Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην πρώτη περίπτωση αν υπάρχει οποιαδήποτε συμφωνία μεταξύ των υπολοίπων και είσαι μειοψηφία είσαι υποχρεωμένος να το δεκτείς.Για τα έξοδα αν υπάρχουν παραστατικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτε ουσιώδες αν το ψάξεις, γιατί θα μπείς σε άσκοπα έξοδα παρότι το κόστος που σου ζητάνε...

 

Στην δεύτερη περίπτωση αν είναι κτυπητή παρανομία (όπως το κρίνουν) η πολεοδομία συνήθως στην πράξη δεν ζητάει επώνυμο να ελέγξει κάτι.

Θα πρέπει όμως να δηλώσεις γιατί ενοχλείσαι και να μην έχεις όφελος για κάτι. Αν επιμένεις, ανάλογα την περίπτωση μπορεί να σου ζητήσουν επώνυμο στην καταγγελία σου.Ο χρόνος ελέγχου είναι όπως το κρίνουν.

 

Σε κάθε περίπτωση αν κάνεις κάτι που είναι αμφίβολο στην αποτελεσματικότητα του ή υπάρχουν άλλοι λόγοι πχ ασφαλείας,να ξέρεις ότι μπορούν και οι γείτονες να στραφούν εναντίον σου και να μπλεξεις χρονοβόρα .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στην πρώτη περίπτωση αν υπάρχει οποιαδήποτε συμφωνία μεταξύ των υπολοίπων και είσαι μειοψηφία είσαι υποχρεωμένος να το δεκτείς.Για τα έξοδα αν υπάρχουν παραστατικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτε ουσιώδες αν το ψάξεις, γιατί θα μπείς σε άσκοπα έξοδα παρότι το κόστος που σου ζητάνε...

 

Στην δεύτερη περίπτωση αν είναι κτυπητή παρανομία (όπως το κρίνουν) η πολεοδομία συνήθως στην πράξη δεν ζητάει επώνυμο να ελέγξει κάτι.

Θα πρέπει όμως να δηλώσεις γιατί ενοχλείσαι και να μην έχεις όφελος για κάτι. Στην δεύτερη περίπτωση αν ανάλογα την πρείπτωση μπορεί να μην σου ζητήσουν επώνυμο στην καταγγελία σου.Ο χρόνος ελέγχου είναι όπως το κρίνουν.

 

Σε κάθε περίπτωση αν κάνεις κάτι που είναι αμφίβολο στην αποτελεσματικότητα του ή υπάρχουν άλλοι λόγοι πχ ασφαλείας,να ξέρεις ότι μπορούν και οι γείτονες να στραφούν εναντίον σου και να μπλεξεις χρονοβόρα .

 

Για την κουπαστή ΔΕΝ έχει γίνει καμιά συνέλευση. Η δουλειά έγινε εν μία νυκτί, σε συνδιασμό μάλιστα με την "πτώση" της διαχειρίστριας από τη σκάλα :shifty::shifty: (ελπίζω να με καταλαβαίνεις, απλά έπρεπε να μπει το κάγκελο για να μασήσουμε και κάτι ακόμα)

 

Όσον αφορά την καγκελαρία, δεν συντρέχουν φυσικά λόγοι ασφαλείας μιας και το ελάχιστο ύψος και από μπρος και από πίσω είναι ίσο με ένα ψηλοτάβανο υπερυψωμένο ισόγειο και χωρίς καμία πρόσβαση από τα πλάγια:X

 

Κλιματιστικο εχεις; Ηλιακο; Νοβα; Βλεπω να πληρωνεις περισσοτερα απο τους συγκατοικους σου!

 

Νόβα δεν έχω ούτε ηλιακό, κλιματιστικό έχω και το τοποθέτησα με άδεια από την πολεοδομία και μάλιστα χαμηλά στο μπαλκόνι ώστε να μην φαίνεται και αλλάζει η όψη της πολυκατοικίας. Όλοι έχουν κλιματιστικά, άδεια όμως πόσοι πιστεύεις ότι έχουν??

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ελέγξεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εάν υπάρχει κάποιο όριο για δαπάνες..συνήθως προβλέπεται πρόσκληση Γ.Σ. και έγκριση από ένα ποσό και πάνω...

 

Επειδή έχει ειπωθεί κατά κόρον θα επισημάνω : το γεγονός ότι υπάρχει πλειοψηφική απόφαση, δεν αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για την νομιμότητα της απόφασης...π.χ. το γεγονός ότι τοποθετήθηκε κουπαστή, δεν παύει να αποτελεί αυθαίρετη τροποποίηση κοινοχρήστου χώρου και ελέγχεται αναφορικά με την νομιμότητα μιας τέτοιας απόφασης.

 

Το αυτό ισχύει και για τα κιγκλιδώματα των μπαλκονιών, τα οποία δεν παύουν να αποτελούν μέρος του κοινοχρήστου χώρου της οικοδομής που ονομάζεται πρόσοψη...

Link to comment
Share on other sites

Η νομιμότητα ή όχι κάποιας απόφασης πλειοψηφείας έχει να κάνει και με το σκοπό που εξυπηρετεί αν ειναι νόμιμος ,θεμιτός προς τα χρηστά ήθη,αυτονόητης εξυπηρετισης κλπ. Αλλιώς απλά έχει απλά διαδικαστικό χαρακτήρα και καθυστερήσεις ανευ λόγου. :)

 

 

Για την κουπαστή ΔΕΝ έχει γίνει καμιά συνέλευση. Η δουλειά έγινε εν μία νυκτί, σε συνδιασμό μάλιστα με την "πτώση" της διαχειρίστριας από τη σκάλα :shifty::shifty: (ελπίζω να με καταλαβαίνεις, απλά έπρεπε να μπει το κάγκελο για να μασήσουμε και κάτι ακόμα)

 

Δεν έχω λόγο να μην σε πιστεψω,αλλά αν διαφωνείς θα πρέπει να το αποδείξεις αν όλοι οι άλλοι λένε αντίθετα πχ ήταν να γίνει αλλά.....και όπως είπες εξαρχής καλώς έγινε.

 

Όσον αφορά την καγκελαρία, δεν συντρέχουν φυσικά λόγοι ασφαλείας μιας και το ελάχιστο ύψος και από μπρος και από πίσω είναι ίσο με ένα ψηλοτάβανο υπερυψωμένο ισόγειο και χωρίς καμία πρόσβαση από τα πλάγια:X

 

Δεν το ξέρεις αυτό,αλλιώς δεν θα τα έβαζαν.Αν κάποιοι ισχυριστούν ότι πήγαν πχ να τους κλέψουν θα πρέπει επίσης να αποδείξεις τι σε ενοχλεί εσένα αν οι άλλοι το τραβήξουν το θέμα.Λογοι ανωτερας βίας υπερτερούν σε θέματα καλαισθησίας

 

 

Νόβα δεν έχω ούτε ηλιακό, κλιματιστικό έχω και το τοποθέτησα με άδεια από την πολεοδομία και μάλιστα χαμηλά στο μπαλκόνι ώστε να μην φαίνεται και αλλάζει η όψη της πολυκατοικίας. Όλοι έχουν κλιματιστικά, άδεια όμως πόσοι πιστεύεις ότι έχουν??

 

Δεν χρειάζεται να ζητήσεις άδεια για κλιματιστικό ,όταν το βάλεις κάπου που δεν ενοχλεί αποδεδειγμένα.....ίσα ίσα θα σε πάρουν στο ψιλό αν κινήσεις θέμα κλπ

Το ότι δεν γίνεται με τις άδειες,θα πρέπει να κοιτάξεις τι ισχύει στην περιοχή σε κάθε εγκατάσταση (παλιά ή νέα) και τι αναφέρει και κανονισμός κάθε κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θα έλεγα να τους αφήσεις στην ησυχία τους, εκτός και αν σου έχουν κάνει αυτοί κάτι πρώτα.

 

Για την κουπαστή, δέστο λίγο ανθρώπινα απλά. Δε νομίζω να σε κυνηγήσουν δικαστικά για το 20άρικο, οπότε, αν σε ενοχλεί τόσο πολύ απλά μην το πληρώνεις και όλη η γειτονιά θα συζητάει για σένα, όχι και τόσο κολακευτικά...

 

Για τα κάγκελα, αν προσωπικά είχα στο μπαλκόνι μου και μου έκαναν καταγγελία θα τα ξήλωνα, αλλά σε οποιαδήποτε μελλοντική διάρρηξη η κλοπή στο διαμέρισμά μου θα δήλωνα ως ύποπτο τον καταγγέλοντα ακριβώς επειδή ήθελε να τα ξηλώσω (για να διευκολυνθεί να μπει προφανώς)... και καλά ξεμπερδέματα !

 

Για να τοποθετήσεις κλιματιστικό στο μπαλκόνι σου δε χρειάζεσαι άδεια αν το έχεις κάτω η επάνω σε κάποιο έπιπλο.

Για να το κρεμάσεις χρειάζεσαι άδεια, όπως και για οτιδήποτε άλλο θέλεις να κρεμάσεις, από νόβα και τέντες μέχρι γλάστρες και κλουβί από καναρίνι...

 

Να ξέρεις πάντως πως οτιδήποτε κάνεις εναντίων κάποιου άλλου, μπορεί ανά πάσα στιγμή να γυρίσει μπούμεραγκ εναντίων σου...

Αν δεν έχεις κάποιο κέρδος η προσωπικό όφελος, άστο καλύτερα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η νομιμότητα ή όχι κάποιας απόφασης πλειοψηφείας έχει να κάνει και με το σκοπό που εξυπηρετεί αν ειναι νόμιμος ,θεμιτός προς τα χρηστά ήθη,αυτονόητης εξυπηρετισης κλπ. Αλλιώς απλά έχει απλά διαδικαστικό χαρακτήρα και καθυστερήσεις ανευ λόγου. :)

 

Διόλου έχει να κάνει με τα ανωτέρω..υπάρχει σωρεία αποφάσεων που έχουν κρίνει ότι η αυθαίρετη αλλαγή ή μετατροπή κοινοχρήστου χώρου, δεν συντρέχει υποχρεωτικά με ύπαρξη βλάβης ή ωφέλειας στο ακίνητο ή στον συνιδιοκτήτη...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θα έλεγα να τους αφήσεις στην ησυχία τους, εκτός και αν σου έχουν κάνει αυτοί κάτι πρώτα.

 

Για την κουπαστή, δέστο λίγο ανθρώπινα απλά. Δε νομίζω να σε κυνηγήσουν δικαστικά για το 20άρικο, οπότε, αν σε ενοχλεί τόσο πολύ απλά μην το πληρώνεις και όλη η γειτονιά θα συζητάει για σένα, όχι και τόσο κολακευτικά...

 

Για τα κάγκελα, αν προσωπικά είχα στο μπαλκόνι μου και μου έκαναν καταγγελία θα τα ξήλωνα, αλλά σε οποιαδήποτε μελλοντική διάρρηξη η κλοπή στο διαμέρισμά μου θα δήλωνα ως ύποπτο τον καταγγέλοντα ακριβώς επειδή ήθελε να τα ξηλώσω (για να διευκολυνθεί να μπει προφανώς)... και καλά ξεμπερδέματα !

 

Για να τοποθετήσεις κλιματιστικό στο μπαλκόνι σου δε χρειάζεσαι άδεια αν το έχεις κάτω η επάνω σε κάποιο έπιπλο.

Για να το κρεμάσεις χρειάζεσαι άδεια, όπως και για οτιδήποτε άλλο θέλεις να κρεμάσεις, από νόβα και τέντες μέχρι γλάστρες και κλουβί από καναρίνι...

 

Να ξέρεις πάντως πως οτιδήποτε κάνεις εναντίων κάποιου άλλου, μπορεί ανά πάσα στιγμή να γυρίσει μπούμεραγκ εναντίων σου...

Αν δεν έχεις κάποιο κέρδος η προσωπικό όφελος, άστο καλύτερα.

 

To θέμα είναι ότι έχω βρει το μπελά μου γενικώς για πολλά θέματα στην πολυκατοικία και αυτός ίσως είναι ένας λόγος που θέλω να κινηθώ εναντίων τους. Ενδεικτικά αναφέρω ότι μου "χρέωσαν" βλάβες στο καλοριφέρ δίθεν γιατί είχα τοποθετήσει κλέφτη στις σωληνώσεις και έκλεβα νερό για μπόιλερ το οποίο - δυστυχώς γι αυτούς - δεν υπάρχει. Την άδεια την έβγαλα γιατι το a/c μπορεί να έίναι χαμηλά αλλά είναι δεμένο και στον τοίχο (δεν υπολόγιζα να το βάλω χαμηλά στην αρχή). Ακόμη αναφέρω: Παράπονα για θόρυβο από το A/C, Στάξιμο νερού από το A/C, πράγματα όμως που είναι διπλοελεγμένα και τακτοποιημένα από την πρώτη μέρα (το A/C αδειάζει στην αποχέτευση και δεν είναι ελεύθερο και ο θόρυβος είναι αρκετά πιο κάτω από τα επιτρεπτά όρια). Επίσης έχω δεχθεί και άπειρες επισκέψεις από την Αστυνομία αλλά και επιπληξεις από τους κάτω και δίπλα γιατί δήθεν κάνω θόρυβο (ώρες μάλιστα που λείπω από το σπίτι). Πρόσφατα στην απέναντι πολυκατοικία βγήκε ένας τύπος και κάρφωνε καρέκλα στις 12 τη νύχτα και το κράξιμο το έφαγα εγώ. Φυσικά όσες φορές η αστυνομία έκανε την εμφάνισή της δεν βρήκε τίποτε το μεμπτό και απλά αποχώρησε. Έχει καταντήσει όμως κουραστικό το όλο σκηνικό και δυστυχώς με τα λόγια δεν φαίνεται να καταλαβαίνει κανείς.:(:(:(

 

Και φυσικά ούτε με την κουπαστή έχω πρόβλημα αφού εξυπηρετεί λογικότατα τους ηλικιωμένους, δεν συμφωνώ όμως με τη λογική του θα την πληρώσουμε όλοι για 2 διαμερίσματα, άλλωστε το πραγματικό της κόστος 20 Ευρώ μπορούσαν να το μοιραστούν όσοι την χρειάζονται μεταξύ τους. [ Το κόστος που μπήκε στα κοινόχρηστα ήταν 100 ευρώ όμως και ειδικά στην περίοδο που διανύουμε το θεωρώ απαράδεκτο, επιπλέον μετά από συζήτηση με τη διαχειρίστρια δεν φαίνεται να υπάρχει παραστατικό που δείχνει είτε την αξία είτε την εργασία για την κουπαστή μιας και η συμφωνία ήταν προφορική για λόγους οικονομίας όπως η ΙΔΙΑ παραδέχτηκε :X, αν πάλι υπήρχε δεν μου το έδειξε για κάποιο δικό της λόγο. Τι μπορώ να κάνω σε τέτοια περίπτωση?].

 

Τέλος όσον αφορά τα κάγκελα και τους δήθεν λόγους ασφαλείας, κάποιος είπε ότι δεν είναι ανάγκη η καταγγελία να γίνει επώνυμα, θα το διασταυρώσω και στην πολεοδομία όταν μπορέσω να πάω (άρα στην στραβή εγώ δεν ξέρω τίποτα).

 

ΥΓ: Για να μπεί κάποιος να κλέψει δίπλα πρέπει πρώτα να περάσει από το δικό μου σπίτι όπως είναι η δομή των κτιρίων και φαντάζομαι δεν θα το προσπεράσει με τόσα ηλεκτρονικα που έχω απλωμένα:lol::lol::p

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τις χρεώσεις για την συντήρηση του ασανσέρ.

Κάθε μήνα πληρώνουμε στα κοινόχρηστα 140€ συντήρηση(11,18€ το μερίδιό μου) χωρίς κατα την γνώμη μου να γίνεται απολύτως τίποτα(Καμμένα λαμπάκια, κουνιέται ολόκληρο κλπ).Πήγα στον διαχειριστή και τον ρώτησα και μου απάντησε: "Τόσο είναι τι να κάνουμε".Επειδή λέει πως ότι χαλάσει δεν πληρώνουμε τίποτα.Εγώ αρνούμαι να πληρώσω το εν λόγο ποσό διότι μου φαίνεται παράξενο να πληρώνω συνδρομή στο ασανσέρ και χωρίς να κάνουν τίποτα.Επίσης στα άλλα 2 διαμερίσματα που έχω(6 ορόφων κι αυτά) πληρώνουν μόνο 60-70€Τα μισά δηλαδή...Είναι μεγάλο λαμόγιο αυτός ο διαχειριστής.Τι με συμβουλεύετε να κάνω??

Edited by antonis85aak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τις χρεώσεις για την συντήρηση του ασανσέρ.

Κάθε μήνα πληρώνουμε στα κοινόχρηστα 140€ συντήρηση(11,18€ το μερίδιό μου) χωρίς κατα την γνώμη μου να γίνεται απολύτως τίποτα(Καμμένα λαμπάκια, κουνιέται ολόκληρο κλπ).Πήγα στον διαχειριστή και τον ρώτησα και μου απάντησε: "Τόσο είναι τι να κάνουμε".Επειδή λέει πως ότι χαλάσει δεν πληρώνουμε τίποτα.Εγώ αρνούμαι να πληρώσω το εν λόγο ποσό διότι μου φαίνεται παράξενο να πληρώνω συνδρομή στο ασανσέρ και χωρίς να κάνουν τίποτα.Επίσης στα άλλα 2 διαμερίσματα που έχω(6 ορόφων κι αυτά) πληρώνουν μόνο 60-70€Τα μισά δηλαδή...Είναι μεγάλο λαμόγιο αυτός ο διαχειριστής.Τι με συμβουλεύετε να κάνω??

 

Εγώ θα σου πρότεινα πρώτα να ελέγξεις αν όντως δεν γίνεται τίποτα. Αν είσαι ιδιοκτήτητης μπορείς να ζητήσεις συνέλευση για να συζητηθεί το θέμα, βέβαια αυτό είναι στο χέρι του διαχειριστή και όσων πληρώνουν τα μισά (δλδ αν δεν τους συμφέρει εχεις πρόβλημα). Τέλος αν το ασανσέρ είναι πολύ παλιό (αν ξέρει κάποιος πόσο είναι το όριο ηλικίας) υπάρχει υποχρέωση να αλλαχθεί εξ ολοκλήρου με νέο σύστημα που θα είναι ασφαλές. Πολλές πολυκατοικίες εδώ γύρω το έχουν ήδη αλλάξει. (Εμείς πάντως όχι)

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στην απάντηση του Johnny_Nik, λήψη προσφορών και αντικατάσταση του συντηρητή.

 

Επίσης, μου φαίνεται περίεργο ότι

... χωρίς κατα την γνώμη μου να γίνεται απολύτως τίποτα(Καμμένα λαμπάκια, κουνιέται ολόκληρο κλπ)...

... ότι χαλάσει δεν πληρώνουμε τίποτα.

Είναι δυο πράγματα που δεν στέκουν. Τί λέει ο διαχειριστής;

Ελέγξτε τη σύμβαση με τον συντηρητή, αν βέβαια υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

@gtsoukn: Υπάρχει περίπτωση ο συντηρητής να εννοεί συντήρηση το ότι του έριξε μια ματιά και αφού το βρήκε ΟΚ ή αφού φρόντισε να μην πέσει στο κεφάλι κάποιου (έστω και αν κουνιέται) να άφησε κατα μέρος λαμπάκια κουμπάκια κλπ. Κακός επαγγελματισμός που θέτει σε κύνδινο τους χρήστες του ασανσέρ αλλά συμβαίνει δυστυχώς:X:X

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου να προχωρήσουν σε συνέλευση και αντικατάσταση του συντηρητή. Καλό θα ήταν επίσης να ελεγθεί τι είδους συντήρηση κάνει τελικά (αν κάνει κάτι) γιατί είναι άκρως επικίνδυνο

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 1797 τεύχος β' 21-12-2005

 

''4. Κριτήρια για τον αριθμό των συντηρήσεων των ανελκυστήρων είναι η συχνότητα χρησιμοποίησης, ο αριθμός των στάσεων, το είδος της χρήσης και ο περιβάλλον χώρος, σύμφωνα με τα οποία οι συντηρήσεις πραγματοποιούνται ως εξής :

α) Για ανελκυστήρες εγκατεστημένους:

i. σε μονοκατοικίες με ανελκυστήρα έως δυο (2) στάσεις, τέσσερις (4) φορές το χρόνο.

ii. σε μονοκατοικίες με ανελκυστήρα από τρεις (3) έως τέσσερις (4) στάσεις, πέντε (5) φορές το χρόνο.

iii. σε πολυκατοικίες με ανελκυστήρα έως τέσσερις (4 στάσεις ή μονοκατοικίες με περισσότερες από τέσσερις

(4) στάσεις, επτά (7) φορές το χρόνο.

iv. σε πολυκατοικίες με ανελκυστήρα με περισσότερες από τέσσερις (4) στάσεις και κτίρια επαγγελματικής

χρήσης μέχρι τέσσερις (4) στάσεις, εννέα (9) φορές το χρόνο. ''

 

Άρθρο 5

 

 

....''3. Κάθε κινητό συνεργείο συντήρησης ανελκυστήρων πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον έναν ηλεκτροεχνίτη Δ’ ειδικότητας και έναν βοηθό ηλεκτροτεχνίτη Δ’ ειδικότητας ή ηλεκτροτεχνίτη Δ’ ειδικότητας. Ο υπεύθυνος συντηρητής μπορεί να δηλώνεται ως μέλος ενός εκ των συνεργείων, των οποίων έχει δικαίωμα να προΐσταται.

4. Κάθε κινητό συνεργείο μπορεί να πραγματοποιεί μέχρι εκατόν είκοσι (120) συντηρήσεις το μήνα.

5. Η χρονική διάρκεια της συντήρησης του ανελκυστήρα πρέπει να είναι τουλάχιστον σαράντα πέντε (45) λεπτά. Ο επικεφαλής του συνεργείου συντήρησης και ο ιδιοκτήτης ή ο διαχειριστής ή ο νόμιμος εκπρόσωπός τους επιβλέπουν αν εξαντλείται το παραπάνω χρονικό διάστημα από το προσωπικό του εν λόγω συνεργείου. ...''

 

Στην πράξη λοιπόν, κανείς δεν κάνει κάτω από 12 συντηρήσεις κατ' έτος..η συμφωνία όμως συνήθως είναι , ότι σε περίπτωση βλάβης, δεν θα χρεώσει επίσκεψη το συνεργείο, παρά μόνον ανταλλακτικά..εκεί λοιπόν θέλει λίγο προσοχή, δηλ. στον έλεγχο της χρέωσης των ανταλλακτικών...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ο συντηρητής να εννοεί ...

Άσχετα με τι εννοεί ή τι νομίζει ο συντηρητής...

Αριθμ. οικ. Φ.Α/9.2/OIK. 28425 (ΦΕΚ 2604Β/22.12.2008)

Συμπλήρωση διατάξεων σχετικά με την εγκατάσταση, λειτουργία, συντήρηση και ασφάλεια των ανελκυστήρων

Άρθρο 6

Υποχρεώσεις συντηρητή

 

4. Ο υπεύθυνος συντηρητής μεριμνά και ενημερώνει τον ιδιοκτήτη ή διαχειριστή ή τον νόμιμο εκπρόσωπο τους για τις απαραίτητες επισκευές λήψη αναγκαίων μέτρων, σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες διατάξεις κατά την εποχή εγκατάστασης του ανελκυστήρα. Ειδικότερα, στη περίπτωση που ο ιδιοκτήτης ή ο διαχειριστής ή ο νόμιμος εκπρόσωπος τους δεν συμμορφώνεται με τις υποδείξεις του υπεύθυνου συντηρητή για επισκευές ή λήψη αναγκαίων μέτρων στον ανελκυστήρα και προκαλείται κίνδυνος για την ασφάλεια των χρηστών, αυτός υποχρεούται να διακόψει τη λειτουργία του εν λόγω ανελκυστήρα και ταυτόχρονα να ενημερώσει, αιτιολογώντας για τη διακοπή, τον παραπάνω ιδιοκτήτη ή τον διαχειριστή ή τον νόμιμο εκπρόσωπό τους και τη Διεύθυνση Ανάπτυξης της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης για να προβεί στον έλεγχο και στις απαραίτητες ενέργειες σύμφωνα με το άρθρο 12 της παρούσας απόφασης. Επίσης, μπορεί να διακόπτει τη συνεργασία του με τον ιδιοκτήτη ή το διαχειριστή ή το νόμιμο εκπρόσωπό τους και ο τελευταίος να αναθέτει τη συντήρηση του ανελκυστήρα σε άλλο υπεύθυνο συντηρητή σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται στην παράγραφο 2 του άρθρου 8 της παρούσας απόφασης. Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης ή ο διαχειριστής ή ο νόμιμος εκπρόσωπος τους δεν συμφωνεί με την εκτίμηση του συντηρητή, έχει το δικαίωμα να απευθυνθεί σε φορέα ελέγχου της επιλογής του ή σε ειδικό πραγματογνώμονα του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, ο οποίος υποχρεούται εντός 60 ημερών να γνωματεύσει τελεσίδικα για το θέμα που έχει προκύψει, η δε Διεύθυνση Ανάπτυξης της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης να εφαρμόσει τα αναφερόμενα στη γνωμάτευση. Σε περίπτωση οριστικής διαφωνίας μεταξύ συντηρητή και ιδιοκτήτη ή διαχειριστή ή του νόμιμου εκπροσώπου τους, η διακοπή της συνεργασίας θα πρέπει να γίνει εντός είκοσι (20) ημερών από τη διαπίστωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστό φίλε μου είναι να καλέσετε κάποιο φορέα Πιστοποίησης για τον ανελκυστήρα για να σου υποδείξει τη χρειάζεται αντικαταστασει
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος συντηρητής δίνει την γραπτή βεβαίωση ότι όλα είναι σωστά στην συντήριση που κάνει,τότε παιζει ρόλο η παλαιότητα του ανελκυστήρα που ζητα καθε τόσο επισκευή, άσχετα τι νομίζουμε εμείς...

 

Αυτό μπορεί να ελεχθεί και με ιδιώτη άλλο τεχνικό γραπτά, και αν πρόκειται για εξαπάτιση (ή θέμα ασφαλειας) καταγγέλνεις την σύμβαση και κινήσαι αν κριθεί και εναντίον του αρχικού συντηριτη και όσων των καλύπτουν εν γνώση τους.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία μόνο αναφέρω ότι εμείς τουλάχιστον (με 5 ορόφους) πληρώνουμε για συντήρηση περίπου 50 ευρώ κάθε φορά που έρχεται ο τεχνικός. Και μιλάμε για ασανσέρ 30ετίας τουλάχιστον που συνεχώς ζητάει πράγματα (κουμπάκια, φωτάκια ρελέδες, κολλάει κιόλας) Προσωπικά έχω βγάλει με τη βοήθεια ένος ακόμη ενοίκου 3 φορές άτομο που "κόλλησε" ανάμεσα σε 2 ορόφους. Η αντικατάσταση των ασανσέρ άνω κάποιας ηλικίας δνε είναι υποχρεωτικη?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βρείτε το νόμο για τους ανελκυστήρες

εδώ: http://www.diaxeiristis.com/phpBB2/viewtopic.php?t=277

ή

εδώ: http://synnomos.blogspot.com/2009/12/blog-post_16.html

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

για ολικη εγκατασταση λογω παλαιοτητας δεν υπαρχει νομος απλος ζητανε καποια πραγματα επιπλεον. αλλωστε απο οτι ακουγεται σε καποια στιγμη θα αλλαξει για μια φορα ακομα η Κ.Υ.Α
Link to comment
Share on other sites

. Η αντικατάσταση των ασανσέρ άνω κάποιας ηλικίας δνε είναι υποχρεωτικη?

 

Για 30 ετών ήταν μέχρι τέλος 2010,αλλά ο νόμος έχει ατονίσει με την νέα κυβερνιση και μαλλον θα αναθεωρηθεί σε επιμέρους σημεία,λόγω επειδή χρεωναν κάποιοι ότι ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνηση. Είναι να βγάλουν άδεια όχι να αντικατασταθούν πλήρως. εκτός αv είναι τελείως χάρβαλο οπότε το σουτάρεις!
Link to comment
Share on other sites

Aδεια δεν δίνοταν αν δεν άλλαζες μοτερ και συρματόσκοινα υποχρεωτικά μαζί με κάτι ηλεκτρικά.

 

Ομως οι επιτήδιοι το πήγαιναν πακέτο με καμπίνα,εσωτερική πόρτα και υδραυλικές ευκολίες (σε περίπτωση διακοπής ρεύματος) και το κόστος πήγαινε ακόμα και 5 φορές πάνω συνολικά:X

 

Επίσης η λέγομενη άδεια ήταν αμφισβητίσημη,γιατί οι φορείς ήταν ιδιώτες πιστοποίησης που μεσολαβούσαν στις αρμόδιες αρχες.Δεν μπορούσε κανείς να πάει απευθείας ,και δουλευαν όλοι σαν κύκλωμα,και δεν φτανει αυτό,δεν γινόταν και έλεγχος τελικα τι γινόταν από εγκαταστάσεις.

 

Αυτά έχουν πεί από την κυβερνιση ότι θα αλλάξουν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

για να βοηθησουμε τον φιλο με τον προβλημα με τον ανελκυστηρα και να μην τον μπερδευουμε.

αδεια δινοταν κανονικα αν ο ανελκυστηρας τηρουσε τις απαιτησεις του τοτε νομου που ισχυε κατα την εγκατασταση του και οι εγκαταστατες με τον κατασκευαστη δεν τα κανανε πλακακια να βαλουν κανα υλικο λιγοτερο για να βαλουν στην τσεπη κανα φραγκο παραπανω. οι ιδιωτικοι φορεις ξεκινησαν την (κανονικοι δραση τους) την 6/6/99 και δεν μπορουν να ειναι και τοσο χυμα γιατι ελενχονται απο το ΕΣΥΔ και αυτο με την σειρα του απο τον γερμανικο φορεα μια στραβη να κατση τερμα οι αδεια του φορεα

και για αυτο ειναι πιο τυπικη απο τον τοτε ελοτ που με καποιο αντιτιμο εβγαζες οτι ηθελες .Δεν ειναι τυχαιο οτι οι ανελκυστηρες 15 ετων και πανω εχουν τις περισσοτερες ελειψεις

Link to comment
Share on other sites

Και όμως κανείς δεν έλεγχε και δεν ελέγχει κανέναν,έχει γίνει το "έλα να δείς" απο νεες (υποτίθεται) κατασκευές, γι΄αυτο αναθεωρούνται τα μέτρα.... Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...