Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά δεν έχω καταλάβει να μείνω στην προηγούμενη? Ή με ρουταρισμένο κινητό όπως έχω ήδη παίζουν σωστά όλα και στην καινούρια.. Τα magisk modules εννοώ για 5g και volte, WiFicall.. Cosmote έχω 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, guy_fawkes said:

στο google play δεν υπάρχει κάτι....

Αν εχεις αυτη την εκδοση, ναι.

Εμενα παντως σημερα το πρωι μου εβγαλε ενημερωση και φανταστηκα ο,τι ισως δεν το προσεξατε και δεν την ειχατε κανει και ειχατε θεμα με το φινγκερ.

24 minutes ago, guy_fawkes said:

στο google play δεν υπάρχει κάτι....

Αν εχεις αυτη την εκδοση, ναι.

Εμενα παντως σημερα το πρωι μου εβγαλε ενημερωση και φανταστηκα ο,τι ισως δεν το προσεξατε και δεν την ειχατε κανει και ειχατε θεμα με το φινγκερ.

24 minutes ago, guy_fawkes said:

στο google play δεν υπάρχει κάτι....

Αν εχεις αυτη την εκδοση, ναι.

Εμενα παντως σημερα το πρωι μου εβγαλε ενημερωση και φανταστηκα ο,τι ισως δεν το προσεξατε και δεν την ειχατε κανει και ειχατε θεμα με το φινγκερ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, djivo said:

Δεν το έκοψε η Google το Shizuku. Ασυμβατότητα με τις νέες ρυθμίσεις της Cosmote είναι, μιας και είναι ενεργοποιημένο μόνιμα πλέον το VoLte.

Σε άλλους παρόχους (Vodafone, Nova) που συνεχίζει να μη δουλεύει τίποτα μετά την αναβάθμιση, μια χαρά παίζει η μέθοδος του Shizuku.

Μόνιμα το volte ; Ή υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι σε επόμενο update παιδιά; 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ChrisNikol said:

Τελικά δεν έχω καταλάβει να μείνω στην προηγούμενη? Ή με ρουταρισμένο κινητό όπως έχω ήδη παίζουν σωστά όλα και στην καινούρια.. Τα magisk modules εννοώ για 5g και volte, WiFicall.. Cosmote έχω 

Εγώ με root που ὀλα δοὐλευαν μια χαρἀ (Cosmote), μετἀ την αναβἀθμιση ἐχασα WiFi calling καθὠς επἰσης fingerprint της εφαρμογἠς Alpha bank. Τελικἀ downgrade με full wipe και ὀλα δουλεὐουν μια χαρἀ...και fingerprint στἠν εφαρμογἠ alpha bank.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, jimma1987 said:

Μόνιμα το volte ; Ή υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι σε επόμενο update παιδιά; 

Δύσκολο το βλέπω να το παίρνουν πίσω. Απλά υπάρχει το μειονέκτημα ότι με το VoLTE δεν μπορείς να δεχτείς κλήσεις από Nova σταθερά (πρώην Forthnet μόνο). Όπου κι εγώ έλεγα κλάιν στην αρχή όταν το διάβασα, μέχρι που τις προάλλες με ψάχνανε από το συνεργείο για το αμάξι και τελικά αναγκάστηκαν να μου στείλουν μέιλ γιατί δεν χτύπησε ποτέ ούτε μου ήρθε μήνυμα ότι καλούσαν... Οπότε το θεωρώ σημαντικό μείον, κυρίως γιατί στις υπόλοιπες χαμένες κλήσεις έστω παίρνεις ένα SMS, σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν το μαθαίνεις ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gpolydoros said:

Δύσκολο το βλέπω να το παίρνουν πίσω. Απλά υπάρχει το μειονέκτημα ότι με το VoLTE δεν μπορείς να δεχτείς κλήσεις από Nova σταθερά (πρώην Forthnet μόνο). Όπου κι εγώ έλεγα κλάιν στην αρχή όταν το διάβασα, μέχρι που τις προάλλες με ψάχνανε από το συνεργείο για το αμάξι και τελικά αναγκάστηκαν να μου στείλουν μέιλ γιατί δεν χτύπησε ποτέ ούτε μου ήρθε μήνυμα ότι καλούσαν... Οπότε το θεωρώ σημαντικό μείον, κυρίως γιατί στις υπόλοιπες χαμένες κλήσεις έστω παίρνεις ένα SMS, σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν το μαθαίνεις ποτέ!

Ούτε εγώ μπορώ να δεχτώ κλήσεις από Nova σταθερά...Να πάρω τηλέφωνο στην nova και να επιμείνω να το φτιάξουν ή είναι καθαρά θέμα κινητού;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimma1987 said:

Μόνιμα το volte ; Ή υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι σε επόμενο update παιδιά; 

Kανείς δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά, αλλά αφού μπήκε στη stable θα μου κάνει εντύπωση να βγει. Ήδη σε άλλο τόπικ αναφέρεται ότι έδωσαν 5G σε κάποιες άλλες χώρες. Φαίνεται σταδιακά ότι κάτι προχωράει. Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν έχει VoWiFi (για όσους το χρειάζονται).

 

Πέτυχα στο reddit κόσμο να γκρινιάζει για το layout. Mείωσαν το padding και τώρα τα εικονίδια πάνε και κολλάνε στη γωνία στο Home screen. Κάνει πολύ δυσκολότερη τη χρήση με το ένα χέρι. Επίσης κάτι έκαναν και στους φακέλους. Αποτέλεσμα είναι κάποια widget να δείχνουν πολύ λιγότερα πράγματα, εικονίδια να κολλάνε στην άκρη. Ήθελα να 'ξερα αν τα δοκιμάζουν πριν τα κάνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, gpolydoros said:

Δύσκολο το βλέπω να το παίρνουν πίσω. Απλά υπάρχει το μειονέκτημα ότι με το VoLTE δεν μπορείς να δεχτείς κλήσεις από Nova σταθερά (πρώην Forthnet μόνο). Όπου κι εγώ έλεγα κλάιν στην αρχή όταν το διάβασα, μέχρι που τις προάλλες με ψάχνανε από το συνεργείο για το αμάξι και τελικά αναγκάστηκαν να μου στείλουν μέιλ γιατί δεν χτύπησε ποτέ ούτε μου ήρθε μήνυμα ότι καλούσαν... Οπότε το θεωρώ σημαντικό μείον, κυρίως γιατί στις υπόλοιπες χαμένες κλήσεις έστω παίρνεις ένα SMS, σε αυτήν όμως την περίπτωση δεν το μαθαίνεις ποτέ!

Ούτε σε WiFicall χτυπάει από Forthnet δείχνει οτι μιλάει επιτόπου.. Εχω στο πατρικό μου χρόνια και το δοκίμασα 80 φορές σε airplain mode με WiFi ανοιχτό για να παίξει το WiFicall κάνει αυτό που γράφω πάνω.. Με το που κλείσω airplain mode (και άρα ανοίγει και radio cells) την περνάει την κλήση. 

Η απορία μου τώρα είναι στο σπίτι που έχω τρισάθλιο σήμα (άνω Χαλάνδρι) να αφήσω preferred οver WiFi ή over network?! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έκανα αίτημα στη nova. Επέμεινα να ανοίξουν τικετ. Θα ρωτήσει τα σταθερά που χάσατε τις κλήσεις. Εγώ τα έδωσα και αναμένω. 

Η αλήθεια είναι ότι θα μου πουν ότι φταίει η συσκευή αλλά έκανα την προσπάθεια μου. 

Όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο. 

Μπορείτε να μπείτε και εδώ στο myphone στα σταθερά. Έχουν support από τη NOVA. Έχω ανοίξει και θέμα εκεί με αδυναμία εισερχόμενης κλήσης. Μιλήστε εκεί και το support θα ανοίξει θέμα. 

Εδώ

https://myphone.gr/forum/topic/197157/?do=findComment&comment=7161152

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ChrisNikol said:

Ούτε σε WiFicall χτυπάει από Forthnet δείχνει οτι μιλάει επιτόπου.. Εχω στο πατρικό μου χρόνια και το δοκίμασα 80 φορές σε airplain mode με WiFi ανοιχτό για να παίξει το WiFicall κάνει αυτό που γράφω πάνω.. Με το που κλείσω airplain mode (και άρα ανοίγει και radio cells) την περνάει την κλήση. 

Η απορία μου τώρα είναι στο σπίτι που έχω τρισάθλιο σήμα (άνω Χαλάνδρι) να αφήσω preferred οver WiFi ή over network?! 

Νομίζω πως δεν έχει κάποια διαφορά πλέον. Στην πρώτη περίπτωση (call over mobile network) δεν θα ασχοληθεί καν να κοιτάξει αν μπορεί να βγάλει την κλήση σου μέσω WiFi, ενώ στη δεύτερη (call over WiFi) θα διαπιστώσει πρώτα ότι δεν μπορεί να την βγάλει μέσω WiFi και τελικά θα την κάνει μέσω LTE. Όπως και να έχει, κλήσεις θα βγάζει μόνο εφ' όσον πιάνει LTE (ό,τι και να έχεις επιλέξει), αφού είτε σαν preferred είτε σαν fallback μόνο αυτό του μένει σαν δυνατότητα να κάνει εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gpolydoros said:

Νομίζω πως δεν έχει κάποια διαφορά πλέον. Στην πρώτη περίπτωση (call over mobile network) δεν θα ασχοληθεί καν να κοιτάξει αν μπορεί να βγάλει την κλήση σου μέσω WiFi, ενώ στη δεύτερη (call over WiFi) θα διαπιστώσει πρώτα ότι δεν μπορεί να την βγάλει μέσω WiFi και τελικά θα την κάνει μέσω LTE. Όπως και να έχει, κλήσεις θα βγάζει μόνο εφ' όσον πιάνει LTE (ό,τι και να έχεις επιλέξει), αφού είτε σαν preferred είτε σαν fallback μόνο αυτό του μένει σαν δυνατότητα να κάνει εν τέλει.

Οπότε από άποψη μπαταρίας είναι προτιμότερο να αφήσω το WiFi preferred για να αγνοεί radio cell όσο γίνεται και ουσιαστικά αν έρχονται κλήσεις από παλιά Forthnet να της βγάζει εν τέλει μέσω cell και να μη δείχνει κατειλημμένο?! Πρακτικά μόνο θα φανεί νομίζω.. Γιατί ακόμα και στο σπίτι που έχω άθλιο σήμα ποτέ του τη βαράει και δείχνει σηματάκι WiFi στην κλήση πότε στο γκιωνη του.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα προχθές opt out από beta έλαβα μόνο security update 6κατι mb. Τίποτα ακόμη, καμία κανονική αναβάθμιση για stable...

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Μιλήστε εδώ στη σταθερή νόβα και στο πριβε μήνυμα που σας ζητάνε πείτε τους τηλέφωνα που δε δέχεστε την κλήση και το δικό σας νούμερο. Να το δουν. Όσοι περισσότερο τόσο το καλύτερο. 

Εδώ

https://myphone.gr/forum/topic/197157/?do=findComment&comment=7161152

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρησιμοποιεί κανείς σας την εφαρμογή viva wallet pos για την επιχείρηση του; Εάν ναι έχει αντιμετωπίσει ζητήματα συμβατότητας; Πχ μη υποστήριξης κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το κινητό (12 μέρες πιο νωρίς από την ημερομηνία που έδινε η amazon), ήρθε και το τζάμι (άψογο θα πω αν δε βρίσκεις το domeglass, οι μεμβράνες της spigen πήγανε άπατες, αμέσως στα σκουπίδια μιας και δεν έγινε ποτέ η εφαρμογή τους σωστά) ήδη μια βδομάδα τώρα.

Μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει σύγκριση με το s22+ που είχα, το p7p είναι έτη φωτός μπροστά.

Χθες βράδυ μου ήρθε και το update του Μαρτίου, αλλά όπως είδα να γράφετε και εσείς, σε vodafone δεν έχει wifi calling/volte.
5G η Μυτιλήνη δεν έχει εν τέλει, αυτό που έβλεπα στο s22+ ήταν το 5G NSA.
 Η "έκδοση ρυθμίσεων εταιρείας κινητής τηλεφωνίας" είναι στην έκδοση με ημερομηνία 08/12/22.

Προβλήματα με κλήσεις δεν έχω δει ως τώρα, χθες μόνο δεν ερχόταν ένα sms από το 2f authenticator της εταιρίας που δουλεύω και με ένα reboot τη συσκευή ένιωσε.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η νόβα σταθερή έχει πολύ πλάκα. Μου είπε ότι επιλύθηκε το πρόβλημα και έκλεισε το αίτημα αλλά μαντέψτε. Τίποτα δεν άλλαξε! 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, xtrmsnpr said:

Ήρθε και το κινητό (12 μέρες πιο νωρίς από την ημερομηνία που έδινε η amazon), ήρθε και το τζάμι (άψογο θα πω αν δε βρίσκεις το domeglass, οι μεμβράνες της spigen πήγανε άπατες, αμέσως στα σκουπίδια μιας και δεν έγινε ποτέ η εφαρμογή τους σωστά) ήδη μια βδομάδα τώρα.

Μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει σύγκριση με το s22+ που είχα, το p7p είναι έτη φωτός μπροστά.

Χθες βράδυ μου ήρθε και το update του Μαρτίου, αλλά όπως είδα να γράφετε και εσείς, σε vodafone δεν έχει wifi calling/volte.
5G η Μυτιλήνη δεν έχει εν τέλει, αυτό που έβλεπα στο s22+ ήταν το 5G NSA.
 Η "έκδοση ρυθμίσεων εταιρείας κινητής τηλεφωνίας" είναι στην έκδοση με ημερομηνία 08/12/22.

Προβλήματα με κλήσεις δεν έχω δει ως τώρα, χθες μόνο δεν ερχόταν ένα sms από το 2f authenticator της εταιρίας που δουλεύω και με ένα reboot τη συσκευή ένιωσε.

Με γεια σου! Κάνε αυτό και θα έχεις μια χαρά wifi calling/volte

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, djivo said:

Με γεια σου! Κάνε αυτό και θα έχεις μια χαρά wifi calling/volte

Πες του μονο ότι αν έχει αρκετούς που έχουν σταθερό παλιά forthnet δε θα τον βρίσκουν. Ότι θα βγαίνει κατειλημμένος. Κατά τα άλλα μόνο αυτή είναι η λύση! 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, jimma1987 said:

Καλησπέρα. Χρησιμοποιεί κανείς σας την εφαρμογή viva wallet pos για την επιχείρηση του; Εάν ναι έχει αντιμετωπίσει ζητήματα συμβατότητας; Πχ μη υποστήριξης κλπ; 

Εγώ την χρησιμοποιω, δεν εχω καποιο προβλημα, αλλα δεν εχω βαλει τη τελευταια εκδοση του Μαρτίου. Δε ξερω εκει αν παίζει κατι

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sm4rt said:

Εγώ την χρησιμοποιω, δεν εχω καποιο προβλημα, αλλα δεν εχω βαλει τη τελευταια εκδοση του Μαρτίου. Δε ξερω εκει αν παίζει κατι

Μάλιστα. Όταν κάνεις update αν μπορείς ενημέρωσε με. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, _NikitaS_ said:

Πάντως η νόβα σταθερή έχει πολύ πλάκα. Μου είπε ότι επιλύθηκε το πρόβλημα και έκλεισε το αίτημα αλλά μαντέψτε. Τίποτα δεν άλλαξε! 

Το ίδιο και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν:

"Για το συγκεκριμένο ζήτημα, θα προτείναμε να επικοινωνήσεις με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας σου.

Το παραπάνω το αναφέρουμε, καθώς το ηχητικό κατειλημμένης γραμμής, μας δείχνει ότι δρομολογείται η κλήση από την πλευρά μας. 

Επίσης, ενδέχεται να πρόκειται για ζήτημα της αναβάθμισης, για αυτόν τον λόγο και θα προτείναμε να επικοινωνήσεις και με την εταιρία του Smartphone.

Σε κάθε περίπτωση, εάν έπειτα από όλα τα παραπάνω το ζήτημα παραμένει, παραμένουμε στη διάθεσή σου για να πραγματοποιήσουμε περαιτέρω ελέγχους από την πλευρά μας."

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, klainmein said:

Εμένα μου είπαν:

"Για το συγκεκριμένο ζήτημα, θα προτείναμε να επικοινωνήσεις με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας σου.

Το παραπάνω το αναφέρουμε, καθώς το ηχητικό κατειλημμένης γραμμής, μας δείχνει ότι δρομολογείται η κλήση από την πλευρά μας. 

Επίσης, ενδέχεται να πρόκειται για ζήτημα της αναβάθμισης, για αυτόν τον λόγο και θα προτείναμε να επικοινωνήσεις και με την εταιρία του Smartphone.

Σε κάθε περίπτωση, εάν έπειτα από όλα τα παραπάνω το ζήτημα παραμένει, παραμένουμε στη διάθεσή σου για να πραγματοποιήσουμε περαιτέρω ελέγχους από την πλευρά μας."

Ε δεν είναι υποχρεωμένοι. Εφόσον η συσκευή δεν έχει έρθει επίσημα στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Πες του μονο ότι αν έχει αρκετούς που έχουν σταθερό παλιά forthnet δε θα τον βρίσκουν. Ότι θα βγαίνει κατειλημμένος. Κατά τα άλλα μόνο αυτή είναι η λύση! 
Δεν ισχύει για όλους αυτό! Εμένα μια χαρά με καλούν απο παλιά forthnet

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...