Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μετακόμισα πρόσφατα σε μια 2-ώροφη πολυκατοικία με 8 διαμερίσματα εκ των οποίων τα 2 δεν έχουν ακόμη κατοικηθεί. Η οικοδομή είναι καινούρια (1 έτους), αλλα δυστυχώς κάποια πράγματα δεν μου φαίνονται πολύ ορθά.

 

Κατ' αρχήν θεωρώ οτι πληρώνουμε αυτονομία υπέρογκη ή κάτι άλλο συμβαίνει όταν ό διαχειριστής μας λέει οτι κάψαμε 1,5 τόνο πετρέλαιο για ένα μήνα και χωρίς να έχω προσωπικά ζέστη στο διαμέρισμα αφενός γιατί λείπω πολλές ώρες και αφετέρου έχω και τζάκι. Τον περασμένο μήνα πληρώσαμε 320 ευρώ εκ των οποίων τα 300 ήταν αυτονομία. Το διαμέρισμα είναι στον 2ο όροφο και μου αντιστοιχούν 134 χιλιοστά. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται υπερβολικό.

 

Παρακάτω θα σας θέσω κάποια ζητήματα που με απασχολούν και προσμένω στην γνώμη σας.

 

- Ο διαχειριστής παραλαμβάνει μόνος του το πετρέλαιο, χωρίς την παρουσία άλλου κατοίκου, και δεν ενημερώνει αν κάνει έρευνα αγοράς για την καλύτερη τιμή αλλά ούτε αναρτά και την απόδειξη. Είναι αυτό σωστό; Να σημειώσω δε οτι αγοράζει απο τον θείο άλλης ιδιοκτήτριας την οποία έχρισε διάδοχο τώρα που τελειώνει η θητεία του χωρίς να προχωρήσει σε συνέλευση.

 

- Μου είπε οτι για έξοδα μέχρι 300 ευρώ έχει δικαίωμα να μην ρωτάει κανέναν απο τους άλλους ιδιοκτήτες (είναι κι ο ίδιος ιδιοκτήτης). Ισχύει; Είναι θέμα κανονισμού;

 

- Πληρώνουμε για καθαρισμό 80 ευρώ το μήνα για 2 φορές/εβδομάδα την πεθερά του την οποία έβαλε χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Στην αρχή δε, της έδινε 100 ευρώ και μετά απο διαμαρτυρία το κατέβασε στα 80. Εγώ ρώτησα συνεργείο καθαρισμού και μου είπε 65-70 ευρώ με ΦΠΑ για την ίδια δουλειά.

 

- Ο διαχειριστής πληρώνει υπερβολικά χαμηλή αυτονομία, αν και ισχυρίζεται οτι έχει σταθερά το θερμοστάτη στους 20 β. , και ενώ έχουμε το ίδιο διαμέρισμα. Να σημειώσω επίσης οτι απο την αρχή είναι ο μοναδικός που άλλαξε το ρολόι στον πίνακα της αυτονομίας με διαφορετικού τύπου απο τα άλλα γιατί είπε οτι χάλασε και επίσης έχει αλλάξει και την ηλεκτροβάνα του διαμερίσματός του γιατί επίσης χάλασε!!!!!! Είναι όλα αυτά τυχαία;;;; Μήπως υπάρχει δόλος;;; Πως μπορώ να καταλάβω οτι δεν μας δουλεύει ψιλό γαζί;;;; Κοντεύει να πληρώνει ίδια αυτονομία με τα διαμερίσματα που δεν κατοικούνται.

 

- Του ζήτησα συγκεντρωτικό πίνακα κοινόχρηστων δαπανών για την εφορία και μου είπε οτι δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Ισχύει;;;;

 

- Έχει ή όχι την υποχρέωση να αναρτά μαζί με τα κοινόχρηστα και αντίγραφα των αποδείξεων Κ/Χ δαπανών για να ξέρουμε τι πληρώνουμε;;;;

 

-Του ζήτησα να αναρτά πίνακα με προηγούμενη και τελευταία μέτρηση των μετρητών αυτονομίας ούτως ώστε να ξέρουμε τι γίνεται σε κάθε διαμέρισμα, να υπολογίσει όποιος θέλει και μόνος του την αυτονομία , και για να υπάρχει κάποιος τυπικός έλεγχος οτι δεν γράφει αυτός οτι θέλει. Μου απάντησε οτι δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Ισχύει;;;;;;

 

- Ένας απο τους ιδιοκτήτες αξιώνει να λειτουργήσει ο λέβητας πέραν της καθορισμένης ημερομηνίας (τέλη Απριλίου περίπου). Τι γίνεται με το πάγιο;;; Είμαστε υποχρεωμένοι να το πληρώνουμε όλοι;;;;

 

 

Το ξέρω πως σας έπρηξα, αλλά είμαι στα όρια μου με αυτά που γίνονται στην πολυκατοικία και θέλω κάποια βοήθεια διότι δεν το κατέχω το θέμα. Όλα μου τα χρόνια έμενα σε μονοκατοικία αλλά ας όψεται ο γάμος. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν τα έξοδα για την αναγόμωση των πυροσβεστήρων βαραίνουν τον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή;

 

Ευχαριστώ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για μενα,και επειδη ειναι πολλα τα στραβα στην υποθεση,που στατιστικα δειχνουν οτι ο ανθρωπος,ειναι παλιοχαρακτηρας,ή πηγαινε σε καποιο συλλογο καταναλωτων,αν υπαρχει εκει που εισαι,ή ρωτα καποιο Δικηγορο,και το πολυ πολυ,στειλτου κανα εξωδικο,να σφιξουν οι ...βωλοι.

Κουραγιο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακάτω θα σας θέσω κάποια ζητήματα που με απασχολούν και προσμένω στην γνώμη σας.

 

- Ο διαχειριστής παραλαμβάνει μόνος του το πετρέλαιο, χωρίς την παρουσία άλλου κατοίκου, και δεν ενημερώνει αν κάνει έρευνα αγοράς για την καλύτερη τιμή αλλά ούτε αναρτά και την απόδειξη. Είναι αυτό σωστό; Να σημειώσω δε οτι αγοράζει απο τον θείο άλλης ιδιοκτήτριας την οποία έχρισε διάδοχο τώρα που τελειώνει η θητεία του χωρίς να προχωρήσει σε συνέλευση.

 

Δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει ραντεβού σε όλους για να παραλάβει πετρέλαιο...υποχρεούται, όμως, να σου επιδεικνύει την στάθμη της δεξαμενής απ' όπου προκύπτει η παραλαβή...

 

Κάθε είδους απόδειξη δικαιούσαι να την ζητήσεις εν αντιγράφω και εξόδοις σου...αναφορικά με την αλλαγή διαχειριστή υποχρεούται να συγκαλέσει Γ.Συνέλευση κατά τα οριζόμενα στον κανονισμό της πολυκατοικίας...

 

- Μου είπε οτι για έξοδα μέχρι 300 ευρώ έχει δικαίωμα να μην ρωτάει κανέναν απο τους άλλους ιδιοκτήτες (είναι κι ο ίδιος ιδιοκτήτης). Ισχύει; Είναι θέμα κανονισμού;

Πολλές φορές προβλέπεται κάτι τέτοιο από μερικούς κανονισμούς..να ζητήσεις αντίγραφο να μελετήσεις προσεκτικά τι γράφει ώστε να ξέρεις τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου...τα έξοδα σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αφορούν αναγκαίες δαπάνες βελτίωσης ή συντηρησης και όχι επωφελείς δαπάνες ή πολυτελείας..

 

 

- Πληρώνουμε για καθαρισμό 80 ευρώ το μήνα για 2 φορές/εβδομάδα την πεθερά του την οποία έβαλε χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Στην αρχή δε, της έδινε 100 ευρώ και μετά απο διαμαρτυρία το κατέβασε στα 80. Εγώ ρώτησα συνεργείο καθαρισμού και μου είπε 65-70 ευρώ με ΦΠΑ για την ίδια δουλειά.

 

Και εδώ μπορείς να απαιτήσεις την σύγκληση Γ.Σ. και την επιλογή καθαρίστριας με νόμιμο τρόπο (είτε υπαλλήλου ασφαλισμ. σε ΙΚΑ κ.λ.π. είτε με συνεργείο και κατ' αποκπήν αμοιβή μηνιαίως και έκδοση αποδείξεως ελευθέρου επαγγελματία...

 

 

- Ο διαχειριστής πληρώνει υπερβολικά χαμηλή αυτονομία, αν και ισχυρίζεται οτι έχει σταθερά το θερμοστάτη στους 20 β. , και ενώ έχουμε το ίδιο διαμέρισμα. Να σημειώσω επίσης οτι απο την αρχή είναι ο μοναδικός που άλλαξε το ρολόι στον πίνακα της αυτονομίας με διαφορετικού τύπου απο τα άλλα γιατί είπε οτι χάλασε και επίσης έχει αλλάξει και την ηλεκτροβάνα του διαμερίσματός του γιατί επίσης χάλασε!!!!!! Είναι όλα αυτά τυχαία;;;; Μήπως υπάρχει δόλος;;; Πως μπορώ να καταλάβω οτι δεν μας δουλεύει ψιλό γαζί;;;; Κοντεύει να πληρώνει ίδια αυτονομία με τα διαμερίσματα που δεν κατοικούνται.

 

Η αυτονομία στην θέρμανση προβλέπεται απο ειδική μελέτη μηχανολόγου η οποία και αναφέρει τους ειδικούς συντελεστές κάθε ιδιοκτησίας..μπορείς να την ζητήσεις και αυτήν να ενημερωθείς για το πως και τινί τρόπω βγαίνουν τα ποσά...

 

 

- Του ζήτησα συγκεντρωτικό πίνακα κοινόχρηστων δαπανών για την εφορία και μου είπε οτι δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Ισχύει;;;;

 

Είναι υποχρωμένος, αλλά με μία διαφορά..εάν υπάρχουν δαπάνες ''μαύρες'' θα έχετε πρόβλημα στην δήλωση των ποσών αυτών ...είναι καλύτερο για την τσέπη σας να μην το αναμοχλεύσεις ειδικά εάν κάνετε δαπάνες μειωμένες άνευ ΦΠΑ κ.λ.π....ένας λόγος που δεν μπορέι να σου δώσει πίνακα είναι και η πεθερά του...που σας καθαρίζει...με μαύρη εργασία..

 

 

- Έχει ή όχι την υποχρέωση να αναρτά μαζί με τα κοινόχρηστα και αντίγραφα των αποδείξεων Κ/Χ δαπανών για να ξέρουμε τι πληρώνουμε;;;;

 

Όχι..ζητάς πολλά...μπορείς όπως προανέφερα να αιτηθείς αντίγραφα των παραστατικών εγγράφων..

 

 

-Του ζήτησα να αναρτά πίνακα με προηγούμενη και τελευταία μέτρηση των μετρητών αυτονομίας ούτως ώστε να ξέρουμε τι γίνεται σε κάθε διαμέρισμα, να υπολογίσει όποιος θέλει και μόνος του την αυτονομία , και για να υπάρχει κάποιος τυπικός έλεγχος οτι δεν γράφει αυτός οτι θέλει. Μου απάντησε οτι δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Ισχύει;;;;;;

 

Όχι..έχει υποχρέωση να αναρτά μόνον την τελευταία μέτρηση, αλλά από την άλλη θα έπρεπε να έχει διαθέσιμο τον χώρο των μετρητών σε όλους ώστε να ενημερώνονται όποτε θέλουν..(τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ..)

 

 

- Ένας απο τους ιδιοκτήτες αξιώνει να λειτουργήσει ο λέβητας πέραν της καθορισμένης ημερομηνίας (τέλη Απριλίου περίπου). Τι γίνεται με το πάγιο;;; Είμαστε υποχρεωμένοι να το πληρώνουμε όλοι;;;;

Να κοιτάξεις τι λέει σχετικώς ο κανονισμός..πολλές φορές αναφερεται υποχρεωτική λειτουργία του καυστήρα κάποιους μήνες και μετά κατά την κρίση του διαχειριστού..εάν πάντως κάποιος θέλει θέρμανση ακόμη και τον Αύγουστο, είναι δικαίωμά του από την στιγμή που υπάρχει αυτόνομη θέρμανση...το πάγιο θα πληρώνεται κάθε φορά που αναρτάται λογαριασμός μετά από παραλαβή πετρελαίου...

 

Γνωρίζουμε αν τα έξοδα για την αναγόμωση των πυροσβεστήρων βαραίνουν τον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή;

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν είναι εύκολο να απαντηθεί καθώς δεν υπάρχει σχετική νομοθετική ρύθμιση..ο κανών είναι ότι δαπάνες που από την φύση τους είναι πάγια και σταθερά συνδεδεμένες με το κτίσμα, αφορούν τον ιδιοκτήτη..κατά την άποψή μου δεν πρέπει να αφορά τον μισθωτή, καθ' όσον η πυρασφάλεια έχει να κάνει πρωτίστως με την πάγια ανάγκη της προστασίας της πολυκατοικίας...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στο καλοριφερ,γραφει ο κανονισμος,οτι μεχρι καποια μερα του Απριλιου,επιτρεπεται να δουλευει,αρα τα περι Αυγουστου,δεν ισχυουν,γγιατι οταν δουλευει ο καυστηρας,θα πρεπει να πληρωσουν και οι αλλοι,και τι φταινε αν καποιος ειναι τρελλος;

Για τους πυροσβεστηρες,και απο τη στιγμη που αναγομωνονται καθε χρονο,δεν μπαινει θεμα ιδιοκτητη,αλλα ενοικιαστη,μιας και τα δικα του υπαρχοντα θα προστατευσουν ετσι κι αλλοιως.Η πολυκατοικια,τι να παθει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθείς αρκετό καιρό το παρόν νήμα και ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι ''ο κανονισμός'' δεν είναι ένας, αλλά ξεχωριστός για κάθε περίπτωση...εάν κάποιος επομένως, δίχως άλλη πρόβλεψη στον κανονισμό, ''κρυώνει'' τον Αύγουστο τα πάντα μπορεί να ισχύουν...αυτή είναι και η έννοια της αυτονομης θέρμανσης, να πατάω το κουμπί όποτε θέλω..

 

Αναφορικά με τους πυροσβεστήρες και γενικώς με την ασφάλεια προσώπων και πραγμάτων, υπάρχουν και άλλες υποχρεωτικές εκ του νόμου διατάξεις, όπως π.χ. η υποχρεωτική ασφάλιση κοινοχρήστων χώρων από τον διαχειριστή και του ανελκυστήρος...φρονώ ότι δεν μπορεί να έχει κάποια υποχρέωση ως προς αυτές τις δαπάνες ο μισθωτής..επαναλαμβάνω όμως, ότι πρόκειται απλώς για την άποψή μου...όποιος θέλει μπορεί να απαντάει με σιγουριά..

Link to comment
Share on other sites

... Για τους πυροσβεστηρες,και απο τη στιγμη που αναγομωνονται καθε χρονο,δεν μπαινει θεμα ιδιοκτητη,αλλα ενοικιαστη,μιας και τα δικα του υπαρχοντα θα προστατευσουν ετσι κι αλλοιως.Η πολυκατοικια,τι να παθει;

Μήπως να καταστραφεί και το διαμέρισμα του ιδιοκτήτη (κουφώματα, ντoυλάπια κουζίνας κ.λ.π) μαζί με τα υπάρχοντα του ενοικιαστή;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσους μεσίτες μπορείς να δώσεις ένα σπίτι; Αν ένας υποψήφιος ενοικιαστής δει ένα σπίτι δύο φορές από διαφορετικούς μεσίτες τι γίνεται; Υπάρχει πιθανότητα αυτός που θα μείνει εκτός συμφωνίας να αξιώσει αποζημίωση από τον ιδιοκτήτη ή/και τον ενοικιαστή;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, να κανω μια ερωτηση , επειδη απο οσο γνωριζω εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα φετος για το επιδομα ενοικιου και χρειαζονται καποια παιρετερω δικαιολογητικα (η καποιες αλλαγες στα παλια ) , μπορει να με βοηθησει καποιος οσον αφορα τη νεα διαταξη ? Εχουμε κανενα λινκ δηλαδη η τιποτα τετοιο ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, να κανω μια ερωτηση , επειδη απο οσο γνωριζω εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα φετος για το επιδομα ενοικιου και χρειαζονται καποια παιρετερω δικαιολογητικα (η καποιες αλλαγες στα παλια ) , μπορει να με βοηθησει καποιος οσον αφορα τη νεα διαταξη ? Εχουμε κανενα λινκ δηλαδη η τιποτα τετοιο ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων .

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4622887

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση θελω να κανω μηπως γνωριζεται κατι,μιας που ακρη δεν μπορω να βρω με τιποτα.

Νοικιασα ενα μαγαζι ισογειο,σε μια πολυκατοικια το οποιο εχει φατσα δημοσιο πεζοδρομιο και οχι κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας.

Το καταστημα ειναι 50 τεραγωνικα με 30 υπογεια αποθηκη.Ο ενοικιαστης μου ζηταει τωρα 30 ευρω κοινοχρηστα το μηνα!!Ενω ουτε ασανσερ χρησιμοποιω(ισογειο ειναι...), ουτε η καθαριστρια καθαριζει κοινοχρηστο χωρο μπροστα στο μαγαζι,μιας που ειναι πεζοδρομιο,ουτε παρκινγκ εχω στο χωρο παρκινγκ της πολυκατοικιας,ουτε καλοριφερ χρησιμοποιω μιας που τα εχω βγαλει τελειως και τα εχω βαλει στην αποθηκη γιατι το καταστημα εχει κλιματιστικο συστημα.Ειναι λογικο να ζηταει αυτα τα λεφτα?Του το ειπα και μου ανεφεραι οτι και καλα ειναι κανονισμος της πολυκατοικιας και κατι τετοια..Υπαρχει καποιος νομος που μπορω να "πατησω" για να γλυτωσω αυτα τα χρηματα?Δηλαδη να φανταστειτε ουτε κοινοχρηστο χωρο δεν παταω με τα ποδια μου γιατι το καταστημα ειναι πριν φτασεις στην πιλοτη της πολυκατοικιας.Καποια ιδεα?Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια σας παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ονομάζεις πεζοδρόμιο, ίσως να είναι προκήπιο της οικοδομής. Επιπλέον, αν η οικοδομή έχει κεντρική θέρμανση, ίσως να μην έχει καμία σημασία το γεγονός ότι ξήλωσες τα καλοριφέρ και να πρέπει να πληρώνεις κάποιο ποσοστό η ακόμη και κανονικά σαν να έχεις τα σώματα σε λειτουργία.

Θα πρέπει να δεις τι αναφέρει ο κανονισμός της οικοδομής..

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Επιτρέπεται ή οχι να κρεμάει κάποιος στη εξωτερική πλευρά του μπαλκονιού γλάστρες; Απο κάτω ειναι έξοδος παρκιν ενοίκων με αυλή και τώρα ειδικά παίζουν και μικρά. Τελικά υπάρχει νόμος που το απαγορεύει και αν ναι ποιός; Είναι ..... δεν ξέρω τι να πω όταν μιλάς σε κάποιον και ευγενικά του λες μάζεψε τα γιατί λερώνει, είναι επικίνδυνα και αυτός σε 'γράφει'.
Link to comment
Share on other sites

Ο κτιριοδομικός κανονισμός απαγορεύει διακοσμητικά και λοιπά στοιχεία που εξέχουν πέραν των 40 εκ. από το γεωμετρικό στερεό της οικοδομής εάν δεν κάνω λάθος...

 

Κατά τα λοιπά μπορείς να ζητήσεις με ασφαλιστικά μέτρα την απομάκρυνσή τους, εφ' όσον βεβαίως αποδείξεις την επικινδυνότητα και το κατεπείγον του θέματος..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα με τον ιδιοκτήτη της οικοδομής που διαμένω με την 5μελή οικογένειά μου εδώ και 1,5 έτος και θα το εκτιμούσα εάν μπορούσατε να με κατατοπίσετε όσον αφορά την νομιμότητα ή όχι των παρακάτω αναφερομένων προβλημάτων που συναντώ στην συμπεριφορά του και κάθε βοήθεια ή υπόδειξη θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη.

 

Τα δεδομένα

 

1) Διαμένω σε οροφοδιαμέρισμα 150μ2, 3ου ορόφου 4ώροφης ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ οικοδομής, στην οποία ο ιδιοκτήτης είναι και κάτοικος του 4ου ορόφου.

 

2) Έχω συντάξει συμβόλαιο παραμονής 2,5 ετών, έως το καλοκαίρι του 2012.

 

3) Στην είσοδο της οικοδομής, στο αριστερό μέρος της αντί πυλωτής υπάρχουν 2 χωρισμένοι χώροι γκαράζ με ανοιγόμενη πόρτα, οι οποίοι στο πίσω μέρος τους είναι ενωμένοι με ισόγειο χώρο, ίσο με το εμβαδόν της οικοδομής (είναι δηλαδή σαν ένα ισόγειο κατάστημα, κλειστό από παντού, με εμπρόσθια είσοδο διπλή, τις ανοιγόμενες 2 πόρτες των γκαράζ). Στους 2 αυτούς χώρους, παρκάρουν τα 2 αυτ/τα του ιδιοκτήτη. Στο πίσω μέρος, υπάρχουν τουλάχιστον 30 κλουβιά με διάφορα πτηνά, του ιδιοκτήτη και αυτά.

 

4) Σε κάθε διαμέρισμα, υπάρχει ατομικό σύστημα θέρμανσης με καλοριφέρ που συνδέονται με κεντρικό καυστήρα και κεντρικό λέβητα πετρελαίου.

 

Τα προβλήματα

 

1) Ο ιδιοκτήτης της οικοδομής, έχει ορισθεί από μόνος του ως Διαχειριστής της οικοδομής, χωρίς ποτέ να υπήρξε ΠΟΤΕ άλλος, στα 15 χρόνια λειτουργίας της.

 

2) Δεν συγκαλεί ΠΟΤΕ Γενική Συνέλευση και φέρεται ως ο αυτο-διοριζόμενος Σερίφης της οικοδομής.

 

3) Μοιράζει ισόποσα ΟΛΕΣ τις δαπάνες της οικοδομής, δηλαδή διά του 4 (όσα τα διαμερίσματα), για το κοινόχρηστο ρεύμα, την καθαριότητα (συνεργείο καθαρισμού) και συντήρηση-χρήση ανελκυστήρα. Πχ όταν έρθει ο λογαριασμός ΔΕΗ κοινοχρήστων χώρων και είναι 80 ευρώ, μας χρεώνει +20 ευρώ στο ενοίκιο (το αναγράφει με στυλό επάνω στην απόδειξη ενοικίου) και πληρώνουμε συνολικά όλο το ποσό οι ενοικιαστές.

 

4) Δεν επιτρέπει την παρουσία των ενοικιαστών στον χώρο του υπογείου, καθόσον είναι ο μόνος που έχει τα κλειδιά του (ως ιδιοκτήτης της οικοδομής όλης) και δεν έχουμε έλεγχο εισόδου καυσίμου στην δεξαμενή πετρελαίου, κατά την πλήρωση της δεξαμενής.

 

5) Δεν επιτρέπει τον έλεγχο του μετρητή κατανάλωσης (ωρών) καυστήρα για το διαμέρισμά μας, προφασιζόμενος διάφορους λόγους (δεν μπορώ τώρα, έλα αργότερα κτλ.).

 

6) Ανοίγει και κλείνει κατά το δοκούν τη βάνα νερού του διαμερίσματός μου, όταν με βλέπει να αποχωρώ για 2-3 μέρες από το σπίτι. Έκανα πρόσφατα έκτακτη επιστροφή στο σπίτι, δεν είχα νερό και του έκανα αυστηρές συστάσεις πως εάν ξανα-πειράξει τη βάνα νερού του διαμερίσματός μου, θα έχει πρόβλημα.

 

7) Ανοίγει και κλείνει κατά το δοκούν τον καυστήρα θέρμανσης, με αποτέλεσμα να ακυρώνεται ουσιαστικά η "ατομική θέρμανση" που υποτίθεται πως έχω στο σπίτι. Έχω 3 παιδιά, εκ των οποίων τα 2 βρέφη και έχω αυξημένες ανάγκες σε θέρμανση. Ο ιδιοκτήτης λοιπόν, κλείνει τον καυστήρα κάθε βράδυ στις 23:00 και τον ανοίγει ξανά στις 06:30 το πρωί, με αποτέλεσμα να κρυώνει πολύ το σπίτι το βράδυ και τα παιδιά μου να είναι μόνιμα (για τον περασμένο χειμώνα αναφέρομαι) κρυωμένα!! Του έκανα συστάσεις και απαντά με ύφος "ΘΕΟΥ": "Να ντύνεστε καλά......δεν μπορεί να μένει ανοιχτός ο καυστήρας όλο το βράδυ, θα καεί......παραμένει η ζέστη όλο το βράδυ εάν δεν ανοίγεις τα παράθυρα.....δεν μπορώ να επιβαρύνομαι εγώ για το δικό σου παράλογο αίτημα να καίει όλη νύχτα ο καυστήρας......" ....και πολλά άλλα παράλογα!! Επειδή αυτός είναι η προσωποποίηση του Scoutz Mac Duck, έχει θερμοκρασία στο σπίτι του 19 C και κυκλοφορούν όλοι με μπουφάν, ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ κι εμάς το ίδιο!!

 

8) Κάθε πρωί ανοίγει τις πόρτες των 2 προαναφερομένων γκαράζ, για να αεριστεί ο χώρος του ισογείου που έχει τα πτηνά του, να φύγει γενικώς η δυσοσμία που αναδύεται από εκείνον τον χώρο. Υπάρχει υγειονομική διάταξη που να απαγορεύει κάτι τέτοιο, δηλαδή την χρήση του χώρου για εκτροφή (έχω την υπόνοια πως τα εμπορεύεται κιόλας....) και κατοχή τόσων πολλών πτηνών, εντός του ισογείου αυτού χώρου??

 

9) Έχει βάλει Νυχτερινό Ρεύμα από τη ΔΕΗ, με αποτέλεσμα να βάζει τα πλυντήρια και τις σκούπες της η γυναίκα του τις ώρες που έχει μειωμένο κόστος το ρεύμα. Επειδή όμως οι ώρες αυτές συμπίπτουν με τις ώρες κοινής ησυχίας, αδυνατούμε να ηρεμήσουμε το μεσημέρι, ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ, και το βράδυ από τις 00:00 και μετά αρχίζει να έχει ησυχία επάνω στο σπίτι του (το πλυντήριο του είναι παλιό και κάνει θόρυβο σαν τρακτέρ!!).

 

10) Έχει ΜΟΝΙΜΟ παρελθόν προβληματικής συμπεριφοράς με προηγούμενους ενοικιαστές για προκλητική συμπεριφορά, ύβρεις και απειλές έξω από την πόρτα των διαμερισμάτων, όταν αντίστοιχα παράπονα για τα προαναφερόμενα έκαναν και αυτοί.

 

11) Οι 2 άλλοι ενοικιαστές, έχουν τα ΙΔΙΑ ακριβώς προβλήματα μαζί του, έχουν μαλώσει πολλές φορές αλλά δεν κάνουν κάτι άλλο, λέγοντάς μου επί λέξη: "Δεν βγάζεις άκρη με τον τύπο, είναι παράλογος.....δεν θέλουμε να έρθει και να βαράει έξω από την πόρτα μας και να βρίζει.....λίγη υπομονή θα κάνουμε και θα μετακομίσουμε το καλοκαίρι....".

 

Σκέφτηκα να μην του πληρώσω 1-2 ενοίκια λέγοντάς του: "Θέλω θέρμανση, θέλεις ενοίκιο....τόσο απλά"....αλλά επειδή έχω 3 μικρά παιδιά, δεν θέλω να υποβάλλω τη σύζυγό μου σε τέτοια ψυχολογική δοκιμασία, να ενοχλεί με φωνές και ύβρεις εφόσον διαπιστώνω πως είναι παράλογος.......όμως τι μπορώ να κάνω??

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς, θα πρέπει να προμηθευθείς (εάν υπάρχει, θα την βρεις στο υποθηκοφυλακείο) την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τον κανονισμό της πολυκατοικίας, ώστε να ξέρεις ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις σου..

 

Δεύτερον, από εκεί θα αντλήσεις πληροφορίες για το ποσοστό συμμετοχής του μισθίου που μισθώνεις στις κοινόχρηστες δαπάνες..έτσι, θα μπορέσεις έστω και μόνος σου να βρεις τι αντιστοιχεί στα δικά σου κοινόχρηστα, διότι είναι βέβαιον, ότι αυτά δεν επιμερίζονται ισομερώς...

 

Αναφορικώς με την θέρμανση, μπορείς να επικαλεσθείς, ακόμη και άρνηση πληρωμής μισθώματος, με το αιτιολογικό ότι δεν σου παρεδώθη η συμφωνημένη απρόσκωπτη χρήση τούτου και μάλιστα με αποκλειστική υπαιτιότητα του ιδιοκτήτη...

 

Όλα τούτα όμως, θα πρέπει να γίνουν με αποστολή και κοινοποίηση προς αυτόν εξωδίκου διαμαρτυρίας, προσκλήσεως και δηλώσεως...καλό θα ήταν να επισκεφθείς κάποιον δικηγόρο, που θα συνοψίσει όλα τα θέματα αυτά στην εξώδικη πρόσκληση..εάν μάλιστα συνυπογράψετε από κοινού άπαντες οι μισθωτές, ακόμη καλύτερα...

 

Για το θέμα της διαχείρισης, προφανώς δεν έχεις λόγο, καθ' όσον οι μισθωτές δεν μετέχουν σε αυτήν...για, δε, τα ωδικά πτηνά, σαφώς και απαγορεύεται να τα εκτρέφει εντός χώρου που στεγάζονται κατοικίες..απευθύνσου στην Νομαρχία, Διεύθυνση υγιεινής...:

 

Α Υ1β//1995 (ΥΑ Υ1β/2000 ΦΕΚ Β 343 1995): :Πτηνοκτηνοτροφικές εγκ/σεις-ζώα σε πολυκατοικίες

 

Αρθρο 17

 

Διατήρηση κατοικιδίων ζώων και ωδικών ή παραδείσιων πτηνών

 

1. Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας

γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών.

 

Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και

άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο

σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί όπου ο

κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με

την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα,

όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες

του διαμερισματος.

 

Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικιδίων ζώων στους

κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες,

ακάλυπτους χώρους κ.λπ.), ή στην ταράτσα, βεράντες, αυλή και λοιπούς

ανοιχτούς χώρους μονοκατοικιών. Επίσης απαγορεύεται απολύτως η παρουσία

και διατήρηση κατοικιδίων ζώων στα δημόσια κέντρα και καταστήματα

(εμπορικά κ.λπ.) κατά τις ώρες λειτουργίας αυτών.

 

2. Οι κάτοχοι των διατηρουμένων, σύμφωνα με τα παραπάνω, κατοικιδίων

ζώων οφείλουν να φροντίζουν για τον τακτικό εμβολιασμό τούτων και να

παίρνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την τήρηση καθαριότητας στο

περιβάλλον τους και την αποφυγή προκλήσεως θορύβων ή άλλων ενοχλήσεων

σε βάρος των περιοίκων ή των ενοίκων της πολυκατοικίας κατά περίπτωση.

 

3. Επιτρέπεται η διατήρηση ωδικών και παραδεισίων πτηνών σε κατοικίες

ή διαμερίσματα πολυκατοικιών, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός της

πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων πτηνών, με την προϋπόθεση

ότι δεν θα δημιουργούνται προβλήματα κοινής ησυχίας ή άλλες ενοχλήσεις

στους περιοίκους ή τους ενοίκους της πολυκατοικίας και ότι τα πτηνά

αυτά δεν θα διατηρούνται στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.

 

4. Οι ιδιοκτήτες των ζώων ή πτηνών, που δεν τηρούν τις προϋποθέσεις

που αναφέρονται στις προηγούμενες παραγράφους του παρόντος άρθρου,

τιμωρούνται, για μεν τα προβλήματα κοινής ησυχίας και οχλήσεως των

περιοίκων από τους θορύβους, που προκαλούνται καθ` οιονδήποτε τρόπο από

τα κατοικίδια ζώα ή πτηνά, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 417 και

459 του Ποινικού Κώδικα για δε τις λοιπές παραβάσεις σύμφωνα με το

άρθρο 23 της παρούσας.

 

Πέρα από τις ανωτέρω κυρώσεις η Υγειονομική Υπηρεσία μπορεί να

ζητήσει την απομάκρυνση των ζώων ή των πτηνών, η οποία θα γίνεται σε

συνεργασία με τον οικείο Ο.Τ.Α. και κατόπιν εγγράφου παραγγελίας του

αρμοδίου Εισαγγελέα. Στις περιπτώσεις αυτές τα ζώα ή πτηνά θα

παραδιδονται οπωσδήποτε σε φιλοζωϊκά σωματεία ή συλλόγους με ευθύνη του

ιδιοκτήτη αυτών και σύμφωνα με τις ισχύουσες ειδικές διατάξεις του

Υπουργείου Γεωργίας.

 

`Αρθρο 23

 

Ποινικές Κυρώσεις

 

Οι παραβάτες της παρούσας διώκονται και τιμωρούνται, σύμφωνα με το

άρθρο 3 του Α.Ν. 2520/40 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο μόνο του Ν.

290/43, που κυρώθηκε με την 303/46 Π.Υ.Σ. και το οποίο αντικαταστάθηκε

πάλι με την παρ. 4, του άρθρου 4, του Ν. 2207/94 (Φ.Ε.Κ. 65/94 τ.Α.)

εκτός αν διαφορετικά ορίζεται στα ειδικά άρθρα της παρούσας ή αν από

άλλες Διατάξεις Νόμων ή Διαταγμάτων προβλέπεται βαρύτερη ποινή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι ο καθαρισμος του λιποσυλλέκτη ποιους επιβαρυνει αυτους που κατοικουν στα διαμερισματα η τους ιδιωκτητες.ο λιποσυλλέκτης ειναι εκει που πηγαινουν τα λιποι απο την κουζινα μας .Ρωταω γιατι ειμαι διαχειριστης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα με τον ιδιοκτήτη της οικοδομής που διαμένω με την 5μελή οικογένειά μου εδώ και 1,5 έτος και θα το εκτιμούσα εάν μπορούσατε να με κατατοπίσετε όσον αφορά την νομιμότητα ή όχι των παρακάτω αναφερομένων προβλημάτων που συναντώ στην συμπεριφορά του και κάθε βοήθεια ή υπόδειξη θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη.

 

Τα δεδομένα

 

1) Διαμένω σε οροφοδιαμέρισμα 150μ2, 3ου ορόφου 4ώροφης ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ οικοδομής, στην οποία ο ιδιοκτήτης είναι και κάτοικος του 4ου ορόφου.

 

2) Έχω συντάξει συμβόλαιο παραμονής 2,5 ετών, έως το καλοκαίρι του 2012.

 

3) Στην είσοδο της οικοδομής, στο αριστερό μέρος της αντί πυλωτής υπάρχουν 2 χωρισμένοι χώροι γκαράζ με ανοιγόμενη πόρτα, οι οποίοι στο πίσω μέρος τους είναι ενωμένοι με ισόγειο χώρο, ίσο με το εμβαδόν της οικοδομής (είναι δηλαδή σαν ένα ισόγειο κατάστημα, κλειστό από παντού, με εμπρόσθια είσοδο διπλή, τις ανοιγόμενες 2 πόρτες των γκαράζ). Στους 2 αυτούς χώρους, παρκάρουν τα 2 αυτ/τα του ιδιοκτήτη. Στο πίσω μέρος, υπάρχουν τουλάχιστον 30 κλουβιά με διάφορα πτηνά, του ιδιοκτήτη και αυτά.

 

4) Σε κάθε διαμέρισμα, υπάρχει ατομικό σύστημα θέρμανσης με καλοριφέρ που συνδέονται με κεντρικό καυστήρα και κεντρικό λέβητα πετρελαίου.

 

Τα προβλήματα

 

1) Ο ιδιοκτήτης της οικοδομής, έχει ορισθεί από μόνος του ως Διαχειριστής της οικοδομής, χωρίς ποτέ να υπήρξε ΠΟΤΕ άλλος, στα 15 χρόνια λειτουργίας της.

 

2) Δεν συγκαλεί ΠΟΤΕ Γενική Συνέλευση και φέρεται ως ο αυτο-διοριζόμενος Σερίφης της οικοδομής.

 

3) Μοιράζει ισόποσα ΟΛΕΣ τις δαπάνες της οικοδομής, δηλαδή διά του 4 (όσα τα διαμερίσματα), για το κοινόχρηστο ρεύμα, την καθαριότητα (συνεργείο καθαρισμού) και συντήρηση-χρήση ανελκυστήρα. Πχ όταν έρθει ο λογαριασμός ΔΕΗ κοινοχρήστων χώρων και είναι 80 ευρώ, μας χρεώνει +20 ευρώ στο ενοίκιο (το αναγράφει με στυλό επάνω στην απόδειξη ενοικίου) και πληρώνουμε συνολικά όλο το ποσό οι ενοικιαστές.

 

4) Δεν επιτρέπει την παρουσία των ενοικιαστών στον χώρο του υπογείου, καθόσον είναι ο μόνος που έχει τα κλειδιά του (ως ιδιοκτήτης της οικοδομής όλης) και δεν έχουμε έλεγχο εισόδου καυσίμου στην δεξαμενή πετρελαίου, κατά την πλήρωση της δεξαμενής.

 

5) Δεν επιτρέπει τον έλεγχο του μετρητή κατανάλωσης (ωρών) καυστήρα για το διαμέρισμά μας, προφασιζόμενος διάφορους λόγους (δεν μπορώ τώρα, έλα αργότερα κτλ.).

 

6) Ανοίγει και κλείνει κατά το δοκούν τη βάνα νερού του διαμερίσματός μου, όταν με βλέπει να αποχωρώ για 2-3 μέρες από το σπίτι. Έκανα πρόσφατα έκτακτη επιστροφή στο σπίτι, δεν είχα νερό και του έκανα αυστηρές συστάσεις πως εάν ξανα-πειράξει τη βάνα νερού του διαμερίσματός μου, θα έχει πρόβλημα.

 

7) Ανοίγει και κλείνει κατά το δοκούν τον καυστήρα θέρμανσης, με αποτέλεσμα να ακυρώνεται ουσιαστικά η "ατομική θέρμανση" που υποτίθεται πως έχω στο σπίτι. Έχω 3 παιδιά, εκ των οποίων τα 2 βρέφη και έχω αυξημένες ανάγκες σε θέρμανση. Ο ιδιοκτήτης λοιπόν, κλείνει τον καυστήρα κάθε βράδυ στις 23:00 και τον ανοίγει ξανά στις 06:30 το πρωί, με αποτέλεσμα να κρυώνει πολύ το σπίτι το βράδυ και τα παιδιά μου να είναι μόνιμα (για τον περασμένο χειμώνα αναφέρομαι) κρυωμένα!! Του έκανα συστάσεις και απαντά με ύφος "ΘΕΟΥ": "Να ντύνεστε καλά......δεν μπορεί να μένει ανοιχτός ο καυστήρας όλο το βράδυ, θα καεί......παραμένει η ζέστη όλο το βράδυ εάν δεν ανοίγεις τα παράθυρα.....δεν μπορώ να επιβαρύνομαι εγώ για το δικό σου παράλογο αίτημα να καίει όλη νύχτα ο καυστήρας......" ....και πολλά άλλα παράλογα!! Επειδή αυτός είναι η προσωποποίηση του Scoutz Mac Duck, έχει θερμοκρασία στο σπίτι του 19 C και κυκλοφορούν όλοι με μπουφάν, ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ κι εμάς το ίδιο!!

 

8) Κάθε πρωί ανοίγει τις πόρτες των 2 προαναφερομένων γκαράζ, για να αεριστεί ο χώρος του ισογείου που έχει τα πτηνά του, να φύγει γενικώς η δυσοσμία που αναδύεται από εκείνον τον χώρο. Υπάρχει υγειονομική διάταξη που να απαγορεύει κάτι τέτοιο, δηλαδή την χρήση του χώρου για εκτροφή (έχω την υπόνοια πως τα εμπορεύεται κιόλας....) και κατοχή τόσων πολλών πτηνών, εντός του ισογείου αυτού χώρου??

 

9) Έχει βάλει Νυχτερινό Ρεύμα από τη ΔΕΗ, με αποτέλεσμα να βάζει τα πλυντήρια και τις σκούπες της η γυναίκα του τις ώρες που έχει μειωμένο κόστος το ρεύμα. Επειδή όμως οι ώρες αυτές συμπίπτουν με τις ώρες κοινής ησυχίας, αδυνατούμε να ηρεμήσουμε το μεσημέρι, ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ, και το βράδυ από τις 00:00 και μετά αρχίζει να έχει ησυχία επάνω στο σπίτι του (το πλυντήριο του είναι παλιό και κάνει θόρυβο σαν τρακτέρ!!).

 

10) Έχει ΜΟΝΙΜΟ παρελθόν προβληματικής συμπεριφοράς με προηγούμενους ενοικιαστές για προκλητική συμπεριφορά, ύβρεις και απειλές έξω από την πόρτα των διαμερισμάτων, όταν αντίστοιχα παράπονα για τα προαναφερόμενα έκαναν και αυτοί.

 

11) Οι 2 άλλοι ενοικιαστές, έχουν τα ΙΔΙΑ ακριβώς προβλήματα μαζί του, έχουν μαλώσει πολλές φορές αλλά δεν κάνουν κάτι άλλο, λέγοντάς μου επί λέξη: "Δεν βγάζεις άκρη με τον τύπο, είναι παράλογος.....δεν θέλουμε να έρθει και να βαράει έξω από την πόρτα μας και να βρίζει.....λίγη υπομονή θα κάνουμε και θα μετακομίσουμε το καλοκαίρι....".

 

Σκέφτηκα να μην του πληρώσω 1-2 ενοίκια λέγοντάς του: "Θέλω θέρμανση, θέλεις ενοίκιο....τόσο απλά"....αλλά επειδή έχω 3 μικρά παιδιά, δεν θέλω να υποβάλλω τη σύζυγό μου σε τέτοια ψυχολογική δοκιμασία, να ενοχλεί με φωνές και ύβρεις εφόσον διαπιστώνω πως είναι παράλογος.......όμως τι μπορώ να κάνω??

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Για τις οικονομικες του αυθαιρεσιες σταματα να πληρωνεις ωστε να αναγκαστει να δωσει λογαριασμο με εκδοση κοινοχρηστων απο εταιρια συμφωνα με τα χιλοστα καθε διαμερισματος και αλλους παραγοντες.Η αναθεση αυτη να γινει με γενικη συνελευση αλοιως να μην την δεχτεις.

 

Για τα γκαραζ κλπ που 99% ειναι παρανομα απειλησε τον για καταγγελια στην πολεοδομια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω κατι, γιατι δεν βρηκα αναλογη απαντηση στο υπολοιπο θεμα... Μενω στον 4ο οροφο 6οροφης οικοδομης και αγορασα προσφατα μια ψησταρια με υγραεριο απο το πρακτικερ. Δεν προλαβα να την χαρω...και βγηκε ο απο πανω μου και λεει οτι τον εχω βρωμισει με την καπνα (εκανα ψαρακι)... Εγω εψηνα στην ακρη του μπαλκονιου για να αποφυγω αυτο που εγινε, αλλα... Η ψησταρια ειναι μια κλασικη με ροδακια στο υψος της λεκανης μου, χωρις καπνοδοχους κτλ...μια απλη ψησταρια... Απαγορευεται το ψησιμο στο μπαλκονι απο τετοιες ψησταριες? Δεν μιλαω για τις χτιστες που θα ψησεις και 5-6 κιλα κρεας...αντε να ψησω 10 παντσετες και 10 σουβλακια σε τρελα κεφια.... Περιμενω νεα σας!
Link to comment
Share on other sites

210.5246982 210.5231848 σύλλογος προστασίας ενοικιαστών ...ελπίζω να υπάρχει ακόμα, πριν ενάμιση χρόνο περίπου τον ανακάλυψα για κάποιες απορίες που είχα με βοηθήσανε αρκετά, αν θυμάμαι καλά αποτελείται από δικηγόρους, τα γραφεία τους είναι κάπου στην μενάνδρου στο κέντρο της αθήνας.
Link to comment
Share on other sites

210.5246982 210.5231848 σύλλογος προστασίας ενοικιαστών ...ελπίζω να υπάρχει ακόμα, πριν ενάμιση χρόνο περίπου τον ανακάλυψα για κάποιες απορίες που είχα με βοηθήσανε αρκετά, αν θυμάμαι καλά αποτελείται από δικηγόρους, τα γραφεία τους είναι κάπου στην μενάνδρου στο κέντρο της αθήνας.

 

Παρόμοια ένωση έχουν και οι ιδιοκτήτες αντίστοιχα.....και από τους μεν και τους δε,γίνεται συνήθως προτροπή να πάς στα δικαστήρια να βγάλουν χρήματα.:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...