσεις. Λογικά και στα άλλα έχει. Και φαντάζομαι το καινούργιο εργαλείο που έβγαλε η vodafone επισης6θα έχει διάφορα καλούδια. Πάντως οι παροχοι πλέον φαίνεται να δίνουν πολύ καλά εργαλεία πλέον, αναγκαστικά φυσικά αφού θέλουν να σου παρέχουν και οπτική μαζί με αυτά, οπότε δεν χρειάζεται κάποιος να ψάξει στο εμπόριο. Και ναι, η βονταφον και ειδικά η νόβα, έχουν απαλλαχθεί από κάτι παλιά χρεπακια που έδιναν παλιότερα (ίσως στην adsl να δίνουν ακόμα καρβουνιαρικα μόντεμ )

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη δοκιμη, ασυρματα και ενσυρματα στο steam για updates παιχνιδιων μου.

Ασυρματα 27,5 ΜΒ/s (περιπου 220Mbps)

Ενσυρματα 32,5 ΜΒ/s (περιπου 260Mbps).

 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη δοκιμη, ασυρματα και ενσυρματα στο steam για updates παιχνιδιων μου.
Ασυρματα 27,5 ΜΒ/s (περιπου 220Mbps)
Ενσυρματα 32,5 ΜΒ/s (περιπου 260Mbps).
 
Φαντάζομαι στο ασύρματο, ήσουν κοντά στο ρουτερ, σωστά; Το Huawei που έχεις, ποιο μοντέλο είναι; Υποστηρίζει band sterering λογικά, όπως τα περισσότερα σύγχρονα ρουτερ να φανταστώ. Αν είναι έτσι, θα σε είχε βάλει στα 5 ghz, εφόσον το λαπτοπ που έχεις υποστηρίζει τη σύνδεση αυτή. Αν είναι έτσι, έχεις λίγο μεγάλη διαφορά θα έλεγα στη ταχύτητα μεταξύ ενσυρματης και ασύρματης και μάλλον πρέπει να παίξεις με τα channel του μόντεμ για την κάθε μπάντα, ώστε να μην έχεις παρεμβολές από άλλα μόντεμ γειτόνων. Προσωπικά βέβαια για gaming, μόνο ethernet θα χρησιμοποιούσα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, johnny_htc said:

Φαντάζομαι στο ασύρματο, ήσουν κοντά στο ρουτερ, σωστά; Το Huawei που έχεις, ποιο μοντέλο είναι; Υποστηρίζει band sterering λογικά, όπως τα περισσότερα σύγχρονα ρουτερ να φανταστώ. Αν είναι έτσι, θα σε είχε βάλει στα 5 ghz, εφόσον το λαπτοπ που έχεις υποστηρίζει τη σύνδεση αυτή. Αν είναι έτσι, έχεις λίγο μεγάλη διαφορά θα έλεγα στη ταχύτητα μεταξύ ενσυρματης και ασύρματης και μάλλον πρέπει να παίξεις με τα channel του μόντεμ για την κάθε μπάντα, ώστε να μην έχεις παρεμβολές από άλλα μόντεμ γειτόνων. Προσωπικά βέβαια για gaming, μόνο ethernet θα χρησιμοποιούσα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η συγκεκριμενη μετρηση εγινε με τον σταθερο υπολογιστη που εχω για παιχνιδια.Περιπου 2 μετρα αποσταση και σχετικα λιγα εμποδια. Στα 5GHZ ημουν φυσικα με κεραιουλα. Θα τα ψαχουλεψω τα καναλια ειδικα στο 2.4 που εχω στο λαπτοπ(10ετιας μηχανημας) γιατι καβαλαει του γειτονα σιγουρα (το wifi analyzer το εδειξε). Εκει βλεπω 50-60 Mbps ασυρματα σε αποσταση 2.5 μετρα ελευθερα απο το ρουτερ. 

To μοντεμ-ρουτερ ειναι το Ηuawei-HG-8145-v5

Το καλωδιο ειναι cat 5e, αν παιζει ρολο αυτο. Στο gaming επειδη δεν παιζω online κλπ δεν μ απασχολει τοσο. To boxακι της τηλεορασης ηταν ο μεγαλος μου καημος και το παιζει μπαλα εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη μετρηση εγινε με τον σταθερο υπολογιστη που εχω για παιχνιδια.Περιπου 2 μετρα αποσταση και σχετικα λιγα εμποδια. Στα 5GHZ ημουν φυσικα με κεραιουλα. Θα τα ψαχουλεψω τα καναλια ειδικα στο 2.4 που εχω στο λαπτοπ(10ετιας μηχανημας) γιατι καβαλαει του γειτονα σιγουρα (το wifi analyzer το εδειξε). Εκει βλεπω 50-60 Mbps ασυρματα σε αποσταση 2.5 μετρα ελευθερα απο το ρουτερ. 
To μοντεμ-ρουτερ ειναι το Ηuawei-HG-8145-v5
Το καλωδιο ειναι cat 5e, αν παιζει ρολο αυτο. Στο gaming επειδη δεν παιζω online κλπ δεν μ απασχολει τοσο. To boxακι της τηλεορασης ηταν ο μεγαλος μου καημος και το παιζει μπαλα εννοειται.
Μια χαρά είσαι. Καλό και το boxaki, έφυγε ο καημός λοιπόν . Καλορίζικη και πάλι και πες μας και από pings πώς τα πας

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Θα σας κραταω ενήμερους. Ακομα εχουν ανοιχτα καπακια στο δρομο και κανουν ρυθμισεις στο δικτυο των ινων στη γειτονια μου οποτε μεχρι να σταθεροποιηθεί η φαση, θα περασει λιγος καιρος ακομα. 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Τελευταιο ποσταρισμα περι ταχυτητας wifi του 300Mbps FTTH και παρατηρησεις για να μη κουραζω αλλο.

Στο ιδιο ακριβως σημειο, σε ανεμποδιστη αποσταση 2,5-3μ απο το ρουτερ,σε συσκευες που πιανουν 5Ghz wifi το download ειναι 240 εως 280 αναλογα τη συσκευη, το upload περιπου 30.

Στο λαπτοπ 10ετιας που εχει μονο 2.4Ghz (η καρτα δικτυου του ειναι αρχαια) και ακριβως στην ιδια αποσταση και θεση απο το ρουτερ η ταχυτητα download πεφτει δραματικα στα 50-60 το πολυ αναλογα το καναλι που θα βρισκω πιο αδειο. Το upload παλι εκει κοντα στα 25-30. 

Το ping οσο κι αν μετρησα ειναι εως 20ms για τους online παινχιδαδες.

Με ethernet 280-290+ download.

Θα κουμπωσω ενα tp-link ανταπτορακι wifi για να εχω σταθερα υψηλες ταχυτητες στο παλιο λαπτοπ που το χρησιμοποιω συνεχεια.Καμια απολυτως διακοπη ή κολλημα εδω και 4 μερες.

Μια απορια περι ασφαλειας... Εννοειται οτι αλλαξα κωδικους για εισοδο στις ρυθμισεις του ρουτερ και ssid.

Στην ασφαλεια εχει 2 επιλογες. Η μια preShared key wpa2 και η αλλη enterprise wpa2.

Ποια επιλεγω?

Ολα αυτα πριν 10 μερες ουτε σε σαν σκεψη τα εκανα με το καρβουνο το 24αρι

 

 

 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...