Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναφορικα με το φυσικο αεριο..

αποφασισε ενας ενοικος να βαλει,οι σωληνες ομως θα πρεπει να περασουν απο το δικο μου μπαλκονι.

μου εφερε μια υπ. δηλωση στην οποια ανεφερε πως επιτρεπω την διατρηση του μπαλκονιου μου στο σημειο που υπεδειξε ο τεχνικος της επα.

φυσικα εμενα κανεις δεν μου υπεδειξε κανενα σημειο...ζητησα λοιπον απο τον ενδιαφερομενο μια κατοψη που να δειχνει απο που ακριβως θα περασουν οι σωληνες.

πραγματι μου εφερε,αλλα προκυπτει το εξης θεμα: στο σημειο που θελουν να τρυπησουν το μπαλκονι μου,εγω εχω εγκατεστημενα καποια μηχανηματα(μοτερ κτλ) και δεν γινεται να μετακινηθουν.

σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

μπορω να του επιτρεψω απλα την διελευση αλλα οχι την διατρηση?

δλδ να περασουν οι σωληνες αλλα οχι απο το συγκεκριμενο σημειο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν καταλαβαίνω τι θα πει ''αποφάσισε ένας ένοικος να βάλει''...η εγκατάσταση φυσικού αερίου (για πολλοστή φορά το υπενθυμίζω), χρειάζεται 50%+1 ψήφων για να πραγματοποιηθεί..χωρίς αυτήν την πλειοψηφία, κανείς δεν μπορεί να βάλει φυσικό αέριο ατομικώς..

 

Εάν πάλι, υπάρχει αυτή η πλειοψηφία, δεν είσαι υπόχρεως να δεχθείς την τοποθέτηση και διάτρηση της ιδιοκτησίας σου, εκτός εάν υπάρχει τεχνική έκθεση που να πιστοποιεί ότι ουδείς άλλος πρόσφορος τεχνικά τρόπος είναι εφικτός..

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πληρως ανακαινισμενη γκαρσονιερα διπλα στα τει αθηνων.μου στοιχησε 15.000 ευρω.

Ηρθε μια κυπρια φοιτητρια,η οποια τελος γεναρη την κοπανισε,το συμβολαιο ληγει 30/6.

Ρευμα δεν της επερνα γιατι τωρα θα μου βαλουν το ρολοι στην γκαρσονιερα,νερο εχει δικο της μετρητη.

Το ενοικιο ητανε στα 350 τον μηνα.(πραγματικα ειναι λουξ η γκαρσονιερα,ικεα κουζινα,κουζινα 4 ματια,ψυγειο μεγαλο,τηλεοραση 29αρα,dvd,ραδιο-σιντι,2 ντουλαπες,2 κρεββατια,πλυντηριο,αικοντισιον,θερμανση καλοριφερ(χωρις κοινοχριστα).

Εφερα αρχιτεκτονα που διαπιστωσε ζημιες στους τοιχους απο κατι αυτοκολητα, που ειχε βαλει η φοιτητρια,μολυβιες και στυλο.και εκανε εκθεση με κοστολογηση 900 ευρω.

Αυτα θα μπουνε μεσα στην αγωγη που διεκδικω τα υπολοιπα 4 ενοικια,συν ρευμα 100 ευρω για 5 μηνες.

Τι αλλο γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι θα πει ''αποφάσισε ένας ένοικος να βάλει''...η εγκατάσταση φυσικού αερίου (για πολλοστή φορά το υπενθυμίζω), χρειάζεται 50%+1 ψήφων για να πραγματοποιηθεί..χωρίς αυτήν την πλειοψηφία, κανείς δεν μπορεί να βάλει φυσικό αέριο ατομικώς..

 

Εάν πάλι, υπάρχει αυτή η πλειοψηφία, δεν είσαι υπόχρεως να δεχθείς την τοποθέτηση και διάτρηση της ιδιοκτησίας σου, εκτός εάν υπάρχει τεχνική έκθεση που να πιστοποιεί ότι ουδείς άλλος πρόσφορος τεχνικά τρόπος είναι εφικτός..

ωραια...

οπως καταλαβες ενδεχομενως η οικοδομη στην οποια αναφερομαι ειναι.....να μην πω.

μεχρι τον περασμενο ιανουαριο ειμουν εγω διαχειριστρια.(ανεφερα και τοτε καποια απο τα προβλματα εδω)

μετα απο ενα 3μηνο που τα πληρωνα ολα απο την τσεπη μου,απλα σταματησα.

εμεινε λοιπον η οικοδομη στην τυχη της..

προσφατα ανελαβε ενας ενοικιαστης.

για γενικη συνελευση ουτε λογος,αυτοχριστηκε!!

οπως και να εχει,ποτε μου δε θα διαφωνουσα στο να αναλαβει καποια εταιρεια τα κοινοχρηστα η εστω καποιος ιδιοκτητης.

το θεμα που προκυπτει ειναι το εξης...

ερχομενη σημερα στο ιατρειο βρισκω στην εισοδο της οικοδομης κολλημενα 2 χαρτια.

το ενα ειναι ο λογαριασμος της δεη,που ανερχεται στα 340 ευρω(εχει να πληρωθει απο τοτε που τα πληρωνε απο την τσεπη του το κορ....εεεεμ εγω) και το αλλο ειναι μια λιστα ολων οσων μενουν και οχι ολων των διαμερισματων.

στο δικο μου ονομα αντιστοιχει οφειλη 35 ευρω για τον ιανουαριο και αλλα 35 για τον φεβρουαριο.

φυσικα δεν ειμαι διατεθιμενη να δωσω ουτε ενα ευρω καθως

1. ηδη εχω δωσει πολλα απο την τσεπη μου απο τα οποια δε μου επεστραφηκε ουτε μισο ευρω

2. δεν συμφωνησα ποτε να αναλαβει ενας ενοικιαστης(οχι οτι εχω τπτ με το παλικαρι) τα κοινοχρηστα. απο οσο ξερω αυτο δεν ειναι δυνατο.

3. τα ποσα που συγκεντρωνει ειναι αποκλειστικα και μονο για το ρευμα.για καθαριστρια,λογαριασμους νερου κτλ ουτε λογος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εφερα αρχιτεκτονα που διαπιστωσε ζημιες στους τοιχους απο κατι αυτοκολητα, που ειχε βαλει η φοιτητρια,μολυβιες και στυλο.και εκανε εκθεση με κοστολογηση 900 ευρω.

Αυτα θα μπουνε μεσα στην αγωγη που διεκδικω τα υπολοιπα 4 ενοικια,συν ρευμα 100 ευρω για 5 μηνες.

Τι αλλο γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

Έχεις δικαίωμα να διεκδικήσεις τα μέχρι της λήξεως της μισθώσεως υπόλοιπα μισθώματα, αφού βεβαίως καταδείξεις στο Δικαστήριο ότι το διαμέρισμα παραμένει κενό και άνευ υπαιτιότητός σου και ότι η μισθώτρια απεχώρησε εκ του μισθίου άνευ σπουδαίου λόγου ο οποίος την εξανάγκασε να καταγγείλει την μίσθωση για λόγους αντικειμενικής αδυναμίας να την συνεχίσει..

 

Σχετικώς με τις φθορές, μένει να αποδείξεις ότι δεν συνιστούν φθορές προερχόμενες εκ της συνήθους χρήσεως...όλα αυτά , βέβαια, εφ' όσον δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό στο μισθωτήριο..

 

 

1. ηδη εχω δωσει πολλα απο την τσεπη μου απο τα οποια δε μου επεστραφηκε ουτε μισο ευρω

2. δεν συμφωνησα ποτε να αναλαβει ενας ενοικιαστης(οχι οτι εχω τπτ με το παλικαρι) τα κοινοχρηστα. απο οσο ξερω αυτο δεν ειναι δυνατο.

3. τα ποσα που συγκεντρωνει ειναι αποκλειστικα και μονο για το ρευμα.για καθαριστρια,λογαριασμους νερου κτλ ουτε λογος.

 

1. Θα έστελνα μία απλή συστημένη επιστολή , διά της οποίας θα εξηγούσα και θα ανέλυα τα ποσά που είχα καταβάλλει και τα οποία θα συμψήφιζα με τις τρέχουσες οφειλές μου..

 

2.Ναι όντως...δεν προβλέπεται να αναλαμβάνει την διαχείριση μισθωτής..όμως..έχει γίνει δεκτό δικαστικώς, ότι διαχειριστής μή εκλεγείς σύμφωνα με τους καταστατικούς όρους, αποτελεί ''διαχειριστή εν τοις πράγμασι'' και εκπροσωπεί νόμιμα και τους λοιπούς συνιδιοκτήτες..

 

3. Θα πρέπει να βρεθεί μία λύση..είτε δικαστικώς είτε εξωδίκως...εάν ο καθείς αντιδρά με το ''δεν πληρώνω''...σύντομα θα το διαλύσετε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια καλησπέρα από σε όλους σας και από εμένα. Διαβάζω τόσο καιρό όλα αυτά που γράφονται εδώ μέσα και πολλές φορές νόμιζα ότι ορισμένα από τα περιστατικά είναι ή λίγο υπερβολικά ή λίγο τρελά. Αυτά όμως μέχρι και σήμερα το πρωί που μου έτυχε και εμένα ένα πρόβλημα και αναθεώρησα!!. Εδώ και 6 μήνες μετακόμισα από επαρχία στην Αθήνα( σε ενοίκιο σε νεόκτιστη οικοδομή) .Σήμερα το πρωί δέχτηκα ένα τηλέφωνο από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά. Έχω ένα στεγνωτήριο (σαν πλυντήριο είναι )που το χρησιμοποιώ στην βεράντα του διαμερίσματος (δεν χωραει δυστυχώς μέσα στο σπίτι) και με πηρέ για να μου πει ότι ο έχουν κάνει παράπονα ο εργολάβος της οικοδομής και υποστήριξε ότι μερικοί ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της οικοδομής παραπονιούνται ότι τους χαλαει εμφανισιακά επειδή φαίνεται από τον δρόμο ενώ και ο ίδιος ο εργολάβος δεν μπορεί να πουλήσει τα διαμερίσματα που του απέμειναν απούλητα λόγο αυτού του γεγονότος, και μου είπε να το πάρω από εκεί. Ακόμα λένε ότι τους πειράζουν και οι καρέκλες κήπου που έχω μαζεμένες λόγο καιρού σε μια γωνία του μπαλκονιού και να τις κατεβάσω στην αποθήκη. Δεν ξέρω κατά ποσό σας φαίνεται λογικό αλλά εγώ <<χάζεψα>> .Μήπως έχω εγώ άδικο ρε παιδιά????Ξέρει κανείς τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις????Συγγνώμη εάν σας κούρασα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται λογικο.

Δες αν υπαρχει στον κανονισμο της πολυκατοικιας κατι τετοιο...που δεν νομιζω.

Πες τους οτι για να το βγαλεις το στεγνωτηριο θέλεις να σου δωσουν ξεχωριστο χωρο να το βαλεις, επιπλεον να σου δωσει ποσοστο ο εργολαβος απο την πωληση των διαμερισματων που θα πουλησει αφου με το που θα το βγάλεις θα καταφτάσουν οι αγοραστες. (τουλαχιστον 2%). Οσο για τις καρεκλες ή απλωσε τις ολες στην βεράντα...ή ζητησε να βγαλουν οτι εχουν ΟΛΟΙ οι αλλοι ενοικιαστες απο τις δικες τους βεράντες. :X αυτα....προς το παρόν. Σε λιγο θα σου πουνε ποια γκομενα θα φερεις σπιτι και τι ωρα θα χεζ..ς!!!!:blink:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα σου πουνε [...]και τι ωρα θα χεζ..ς!!!!:blink:

 

 

Μου είχε κάνει παρατήρηση η ένοικος του κάτω διαμερίσματος επειδή έχ..ζα το βράδυ.... χαχα!

 

Sent from my HTC using Columba livia

Link to comment
Share on other sites

Μια καλησπέρα από σε όλους σας και από εμένα. Διαβάζω τόσο καιρό όλα αυτά που γράφονται εδώ μέσα και πολλές φορές νόμιζα ότι ορισμένα από τα περιστατικά είναι ή λίγο υπερβολικά ή λίγο τρελά. Αυτά όμως μέχρι και σήμερα το πρωί που μου έτυχε και εμένα ένα πρόβλημα και αναθεώρησα!!. Εδώ και 6 μήνες μετακόμισα από επαρχία στην Αθήνα( σε ενοίκιο σε νεόκτιστη οικοδομή) .Σήμερα το πρωί δέχτηκα ένα τηλέφωνο από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά. Έχω ένα στεγνωτήριο (σαν πλυντήριο είναι )που το χρησιμοποιώ στην βεράντα του διαμερίσματος (δεν χωραει δυστυχώς μέσα στο σπίτι) και με πηρέ για να μου πει ότι ο έχουν κάνει παράπονα ο εργολάβος της οικοδομής και υποστήριξε ότι μερικοί ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της οικοδομής παραπονιούνται ότι τους χαλαει εμφανισιακά επειδή φαίνεται από τον δρόμο ενώ και ο ίδιος ο εργολάβος δεν μπορεί να πουλήσει τα διαμερίσματα που του απέμειναν απούλητα λόγο αυτού του γεγονότος, και μου είπε να το πάρω από εκεί. Ακόμα λένε ότι τους πειράζουν και οι καρέκλες κήπου που έχω μαζεμένες λόγο καιρού σε μια γωνία του μπαλκονιού και να τις κατεβάσω στην αποθήκη. Δεν ξέρω κατά ποσό σας φαίνεται λογικό αλλά εγώ <<χάζεψα>> .Μήπως έχω εγώ άδικο ρε παιδιά????Ξέρει κανείς τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις????Συγγνώμη εάν σας κούρασα.

για τις καρεκλες δε νομιζω να εχουν καποιο δικαιωμα να σου πουνε που ή ποτε ή πως θα τις βαλεις..

για το στεγνωτηριο δε γνωριζω..ξερω πως απαγορευεται να εχεις πλυντηριο στο μπαλκονι σου,αλλα για στεγνωτηριο δεν γνωριζω τι ακριβως ισχυει.

ο ιδιοκτητης τι λεει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για τις καρεκλες δε νομιζω να εχουν καποιο δικαιωμα να σου πουνε που ή ποτε ή πως θα τις βαλεις..

για το στεγνωτηριο δε γνωριζω..ξερω πως απαγορευεται να εχεις πλυντηριο στο μπαλκονι σου,αλλα για στεγνωτηριο δεν γνωριζω τι ακριβως ισχυει.

ο ιδιοκτητης τι λεει?

 

 

Νιώθω ακόμα σαν χαζός που συζητάω ακόμα ένα τέτοιο χαζό θέμα αλλά θέλω πραγματικά τις γνώμες σας γιατί δεν θέλω εάν έχω εγώ άδικο να επιμένω σε αυτό. Αυτό που έχω στην βεράντα σαν σχήμα-διάσταση είναι σαν ένα κοινό πλυντήριο. FREAK_OF_NATURE η απαγόρευση που λες για πλυντήριο στην βεράντα προκύπτει από εσωτερικό κανονισμό ή από κάποιο νόμο???Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος κάτι σχετικό θα ήμουν ευγνώμων .Σακαφλια ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαίωμα να διεκδικήσεις τα μέχρι της λήξεως της μισθώσεως υπόλοιπα μισθώματα, αφού βεβαίως καταδείξεις στο Δικαστήριο ότι το διαμέρισμα παραμένει κενό και άνευ υπαιτιότητός σου και ότι η μισθώτρια απεχώρησε εκ του μισθίου άνευ σπουδαίου λόγου ο οποίος την εξανάγκασε να καταγγείλει την μίσθωση για λόγους αντικειμενικής αδυναμίας να την συνεχίσει..

νομιζω παλιοτερα καπου ειχα διαβασει οτι θα μπορουσε να φυγει νομιμα αν προσπαθουσε να το νοικιασει σε αλλον.

μπορεις να μου πεις μερικα παραδειγματα που μπορουν να δηλωσουν για αδυναμια πληρωμης?οκ αν δουλευαν νομιμα και απολυθηκαν αλλα τι αλλο?θεμα υγειας?

 

@isolut πως θα πας δικαστηριο ενω εδεινες παρανομα ρευμα(+οτιδηποτε παρανομιες εχει το σπιτι)?!

και ενταξει πανω απο 400ε(εργατικα+υλικα) χλωμο να σου εβγαινε να βαψεις 20τμ

@katsapleouras νομιζω οτι απαγορευετε οτιδηποτε χαλαει την προσοψη κτιριου.π.χ. ακομη και να απλωνεις ή να βαζεις a/c ψηλα..

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ακόμα σαν χαζός που συζητάω ακόμα ένα τέτοιο χαζό θέμα αλλά θέλω πραγματικά τις γνώμες σας γιατί δεν θέλω εάν έχω εγώ άδικο να επιμένω σε αυτό. Αυτό που έχω στην βεράντα σαν σχήμα-διάσταση είναι σαν ένα κοινό πλυντήριο. FREAK_OF_NATURE η απαγόρευση που λες για πλυντήριο στην βεράντα προκύπτει από εσωτερικό κανονισμό ή από κάποιο νόμο???Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος κάτι σχετικό θα ήμουν ευγνώμων .Σακαφλια ευχαριστώ για την απάντηση.

 

οχι οχι καμια σχεση με εσωτερικο κανονισμο.

προκυπτει απο το γεγονος πως τα νερα του πλυντηριου παροχετευονται στις υδροροες του μπαλκονιου και καταληγουν στον δρομο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Δεν είμαι και πολύ σχετικός οπότε συγχωρήστε με.

 

Το σπίτι μου είναι μια διώροφη κατοικία όπου εγώ και οι δικοί μου μένουμε στον δεύτερο όροφο και νοικιάζουμε σε ένα ζευγάρι τον πρώτο.

 

Οι ένοικοι θα φύγουν οσονούπω. Θέλουμε στους επόμενους να κάνουμε το εξής: να υπογράψουν ένα συμφωνητικό με κάποιους όρους όπως το ότι η είσοδος δεν είναι αποθηκευτικός χώρος (οι τωρινοί αφήνουν ουκ ολίγα πράγματα) ή π.χ. αν γίνει η οποιαδήποτε φθορά σε τοίχους/πατώματα τότε είναι υποχρεωμένοι να την αποκαταστήσουν, να μην κάνουν φασαρία, να πληρώνουν το ενοίκιο χωρίς καθυστερήσεις και σε περίπτωση που δεν τηρήσουν τους όρους, να έχουμε το δικαίωμα να τους κάνουμε έξωση. Ένα τέτοιο συμφωνητικό κατά πόσο θα μπορούσε να σταθεί σε ένα δικαστήριο (αν υποθέσουμε ότι δεν τηρήσουν τους όρους)? Επίσης μπορούμε να βάλουμε όρο ότι αν χρειαστούμε το διαμέρισμα για ιδιοκατοίκηση, αυτοί θα πρέπει να το εγκαταλείψουν εντός το πολύ 2 μηνών?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω παλιοτερα καπου ειχα διαβασει οτι θα μπορουσε να φυγει νομιμα αν προσπαθουσε να το νοικιασει σε αλλον.

μπορεις να μου πεις μερικα παραδειγματα που μπορουν να δηλωσουν για αδυναμια πληρωμης?οκ αν δουλευαν νομιμα και απολυθηκαν αλλα τι αλλο?θεμα υγειας?

 

 

Δεν αναφέρθηκα σε αδυναμία πληρωμής, αλλά στην δυνατότητα να καταγγείλουν την μίσθωση και να αποχωρήσουν. Π.χ. δημόσιος υπάλληλος που μετατίθεται, εργένης που δημιουργεί οικογένεια και δεν τον καλύπτει το μίσθιο, βλάβη υγείας που αναγκάζει σε μετακόμιση κ.λ.π.

 

 

Οι ένοικοι θα φύγουν οσονούπω. Θέλουμε στους επόμενους να κάνουμε το εξής: να υπογράψουν ένα συμφωνητικό με κάποιους όρους όπως το ότι η είσοδος δεν είναι αποθηκευτικός χώρος (οι τωρινοί αφήνουν ουκ ολίγα πράγματα) ή π.χ. αν γίνει η οποιαδήποτε φθορά σε τοίχους/πατώματα τότε είναι υποχρεωμένοι να την αποκαταστήσουν, να μην κάνουν φασαρία, να πληρώνουν το ενοίκιο χωρίς καθυστερήσεις και σε περίπτωση που δεν τηρήσουν τους όρους, να έχουμε το δικαίωμα να τους κάνουμε έξωση. Ένα τέτοιο συμφωνητικό κατά πόσο θα μπορούσε να σταθεί σε ένα δικαστήριο (αν υποθέσουμε ότι δεν τηρήσουν τους όρους)? Επίσης μπορούμε να βάλουμε όρο ότι αν χρειαστούμε το διαμέρισμα για ιδιοκατοίκηση, αυτοί θα πρέπει να το εγκαταλείψουν εντός το πολύ 2 μηνών?

 

Μπορείς να αναγράψεις τέτοιους όρους στο μισθωτήριο, αρκεί να συμφωνηθούν ως ''ουσιώδεις'' ώστε να μπορούν να στοιχειοθετήσουν λόγο εξώσεως..

 

Αναφορικά με την ιδιοκατοίκηση, έχει πλέον καταργηθεί ως δυνατότητα..κάνε μία έρευνα με την λέξη ''ιδιοκατοίκηση'' στο παρόν νήμα και θα βρεις παλιότερη ανάρτησή μου..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , ξερω μπορει να μην ειναι το καταλληλο τοπικ για να κανω την ερωτηση , αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα , ξερει κανεις αν εχει αρχισει η δηλωση δικαιολογητικων για την Επιδοτηση Ενοικιου 2011 ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , ξερω μπορει να μην ειναι το καταλληλο τοπικ για να κανω την ερωτηση , αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα , ξερει κανεις αν εχει αρχισει η δηλωση δικαιολογητικων για την Επιδοτηση Ενοικιου 2011 ?

 

Όχι ακόμα

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=63619&catid=13

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναγράψεις τέτοιους όρους στο μισθωτήριο, αρκεί να συμφωνηθούν ως ''ουσιώδεις'' ώστε να μπορούν να στοιχειοθετήσουν λόγο εξώσεως..

 

Αναφορικά με την ιδιοκατοίκηση, έχει πλέον καταργηθεί ως δυνατότητα..κάνε μία έρευνα με την λέξη ''ιδιοκατοίκηση'' στο παρόν νήμα και θα βρεις παλιότερη ανάρτησή μου..

 

Μάλιστα. Αν υποθέσουμε ότι κάνουν φασαρία. π.χ. βάζουν δυνατά τη μουσική ενώ εγώ μπορεί να θέλω να κοιμηθώ, αυτό θα μπορούσε να είναι λόγος έξωσης? Γενικά ο νόμος περί υποχρεωτικής 3ετίας είναι παράλογος και για τις δυο πλευρές. Μπορεί ο καθένας να έχει προβλήματα με τον άλλο. Επίσης ο ενοικιαστής μπορεί να χρειάζεται το σπίτι για λιγότερο από 3 χρόνια. Μπορεί και λιγότερο από χρόνο. Είναι δυνατόν ο νόμος να του απαγορεύει να φύγει? Είναι δυνατόν ο νόμος να απαγορεύει στον ιδιοκτήτη να διώξει τον ενοικιαστή? Αν πάνω στο χρόνο χρειαστεί οπωσδήποτε το σπίτι του ελεύθερο, τι κάνει? Τον καθαρίζει? Τόσες τροποποιήσεις κάνουν στους νόμους, αυτόν που είναι από τους πιο αναποτελεσματικούς γιατί τον αφήνουν έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Η παράβαση κάθε όρου που έχει συμφωνηθεί ως ουσιώδης, μπορεί να αποτελέσει λόγο εξώσεως...

 

Η τριετία έχει θεσπισθεί για την προστασία του μισθωτή..εάν υπάρχει δηλ. συμβατική διάρκεια μισθώσεως ενός έτους, μπορεί να την επικαλεσθεί ο μισθωτής και να αποχωρήσει..εάν όμως ο εκμισθωτής θελήσει να τον εξώσει με την πάροδο του έτους, ο μισθωτής μπορεί να επικαλεσθεί την τριετία και να παραμείνει στο μίσθιο...

 

Εάν πάνω στον χρόνο χρειασθείς το σπίτι σου ελεύθερο, απλώς μην το εκμισθώνεις...πρέπει να λάβεις υπ΄όψιν σου ότι και ο μισθωτής έχει ανάγκες και δεν μπορεί να μετακομίζει κάθε έτος επειδή κάποιοι ιδιοκτήτες θέλουν να έχουν εισόδημα σαν να νοικιάζουν με την σεζόν...

 

Παρά ταύτα, αν δεν κάνω λάθος, εφ' όσον υπάρχει έγγραφη και βεβαίας χρονολογίας τροποποίηση της διάρκειας της μισθώσεως, μεταγενέστερη της αρχικής, μπορεί να ισχύσει η νέα μισθωτική διάρκεια κατά παρέκκλιση της αρχικής..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μιά ερώτηση για το αποθεματικο της πολυκατοικιας...

σε εμας την διαχειριση εχει αναλαβει εξολοκλήρου εταιρεια

καποιο καταστημα δεν εχει πληρωσει πετρελαιο τον προηγουμενο χρονο

και τωρα που παρουσιαστηκε προβλημα υγρασιας και ζητησα απο την εταιρια να

με ενημερωση για το ποσο του καταστατικου ωστε να δουμε για μονωση μου

ειπε οτι τα λεφτα τα πηραν για να καλυφθουν τα χρωστουμενα του καταστηματος!!

Οταν τους ρωτησα γιατι δεν μας ενημερωσατε μου ειπαν οτι δεν ηταν υποχρεωμενοι!

αλλά οτι εμεις πρεπει να κινηθουμε νομικα εναντιον του καταστηματος και οχι αυτοι.

ξερετε κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο και εαν αυτοι πρεπει να κινηθει νομικα?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια της διαχειριστικής πράξης (παραγγελία πετρελαίου, αλλαγή λαμπτήρων, πληρωμές συντηρητών κ.λ.π.) με την έννοια του διαχειριστή ως εκπροσώπου της ομάδος συμφερόντων των συνιδιοκτητών μιας πολυκατοικίας, είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα...

 

Θα πρέπει να εξετάσεις, τι έχετε υπογράψει ως συμφωνία με την εταιρεία διαχείρισης...εάν σε αυτήν περιλαμβάνεται και η εκπροσώπησή σας ενώπιον πάσης Αρχής (δικαστικής κ.λ.π.) τότε θα πρέπει να κινηθεί νομικώς εξόδοις σας η εταιρεία...(αυτό προϋποθέτει, όμως, απόφαση γενικής συνέλευσης και διορισμό του τρίτου -εν προκειμένω της εταιρείας- ως διαχειριστού..)

 

Εάν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, είτε θα διορίσετε κάποιον ως διαχειριστή με την αρμοδιότητα να κινηθεί δικαστικώς κατά του οφειλέτου, είτε όλοι μαζί οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες, θα συνυπογράψετε το δικόγραφο της αγωγής που θα διεκδικείτε τα οφειλόμενα...προς αποφυγήν εξόδων, ξεκινήστε με ένα εξώδικο...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία έχω βρε παιδιά, όταν στην πολυκατοικία υπάρχουν κλειστά διαμερίσματα(απούλητα) και δεν πληρώνουν κοινόχρηστα, όταν γίνεται η έκδοση των κοινοχρήστων γίνεται σύμφωνα με τα συνολικά χιλιόστα της πολυκατοικίας ή σύμφωνα με τα χιλιοστά των διαμερισμάτων που κατοικούνται; Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν πληρωνουν κοινοχρηστα;Τι πα να πει δεν εχουν πουληθει;Ακομα και να εχουν μονοσωληνιο και αυτονομο συστημα θερμανσης,πρεπει να πληρωνουν το παγιο,εχοντας βεβαια τα σωματα κλειστα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν πληρωνουν κοινοχρηστα;Τι πα να πει δεν εχουν πουληθει;Ακομα και να εχουν μονοσωληνιο και αυτονομο συστημα θερμανσης,πρεπει να πληρωνουν το παγιο,εχοντας βεβαια τα σωματα κλειστα.

Διότι ο κατασκευαστής το παίζει Κινέζος και η διαχειριστρια λέει πως έτσι λέει ο κανονισμός, το θέμα μου δεν είναι αυτό θα το λύσουμε πιστεύω σε μελλοντική συνέλευση. Στα κοινόχρηστα της θέρμανσης που είναι και το θέμα μας, τα έξοδα κατανέμονται σύμφωνα με τα συνολικά χιλιοστά της πολυκατοικίας και όχι σύμφωνα με τα χιλιοστα των διαμερισμάτων που κατοικουνται. Δηλαδή υπολογιζονται 1000 και όχι 835 που είναι τα χιλιοστα των διαμερισματων που κατοικουνται, αυτό είναι σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Να ερευνήσεις τι αναφέρει ο κανονισμός της πολυκατοικίας...συνήθως στις νεόδμητες οικοδομές, προβλέπεται ότι αναφορικά με τα διαμερίσματα του εργολάβου, εφ' όσον μείνουν απούλητα για κάποιο χρονικό διάστημα, απαλλάσσονται της καταβολής των κοινοχρήστων δαπανών...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους λογαριασμούς κοινοχρήστων που μας "βγαίνουν" :(

Είμαστε το ισόγειο διαμέρισμα 100 τμ σε 3όροφο κτίριο.

Υπάρχουν ακόμα 2 διαμερίσματα, ένα ακριβώς σαν το δικό μου και ένα τρίτο μικρότερο - συνολικά 3 διαμερίσματα.

 

Έχω αρκετές απορίες - διαφωνίες σχετικά με τις δαπάνες που χρεώνονται:

 

α. Για το μήνα Φεβρούαριο, χρέωσε και επιμέρισε 500 λτ πετρέλαιο... :!: ... Δεν είναι πάρα πολλά ρε παιδιά ; Μισός τόνος πετρέλαιο σε ένα μήνα από 3 μόνο διαμερίσματα ;! Τον Ιανουάριο χρέωσε 300λτ, τον Δεκέμβριο 200 λτ... Δηλαδή 3 διαμερίσματα σε 3 μήνες κατανάλωσαν ένα τόνο πετρέλαιο ;! Θυμάμαι στην πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα (κεντρική θέρμανση) βγάζαμε όλο το χειμώνα με 1 τόνο και περίσσευε κιόλας ! Εγώ έχω θερμοστάτη μονίμως στους 19 βαθμούς και οι υπόλοιποι άντε να τον έχουν στους 22, το σπίτι είναι καινούργιο με καλές μονώσεις -σε ό,τι με αφορά το καλοριφέρ δουλεύει πολύ λίγο. Μου φαίνεται εξωφρενική αυτή η ποσότητα! Έχω τρόπο να το ελέγξω;

 

β. Έχουμε βόθρο. Η δαπάνη του υποτίθεται ότι χρεώνεται ανάλογα με την κατανάλωση νερού του καθενός. Η διαχειρίστρια υποτίθεται ότι κοιτάει τους μετρητές του νερού πριν κάνει τον επιμερισμό. Έχω παρατηρήσει ότι εδώ και 3 μήνες, μάλλον χρεώνει αναλογικά με το μέγεθος διότι στο δικό μου και το δικό της που είναι τα ίδια χρεώνει ακριβώς το ίδιο ποσό και κάτι λιγότερο στον 3ο που είναι το δώμα. Δεν θα έπρεπε να αναφέρει στο ποσό και τις μετρήσεις βάσει των οποίων προέκυψε ο επιμερισμός ; Ακόμα κι αν δεν είναι υποχρεωμένη, δεδομένου ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, εγώ θα το έκανα.

 

γ. Χρεώνεται καθαρίστρια 30 ευρώ / μήνα, επιμερίζεται ακριβώς δια του τρία, αλλά δεν υπάρχει απόδειξη, καθότι πρόκειται για "μαύρη" εργασία

- έστω ότι καταπίνω τη μη ύπαρξη απόδειξης, τα 30 ευρώ μου φαίνονται πολλά, δεδομένου ότι οι κοινόχρηστοι χώροι είναι ελάχιστοι (ένας ακάλυπτος περίπου 20 τμ, η πόρτα και η γκαραζόπορτα -που χρησιμοποιεί μόνον η ιδιοκτήτρια- και η εξωτερική σκάλα, που επίσης -εμένα που είμαι ισόγειο- δεν με αφορά καθόλου /αλλά όταν το είπα στην ιδιοκτήτρια - διαχειρίστρια άρχισε να ενίσταται γιατί λέει η ταράτσα είναι κοινόχρηστη και με αφορά βάσει κανονισμού - άσχετα αν τη χρησιμοποιεί ως βεράντα το 3ο διαμέρισμα που είναι δώμα κι εγώ δεν έχω κανένα λόγο να ανεβαίνω)

 

Γενικώς, μην τα πολυλογώ, πληρώνω από 200 ευρώ το μήνα κοινόχρηστα - μου φαίνονται εξωφρενικά :( Εσείς τί λέτε ; :worry:

Δωρεάν αγγελίες για μεταχειρισμένα στο www.patari.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...