Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κλειδωμα έχει και τα αρνητικά του.

 

Αν γίνει σεισμός ή πιάσετε φωτιά... μέσα στον πανικό θα ψάχνει κανείς κλειδιά να πεταχτεί έξω ;

 

Μπορουν να αλλαξουν τον αφαλο με ενα που θα εχει πομολο απο την εσωτερικη πλευρα αντι για κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορουν να αλλαξουν τον αφαλο με ενα που θα εχει πομολο απο την εσωτερικη πλευρα αντι για κλειδι.

 

Όταν όμως είναι κλειδωμένη η πόρτα, είναι κλειδωμένη είτε έχει πόμολο είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως είναι κλειδωμένη η πόρτα, είναι κλειδωμένη είτε έχει πόμολο είτε όχι.

 

To πομολο ειναι αντι για κλειδι απο την εσωτερικη πλευρα.Πχ οταν θες να κλειδωσεις απο μεσα απλα το γυρνας χωρις να βαζεις κλειδι.Φαντασου σαν ενα κλειδι που εχει ακρη σαν πετουγια και ειναι μονιμα στην πορτα.

εντιτ :το εχω δει στην πραξη σε καταστημα .εψαξα για δειγμα στο νετ αλλα δεν βρισκω τωρα κατι :O

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδωμα έχει και τα αρνητικά του.

 

Αν γίνει σεισμός ή πιάσετε φωτιά... μέσα στον πανικό θα ψάχνει κανείς κλειδιά να πεταχτεί έξω ;

Δεν το συζητω,εχεις δικηο,αλλα ο κοσμος εχει τρελλαθει,και αυτα τα θεωρει σπανια,και για αυτο βαζει το αλλο σαν προτεραιοτητα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρανομο το να εχουν το κλειδι της ταρατσας πανω στη πορτα και να μπορει να την ανοιγει ο καθενας; Κανονικα το κλειδι δε πρεπει να το εχει ο διαχειριστης ( ή και οι ιδιοκτητες ) και η πορτα να ειναι κλειδωμενη;
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει αποφασιστεί να κλειδώνει η πόρτα της ταράτσας, κλειδί δικαιούνται να έχουν όσοι έχουν δικαίωμα σ' αυτή. Δηλαδή, εφόσον είναι κοινόχρηστη, όλοι οι ένοικοι.

 

Από εκεί και μετά επαφίεται στην υπευθυνότητα του καθενός ώστε να ξανακλειδώνει φεύγοντας.

Link to comment
Share on other sites

To πομολο ειναι αντι για κλειδι απο την εσωτερικη πλευρα.Πχ οταν θες να κλειδωσεις απο μεσα απλα το γυρνας χωρις να βαζεις κλειδι.Φαντασου σαν ενα κλειδι που εχει ακρη σαν πετουγια και ειναι μονιμα στην πορτα.

εντιτ :το εχω δει στην πραξη σε καταστημα .εψαξα για δειγμα στο νετ αλλα δεν βρισκω τωρα κατι :O

'Εχει ενδιαφέρον αυτό που λες, δεν το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τετοιο μοντελο ειναι και το CY312(υπαρχουν και αλλοι κωδικοι CY305,309 κλπ) της Φιλανδικης ABLOY,σιγουρα υπαρχουν και αλλες εταιρειες αλλα η συγκεκριμενη (χωρις να να ληφθει σαν διαφημιση) ειναι απο τις κορυφαιες του κοσμου,απο τις κλειδαριες της δεν εχω καμια αλλα εχω αρκετα απο τα πανακριβα και ακρως αποτελεσματικα λουκετα της.

 

http://img715.imageshack.us/img715/2043/cy312large.jpg

 

απο εξω για να ανοιξει χρειαζεται το κλειδι ενω απο μεσα απλα στρεφεις το μικρο πομολακι που ειναι μονιμα τοποθετημενο επανω στον μυλο της κλειδαριας.

 

Η αντιπροσωπεια ειναι http://www.abloy.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουστεί λίγο χαζό, αλλά αν το πομολάκι είναι σαν να υπάρχει κλειδί επάνω (δλδ η κλειδαριά απεμπλεγμένη στην ουσία) δεν θα είναι πιο εύκολη σε περίπτωση διάρρηξης? Πχ σε κλειδαριά απλού τύπου με το κλειδί από την μία πλευρά τοποθετημένο και με έναν απλό συνδετήρα έχω δει άτομα που καταφέρνουν να την γυρίσουν από την εξωτερική πλευρά (και άρα να ξεκλειδώσουν)

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουμε βγεί νομίζω εκτός θέματος....αυτό που λές είναι σωστό, γιατί κάποια παρόμοια που έχω δεί,δεν κλειδώνει με πλήρη στροφή όπως κάνει κλασικά ένα κλειδί.Απλά σαν ενα είδος "ασφάλειας της κλειδαριάς" είναι όπως έχουν παρόμοια πχ τα κουφώματα αλουμινίου.

 

Επίσης με το σύστημα αυτό,δεν λειτουργεί ηλεκτρικά η κλειδαριά να ανοίξεις από το διαμέρισμα ακόμα και να μην έχεις βάλει "την ασφάλεια".

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Εχει η αδελφη μου το εξης προβλημα στην πολυκατοικια που μενει...???

Η πολυκατοικια (σε οικοπεδο στο οποιο εχει φτιαχτει η εν λογω πολυκατοικια...το υπολοιπο του οικοπεδου ανηκει σε αλλον ο οποιος μελλοντικα θα χτισει και αυτος) αποτελειται απο 3 οροφους οπου καθε ιδιοκητης (συνολο δηλ. 4) εχει απο 1 οροφο...(εκ των οποιων 1 ανηκει στην αδελφη μου)... στο κενο οικοπεδο που ανεφερα παρκαρουν οι 2 ιδιοκτητες της πολυκατοικιας τα αυτοκινητα τους και η αδελφη μου στο δρομο..!!..οταν αποφασισε λοιπον να παρκαρει σε ενα κομματι της αυλης της πολυκατοικιας (δεν εμποδιζει καθολου...η υπολοιπη αυλη ειναι κηπος) της ειπαν να το παρει διοτι απαγορευτε και οτι αυτοι εχουν την πλειοψηφια και κανουν οτι θελουν...υπαρχει λυση...δηλ. να παρκαρει και αυτη στο μερος που ανεφερα..??

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Εχει η αδελφη μου το εξης προβλημα στην πολυκατοικια που μενει...???

Η πολυκατοικια (σε οικοπεδο στο οποιο εχει φτιαχτει η εν λογω πολυκατοικια...το υπολοιπο του οικοπεδου ανηκει σε αλλον ο οποιος μελλοντικα θα χτισει και αυτος) αποτελειται απο 3 οροφους οπου καθε ιδιοκητης (συνολο δηλ. 4) εχει απο 1 οροφο...(εκ των οποιων 1 ανηκει στην αδελφη μου)... στο κενο οικοπεδο που ανεφερα παρκαρουν οι 2 ιδιοκτητες της πολυκατοικιας τα αυτοκινητα τους και η αδελφη μου στο δρομο..!!..οταν αποφασισε λοιπον να παρκαρει σε ενα κομματι της αυλης της πολυκατοικιας (δεν εμποδιζει καθολου...η υπολοιπη αυλη ειναι κηπος) της ειπαν να το παρει διοτι απαγορευτε και οτι αυτοι εχουν την πλειοψηφια και κανουν οτι θελουν...υπαρχει λυση...δηλ. να παρκαρει και αυτη στο μερος που ανεφερα..??

 

 

Ο καθε ιδιοκτητης διαμερισματος εχει και χιλιοστα επι του οικοπεδου και των κοινοχρηστων χωρων και κανεις δεν μπορει να του τα αφαιρεσει για οποιοδηποτε λογο.

Με επιφυλαξη αν στον κανονισμο της πολυκατοικιας για τα parkinng υπαρχει ειδικη ρυθμιση αλλα και παλι δεν νομιζω να ειναι νομιμη.

 

Ας παρκαρει και ας τους αφησει να γαυγιζουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστα επι του οικοπεδου δεν εχουν σχεση με το παρκαρισμα.

 

Και το ποιος θα παρκαρει με τι εχει να κανει ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε ιδιοκτητης διαμερισματος εχει και χιλιοστα επι του οικοπεδου και των κοινοχρηστων χωρων και κανεις δεν μπορει να του τα αφαιρεσει για οποιοδηποτε λογο.

Με επιφυλαξη αν στον κανονισμο της πολυκατοικιας για τα parkinng υπαρχει ειδικη ρυθμιση αλλα και παλι δεν νομιζω να ειναι νομιμη.

 

Ας παρκαρει και ας τους αφησει να γαυγιζουν.

 

η πολυκατοικια δεν εχει καταστατικο..!!!!! ευτυχως ή δυστυχώς..?!?!?

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Και το ποιος θα παρκαρει με τι εχει να κανει ?

 

Οι χωροι σταθμευσης ειναι οριοθετημενοι στην αδεια της οικοδομης, δεν μπορει να παρκαρει ο καθενας οπου θελει. Αν δεν υπαρχουν θεσεις σταθμευσης τοτε απλα ειναι κοινοχρηστοι χωροι (πχ ακαλυπτος) και η χρηση τους δεν ειναι για παρκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι χωροι σταθμευσης ειναι οριοθετημενοι στην αδεια της οικοδομης, δεν μπορει να παρκαρει ο καθενας οπου θελει. Αν δεν υπαρχουν θεσεις σταθμευσης τοτε απλα ειναι κοινοχρηστοι χωροι (πχ ακαλυπτος) και η χρηση τους δεν ειναι για παρκαρισμα.

 

δηλαδη μπορουμε και εμεις να απαιτησουμε να χαλασουν τον κηπο..??? ή θα πουν οτι εχουνε την πλειοψηφια..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

η πολυκατοικια δεν εχει καταστατικο..!!!!! ευτυχως ή δυστυχώς..?!?!?

 

Κακο αυτο γιατι μπορουν να φτιαξουν τωρα οπως τον θελουν οι δυο.Νομιζω ομως οτι οταν αγοραζεις ενα διαμερισμα ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει κανονισμος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κακο αυτο γιατι μπορουν να φτιαξουν τωρα οπως τον θελουν οι δυο.Νομιζω ομως οτι οταν αγοραζεις ενα διαμερισμα ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει κανονισμος.

 

δυστυχως η πολυκατοικια ειναι οικογενειακη(μεταξυ συγγενων οι οροφοι ιδιοκτησιας)...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η πολυκατοικια ειναι οικογενειακη(μεταξυ συγγενων οι οροφοι ιδιοκτησιας)...

 

Αυτο δεν νομιζω οτι τους δεν τους υποχρεωνε να εχουν κανονισμο πριν πουλησουν το διαμερισμα στην αδερφη σου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν νομιζω οτι τους δεν τους υποχρεωνε να εχουν κανονισμο πριν πουλησουν το διαμερισμα στην αδερφη σου.

 

επειδη τελικα το προβλημα μου μαλλον ειναι πολυπλοκο...??!?!? εαν βαλει το αυτοκινητο της σε μια ακρη στην αυλη θα μπορουν να της κανουν κατι...????(νομικα εννοω)???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

επειδη τελικα το προβλημα μου μαλλον ειναι πολυπλοκο...??!?!? εαν βαλει το αυτοκινητο της σε μια ακρη στην αυλη θα μπορουν να της κανουν κατι...????(νομικα εννοω)???

 

Αφου παρκαρουν και αυτοι εκει και δεν εχουν με συμβολαιογραφικη πραξη θεση για parking τιο να της κανουν ??? Μονο να ...γαυγιζουν μπορουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αφου παρκαρουν και αυτοι εκει και δεν εχουν με συμβολαιογραφικη πραξη θεση για parking τιο να της κανουν ??? Μονο να ...γαυγιζουν μπορουν.

 

οι αλλοι παρκαρουν ...υποτιθεται... στο οικοπεδο του αλλουνου...???????το οποιο ξεχωριζει ας πουμε ξεχωριζει απο την κοινοχρηστη αυλη με μια σιτα..

LG G4
Link to comment
Share on other sites

οι αλλοι παρκαρουν ...υποτιθεται... στο οικοπεδο του αλλουνου...???????το οποιο ξεχωριζει ας πουμε ξεχωριζει απο την κοινοχρηστη αυλη με μια σιτα..

 

Αν ο αλλος τους εχει δωσει αυτο το δικαιωμα τοτε αλλαζει...Νομιζα οτι παρκαρουν στα ορια του δικου τους οικοπεδου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αλλος τους εχει δωσει αυτο το δικαιωμα τοτε αλλαζει...Νομιζα οτι παρκαρουν στα ορια του δικου τους οικοπεδου.

 

ο αλλος δεν εχει προβλημα με κανεναν αυτοι οι 2 εχουν με αυτηνν :)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...