Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τελικα προβληματα εμφανιζονται ακομα και εαν θεωρεις πως ολοι οι ιδιοκτητες ειναι οκ.

Μετα απο 5 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας της πολυκατοικιας και η πλειοψηφια (βασικα ολοι τωρα που το σκεφτομαι) των ιδιοκτητων αποφάσισε να βαξει τη πυλωτη της πολυκατοικιας μας.

Η πυλωτη βαφτηκε και η αλλοδαπη ιδιοκτητρια του πρωτου οροφου αποφασισε να μην πληρωσει το ποσο που αναλογει στο βαψιμο της πυλωτης αλλα μονο τη θερμανση αφου θεωρει πως δεν επρεπε να βαφτει η πυλωτη :rolleyes:

Η κυρια αυτη εχει δημιουργησει και στο παρελθον προβληματακια αφου ολοι ημαστε της φιλοσοφιας "προσεχουμε τη πολυκατοικια και δεν την αφηνουμε στη μοιρα της" αλλα αυτη δεν θελει να δινει ευρω τσακιστο για τη πολυκατοικια.

 

Αυριο εχει γενικη συνελευση οπου θα φαει κραξιμο. Εαν επιμενει στη θεση της τι γινεται; Μονο δικαστικως;

Link to comment
Share on other sites

τελικα προβληματα εμφανιζονται ακομα και εαν θεωρεις πως ολοι οι ιδιοκτητες ειναι οκ.

Μετα απο 5 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας της πολυκατοικιας και η πλειοψηφια (βασικα ολοι τωρα που το σκεφτομαι) των ιδιοκτητων αποφάσισε να βαξει τη πυλωτη της πολυκατοικιας μας.

Η πυλωτη βαφτηκε και η αλλοδαπη ιδιοκτητρια του πρωτου οροφου αποφασισε να μην πληρωσει το ποσο που αναλογει στο βαψιμο της πυλωτης αλλα μονο τη θερμανση αφου θεωρει πως δεν επρεπε να βαφτει η πυλωτη :rolleyes:

Η κυρια αυτη εχει δημιουργησει και στο παρελθον προβληματακια αφου ολοι ημαστε της φιλοσοφιας "προσεχουμε τη πολυκατοικια και δεν την αφηνουμε στη μοιρα της" αλλα αυτη δεν θελει να δινει ευρω τσακιστο για τη πολυκατοικια.

 

Αυριο εχει γενικη συνελευση οπου θα φαει κραξιμο. Εαν επιμενει στη θεση της τι γινεται; Μονο δικαστικως;

 

Δεν νομιζω να εχετε αλλη λυση νομοτυπη.Για δοκιμαστε να της κανετε την ζωη λιγο πιο δυσκολη μπας και ....

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τελικα προβληματα εμφανιζονται ακομα και εαν θεωρεις πως ολοι οι ιδιοκτητες ειναι οκ.

Μετα απο 5 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας της πολυκατοικιας και η πλειοψηφια (βασικα ολοι τωρα που το σκεφτομαι) των ιδιοκτητων αποφάσισε να βαξει τη πυλωτη της πολυκατοικιας μας.

Η πυλωτη βαφτηκε και η αλλοδαπη ιδιοκτητρια του πρωτου οροφου αποφασισε να μην πληρωσει το ποσο που αναλογει στο βαψιμο της πυλωτης αλλα μονο τη θερμανση αφου θεωρει πως δεν επρεπε να βαφτει η πυλωτη :rolleyes:

Η κυρια αυτη εχει δημιουργησει και στο παρελθον προβληματακια αφου ολοι ημαστε της φιλοσοφιας "προσεχουμε τη πολυκατοικια και δεν την αφηνουμε στη μοιρα της" αλλα αυτη δεν θελει να δινει ευρω τσακιστο για τη πολυκατοικια.

 

Αυριο εχει γενικη συνελευση οπου θα φαει κραξιμο. Εαν επιμενει στη θεση της τι γινεται; Μονο δικαστικως;

 

Είχατε κάνει συνεύλεση για να αποφασίσετε αν θα βαφτεί η πυλωτή;Λογικά ναι, αρα δεν μπορεί να τίποτα άλλο από το να πληρώσει το μεριδιο της κανονικά.Οπως σωστά λέει και ο platano από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι...θα πρέπει πάντοτε να έχουμε κατά νου, ότι η πλειοψηφική απόφαση δεν τυγχάνει πάντοτε νόμιμη...εάν πρόκειται περί αποφάσεων που αφορούν αναγκαίες δαπάνες (επισκευές, συντήρηση κ.λ.π.) τότε δεν τίθεται θέμα..

 

Εάν όμως, πρόκειται περί δαπανών απλώς και μόνον επωφελών, ο οιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών έχει δικαίωμα να αντιταχθεί...

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε να κάνει τη θέση parking αποθήκη, η να τη κάνει συνεργείο...Ένα πλύσιμο θα κάνει...Δεν νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα εφόσον δε θα χαλάει και το κοινοχρηστο νερό.

 

Αν μπορείς και έχεις πρόσβαση στο πεζοδρόμιο - δρόμο, τότε κάντο εκεί και άσε τη πυλωτή. Υπάρχουν και οι "κακόβουλοι" συγκάτοικοι που μπορούν να σε στολίσουν με γρατζουνιές, οπότε και νόμιμος να είσαι, αν δε το ανέχεται κάποιος μπορεί να σου κάνει ζημιά. Δε καταλαβαίνουν μερικοί οτι το πλύσιμο του ΙΧ για κάποιους είναι και διασκέδαση.... ή κάποιοι δε θέλουν να βάζουν χέρι οι πακιστανοι.!

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση εαν χαλασει ο κυκλοφορητης ενος διαμερισματος τα εξοδα τα μοιραζονται ολοι ή ο ιδιοκτητης του διαμερισματος με το χαλασμενο κυκλοφορητη πληρωνει ολο το ποσο;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητης στη δικη μας πολυκατοικια ειναι ενας. Αρα τα μοιραζομαστε τα εξοδα ολοι. Στη δικη σου πολυκατοικια ποσους εχετε? Εχω την εντυπωση πως στην εγκατασταση παει ενας.

Μηπως λες το θερμοστατη μεσα στο διαμερισμα?

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Η θερμανση ειναι αυτονομη και το καθε διαμερισμα εχει το δικο του κυκλοφορητη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, στην οικοδομη που μενω η θερμανση ειναι αυτονομη εχει 2 μηνες δεν εχω καψει ουτε λεπτο το καλοριφερ παρολα αυτα μου ερχονται κοινοχρηστα για πετρελαιο και οταν το ρωτησα στο διαχειρηστη μου λεει οτι ενα ποσο απο το συνολικο που θα καψει η οικοδομη το πληρωνεις ειτε καψεις ειτε οχι, στεκει αυτο; ευχαριστω.

υ.γ.: οταν το νοικιασα μου ειπε ο ιδιοκτητης οτι τα κοινοχρηστα ειναι 15-20 ευρω, τοσα ειναι πλην του πετρελαιου που ειναι +40-50 ευρω.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, στην οικοδομη που μενω η θερμανση ειναι αυτονομη εχει 2 μηνες δεν εχω καψει ουτε λεπτο το καλοριφερ παρολα αυτα μου ερχονται κοινοχρηστα για πετρελαιο και οταν το ρωτησα στο διαχειρηστη μου λεει οτι ενα ποσο απο το συνολικο που θα καψει η οικοδομη το πληρωνεις ειτε καψεις ειτε οχι, στεκει αυτο; ευχαριστω.

υ.γ.: οταν το νοικιασα μου ειπε ο ιδιοκτητης οτι τα κοινοχρηστα ειναι 15-20 ευρω, τοσα ειναι πλην του πετρελαιου που ειναι +40-50 ευρω.

 

Ετσι ειναι .Ενα μικρο ποσοτο μοιραζεται σε ολους ασχετα με την καταναλωση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

100% αυτονομη ή καλυτερα ατομικη γινεται κυριως με αεριο γιατι ο καθενας μπορει να εχει δικο του συστημα...

@ιομα δεν ξερω αλλα αν δεν επηρεαζει τους αλλους κυκλοφορητες μαλλον ειναι θεμα ιδιοκτητη.

Βεβαια ολες οι απαντησεις εξαρτωνται απο το συστημα που υπαρχει π.χ. αεριο,πετρελαιο,μονοσωληνιο,δυσωληνία, ενδοδαπεδια, που ειναι ο κυκλοφορητης , τα κολλεκτορ-συλλεκτες,ηλεκτροβανες...

και μην ξεχνατε οτι η μετρηση των διαμερισματων ειναι σωστη μονο οταν γινεται με θερμιδομετρηση οχι ωρομετρηση.Επιπλεον οταν υπαρχει ηλεκτρονικος κυκλοφορητης και θερμιδομετρηση τοποθετεις και θερμοστατικους διακοπτες(οριζεις ποσους βαθμους θες) στα σωματα.

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

100% αυτονομη ή καλυτερα ατομικη γινεται κυριως με αεριο γιατι ο καθενας μπορει να εχει δικο του συστημα...

@ιομα δεν ξερω αλλα αν δεν επηρεαζει τους αλλους κυκλοφορητες μαλλον ειναι θεμα ιδιοκτητη.

Βεβαια ολες οι απαντησεις εξαρτωνται απο το συστημα που υπαρχει π.χ. αεριο,πετρελαιο,μονοσωληνιο,δυσωληνία, ενδοδαπεδια, που ειναι ο κυκλοφορητης , τα κολλεκτορ-συλλεκτες,ηλεκτροβανες...

και μην ξεχνατε οτι η μετρηση των διαμερισματων ειναι σωστη μονο οταν γινεται με θερμιδομετρηση οχι ωρομετρηση.Επιπλεον οταν υπαρχει ηλεκτρονικος κυκλοφορητης και θερμιδομετρηση τοποθετεις και θερμοστατικους διακοπτες(οριζεις ποσους βαθμους θες) στα σωματα.

 

Ετσι ακριβως.Αυτους εχω βαλει εγω

 

http://www.energycycle.gr/Old_Products.aspx

 

Δουλευουν και με πετρελαιο και φυσκιο αεριο που εχω τωρα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα στην οικοδομη μου εχει πισω πιλωτη στην οποια μπαινεις απο μια πορτα που ανοιγει με τηλεχειριστηριο στο συμβολαιο μεσα δεν αναφερει κατι για την πιλωτη εγω ενα μηχανακι θελω να βαλω σε μια ακρη και υπαρχει υπερβολικα μεγαλος χωρος. δικαιουμαι η επρεπε να γραφτει στο συμβολαιο;
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα στην οικοδομη μου εχει πισω πιλωτη στην οποια μπαινεις απο μια πορτα που ανοιγει με τηλεχειριστηριο στο συμβολαιο μεσα δεν αναφερει κατι για την πιλωτη εγω ενα μηχανακι θελω να βαλω σε μια ακρη και υπαρχει υπερβολικα μεγαλος χωρος. δικαιουμαι η επρεπε να γραφτει στο συμβολαιο;

 

Νομιζω οι θεσεις παρκαρισματος στις πυλωτες δεν ειναι κατοχυρωμενες οτι και να λεει το συμβολαιο.Ειναι κοινοχρηστος χωρος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οι θέσεις στην πυλωτή είναι απόλυτα κατοχυρωμένες εφ ' όσον περιγράφονται στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και αποτελούν παράρτημα συγκεκριμένης ανεξάρτητης ιδιοκτησίας (διαμερίσματος). Επομένως δεν μπορεί ο καθένας να τοποθετεί πράγματα ακόμη και εάν υπάρχει αρκετός χώρος..
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλά :

 

Δεν έχεις δικαίωμα σταθμεύσεως στην πυλωτή..

 

Οι θέσεις αυτές προβλέπονται

1. είτε , όπως προανέφερα, ως παραρτήματα ενός συγκεκριμένου διαμερίσματος (με ειδική συμφωνία για αποκλειστική χρήση μεταξύ όλων των συνιδιοκτητών στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όπως λέει και η ανωτέρω απόφαση ) οι οποίες δεν έχουν δικά τους χιλιοστά συνιδιοκτησίας αλλά ακολουθούν πάντοτε τον ιδιοκτήτη στο οποίο ανήκει το διαμέρισμα και δεν μπορούν να μεταβιβασθούν ξεχωριστά..

 

2. είτε ως ξεχωριστές ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες με δικά τους χιλιοστά και δικαίωμα μεταβιβάσεώς τους ξεχωριστά και υπό τον όρο ότι θα είναι κλειστές θέσεις σταθμεύσεως. Τέτοιες είναι σπάνια σε πυλωτές και σχεδόν αποκλειστικά σε υπόγειους χώρους σταθμεύσεως...

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να διαβασεις τι λεει η συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας που περιλαμβανεται σιγουρα στο συμβολαιο που αγορασες το σπιτι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μεχρι στιγμης βγάζω κοινοχρηστα κανονικά, εχω ένα excel, το πρόβλημά μου ειναι τι θα κανω το καλοκαίρι που δεν εχω πετρέλαιο, πως θα υπολογιζω τα κοινόχρηστα ωστε να πληρωνουμε το 30% που πρέπει;
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πεί το '' 30% που πρέπει'' ...το πετρέλαιο υπολογίζεται με βάση την δαπάνη της ήδη καταναλωθείσης ποσότητος...εάν δεν υπάρχει κατανάλωση δεν εκδίδεις κοινόχρηστα πετρελαίου...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τώρα τα κοινόχρηστα βγαίνουν βάση του πετρελαίου, το καλοκαίρι που δε "γραφει" ώρες θέρμανσης, πρέπει να πληρώνουμε ένα 30% (πάγιο), αυτό πως το υπολογίζω αφού δεν θα εχουμε θέρμανση;

το 30% απο που βγαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τώρα τα κοινόχρηστα βγαίνουν βάση του πετρελαίου, το καλοκαίρι που δε "γραφει" ώρες θέρμανσης, πρέπει να πληρώνουμε ένα 30% (πάγιο), αυτό πως το υπολογίζω αφού δεν θα εχουμε θέρμανση;

το 30% απο που βγαίνει;

 

Αυτο ισχυει για τους μηνες που αναβεται πετρελαιο και οχι για το καλοκαιρι

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τώρα τα κοινόχρηστα βγαίνουν βάση του πετρελαίου, το καλοκαίρι που δε "γραφει" ώρες θέρμανσης, πρέπει να πληρώνουμε ένα 30% (πάγιο), αυτό πως το υπολογίζω αφού δεν θα εχουμε θέρμανση;

το 30% απο που βγαίνει;

 

Όπως ανέφεραν και πιο πάνω οι φίλοι, το λεγόμενο "πάγιο πετρελαίου" το υπολογίζεις μόνο κατά τους μήνες που λειτουργεί ο καυστήρας (και κατ' επέκταση τα καλοριφέρ). Συνήθως η περίοδος είναι μέσα Οκτωβρίου με μέσα Απριλίου. Μετά ο διαχειριστής γεμίζει μεν τη δεξαμενή αλλά κλείνει τον καυστήρα.

Οπότε αν έχεις ΜΗΔΕΝ ώρες και ΜΗΔΕΝ κατανάλωση δεν υπολογίζεις τίποτα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...