Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

48 minutes ago, Dimeos said:

πολύ καλή τιμή!! και αν υποθέσουμε ότι τελικά δεχόταν η σύζυγος.....πως θα γινόταν πάλι η μετάβαση στη Νόβα;;θα προλαβαίνατε να παίρνατε πίσω τη γραμμή χωρίς πέναλντι;

Η τιμή της Vodafone ήταν προσφορά εξωτερικού συνεργάτη, από το site οι τιμές είναι standard.

Όσο για το άλλο, δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Η αντιπροσφορά της Nova ήρθε αργά 😞

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, geoponer said:

Η τιμή της Vodafone ήταν προσφορά εξωτερικού συνεργάτη, από το site οι τιμές είναι standard.

Όσο για το άλλο, δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Η αντιπροσφορά της Nova ήρθε αργά 😞

κατάλαβα. εγώ έστειλα αίτημα να με πάρουν από τη Voda και μου έκαναν αυτή τη προσφορά. έκαναν έκπτωση 4 ευρώ....κάτι είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

έτσι για την ιστορία, δέχθηκα αντιπροσφορά από Νόβα αλλά δεν με ικανοποίησε: 200 με 33 ευρώ, 3 μήνες δωρεάν. μου είπαν ότι έβγαινε στους 24 μήνες 28.2.

εναλλακτικά να παραμείνω adsl όπως είμαι στα 17.9 με 6 μήνες δωρεάν. στους 24 μήνες έβγαινε στα 13.5. απερρίφθη και αυτή η προσφορά και με ευχαρίστησαν για την συνεργασία μας

Edited by Dimeos
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Dimeos said:

έτσι για την ιστορία, δέχθηκα αντιπροσφορά από Νόβα αλλά δεν με ικανοποίησε: 200 με 33 ευρώ, 3 μήνες δωρεάν. μου είπαν ότι έβγαινε στους 24 μήνες 28.2.

εναλλακτικά να παραμείνω adsl όπως είμαι στα 17.9 με 6 μήνες δωρεάν. στους 24 μήνες έβγαινε στα 13.5. απερρίφθη και αυτή η προσφορά και με ευχαρίστησαν για την συνεργασία μας

Η τιμή για τη DSL είναι για 50αρα; Δηλαδή με τα 17,90€ ευρώ που ήσουν τί παροχές είχες;

Εγώ πλήρωνα 26€ για 50αρα και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και κινητά και ούτε λίγο ούτε πολύ θεωρούσαν ότι μου κάνουν χάρη να μου αφήσουν σταθερή την τιμή για την ανανέωση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, geoponer said:

Η τιμή για τη DSL είναι για 50αρα; Δηλαδή με τα 17,90€ ευρώ που ήσουν τί παροχές είχες;

Εγώ πλήρωνα 26€ για 50αρα και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και κινητά και ούτε λίγο ούτε πολύ θεωρούσαν ότι μου κάνουν χάρη να μου αφήσουν σταθερή την τιμή για την ανανέωση.

όχι βέβαια 50αρα. 24αρα και έπιανα 17. ολα απεριόριστα

Edited by Dimeos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Συμβόλαιο με nova από 1/2023 - 1/2025, σε συνέχεια προηγούμενου 2021-2023.

Πήγα σε κατάστημα nova για να μάθω τι χρειάζεται για μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης.

Μου είπαν ότι με την αίτηση μεταφοράς θα αρχίσει νέα δέσμευση συμβολαίου για 24 μήνες. Τώρα που "κολλάει" αυτό δεν ξέρω.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Και κάτι ακόμη, από μια ματιά που έριξα στη σελίδα της ΕΕΤΤ μπορώ να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο πληρώνοντας τα αναλογούντα ακυρωτικά τέλη για τους 8 μήνες που απομένουν. 

Είναι έτσι ή θα μπλέξω;

Ξέρετε περίπου πόσο βγαίνει το πέναλτι για το οκτάμηνο. Σύμφωνα με τους πίνακές τους στα συμβόλαια, το υπολογίζω γύρω στα 75-85€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Σε ίδια περίπτωση αλλά στην κοσμοτε (το 2018) ανανεώθηκε το συμβόλαιο στους 24 μήνες απ' την ημέρα μεταφοράς της γραμμης

 

Δε το έψαξα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, np60s said:

Και κάτι ακόμη, από μια ματιά που έριξα στη σελίδα της ΕΕΤΤ μπορώ να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο πληρώνοντας τα αναλογούντα ακυρωτικά τέλη για τους 8 μήνες που απομένουν. 

Είναι έτσι ή θα μπλέξω;

Ξέρετε περίπου πόσο βγαίνει το πέναλτι για το οκτάμηνο. Σύμφωνα με τους πίνακές τους στα συμβόλαια, 

Δεν μπλέκεις καθόλου, όταν ολοκληρωθεί η φορητότητα στο νέο πάροχο θα εκδοθεί ένας τελικός λογαριασμός από τη Nova που θα περιλαμβάνει και τα ακυρωτικά τέλη, ή όπως τα λένε.

Μπορείς να βρεις το συμβόλαιο σου εδώ: https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/simvolea-ipiresies/pou-mporo-na-vro-antigrafo-tou-simvoleou-mou

Έχω τυπωμένο το δικό μου συμβόλαιο στο σπίτι, που αναφέρει τα τέλη. Αν δεν βρεις και σχετικό στο μεταξύ θα στείλω μια φωτό το βράδυ.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, np60s said:

Καλησπέρα!

Συμβόλαιο με nova από 1/2023 - 1/2025, σε συνέχεια προηγούμενου 2021-2023.

Πήγα σε κατάστημα nova για να μάθω τι χρειάζεται για μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης.

Μου είπαν ότι με την αίτηση μεταφοράς θα αρχίσει νέα δέσμευση συμβολαίου για 24 μήνες. Τώρα που "κολλάει" αυτό δεν ξέρω.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Και κάτι ακόμη, από μια ματιά που έριξα στη σελίδα της ΕΕΤΤ μπορώ να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο πληρώνοντας τα αναλογούντα ακυρωτικά τέλη για τους 8 μήνες που απομένουν. 

Είναι έτσι ή θα μπλέξω;

Ξέρετε περίπου πόσο βγαίνει το πέναλτι για το οκτάμηνο. Σύμφωνα με τους πίνακές τους στα συμβόλαια, το υπολογίζω γύρω στα 75-85€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Ακόμη και φορητότητα να κάνεις, πάλι θα έχεις δέσμευση για την πλήρη διάρκεια του νέου συμβολαίου.
Σημειωτέον: Φορητότητα σημαίνει μεταφορά της γραμμής σε άλλο πάροχο, πάλι θα πρέπει να κάνεις αλλαγή διεύθυνσης.
Κατά τα άλλα, για 8 μήνες το τέλος πρόωρης διακοπής είναι ακριβώς 2 πάγια.

Link to comment
Share on other sites

.

Να ευχαριστήσω αρχικά όσους απάντησαν και σίγουρα με βοήθησαν.

Αυτό όμως που με εκνεύρισε είναι ότι τη μεταφορά δεν την κάνουν δωρεάν ώστε να υπάρχει έστω μια δικαιολογία για την νέα δέσμευση αλλά θα τσιμπήσουν 50+€. Ούτε ζήτησα αναβάθμιση γραμμής. Την 50αρα ήθελα να μεταφέρω. Ανεξάρτητα από το αν και οι άλλοι κάνουν το ίδιο, δεν μου άρεσε. Θα το δεχομουν αυτό αν μου έκαναν τη μεταφορά δωρεάν ή αν ζητούσα αναβάθμιση της γραμμής ως προς την ταχύτητα.

Από το κατάστημα του άλλου παρόχου μου είπαν ότι γίνεται απευθείας στην νέα διεύθυνση η φορητότητα της γραμμής και μου ζήτησαν κάποιο δικαιολογητικό που να προκύπτει η Δνση. Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση φορητότητας σε νέα Δνση ταυτόχρονα;

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα του σταθερού μου απο Nova σε Vodafone. Ήρθε ο τεχνικός της vodafone, έλεγξε τη γραμμή, εγκατέστησε το router, έψαξε για διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι (χωρίς αποτέλεσμα αλλά το προσπάθησε), γενικά πολύ επαγγελματική δουλειά. 

Γράφω εδώ γιατί στο καπάκι μου ήρθε μήνυμα από την nova 😁

Σε αντίθεση με το κουτί της Vodafone (ίδιο router), το κουτί της nova δεν γράφει τι περιεχόμενα έχει, οπότε έβαλα μέσα router και το τροφοδοτικό του, δύο καλώδια τηλεφωνικής γραμμής και ένα splitter.

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα αν δεν έχει το κουτί ακριβώς ότι είχε όταν το πήρα; Τα ελέγχουν πολύ εξονυχιστικά ή χρειάζονται απλά το router, το τροφοδοτικό και τα καλώδια;

Screenshot_20240523-191042-539.png

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, geoponer said:

Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα του σταθερού μου απο Nova σε Vodafone. Ήρθε ο τεχνικός της vodafone, έλεγξε τη γραμμή, εγκατέστησε το router, έψαξε για διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι (χωρίς αποτέλεσμα αλλά το προσπάθησε), γενικά πολύ επαγγελματική δουλειά. 

Γράφω εδώ γιατί στο καπάκι μου ήρθε μήνυμα από την nova 😁

Σε αντίθεση με το κουτί της Vodafone (ίδιο router), το κουτί της nova δεν γράφει τι περιεχόμενα έχει, οπότε έβαλα μέσα router και το τροφοδοτικό του, δύο καλώδια τηλεφωνικής γραμμής και ένα splitter.

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα αν δεν έχει το κουτί ακριβώς ότι είχε όταν το πήρα; Τα ελέγχουν πολύ εξονυχιστικά ή χρειάζονται απλά το router, το τροφοδοτικό και τα καλώδια;

Screenshot_20240523-191042-539.png

Με ρούτερ και τροφοδοτικό είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geoponer said:

Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα του σταθερού μου απο Nova σε Vodafone. Ήρθε ο τεχνικός της vodafone, έλεγξε τη γραμμή, εγκατέστησε το router, έψαξε για διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι (χωρίς αποτέλεσμα αλλά το προσπάθησε), γενικά πολύ επαγγελματική δουλειά. 

Γράφω εδώ γιατί στο καπάκι μου ήρθε μήνυμα από την nova 😁

Σε αντίθεση με το κουτί της Vodafone (ίδιο router), το κουτί της nova δεν γράφει τι περιεχόμενα έχει, οπότε έβαλα μέσα router και το τροφοδοτικό του, δύο καλώδια τηλεφωνικής γραμμής και ένα splitter.

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα αν δεν έχει το κουτί ακριβώς ότι είχε όταν το πήρα; Τα ελέγχουν πολύ εξονυχιστικά ή χρειάζονται απλά το router, το τροφοδοτικό και τα καλώδια;

Screenshot_20240523-191042-539.png

καλησπέρα. πόσο καιρό περίμενες να έρθει ο τεχνικός;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Dimeos said:

καλησπέρα. πόσο καιρό περίμενες να έρθει ο τεχνικός;

Τί να σου πω... Πρωτομαγιά κάναμε την αίτηση στο συνεργάτη, το συμβόλαιο έκανε περίπου 15 μέρες να έρθει ηλεκτρονικά, χθες μας ειδοποίησαν ότι θα περάσει ο τεχνικός (εκτός αν είχε έρθει ειδοποίηση νωρίτερα στη σύζυγο και δεν την είχε προσέξει).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Λήγει το συμβόλαιο μου VDSL50 ΕΟΝ 15/6 και φυσικά δεν υπάρχει προσφορά ανανεωσης στην εφαρμογή ή το account (παρ ότι πάνε να με βγάλουν τρελο)

Το θέμα είναι πως τηλεφωνικά δεν μου δίνουν σαφή απάντηση για το αν μου προσφέρουν FTTH ή FTTC.

Στο σπίτι έχει εγκατασταθεί αναμονή οπτικής ΔΕΗ

Ξερει κάνεις έστω πάνω κάτω τι τιμή δίνουν για ανανέωση εστω?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terminal said:

Καλησπέρα

Λήγει το συμβόλαιο μου VDSL50 ΕΟΝ 15/6 και φυσικά δεν υπάρχει προσφορά ανανεωσης στην εφαρμογή ή το account (παρ ότι πάνε να με βγάλουν τρελο)

Το θέμα είναι πως τηλεφωνικά δεν μου δίνουν σαφή απάντηση για το αν μου προσφέρουν FTTH ή FTTC.

Στο σπίτι έχει εγκατασταθεί αναμονή οπτικής ΔΕΗ

Ξερει κάνεις έστω πάνω κάτω τι τιμή δίνουν για ανανέωση εστω?

Η ΔΕΗ ακόμα δεν δίνει πουθενά υπηρεσία. Εάν θέλεις να ελέγξεις διαθεσιμότητα FTTH, μπορείς να δεις στο:

https://www.broadband-assist.gov.gr/ ή και στις σελίδες Cosmote, Vodafone. Σχεδόν σίγουρα δεν θα έχεις FTTH, οπότε απλά κοιτάς ανανέωση του VDSL σου με τη Nova ή άλλο πάροχο. Εν γένει η τιμή που δίνουν είναι όμοια με αυτή που ήδη έχεις. Εάν βάλεις και κινητό Nova έχουν αρχίσει κάποιες συνδυαστικές εκτπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...