Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους, έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα τους τελευταίους μήνες και έχω πρόβλημα με τον κάφρο του επάνω ορόφου. Κάθε βράδυ (μα κάθε βράδυ) :!: από τη 1 μέχρι και τα ξημερώματα ο τύπος και η γκόμενα του δε με αφήνουν να κλείσω μάτι από τις σεξουαλικές τους δραστηριότητες. Επειδή του έχω κάνει παρατήρηση και δε λέει να συμμορφωθεί (το αντίθετο μάλιστα) και επειδή δε νομίζω να βγει άκρη αν του πάω τον κανονισμό της πολυκατοικίας σκέφτομαι να μετακομίσω. Έχω κάνει συμβόλαιο 1 χρόνο και ο ιδιοκτήτης μου έβαλε όρο να τον ειδοποιήσω 3 μήνες πριν γραπτώς :!: (τελος πάντων ο όρος δε με ενοχλεί τόσο αφού δεν μπορώ να φύγω αμέσως λόγω εργασίας). Τί συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις με την εγγύηση από τη στιγμή που όχι μόνο δεν ευθύνομαι για το λόγο της αποχώρησης μου (και δεν είχα καμιά πρόθεση να μετακομίσω) αλλά ζημιώνομαι κιόλας επειδή με βάζει σε επιπλέον έξοδα? Μπορεί ο παραπάνω λόγος αποχώρησης να πάει υπέρ μου? Επίσης, με συμφέρει να ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη 3 μήνες πριν ή θα μου φάει την εγγύηση έτσι κι αλλιώς?

 

Εαν η φασαρια απο την...σεξουαλικη δραστηριοτητα ειναι τοσο μεγαλος μαλλον θα ενοχλουντε και αλλοι.Πηγαινετε ολοι μαζι στην αστυνομια να του κανει συσταση.

Ως αναφορα την εγγυηση αυτη δεν συμπψηφιζεται με ενοικια αλλα επιστρεφεται στον ενοικιαστη μετα την αποχωρηση του και αφου το μισθιο ειναι σε καλη κατασταση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σε όλους, έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα τους τελευταίους μήνες και έχω πρόβλημα με τον κάφρο του επάνω ορόφου. Κάθε βράδυ (μα κάθε βράδυ) :!: από τη 1 μέχρι και τα ξημερώματα ο τύπος και η γκόμενα του δε με αφήνουν να κλείσω μάτι από τις σεξουαλικές τους δραστηριότητες. Επειδή του έχω κάνει παρατήρηση και δε λέει να συμμορφωθεί (το αντίθετο μάλιστα) και επειδή δε νομίζω να βγει άκρη αν του πάω τον κανονισμό της πολυκατοικίας σκέφτομαι να μετακομίσω. Έχω κάνει συμβόλαιο 1 χρόνο και ο ιδιοκτήτης μου έβαλε όρο να τον ειδοποιήσω 3 μήνες πριν γραπτώς :!: (τελος πάντων ο όρος δε με ενοχλεί τόσο αφού δεν μπορώ να φύγω αμέσως λόγω εργασίας). Τί συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις με την εγγύηση από τη στιγμή που όχι μόνο δεν ευθύνομαι για το λόγο της αποχώρησης μου (και δεν είχα καμιά πρόθεση να μετακομίσω) αλλά ζημιώνομαι κιόλας επειδή με βάζει σε επιπλέον έξοδα? Μπορεί ο παραπάνω λόγος αποχώρησης να πάει υπέρ μου? Επίσης, με συμφέρει να ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη 3 μήνες πριν ή θα μου φάει την εγγύηση έτσι κι αλλιώς?

Εγω θα σου προτεινω να κανεις κατι "καφρικο".Λες μεχρι τα ξημερωματα οτι ενοχλουν.Προφανως μετα την πεφτουν για υπνο.Οταν φυγεις εσυ για δουλεια ασε μουσικη ανοιχτη τοσο δυνατα οσο να μην μπορει να κοιμηθει.Καντο 2-3 φορες και πες μου αν θα στρωσει.Το εχω εφαρμοσει και ησυχασα πληρως.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα:

Σε περίπτωση που υπογραφεί διετές συμβόλαιο με ενοικιαστή, μπορεί να "σπάσει" αν πρόκειται για ιδιοκατοίκηση;

 

Αναφορικά με την ιδιοκατοίκηση, έχει πλέον καταργηθεί.. δες και προηγούμενη αναφορά μου, όπου μνημονεύω δειγματοληπτικά και μία δικαστική απόφαση.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2955210#post2955210

 

Γεια σε όλους, έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα τους τελευταίους μήνες και έχω πρόβλημα με τον κάφρο του επάνω ορόφου. Κάθε βράδυ (μα κάθε βράδυ) :!: από τη 1 μέχρι και τα ξημερώματα ο τύπος και η γκόμενα του δε με αφήνουν να κλείσω μάτι από τις σεξουαλικές τους δραστηριότητες. Επειδή του έχω κάνει παρατήρηση και δε λέει να συμμορφωθεί (το αντίθετο μάλιστα) και επειδή δε νομίζω να βγει άκρη αν του πάω τον κανονισμό της πολυκατοικίας σκέφτομαι να μετακομίσω. Έχω κάνει συμβόλαιο 1 χρόνο και ο ιδιοκτήτης μου έβαλε όρο να τον ειδοποιήσω 3 μήνες πριν γραπτώς :!: (τελος πάντων ο όρος δε με ενοχλεί τόσο αφού δεν μπορώ να φύγω αμέσως λόγω εργασίας). Μπορεί ο παραπάνω λόγος αποχώρησης να πάει υπέρ μου? Επίσης, με συμφέρει να ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη 3 μήνες πριν ή θα μου φάει την εγγύηση έτσι κι αλλιώς?

 

Η εγγύηση καταπίπτει ως ποινική ρήτρα υπέρ του εκμισθωτή σε περίπτωση που δεν τηρηθούν εκ μέρους του μισθωτή οι μισθωτικοί όροι..

 

Εν προκειμένω, ο λόγος που αναφέρεις δεν αποτελεί παράβαση εκ μέρους του εκμισθωτή ώστε να καταγγείλεις την μισθωτική σύμβαση και εάν αποχωρήσεις πρώϊμα, δικαιούται ο τελευταίος να παρακρατήσει την εγγύηση κατά την ανωτέρω παράγραφο..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ioma και greece_gus σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Γιάννη η φασαρία είναι αρκετή για να ενοχλεί εμένα - αφού ακριβώς από επάνω έχω το κρεβάτι τους- και αυτό μου αρκεί. Για του υπόλοιπους δε γνωρίζω και δε με ενδιαφέρει. Μπορεί να μην τους ενοχλεί, μπορεί να τη βρίσκουν :p μαζί τους, μπορεί τα διπλανά διαμερίσματα να μην κατοικούνται, πολλά μπορεί...

 

Ioma αυτό που λες το έχω σκεφτεί απλά δε θέλω να φτάσω σε ακρότητες και μπορεί να μου γυρίσει εναντίον μου. Να ενοχλήσω και εγώ τους υπόλοιπους ενοικιαστές. Άσε που ο τύπος δε "νιώνει"...

Link to comment
Share on other sites

«εννοω εαν μπορουν να μου κανουν κατι οσον αφορα στο εξωδικο που μου εστειλαν διοτι δεν συνηγορω στην διευθετηση αναθεωρησεως της αδειας της πολυκατοικιας γιατι καποιοι δινουν ρευμα απο το δικο τους κυριο διαμερισμα σε αλλα διαμερισματα που νοικιαζουν ιδιοκτησια τους..??? και ισχυριζονται οτι εαν αναφερω την παρανομια στη ΔΕΗ θα με πανε στα δικαστηρια για διαφυγοντα κερδη..???»

 

Γραφουν για παρανομια στο εξωδικο;:lol:

Το παραδεχονται δηλαδη;

 

α και επισης μου δινουν 10 ημερες διορια να μεταβω σε πολιτικο μηχανικο δικο τους που εχουν ορισει για να υπογραψω για συμφωνια αναθεωρησης της αδειας...!!!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

παιδια δαπανη στα κοινοχρηστα για μονωση ταρατσας και επισκευη σκεπαστρου προφανως

ειναι των ιδιοκτητων σωστα?

 

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια δαπανη στα κοινοχρηστα για μονωση ταρατσας και επισκευη σκεπαστρου προφανως

ειναι των ιδιοκτητων σωστα?

 

thanks

 

Απολυτα σωστα.:)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα σωστα.:)

ευχαριστω Γιαννη

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

@greece_gus

 

ΓΝΩΣΗ αναφορικά με τον χρόνο που χρειαζεται η ΔΕΗ σε αυτες τις περιπτώσεις. Ή και ότι άλλη ΝΟΜΙΚΗ ΓΝΩΣΗ σχετικά.

 

Το να νοικιάζω ένα διαμέρισμα δίχως παροχή ρεύματος,

είναι σαν να νοικιάζει κάποιος ένα αυτοκίνητο δίχως μηχανή.

 

Γιατί να επιβαρυνθώ εγώ το κόστος του ενοικίου για το διάστημα που το διαμέρισμα αυτό δεν μπορεί να κατοικηθεί???? είναι λογικό αυτό??

 

Δεν εχει παροχη η εχει παροχη και απλα πρεπει να το ενεργοποιησεις (με εγγυηση?)

 

Αν ειναι το πρωτο κανει αρκετες μερες, το δευτερο νομιζω δε θελει πολυ.

Ας μας πει και ο Γιαννης που δουλευει ΔΕΗ

:X
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ioma και greece_gus σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Γιάννη η φασαρία είναι αρκετή για να ενοχλεί εμένα - αφού ακριβώς από επάνω έχω το κρεβάτι τους- και αυτό μου αρκεί. Για του υπόλοιπους δε γνωρίζω και δε με ενδιαφέρει. Μπορεί να μην τους ενοχλεί, μπορεί να τη βρίσκουν :p μαζί τους, μπορεί τα διπλανά διαμερίσματα να μην κατοικούνται, πολλά μπορεί...

 

Ioma αυτό που λες το έχω σκεφτεί απλά δε θέλω να φτάσω σε ακρότητες και μπορεί να μου γυρίσει εναντίον μου. Να ενοχλήσω και εγώ τους υπόλοιπους ενοικιαστές. Άσε που ο τύπος δε "νιώνει"...

το ιδιο ακριβως προβλημα εχουν οι υπολοιποι ενοικοι στην οικοδομη που στεγαζεται το ιατρειο μου(εμενα προφανως και δε με ενοχλει γτ εκεινες τις ωρες λειπω)

και στην αστυνομια απευθυνθηκαν και παρατηρησεις του κανανε και τα νευρα προσπαθησαν να του σπασουνε(μεχρι και κλαρινα ειχαν εβαλει εξω απο την πορτα του αλλα αυτος συνεχιζε το ρεσιταλ.)

 

εσυ προσωπικα μπορεις να αναφερεις το γεγονος στον σπιτονοικοκυρη σου,να του εκφρασεις την εντονη δυσαρεσκεια σου και να του τονισεις το ενδεχομενο του να φυγεις.

μπορει να κανει αυτος κατι-λεμε τωρα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει παροχη η εχει παροχη και απλα πρεπει να το ενεργοποιησεις (με εγγυηση?)

 

Αν ειναι το πρωτο κανει αρκετες μερες, το δευτερο νομιζω δε θελει πολυ.

Ας μας πει και ο Γιαννης που δουλευει ΔΕΗ

 

Να μην εχει καθολου παροχη μπορει να συμβαινει σε δυο περιπτωσεις:

Να ειναι νεοδμητο και ο κατασκευαστης να μην φροντησε να βαλει ρευμα αν και ειναι στις υποχρεωσεις του.

Λογω επανηλλημενων παραβιασεων του ρολογιου να εκοψε την παροχη η ΔΕΗ.

Μονο σε αυτες τις περιπτωσεις την πληρωνουμε και εξαρταται απο το ειδος της παροχης (μονοφασικο , τριφασικο κλπ) το κοστος.

Σε καθε αλλη περιπτωση ο νεος χρηστης του δικτυου πληρωνει μονο την εγγυησης που εξαταται απο τα τετραγωνικα . Για 85 τμ που πληρωσε καποιος προσφατα ειναι 50 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ποσες μερες θελει για ενεργοποιηση?

 

Μια το πολυ δυο μερες.

Η παροχη ειναι που κανει ενα μηνα και παραπανω ισως αν και εχει βελτιωθει η κατασταση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως προβλημα εχουν οι υπολοιποι ενοικοι στην οικοδομη που στεγαζεται το ιατρειο μου(εμενα προφανως και δε με ενοχλει γτ εκεινες τις ωρες λειπω)

και στην αστυνομια απευθυνθηκαν και παρατηρησεις του κανανε και τα νευρα προσπαθησαν να του σπασουνε(μεχρι και κλαρινα ειχαν εβαλει εξω απο την πορτα του αλλα αυτος συνεχιζε το ρεσιταλ.)

 

εσυ προσωπικα μπορεις να αναφερεις το γεγονος στον σπιτονοικοκυρη σου,να του εκφρασεις την εντονη δυσαρεσκεια σου και να του τονισεις το ενδεχομενο του να φυγεις.

μπορει να κανει αυτος κατι-λεμε τωρα.

 

Γεια σου FREAK_OF_NATURE, ότι θα το αναφέρω στον ιδιοκτήτη είναι σίγουρο. Το θέμα είναι κατα πόσο θα με ακούσει. Μπορεί στο τέλος να βγω και μ.....ς της υπόθεσης που δεν αφήνω το παιδί να "χαρεί τον ερωτά του" ασχέτως του γεγονότος ότι πηγαίνω κάθε πρωί στη δουλειά σαν το ζόμπι από την αϋπνία. Είναι να μη σου τύχει. Εγώ πάντως έχω προετοιμαστεί ψυχολογικά για μετακόμιση, απλά θα ήθελα να δώ κατά πόσο μπορώ να γλιτώσω την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως αν δει πως χανει το ενοικιο,αν σκεφτει πως οπως εφυγες εσυ μπορει να φευγει ο καθενας μετα, θα ενδιαφερθει.

φιλος μου εμενε σε οικοδομη με παραπλησιο θεμα.η απο πανω του εβαζε σκουπα καθε μεσημερι,το βραδυ εβαζε την εγγονη της πανω σε μια καρεκλα και την εκανε αυτοκινητακι.

δε μπορουσαν οχι ματι να κλεισουν,ουτε στο σπιτι να κατσουν να ηρεμησουν.

το ειπε στον ιδιοκτητη (αφου φυσικα εκανε παρατηρησεις στην απο πανω και αυτη συνεχιζε).

αυτος τον εγραψε κανονικοτατα.

και ξενοικιασε και ενημερωσε τους επιδοξους ενοικιαστες για την κατασταση.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE έχει λογική αυτό που λες, αλλά δε νομίζω να ανησυχεί ιδιαίτερα ο ιδιοκτήτης. Διότι όλο και κάποιον ανυποψίαστο θα βρει πάλι να το νοικιάσει.

Πάντως ειλικρινά θα προτιμούσα να μένουν παιδιά από πάνω (και η γιαγιά πακέτο :p). Και μου έχει τύχει παλιότερα: έτρεχαν, φώναζαν όλο το απόγευμα αλλά κάποια στιγμή το βράδυ κατά τις 11 ησύχαζαν. Τα παιδιά είχαν νηπιαγωγείο-σχολείο την επόμενη και οι γονείς δουλειά. Όσο για τους ενοικιαστές φυσικά και θα τους ενημερώσω αν τους πετύχω. Εκτός αν είναι κι αυτοί από το ίδιο ανέκδοτο και καταλήξουν να κάνουν όλοι μαζί ωραία παρέα :lol: :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Εχω ενοικιαση εδω και 3,5 χρονια ενα καινουργιο δυαρι(πρωτη ενοικιαση)στο Ηρακλειο Κρητης και υπηρξε μια βλαβη στον θερμοστατη του θερμοσιφωνα του διαμερισματος.Κοστισε η αντικατασταση του θερμοστατη και ο θερμοστατης,ολα μαζι,τριαντα ευρω.Ποιος πρεπει να πληρωση την ζημια αυτη?Ο μισθωτης,η εγω που το εκμισθωνο το διαμερισμα?Ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Εχω ενοικιαση εδω και 3,5 χρονια ενα καινουργιο δυαρι(πρωτη ενοικιαση)στο Ηρακλειο Κρητης και υπηρξε μια βλαβη στον θερμοστατη του θερμοσιφωνα του διαμερισματος.Κοστισε η αντικατασταση του θερμοστατη και ο θερμοστατης,ολα μαζι,τριαντα ευρω.Ποιος πρεπει να πληρωση την ζημια αυτη?Ο μισθωτης,η εγω που το εκμισθωνο το διαμερισμα?Ευχαριστω πολυ!!

 

Αν δεν αναφερει κατι το μισθωτηριο οι ηλεκτρολογικες και αλλες βλαβες που δεν οεφειλοντε σε κακη χρηση ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη.Τωρα θα μου πεις πως να αποδειξεις οτι δεν φταις εσυ...Λιγο δυσκολο αλλα κοινη λογικη δεν μπορει να πει οτι χαλασες εσυ τον θερμοστατη.Δεν ειναι πομολο απο πορτα να το ζορισες.Εξ αλλου το κοστος ειναι πολυ μικρο...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....Σίγουρα γι αυτό που θέλω τη βοήθεια σας εχει ξαναρωτηθεί. Αν στα κοινόχρηστα (στη δική μου περίπτωση, μόνο ΔΕΗ,νερό και καθαρισμός και όροφοι ΙΣ, 1ος & 2ος) που υπολογίζονται βάσει χιλιοστών και τέλειωσε ή υπάρχει κάποια προσαύξηση σε 2ο και 1ο όροφο? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Εχω ενοικιαση εδω και 3,5 χρονια ενα καινουργιο δυαρι(πρωτη ενοικιαση)στο Ηρακλειο Κρητης και υπηρξε μια βλαβη στον θερμοστατη του θερμοσιφωνα του διαμερισματος.Κοστισε η αντικατασταση του θερμοστατη και ο θερμοστατης,ολα μαζι,τριαντα ευρω.Ποιος πρεπει να πληρωση την ζημια αυτη?Ο μισθωτης,η εγω που το εκμισθωνο το διαμερισμα?Ευχαριστω πολυ!!

 

Όπως έχουμε ξαναπεί, κριτήριο δεν είναι το ύψος της ζημίας, αλλά το εάν η βλάβη προέρχεται εκ της συνήθους χρήσεως ή εκ κακής χρήσεως...φρονώ επομένως, ότι εν προκειμένω θα πρέπει να χρεωθεί ο ιδιοκτήτης την ζημία, αφ' ενός με διότι δεν προκύπτει κακή χρήση του θερμοσίφωνα, αφ' ετέρου δεν δικαιολογείται ζημία εκ χρήσεως μόνον 3,5 ετών...

 

Καλησπέρα σας....Σίγουρα γι αυτό που θέλω τη βοήθεια σας εχει ξαναρωτηθεί. Αν στα κοινόχρηστα (στη δική μου περίπτωση, μόνο ΔΕΗ,νερό και καθαρισμός και όροφοι ΙΣ, 1ος & 2ος) που υπολογίζονται βάσει χιλιοστών και τέλειωσε ή υπάρχει κάποια προσαύξηση σε 2ο και 1ο όροφο? Ευχαριστώ.

 

Ειδική προσαύξηση λόγω ορόφου, υπάρχει κατά κανόνα στα χιλιοστά του ανελκυστήρος (συντήρηση-ανταλλακτικά)..

Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλο προβλημα.ειμαι ιδιοκτητρια του 70 τις 100 μιας πολυκατοικιας του 79 χωρις κανονισμο.μια που αγορασε πριν 1 χρονο ενα διαμερισμα στον πρωτο οροφο που ανηκε σε μια θεια μου,μου εχει κανει το βιο αβιωτο,επειμενει με μεγαλη μανια να φτιαξουμε αυτονομια μαζι,ενω δε λεει ουτε καλημερα και υποψιαζομαι οτι μπορει ακομη και να με κλεβει στα καυσιμα,της ειπα να κανουμε ξεχωριστα στην ταρατσα με δικο του καζανι ο καθενας και δε θελει ουτε να το ακουσει.το παλιο λεβητοστασιο βρισκεται στο υπογειο που ειναι ολο ιδιοκτησια μου με ρευμα και νερο ξεχωριστο ρολοι ,

και αυτη επιμενει να λαβει κλειδι του υπογειου για να φτιαξει τη θερμανση,ενω εγω διαφωνω καθετα επειδη δε μπορουμε καν να συνενοηθουμε.προτεινα αεριο και διαφωνει,θελει να λαβει το κλειδι και δεν υπαρχει κανενας διαδρομος για το λεβητοστασιο,ειναι μες τη μεση της ιδιοκτησιας μου.τι γνωμη εχετε σας παρακαλω;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στην ταράτσα απαγορεύονται από όσο γνωρίζω, να υπάρχουν βαρέλια και κάθε είδους δεξαμενή καυσίμων ( μονάχα στο μπαλκόνι σου μπορείς να τοποθετήσεις ). Από εκεί και πέρα, λογικά εφόσον κατέχεις το 70%, εσύ αποφασίζεις και έχεις τον πρώτο λόγο για όλα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλο προβλημα.ειμαι ιδιοκτητρια του 70 τις 100 μιας πολυκατοικιας του 79 χωρις κανονισμο.μια που αγορασε πριν 1 χρονο ενα διαμερισμα στον πρωτο οροφο που ανηκε σε μια θεια μου,μου εχει κανει το βιο αβιωτο,επειμενει με μεγαλη μανια να φτιαξουμε αυτονομια μαζι,ενω δε λεει ουτε καλημερα και υποψιαζομαι οτι μπορει ακομη και να με κλεβει στα καυσιμα,της ειπα να κανουμε ξεχωριστα στην ταρατσα με δικο του καζανι ο καθενας και δε θελει ουτε να το ακουσει.το παλιο λεβητοστασιο βρισκεται στο υπογειο που ειναι ολο ιδιοκτησια μου με ρευμα και νερο ξεχωριστο ρολοι ,

και αυτη επιμενει να λαβει κλειδι του υπογειου για να φτιαξει τη θερμανση,ενω εγω διαφωνω καθετα επειδη δε μπορουμε καν να συνενοηθουμε.προτεινα αεριο και διαφωνει,θελει να λαβει το κλειδι και δεν υπαρχει κανενας διαδρομος για το λεβητοστασιο,ειναι μες τη μεση της ιδιοκτησιας μου.τι γνωμη εχετε σας παρακαλω;;;;;;;;

 

αυτη επιμενει να φτιαξουμε μαζι ομως.

καποιος μηχανικος μου ειπε οτι επιτρεπεται στην ταρατσα να φτιαξει ο καθενας δικο του η να βαλουμε γκαζι.αλλα αυτη δεν το δεχεται και θελει να ακυρωσει το συμβολαιο μου για να γινει κοινοχρηστο το υπογειο,γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

το παλιο λεβητοστασιο βρισκεται στο υπογειο που ειναι ολο ιδιοκτησια μου με ρευμα και νερο ξεχωριστο ρολοι ,

και αυτη επιμενει να λαβει κλειδι του υπογειου για να φτιαξει τη θερμανση,ενω εγω διαφωνω καθετα επειδη δε μπορουμε καν να συνενοηθουμε.προτεινα αεριο και διαφωνει,θελει να λαβει το κλειδι και δεν υπαρχει κανενας διαδρομος για το λεβητοστασιο,ειναι μες τη μεση της ιδιοκτησιας μου.τι γνωμη εχετε σας παρακαλω;;;;;;;;

 

Εάν κατάλαβα καλά..το λεβητοστάσιο εξυπηρετεί μόνον δικές σου ιδιοκτησίες, ή όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας..;

 

Εάν εξυπηρετεί μόνον εσένα και τις ιδιοκτησίες σου, δεν μπορεί να κάνει τίποτε η άλλη ιδιοκτήτρια..εάν όμως εξυπηρετεί όλα τα διαμερίσματα, τότε σαφώς τίθεται θέμα συντήρησης και δικαιώματος πρόσβασης στον χώρο του λεβητοστασίου..

 

πόση είναι η νόμιμη αυξηση μετα το τελος του συμβολαιου?

 

Στις επαγγελματικές μισθώσεις, που δεν έχει προβλεφθεί αύξηση από την μισθωτική σύμβαση και υπάρχει αναγκαστική παράταση βάσει νόμου, είναι το 75 % του μέσου όρου του τιμαρίθμου των τελευταίων 12 μηνών, όπως αυτός ανακοινώνεται από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία..

 

Στις μισθώσεις κατοικίας, η αύξηση μετά την λήξη, όπως και η παράταση, διαμορφώνεται ελεύθερα και δεν υπάρχει κανόνας..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...