Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αχμ.

δηλαδη το βρισκεις λογικο να δινεις προς ενοικιαση ενα διαμερισμα και στο 2 μηνο ο αλλος να φευγει?

 

Οχι βεβαια....Για αυτο ειπα οτι το συμβολαιο δεσμευει ολους και οτι οι καιροι δεν ειναι δυσκολοι μονο για τους ενοικιαστες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οι γενικοί κανόνες που διέπουν τις εκμισθώσεις ακινήτων αναφέρονται στο άρθρο 4 του Ν. 2235/94.

 

Επίσης κοίταξε και εδώ

http://www.vrilissia.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=11:2009-02-14-17-09-13&catid=7:2009-02-14-16-43-22&Itemid=36

 

Για να γλυτώσεις τυχόν δικαστήριο για διεκδίκιση μισθώματος μέχρι και το τέλος του συμβολαίου πιστεύω το καλύτερο που μπορείς να πείς είναι οτι σε απέλυσαν από την δουλειά σου. Το ρίσκο είναι οτι σε περίπτωση που σε πάει δικαστικώς μετά θα πρέπει να το αποδείξεις κιόλας.....

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλαξει τωρα κατι στις εκμισθωσεις καταστηματων με την ενεργειακη αποδοση κλπ; Κατι νομιζω απο αρχες Ιανουαριου δεν θα μπορεις να νοικιασει καταστημα αν αυτο δεν εχει πιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης (κατι τέτοιο)
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Οι γενικοί κανόνες που διέπουν τις εκμισθώσεις ακινήτων αναφέρονται στο άρθρο 4 του Ν. 2235/94.

 

Επίσης κοίταξε και εδώ

http://www.vrilissia.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=11:2009-02-14-17-09-13&catid=7:2009-02-14-16-43-22&Itemid=36

 

Για να γλυτώσεις τυχόν δικαστήριο για διεκδίκιση μισθώματος μέχρι και το τέλος του συμβολαίου πιστεύω το καλύτερο που μπορείς να πείς είναι οτι σε απέλυσαν από την δουλειά σου. Το ρίσκο είναι οτι σε περίπτωση που σε πάει δικαστικώς μετά θα πρέπει να το αποδείξεις κιόλας.....

 

Δεν μπορώ να το πω ούτε να το αποδείξω μιας και δουλεύω στο δημόσιο. Το γνωρίζει. Ο λόγος που φεύγω είναι ότι αδειάζει το σπίτι που νοικιάζω και θα παω να μείνω στο δικό μου. Δεν με συμφέρει ούτε οικονομικά λόγω εφορίας ούτε με βολεύει πλέον η απόσταση. Θα κλείσω 18 μήνες όταν φύγω. Δεν είναι λίγοι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το πω ούτε να το αποδείξω μιας και δουλεύω στο δημόσιο. Το γνωρίζει. Ο λόγος που φεύγω είναι ότι αδειάζει το σπίτι που νοικιάζω και θα παω να μείνω στο δικό μου. Δεν με συμφέρει ούτε οικονομικά λόγω εφορίας ούτε με βολεύει πλέον η απόσταση. Θα κλείσω 18 μήνες όταν φύγω. Δεν είναι λίγοι.

 

Αν ομως του μεινει ξενοικιαστο 6 μηνες τι φταιει αυτος ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως του μεινει ξενοικιαστο 6 μηνες τι φταιει αυτος ?

 

Και εγώ φίλε μου δεν φταίω για την κρίση αλλά μου έχουν κόψει 20% από το μισθό, μου έχουν κόψει τα δώρα κλπ κλπ.

 

Επειδή προφανώς είσαι "ιδιοκτήτης" και μιλάς από αυτή τη πλευρά, σου λέω πως νοικιάζω και εγώ 2 σπίτια δικά μου, σε αυτό που θέλω να πάω ο ενοικιαστής φεύγει νωρίτερα 3 μήνες ενώ παλαιότερος ενοικιαστής έφυγε επίσης νωρίτερα. Εντούτοις δεν αξίωσα, ούτε καν σκέφτηκα να αξιώσω κάτι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καπου γραφει οτι μπορεις να του βρεις ενοικιαστη ή δωστου λεφτα για να το βαψει για να το νοικιασει ,μπορει να συμφωνησει...

---------------------

ειχα παει σε ενα διαμερισμα σε υποτιθεμενη εξωτερικα κυριλε πολ/κια νεοκτιστη(500ε->60τμ) που ειχε μαζευτει παρεα και η κουβεντα+γελια ακουγοντουσαν σε ολα τα διαμερισματα πανω και κατω οροφων!!!!

ειναι νεα μοδα να ερχονται πιο κοντα οι γειτονες και δεν βαζουν μονωση?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα.

Χθες από μια πλευρά της πολυκατοικίας εξωτερικά "έφυγε" ένα πολύ μεγάλο κομμάτι σοβά κι έπεσε στην σκεπή σπιτιού που συνορεύει με αποτέλεσμα να καταστραφεί μέρος της σκεπής μόνο ευτυχώς. Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που υπέστη την ζημιά φώναξε την αστυνομία χωρίς ωστόσο να προχωρήσει παραπέρα αφού έλαβε τις διαβεβαιώσεις μας ότι θα του διορθώσουμε τη ζημιά οι ένοικοι. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1) Το κόστος της ζημιάς του σπιτιού θα επωμιστούν όλοι οι ένοικοι ισόποσα;

2) Το κόστος επισκευής της πολυκατοικίας κι ενδεχομένως το συμμάζεμα της θα επωμιστούν πάλι όλοι οι ένοικοι ισόποσα;

3) Υπήρχε περίπτωση να ασφαλίσουμε την πολυκατοικία (όπως γίνεται με τα σπίτια μας) ώστε να αναλάμβανε η ασφαλιστική ανάλογες περιπτώσεις;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου δεν φταίω για την κρίση αλλά μου έχουν κόψει 20% από το μισθό, μου έχουν κόψει τα δώρα κλπ κλπ.

 

Επειδή προφανώς είσαι "ιδιοκτήτης" και μιλάς από αυτή τη πλευρά, σου λέω πως νοικιάζω και εγώ 2 σπίτια δικά μου, σε αυτό που θέλω να πάω ο ενοικιαστής φεύγει νωρίτερα 3 μήνες ενώ παλαιότερος ενοικιαστής έφυγε επίσης νωρίτερα. Εντούτοις δεν αξίωσα, ούτε καν σκέφτηκα να αξιώσω κάτι.

 

Το εχω κανει κι εγω το ιδιο γιατι για να παρω αυτα που επρεπε θα χαλαγα παραπανω...Ετσι ειναι η ελληνικη δικαιωσυνη.Οσο για τους μισθους μεχρι τωρα κι εγω εχω χασει 700 ευρω τον μηνα μαζι μετα δωρα που δεν παιρνω μια....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλαξει τωρα κατι στις εκμισθωσεις καταστηματων με την ενεργειακη αποδοση κλπ; Κατι νομιζω απο αρχες Ιανουαριου δεν θα μπορεις να νοικιασει καταστημα αν αυτο δεν εχει πιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης (κατι τέτοιο)

 

Από 6 ή 7 Ιανουαρίου έλεγαν οτι δεν θα μπορεί να πωληθεί ή να νοικιαστεί οτιδήποτε ακίνητο αν δεν υπάρχει το ενεργειακό πιστοποιητικό. Σήμερα άκουσα οτι για ενοικιάσεις ακινήτων μεταφέρθηκε για τον Ιούνιο του 2011 λόγω της κρίσης στην αγορά ακινήτων και οτι θα παρασύρει τα ενοικία προς τα πάνω.

 

Για πωλήσεις ή οτιδήποτε άλλη μεταβίβαση ακινήτου από 6 Ιανουαρίου υποχρεωτικό.

 

Δεν μπορώ να το πω ούτε να το αποδείξω μιας και δουλεύω στο δημόσιο. Το γνωρίζει. Ο λόγος που φεύγω είναι ότι αδειάζει το σπίτι που νοικιάζω και θα παω να μείνω στο δικό μου. Δεν με συμφέρει ούτε οικονομικά λόγω εφορίας ούτε με βολεύει πλέον η απόσταση. Θα κλείσω 18 μήνες όταν φύγω. Δεν είναι λίγοι.

 

Κατάλαβα,έκανες σαν αυτό που λέμε επινοικίαση,νοικιάζεις δικό σου ακίνητο και πας σε άλλο με ενοίκιο,οπότε τώρα που έφυγε ο ιδιοκτήτης από το δικό σου πρέπει να επιστρέψεις...... είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, εμείς σε ένα ακίνητο της μητέρας μου πετάξαμε τα έπιπλα άρων άρων (τα δώσαμε τσάμπα σε άλλους) για να το νοικιάσουμε ωστέ να μπορούμε να πληρώνουμε τον ΦΜΑΠ και τα ΕΤΑΚ ποευ ευτηχώς ακόμα δεν μας ήρθαν για το δικό μου ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

1) Το κόστος της ζημιάς του σπιτιού θα επωμιστούν όλοι οι ένοικοι ισόποσα;

2) Το κόστος επισκευής της πολυκατοικίας κι ενδεχομένως το συμμάζεμα της θα επωμιστούν πάλι όλοι οι ένοικοι ισόποσα;

3) Υπήρχε περίπτωση να ασφαλίσουμε την πολυκατοικία (όπως γίνεται με τα σπίτια μας) ώστε να αναλάμβανε η ασφαλιστική ανάλογες περιπτώσεις;

Ευχαριστώ.

 

1 και 2 : Δεν υπάρχει η έννοια του ''ισόποσου''...όλοι επιβαρύνονται αναλογικά με το ποσοστό συμμετοχής τους στις κοινόχρηστες δαπάνες..επί πλέον,δε, δεν θα επιβαρυνθούν οι ένοικοι αλλά οι ιδιοκτήτες των ανεξαρτήτων οριζοντίων ιδιοκτησιών..

 

3. Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση, αλλά ενδεχομένως το κόστος των ασφαλίστρων, ειδικά σε παλαιές πολυκατοικίες, να αποβεί δυσβάσταχτο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης ιδιαιτερο προβλημα και θελω την βοηθεια σας εαν γνωριζεται καποια λυση.

 

Μενω σε οικοδομη 6 διαμερισματων τα οποια ανηκουν σε 2 αδερφια ( τα οποια ειναι σφαγμενα μεταξυ τους) απο τα 3 διαμερισματα που εχει ο δικος μου σπιτονοικοκυρης τα 2 ειναι ενοικιασμενα και το 3 μενει ο πατερας τους (ο οποιος λειπει ολο τον χειμωνα). απο τα αλλα 3 μονο το 1 κατοικείτε απο τον 2ο αδερφο και τα αλλα δυο ειναι αδεια.

 

Εχουμε κοινο λεβητα με ογκομετρηση, καθε φορα που βαζουμε πετρελαιο βλεπουμε τι χρηση (κυβικα μετρα) εχει κανει ο καθενας και αναλογως το ποσοστο που αναλογει στον καθενα γινεται η χρεωση.

 

Μεχρι εδω ολα καλα. Τωρα με τα κρυα ομως το δικο μου σπιτι (2ος) το οποιο απο κατω του εχει και τα 2 ξενοικιαστα διαμερισματα (του αλλου αδερφου οχι του σπιτονοικοκυρη μου) πραγματικα δεν ζεσταινεται με τιποτα. εχω ελεγξει εννοειτε για εξαερωση, οτι το νερο εχει την σωστη θερμοκρασια στα σωματα κτλ, απλως λογο οτι εξω εχει 0 βαθμους και το σπιτι ειναι βορεινο δεν μπορω να το ζεστανω και αναγκαζομαι να καιω 9-10 ωρες την μερα.

 

Φυσικα αυτο σημαινει οτι οταν ερθει η ωρα να βαλουμε πετρελαιο θα εχω τρελη χρεωση.

 

Η ερωτηση μου ειναι, καταρχην ειναι υποχρεωμενος ο πατερας των δυο ο οποιος μπορει μεν να λειπει αλλα εχει διαμερισμα οπου ειναι κατοικια του να πληρωνει καποιο ποσοστο για το πετρελαιο? επισης ειναι υποχρεωμενος ο αλλος αδερφος να πληρωνει καποιο ποσοστο για την θερμανση, για τα 2 διαμερισματα που κραταει ξενοικιαστα?

 

Για το εαν υπαρχει καταστατικο δεν το γνωριζω, καθως και σε διαμαχη για θεματα παρκινγκ δεν εμφανισαν τιποτα και ο δικος μου ιδιοκτητης δεν γνωριζει εαν υπαρχει.

 

Πως μπορω να κινηθω απο εδω και περα? τα "κοινοχρηστα" ουσιαστικα τα εχει αναλαβει ο 2ος αδερφος και δεν υπαρχει εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχετε ογκομέτρηση, είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν αυτά που κάψανε. Επίσης είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν το ποσοστό που τους αναλογεί στην συντήρηση του καυστήρα, ακόμη και αν δεν κάψουν τίποτα. Αν υπάρχει καταστατικό, δε νομίζω να λέει κάτι διαφορετικό...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εδω ολα καλα. Τωρα με τα κρυα ομως το δικο μου σπιτι (2ος) το οποιο απο κατω του εχει και τα 2 ξενοικιαστα διαμερισματα (του αλλου αδερφου οχι του σπιτονοικοκυρη μου) πραγματικα δεν ζεσταινεται με τιποτα. εχω ελεγξει εννοειτε για εξαερωση, οτι το νερο εχει την σωστη θερμοκρασια στα σωματα κτλ, απλως λογο οτι εξω εχει 0 βαθμους και το σπιτι ειναι βορεινο δεν μπορω να το ζεστανω και αναγκαζομαι να καιω 9-10 ωρες την μερα.

 

Φυσικα αυτο σημαινει οτι οταν ερθει η ωρα να βαλουμε πετρελαιο θα εχω τρελη χρεωση.

 

Για το ερώτημά σου ισχύουν αυτά που είπε ο marras.

 

Αυτό όμως που κατάλαβα οτι σε απασχολεί ουαιαστικά, είναι πως θα ζεστάνεις κανονικά το σπίτι σου χωρίς να λειτουργείς το σύστημα θέρμανσης 9-10 ώρες την μέρα.

 

Το οτι έχεις 0 βαθμούς έξω δεν παίζει ρόλο καθώς οι ελάχιστες θερμοκρασίες σε κάθε μελέτη συστήματος θέρμανσης λαμβάνονται υπόψη και για βόρεια μέρη ή βόρεια προάστια είναι πολύ κατώτερες του 0.

 

Οπότε το πρόβλημα που έχεις είναι τα διαμερίσματα κάτω από το δικό σου

διαμέρισμα που είναι ανοίκιαστα οπότε και δεν λειτουργεί η θέρμανση. Προφανώς επειδή δεν λειτουργεί η θέρμανση έχεις αυξημένες απώλειες θερμότητας από όλα τα δάπεδα του διαμερίσματός σου και για αυτό δεν ζεστένονται οι χώροι που μένεις.

 

Αντί να λειτουργούν τα καλοριφέρ 10 ώρες κοίταξε μήπως είναι ποιο συμφέρουσα οικονομικά η λύση της τοποθέτησης ενός μικρού κλιματιστικού Α ενεργειακής κλάσης το οποίο θα λειτουργεί όλη την μέρα υποστηρικτικά μαζί με τα καλοριφέρ τα οποία θα λειτουργούν με τις κανονικές ώρες και όχι αυξημένα.

 

Πάντος σε καμία περίπτωση ο ιδιοκτήτης των άλλων διαμερισμάτων δεν είναι υποχρεωμένος να ανοίγει την θέρμανση είτε έχεις κρύο στο διαμέρισμα σου είτε δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημά σου ισχύουν αυτά που είπε ο marras.

 

Αυτό όμως που κατάλαβα οτι σε απασχολεί ουαιαστικά, είναι πως θα ζεστάνεις κανονικά το σπίτι σου χωρίς να λειτουργείς το σύστημα θέρμανσης 9-10 ώρες την μέρα.

 

Το οτι έχεις 0 βαθμούς έξω δεν παίζει ρόλο καθώς οι ελάχιστες θερμοκρασίες σε κάθε μελέτη συστήματος θέρμανσης λαμβάνονται υπόψη και για βόρεια μέρη ή βόρεια προάστια είναι πολύ κατώτερες του 0.

 

Οπότε το πρόβλημα που έχεις είναι τα διαμερίσματα κάτω από το δικό σου

διαμέρισμα που είναι ανοίκιαστα οπότε και δεν λειτουργεί η θέρμανση. Προφανώς επειδή δεν λειτουργεί η θέρμανση έχεις αυξημένες απώλειες θερμότητας από όλα τα δάπεδα του διαμερίσματός σου και για αυτό δεν ζεστένονται οι χώροι που μένεις.

 

Αντί να λειτουργούν τα καλοριφέρ 10 ώρες κοίταξε μήπως είναι ποιο συμφέρουσα οικονομικά η λύση της τοποθέτησης ενός μικρού κλιματιστικού Α ενεργειακής κλάσης το οποίο θα λειτουργεί όλη την μέρα υποστηρικτικά μαζί με τα καλοριφέρ τα οποία θα λειτουργούν με τις κανονικές ώρες και όχι αυξημένα.

 

Πάντος σε καμία περίπτωση ο ιδιοκτήτης των άλλων διαμερισμάτων δεν είναι υποχρεωμένος να ανοίγει την θέρμανση είτε έχεις κρύο στο διαμέρισμα σου είτε δεν έχεις.

 

εχω A/C με inverter A+ κλασης, αλλα με τοσο κρυο και υγρασια συνεχως κανει αποψυξη η μοναδα απεξω και δεν ζεσταινει τον χωρο.

 

δηλαδη οταν εχουμε ογκομετρηση δεν υπαρχει καποια χρεωση στα κλειστα διαμερισματα λογο απωλειων των υπολοιπων?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι στις πολυκατοικιες με μονοσωληνια συστηματα,πληρωνουν ενα ποσοστο ακομα και εκεινοι που δεν εχουν καψει τιποτα γιατι λειπουν.Ενα παγια σα να πουμε.

Οπως γινεται και στα παλαια συστηματα καλοριφερ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι στις πολυκατοικιες με μονοσωληνια συστηματα,πληρωνουν ενα ποσοστο ακομα και εκεινοι που δεν εχουν καψει τιποτα γιατι λειπουν.Ενα παγια σα να πουμε.

Οπως γινεται και στα παλαια συστηματα καλοριφερ.

 

βασικα δεν εχουμε συνδεση σε σειρα αλλα παραλληλα. στο υπογειο που ειναι ο λεβητας ξεκιναει ξεχωρη σωληνα για το καθε διαμερισμα (εαν και δεν ειμαι σιγουρος το τι σημαινει μονοσωληνια).

 

και εγω ξερω αυτο που ανεφερες απλως ψαχνω περισσοτερες πληροφοριες για να ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνιδιοκτήτης σε οικοδομή και θέλω να στραφώ κατα συνιδιοκτήτριας η οποία την τελευταία διετία ετσιθελικά δεν πληρώνει κοινόχρηστα.Να σημειώσω ότι διαχειριστής δεν υπάρχει στην πολυκατοικία για να ασκήσει αγωγή στα δικαστήρια και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες βρίσκουν πάτημα στην άρνηση της και το τελευταίο έτος δεν πληρώνει κανείς κοινόχρηστα στην πολυκατοικία.Έχω το δικαίωμα να ασκήσω ως συνιδιοκτήτης αγωγή στα δικαστήρια για την είσπραξη των κοινοχρήστων τηε δυστροπης συνιδιοκτήτριας?

Υ.Γ να σημειώσω ότι κανείς από τους υπολοίπους συνιδιοκτήτες δεν θέλει να στραφεί εναντίον της(η δικαιολογία είναι μένουμε σττην ίδια πολυκατοικία και δεν θέλουμε να χαλάσουμε τιε σχέσεις μας) και έτσι δεν έρχεται κανένας στη γενική συνέλευση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνιδιοκτήτης σε οικοδομή και θέλω να στραφώ κατα συνιδιοκτήτριας η οποία την τελευταία διετία ετσιθελικά δεν πληρώνει κοινόχρηστα.Να σημειώσω ότι διαχειριστής δεν υπάρχει στην πολυκατοικία για να ασκήσει αγωγή στα δικαστήρια και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες βρίσκουν πάτημα στην άρνηση της και το τελευταίο έτος δεν πληρώνει κανείς κοινόχρηστα στην
πολυκατοικία.Έχω το δικαίωμα να ασκήσω ως συνιδιοκτήτης αγωγή στα δικαστήρια για την είσπραξη των κοινοχρήστων τηε δυστροπης συνιδιοκτήτριας?

Υ.Γ να σημειώσω ότι κανείς από τους υπολοίπους συνιδιοκτήτες δεν θέλει να στραφεί εναντίον της(η δικαιολογία είναι μένουμε σττην ίδια πολυκατοικία και δεν θέλουμε να χαλάσουμε τιε σχέσεις μας) και έτσι δεν έρχεται κανένας στη γενική συνέλευση.

 

Ασφαλώς και μπορείς να στραφείς,άκου δικαιολογίες.... εσύ πληρώνεις όλα εκείνα που δεν πληρώνουν οι άλλοι.... κανονικά έπρεπε με την αγορά του διαμερίσματος να σας έδινε ο κατασκευαστής τον κανονισμό πολυκατοικίας,είναι ένα βιβλιαράκι που μερικές φορές λέει "Πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας".

 

δηλαδη οταν εχουμε ογκομετρηση δεν υπαρχει καποια χρεωση στα κλειστα διαμερισματα λογο απωλειων των υπολοιπων?

 

Όχι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο,σίγουρα πληρώνουνε όλοι ένα πάγιο αναλόγως τα χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το δικαίωμα να ασκήσω ως συνιδιοκτήτης αγωγή στα δικαστήρια για την είσπραξη των κοινοχρήστων τηε δυστροπης συνιδιοκτήτριας?

Υ.Γ να σημειώσω ότι κανείς από τους υπολοίπους συνιδιοκτήτες δεν θέλει να στραφεί εναντίον της(η δικαιολογία είναι μένουμε σττην ίδια πολυκατοικία και δεν θέλουμε να χαλάσουμε τιε σχέσεις μας) και έτσι δεν έρχεται κανένας στη γενική συνέλευση.

 

Μπορείς να στραφείς αγωγικώς , μόνον κατά το ποσοστόν που σε επιβαρύνει στην συμμετοχή σου στα κοινόχρηστα και όχι για όλο το ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνιδιοκτήτης σε οικοδομή και θέλω να στραφώ κατα συνιδιοκτήτριας η οποία την τελευταία διετία ετσιθελικά δεν πληρώνει κοινόχρηστα.Να σημειώσω ότι διαχειριστής δεν υπάρχει στην πολυκατοικία για να ασκήσει αγωγή στα δικαστήρια και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες βρίσκουν πάτημα στην άρνηση της και το τελευταίο έτος δεν πληρώνει κανείς κοινόχρηστα στην πολυκατοικία.Έχω το δικαίωμα να ασκήσω ως συνιδιοκτήτης αγωγή στα δικαστήρια για την είσπραξη των κοινοχρήστων τηε δυστροπης συνιδιοκτήτριας?

Υ.Γ να σημειώσω ότι κανείς από τους υπολοίπους συνιδιοκτήτες δεν θέλει να στραφεί εναντίον της(η δικαιολογία είναι μένουμε σττην ίδια πολυκατοικία και δεν θέλουμε να χαλάσουμε τιε σχέσεις μας) και έτσι δεν έρχεται κανένας στη γενική συνέλευση.

 

Μπορείς να στραφείς εναντίον της και για λογ/μό των άλλων,ασκώντας το δικαιωμα της διοίκησης αλλοτρίων αφού δεν υπάρχει διαχειριστής, γιατί τα κοινόχρηστα είναι υποχρέωση όλων αφού υπάρχουν έξοδα κλπ λόγοι σαν ιστορικό και προηγούμενα περιστατικά, που θα συζητήσεις σχετικά με ένα δικηγόρο.

 

Βέβαια ότι θα διαταραχθούν οι σχέσεις σας είναι σίγουρο και θέλει σκέψη,χώρια τα έξοδα και του μεγάλου χρόνου όλων των διαδικασιών.....

Ισως είναι καλύτερα να τους προειδοποιήσεις πιό ήπια ,είτε με επικονωνία του δικηγόρου σου με τους προβληματικούς ενοίκους, είτε με εξώδικο προτού κάνεις κάποια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι διατάξεις περί διοίκησης αλλοτρίων, αφορούν αξίωση του συγκυρίου - κοινωνού κατά των λοιπών συγκυρίων να απαιτήσει τις δαπάνες που ο ίδιος κατέβαλε εξ ολοκλήρου και για λογαριασμό τους για το κοινό πράγμα και όχι γενικώς οφειλόμενες δαπάνες που δεν εισεπράχθησαν από τους υπολοίπους συνιδιοκτήτες...
Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 χρονια ειχα τοποθετησει μια δορυφορικη κεραια για να πιανω nova στα καγκελα του μπαλκονιου μου,χωρις να ξερω οτι ειναι παρανομο αφου εβλεπα σε πολλες πολυκατοικιες να τις βαζουν ετσι.Κανεις ενοικος δε μου ειχε διαμαρτυρηθει μεχρι προσφατα.Το τελευταιο μηνα καποιοι διαμαρτυρονται,με το δικιο τους βεβαια αφου ειμαι παρανομος.Θελω να ρωτησω αν τοποθετησω την κεραια στο εσωτερικο του μπαλκονιου με μια βαση στο πατωμα ειναι παλι παρανομο;Στην ταρατσα επιτρεπεται να τη βαλω;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 χρονια ειχα τοποθετησει μια δορυφορικη κεραια για να πιανω nova στα καγκελα του μπαλκονιου μου,χωρις να ξερω οτι ειναι παρανομο αφου εβλεπα σε πολλες πολυκατοικιες να τις βαζουν ετσι.Κανεις ενοικος δε μου ειχε διαμαρτυρηθει μεχρι προσφατα.Το τελευταιο μηνα καποιοι διαμαρτυρονται,με το δικιο τους βεβαια αφου ειμαι παρανομος.Θελω να ρωτησω αν τοποθετησω την κεραια στο εσωτερικο του μπαλκονιου με μια βαση στο πατωμα ειναι παλι παρανομο;Στην ταρατσα επιτρεπεται να τη βαλω;

 

 

Γιατι ειναι παρανομο?? Και εγω στα καγκελα την εχω:confused:!! Και που πρεπει να μπει δηλαδη κανονικα, υπαρχει καποιος νομος-ρυθμιση για αυτο το θεμα?

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Για κεραίες το θέμα έχει αναφερθεί σε προηγούμενα πόστ αρκετές φορές,όπως επίσης και όλα όσα μπορούμε να έχουμε στο μπαλκόνι μας.....

Από εκεί και πέρα εκτός από τα νόμιμα,είναι και θέμα ανοχής ή όχι των αρμοδίων αρχών κάθε περιοχής και όχι τι θέλουν-θέλουμε προσωπικά κλπ :cry:

 

Επίσης για όσους δεν κατάλαβαν παραπάνω για δικούς τους λόγους ,τα περί διοίκησης αλλοτρίων :

-Αν διαβάσει κάποιος το νόμο και μπορεί να τον ερμηνεύσει για την περίπτωση του,μπορεί να κρίνει σχετικά.....

-Αν διαβάσει κάποιος τι αναφέρει ο ερωτών παραπάνω, εννοεί ότι φαίνεται αυτός πληρώνει συχνά και γενικά...πόσο μάλλον όταν μονομερώς κοινόχρηστα δεν καλύπτουν τα έξοδα ενός κτιρίου.

-Αν διαβάσει κάποιος καλύτερα ,θα δεί ότι προτείνω συζήτιση με δικηγόρο όλου του ιστορικού για το συγκεκριμένο χώρο,και να κρίνει σχετικά τα υπέρ και κατά...

-Αν διαβάσει κάποιος προηγούμενα πόστ ,μπορεί επίσης να δεί βέβαια απαντήσεις συχνά σε άλλους, αντί άλλων, και άλλα......:p

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...