Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α. Δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβώσει τα λίτρα που κατανάλωσε ένα διαμέρισμα...εάν έχετε αυτόνομη θέρμανση, αυτό που μετριέται είναι οι ώρες που κατανάλωσε κάθε διαμέρισμα...από εκεί και πέρα, με βάση κάποιον μαθηματικό τύπο (ψάξε λίγο παλαιότερες αναρτήσεις μου να το βρεις) υπολογίζεται η χρέωση...

 

Β. Η δαπάνη για την εκκένωση του βόθρου, εφ' όσον δεν προβλέπεται άλλως από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, επιμερίζεται πάντοτε με βάση τα ποσοστά συμμετοχής εκάστου διαμερίσματος και όχι με την κατανάλωση νερού...(όπως εξ' άλλου γίνεται με όλες ανεξαιρέτως τις δαπάνες)...

 

Γ. Δεν καταννοώ τι ακριβώς ''καταπίνεις''...εάν αρέσκεσαι στο να πληρώνεις ΙΚΑ ή Φ.Π.Α για την παρεχόμενη υπηρεσία του καθαρισμού της οικοδομής, δεν έχεις παρά να το θέσεις ως θέμα..

Αναφορικώς με το θέμα των κοινοχρήστων χώρων, ο καθαρισμός σαφώς πρέπει να περιλαμβάνει όλους αυτούς και να επιβαρύνεται η κάθε ιδιοκτησία με το ποσοστό συμμετοχής της..το εάν κάνεις χρήση ή όχι του δώματος είναι άλλο με το εάν δικαιούσαι να κάνεις χρήση...εάν ο τελευταίος όροφος κάνει αποκλειστική χρήση του δώματος, θα πρέπει να ψάξεις τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και πάλι...

 

Εφ' όσον δεν τον μνημονεύει ως κοινόχρηστο, δεν υποχρεούσαι σε καταβολή δαπάνης καθαρισμού του...εάν πάλι είναι κοινόχρηστος χώρος, τότε υποχρεούσαι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αεριο δεν εχουν?

επειδη ειστε 3 διαμερισματα ολα και ολα βαλτε http://www.google.gr/search?hl=el&biw=1024&bih=601&q=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81&aq=f&aqi=g1&aql=&oq= .

ξερετε να μετρατε τα λιτρα που σας δεινουν καθε φορα ή σας κλεβουν και εκει?

για το β δεν ξερω για το γ μπορεις να βρεις μια αλλη τιμη ή γενικοτερα να υπολογισεις ποσα θα εδεινες με αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για να μην ψάχνω και τις 111 σελίδες του thread:

 

Η δαπάνη (ή τα χιλιοστά) της (αυτόνομης) θέρμανσης πάει με βάσει τα τετραγωνικά ΚΑΙ τον όροφο; Είναι θέμα κανονισμού ή νόμου;

 

Μου φαίνετα παράξενο εγώ που είμαι 3ο όροφο να έχω χιλιοστά θέρμασης 131 και ο 4ος και 5ος (με τα ΙΔΙΑ ακριβώς τετραγωνικά) να έχουν και αυτοί 131 χιλιοστά θέρμανσης. Δεν θα έπρεπε να είχαν παραπάνω ή εγώ λιγότερα;

 

Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάποιος ιδιοκτήτης εγκαταληψει το διαμέρισμα επειδή δεν έχει να πληρώσει το στεγαδτικο δάνειο και δεν πληρώνει επίσης κοινόχρηστα που του αναλογούν τι κανω ως διαχειριστής? Μου είπε ότι δεν καταφέρνει η τράπεζα να του τα πάρει θα του τα πάρουμε εμείς? ... χρωστάει 6 μήνες διότι είναι ναυτικός και ως τώρα τα έδινε μαζεμένα 2-3 φορές τον χρόνο.
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Αν μπλέξεις με δικηγόρους η αγωγή είναι περίπου 200ευρώ, και πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι ιδιοκτήτες για να ξεκινήσει η διαδικασία.Αν δλδ είναι 600 τα χρωστούμενα δε σε συμφέρει...Εμείς στη πολυκατοικία είμαστε διαχειριστές εδώ και 11 χρόνια.Το τελευταίο χρόνο με δυσκολία πληρώνουν τα κοινόχρηστα.Από τα Χριστούγεννα είμαστε χωρίς πετρέλαιο και χωρίς θέρμανση γιατί από τα 13 διαμερίσματα πληρώνουν τα 3.Οπότε από έξοδα πληρώνουμε μόνο ασανσερ,ηλεκτρικό,ευδαπ και καθαρισμό....Υπάρχει διαμέρισμα που χρωστάει 1,5 χρόνο και δεν μπορουμε να βρούμε τον ιδιοκτήτη, δεν σηκώνει τα τηλέφωνα...
Link to comment
Share on other sites

 

Η δαπάνη (ή τα χιλιοστά) της (αυτόνομης) θέρμανσης πάει με βάσει τα τετραγωνικά ΚΑΙ τον όροφο; Είναι θέμα κανονισμού ή νόμου;

 

Μου φαίνετα παράξενο εγώ που είμαι 3ο όροφο να έχω χιλιοστά θέρμασης 131 και ο 4ος και 5ος (με τα ΙΔΙΑ ακριβώς τετραγωνικά) να έχουν και αυτοί 131 χιλιοστά θέρμανσης. Δεν θα έπρεπε να είχαν παραπάνω ή εγώ λιγότερα;

 

 

''..Αυτονομία θέρμανσης με υπολογισμό των θερμικών απωλειών

 

Στην περίπτωση αυτή οι δαπάνες πού αφορούν την κατανάλωση πετρελαίου κατανέμονται με βάση την μελέτη του Μηχανολόγου Μηχανικού πού έχει σχεδιάσει το σύστημα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας. Ο Μηχανικός έχει υπολογίσει στην μελέτη του τις σχετικές μεταβλητές οι οποίες χρησιμοποιούνται στον παρακάτω τύπο σε συνάρτηση με τον χρόνο που κάθε ιδιοκτησία χρησιμοποιεί την θέρμανση, ως ακολούθως:

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινομένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων..''

 

Σαν κάποιος ιδιοκτήτης εγκαταληψει το διαμέρισμα επειδή δεν έχει να πληρώσει το στεγαδτικο δάνειο και δεν πληρώνει επίσης κοινόχρηστα που του αναλογούν τι κανω ως διαχειριστής? Μου είπε ότι δεν καταφέρνει η τράπεζα να του τα πάρει θα του τα πάρουμε εμείς? ... χρωστάει 6 μήνες διότι είναι ναυτικός και ως τώρα τα έδινε μαζεμένα 2-3 φορές τον χρόνο.

 

Ως διαχειριστής, κάνεις αγωγή και αιτείσαι την καταβολή των κοινοχρήστων..το εάν θα τα πάρεις, δεν μπορεί κανείς να στο πει..το σίγουρο είναι, ότι όταν θα εκδοθεί απόφαση και προχωρήσεις σε κατάσχεση, θα του κάνεις ζημιά καθ' όσον σε περίπτωση πλειστηριασμού, θα καταστεί απαιτητό και ληξιπρόθεσμο όλο το ποσό του δανείου...

Link to comment
Share on other sites

α. Για το μήνα Φεβρούαριο, χρέωσε και επιμέρισε 500 λτ πετρέλαιο... :!: ... Δεν είναι πάρα πολλά ρε παιδιά ; Μισός τόνος πετρέλαιο σε ένα μήνα από 3 μόνο διαμερίσματα ;! ....

β. Έχουμε βόθρο. Η δαπάνη του υποτίθεται ότι χρεώνεται ανάλογα με την κατανάλωση νερού του καθενός. ...

γ. Χρεώνεται καθαρίστρια 30 ευρώ / μήνα,...... τα 30 ευρώ μου φαίνονται πολλά, ....

α. εμεις 4 διαμερισματα καταναλωνουμε 1 τονο το μηνα. Βεβαια ειναι παλια η πολυκατοικια. Οσα λιγοτερα διαμερισματα τοσο περισσοτερο θα πληρωνεις γιατι καει για λιγα διαμερισματα αυτο που θα εκαιγε για να λειτουργησει για περισσοτερα.

β. Δεν γνωριζω. Αν και νομιζω πηγαινει στην αναλογια των κοινοχρηστων δαπανων. αν και δεν το ξερω υποθεση κανω.

γ. εμας μας χρεωνει 24 ευρω με αποδειξη για ενα μηνα. κλιμακοστασιο-εισοδος 3 σκαλες και διαδρομους.

 

η ταρατσα αν ειναι κοινοχρηστη τοτε ναι θα πρεπει να της πεις οτι εκει θελεις να απλωνεις τα ρουχα!!! να δουμε τι θα σου πει.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

''..Αυτονομία θέρμανσης με υπολογισμό των θερμικών απωλειών

 

Στην περίπτωση αυτή οι δαπάνες πού αφορούν την κατανάλωση πετρελαίου κατανέμονται με βάση την μελέτη του Μηχανολόγου Μηχανικού πού έχει σχεδιάσει το σύστημα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας. Ο Μηχανικός έχει υπολογίσει στην μελέτη του τις σχετικές μεταβλητές οι οποίες χρησιμοποιούνται στον παρακάτω τύπο σε συνάρτηση με τον χρόνο που κάθε ιδιοκτησία χρησιμοποιεί την θέρμανση, ως ακολούθως:

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινομένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων..''

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, όμως παραμένει η απορία μου: αν και ίδια ακριβως τετραγωνικά, ο 2ος, ο 3ος, ο 4ος και ο 5ος πρέπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης; δεν αλλάζει ανά όροφο και ο συντελεστής;

Edited by Lurker
quote

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

α. εμεις 4 διαμερισματα καταναλωνουμε 1 τονο το μηνα. Βεβαια ειναι παλια η πολυκατοικια. Οσα λιγοτερα διαμερισματα τοσο περισσοτερο θα πληρωνεις γιατι καει για λιγα διαμερισματα αυτο που θα εκαιγε για να λειτουργησει για περισσοτερα.

β. Δεν γνωριζω. Αν και νομιζω πηγαινει στην αναλογια των κοινοχρηστων δαπανων. αν και δεν το ξερω υποθεση κανω.

γ. εμας μας χρεωνει 24 ευρω με αποδειξη για ενα μηνα. κλιμακοστασιο-εισοδος 3 σκαλες και διαδρομους.

 

η ταρατσα αν ειναι κοινοχρηστη τοτε ναι θα πρεπει να της πεις οτι εκει θελεις να απλωνεις τα ρουχα!!! να δουμε τι θα σου πει.

 

Το δικό μας κτίριο είναι καινούργιο - κατασκευή 2010- και ο καυστήρας νέας τεχνολογίας... λογικά θα πρέπει να είναι οικονομικός... Ωστόσο, αν μου λες ότι 4 καίτε 1 τόνο το μήνα, τότε ο μισός τόνος για 3 μάλλον είναι λογικός.

Εδώ στην περιοχή οι περισσότεροι έχουν βόθρους και όλοι συμφωνούν στην κατανομή της δαπάνης αδειάσματος με βάση την κατανάλωση νερού - είναι πιο δίκαιο για όλους. Την ένσταση δεν την έχω για τον τρόπο υπολογισμού, την έχω γιατί -παρότι η ίδια τον πρότεινε και ξέρω ότι εφαρμόζεται γενικότερα- τελικά έχω υπόνοια ότι δεν τον τηρεί.

Η καθαρίστρια μάλιστα ! 24 ευρώ το μήνα και με απόδειξη είναι κάτι που θα θεωρούσα λογικό - και στη δική μας περίπτωση οι κοινόχρηστοι είναι και λιγότεροι, ίσως θα ερχόταν πιο φθηνά... Θα το κοιτάξω, να προτείνω μια νόμιμη εναλλακτική. Δεν μου αρέσει να πληρώνω ΙΚΑ ή ΦΠΑ, αλλά πρέπει να πληρώνω ΙΚΑ και ΦΠΑ όπως όλοι... άσχετο, αλλά θεωρώ ότι είναι καιρός πια σε αυτή τη χώρα να αρχίσουμε να πηγαίνουμε επιτέλους by the book - όλο πώς θα γλυτώσουμε και θα κλέψουμε το κράτος κοιτάμε!

... Η ταράτσα είναι πράγματι κοινόχρηστη, το λέει ο κανονισμός. Και θα μπορούσα -θεωρητικά- να απλώνω στην ταράτσα. Στην πραγματικότητα όμως δεν μπορώ να το κάνω... πολύ θα το ήθελα, γιατί πράγματι σε αυτήν την περίπτωση θα ερχόταν σε πολύ δύσκολη θέση. Αλλά το μόνο που θα καταφέρω είναι να ενοχλήσω τον άνθρωπο που μένει στο δώμα και αυτός δεν μου φταίει σε τίποτα...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, όμως παραμένει η απορία μου: αν και ίδια ακριβως τετραγωνικά, ο 2ος, ο 3ος, ο 4ος και ο 5ος πρέπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης; δεν αλλάζει ανά όροφο και ο συντελεστής;

 

Σε εμάς ισόγειο και 1ος έχουν τα ίδια χιλιοστά, γιατί έχουν και τα ίδια τετραγωνικά. Θεωρώ ότι αυτό πάει σύμφωνα με τον θεωρημένο Πίνακα Κατανομής -αν σε αυτόν αναφέρεται ο ίδιος συντελεστής σε όλους τους ορόφους, τότε αυτό είναι.

Edited by Nikos_s3
Δωρεάν αγγελίες για μεταχειρισμένα στο www.patari.gr
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, όμως παραμένει η απορία μου: αν και ίδια ακριβως τετραγωνικά, ο 2ος, ο 3ος, ο 4ος και ο 5ος πρέπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης; δεν αλλάζει ανά όροφο και ο συντελεστής;

 

Απ' ότι προκύπτει εκ του μαθηματικού τύπου υπολογισμού, κανονικά δεν παίζει ρόλο ο όροφος, εκτός του ορόφου άνωθεν της πυλωτής και του τελευταίου ορόφου, οι οποίοι όπως έχω αναφέρει και σε άλλη ανάρτησή μου, έχουν κάποιους μειωτικούς συντελεστές με το σκεπτικό ότι δεν αντλούν θερμότητα από διαμερίσματα άλλων ορόφων και είναι εκτεθειμένα σε ρεύματα αέρος...

 

Θα σου πρότεινα όμως να ρωτήσεις κάποιον μηχανολόγο ο οποίος είναι και υπεύθυνος για την μελέτη θέρμανσης που κατατίθεται στην Πολεοδομία..

 

 

Η καθαρίστρια μάλιστα ! 24 ευρώ το μήνα και με απόδειξη είναι κάτι που θα θεωρούσα λογικό - και στη δική μας περίπτωση οι κοινόχρηστοι είναι και λιγότεροι, ίσως θα ερχόταν πιο φθηνά... Θα το κοιτάξω, να προτείνω μια νόμιμη εναλλακτική. Δεν μου αρέσει να πληρώνω ΙΚΑ ή ΦΠΑ, αλλά πρέπει να πληρώνω ΙΚΑ και ΦΠΑ όπως όλοι... άσχετο, αλλά θεωρώ ότι είναι καιρός πια σε αυτή τη χώρα να αρχίσουμε να πηγαίνουμε επιτέλους by the book - όλο πώς θα γλυτώσουμε και θα κλέψουμε το κράτος κοιτάμε!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

 

 

Από την μια παραπονείσαι για τα αυξημένα κοινόχρηστα έξοδα και από την άλλη κάνεις κήρυγμα περί χρηστότητος των πολιτών...

 

By the book : προσλαμβάνετε συνεργείο καθαρισμού με μηνιαίο κόστος το λιγότερο 40 € πλέον Φ.Π.Α....ή

 

Εκδίδετε Α.Φ.Μ. επ' ονόματι της διαχείρισης της πολυκατοικίας, προσλαμβάνετε την μέχρι τούδε καθαρίστρια, ανακοινώνετε την πρόσληψή της στο Ι.Κ.Α., μερική απασχόληση με αμοιβή περίπου 300-450 €, πλέον 40% κρατήσεις εργοδότου και εργαζομένου επ' αυτής της αμοιβής, πλέον δώρων, επιδομάτων γάμου, παιδιών, τριετιών, πλέον αποζημιώσεως απολύσεως εάν την διώξετε κ.λ.π...

 

Επί πλέον, καλό θα είναι να πληρώσετε την καθαρίστρια αναδρομικά και να της κολλήσετε τα ένσημά της στο Ι.Κ.Α. πλέον νομίμων προσαυξήσεων...εάν δεν θέλετε να κλέβετε το κράτος..

 

By the book : Είναι αδιάφορο τι θεωρείς δίκαιο για την κατανομή και τον τρόπο υπολογισμού των εξόδων του βόθρου..η κατανάλωση νερού ουδεμία σημασία έχει (εκτός εάν προβλέπεται άλλως ρητώς από τον κανονισμό...το κυριότερο ''BOOK" που πρέπει να μελετηθεί..)

 

By the book : είναι επίσης αδιάφορο τι θεωρείς εσύ ως λογικό εμβαδόν των κοινοχρήστων χώρων και εάν κατοικείς σε ισόγειο, ανώγειο ή υπόγειο..

 

Κοινόχρηστοι χώροι είναι αυτοί που περιγράφονται στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και στον κανονισμό ( και ελλείψει τούτων, αυτοί που περιγράφονται στον νόμο)...επομένως άπαντες συμμετέχουν στις δαπάνες για συντήρηση αυτών αναλογικά με το ποσοστό συμμετοχής τους (εκτός εάν άλλως προβλέπει και πάλι ο κανονισμός)...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπλέξεις με δικηγόρους η αγωγή είναι περίπου 200ευρώ, και πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι ιδιοκτήτες για να ξεκινήσει η διαδικασία.Αν δλδ είναι 600 τα χρωστούμενα δε σε συμφέρει...Εμείς στη πολυκατοικία είμαστε διαχειριστές εδώ και 11 χρόνια.Το τελευταίο χρόνο με δυσκολία πληρώνουν τα κοινόχρηστα.Από τα Χριστούγεννα είμαστε χωρίς πετρέλαιο και χωρίς θέρμανση γιατί από τα 13 διαμερίσματα πληρώνουν τα 3.Οπότε από έξοδα πληρώνουμε μόνο ασανσερ,ηλεκτρικό,ευδαπ και καθαρισμό....Υπάρχει διαμέρισμα που χρωστάει 1,5 χρόνο και δεν μπορουμε να βρούμε τον ιδιοκτήτη, δεν σηκώνει τα τηλέφωνα...

 

Τα έξοδα δικηγόρου είναι συνήθως πολύ παραπάνω καθώς οι διαδικασίες κρατάνε χρονικά αρκετά και με άγνωστο αποτέλεσμα:X .

Από την άλλη δεν γίνεται ν'αφήσετε το θέμα χωρίς νομική προστασία.Τώρα αν σου υποσχέθηκαν "φθηνή" ή σύντομη νομική λύση ,θα πρέπει να το ψάξεις και αλλού....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

Από την μια παραπονείσαι για τα αυξημένα κοινόχρηστα έξοδα και από την άλλη κάνεις κήρυγμα περί χρηστότητος των πολιτών...

 

By the book : προσλαμβάνετε συνεργείο καθαρισμού με μηνιαίο κόστος το λιγότερο 40 € πλέον Φ.Π.Α....ή

 

Εκδίδετε Α.Φ.Μ. επ' ονόματι της διαχείρισης της πολυκατοικίας, προσλαμβάνετε την μέχρι τούδε καθαρίστρια, ανακοινώνετε την πρόσληψή της στο Ι.Κ.Α., μερική απασχόληση με αμοιβή περίπου 300-450 €, πλέον 40% κρατήσεις εργοδότου και εργαζομένου επ' αυτής της αμοιβής, πλέον δώρων, επιδομάτων γάμου, παιδιών, τριετιών, πλέον αποζημιώσεως απολύσεως εάν την διώξετε κ.λ.π...

 

Επί πλέον, καλό θα είναι να πληρώσετε την καθαρίστρια αναδρομικά και να της κολλήσετε τα ένσημά της στο Ι.Κ.Α. πλέον νομίμων προσαυξήσεων...εάν δεν θέλετε να κλέβετε το κράτος..

 

By the book : Είναι αδιάφορο τι θεωρείς δίκαιο για την κατανομή και τον τρόπο υπολογισμού των εξόδων του βόθρου..η κατανάλωση νερού ουδεμία σημασία έχει (εκτός εάν προβλέπεται άλλως ρητώς από τον κανονισμό...το κυριότερο ''BOOK" που πρέπει να μελετηθεί..)

 

By the book : είναι επίσης αδιάφορο τι θεωρείς εσύ ως λογικό εμβαδόν των κοινοχρήστων χώρων και εάν κατοικείς σε ισόγειο, ανώγειο ή υπόγειο..

 

Κοινόχρηστοι χώροι είναι αυτοί που περιγράφονται στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και στον κανονισμό ( και ελλείψει τούτων, αυτοί που περιγράφονται στον νόμο)...επομένως άπαντες συμμετέχουν στις δαπάνες για συντήρηση αυτών αναλογικά με το ποσοστό συμμετοχής τους (εκτός εάν άλλως προβλέπει και πάλι ο κανονισμός)...

 

Αγαπητέ δεν παραπονέθηκα, ρώτησα αν είναι λογικό με βάση τις εμπειρίες των λοιπών αναγνωστών.

Δεν κάνω κήρυγμα, ξέρω τί σημαίνει by the book και έχω διαβάσει τον κανονισμό.

Ωστόσο, όπως στην περίπτωση του βόθρου έχει γίνει από κοινού αποδεκτός ο καταμερισμός με τρόπο διαφορετικό από αυτόν που προβλέπει ο κανονισμός επειδή είναι πιο δίκαιο και λογικό, γιατί να μην γίνει το ίδιο και στην περίπτωση της ταράτσας.

Όσο για το κόστος του συνεργείου καθαρισμού, είναι προς διερεύνηση. Πρέπει να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες - τμ, συχνότητα καθαρισμού κλπ-, το 40 ευρώ που ισχυρίζεσαι είναι πολύ σχετικό. Και τα νούμερα που αναφέρεις για μισθό επίσης... μιλάμε για ωρομίσθια εργασία.

Δωρεάν αγγελίες για μεταχειρισμένα στο www.patari.gr
Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα δικηγόρου είναι συνήθως πολύ παραπάνω καθώς οι διαδικασίες κρατάνε χρονικά αρκετά και με άγνωστο αποτέλεσμα:X .

Από την άλλη δεν γίνεται ν'αφήσετε το θέμα χωρίς νομική προστασία.Τώρα αν σου υποσχέθηκαν "φθηνή" ή σύντομη νομική λύση ,θα πρέπει να το ψάξεις και αλλού....

 

Δεν συμφωνούν και οι ιδιοκτήτες να ξεκινήσουμε διαδικασίες για να πάρουμε τα χρήματα.Γνωστός που στη πολυκατοικία του έκατσε ίδιο θέμα τα έξοδα ήταν 200 ευρώ και δικάστηκε αμέσως, νομίζω λιγότερο από δίμηνο...Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ο δικηγόρος που θα το αναλάβει...Γενικώς ο κόσμος δεν έχει χρήματα να περάσει το μήνα του, αυτό βλέπω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Bλεπω οτι αρκετοι γνωριζουν πολυ καλα τους κανονισμους της πολυκατοικιας κτλ.Νοικιασα ενα διαμερισμα και αφου κλεισαμε τα συμφωνητικα ολα καλα με τον ιδιοκτητη,πηγα απο την πολυκατοικια και ζητησα το καταστατικο απο τον διαχειριστη να ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι στους κοινοχρηστους χωρους και επι της ευκαιριας τον ρωτησα που μπορω να πλενω το αυτοκινητο και το μηχανακι μου χωρις να ενοχλω (το λογικο δηλαδη εφοσον θα ειμαι και πιο ησυχα και επιτελους με δικο μου παρκινγκ).

 

Πηρε ενα ξυνισμενο υφος και μου ειπε οτι απαγορευεται να πλενουμε αμαξια και μηχανακια στην πυλωτη που εχω θεση παρκινγκ γιατι λεει αν το κανανε ολοι αυτο θα ειχαμε προβλημα με νερα κτλ.Παρεπιπτοντος καθως μιλαγε ολος ο περιχωρος ηταν τιγκα στο νερο,τον ρωτησα τι ειναι αυτα τα νερα και μου ειπε οτι μολις ειχε ποτισει τα γυρω γυρω φυτα κτλ.Αν βλεπατε ποσο νερο ηταν θα λεγατε και σεις το λογικο που του ειπα και εγω.Και δηλαδη ποσο πιο πολυ νερο θα ειχε αν επλενα και γω το αμαξι μου?Τελικα δεν τελειωσε καλα η πρωτη μας επαφη αφου σηκωθηκε και εφυγε.Διαβαζοντας το καταστατικο δεν αναφερει πουθενα οτι απαγορευεται να πλενουμε το αμαξι μας και θα το απαιτησω.

 

Γνωριζει καποιος περαιτερω για τετοιες υποθεσεις?Δεν παμε καλα,ενω τα εχουεμ συμφωνησει ολα ωραια και καλα μου ηρθε σφοντυλι αυτο το ακυρο "αποφασισομεν και διατασομεν".:mad:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χαλάς το κοινόχρηστο νερό τι πρόβλημα να υπάρχει;
Aυτό αναρωτιέμαι και εγώ.....μιας και το πάρκινγκ είναι ακριβώς κάτω απο το μπαλκόνι μου και θα χρησιμοποιώ δικό μου λάστιχο.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν έχεις κανα τζιπ που είναι μέχρι τον ουρανό με λάσπες και κοκκινόχωμα από το 4χ4 track day :) θα πρέπει να ξεπλύνεις και τη πυλωτή... :) Δεν νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα όπως επίσης δε νομίζω οτι θα είσαι ο μόνος που θα πλένεις το αυτοκινητό σου στη πυλωτή.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν έχεις κανα τζιπ που είναι μέχρι τον ουρανό με λάσπες και κοκκινόχωμα από το 4χ4 track day :) θα πρέπει να ξεπλύνεις και τη πυλωτή... :) Δεν νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα όπως επίσης δε νομίζω οτι θα είσαι ο μόνος που θα πλένεις το αυτοκινητό σου στη πυλωτή.

 

Oχι δεν εχω τζιπ και αν ειχα δεν θα το επλενα με λασπες κτλ στην πυλωτη γιατι τοτε σιγουρα θα με κραζανε.:lol::lol:

Δεν ξερω τι να πω...θα μπω με το καλο στο σπιτι να γνωρισω και κανεναν λογικο ανθρωπο να συζητησω περι αυτου.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Νοικιασα ενα διαμερισμα και αφου κλεισαμε τα συμφωνητικα ολα καλα με τον ιδιοκτητη,πηγα απο την πολυκατοικια και ζητησα το καταστατικο απο τον διαχειριστη να ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι στους κοινοχρηστους χωρους και επι της ευκαιριας τον ρωτησα που μπορω να πλενω το αυτοκινητο και το μηχανακι μου χωρις να ενοχλω (το λογικο δηλαδη εφοσον θα ειμαι και πιο ησυχα και επιτελους με δικο μου παρκινγκ).

 

Διαβαζοντας το καταστατικο δεν αναφερει πουθενα οτι απαγορευεται να πλενουμε το αμαξι μας και θα το απαιτησω.

 

 

Η θέση σταθμεύσεως, έχει ένα συγκεκριμένο προορισμό και χρήση...δεν είναι ούτε για να πλένεις το αυτοκίνητό σου ή τα χαλιά σου, ούτε για να αποθηκεύεις το λάδι του χωριού ή τα παιχνίδια των παιδιών σου...λυπάμαι που σε στενοχωρώ, αλλά αυτή είναι η άποψή μου...

 

Σκέψου μόνον τούτο : τι θα γινόταν εάν ο καθένας άλλαζε την χρήση της θέσεως σταθμεύσεως ή ενδεχομένως και της αποθήκης..; Θα μου πεις, τόσο πολύ πια με το γράμμα του νόμου θα πορευθούμε...;...απλώς έχε υπ΄όψιν σου, ότι ο κανονισμός της πολυκατοικίας, ούτε για το εάν μπορώ να βάλω ένα ντιβανάκι να κοιμάμαι στην θέση στάθμευσης απαγορεύει, ούτε να αλλάζω λάδια, να τρίβω βαλβίδες ή να κάνω φαναρτζοδουλειές....αλλά δεν είναι έτσι...η αλλαγή χρήσης κανονικά απαγορεύεται...κατά τα λοιπά, εάν τα βρείτε, όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε να κάνει τη θέση parking αποθήκη, η να τη κάνει συνεργείο...Ένα πλύσιμο θα κάνει...Δεν νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα εφόσον δε θα χαλάει και το κοινοχρηστο νερό.
Link to comment
Share on other sites

Η θέση σταθμεύσεως, έχει ένα συγκεκριμένο προορισμό και χρήση...δεν είναι ούτε για να πλένεις το αυτοκίνητό σου ή τα χαλιά σου, ούτε για να αποθηκεύεις το λάδι του χωριού ή τα παιχνίδια των παιδιών σου...λυπάμαι που σε στενοχωρώ, αλλά αυτή είναι η άποψή μου...

 

Σκέψου μόνον τούτο : τι θα γινόταν εάν ο καθένας άλλαζε την χρήση της θέσεως σταθμεύσεως ή ενδεχομένως και της αποθήκης..; Θα μου πεις, τόσο πολύ πια με το γράμμα του νόμου θα πορευθούμε...;...απλώς έχε υπ΄όψιν σου, ότι ο κανονισμός της πολυκατοικίας, ούτε για το εάν μπορώ να βάλω ένα ντιβανάκι να κοιμάμαι στην θέση στάθμευσης απαγορεύει, ούτε να αλλάζω λάδια, να τρίβω βαλβίδες ή να κάνω φαναρτζοδουλειές....αλλά δεν είναι έτσι...η αλλαγή χρήσης κανονικά απαγορεύεται...κατά τα λοιπά, εάν τα βρείτε, όλα καλά...

 

Ενταξει εσυ το παρατραβηξες...δεν ειπα οτι ειμαι ρακοσυλλεκτης και θελω να γεμισω το διαμερισμα με καθε λογης μλκιες και να μενω στο παρκινγκ μεσα στο αμαξι και θελω να το εχω καθαρο γιάυτο το λογο,ουτε να κανω τον φαναρτζη-μηχανικο...το αυτονοητο ζητησα,εφοσον εχω νερο δικο μου και ρευμα δεν ειναι κακο το να συντηρω το αυτοκινητο μου η την μηχανη μου με αυτον τον τροπο.Δηλαδη εσυ πας και σκας συνεχεια 12-15ευρα για απαραδεκτο πλυσιμο,να φευγουν τα πολλα πολλα,συνεχεια σε πλυντηρια?Εγω δεν το δεχομαι αυτο.;)

 

Δε λέμε να κάνει τη θέση parking αποθήκη, η να τη κάνει συνεργείο...Ένα πλύσιμο θα κάνει...Δεν νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα εφόσον δε θα χαλάει και το κοινοχρηστο νερό.

 

Το αυτό!:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμενος στον κανονισμό της πολυκατοικίας, νόμιζα πως σε ενδιαφέρει τι ισχύει νομικώς και όχι τι θα ίσχυε πλατειάζοντας και φιλοσοφόντας περί ανέμων και υδάτων...αν ο καθένας πλένει το ΙΧ του στην πυλωτή, τότε θα μετατραπεί η πολυκατοικία σε πισίνα...

 

Αν πάλι δεν θες να δίνεις 15 ευρώ, κανείς δεν σου απαγορεύει να πλένεις το αυτ/τό σου στον δρόμο...μην προσπαθείς όμως να επιβάλλεις στον άλλο μία αλλαγή χρήσης που απαγορεύεται και μάλιστα να μένεις και έκπληκτος που υπάρχουν αντιδράσεις..

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμενος στον κανονισμό της πολυκατοικίας, νόμιζα πως σε ενδιαφέρει τι ισχύει νομικώς και όχι τι θα ίσχυε πλατειάζοντας και φιλοσοφόντας περί ανέμων και υδάτων...αν ο καθένας πλένει το ΙΧ του στην πυλωτή, τότε θα μετατραπεί η πολυκατοικία σε πισίνα...

 

Αν πάλι δεν θες να δίνεις 15 ευρώ, κανείς δεν σου απαγορεύει να πλένεις το αυτ/τό σου στον δρόμο...μην προσπαθείς όμως να επιβάλλεις στον άλλο μία αλλαγή χρήσης που απαγορεύεται και μάλιστα να μένεις και έκπληκτος που υπάρχουν αντιδράσεις..

 

Aυτο ακριβως εγραψα πιο πανω,δεν αναφερει ΠΟΥΘΕΝΑ στο καταστατικο βαση νομου οτι απαγορευεται να πλενουμε το αυτοκινητο μας στην πυλωτη.Αν εβλεπες και εσυ την ωρα που τον ρωτησα τι νερα ηταν αυτα εφοσον δεν πλενει κανεις αυτοκινητο θα καταλαβαινες ποσο νερο ριχνω εγω για ενα πλυσιμο αυτοκινητου και ποσο εριξε εκεινος στον περιβαλλοντα χωρο δηθεν για ποτισμα.Ολο το νερο ηταν σχεδον σε ολα τα παρκινγκ.:wacko:

Δηλαδη εγω πρεπει να τον κραξω και να του πω να προσεχει να μην μου λερωνει το παρκινγκ μου σωστα?:rolleyes:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω πρεπει να τον κραξω και να του πω να προσεχει να μην μου λερωνει το παρκινγκ μου σωστα?:rolleyes:

 

Εννοείται οτι πρέπει να του κάνεις τη παρατήρηση!!!!!:).Αν υπάρχει καλή θέληση από όλους όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι πρέπει να του κάνεις τη παρατήρηση!!!!!:).Αν υπάρχει καλή θέληση από όλους όλα γίνονται.

 

Ελπιζω να καταλαβες οτι το ειπα ειρωνικα.,δεν προκειται να το κανω γιατι δεν θελω να γινω ιδιος με αυτον.Εκτος αν το κανει συνεχεια και εφοσον συνεχισει να μου απαγορευει να πλενω το αμαξι και ταυτοχρονα συνεχισει να μου κανει το παρκινγκ ολο νερα και τον ψαχνουν μεσα σε καμμια γλαστρα απο αυτες που "ποτιζει".:lol::lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...