Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα... Υπαρχει δυνατότητα να ενεργοποιηθεί το πακέτο μετά 3 ευρώ και τα 120 μβ με μνμ?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε μαγαζί αλλοδαπού κάρτες σιμ φρογκ..

Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα αγοράζοντας την κάρτα απο εκεί;

Η διαδικασία ταυτοποίησης είναι μόλις αγοράσω την κάρτα να πάω σε ένα κατάστημα cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεχε να μην είναι ήδη ενεργοποιημένες σε κάποιο όνομα,

διότι μετά θα χρειαστείς υπεύθυνη δήλωση και ταυτότητα του άλλου προσώπου για να γίνει η μεεταβίβαση

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Aυτές οι σιμ εκτος απροόπτου ειναι ήδη προενεργοποιημένες σε κάποιο αλλοδαπό όνομα δηλαδή τρέχα-γύρευε και αν βάλεις το cosmote app παίζει να δεις καμμιά 100αρια νούμερα στο ίδιο όνομα... Οχι οτι δε θα δουλεύει η κάρτα αλλά αν τύχει και έχεις κάποιο τεχνικό πρόβλημα στην γραμμή σου και χρειαστεί να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη, θα σου ζητήσουν στοιχεία που προφανώς δε θα ξέρεις ποια είναι...

Τώρα για το κατάστημα της cosmote, δε ξέρω καν αν θα δεχθούν να σου αλλάξουν τα στοιχεία αφού η αγορά της σιμ θα έχει γίνει απο μη ενδεδειγμένο σημείο πώλησης...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεχε να μην είναι ήδη ενεργοποιημένες σε κάποιο όνομα, διοτί μετά θα χρειαστείς υπεύθυνη δήλωση και ταυτότητα του άλλου προσώπου για να γίνει η μεεταβίβαση

 

Aυτές οι σιμ εκτος απροόπτου ειναι ήδη προενεργοποιημένες σε κάποιο αλλοδαπό όνομα δηλαδή τρέχα-γύρευε και αν βάλεις το cosmote app παίζει να δεις καμμιά 100αρια νούμερα στο ίδιο όνομα... Οχι οτι δε θα δουλεύει η κάρτα αλλά αν τύχει και έχεις κάποιο τεχνικό πρόβλημα στην γραμμή σου και χρειαστεί να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη, θα σου ζητήσουν στοιχεία που προφανώς δε θα ξέρεις ποια είναι...

Τώρα για το κατάστημα της cosmote, δε ξέρω καν αν θα δεχθούν να σου αλλάξουν τα στοιχεία αφού η αγορά της σιμ θα έχει γίνει απο μη ενδεδειγμένο σημείο πώλησης...

 

Πως μπορώ αυτό να το ξέρω από πριν; Θα πρέπει η κάρτα να είναι σφραγισμένη;

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό, όταν αγοράζεις μια κάρτα αίμα σου ζητάνε ταυτότητα Γιάννα γίνει στο όνομα σου, χωρίς στοιχεία δεν ενεργοποιείται, αν τώρα πάρεις μια ενεργοποιημένη σε κάποιο άλλο όνομα, τότε δεν θα σου ζητήσουν στοιχεία, εκτός και αν θελήσουν να σου την μεταβιβάσουν. Εγώ είχα πάρει μια κάρτα από τον δρόμο προενεργοποιημενη και τους έδωσα στοιχεία για την μεταβίβαση, επειδή όμως η μεταβίβαση άργησε (πάνω από βδομάδα) όταν ήθελα να ενεργοποιήσω το vowifi πήρα στο 13888 και εκεί κάναμε ταυτοποίηση και άμεση μεταβίβαση... πιθανόν να έγινε γιατί ήδη ο πωλητής είχε κάνει τις ενέργειες....

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Αλλο όμως οι σιμ που πουλάνε οι εξωτερικοί πωλητές σε πλατείες,μετρό κτλ και άλλο τα μαγαζάκια των πακιστανών στην ομόνοια και πέριξ...
Link to comment
Share on other sites

Είχε πάρει κι εγώ μια κάρτα από ένα μίνι μάρκετ άφησα και χαρτιά για να μου κάνει την αλλαγή γιατί τις είχε στο όνομα της

Τελικά μετά από ένα χρόνο δεν έγινε ποτέ η αλλαγή και πέταξα και την κάρτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατάλαβα τι παίζει.

Αν μπορούσα να βρω αριθμό φρογκ στη κοσμοτε δεν θα σκεφτόμουνα να πάρω απο τέτοιο μαγαζί.

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

δεκάδες έχει στο τοπικό μου κατάαστημα Γερμανός.
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που κυκλοφρουν στο δρομο και ειναι στο ονομα καποιιου χ,ψ και βγαζουν τις φωτογραφιες την ταυτοτητα, παιζει και να μην αλλαχτουν ποτε τα στοιχεια. Φιλος μου εμαθε μετα απο χρονια κατοχης του αριθμου του στη wind οτι ειναι ακομα στο ονομα καποιου τριτου. Για αυτο μονο απο καταστημα.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατάλαβα τι παίζει.

Αν μπορούσα να βρω αριθμό φρογκ στη κοσμοτε δεν θα σκεφτόμουνα να πάρω απο τέτοιο μαγαζί.

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Εγώ βρήκε επαρχία σε cosmote corner .

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνετε ταυτότητες και στοιχεία σε πλανόδιους, πακιστανούς κλπ.

Ότι bonus και να έχει η κάρτα. Είναι ρίσκο.

 

Το θέμα είναι ότι οι παράνομοι πωλητές δε ζητάνε ποτέ στοιχεία σου, οπότε θα είσαι κρεμασμένος στην πρώτη στραβή. Επίσης δεν αποκλείεται την επομένη ο ιδιοκτήτης να πάει σε ένα κατάστημα και να ζητήσει αντικατάσταση SIM οπότε σε έχουν πιάσει κότσο. Εννοείται ότι δε δίνεις σε αγνώστους ταυτότητα ούτε στοιχεία. Οι νόμιμοι πωλητές όμως, φαίνονται ποιοι είναι και σου δίνουν και απόδειξη και απ' όλα, οπότε δε θα έχεις θέμα καθώς δουλεύουν για συνεργάτες των εταιριών.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι παράνομοι πωλητές δε ζητάνε ποτέ στοιχεία σου, οπότε θα είσαι κρεμασμένος στην πρώτη στραβή. Επίσης δεν αποκλείεται την επομένη ο ιδιοκτήτης να πάει σε ένα κατάστημα και να ζητήσει αντικατάσταση SIM οπότε σε έχουν πιάσει κότσο. Εννοείται ότι δε δίνεις σε αγνώστους ταυτότητα ούτε στοιχεία. Οι νόμιμοι πωλητές όμως, φαίνονται ποιοι είναι και σου δίνουν και απόδειξη και απ' όλα, οπότε δε θα έχεις θέμα καθώς δουλεύουν για συνεργάτες των εταιριών.
Μόλις πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και αναφέρεις το πρόβλημα σου και που έχεις αγοράσει την κάρτα, στο σύστημα βλέπουν τον πωλητή και σου κάνουν αμέσως ταυτοποίηση.

Γνωρίζω κάποια άτομα που το έχουν κάνει αλλά συνήθως όσοι αγοράζουν από την λαϊκή, το κάνουν για να μην κάνουν τακτοποίηση, αλλιώς πηγαίνουν σε κατάστημα.

Στη λαϊκή πάντως πουλάνε όλες τις κάρτες όλων των εταιρειών σφραγισμένες ήδη τακτοποιημένες με 1 €.

Αυτό γίνεται με την πλήρη γνώση των εταιρειών, οπότε μη φοβάστε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και αναφέρεις το πρόβλημα σου και που έχεις αγοράσει την κάρτα, στο σύστημα βλέπουν τον πωλητή και σου κάνουν αμέσως ταυτοποίηση.

 

Αυτο είναι τσεκαρισμενο; Διότι, οπως τα λες, ο μπορεί ο καθένας να κανει ενα αιτημα για τον αριθμό σου χωρις ταυτοποίηση ουσιαστικά, το οποίο ειναι προβληματικο. Επίσης, αυτό παραβαίνει τη σχετική νομική πρόβλεψη για την υποχρεωτική ταυτοποίηση των καρτοκινητών.

 

Η πώληση καρτών στη λαϊκή αποκλείεται να γίνεται με έγκριση των εταιριών. Ίσως να υπάρχει ανοχή επειδή για τους Χ λογους αυτο τους συνφερει. Τωρα, το πως κάποιοι καταφέρνουν και αγοράζουν μαζικά πολλα νούμερα (και μαλιστα ευκολομνημονευτους αριθμούς που πωλουνται ακριβότερα) και επειτα τους διοχετευουν στην αγορά δε μπορώ να το γνωρίζω, ωστόσο δεν υποτιμώ τη φαντασία και τις ικανότητες των κομπιναδορων. Εδω πωλουνται αλλα και αλλα παρανομα κατω απο τη μυτη μας, σε sim καρτοκινητής θα κολλήσουμε;

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Από την μεγάλη εμπειρία μου σου λέω ότι γίνεται.

Εννοείται ότι όλα είναι εν γνώσει των εταιρειών.

Επίσης να ξέρεις ότι το 70% των σιμ από λαϊκή βάζουν λεφτά κανονικά και πολλά, κυρίως από λαθρομετανάστες γιατί έχουν κάρτες Ελλάδος χωρίς ανάγκη μετάβασης σε κατάστημα κλπ.

Αν γίνει κάτι την πετάνε και βάζουν άλλη.

Αν κάποιος θέλει κανονικό αριθμό για επαγγελματική χρήση, δεν αγοράζει από λαϊκή, εννοείται.

Πάντως αρκετοί γνωστοί μου τουρίστες έχουν τέτοια σιμ για το καλοκαίρι, καθότι και το roaming και η ομιλία είναι ακριβά για όλη την Ευρώπη.

Επίσης υπάρχουν διαμερίσματα που έδιναν σε πελάτες τέτοιες σιμ για χρήση και όταν έφευγαν την άφηναν στην ρεσεψιόν για τους επόμενους.

Αν πας στην λαϊκή η σε μικροπωλητές γίνεται χαμός.

Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα λόγω κορονοϊού.

Link to comment
Share on other sites

Από την μεγάλη εμπειρία μου σου λέω ότι γίνεται.

Εννοείται ότι όλα είναι εν γνώσει των εταιρειών.

 

Δε σου λεω οτι δε το ξέρουν οι εταιρίες (προφανώς και το ξέρουν υπάρχει αρχειο), αλλά όχι οτι θα τους δώσουν 100 καρτες τον καθένα να πουλάνε στη λαϊκή.

 

Επίσης να ξέρεις ότι το 70% των σιμ από λαϊκή βάζουν λεφτά κανονικά και πολλά, κυρίως από λαθρομετανάστες γιατί έχουν κάρτες Ελλάδος χωρίς ανάγκη μετάβασης σε κατάστημα κλπ.

Αν γίνει κάτι την πετάνε και βάζουν άλλη.

Δε μου φαίνονται να στέκουν αυτά που λες. Κατ αρχάς αυτο για τους "λαθρομεταναστες" απο που προβλέπεται; Ποιος τους δινει ανώνυμες-αταυτοποιητες sim; Και ποσες πια να εχει ο καθένας για να βγαζει και λεφτα (και μαλιστα "κανονικα και πολλα"); Και 10ε να πουλας την καρτα (που κανεις δε θα την αγοραζε απο πλανοδιο σε τέτοια τιμη), για να βγαζεις 300ε το μηνα πρεπει να πουλας 30 καρτες το μηνα. Εκτος απο το οτι δε θα καταφερεις να πουλησεις 1 καρτα/ημερα, θα πρεπει να κανεις σύμβαση με εργοστάσιο για τοσες sim που χρειαζεσαι.

 

Βγαίνουμε off-topic, ας μη το συνεχίσουμε εδώ. Αν θελεις στειλε μου πμ, μονο και μονο γιατι εχω περιεργεια.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα στο φουμπου βλέπω το παρακάτω.Το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί στο app δεν βλέπω να το γράφει κάπου.

182a16ec6fe696920f5deb3d6d06fa7c.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα στο φουμπου βλέπω το παρακάτω.Το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί στο app δεν βλέπω να το γράφει κάπου.

182a16ec6fe696920f5deb3d6d06fa7c.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει. Σε εμένα το έχει και στο app.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μπορεί να μου κάποιος τι πακέτα ίντερνετ έχει το frog και από που μπορώ να προμηθευτώ μια καρτούλα?

 

μπορείς κάνοντας κλικ εδώ

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...