Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει ρητός κανόνας δικαίου που να καθορίζει τα παραπάνω, παρά μόνον αφορά το όσα έχει δεχθεί η νομολογία των Δικαστηρίων...

 

Αφορά ίσως το δυσκολότερο προς επίλυση θέμα στις διαφορές των συνιδιοκτητών και τις μισθωτικές διαφορές, αλλά με δυο λόγια μπορώ να διευκρινήσω τα εξής :

 

Είθισται να θεωρείται ο μισθωτής ως ''οινεί επικαρπωτής'', δηλαδή εκείνος που απολαμβάνει την χρήση του ακινήτου, ενώ ο εκμισθωτής αντιμετωπίζεται ως ''ψιλός κύριος''..

 

Αυτό έχει ως συνέπεια, ο μσθωτής να επιβαρύνεται με δαπάνες χρήσεως, λειτουργίας και συντήρησης ή δαπάνες τακτικής βάσεως και περιοδικώς επαναλαμβανόμενες, ενώ ο ιδιοκτήτης με δαπάνες επισκευής, αντικατάστασης ή ανακαίνισης παγίων και σταθερών πραγμάτων...

 

Με βάση τα ανωτέρω, ίσως είναι ευκολότερο να δοθεί μία απάντηση σε ένα μεγάλο μέρος δαπανών αναφορικά με τον επιμερισμό τους , π.χ. :

 

Οι μηνιαίες δαπάνες θέρμανσης και ετησίας συντήρησης του καυστήρα, χρεώνονται στον μισθωτή, οι δαπάνες εγκατάστασης, έκτακτης συντήρησης και ανταλλακτικών, στον ιδιοκτήτη...

 

Οι δαπάνες για αλλαγή λαμπτήρων, στον μισθωτή αλλά οι δαπάνες για αντικατάσταση ηλεκτρολογικού υλικού (μπουτόν, πρίζες, καλωδιώσεις, κουδούνια, θυροτηλεοράσεις, κ.λ.π. ) στον ιδιοκτήτη..για να γίνει κατανοητότερο το ίδιο παράδειγμα και χαριτολογόντας, εάν υπήρχε περίπτωση να επισκευάζονται και να συντηρούνται οι λαμπτήρες, θα χρεώνετο ο μισθωτής, ενώ σε περίπτωση αντικαταστάσεώς των, ο ιδιοκτήτης...

 

Να επισημάνω μόνον, ότι σε περίπτωση που έχει συμφωνηθεί άλλως στο μισθωτήριο, υπερισχύει η ειδική τούτη συμφωνία κατά παρέκκλιση όσων αναλύθηκαν...

 

Βεβαίως, θα υπάρξουν ασφαλώς και περιπτώσεις όπου η διάγνωση της έννομης αντιμετώπισης δεν θα είναι τόσο εύκολη, π.χ. ποιος πληρώνει την ασφάλεια του κηπουρού, ποιος τις γλάστρες και ποιος τα φυτά και τα φυτοφάρμακα, ποιος τα κηπευτικά εργαλεία...και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ.

ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΝΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ 4ο ΟΡΟΦΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1967.ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΗΛΙΑΚΟ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΛΟΓΩ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΚΤΛ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΗΛΙΑΚΟΙ ΟΥΤΕ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΠΙΑΤΑ. ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ (ΠΡΙΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ) ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο 5ος ΟΡΟΦΟΣ ΚΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΙΑ ΕΒΑΛΕ ΗΛΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΨΩ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ? Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ 90% ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩΙ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΞΗΛΩΣΟΥΝ? ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μας πεις τι ακριβώς προβλέπει ο κανονισμός..εάν αναφέρεται στην ταράτσα ως κοινόχρηστο χώρο, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα να τοποθετήσεις ηλιακό..

 

Εάν κάνει μνεία για αποκλειστική χρήση της ταράτσας ή του δώματος από κάποιον συνιδιοκτήτη, τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι..

 

Το γιατί επετράπη ή όχι σε κάποιον άλλο να κάνει ή να μην κάνει κάτι, μας είναι αδιάφορο..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε 2 μήνες λήγει το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα κάποιους που ξέρουν (είμαι καινούριος ενοικιαστής - μόλις 2έτη):

 

  1. Θα πρέπει να κάνω εγώ νύξη στον ιδιοκτήτη για ανανέωση;
  2. Την εποχή αυτή που πραγματικά υπάρχει κρίση, μειώσεις μισθών, αυξήσεις στα προϊόντα και ΦΠΑ κλπ, θα ήταν παράλογο να ζητήσω μείωση ενοικίου; Γνωρίζετε περιπτώσεις όπου οι ιδιοκτήτες έκαναν μείωση στο ενοίκιο (σε κατοικίες);
  3. Σε περίπτωση που δε συμφωνήσω με τον ιδιοκτήτη μου για ανανέωση του συμβολαίου, πρέπει να εγκαταλείψω το σπίτι *άμεσα* ή έχω ένα "περιθώριο" χρόνου (πχ 3-4 μήνες) μέχρι να βρώ άλλο σπίτι (καταβάλλοντας φυσικα το ενοίκιο που είχαμε συμφωνήσει στο 1ο συμβόλαιο);

 

Παρακαλω να με διαφωτίσει κάποιος που τα έχει "περάσει" αυτά για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι.... :)

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

http://www.myhouses.gr/misthotirio.pdf

1. Φυσικά. Μετά την λήξη του συμβολαίου σου θα πρέπει να το ανανεώσετε αν επιθυμείς να μείνεις.

15. ΣΙΩΠΗΡΗ ΑΝΑΜΙΣΘΩΣΗ - ΠΑΡΑΤΑΣΗ. Η σιωπηρή αναμίσθωση ή η σιωπηρή παράταση του χρόνου της μίσθωσης αποκλείεται απολύτως και για κανένα λόγο δεν μπορεί να θεωρηθεί ως σιωπηρή αναμίσθωση ή σιωπηρή παράταση του χρόνου της μίσθωσης ή για οποιαδήποτε αιτία τυχόν παραμονή του μισθωτή στο μίσθιο μετά την λήξη της μίσθωσης. Το ποσό που τυχόν θα εισπραχθεί από τον εκμισθωτή κατά τον χρόνο αυτό θα θεωρείται ότι του καταβλήθηκε λόγω αποζημίωσής του για την εμπρόθεσμη παράδοση του μισθίου. Ρητή ή σιωπηρή παράταση της μίσθωσης δεν τεκμαίρεται και αν ακόμη ο εκμισθωτής χαρακτήρισε σε απόδειξη που αφορά χρόνο μετά τη λήξη της μίσθωσης το ποσό ως «μίσθωμα».

2. Φυσικά και μπορείς να επαναδιαπραγματευτείς το ενοίκιο. Τώρα λίγο δύσκολο να το δεχτούν... Μη σου πω, πως θα σου ζητήσουν και τη νόμιμη αύξηση που υπολογίζεται από το τρέχοντα πληθωρισμό. Αυτό έχει να κάνει με τη σχέση που είχες με τους ιδιοκτήτες (κάτι το οποίο είναι άμεσα συνδεδεμένο με το αν ήσουν κύριος στο οικονομικό κομμάτι)

3.Αν λήγει στις 30 Αυγούστου θα πρέπει να έχεις φύγει μέχρι τότε αν δεν επιθυμείς ανανέωση. Μετά το πέρας του συμβολαίου είναι παράνομο να μένεις και να τους δίνεις χρήματα καθώς δεν φορολογούνται. Εκτός και αν υπάρχει ανανέωση ή τροποποίηση

16. ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ. Κάθε τυχόν τροποποίηση των όρων αυτού του συμφωνητικού όπως και η αναμίσθωση ή η παράταση της μίσθωσης, θα αποδεικνύονται αποκλειστικά και μόνο εγγράφως, αποκλειομένου οποιουδήποτε άλλου αποδεικτικού μέσου. Η

τυχόν μη έγκαιρη ενάσκηση από τον εκμισθωτή οποιουδήποτε δικαιώματός του, είτε μία φορά είτε κατ' επανάληψη δεν σημαίνει παραίτησή του από αυτό το δικαίωμα.

 

Ξεκίνα το ψάξιμο και αν δεν βρεις κάτι καλύτερο είτε κάνε τροποποίηση/ανανέωση και μείνε εκεί... δύσκολες εποχές για μετακομίσεις και εγγυήσεις και ενοίκια :p Καλό είναι να τους ενημερώσεις ένα μήνα πριν και αν δεν έχει ζημιές το σπίτι μπορείς να μη πληρώσεις το τελευταίο ενοίκιο αφού το έδωσες όταν ξεκίνησε το συμβόλαιο σου

Edited by billyavl
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ,ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ..

Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΛΩΜΑ ΡΟΥΧΩΝ ΚΤΛ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Όπως σκέφτεσαι εσύ οτι υπάρχει κρίση και θα ήθελες μικρότερο ενοίκιο,ίσως,ετσι σκέφτεται και ο ιδιοκτήτης σου,οτι θα ήθελε να στο ανεβάσει για να έχει κέρδος.

Άποψή μου είναι,αν είσαι ευχχαριστημένος με το σπίτι και τον ιδιοκτήτη να παραμείνεις ζητώντας του το ενοίκιο να μείνει αμετάβλητο,λόγω κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

soto66 τα κεφαλαία απαγορεύονταισ το φόρουμ..σε παρακαλώ να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες..

thanks

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν εχω δικαιωμα ως ενοικος μιας πολυκατοικιας που διαθετει θεσεις παρκινγκ να παραχωρω την θεση αυτη σε καποιο 3ο
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε 2 μήνες λήγει το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα κάποιους που ξέρουν (είμαι καινούριος ενοικιαστής - μόλις 2έτη):

 

  1. Θα πρέπει να κάνω εγώ νύξη στον ιδιοκτήτη για ανανέωση;
  2. Την εποχή αυτή που πραγματικά υπάρχει κρίση, μειώσεις μισθών, αυξήσεις στα προϊόντα και ΦΠΑ κλπ, θα ήταν παράλογο να ζητήσω μείωση ενοικίου; Γνωρίζετε περιπτώσεις όπου οι ιδιοκτήτες έκαναν μείωση στο ενοίκιο (σε κατοικίες);
  3. Σε περίπτωση που δε συμφωνήσω με τον ιδιοκτήτη μου για ανανέωση του συμβολαίου, πρέπει να εγκαταλείψω το σπίτι *άμεσα* ή έχω ένα "περιθώριο" χρόνου (πχ 3-4 μήνες) μέχρι να βρώ άλλο σπίτι (καταβάλλοντας φυσικα το ενοίκιο που είχαμε συμφωνήσει στο 1ο συμβόλαιο);

 

Παρακαλω να με διαφωτίσει κάποιος που τα έχει "περάσει" αυτά για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι.... :)

 

Όπως έχουμε αναφερθεί ξανά, η μίσθωση κατοικίας ισχύει για 3 έτη, ακόμη και εάν έχει συναφθεί για λιγότερα...επομένως, εάν είσαι επί διετία στο μίσθιο, έχεις δικαίωμα να παραμείνεις ένα έτος ακόμη..

 

Αναφορικά με το μίσθωμα, εάν δεν υπάρχει πρόβλεψη, καταβάλλεται αύξηση ίση με το 75 % του ετησίου τιμαρίθμου των προηγουμένων 12 μηνών, όπως αυτός ανακοινώνεται από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος...

 

Υπάρχουν, όμως και δικαστικές αποφάσεις του Αρείου Πάγου, σύμφωνα με τις οποίες έγινε δεκτή αγωγή του μισθωτή για μείωση του μισθώματος ή και της αύξησης αυτού, λόγω απρόβλεπτης μεταβολής των συνθηκών (βλ.οικονομική κρίση )...

 

Αναφορικά με τα αποσπάσματα που παραθέτει ο φίλος billyavl, αυτά αποτελούν παράθεση όρων μισθωτηρίου συμβολαίου, τα οποία δεν προβλέπονται από κάποιον νόμο, παρά μόνον είναι αντικείμενο ιδιωτικής βούλησης και συμφωνίας...

 

θα ηθελα να ρωτησω αν εχω δικαιωμα ως ενοικος μιας πολυκατοικιας που διαθετει θεσεις παρκινγκ να παραχωρω την θεση αυτη σε καποιο 3ο

 

Εξαρτάται τι εννοείς με τον όρο ''παραχώρηση''...εάν οι θέσεις αποτελούν παράρτημα-παρακολούθημα μίας συγκεκριμένης οριζοντίου ιδιοκτησίας, τότε δεν μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο ξεχωριστής εκμετάλλευσης...παρά μόνον ευκαιριακά και με χαριστική αιτία, ήτοι άνευ ανταλλάγματος (π.χ. παραχωρώ προσωρινά την θέση σε κάποιο φίλο για μερικές ημέρες...)

 

Εάν οι θέσεις αυτές, αποτελούν κεχωρισμένες ιδιοκτησίες, δηλαδή έχουν δικά τους χιλιοστά και συμμετοχή σε δαπάνες, ψήφους κ.λ.π., τότε μπορείς να τις εκμεταλλευτείς κατά το δοκούν (έως και να τις πωλήσεις σε τρίτον μή συνιδιοκτήτη της πολυκατοικίας)..

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο ισχυει και με τον ορο παραχωρηση εννοω να βαζει το αυτοκινητο ο ξαδερφος μου στο παρκινγκ οποτε ερχεραι στο κεντρο μιας και η οικογενεια μου δεν χρησημοποιει αυτοκινητο ..... το λεω γιατι μερικοι γειτωνες γκρινιαζουν
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Η δικαστική αποφάση του Αρείου Πάγου, σύμφωνα με τις οποίες έγινε δεκτή αγωγή του μισθωτή για μείωση του μισθώματος ,αφορά επαγγελματική χρήση.:)
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε αναφερθεί ξανά, η μίσθωση κατοικίας ισχύει για 3 έτη, ακόμη και εάν έχει συναφθεί για λιγότερα...επομένως, εάν είσαι επί διετία στο μίσθιο, έχεις δικαίωμα να παραμείνεις ένα έτος ακόμη..

 

Αναφορικά με το μίσθωμα, εάν δεν υπάρχει πρόβλεψη, καταβάλλεται αύξηση ίση με το 75 % του ετησίου τιμαρίθμου των προηγουμένων 12 μηνών, όπως αυτός ανακοινώνεται από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος...

 

Υπάρχουν, όμως και δικαστικές αποφάσεις του Αρείου Πάγου, σύμφωνα με τις οποίες έγινε δεκτή αγωγή του μισθωτή για μείωση του μισθώματος ή και της αύξησης αυτού, λόγω απρόβλεπτης μεταβολής των συνθηκών (βλ.οικονομική κρίση )...

 

Αναφορικά με τα αποσπάσματα που παραθέτει ο φίλος billyavl, αυτά αποτελούν παράθεση όρων μισθωτηρίου συμβολαίου, τα οποία δεν προβλέπονται από κάποιον νόμο, παρά μόνον είναι αντικείμενο ιδιωτικής βούλησης και συμφωνίας...

 

Μπερδεύτηκα :blink: άρα τι; δεν ισχύει; ισχύει επιλεκτικά; και τι δεν ισχύει από αυτά που γράφει το συμφωνητικό; και γιατί το υπογράφουμε? Είναι το στανταρ που έχουμε υπογράψει όλοι :p

Link to comment
Share on other sites

Η δικαστική αποφάση του Αρείου Πάγου, σύμφωνα με τις οποίες έγινε δεκτή αγωγή του μισθωτή για μείωση του μισθώματος ,αφορά επαγγελματική χρήση.:)

 

`Αρθρο 388

 

Απρόοπτη μεταβολή των συνθηκών

 

Αν τα περιστατικά στα οποία κυρίως ,ενόψει της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών, τα μέρη στήριξαν τη σύναψη αμφοτεροβαρούς σύμβασης, μεταβλήθηκαν ύστερα, από λόγους που ήταν έκτακτοι και δεν μπορούσαν να προβλεφθούν, και από τη μεταβολή αυτή η παροχή του οφειλέτη, ενόψει και της αντιπαροχής, έγινε υπέρμετρα επαχθής, το δικαστήριο μπορεί κατά την κρίση του με αίτηση του οφειλέτη να την αναγάγει στο μέτρο που αρμόζει και να αποφασίσει τη λύση της σύμβασης εξ ολοκλήρου ή κατά το μέρος που δεν εκτελέστηκε ακόμη.

 

1464/2009 ΑΠ

 

''.....Η διάταξη του άρθρου 288 ΑΚ, κατά την οποία ο οφειλέτης έχει υποχρέωση να

εκπληρώσει την παροχή, όπως απαιτεί η καλή πίστη, αφού ληφθούν υπόψη και τα

συναλλακτικά ήθη, εφαρμόζεται σε οποιαδήποτε ενοχή, ασχέτως αν αυτή απορρέει

από σύμβαση ετεροβαρή ή αμφοτεροβαρή ή από άλλη δικαιοπραξία ή αν πηγάζει

ευθέως από το νόμο, εκτός αν προβλέπεται άλλη ανάλογη ειδική προστασία ή αν

συντρέχουν οι ειδικές προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 388 ΑΚ. Παρέχει δε

στο δικαστή τη δυνατότητα, όταν, λόγω συνδρομής ειδικών συνθηκών, η εμμονή

στην εκπλήρωση της παροχής είναι αντίθετη προς την ευθύτητα και την εντιμότητα, που επιβάλλονται στις συναλλαγές, να την επεκτείνει ή να την περιορίσει με βάση αντικειμενικά κριτήρια κατά τις αντιλήψεις, που κρατούν στις συναλλαγές, στο επίπεδο εκείνο που ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της συναλλακτικής πίστης (ολ. ΑΠ 927/1992). Επομένως, με βάση την πιο πάνω διάταξη, η οποία είναι εφαρμοστέα και επί των εμπορικών μισθώσεων....''

 

Δεν βρίσκω, επομένως λόγο γιατί να μην εφαρμοσθεί και επί των μισθώσεων κατοικίας..είναι και αυτές αμφοτεροβαρείς συμβάσεις...

 

Μπερδεύτηκα :blink: άρα τι; δεν ισχύει; ισχύει επιλεκτικά; και τι δεν ισχύει από αυτά που γράφει το συμφωνητικό; και γιατί το υπογράφουμε? Είναι το στανταρ που έχουμε υπογράψει όλοι :p

 

Δεν είναι το στάνταρ που έχουμε υπογράψει όλοι..είναι αυτό που κυκλοφορεί στα περίπτερα και στα βιβλιοπωλεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλα σχέδια μισθωτηρίων...

 

Ασφαλώς και ισχύει ό,τι έχει συμφωνηθεί στο μισθωτήριο, πλην όμως αυτό είναι απλώς το αποτέλεσμα μίας συμφωνίας και δεν είναι το ''στάνταρ'' όπως λες...θα μπορούσε να είχε συμφωνηθεί και αλλιώς, αφού οι διατάξεις περί μισθώσεων είναι ενδοτικού δικαίου, ήτοι τα συμβαλλόμενα μέρη έχουν την διακριτική ευχέρεια να συμφωνήσουν διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ την ''είδηση'' η οποία σημειωτέον δεν κομίζει γλαύκας εν Αθήναις..τέτοιες αποφάσεις υπάρχουν εδώ και 20 χρόνια...αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βρει πεδίο εφαρμογής το άρθρο 388 ΑΚ και επί μισθώσεων κατοικιών..φρονώ ότι ισχύει επί πάσης αμφοτεροβαρούς συμβάσεως..

 

Υπάρχουν αποφάσεις επ' αυτού του άρθρου που αφορούν την πώληση, εργατικές διαφορές, αδικαιολόγητο πλουτισμό, παροχή υπηρεσιών, συμβάσεις έργων, οριζόντιες ιδιοκτησίες κ.ο.κ..γιατί να αποκλείεται η μίσθωση κατοικίας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να βρει πεδίο εφαρμογής στις οικιακές μισθώσεις γιατί πολύ απλά εκτός της κρίσης του δικαστηρίου ανά περίπτωση με βάση τις αποδείξεις που υπάρχουν κλπ κλπ ,πρέπει και να αξίζει τον κόπο.:)

 

Οι επαγγελματικές μισθώσεις είναι για 12ετία και λαμβανεται υπόψη και ο παράγοντας ότι αν φύγουν μπορεί να χάσουν το πελατολογιο,έτσι μπορεί ν'αξίζει τ'εξοδα και τον χρόνο στα δικαστήρια (πάνω από 7 έτη να γίνει μια απόφαση αμετάκλιτη ανά περίπτωση) .

 

Στις οικιακές μισθώσεις που είναι για 3ετία είναι πιό εύκολο να φύγεις αν δεν τα βρείς στο ενοίκιο, παρά να μπλέξεις.....

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαστήρια δεν δικάζουν με γνώμονα το εάν αξίζει τον κόπο ή όχι, αλλά το έννομο συμφέρον και το νόμιμο του αιτήματος...

 

Η 12ετία και 3ετία στις επαγγελματικές μισθώσεις και κατοικίας, δεν αποτελούν θεσμοθετημένη διάρκεια υπέρ του εκμισθωτή, αλλά υπέρ του μισθωτή, όπερ πρακτικώς σημαίνει ότι, ΕΑΝ θέλει κάνει χρήση ο μισθωτής των ορίων αυτών, αλλά εάν δεν επιθυμεί, εφαρμόζει τους όρους του μισθωτηρίου...εν κατακλείδι, ο εκμισθωτής ΔΕΝ μπορεί να επικαλεσθεί τις διάρκειες αυτές... σημειωτέον,δε, ότι στις επαγγελματικές μισθώσεις, μπορεί να αποχωρήσει ο μισθωτής μετά πάροδον διετίας καταβάλλων 4 μισθώματα ως αποζημίωση... (κάτι ανάλογο δεν υφίσταται στις μισθώσεις κατοικίας, όπου ο πρόωρα αποχωρών μισθωτής, ευθύνεται υπό προϋποθέσεις, μέχρι και στην καταβολή όλων των μισθωμάτων έως την λήξη της συμβατικής μισθώσεως, άρα είναι αυστηρότερη η αντιμετώπιση των μισθώσεων αυτών από τις επαγγελματικές)...

 

Τέλος, το αμετάκλητο μιας απόφασης, είναι αδιάφορο, αφού ως γνωστόν, η τελεσιδικία είναι εκείνη που εξοπλίζει με εκτελεστότητα τις αποφάσεις, επομένως μία απόφαση μπορεί να τελεσιδικήσει από 10-12 μήνες, έως και -ας πούμε- 3-4 έτη...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες ότι "το έννομο συμφέρον και το νόμιμο του αιτήματος" θα πρέπει να το προκαλέσει κάποιος προσφεύγοντας στην Δικαιοσύνη. Εκει πάει μόνο αν αξίζει τον κόπο σύμφωνα με την κρίση του, από χρόνο και έξοδα. (και αντίστροφα κάνοντας χρήση τα χρονικά όρια συμβολαίων .... μπορεί αντίστροφα να σε κυνηγήσει το ίδιο και ο ιδιοκτήτης και να μπλέξεις....)

 

Τώρα αν υπάρχουν τελεσίδικες αποφάσεις "από 10-12 μήνες, έως και -ας πούμε- 3-4 έτη" αυτό είναι το ιδανικό που διαφημίζουν όσοι δικηγόροι θελουν να σε κάνουν πελάτη ....όταν στην πράξη ο μέσος προσδιορισμός μόνο δικάσιμου κάνει από 2 έτη στις αγωγές,υπάρχουν αναβολές κλπ και όταν ανοίξεις αντιδικία εξαντλούνται όλα τα ένδικα μέσα δηλ. μέχρι Αρειο Πάγο (μπορεί να φτάσει 12 έτη) ....

 

Ολα αυτά με μια επίσκεψη σε δικηγόρο που ξέρει το σύστημα κάποιος θα απογοητευτεί και άλλο, καθώς ο χρόνος αυξάνεται συνεχώς λόγω των προβλημάτων .....

 

Στις περιπτώσεις που αναφέρνται στον Τύπο,είναι γιατί έχουν ειδικό ενδιαφέρον για το εμπορικό κέντρο πόλεων, ήταν από 2006-8 και βγηκαν τον Φεβρουάριο Πρωτόδικα, αλλά απλά αναφέρεται σαν ρεπορταζ ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή ,όχι ότι συμφέρει σε κάθε περίπτωση. (και ούτε ξέρουμε τι θα γίνει στο τέλος, καθώς λογικά θα γίνουν και τα δικαστήρια και άλλων βαθμίδων)

 

Βεβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πέρα του τυπικού του χρόνου της και των διαδικασιών ,πολλοί δεν έχουν δίκιο,άσχετα αν κυνηγάνε να πείσουν το αντίθετο (και ότι και όποτε βγεί στα δικαστήρια κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Πιστευω οτι δεν εχω ξαναγραψει το παρακατω.

Εχω μια βερνατα 4ου οροφου,μηκους 7 μετρων ,η οποια συνεχιζεται στο διπλανο διαμ/μα αλλα 3+ μετρα.Η κλιση της,ειναι προς τα δυο ακρα,με το πιο ψηλο τμημα,στα 5 μετρα απο την ακρη,που ανηκει σε μενα.

Το γυαλινο χωρισμα των δυο διαμ/των,ηταν εκ κατασκευης,ανοιχτο απο κατω,ωστε τα νερα του μισου δικου μου τμηματος της βεραντας,να πεφτουν στην αλλ τρυπα,του αλλου διαμ/τος.

Τους τελευταιους μηνες,ο νεος ενοικιαστης,εκλεισε το ανοιγμα κατω,και ετσι,τα νερα που πανε προς τα κει,λιμναζουν,και μενουν για πολυ καιρο,και αναλογα βεβαια με τη θερμοκρασια.

Προσπαθησα με την πειθω να τον συνετισω,αλλα αυτος εκει,βραχος.

Πηγα λοιπον στην πολεοδομια,πιστευοντας οτι θα βρω το δικηο μου,αλλα δε βαριεσαι.Ηλθε ενας δε βαριεσαι υπαλληλος,και αφου ειδε,εβγαλε ενα χαρτι,που λεει οτι καλα εκανε και εκλεισε το ανοιγμα,γιατι ειναι δικο του,και εχει το δικαιωμα.

Εφερα λοιπον 2 υδραυλικους και εναν μηχσανικο,(τον αδελφο μου),που μου ειπαν οτι δεν υπαρχει αλλη λυση παρεκτος να ανοιξει παλι, το κατω μερος του χωρισματος.Περιπτωση ανοιγματος αλλης τρυπας στη βεραντα,που να περασει απο το περβαζι,δεν υπαρχει,γιατι αυτο,ειναι πιο ψηλα,απο τη βεραντα,αλλα και να γινοταν,θα επεφταν τα νερα στα κεφαλια των περαστικων,και στις σκεπες των αυτοκινητων.

Τι μπορω να κανω εγω τωρα,οταν εχω μονιμως λιμναζοντα νερα,και κινδυνευω να με κυνηγαει ο αποκατω,αν βγουν υγρασιες στο ταβανι του;

Για πειτε κατι,γιατι θα βρω το διαολο μου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αίτηση στο ΤΕΕ για εμπειρογνώμονα, να τσεκάρεις αν σωστά η πολεοδομία είπε (υποθέτω γραπτώς) ότι έγινε ειναι και σωστό .

 

Αν δεν έχει γίνει κάτι σωστά,ρωτάς δικηγόρο γιατί οι αποφάσεις τις πολεοδομίας θέλουν δικαστήριο να εκπέμψουν.Από την άλλη αν τα λιμναζοντα νερά είναι εστία μόλυνσης,μπορείς να απευθυνθείς στον Δήμο και ξανά στην πολεοδομία με άλλο σκεπτικό.

 

Από την άλλη με υποθέσεις αν βγεί υγρασία στο μέλλον στον γείτονα,δεν γίνεται τίποτε εκ των προτέρων,ειδικά αφού λες μένουν σχετικά λίγο,αν και καταλαβαινω είναι ενοχλητικό να βλέπεις νερά στα πόδια σου. (Δεν βλέπω όμως να μην μπορείς να κάνεις υγραυλική πατέντα με ροή με κλίση σε αποχέτευση ,κατέβασμα σωλήνας κλπ .Δες και τι προβλέπει και ο κανονισμός της πολυκατοικίας σχετικά σε όλες τις περιπτώσεις...)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα αν υπάρχουν τελεσίδικες αποφάσεις "από 10-12 μήνες, έως και -ας πούμε- 3-4 έτη" αυτό είναι το ιδανικό που διαφημίζουν όσοι δικηγόροι θελουν να σε κάνουν πελάτη ....όταν στην πράξη ο μέσος προσδιορισμός μόνο δικάσιμου κάνει από 2 έτη στις αγωγές,υπάρχουν αναβολές κλπ και όταν ανοίξεις αντιδικία εξαντλούνται όλα τα ένδικα μέσα δηλ. μέχρι Αρειο Πάγο (μπορεί να φτάσει 12 έτη) ....

 

Τα περισσότερα περιφερειακά Ειρηνοδικεία, δίνουν δικάσιμο στην μισθωτική διαδικασία από 3-6 μήνες, η Αθήνα από 14-16 μήνες και ο Πειραιάς από 8-10 μήνες...επομένως θεωρώ ότι τα χρονικά διαστήματα που αναφέρω ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...εσύ προφανώς αναφέρεσαι σε δικασίμους τακτικής αγωγής, που δεν έχουν σχέση με την συζήτησή μας...και πίστεψέ με το λιγότερο που θέλω είναι να σε κάνω πελάτη..

 

Επί της ουσίας, όμως που είναι το εάν η μείωση του μισθώματος ή της προσαυξήσεώς του έχει εφαρμογή και επί των κατοικιών με βάση το 388 Α.Κ., δεν είδα κάποιο επιχείρημα..νομικό ή μή...

 

 

Χαιρετω.

 

Τι μπορω να κανω εγω τωρα,οταν εχω μονιμως λιμναζοντα νερα,και κινδυνευω να με κυνηγαει ο αποκατω,αν βγουν υγρασιες στο ταβανι του;

Για πειτε κατι,γιατι θα βρω το διαολο μου.

 

Νομικώς, η μόνη λύση είναι να φέρεις κάποιον μηχανικό και να σου συντάξει μία έκθεση αυτοψίας, όπου να αναφέρονται όλα αυτά τα προβλήματα και οι κίνδυνοι και ότι τεχνικώς είναι αδύνατον να διορθωθεί με άλλον τρόπο η παροχέτευση των υδάτων..εν συνεχεία εάν η κατασκευή είναι πρόσφατη, ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του..άλλως τακτική αγωγή με αίτημα την άρση της κατασκευής...

 

Τεχνικώς, δες εάν μπορεί να δοθεί άλλη κλίση στο πάτωμα, ώστε να παροχετεύονται τα ύδατα στον ίδιο αγωγό..

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα περιφερειακά Ειρηνοδικεία, δίνουν δικάσιμο στην μισθωτική διαδικασία από 3-6 μήνες, η Αθήνα από 14-16 μήνες και ο Πειραιάς από 8-10 μήνες...επομένως θεωρώ ότι τα χρονικά διαστήματα που αναφέρω ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...εσύ προφανώς αναφέρεσαι σε δικασίμους τακτικής αγωγής, που δεν έχουν σχέση με την συζήτησή μας...και πίστεψέ με το λιγότερο που θέλω είναι να σε κάνω πελάτη..

 

Επί της ουσίας, όμως που είναι το εάν η μείωση του μισθώματος ή της προσαυξήσεώς του έχει εφαρμογή και επί των κατοικιών με βάση το 388 Α.Κ., δεν είδα κάποιο επιχείρημα..νομικό ή μή...

 

Στο Ειρηνοδικειο πάει κανείς για απλές υποθέσεις δευθέτισης (ή μικρών ποσών),και όχι όταν σκοπεύεις να δημιουργήσεις αντιδικία , (εκτός αν νομίσει κανείς η άλλη πλευρά ότι δεν θα στραφεί εναντίον του με οτιδήποτε επιχείρημα.Γι'αυτό έγινε και τακτική αγωγή, με τις περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί στα ΜΜΕ ,ενδεικτικά όμως για τους λόγους με ειδικό ενδιαφέρον γι αυτόυς.....και φυσικά δεν μας λένε και την συνέχεια)- Επίσης στις αποφάσεις Ειρηνοδικείου πάλι μπορεί να γίνει έφεση,αναψιλάφιση κλπ και τραβά σε χρόνο η ιστορία ...Ο χρόνος είναι σχετικός λοιπόν...ειδικά όταν δεν απαντάς ότι σε 3ετή συμβόλαιο κατοικίας,αξίζει να σπαταλήσεις τόσο χρόνο και έξοδα για μείωση ενοικίου,όταν είναι εύκολο πλέον να βρείς αλλού να πάς με μικρότερο ενοίκιο.....

 

Το να με κάνεις πελάτη εμένα ή άλλον,όταν υπάρχουν πολλές επιλογές να ρωτήσει κανείς και να μάθει ,δεν νομίζω κανείς ότι θα την βρεί στο Ιντερνετ την λύση, όταν καθε περίπτωση είναι ξεχωριστή...

 

Επι της ουσίας μπορώ να κάνω και γώ copy paste από on line νομικές βιβλιοθήκες διαφορα....,αλλά όταν είναι ρευστή η κατάσταση ,δεν έχουν βγεί τελεσίδικες και αμετάκλιτες αποφάσεις "εάν η μείωση του μισθώματος ή της προσαυξήσεώς του έχει εφαρμογή και επί των κατοικιών με βάση το 388 Α.Κ" , και τα δεδομένα αλλάζουν ανά περίπτωση γιατί μετρά και η κρίση των δικαστών επιμέρους......το όποιο προηγούμενο υπάρχει είναι σχετικό,και δεν το καταλαβαίνει κανείς που δεν έχει γνώσεις αν το λέμε με νομικούς όρους ,αντί με απλα Ελληνικά.:)

 

Οπότε, οποιος ενδιαφέρεται για την περίπτωση του,ρωτά πολλούς "ειδικούς",λαμβάνοντας υπόψη ότι πάντα θα έχει και νομικές συνέπειες από την άλλη πλευρά που θα στραφεί, (δίκαια ή άδικα ,ταλαιπωρια και έξοδα όμως).... και σχηματίζει μια γνώμη τι συμφέρει να κάνει.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...