Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το λεβητοστασιο εξυπηρετει κεντρικη θερμανση και ειναι πολυ παλαιο πανω απο 30 ετων.............

ειναι περιπου 2.30 μετρα,εκει μεσα δε χωραει αυτονομια.εγω θα αιτηθω να κανει ο καθενας μονος του γιατι μαζι δε μπορουμε,γινονται ολο φασαριες,εξαλλου αυτο το εργο εχει 8.0000 ευρω περιπου και μου ειναι αδυνατο τωρα καθως οι γονεις μου ειναι αρρωστοι και εγω ανεργη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν παιδία μια θεία μου αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα.

 

Έχει τοποθετήσει στο μπαλκόνι του 1ου ορόφου μια ντουλάπα,πλάγίως,κοντά στα διαχωριστικά με το μπαλκόνι του διπλανού διαμερίσματος. Ο ιδιοκτήτης του διπλανού διαμερίσματος διαμαρτυρήθκε επειδή η ντουλάπα η οποία βρίσκεται σχεδόν πάνω από την είσοδο χαλάει την αισθητική πρόσωψη της πολυκατοικίας. Ένας δεύτερος ιδιοκτήτης άλλου διαμερίσματος απείλησε οτι θα κάνει μύνηση για τον ίδιο ακριβώς λόγο..... τελικά ποιος έχει δίκιο ? Εφόσον το μπαλκόνι είναι ιδιοκτησία του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος δεν μπορεί να βάλει οτι θέλει ? Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να διαμαρτύρονταν επειδή στον τοίχο του μπαλκονιού υπάρχει μονάδα κλιματιστικού ή μια ζαρντινιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα κλιματιστικα,υπαρχει και διαταξη της πολεοδομιας που τα απαγορευει,και παλαιοτερα ξηλωνονταν κλιματιστικα,οταν τα κρεμαγαν σαν αγγουρια απο τους τοιχους,γιατι πραγματι,αισθητικα,και ασχετα αν εσενα δεν σε ενοχλει αυτο,ρυπαινει,ειδικα,αν υπαρχει χρωμα που δημιουργει "παραφωνια".

Δες τα κτιρια γραφειων στην Αθηνα,τι "θαυμασια" που δειχνουν,με τα αρκουδισια κρεμασμενα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, με άγχωσες τώρα, δε το ήξερα οτι υπάρχει και διάταξη. Το θεωρώ πολύ τραβιγμένο, άμα ο άλλος χρειάζεται κλιματιστικό απαραίτητα για θέρμανση που θα το βάλει ? Και εγώ τώρα που σκέφτομαι να νοικιάσω ενα ισόγειο σε κτίριο που έχει κριθεί διατηρητέο και δεν υπάρχει εγκατάσταση θέρμανσης θα μπεί κλιματιστικό έξω στην πρόσοψη για θέρμανση τον χειμώνα κυρίως.
Link to comment
Share on other sites

Για το κλιματιστικό και τη ζαρτινιέρα μπορούν να σε καταγγείλουν, όπως κι εσύ μπορείς να τους καταγγείλεις για τέντες, για καναρίνια η για σχοινιά για τα ρούχα ακόμη και στα πίσω μπαλκόνια !!! Γενικότερα, από την πολεοδομία απαγορεύεται οτιδήποτε κρέμεται.

Για την ντουλάπα, εφόσον πατάει στο μπαλκόνι και δεν κρέμεται από πουθενά, δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για το κλιματιστικό και τη ζαρτινιέρα μπορούν να σε καταγγείλουν, όπως κι εσύ μπορείς να τους καταγγείλεις για τέντες, για καναρίνια η για σχοινιά για τα ρούχα ακόμη και στα πίσω μπαλκόνια !!! Γενικότερα, από την πολεοδομία απαγορεύεται οτιδήποτε κρέμεται.

Για την ντουλάπα, εφόσον πατάει στο μπαλκόνι και δεν κρέμεται από πουθενά, δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

 

Να ξεχωρίζουμε τις καταστάσεις για να μην λέμε ό,τι νά'ναι..

 

Πουθενά δεν αναφέρεται στον Γ.Ο.Κ. ότι απαγορεύεται συλλήβδην ό,τι ''κρέμεται''..

 

Για τα κλιματιστικά, απαιτείται από την Πολεοδομία, όπως έχουμε πει πολλάκις, άδεια εργασιών μικρής κλίμακας..

 

Αναφορικά με τις τέντες, όπως έχω τονίσει σε παλαιότερο μήνυμά μου, επιτρέπονται από τον Γ.Ο.Κ., και γενικώς επιτρέπονται εξοχές που δεν υπερβαίνουν τα 40 εκατοστά από το γεωμετρικό στερεό του κτίσματος..

 

Όντως σχετικώς με την ντουλάπα, δεν βλέπω λόγο να μπορέσει να διαμαρτυρηθεί κάποιος..

 

Όλα τα ανωτέρω, όμως, αφορούν το διοικητικό μέρος της υποθέσεως...το τι συνιστά σχετικώς με τον Αστικό Κώδικα, αλλαγή χρήσεως κοινοχρήστου μέρους μιας πολυκατοικίας ή του συνήθους προορισμού αυτού, είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Να ξεχωρίζουμε τις καταστάσεις για να μην λέμε ό,τι νά'ναι..

 

Πουθενά δεν αναφέρεται στον Γ.Ο.Κ. ότι απαγορεύεται συλλήβδην ό,τι ''κρέμεται''..

 

Για τα κλιματιστικά, απαιτείται από την Πολεοδομία, όπως έχουμε πει πολλάκις, άδεια εργασιών μικρής κλίμακας..

 

Αναφορικά με τις τέντες, όπως έχω τονίσει σε παλαιότερο μήνυμά μου, επιτρέπονται από τον Γ.Ο.Κ., και γενικώς επιτρέπονται εξοχές που δεν υπερβαίνουν τα 40 εκατοστά από το γεωμετρικό στερεό του κτίσματος..

 

Όντως σχετικώς με την ντουλάπα, δεν βλέπω λόγο να μπορέσει να διαμαρτυρηθεί κάποιος..

 

Όλα τα ανωτέρω, όμως, αφορούν το διοικητικό μέρος της υποθέσεως...το τι συνιστά σχετικώς με τον Αστικό Κώδικα, αλλαγή χρήσεως κοινοχρήστου μέρους μιας πολυκατοικίας ή του συνήθους προορισμού αυτού, είναι άλλο θέμα...

Αυτό που αναφέρεις αντιβαίνει στα ίδια τα ισχύοντα όπως τα ανέφερες. Τα κλιματιστικά δεν υπερβαίνουν τα 40 εκατοστά ενώ οι τέντες τα υπερβαίνουν κατά πολύ, δεδομένου ότι δεν βάζει κανείς τέντα για να μην την ανοίγει...

Εκτός αυτού, οτιδήποτε και αν κρέμεται από τα μπαλκόνια (γλάστρες-ρούχα) υπερβαίνει κατά πολύ τα 40 εκατοστά έξω από το γεωμετρικό στερεό.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις αντιβαίνει στα ίδια τα ισχύοντα όπως τα ανέφερες. Τα κλιματιστικά δεν υπερβαίνουν τα 40 εκατοστά ενώ οι τέντες τα υπερβαίνουν κατά πολύ, δεδομένου ότι δεν βάζει κανείς τέντα για να μην την ανοίγει...

Εκτός αυτού, οτιδήποτε και αν κρέμεται από τα μπαλκόνια (γλάστρες-ρούχα) υπερβαίνει κατά πολύ τα 40 εκατοστά έξω από το γεωμετρικό στερεό.

 

Τα κλιματιστικά δεν χρειάζονται άδεια εργασιών μικρής κλίμακος επειδή υπερβάινουν ή οχι τα 40 εκ., αλλά επειδή θεωρείται εγκατάσταση και προσθήκη σε υφιστάμενο κτίσμα..πληροφορίες από κάποιον μηχανικό θα διαφωτίσουν...

 

Οι τέντες μπορεί να υπερβαίνουν ό,τι θέλει ο καθένας, ως επίσης και οι γλάστρες...αλλά νόμιζα πως συζητούμε για το τι ισχύει νομοθετικώς και όχι τι προαιρείται να πράξει ο καθένας..

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά δεν χρειάζονται άδεια εργασιών μικρής κλίμακος επειδή υπερβάινουν ή οχι τα 40 εκ., αλλά επειδή θεωρείται εγκατάσταση και προσθήκη σε υφιστάμενο κτίσμα..πληροφορίες από κάποιον μηχανικό θα διαφωτίσουν...

 

Οι τέντες μπορεί να υπερβαίνουν ό,τι θέλει ο καθένας, ως επίσης και οι γλάστρες...αλλά νόμιζα πως συζητούμε για το τι ισχύει νομοθετικώς και όχι τι προαιρείται να πράξει ο καθένας..

 

Δε χρειάζεται να μας διαφωτίσει κανείς, είναι γνωστό σε όλους το ότι τα κλιματιστικά χρειάζονται άδεια. Απλά ανέφερα σε απλή γλώσσα πως απαγορεύεται ότι και να κρέμεται εκτός του μπαλκονιού (αφού σίγουρα υπερβαίνει τα 40εκ από το γεωμετρικό στερεό), ενώ εσύ προτίμησες να το πεις με τα νομοθετημένα εκατοστά.

Τέλος, εγώ νομίζω ότι συζητάμε για το τι ισχύει νομοθετικώς αναλόγως του τι προαιρείται να πράξει ο καθένας.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ''προτίμησα'' να το πω με νομοθετημένα εκατοστά..απλώς μνημόνευσα την σχετική πρόβλεψη του Γ.Ο.Κ. και του Κτιριοδομικού Κανονισμού, που είναι τα κύρια αρμόδια και σχετικά νομοθετήματα ...κατά τα άλλα, μπορεί ο καθένας να κρεμά ό,τι ορέγεται από το μπαλκόνι του..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβαζω κάθε τόσο να επανερχόμαστε στα ίδια και τα ίδια....όταν μερικά πόστ πιό πίσω τα ίδια έχουν αναφερθεί με άλλα λόγια....:X

 

Την νομιμότητα ή όχι, την κρίνει αρμόδιος όταν υπάρχει καταγγελία ...(όπως έχω ανέφερει κατά επανάληψη)

 

Ομως όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος ,αυτό που βλέπουμε όλοι να γίνεται , γιατί προφανώς λαμβάνονται και πολλοί άλλοι νόμιμοι (ή έστω απλά κανόνες ανοχής ή τετελεσμένου) παράγοντες ταυτόχρονα υπόψη από τους αρμοδίους,αλλά επίσης και κάθε περίπτωση είναι και ξεχωριστή ......:!:

 

Οπότε η οποιοδήποτε αναφορά και ερμηνεία κάποιων νόμων γενικά και αόριστα είναι άσκοπη...αν δεν ρωτήσουμε σχετικά με το θέμα μας αυτούς αρμοδίους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν γνωρίζετε:

 

Έχω 2 χρόνια συμβόλαιο σε ένα σπίτι όπου μένω. Θέλω να φύγω (για προσωπικούς λόγους) νωρίτερα. Το σπίτι είναι σε άριστη κατάσταση, όπως το παρέλαβα. Από κάποιους έχω ακούσει ότι χάνεις την εγγύηση αν φύγεις πριν τη λήξη του συμβολαίου.

 

Άκουσα προχθές από γνωστό πως αν έχεις κλείσει χρόνο στο σπίτι που μένεις και φύγεις νωρίτερα τότε δε τη χάνεις την εγγύηση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, έχετε κάποιο νόμο που το λέει;

 

Ευχαριστώ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν γνωρίζετε:

 

Έχω 2 χρόνια συμβόλαιο σε ένα σπίτι όπου μένω. Θέλω να φύγω (για προσωπικούς λόγους) νωρίτερα. Το σπίτι είναι σε άριστη κατάσταση, όπως το παρέλαβα. Από κάποιους έχω ακούσει ότι χάνεις την εγγύηση αν φύγεις πριν τη λήξη του συμβολαίου.

 

Άκουσα προχθές από γνωστό πως αν έχεις κλείσει χρόνο στο σπίτι που μένεις και φύγεις νωρίτερα τότε δε τη χάνεις την εγγύηση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, έχετε κάποιο νόμο που το λέει;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Και την εγγυηση χανεις και ο ιδιοκτητης μπορει να διεκδικησει , ασχετα αν θα τα παρει και ποσα, τα υπολοιπομενα ενοικια μεχρι τα δυο χρονια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και την εγγυηση χανεις και ο ιδιοκτητης μπορει να διεκδικησει , ασχετα αν θα τα παρει και ποσα, τα υπολοιπομενα ενοικια μεχρι τα δυο χρονια.

 

Το λέει αυτό σε κάποιο νόμο φίλε μου; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορες απαντήσεις, καμία όμως τεκμηριωμένη. Θα ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη 2 μήνες νωρίτερα. Πώς θα πληρώσω κάτι για το οποίο δεν κάνω χρήση; Γι αυτό ρωτάω αν το λέει κάποιον νόμος/διάταξη ή απλά είναι λογικό συμπέρασμα...

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το λέει αυτό σε κάποιο νόμο φίλε μου; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορες απαντήσεις, καμία όμως τεκμηριωμένη. Θα ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη 2 μήνες νωρίτερα. Πώς θα πληρώσω κάτι για το οποίο δεν κάνω χρήση; Γι αυτό ρωτάω αν το λέει κάποιον νόμος/διάταξη ή απλά είναι λογικό συμπέρασμα...

 

Το λεει το μισθωτηριο φιλε μου που ειναι ισχυρο οτι και να γραφει.

Οπως αυτος δεν μπορει να σε διωξει πριν τα δυο χρονια σχεδον με τιποτα ετσι κι εσυ εισαι δεσμευμενος.Αν το συμβολαιο δεν ηταν δεσμευτικο και για τους δυο γιατι να το κανουμε ? Μην τα θελουμε ολα υπερ του ενοικιαστου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το λεει το μισθωτηριο φιλε μου που ειναι ισχυρο οτι και να γραφει.

Οπως αυτος δεν μπορει να σε διωξει πριν τα δυο χρονια σχεδον με τιποτα ετσι κι εσυ εισαι δεσμευμενος.Αν το συμβολαιο δεν ηταν δεσμευτικο και για τους δυο γιατι να το κανουμε ? Μην τα θελουμε ολα υπερ του ενοικιαστου.

 

Το συμβόλαιο λέει μόνο για τους όρους αν δεν τηρηθούν θα "πέσει" η εγγύηση. Όχι ότι θα πληρώσω τους μήνες μέχρι το τέλος του συμβολάιου.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο λέει μόνο για τους όρους αν δεν τηρηθούν θα "πέσει" η εγγύηση. Όχι ότι θα πληρώσω τους μήνες μέχρι το τέλος του συμβολάιου.

 

Βρες τον ιδιοκτητη και μιλησε του ομορφα και ωραια και σιγουρα θα βρεθει η λυση ,δεν ειναι ολοι οι ιδιοκτητες κακοι.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο λέει μόνο για τους όρους αν δεν τηρηθούν θα "πέσει" η εγγύηση. Όχι ότι θα πληρώσω τους μήνες μέχρι το τέλος του συμβολάιου.

 

Ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να διεκδικήσει τα υπολειπόμενα μέχρι το τέλος της μισθώσεως μισθώματα, για όσο χρονικό διάστημα παραμείνει ξενοίκιαστο το ακίνητο..

 

Υπό την προϋπόθεση ότι το μίσθιο δεν έχει παραμείνει κενό εξ' υπαιτιότητος του εκμισθωτή..

 

Τα ανωτέρω έχουν γίνει δεκτά από δικαστικές αποφάσεις και δεν έχουν να κάνουν με το μισθωτήριο..αναφορικά,δε, με την εγγύηση, σαφώς και καταπίπτει υπέρ του εκμισθωτή σε περίπτωση παράβασης οιουδήποτε εκ των όρων της μισθώσεως..τέτοια παράβαση είναι και η πρόωρη αποχώρηση εκ του μισθίου..

Link to comment
Share on other sites

Βρες τον ιδιοκτητη και μιλησε του ομορφα και ωραια και σιγουρα θα βρεθει η λυση ,δεν ειναι ολοι οι ιδιοκτητες κακοι.

 

Συμφωνω σε αυτο χωρις να σημαινει οτι η αξιωση για τηρηση των ορων του συμβολαιου κανεις κακους τους ιδιοκτητες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο χωρις να σημαινει οτι η αξιωση για τηρηση των ορων του συμβολαιου κανεις κακους τους ιδιοκτητες.

 

Σε τέτοιες δύσκολες οικονομικές συνθήκες, καλό θα είναι να μην υπάρχουν τέτοιες αξιώσεις από κανέναν..

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες δύσκολες οικονομικές συνθήκες, καλό θα είναι να μην υπάρχουν τέτοιες αξιώσεις από κανέναν..

 

Οι συνθηκες ειναι για οους δυσκολες και πρεπει να υπαρχει κατανοηση και σε αυτους που ζητανε το δικιο τους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες δύσκολες οικονομικές συνθήκες, καλό θα είναι να μην υπάρχουν τέτοιες αξιώσεις από κανέναν..

 

αχμ.

δηλαδη το βρισκεις λογικο να δινεις προς ενοικιαση ενα διαμερισμα και στο 2 μηνο ο αλλος να φευγει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αχμ.

δηλαδη το βρισκεις λογικο να δινεις προς ενοικιαση ενα διαμερισμα και στο 2 μηνο ο αλλος να φευγει?

 

Όταν έχεις 2 χρόνια συμβόλαιο και έχεις εξαντλήσει 18 μήνες βρίσκω λογικό να υπάρχει κατανόηση

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

για 18 μηνες ναι.δε νομιζω κανενας να σου φερει αντιρρηση,ποσο μαλλον οταν υφισταται καποιος λογος.

αλλα αναφερομαι σε περιπτωσειθς(μου εχει τυχει) να νοικιασουν το σπιτι για 3 χρονια και στο 2μηνο να φυγουν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...