Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως,ο νομος τον ροστατευει εσαει,γιατι θεωρει οτι ειναι το αδυνατο μερος,παρ ο,τι συμμετεχει και αυτος,στην καταστρατηγηση του.

Εμεις,ετσι την παθαμε,εδω και παρα πολλα χρονια,και βαλαμε μια κυρια,που μας παρακαλουσε,ενω ειχε και κανονικη εργασια,με ενσημα αλλου,με αποτελεσμα,να μην μπορουμε να την αλλαξουμε τωρα,που βλεπουμε οτι μας κοριδευει,γιατι μας απειλει,οτι θα μας καταγγειλει.

 

Θα πρέπει όμως και αυτή να αποδείξει ότι εργαζεται σε εσάς με αμοιβή.Τυχόν χρήματα που τις έχετε δώσει ανεπίσημα μπορούν εξίσου να αμφισβητηθούν πχ ήταν για άλλο λόγο κλπ

 

 

 

Για την διευκρινιστική ερώτηση του mike_2w, να πω ότι τυχόν τέτοια απόφαση της Γ.Σ. δεν έχει ισχύ (έψαξα να βρω σχετική νομοθεσία, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα, όχι ότι δεν υπάρχει).

Θα φέρω ένα παράδειγμα: Έστω ότι σε 5όροφη πολυκατοικία οι τρεις πρώτοι όροφοι αποφασίσουν να μην λειτουργεί το ασανσέρ τί θα γίνει; Θα σταματήσει η λειτουργία του;

 

Οτι αναφέρεται στο κανονισμό της πολυκατοικίας σχετικά με την λειτουργία της.

Εκεί ορίζεται και που η πλειοψηφεία αποφασίζει και πως είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε κάτι κλπ.

 

 

Αυτός μας είπε ότι μπορεί να μας κόβει αποδείξεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάπου ασφαλισμένος; Στην περίπτωση όμως που οι αποδείξεις δεν είναι στο όνομά του;

 

Οταν κόβει αποδείξεις είναι παροχή υπηρεσιων και είναι αυτός υποχρεωμένος να πληρώνει τις εισφορές που προβλέπονται (αν δεν υπάρχει άλλη γραπτή συμφωνία)

Στο όνομα που κόβονται αποδείξεις είναι ο υπεύθυνος στις αρμόδιες αρχές (και τι έχει συμφωνηθεί μεταξύ τους δεν μας αφορά)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα πρέπει όμως και αυτή να αποδείξει ότι εργαζεται σε εσάς με αμοιβή.Τυχόν χρήματα που τις έχετε δώσει ανεπίσημα μπορούν εξίσου να αμφισβητηθούν πχ ήταν για άλλο λόγο κλπ

 

 

 

 

 

Στο όνομα που κόβονται αποδείξεις είναι ο υπεύθυνος στις αρμόδιες αρχές (και τι έχει συμφωνηθεί μεταξύ τους δεν μας αφορά)

Εμεις παντως,αποδειξεις,δεν κοβουμε.Ετσι ηταν απο τοτε,πανω απο 25 χρονια δηλαδη,η συμφωνια.(Για δυο φορες την εβδομαδα,απο καμια ωρα τη φορα,και αν,μιλαμε).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος το οποιο εχει αυτονομη θερμανση και 8 απο τους 12 ιδιοκτητες των διαμερισματων θελουν να διακοψουμε τη λειτουργια του καυστηρα γιατι πιστευουν οτι το a/c τους συμφερει περισσοτερο.Εγω και αλλοι 3 ειμαστε αντιθετοι.Μπορει να γινει κατι τετοιο? οι ενοικοι που δεν εχουν a/c τι θα κανουν? οι εχοντες γνωση ας δωσουν την βοηθεια τους! ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

 

Τα πάντα εξαρτώνται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας...εάν αναφέρει ότι η λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωτική, τότε αυτό δεν μπορεί να αλλάξει..

 

Μοναδική εξαίρεση, η αλλαγή καυσίμου σε αέριο, οπότε αρκεί απόλυτη πλειοψηφία..(50% +1)...

 

Παρεμπιπτόντως, με τις σημερινές τιμές πετρελαίου, όντως η θέρμανση με οιοδήποτε ηλεκτρικό μέσο είναι σαφώς συμφορότερη...

 

Τι γίνεται στην περίπτωση που θέλουμε να πληρώνουμε κάποιον να μας καθαρίζει την πολυκατοικία; (όχι συνεργείο) Υπάρχει περίπτωση να μας καταγγείλει στο ΙΚΑ ότι δεν του πληρώνουμε ένσημα κι αν ναι πως κατοχυρωνόμαστε; Ευχαριστώ

 

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση και κανονικά θα πρέπει να είναι ασφαλισμένη η εργαζομένη...μπορείς όμως να την βάζεις να σου κόβει εκείνη απόδειξη ως ''επιτηδευματίας-καθαρίστρια'', οπότε να έχεις τουλάχιστον το επιχείρημα, ότι σου παρείχε υπηρεσίες κατ' αποκοπήν και δεν σου έκοβε θεωρημένες αποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω το εξης

εχω τοποθετησει εξω απο την πορτα του ιατρειου μου καμερα η οποια μεταφερει την εικονα της εισοδου μου και μονο.

θα πρεπει να βαλω καποιο χαρτι προειδοποιησης?

αν ναι, τι να γραφει και που πρεπει να τοποθετηθει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γραφει :

 

Σε ανοικτούς χώρους δεν πρέπει να είναι δυνατή η λήψη εικόνων της εισόδου ή του εσωτερικού κατοικιών.

 

Δηλαδη οι θυροτηλεορασεις που μπορουμε απο το διαμερισμα να βλεπουμε την εισοδο μιας πολυκατοικιας ειναι παρανομες ?

Η tv που εχω πισω απο την εισοδο του διαμερισματος και με καμερα βλεπω το πλατυσκαλο επισης ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με τον όρο "λήψη" εννοεί την δυνατότητα αποθήκευσης των εικόνων. Αλλιώς με την ίδια λογική και το "ματάκι" της πόρτας είναι "παράνομο". Φυσικά σε αυτή την τελείως παράλογη ιστορία (και υστερία) όλα είναι θολά και σχετικά. Μπορεί ένας παλαβός και τηλεορασόπληκτος γείτονας να νομίσει ότι έχεις εγκαταστήσει κάνα σύστημα καταγραφής που ταυτόχρονα κάνει ανάλυση DNA και αναγνώριση προσώπου και τον παρακολουθεί για να τον ψεκάζει φάρμακα κάθε φορά που περπατάει στον διάδρομο και αυτό να του δημιουργεί ψυχολογικό στρες κάθε φορά που ανοίγει την πόρτα και να σε τρέχει στα δικαστήρια τα οποία .... ποιός ξέρει!
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος ξέρει ας βοηθήσει παρακαλώ. Πρόσφατα στην πολυκατοικία που μένω, αγόρασα το διπλανό διαμέρισμα και το ένωσα με το δικό μου. Η ερώτηση είναι για τα κοινόχρηστα και γενικότερα για τις δαπάνες της πολυκατοικίας. (π.χ. συνεργείο καθαρισμού).

Θα πρέπει να πληρώνω επί 2 τις δαπάνες; Καταλαβαίνω ότι το πετρέλαιο (εφόσον υπάρχει κεντρική θέρμανση και υπολογίζεται με θερμίδες) θα το πληρώνω σύμφωνα με τις θερμίδες που αναφέρει το καταστατικό και των 2 διαμερισμάτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά θα μείνουν ως έχουν (σαν δυο διαμερίσματα) αφού τα χιλιοστά συμμετοχής στις κοινόχρηστες δαπάνες υπολογίζονται βάσει των τετρ. μέτρων της κάθε ιδιοκτησίας.

 

Βέβαια υπάρχει και η λύση, αναλαμβάνοντας όλα τα έξοδα, να γίνει νέα μελέτη, αλλαγή της σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών (με συμβολαιογραφική πράξη) κλπ, απλώς και μόνο για να παίρνεις ένα χαρτί κοινοχρήστων. Το σύνολο θα είναι το ίδιο.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα κοινόχρηστα επιμερίζονται με βάση τα χιλιοστά και σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις προφανώς και για τα δύο. Αν τυχόν στον υπολογισμό λαμβάνεται υπόψη κάποια άλλη παράμετρος, π.χ. ο αριθμός των ατόμων που κατοικούν, τότε θα γλυτώσεις κάτι. Αν υπάρχουν δαπάνες που επιμερίζονται ανά ιδιοκτησία (ποσό δια του αριθμού των ιδιοκτησιών) εξαρτάται από το τι σημαίνει ότι "τα ένωσες". Αν απλά γκρέμισες έναν τοίχο τυπικά δεν έχεις ένα σπίτι αλλά δύο. Αν έκανες συμβολαιογραφικές πράξεις κτλ. τότε προφανώς ο μηχανικός πρέπει να ξανα-υπολογίσει τα χιλιοστά και όλες τις σχετικές παραμέτρους... Με απλά λόγια είναι σα να έχεις δύο χωριστά διαμερίσματα. Αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη "νομικής φύσης" πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα ξέρει ο greece_gus ή ο Starenios... :cool:
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, υπάρχει προσαρτημένος ένας πίνακας δαπανών και συμμετοχής των οριζοντίων ιδιοκτησιών, όπου αναφέρονται τα ποσοστά συμμετοχής στις δαπάνες, ανελκυστήρα, κ.λ.π. εκάστου διαμερίσματος..

 

Αυτός ο πίνακας δεν αλλάζει και παραμένει σταθερός αναφορικά με την συμμετοχή στα κοινόχρηστα, είτε συνενώσεις είτε διαχωρίσεις κάποια διαμερίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας. Επίσης άλλο ένα θέμα που υπάρχει είναι ότι το καλοριφέρ (κεντρική θέρμανση) καίει μονίμως είτε έχει ζέστη έξω είτε κρύο με απότέλεσμα στο σπίτι να έχουμε μονίμως 26 βαθμούς θερμοκρασία. Φυσικά το βράδυ το κλείνουν. Με τις ώρες λειτουργίας του καυστήρα τι προβλέπεται και ποιοι το καθορίζουν;
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν συμφωνίας ή με την πλεοψηφία.Λέει σχετικά ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

 

Σε έναν καλό κανονισμό επίσης συνήθως αναφέρονται και σχετικά περί δαπανών των ιδιοκτησιών γιατί πολλές φορές οι συνενώσεις διαμερισμάτων δεν είναι και τόσο νόμιμες και ειδικά αν έχουν περάσει πολλοί ιδιοκτήτες γενικά στο κτήριο, πολλά δικαιώματα ή υποχρεώσεις χάνονται ή παραβλέπονται μεταξύ νομιμότητας ή μιας παγιας τετελεσμένης χρήσης κλπ. και αντέ να βρείς το δίκιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει 2 πράγματα σχετικά με τα κοινόχρηστα.

1) Μένω στον πρώτο όροφο και απ' όσο έχω ακούσει ο 1ος και ο τελευταίος όροφος δικαιούνται 30% έκπτωση στη θέρμανση. Ισχύει κάτι τέτοιο? Το διαμέρισμα από κάτω έχει πυλωτή και όχι καταστημα.

2) Βάση τι πληρώνουμε το ανσασέρ? Σύμφωνα με τα τετραγωνικά ενός σπιτιού ή τον όροφο του διαμερίσματος? Εγώ και η γειτόνισσα μου δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ και ωστόσο εμείς στον 1ο όροφο πληρώνουμε συνολικά 40 περίπου ευρώ, ενώ στον 2ο 30+κάτι ευρώ. Λογικά ο 1ος και 2ος όροφος έχουν τα ίδια τετραγωνικά. Πώς γίνεται να πληρώνει ο 2ος λιγότερα, που κάνει συνεχή χρήση και εμείς περισσότερα, που δεν έχουμε μπει ποτέ μέσα? Και κάτι τελευταίο: μπορούμε να κλειδώσουμε το ανσασέρ ώστε να μην χρησιμοποιείται στον 1ο όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο φορουμ:)

 

Αυτά που ρωτάς έχουν αναφερθεί μαζί με άλλα τέτοια κοινότυπα θέματα σε προηγούμενα .Κανε ένα κόπο να τα διαβάσεις και θα σου λυθούν πολλές απορίες και για διαφορα παρόμοια θέματα .(....και θα πρέπει να κοιτάξεις το συμβόλαιο σου και τον κανονισμό της πολυκατοικίας τι λέει σχετικά...:)

Μετά ότι θες ,εδώ είμαστε....:)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την θερμανση στο καταστατικο γραφει με κατι συντελεστες ποσο αντιστοιχει στο καθενα να πληρωνει

Σχετικα με το ασανσερ σαφως και πληρωνω πιο πολλα εγω που μενω στον 5ο οροφο απο τους αλλους απο κατω

Αν θυμαμαι καλα το ποσοστο μου ειναι στο 150% και οσο κατεβαινει ο οροφος κατεβαινει το ποσοστο

 

Αυτα

Αυτα μπορεις να τα βρεις και στο συμβολαιογραφο που εκανες το συμβολαιο και να ζητησεις τον πινακα για τις δαπανες της πολυκατοικιας

Εγω ετσι εκανα

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος αλλα εδω και καιρο δεν μενω καθολου εκει.ειπα στην διαχειριστρια οτι θα πρεπει να πληρωνω μειωμενα κοινοχρηστα για θερμανση και μου ειπε το πολυ 30% "γιατι θα γκρινιαξουν οι υπολοιποι ενοικοι".

η ερωτηση : τι ποσοστο μειωσης γινεται σε κλειστα διαμερισματα στα κοινοχρηστα στη θερμανση?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως τα κλειστα διαμερίσματα πληρωνουν το 30% της θερμανσης εφοσον κλεισουν τα σωματα του καλοριφερ.

οχι μειωση 30%

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα για να πληρωνει καποιος κοινοχρηστα λιγοτερα , πρεπει το σπιτι να ειναι αδειο να μην εχει καθολου επιπλα μεσα

Στο θεμα θερμανσης θα πληρωνεις μονο το παγιο που αντιστοιχει στο διαμερισμα

Αλλα τα κοινοχρηστα πληρωνονται κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει καταστατικό και αναφέρει κάτι για το συγκεκριμένο θέμα, θα δικαιούσαι ότι αναφέρει. Συνήθως αναφέρουν ότι πρέπει να καταβάλεις το 30% του ποσού που σου αναλογεί.

Διαφορετικά, από τη νομοθεσία δε δικαιούσαι καμμία έκπτωση και θα πρέπει να πληρώνεις κανονικά σαν να κατοικείται το σπίτι...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την θερμανση στο καταστατικο γραφει με κατι συντελεστες ποσο αντιστοιχει στο καθενα να πληρωνει

Σχετικα με το ασανσερ σαφως και πληρωνω πιο πολλα εγω που μενω στον 5ο οροφο απο τους αλλους απο κατω

Αν θυμαμαι καλα το ποσοστο μου ειναι στο 150% και οσο κατεβαινει ο οροφος κατεβαινει το ποσοστο

 

Αυτα

Αυτα μπορεις να τα βρεις και στο συμβολαιογραφο που εκανες το συμβολαιο και να ζητησεις τον πινακα για τις δαπανες της πολυκατοικιας

Εγω ετσι εκανα

 

Καλημέρα.

Το συμβόλιαιο σε 3μέχρι τώρα σπίτια που έχω μείνει το κάναμε με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού μόνοι μας και όχι σε συμβολαιογράφο και μετά ο ιδιοκτήτης το κατέθετε στην εφορία. Φαντάζομαι είναι το ίδιο.

Το καταστατικό της πολυκατοικίας που μπορώ να το βρω? Ο διαχειριστής?

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν διαχειριστης το ειχα και οποιος το ζηταγε του το εβγαζα φωτοτυπια

Μπορεις και μεσω συμβολαιγραφου να το βρεις

Αλλα κανονικα πρεπει να το εχει ο διαχειριστης διοτι εκει αναγραφει τις υποχρεωσεις των ενοικων της πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν διαχειριστης το ειχα και οποιος το ζηταγε του το εβγαζα φωτοτυπια

Μπορεις και μεσω συμβολαιγραφου να το βρεις

Αλλα κανονικα πρεπει να το εχει ο διαχειριστης διοτι εκει αναγραφει τις υποχρεωσεις των ενοικων της πολυκατοικιας

 

Ευχαριστώ. Θα ρωτήσω τον διαχειριστή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει 2 πράγματα σχετικά με τα κοινόχρηστα.

1) Μένω στον πρώτο όροφο και απ' όσο έχω ακούσει ο 1ος και ο τελευταίος όροφος δικαιούνται 30% έκπτωση στη θέρμανση. Ισχύει κάτι τέτοιο? Το διαμέρισμα από κάτω έχει πυλωτή και όχι καταστημα.

2) Βάση τι πληρώνουμε το ανσασέρ? Σύμφωνα με τα τετραγωνικά ενός σπιτιού ή τον όροφο του διαμερίσματος? Εγώ και η γειτόνισσα μου δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ και ωστόσο εμείς στον 1ο όροφο πληρώνουμε συνολικά 40 περίπου ευρώ, ενώ στον 2ο 30+κάτι ευρώ. Λογικά ο 1ος και 2ος όροφος έχουν τα ίδια τετραγωνικά. Πώς γίνεται να πληρώνει ο 2ος λιγότερα, που κάνει συνεχή χρήση και εμείς περισσότερα, που δεν έχουμε μπει ποτέ μέσα? Και κάτι τελευταίο: μπορούμε να κλειδώσουμε το ανσασέρ ώστε να μην χρησιμοποιείται στον 1ο όροφο?

 

η ερωτηση : τι ποσοστο μειωσης γινεται σε κλειστα διαμερισματα στα κοινοχρηστα στη θερμανση?ευχαριστω!

 

Αναφορικά με την θέρμανση και τα κοινόχρηστα των κλειστών διαμερισμάτων, ισχύει επακριβώς ό,τι ανέφερε ο φίλος marras..

 

Σχετικά με τα διαμερίσματα του 1ου ορόφου με πυλωτή κάτωθι και του τελευταίου ορόφου, όντως προβλέπεται κάποιος μειωτικός συντελεστής θέρμανσης, τον οποίον όμως μόνον μία μελέτη από μηχανολόγο μπορεί να προσδιορίσει, καθ' όσον χρειάζεται πλήρης μελέτη της θερμομόνωσης..

 

Τέλος, τα ποσοστά ανελκυστήρος, συνήθως αναγράφονται ξεχωριστά για κάθε διαμέρισμα στην σύσταση και στον πίνακα δαπανών και εάν δεν υπάρχουν τέτοια ποσοστά συμμετοχής, χρειάζεται ομοίως μελέτη από μηχανικό για τον προσδιορισμό τους..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...