Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι ειναι παρανομο?? Και εγω στα καγκελα την εχω:confused:!! Και που πρεπει να μπει δηλαδη κανονικα, υπαρχει καποιος νομος-ρυθμιση για αυτο το θεμα?

Μετα απο 1.30 ωρα στην πολεοδομια Αμαρουσιου και αφου συνομιλησα με 5 διαφορετικους υπαλληλους δεν εβγαλα ακρη.Οπως χαρακτηριστικα μου ειπαν "δε γνωριζουμε που επιτρεπεται να βαλετε τη δορυφορικη κεραια και αν γινει καταγγελια σε μας θα δηλωσουμε οτι δεν ειμαστε αρμοδιοι".Ισως πρεπει να απευθυνθω στο προεδρο της δημοκρατιας.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πριν 10 χρονια ειχα τοποθετησει μια δορυφορικη κεραια για να πιανω nova στα καγκελα του μπαλκονιου μου,χωρις να ξερω οτι ειναι παρανομο αφου εβλεπα σε πολλες πολυκατοικιες να τις βαζουν ετσι.Κανεις ενοικος δε μου ειχε διαμαρτυρηθει μεχρι προσφατα.Το τελευταιο μηνα καποιοι διαμαρτυρονται,με το δικιο τους βεβαια αφου ειμαι παρανομος.Θελω να ρωτησω αν τοποθετησω την κεραια στο εσωτερικο του μπαλκονιου με μια βαση στο πατωμα ειναι παλι παρανομο;Στην ταρατσα επιτρεπεται να τη βαλω;

 

Καταρχήν πρωτού ακούς τι σου λέει ο καθένας οτι είναι παράνομο να διαβάσεις προσεκτικά τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου. Μπορεί να λέει οτι απαγορεύεται να κρεμάμε από τα κάγκελα διάφορα πράγματα για αυτό σου είπαν οτι είναι παράνομο.

 

Ένας νόμος που υπάρχει σχετικά με κεραίες αναφέρει οτι δεν χρειάζονται κάποια άδεια οι κεραίες που χρησιμοποιούνται για λήψη τηλεοπτικών σημάτων nova κτλπ.

 

Για να ξεμπερδέψεις με αυτούς που γκρινιάζουν βάλε την κεραία στο πάτωμα του μπαλκονιού σου,δεν νομίαζω να επηρεαστεί το σήμα και η ποιότητα της εικόνας σου.

 

Για ταράτσα άστο καλύτερα,ακόμα και αν δεν λέει κάτι ο κανονισμός πολυκατοικίας μπορεί να θέλουν και άλλοι μετά να βάλουν και να γίνονται συνελεύσεις με φασαρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας ειπε οτι ειναι παρανομη η τοποθετηση δορυφορικης κεραιας ειτε στο μπαλκονι ειτε στην ταρατσα ?? Σε καποιο ΦΕΚ που ειχα διαβασει παλιοτερα σε καποιο φορουμ μπορεις να βαλεις μεχρι 2,5 μετρα διαμετρο χωρις αδεια στη ταρατσα αλλα και μικροτερο στο μπαλκονι σου

Κανε μια ευρεση σε σαιτ με δορυφορικα να μαθεις περισσοτερα

Μην ακους τον εναν και τον αλλον που λενε οτι ναναι

Συνηθως απαγορευεται να βαλεις απλη κεραια οταν εχει κεντρικη αλλα για δορυφορικη δεν υπαρχει απαγορευση

Link to comment
Share on other sites

Οι δορυφορικες κεραιες νοβα δε χρειαζονται αδεια απο τον ΕΕΤΤ.Αλλα αλλο πραγμα ο ΕΕΤΤ και αλλο η πολεοδομια.Οι δηθεν υπευθυνοι ομως δε μπορουσαν να μου απαντησουν αν μπορω μεσα στη βεραντα ή στα καγκελα να τη βαλω.Οταν ζητησα να μου υπογραψουν ενα χαρτι στο οποιο θα δηλωνουν την αγνοια αυτη με εκραξαν.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας ειπε οτι ειναι παρανομη η τοποθετηση δορυφορικης κεραιας ειτε στο μπαλκονι ειτε στην ταρατσα ?? Σε καποιο ΦΕΚ που ειχα διαβασει παλιοτερα σε καποιο φορουμ μπορεις να βαλεις μεχρι 2,5 μετρα διαμετρο χωρις αδεια στη ταρατσα αλλα και μικροτερο στο μπαλκονι σου

Κανε μια ευρεση σε σαιτ με δορυφορικα να μαθεις περισσοτερα

Μην ακους τον εναν και τον αλλον που λενε οτι ναναι

Συνηθως απαγορευεται να βαλεις απλη κεραια οταν εχει κεντρικη αλλα για δορυφορικη δεν υπαρχει απαγορευση

 

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 16

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26.

β) Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.

γ) Στέγες ύψους μέχρι 2,0 μ. εφ�όσον δεν ορίζεται διαφορετικά από τους όρους δόμησης της περιοχής.

δ) Στηθαία, κιγκλιδώματα ασφαλείας, ασκεπείς πισίνες, διακοσμητικά χωροδικτυώματα (μέγιστου ύψους 3,00 μ.), μόνιμες γλάστρες φυτών και γενικά εγκαταστάσεις για τη δημιουργία κήπων με τον εξοπλισμό τους, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

ε) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών (πέργκολες).

στ) Αλεξικέραυνα, κεντρικές κεραίες τηλεοράσεων και ραδιοφώνων που μπορεί να εξέχουν και πέρα από το ιδεατό στερεό της παρ.6 του άρθρου 9.

Ολες οι κατασκευές αυτές πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο και μπορεί να συνδέονται με διάτρητα στοιχεία.

2. Πάνω από το ύψος του κτιρίου και κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής μπορούν να γίνουν, μέσα στο κατά το άρθρο 9 παρ.6 ιδεατό στερεό, εκτός από τις κατασκευές και τις εγκαταστάσεις που αναφέρονται στην παρ.1 και οι εξής κατασκευές, οι οποίες διατάσσονται έτσι, ώστε μαζί με τα οικοδομικά στοιχεία του κτιρίου να μη θίγουν αισθητικά το κτίριο και το περιβάλλον :

α. Η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων που προβλέπεται στο άρθρο 7 παρ.1Βγ.

β. Επιγραφές ή διαφημίσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του ν. 1491/1984.

γ. Μηχανοστάσια ανελκυστήρων και διαχωριστικά στοιχεία σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

Η απόληξη του φρέατος του ανελκυστήρα επιτρέπεται να έχει το ύψος που απαιτείται από το σχετικό κανονισμό, έτσι ώστε να είναι δυνατή η εξυπηρέτηση του δώματος από τον ανελκυστήρα. Επίσης εάν κατασκευάζεται αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων, η απόληξη του κλιμακοστασίου και το μηχανοστάσιο επιτρέπεται να έχουν το ίδιο με αυτήν ύψος, εφόσον κατασκευάζονται σε επαφή με αυτήν.

3. Ειδικές απαγορευτικές διατάξεις κατισχύουν του παρόντος άρθρου.

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Οι δορυφορικες κεραιες νοβα δε χρειαζονται αδεια απο τον ΕΕΤΤ.Αλλα αλλο πραγμα ο ΕΕΤΤ και αλλο η πολεοδομια.Οι δηθεν υπευθυνοι ομως δε μπορουσαν να μου απαντησουν αν μπορω μεσα στη βεραντα ή στα καγκελα να τη βαλω.Οταν ζητησα να μου υπογραψουν ενα χαρτι στο οποιο θα δηλωνουν την αγνοια αυτη με εκραξαν.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καταθέσεις μια ερώτηση προς το ΥΠΕΧΩΔΕ στο οποίο υπάγονται οι πολεοδομίες και να ρωτήσεις για το αν οι πολεοδομίες είναι αρμόδιες για έκδωση αδειών κεραιών. Η απάντηση δώθηκε αλλά γενικά θέλω να πώ το κράτος μπορεί να σου δώσει απαντήσεις τέτοιες καταθέτοντας ερώτηση σε υπουργείο όχι σε υπηρησία που υπάγετε σε υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Από παλαιότερη ανάρτησή μου..

 

Κτιριοδομικός κανονισμός.

'Αρθρο 373

Εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις.

(άρθρο 30 απόφ. 3046/304/31.1/3.2.1989)

 

 

β. Εγκατάσταση κεραίας λήψης ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σημάτων και εγκατάσταση διανομής ραδιοτηλεοπτικών σημάτων.

 

αα. Σε κάθε κτίριο επιτρέπεται μόνο ένα κεντρικό συγκρότημα κεραιών λήψης ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σημάτων επίγειας και δορυφορικής εκπομπής. Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται η διασπορά των παραπάνω κεραιών, εφόσον το επιβάλλουν τεχνικοί λόγοι, ύστερα από άδεια της αρχής.

 

ββ. Η εγκατάσταση λήψης, ενίσχυσης και διανομής ραδιοτηλεοπτικών σημάτων νέου ή υφιστάμενου κτιρίου με περισσότερες της μίας ιδιοκτησίας είναι κοινόχρηστη, έστω και αν δεν υπάρχει σύστημα οριζόντιας ιδιοκτησίας του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1.30 ωρα στην πολεοδομια Αμαρουσιου και αφου συνομιλησα με 5 διαφορετικους υπαλληλους δεν εβγαλα ακρη.Οπως χαρακτηριστικα μου ειπαν "δε γνωριζουμε που επιτρεπεται να βαλετε τη δορυφορικη κεραια και αν γινει καταγγελια σε μας θα δηλωσουμε οτι δεν ειμαστε αρμοδιοι".Ισως πρεπει να απευθυνθω στο προεδρο της δημοκρατιας.

 

Aν υπάρξει καταγγελία μπορεί να αργήσουν να ενεργήσουν ή να το ψάξουν για δικούς τους λόγους, αλλά είναι υποχρεωμένοι και να απαντήσουν έστω και αν σου πούνε ότι είναι αρμόδιοι αλλοι.....

 

Το αν θα γίνει κάτι είναι το θέμα, γιατί αν στην περιοχή σου υπάρχει "τετελεσμένο" για διάφορους λόγους, δεν μπορεί να γίνει κάτι στην πράξη να αλλάξει, καθώς πρέπει να γίνει για όλους,οπότε θα χάσεις το χρόνο σου και πιθανόν και με άσκοπα έξοδα ....

 

Καλύτερα λοιπόν μια μέση λύση που θα συζητήσετε με τους ενοίκους, χωρίς μαλώματα και ταλαιπωρία....και λαμβάνοντας υπόψη και τον κανονισμό της πολυκατοικίας (όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω..)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τόσο πολύ μπορεί να πειράζει 1 κεραία σε 1 μπαλκόνι τον άλλο που να κάνει φασαρία? Αν το θέμα είναι "καλοπιστικό¨ τότε δεν έχεις 1 πίσω μπαλκόνι να τη βάλεις? .. ή κάπου που υπάρχει απλώστρα! Εγώ βλέπω σε πολυκατοικίες πολλές τέτοιες κεραίες στα μπαλκόνια. Όπως και στη ταράτσα. Και να σου πώ?... απαίτησε κι εσύ να βάλουν κεντρική δορυφορική και να μοιραστεί το κόστος σε όλους. Μετά τί θα κάνουν θα το δεχτούν ή θα απαγορεύσουν να βλέπεις NOVA? Σίγουρα υπάρχει λύση.

Με τί κάθονται όμως και ασχολούνται οι άνθρωποι. Εχεις 1 διαμέρισμα και δε μπορείς να κάνεις κουμάντο, σου κάνουν άλλοι με το έτσι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τόσο πολύ μπορεί να πειράζει 1 κεραία σε 1 μπαλκόνι τον άλλο που να κάνει φασαρία? Αν το θέμα είναι "καλοπιστικό¨ τότε δεν έχεις 1 πίσω μπαλκόνι να τη βάλεις? .. ή κάπου που υπάρχει απλώστρα! Εγώ βλέπω σε πολυκατοικίες πολλές τέτοιες κεραίες στα μπαλκόνια. Όπως και στη ταράτσα. Και να σου πώ?... απαίτησε κι εσύ να βάλουν κεντρική δορυφορική και να μοιραστεί το κόστος σε όλους. Μετά τί θα κάνουν θα το δεχτούν ή θα απαγορεύσουν να βλέπεις NOVA? Σίγουρα υπάρχει λύση.

Με τί κάθονται όμως και ασχολούνται οι άνθρωποι. Εχεις 1 διαμέρισμα και δε μπορείς να κάνεις κουμάντο, σου κάνουν άλλοι με το έτσι θέλω.

 

Δυστηχώς έτσι είναι η νοοτροπία του Έλληνα να γκρινιάζει συνεχώς και να κράζει τον συμπολίτη του.

Link to comment
Share on other sites

Kaλησπέρα σε όλο το forum!Αντιμετωπίζω το έξης πρόβλημα και παρακαλω να με βοηθησετε εφοσον ειναι ευκολο.Ειμαι ιδιοκτητης διαμερισματος 2ου οροφου με προσοψη την πισω μερια της πολυκατοικιας.Η πολυκατοικια ειναι σε μετρια προς καλη κατασταση.Αποφασισα να παντρευτω και ν αρχισω να κανω καποιες επιδιορθωσεις προτου μπω κ οι οποιες ειναι : κανουργια πλακιδια στο μπανιο , καινουρια ντουλαπια στην κουζινα και αντικατασταση πορτας με πορτα ασφαλειας καθως και κουφωματων με αλουμινια.Το προβλημα ειανι οι συνεχεις τσακωμοι με συγκεκριμενους συγκατοικους σχετικα με την φασαρια (..Κομπρεσερ..).Σημειωνω ρητα δε οτι ολες οι εργασιες γινονται 10.30 με 13.00 καθως και 18.00 με 19.30 ανα 4 μερες εκτος Κυριακης χωρις παρεκκλιση λεπτου λογω εργασιας.Οι συγκεκριμενοι συγκατοικοι παραπονιουνται πως επειδη δουλευουν νυχτα το πρωι θελουν ησυχια.Γνωστος μου αναφερε πως για καθε ενδεχομενο να παω στην πολεοδομια μου και ν εκδοσω αδεια μικρων εργασιων ωστε να ειμαι πληρως κατοχυρωμενος.Κοινως καποιος προς βοηθεια μου..Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..!!

 

ΥΓ:Τα μπαζα τα κατεβαζω απο τις σκαλες ωστε να μην μου φορτωσουν καποια ενδεχομενη "ζημια" στον ανελκυστηρα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πολεοδομική άδεια δεν απαιτείται εφ' όσον πραγματοποιούνται εργασίες που δεν χρειάζονται τοποθέτηση ικριωμάτων..απαιτείται όμως, ελάχιστη καταβολή ενσήμων ΙΚΑ.. απευθύνσου σε μηχανικό..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.Χρειαζεται ελαχιστη καταβολη ΙΚΑ απο την στιγμη που ολες τις εργασιες (μπανιο και κουζινα) μου τα φτιαχνει συγγενικο μου προσωπο σαν δωρο αμισθι(ολα τα υλικα ειναι νομιμα αγορασμενα με αποδειξης και παραστατικα)?Και τα κουφωματα καθως και η πορτα ηρθαν απο τις εταιρειες και τα πληρωσα ολα (επισης με αποδειξης και παραστατικα).Το προβλημα εκει υποτιθεται οτι ειναι ο θορυβος το πρωι (ΟΧΙ σε ωρες Κοινης Ησυχιας) και καθε 4 μερες που κανουμε εργασιες εχω τον καθε μυστηριο να με ενοχλει.Υπαρχει περιπτωση απο το καταστικο της πολυκατοικιας να εχουν απαγορευθει οι πρωινες εργασιες γιατι κατι τετοιο καταλαβα απο τα λεγομενα τους.Συγνωμη για το πληθος των ερωτησεων απλα οσο απλο και αν φαινεται ειναι πολυ μεγαλος μπελας ολοι αυτοι..Σε ξαναευχαριστω εκ των προτερων..!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.Χρειαζεται ελαχιστη καταβολη ΙΚΑ απο την στιγμη που ολες τις εργασιες (μπανιο και κουζινα) μου τα φτιαχνει συγγενικο μου προσωπο σαν δωρο αμισθι(ολα τα υλικα ειναι νομιμα αγορασμενα με αποδειξης και παραστατικα)?

 

 

Μονο αν ηταν το δικο σου επαγγελμα αυτο μπορουσες να γλυτωσεις ΙΚΑ για αυτες τις εργασιες και επρεπε να το δηλωσεις απο πριν στο ΙΚΑ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που υπαρχουν και τα forums και βγαζεις καποια ακρη.Βοηθηθηκα επαρκως.Να 'στε καλα & ευχαριστω για τον χρονο σας..!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις κανονικά τις εργασίες σου και μην ασχολείσαι, αρκεί να τηρείς το ωράριο κοινής ησυχίας...αναφορικώς με το ΙΚΑ ούτε εάν είσαι κατ' επάγγελμα οικοδόμος γλυτώνεις τα ένσημα, αλλά επιβαρύνεσαι με το ήμισυ αυτών..

 

Τέλος, σχετικώς με τοποθετήσεις κουφωμάτων, θυρών κ.λ.π., δεν θα χρειασθεί επικόλληση ενσήμων, αφού μπορείς να επικαλεσθείς ότι μέσα στην τιμή αγοράς είναι και η τοποθέτηση κατ' αποκοπήν..

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος, σχετικώς με τοποθετήσεις κουφωμάτων, θυρών κ.λ.π., δεν θα χρειασθεί επικόλληση ενσήμων, αφού μπορείς να επικαλεσθείς ότι μέσα στην τιμή αγοράς είναι και η τοποθέτηση κατ' αποκοπήν..

 

Κι αυτο δεν ειναι σιγουρο.Στο σπιτι στο χωριο ειχα τιμολογιο αγορας πλακιδιων και τιμολογιο παροχης υπηρεσιων για την τοποθετηση και με αναγκασαν και πληρωσακια ενσημα για την τοποθετηση.:(:(

Για πορτες και αλουνμινια δεν μου ειπαν τιποτα.Οταν ο κατασκευαστης εχει μαγαζι δεν ζητανε ενσημα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι οι ώρες κοινής υσυχίας είναι ίδιες για όλους. Τώρα αν θέλει κάποιος να κοιμηθεί το πρωί επειδή δουλεύει βράδυ αυτό είναι εξαίρεση. Και εκείνος έχει "δίκιο", αλλά και εσύ.

Δε ξέρω πόσο θα κρατήσουν οι εργασίες, αν το τραβήξουν να κάνουν καταγγελία σε ΙΚΑ κλπ. το μόνο που θα αλλάξει είναι να πληρώσεις πρόστιμο ή τα ένσημα. Δε θα μειωθεί ο θόρυβος. Εδώ πιστεύω οτι πρέπει να υπάρξει 1 λογική μέση λύση (πχ να συμφωνήσετε οτι θα κάνεις λιγότερες ώρες θόρυβο, λιγότερες μέρες. Να δούν πχ οτι τους καταλαβαίνεις). Απλά γιατί κι εσύ αλλα και εκείνοι θα μένετε στην ίδια πολυκατοικία!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,σας παρακαλω βοηθηστε,μπορει καποιος ιδιοκτητης,να επιβαλλει στους υπολοιπους ενω εχουν την πλειοψηφια,να μπει καινουργιο συστημα εγκαταστασης θερμανσης αυτονομης ενω υπαρχει κεντρικη?εγω εχω προτεινει αεριο,θα γινει δεκτο αυτο απο το δικαστηριο?εχει στειλει εξωδικο στη μητερα μου ο αλλος ιδιοκτητης που εχει ενα διαμερισμα στον πρωτο.

 

να γινει δηλαδη αεριο με αυτονομια στο καθε διαμερισμα,οχι ολοι μαζι οπως λεει αυτος,σε ενα καζανι.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Οτι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας μετρά στις αποφάσεις όχι ότι λέει καθένας...

 

Μπορείτε να του απαντήσετε σχετικά με εξώδικο αφού πείτε σε δικηγόρο όλο το ιστορικό, και όποιος έχει όρεξη για δικαστικές περιπέτειες ....:X...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικώς με την αλλαγή τύπου καυσίμου θέρμανσης, δηλαδή από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο, δεν ισχύει ό,τι προβλέπει ο κανονισμός, αλλά η απόλυτη πλειοψηφία του 50% +1...αυτό το προβλέπει ρητώς ο νόμος 3175 / 2003 στο άρθρο 30..ειδάλλως..θα εκλαμβάναμε ως αληθές ό,τι λέει ο καθένας..
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι κανονισμοί πολυκατοικίας ορίζουν γι'αποφάσεις που αφορούν οικονομικά θέματα ή αλλαγές στην λειτουργία του κανονισμού (όπως είναι θέματα της θέρμανσης) το 50%+1 ,αλλιώς δεν λαμβανετε καμιά απόφαση και γίνεται επαναληπτική συνέλευση μέχρι να παρθεί απόφαση με την πλειοψηφεία που ορίζεται .:shifty: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο θέμα της αλλαγής καυσίμου, η παράκαμψη της πλειοψηφίας του κανονισμού είναι ρητή και δεν χωρούν τα αγαπημένα ''συνήθως''..

 

Χρόνια Πολλά και Καλά Χριστούγεννα σε όλους..

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορεί να ξέρει τι γράφει ο κανονισμός σε κάθε πολυκατοικία τον ερμηνεύει ανάλογα ..... και μέσα στα Χριστούγεννα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους.:)

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι και όποιος ξέρει παρακαλώ ας μου απαντήσει. Μπορεί να γίνει πουθενά καταγγελία (ή έστω ποιές ενέργειες μπορούν να γίνουν) για την κατάληψη των κοινόχρηστων χώρων της οικοδομής από ενοίκους?

Πχ να βγάζει κάποιος την απλώστρα του να στεγνώσουν τα ρούχα μέσα στο διάδρομο ή να βγάζει κάποιος το παλιό του πλυντήριο και να το αφήνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...