Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι ιδιοκτήτης γκαρσονιέρας στον 3ο όροφο.

Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που βρίσκεται ακριβώς από κάτω (στο 2ο όροφο) είχε παράπονα από τον ιδιοκτήτη του 1ου, ότι παρουσιάστηκε υγρασία στο μπάνιο του (του 1ου).

 

Ο ιδιοκτήτης λοιπόν του 2ου, βγάζει πλακάκια και μου αναφέρει ότι οι σωληνώσεις όλων των ορόφων ανεβαίνοντας προς τα πάνω, περνάνε από το μπάνιο του και ότι ο υδραυλικός του, βρήκε ότι ο δικός μου σωλήνας είναι που έχει το πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ύψος του 2ου ορόφου (στο δικό μου σωλήνα, που εγώ όμως δε θα μπορούσα και δεν έχω πρόσβαση).

 

Μου ζητάνε συμμετοχή και ίσως πλήρη αποκατάσταση της επιδιόρθωσης.

 

Αισθάνομαι ότι δεν έχω εμπλοκή, αφού δε θα μπορούσα να γνωρίζω την κατάσταση του σωλήνα που ανεβαίνει μέσα από τοίχους καθώς και αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε από κάποιο πιθανό αδέξιο κάρφωμα! Αν το πρόβλημα εντοπιζόταν στο δικό μου επίπεδο, σαφώς και δίχως δεύτερη κουβέντα θα διόρθωνα το πρόβλημα και ας μη δημιουργούσε υγρασία σε μένα.

 

Τι ισχύει σ'αυτήν την περίπτωση; Είμαι υπαίτιος για την κατάσταση του σωλήνα ύδρευσης στον οποίο δεν έχω καμία πρόσβαση ούτε καν τον τρόπο να διαπιστώσω τι προκάλεσε τη ζημιά στο σωλήνα μου;

Μπορούν οι ζημιές αυτές να θεωρηθούν κοινόχρηστες ή των συνιδιοκτητών (όσων περνάνε οι σωλήνες μέσα από τον τοίχο του) με αποτέλεσμα να μοιραστούμε τα έξοδα; Και αν ναι, ποια και τι είδους έξοδα;

Edited by jack1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε μία πολυκατοικία, υπάρχουν κοινόχρηστα πράγματα και εγκαταστάσεις..το ποια είναι αυτά, μας το λέει, είτε ο κανονισμός της πολυκατοικίας, είτε και η απλή λογική..

 

Με γνώμονα, λοιπόν το τι συνιστά κοινόχρηστο πράγμα, θα δοθεί και απάντηση στο ερώτημά σου...πλην όμως, όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, περιπτώσεις αυτού του είδους αποτελούν και τις δυσκολότερες στην διάκρισή τους..

 

Κατά την άποψή μου, εφ' όσον η συγκεκριμένη σωλήνωση εξυπηρετεί μόνον την δική σου ιδιοκτησία και δεν αποτελεί κοινόχρηστο πράγμα ή εγκατάσταση, φρονώ ότι είσαι υπόχρεως για την αποκατάσταση της ζημίας...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Σε παλιά, σχετικά ,πολυκατοικία δεν έχει πολλά χρόνια που έχει μπει αυτονομία στη θέρμανση.Υπάρχει ο κανονισμος που ορίζει ότι όλοι οι ένοικοι επιβαρύνονται τις δαπάνες για θερμανση κανονικα εκτός κ αν το διαμερισμα είναι κλειστό οπότε κ απλώς υπαρχει μια έκπτωση.6 απο τα 20 διαμερίσματα είτε είναι κλειστά , είτε εχουν αποσυνδέσει τα καλοριφερ κ έχουν αφαιρέσει τα ρολογια. Επίσης πρόσφατα έχει γίνει μελέτη από μηχανικο και συμφωνα με τα ποσοστα επιβάρυνσης που έβγαλε τα 6 αυτα διαμερίσματα έχουν 0 δαπάνες για τη θέρμανση(ούτε πάγιο) κ το συνολικό ποσό επιβαρύνονται μόνο τα υπολοιπα διαμερίσματα. Ήθελα να ρωτήσω εάν η μελετη του μηχανικού υπερκαλύπτει κ τον κανονισμό της πολυκατοικίας , εάν αυτα τα δύο έρχονται σε αντίθεση ή αν μπορουν να συνυπάρξουν κ τα 2.Υπόψιν η μελετη έγινε χωρίς να μπει ο μηχανικος σ ολα τα διαμερισματα κ να μετρησει τις θερμίδες,παρα μονο σε όσα βρήκε τους ενοίκους τη συγκεκριμένη μερα... Γίνεται να βγαλει συντελεστές μόνο απο τα σχέδια? Κ κάτι ακόμη: Όταν αποφασίζεται αυτονομία υπάρχει περίπτωση να αλλάζει κ ο κανονισμός? Να υπάρχει δηλαδή κάποιο "υστερόγραφο "του κανονισμού που δεν έχω στα χέρια μου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

1. Από την στιγμή που έχει τοποθετηθεί αυτόνομη θέρμανση, ξεχνάμε παντελώς το τι λέει ο κανονισμός αναφορικώς με την κατανομή δαπανών και συμμετοχής με το παλαιό σύστημα θέρμανσης..

 

2.Όπως έχουμε αναφέρει παλαιότερα, υπάρχει ένας πολύπλοκος τύπος με διάφορους συντελεστές, ο οποίος μαθηματικός τύπος (συνάρτηση) υπολογίζει τον τρόπο κατανομής και καταλογισμού της δαπάνης πετρελαίου...πλην, ομως, ακόμη κι έτσι, ένα μέρος του πετρελαίου, εξακολουθεί και καταλογίζεται με βάση τα χιλιοστά θέρμανσης κάθε διαμερίσματος και αυτό πρακτικώς είναι το λεγόμενο ''πάγιο'' το οποίο και καταβάλλεται, ασχέτως εάν έχει γίνει χρήση ή όχι της αυτόνομης θέρμανσης από το συγκεκριμένο διαμέρισμα..

 

3. Εάν υπάρχει μελέτη μηχανικού, η οποία δεν έχει λάβει υπ΄όψιν της όλα τα διαμερίσματα, αυτή είναι παντελώς λανθασμένη, και κανένα διαμέρισμα δεν απαλάσσεται από το ανωτέρω πάγιο, είτε είναι ανοικτό ή κλειστό ή οτιδήποτε..

 

Το μόνο πλεονέκτημα που δίνει η μαθηματική συνάρτηση, αφορά σε διαμερίσματα του τελευταίου ορόφου ή της πυλωτής, όπου αναγνωρίζει κάποιους μειωτικούς συντελεστές επιμέτρησης, με το σκεπτικό ότι τα διαμερίσματα αυτά έχουν θερμιδικές απώλειες λόγω του εκτεθειμένου μέρους τους (ταράτσα και πυλωτή αντιστοίχως) εν αντιθέσει με τα λοιπά διαμερίσματα που καλύπτονται από τους άλλους ορόφους και άρα έχουν λιγότερες απώλειες κατά την θέρμανση..

 

Συνοψίζοντας : ξανά νέα μελέτη μηχανικού, λαμβάνοντας τουλάχιστον υπ' όψιν τα ανωτέρω και επιμέτρηση σε όλα ανεξαιρέτως τα διαμερίσματα..

 

Υ.Γ. Εάν υπαρχει αλλαγή κανονισμού, αυτή γίνεται μόνον ομοφώνως, με συμβολαιογραφικό τύπο και μεταγραφή στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο (ή εγγραφή στο Κτηματολόγιο όπου έχει τεθεί σε εφαρμογή ), απ' όπου και μπορείς να κάνεις αναζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστικη απάντηση!

Το οτι υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού το γνωριζω. Για να καταλαβω όμως περισσοτερο: το καθε διαμερισμα χρεώνεται 1ον το παγιο θερμανσης κ 2ον την κατανάλωση? Εάν ναι, τότε κανονικά το πάγιο δεν πρέπει να το πληρώνουν ολοι ανεξαιρέτως ενώ την καταναλωση μόνο όσοι χρησιμοποιούν την αυτόνομη θερμανση? Κ κατι ακόμη: υπάρχουν 2 τύποι, ένας για το πάγιο κ ένας για την καταναλωση?Κ εάν συμβαίνει αυτό, οι συντελεστές του μηχανικού κ τα χιλιοστά μπαίνουν κ στους 2 τύπους? π.χ. 2 διαμερίσματα με ίδιες ώρες χρεώνονται διαφορετική κατανάλωση πετρελαίου σε ευρω για εναν συγκεκριμένο μηνα? Τι να πω..... Ο διαχειριστής είπε ότι τα διαμερίσματα που δε χρησιμοποιούνν τη θέρμανση δεν πληρώνουν τίποτα απο θέρμανση γιατί έτσι έβγαλαν οι τύποι του μηχανικου. Σόρρυ που ρωτάω τόσα πολλά αλλά υποπτεύομαι ότι το κατέχεις το θέμα..;)

Α κ να πω ότι η μελέτη δεν είναι παλιά. Τώρα έγινε, όπως κ η αλλαγή διαχείρισης απλά ο μηχανικός μπήκε να μετρήσει μόνο σε όσα διαμερίσματα βρήκε τους ενοίκους.Κ αναρωτιέμαι ,,, με τα υπόλοιπα λοιπόν τι εγινε?Πώς να ελέγξεις έναν μηχανικό εάν έκανε καλά τη δουλειά του?

Edited by noumeraki
Link to comment
Share on other sites

Η συνάρτηση υπολογισμού, έχει ως εξής :

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Επομένως : όλα τα διαμερίσματα πληρώνουν πάγιο ανεξαρτήτως καταναλώσεως, και δεν υπάρχει άλλος τύπος για τον υπολογισμό του παγίου και άλλος για την κατανάλωση..

 

Εάν εφαρμοσθεί ορθώς η ανωτέρω συνάρτηση, τα ποσά θα βγουν από μόνα τους..Προσωπικά , μετά από μελέτη μηχανικού όπου μου καθόρισε τους συντελεστές των διαμερισμάτων (εi, fi κ.λ.π.) έφιαξα ένα αρχείο excel, όπου πλέον απλώς και μόνον συμπληρώνοντας την συνολική δαπάνη πετρελαίου και τις ώρες ενός εκάστου διαμερίσματος, όλα τα ποσά βγαίνουν κανονικά, συμπεριλαμβανομένου και του παγίου...

 

Το τονίζω και πάλι..: δεν υπάρχει διαμέρισμα που να απαλάσσεται με το σύστημα της αυτονόμου θερμάνσεως,,,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο τυποποιημένο κείμενο που το υπογράφουν οι ιδιοκτήτες για να απεξαρτηθούν από την κεντρική θέρμανση και να βάλουν φυσικό αέριο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο τυποποιημένο κείμενο που το υπογράφουν οι ιδιοκτήτες για να απεξαρτηθούν από την κεντρική θέρμανση και να βάλουν φυσικό αέριο;

 

Τι εννοείς...η αλλαγή από υγρό σε αέριο καύσιμο, απαιτεί γενική συνέλευση ιδιοκτητών και πλειοψηφία 50% +1...και εάν ακόμη κάποιος θελήσει να συνδεθεί μόνος του, δεν μπορεί βάσει του νόμου...(που και αν ακόμη το έκανε δεν θα απαλασσόταν από την υποχρέωση καταβολής δαπάνης πετρελαίου..)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς...η αλλαγή από υγρό σε αέριο καύσιμο, απαιτεί γενική συνέλευση ιδιοκτητών και πλειοψηφία 50% +1...και εάν ακόμη κάποιος θελήσει να συνδεθεί μόνος του, δεν μπορεί βάσει του νόμου...(που και αν ακόμη το έκανε δεν θα απαλασσόταν από την υποχρέωση καταβολής δαπάνης πετρελαίου..)

 

Aυτό που αναφέρεις γενική συνέλευση ιδιοκτητών και πλειοψηφία 50% +1 που καταγράφεται; Υπογράφει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως υπάρχει ένα βιβλίο όπου καταγράφονται τα πρακτικά των γενικών Συνελεύσεων και τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας...
Link to comment
Share on other sites

Στο site του φυσικού αερίου έχει όλη την διαδικασία, έχει και υπόδειγμα για το πως πρέπει να είναι η απόφαση της γενικής συνέλευσης.

Το δύσκολο είναι να πετύχεις το 50%+1, επειδ'η θα ανέβουν σωλήνες αερίου μέχρι εκεί που θα βάλεις τον επιτοίχιο λέβητά σου. Πολλοί φοβούνται την ιδέα να περνάει σωλήνας αερίου δίπλα από τα μπαλκόνια παραθύρα κλπ.

 

Πάντως αν στην πολυκατοικία έχετε αυτόνομη θέρμανση τότε θα συνεχίσεις να πληρώνεις το πάγιο που σου αναλογεί, γιατί θεωρείται ότι το σπίτι θερμένεται και από τα πάνω και κάτω διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ειμαι φοιτήτρια και νοικιαζω διαμέρισμα, πρόσφατα καποιος εσπασε το τζαμι της πόρτας εισόδου της πολυκατοικίας, ο διαχειριστής το αντικατεστισε και αλλαξε και κλειδαριά και όλα αυτά μας τα έχει χρεώσει στα κοινόχρηστα.....καποιος μου ειπε πως αυτα τα πληρώνουν καθαρα οι ιδιοκτητες των διαμερισματων και οχι οι ενοικοι.. μπορει να μου καποιος τι τελικα ισχυει;;;
Link to comment
Share on other sites

αν και υπαρχουν μελη που γνωριζουν αψογα τα απαντα των κοινοχρηστων στο φορουμ,μπορω και εγω να σε διαβεβαιωσω πως ειναι χρεη ιδιοκτητων!!!Στη δικη μας οικοδομη ετσι γινεται τουλ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι του ιδιοκτητη. Αν εσυ φυγεις σε 5-6 μηνες θα πρεπει να πληρωσεις υλικα ή κατασκευη μονιμη της πολυκατοικιας; οχι φυσικα Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!!!γενικα γινονται πολλα στην πολυκατοικία μου οσον αφορα τα κοινοχρηστα και δεν ξερω που να αναφερθω......Κάθε διαμερισμα δινει 8 ευρω που πανε στη διαχειρηση και συμπεριλαμβανεται στο σύνολο των κοινοχρήστων στην εξωφλητική αποδειξη ομώς εχει ενα αποκομμα που γραφει εξωφλητική αποδειξη για δαπανες ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ και αναγραφει αυτα τα 8 ευρω.....οταν ρωταω τον διαχειριστη η μονη απαντηση ειναι που παιρνω ειναι δεν ξερω και επινενει να παρει τα λεφτα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηπως ξερετε τι γινετε με τα απλωμενα ρουχα στο μπαλκονι? Αν υπαρχει καποιος νομος που να απαγορευει το απλωμα? Στην πολυκατοικια μου ολοι οσοι ειναι στον ακαλυπτο απλωνουν και εγω απλωνω στο πισω μπαλκονι εδω και 5 χρονια που αγορασα το διαμερισμα. και κανενας δεν ειχε προβλημα με αυτο.ελα ομως που εδω και 3 μηνες η ενοικος του 3ου οροφου (μενω στο 4ο) διαμαρτηρεται εντονως σε σημειο να με χαστουκιση την πρωτη φορα (βεβαια της εκανα μηνηση) και εκτοτε να μου φερνει το εκατο καθε φορα που απλωνω. παρεπιπτωντος το μπαλκονι μου ειναι αριστερα απο το δικο της (ουτε νερα σταζουν). Αυτος που μενει κατω απο μενα δεν εχει προβλημα με τα ρουχα, εχει η διπλανη

Ευχαριστω εκ των προτερων αν καποιος γνωριζει καποιον νομο κατι?

Link to comment
Share on other sites

μηπως σε γουσταρει;;;; χαστουκι για μια μπουγάδα!!!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Νόμος εν προκειμένω, είναι ο κανονισμός της πολυκατοικίας, και εφ' όσον προβλέπει κάτι σχετικώς..να προμηθευθείς ένα αντίγραφο από τον διαχειριστή..

 

Δεν υπάρχει ρητή διάταξη νόμου που να προβλέπει κάτι, ούτε η αστυνομία έχει κάποια αρμοδιότητα επ' αυτού, καθ' όσον δεν πρόκειται περί ποινικού αδικήματος..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.Να σας ρωτησω κατι.Επροκειτο να κανουμε μια εργασια στο υπογειο .και το κοστος ειναι μεγαλο

 

Η απορια μου ειναι αν γνωριζει καποιος πως γινεται η κατανομη του κοστους

α> βαση ποσοστο οικοπεδου?

β>βαση τετραγωνικων?

γ>βαση διαμερισματων και μαγαζιων

 

συγκεκριμενα

 

ειναι 6 οροφοδιαμερισματα και 2 μαγαζια

 

καθε διαμερισμα εχει 13/100 ποσοστο οικοπεδου και καθε μαγαζι 11/100

 

ενω καθε διαμερισμα ειναι 65 τετραγωνικα και καθε μαγαζι 33 τμ

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Η εργασία στο υπόγειο αφορα ολη την πολυκατοικία; Αν επιτρεπεται τι εργασία ειναι. Αν πχ εχει σχεση με τον καυστηρα-λεβητα κλπ τότε πάει σε ολους τους ιδιοκτητες και ειναι συμφωνα με την κατανομή δαπανων ή ισοποσα στα διαμερισματα και αναλογα ισοποσα στα καταστηματα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ειναι εργασιες ανστυλωσης της οικοδομης

 

τα θεμελια θελουν ενισχυση τα σιδερα

 

Μιλαμε για 20.000 ευρω κοστος εργσιων

Link to comment
Share on other sites

ειναι εργασιες ανστυλωσης της οικοδομης

 

τα θεμελια θελουν ενισχυση τα σιδερα

 

Μιλαμε για 20.000 ευρω κοστος εργσιων

 

Πολυ ενδιαφέρον (αν μπορουσες να μου στειλεις φωτογραφιες κατα την διαρκεια κατασκευης στο mail)

Λοιπον επειδη ειναι τοσο σοβαρο νομιζω οτι δεν εχει σημασια τοσο τα τετραγωνικα οσο ο αριθμος των διαμερισματων και καταστηματων. αρα ισοποσα ολα γιατι αν πέσει το σπιτι ολοι ανεξαρτητα θα εχουν προβλημα. Ετσι λεει η λογικη μου.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει επανειλλημένως, οι δαπάνες μοιράζονται πάντοτε με βάση τα χιλιοστά συμμετοχής εκάστου σε αυτές και ποτέ ισόποσα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μπηκα 1η φορα σε νεοενεγηρωμενη πολυκατοικια,δεν εχουν βαλει κοινοχρηστα ακομα,μου ειπαν οι υπολοιποι ιδιοκτητες η εταιρια καθαρισμου οτι ειπε παιρνει ως αμοιβη 150 ευρω το διαμερισμα...:X:ninja:

 

Ποσο παιρνουν διοτι μου φαινετε εξωπραγματικο ποσο...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

...παιρνει ως αμοιβη 150 ευρω το διαμερισμα...:X:ninja:

...

 

Φυσικα και δεν ισχυει κατι τέτοιο να πει 6-10ευρω να πω οκ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...