Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, spyridon70 said:

Το φοβάμαι.Ειμαι stock.

Κ εγω στοκ ειμαι δε θελει root, βαλτο χωρις σκεψη θα εχεις αλλο κινητο και θα σου παρει 2 λεπτα να ενςργοποιησεις volte κ vowifi

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sm4rt said:

Κ εγω στοκ ειμαι δε θελει root, βαλτο χωρις σκεψη θα εχεις αλλο κινητο και θα σου παρει 2 λεπτα να ενςργοποιησεις volte κ vowifi

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω 

Link to comment
Share on other sites

Το νου σου όμως μην έχεις πολλούς που σε παίρνουν από παλιό forthnet γιατί δε θα σε βρίσκουν μετά. Θα φαίνεσαι όλο κατειλημμένος. Ενώ με κλειστό τον διακόπτη του volte θα σε βρίσκουν. 

 

Εγώ τελικά να χώρο δεύτερη sim στη συσκευή ή θα τα παίξει; Την δεύτερη θα την θέλω καθαρά για ίντερνετ αφού στην πρώτη θα την έχω μόνο για τηλέφωνο με κλειστό το volte. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, _NikitaS_ said:

Το νου σου όμως μην έχεις πολλούς που σε παίρνουν από παλιό forthnet γιατί δε θα σε βρίσκουν μετά. Θα φαίνεσαι όλο κατειλημμένος. Ενώ με κλειστό τον διακόπτη του volte θα σε βρίσκουν. 

 

Εγώ τελικά να χώρο δεύτερη sim στη συσκευή ή θα τα παίξει; Την δεύτερη θα την θέλω καθαρά για ίντερνετ αφού στην πρώτη θα την έχω μόνο για τηλέφωνο με κλειστό το volte. 

Δεν έχω βάλει ακόμη το patch γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις είτε με ανοιχτά είτε με κλειστά δεδομένα.Δουλευει ρολόι το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, spyridon70 said:

Δεν έχω βάλει ακόμη το patch γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις κλήσεις είτε με ανοιχτά είτε με κλειστά δεδομένα.Δουλευει ρολόι το κινητό.

Με το volte εννοείς ανοιχτό ή κλειστό. Τα δεδομένα δε παίζουν ρόλο. Πάντως και εγώ έχω κλειστο στο volte και ας μην έχω την καλύτερη ποιότητα κλησεων. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια χαμένη (είμαι στοκ με update Μαρτίου). 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, _NikitaS_ said:

Με το volte εννοείς ανοιχτό ή κλειστό. Τα δεδομένα δε παίζουν ρόλο. Πάντως και εγώ έχω κλειστο στο volte και ας μην έχω την καλύτερη ποιότητα κλησεων. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια χαμένη (είμαι στοκ με update Μαρτίου). 

Δεν έχω volte.Ειμαι σε Vodafone και στοκ χωρίς κανένα θέμα με τις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που με προβληματίζει είναι το θέμα με το vowifi. Αν είναι μετά από μελλοντικά updates να χάνονται ευκολίες από προηγούμενες ενημερώσεις, ε αυτό είναι ζήτημα. Ακόμη δεν έχω πάρει τη συσκευή περιμένοντας update Μαρτίου, μάλιστα είπαν κάποιοι ότι κ με το Shizuku δεν δουλεύει τώρα το vowifi με Cosmote. (Αν έχω καταλάβει σωστά)... 

Εναλλακτικά έχω το s22 ultra αλλά η τιμή του είναι στο ταβάνι 😕

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, jimma1987 said:

Εγώ αυτό που με προβληματίζει είναι το θέμα με το vowifi. Αν είναι μετά από μελλοντικά updates να χάνονται ευκολίες από προηγούμενες ενημερώσεις, ε αυτό είναι ζήτημα. Ακόμη δεν έχω πάρει τη συσκευή περιμένοντας update Μαρτίου, μάλιστα είπαν κάποιοι ότι κ με το Shizuku δεν δουλεύει τώρα το vowifi με Cosmote. (Αν έχω καταλάβει σωστά)... 

Εναλλακτικά έχω το s22 ultra αλλά η τιμή του είναι στο ταβάνι 😕

Σε cosmote δουλεύει το volte από μονο του αλλά δε μπορείς να ενεργοποιήσεις το wifi calling. Αυτό είπαν. Βέβαια θα το χιλιοπω, είτε με shizuku είτε με το μαμά volte κλήσεις από forthnet η συσκευή δε δέχεται. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, _NikitaS_ said:

Σε cosmote δουλεύει το volte από μονο του αλλά δε μπορείς να ενεργοποιήσεις το wifi calling. Αυτό είπαν. Βέβαια θα το χιλιοπω, είτε με shizuku είτε με το μαμά volte κλήσεις από forthnet η συσκευή δε δέχεται. 

Ναι οπως λες το εχεις χιλιοπει. Εμενα προσωπικα δε με νοιαζει, γτ οταν πριν μου έρχονταν καθε μερα 4-5 μηνυματα απο προσπαθειες κλησεων που εβγαινα κατειλημμένος, ή οταν επεφτε το σημα κ ηθελα ρεσταρτ για να επανέλθει και τωρα δεν εχω τπτ απο αυτα, ε δε θα με πειραξει τις σπανιες φορες αν προσπαθησουν να με βρουν απο παλια forthnet σταθερο και φανω κατειλημμένος. Μεχρι τωρα δε μου χει τυχει βεβαια να μου πουν κατι και δεν εχω και κανέναν με παλιο forthnet για να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, sm4rt said:

Ναι οπως λες το εχεις χιλιοπει. Εμενα προσωπικα δε με νοιαζει, γτ οταν πριν μου έρχονταν καθε μερα 4-5 μηνυματα απο προσπαθειες κλησεων που εβγαινα κατειλημμένος, ή οταν επεφτε το σημα κ ηθελα ρεσταρτ για να επανέλθει και τωρα δεν εχω τπτ απο αυτα, ε δε θα με πειραξει τις σπανιες φορες αν προσπαθησουν να με βρουν απο παλια forthnet σταθερο και φανω κατειλημμένος. Μεχρι τωρα δε μου χει τυχει βεβαια να μου πουν κατι και δεν εχω και κανέναν με παλιο forthnet για να το δοκιμασω

Εννοείται. Ο κάθε ένας με τις ανάγκες του. Εμένα όμως είναι βασικό γιατί πχ με παίρνουν από συγκεκριμένο forthnet άτομα τρίτης ηλικίας που όταν θα πάρουν θα είναι ανάγκη. Και δε μπορώ να μένω ήσυχος ότι όλα καλά. Συν ότι και αυτά από την πλευρά τους δε νιώθουν ασφάλεια να μη μπορούν να καλέσουν. 

Γι αυτό και το έχω χιλιοπει. Δε γίνεται να ακούω ότι με shizuku ή με το update Μαρτίου όλα καλά. Αφού δεν είναι όλα καλά. Εκτός και η επικοινωνία κάποιου είναι μόνο κινητά τηλέφωνα. 

Και παρεμπιπτόντως, με κλειστό το volte τρεις μέρες τώρα δεν έχω χάσει καμία κλήση. Ίσως είναι τυχαίο. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Ισως οχι ή μπορει να ναι μονο απο τον συγκεκριμένο αριθμο ή περιοχη το προβλημα κ όχι απολο το δίκτυο. Αν είχα κάποιον να δοκιμασω ή αν βρω κάποιον θα το επιβεβαιωσω

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Ναι κανονικά αν και νομίζω πρέπει να έχεις ανοιχτά τα δεδομένα.( δεν είμαι σίγουρος)

δεν χρειάζεται να έχεις ανοιχτά δεδομένα τελικά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, sm4rt said:

Ισως οχι ή μπορει να ναι μονο απο τον συγκεκριμένο αριθμο ή περιοχη το προβλημα κ όχι απολο το δίκτυο. Αν είχα κάποιον να δοκιμασω ή αν βρω κάποιον θα το επιβεβαιωσω

Δεν έχω ένα σταθερό forthnet. Περισσότερα! Και το ίδιο είναι από όλα. 

Επίσης Κάτι που παρατήρησα και δε ξέρω αν έχει αναφερθεί. 

Σήμερα έβαλα δεύτερο νούμερο μια esim μόνο για ίντερνετ. Έβαλα λοιπόν το ίντερνετ να το παίρνει από την esim και άφησα την πρώτη sim με κλειστο το volte. 

Όταν με κάλεσαν στο πρώτο νούμερο, το ίντερνετ από την esim έπεσε. Έκανε δηλαδή ότι θα γινόταν μόνο με την πρώτη sim και κλειστό το volte.

Να πω ότι πρώτο νούμερο ένα μια φυσική sim cosmote και δεύτερο που έχω το internet έχω μια esim vodafone. 

Την ίδια αντιμετώπιση έχει και αν έχω ανοιχτό το volte στην πρώτη sim της cosmote. Μου εμφανίζει το hd αλλά ρίχνει το ίντερνετ από την δεύτερη την esim. Άρα η συσκευή δεν έχει ίντερνετ κατά την διάρκεια της κλήσης. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Δεν έχω ένα σταθερό forthnet. Περισσότερα! Και το ίδιο είναι από όλα. 

Επίσης Κάτι που παρατήρησα και δε ξέρω αν έχει αναφερθεί. 

Σήμερα έβαλα δεύτερο νούμερο μια esim μόνο για ίντερνετ. Έβαλα λοιπόν το ίντερνετ να το παίρνει από την esim και άφησα την πρώτη sim με κλειστο το volte. 

Όταν με κάλεσαν στο πρώτο νούμερο, το ίντερνετ από την esim έπεσε. Έκανε δηλαδή ότι θα γινόταν μόνο με την πρώτη sim και κλειστό το volte.

Να πω ότι πρώτο νούμερο ένα μια φυσική sim cosmote και δεύτερο που έχω το internet έχω μια esim vodafone. 

Την ίδια αντιμετώπιση έχει και αν έχω ανοιχτό το volte στην πρώτη sim της cosmote. Μου εμφανίζει το hd αλλά ρίχνει το ίντερνετ από την δεύτερη την esim. Άρα η συσκευή δεν έχει ίντερνετ κατά την διάρκεια της κλήσης. 

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία.

Με δύο κάρτες αν μιλάς με την μια για να είχε internet από την άλλη έπρεπε να είχε 2 modem η συσκευή.

Αν ωστόσο θέλεις να έχεις internet όταν μιλάς στην άλλη κάρτα υπάρχει η επιλογή " Data during calls. Allow this sim to be used for mobile data only during calls" αλλά αυτό προϋποθέτει ότι πρέπει να έχεις πακέτο δεδομένων και σε αυτήν την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία είναι φυσιολογική. Αν δε κάνω λάθος τα Pixel έχουν DSDS (Dual Sim Dual Standby).

Όσο πιο απλοϊκά.
Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ένας πομποδέκτης για την επικοινωνία. Από την στιγμή που επιλέγεις να έχεις 2G κλήση τότε αυτός ο πομποδέκτης λόγω της τεχνολογίας της επικοινωνίας 2G, χρησιμοποιείται εξολοκλήρου από αυτή. Άρα η 2 sim πρακτικά για την ώρα της κλήσης είναι ανενεργή.
Αν είχες επικοινωνία μεσω δεδομένων τότε λογικά θα λαμβάνετε κλήσεις και στην 2η κάρτα παρότι μπορεί να μιλούσες ήδη στην 1η.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με 2g μετα την νεα αναβάθμιση χωρίς volte κ ανοιχτα δεδομένα πεφτει ποτε το σημα?
Το σήμα δεν έπεφτε ποτέ σε εμένα τουλάχιστον, το 4g χάνεται ( χωρίς volte)

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είδα διαφορά με την ενημέρωση μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι το VOLTE δεν είναι ενεργοποιημένο από τη μεριά τους στη συνδρομή μου.

Ζήτησα να το ενεργοποιήσουν αλλά μου είπαν ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται ακόμα!

Στους υπόλοιπους λειτουργεί κανονικά; Έχετε internet ενώ μιλάτε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, annihilator said:

Αφού δεν είδα διαφορά με την ενημέρωση μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι το VOLTE δεν είναι ενεργοποιημένο από τη μεριά τους στη συνδρομή μου.

Ζήτησα να το ενεργοποιήσουν αλλά μου είπαν ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται ακόμα!

Στους υπόλοιπους λειτουργεί κανονικά; Έχετε internet ενώ μιλάτε;

Ενεργοποιησε το απο μια αλλη συμβατη συσκευη και μολις ενεργοποιηθει ξανα βαζεις την καρτα στην συσκευη σου.

Στελνεις sms στο 1333 την λεξη WIFICALL

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είδα διαφορά με την ενημέρωση μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι το VOLTE δεν είναι ενεργοποιημένο από τη μεριά τους στη συνδρομή μου.
Ζήτησα να το ενεργοποιήσουν αλλά μου είπαν ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται ακόμα!
Στους υπόλοιπους λειτουργεί κανονικά; Έχετε internet ενώ μιλάτε;

Βάλε την κάρτα σου σε άλλο συμβατό τηλέφωνο και στείλε το sms


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, FoT1s said:

Ενεργοποιησε το απο μια αλλη συμβατη συσκευη και μολις ενεργοποιηθει ξανα βαζεις την καρτα στην συσκευη σου.

Στελνεις sms στο 1333 την λεξη WIFICALL

Οκ δούλεψε και το ενεργοποίησα. Τσέκαρα και έχω internet την ώρα της κλήσης οπότε περιμένω να δω πώς θα πάει...

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Link to comment
Share on other sites

κάντε και έναν κόπο, όσοι έχετε alphabank, να τους καλέσετε στο 2103260000 για το θέμα με το δαχτυλικό στην εφαρμογή! μόνο με πρήξιμο καταλαβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikos_s3 said:

κάντε και έναν κόπο, όσοι έχετε alphabank, να τους καλέσετε στο 2103260000 για το θέμα με το δαχτυλικό στην εφαρμογή! μόνο με πρήξιμο καταλαβαίνουν...

Τους έστειλα email και με πήραν τηλέφωνο χθες. Τους εξήγησα τι συμβαίνει και περιμένω ενημέρωση όταν το δει ο υπεύθυνος.. 

Καλό είναι να στείλουν κι άλλοι..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει email εδώ και 1 μήνα. Ξέρετε που πήγε το email!

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...